Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Kruhy pod očima Alík radí dětem

  Moje tělo

  Zdravím, Alíku,
  již dlouho mě trápí jedna věc (což není asi zas tak strhující informace :-D). Mám totiž strašné kruhy pod očima. Mají takovou nafialovělou barvu. Z nedostatku spánku to podle mě není. Nevíte, jak by se dali odstranit? Napadlo mě, že bych mohl použít nějaké líčidlo, ale tento rok budeme se školou plavat, tudíž mi by se i zřejmě smylo a vcelku těžko by se mi vysvětlovalo, jak to že mám najednou takové kruhy pod očima.

  Předem děkuji za odpověď :-)

  kluk, hodně (12) let, 7. srpna 2021

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš se svým trápením, které trvá už delší dobu. Máš kruhy pod očima a není to podle Tebe z nedostatku spánku. Ptáš se nás, jak si s nimi poradit, napadlo Tě líčidlo, ale to se Ti nezdá jako nejlepší varianta.

  Mrzí mě, že se u Tebe objevily kruhy pod očima, které Ti asi komplikují více věcí. Přijde mi moc fajn, že o tom přemýšlíš a že to chceš řešit, abys se sebou byl spokojenější. Je důležité objevit příčinu, proč se Ti to děje, abys mohl zkusit, jak na ně. Důvodů, proč vznikají kruhy pod očima je spousta. Nejčastější to bývá z únavy/nedostatku spánku, ale to podle Tebe není Tvůj případ, někdo má kruhy pod očima i z opačného důvodu – přílišného spánku. Stává se taky, že když je člověk dlouhodoběji ve stresu, kruhy se objeví. Přispět taky může námaha očí, když často sledujeme monitor počítače, obrazovku televize, displej mobilu. Je taky možné, že má Tvoje tělo málo vody, že by potřebovalo lepší pitný režim. Kruhy pod očima se mohou objevit i v souvislostí s alergiemi anebo onemocněním některých vnitřních orgánů. Člověk může mít k tvorbě kruhů genetické dispozice po svých předcích, a to člověk, bohužel, ovlivní jen málo.

  Jak píšeš o líčení, není to dlouhodobá záchrana, proto bych Tě chtěla podpořit, ať se svěříš někomu ze svých blízkých, třeba rodičům anebo někomu z dospělých, komu věříš. Není to ostuda, můžete spolu zkusit udělat některá opatření a sledovat, jestli kruhy mizí. Pokud by situace trvala, můžete se poradit se Tvým praktickým lékařem, aby se vyloučily různé zdravotní potíže, které by s tím mohly být spojené. Zamaskování kruhů (make-upem, korektorem) je ale určitě dočasná varianta, pokud se tak budeš cítit lépe třeba na veřejnosti. Zasloužíš si v tom být spokojenější, nemusíš na řešení zůstávat sám.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo

  Posměch spolužáků

  Ahoj Alíku a ostatní<3
  Je mi 12 ale mám 178cm a všichni ve třídě se mi posmívají protože mají 158(většinou) a mě to dost mrzí děkuji za radu a za to že jste si to přečetli.

  holka, 12 let, 26. ledna

  Ahoj,

  vůbec se nedivím, že Tě moc mrzí, když se Ti spolužáci ve třídě posmívají kvůli Tvé výšce. Nemělo by to tak být a není to správné, aby se Ti kdokoliv posmíval kvůli tomu, jak vypadáš. Za to, jak vypadáš, přece nemůžeš. Každý jsme jiný a každý jsme nějaký. Někdo je malý a hubený, jiný tlustý, další není spokojený/á se svým nosem, vlasy, atd. Tak to prostě je, málokdo z nás je spokojený se svým vzhledem a největší nespokojenost panuje většinou v období dospívání, v kterém jsi právě Ty a Tví spolužáci. V této době jsou mezi dětmi a dospívajícími největší rozdíly. Tvůj růst patrně brzy ustane, zatímco Tví spolužáci se začnou vytahovat a dohánět Tě. Holky navíc vyspívají mnohem dříve než kluci. Naši spolužáci byli v době tanečních o hlavu menší než my, dnes se na ně díváme nahoru, vytáhli se později.

  Teď co s Tvým trápením? Nevím, zda své myšlenky s někým sdílíš, sdílení velmi ulevuje. Je-li v Tvém okolí někdo, komu věříš, prober s takovou osobou své trápení, uvidíš, co Ti poradí ten, kdo Tě dobře zná. Např. rodiče, babička, oblíbená učitelka, trenérka, atd.

  Vůči spolužákům by ses měla pokusit vymezit, aby si uvědomili, že překračují osobní hranice a ubližují Ti. Určitě by nechtěli, aby sami měli podobné problémy, které Ty řešíš. Se svými blízkými se také můžeš pokusit vymyslet, jak spolužákům odpovídat tak, aby Ti už dali pokoj. Napadá mne příklad. No a co má být? Každý jsme nějaký.

  Pokud to nepomůže, nezbude, aby se do řešení této situace zapojila některá z dospělých osob, Tví rodiče, třídní učitelka, apod.

  Přejeme Ti, aby atmosféra ve třídě pro Tebe byla přijatelnější.
  Modrá linka

  Moje tělo

  Obočí

  Ahoj všichni, zajímalo by mě, jestli když si odbarvím obočí, tak jestli naroste zase v té původní barvě, jako vlasy.. Je to možné?

  holka, 13 let, 18. ledna

  Ahoj, pokud vím, tak obarvení se obvykle týká té části obočí, která je vidět (ne té, která je pod kůží). Protože v kořínků našich vlasů a chlupů neustále vzniká nový vlas/chlup, tak dochází k vytlačování nabarvené části a ven se dostává i nová část, která pochopitelně není obarvená.

  Moje tělo

  Ahoj, obracím se sem s banálním problémem a dotazem podpořeným mou zvědavostí :-D

  Když zívám, začnou mi slzet oči a je to strašně nepříjemné. Nejhorší je, když zívnu třeba 5x za sebou a nejde to zívání zastavit :D
  Takže, můj dotaz zní - setkali jste se s tím též a nebo, je to běžné? :D

  Děkuji za odpověď na tento divný dotaz ;-DO:-)

  holka, 14 let, 19. ledna

  Ahoj, opravdu zajímavý dotaz. Chvíli jsme hledal a našel jsem několik možných důvodů (třeba zde nebo zde).
  Zívání vytváří tlak na tkáň kolem tvých očí, a tlačí tak i na slzné kanálky. Může jít také o projev vyschlých očí, které se tělo snaží zavlažit slzami, a zívání to urychluje.

  Moje tělo

  Mastné vlasy

  Dobrý den, mám problém který trvá několik měsíců.. Mám pořád mastné vlasy. Zkoušela jsem snad všechno, nebýt si vlasy 2 týdny, suché šampóny a atd.. Nic nepomáhá.. Musím si mít vlasy každý den, a strašně mi to vadí, nevíte co mám dělat? Děkuji

  holka, 13 let, 19. ledna

  Ahoj,

  trápí Tě mastné vlasy. Píšeš, že Ti nic nepomáhá, zkoušela jsi leccos. Věřím, že Ti to moc vadí a trápí Tě to. S největší pravděpodobností se jedná o hormonální problém v souvislosti s dospíváním. Zažil to a zažívá nejeden teenager. Oceňuji, že dále hledáš a ptáš se, ale nevím, s kým už ses radila, možná Ti nepovím nic nového.
  Zkus si mýt vlasy ob den, speciálními šampony, určenými pro mastné vlasy a mezi tím vysoušet suchým šamponem. Odborníky na tuto problematiku jsou kadeřnice a kožní lékaři, takže se můžeš poradit s těmito specialisty, pokud jsi to ještě nezkoušela. Na internetu můžeš pomocí vyhledavače najít a zkusit různé takzv. babské rady, mnohé asi znáš, možná však mezi nimi je taková, která Ti sedne. Také si můžeš ty chvíle, kdy Tě to začne trápit, zkusit přerušit nějakou činností, kterou máš ráda.

  Přeji, aby se to brzy zlepšilo.
  Modrá linka

  Moje tělo

  Připadám si ošklivá

  Ahoj všem
  Mám takový dotaz. Co mám dělat když si připadám ošklivá i když mi okolí na tuto otázku řeklo že vypadám dobře? Kdykoliv uvidím nějakou holku tak mi hlava hned řekne že ona vypadá dobře a já že jsem hnusná. Co mám dělat? Děkuji za odpověď.

  holka, 16. ledna

  Ahoj z Modré linky,
  píšeš nám o své nespokojenosti s vlastním vzhledem, i když Ti okolí říká opak. Věř nebo ne, nejsi zdaleka jediná, kdo o svém vzhledu pochybuje - především během dospívání si Tím prochází většina z nás. Během dětství jsme vystavováni různým perfektně vypadajícím lidem ve filmech a reklamách, není potom divu, že si člověk připadá trochu méněcenný.
  Myslím, že jedním z největších úkolů člověka během dospívání je zvyknout si na svůj vzhled, začít mít sám sebe rád, cítit se ve svém těle příjemně. To nejde hned, naopak to chce čas, člověk však tomu může jít sám naproti. Můžeme si hledat svůj styl oblékání, který nám bude slušet, účes, ve kterém se budeme cítit dobře, a podobně. Je taky dobré učit sama sebe oceňovat za věci, které se Ti na sobě líbí, za které jsi vděčná - tím pádem jim budeš postupně věnovat víc a víc pozornosti. Taky si myslím, že jak budeš během dospívání nacházet své přednosti a talenty, za které na sebe budeš hrdá, vzhled pro Tebe bude postupně míň a míň důležitý.
  Pokud by Tě zajímalo, jako to s pocitem spokojenosti mají jiní lidé, můžeš se podívat třeba na projekt Moje tělo je moje (mojetelojemoje.cz), nebo podcast Krása (wave.rozhlas.cz/krasa-8854458), které se tomuto tématu věnují.

  Přejeme Ti vše dobré,
  Modrá linka

  Moje tělo

  Jak na velkou na výletě?

  Ahoj. O prázdninách jedu na tábor a bude celodenní výlet. Já mám strach ze budu muset na velkou. Co mám dělat ?

  holka13 let, 16. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že je pro Tebe nepříjemná představa, že bys musela na výletě na velkou. I to se stát může. Obecně je dobré mít u sebe toaletní papír nebo vlhčené kapesníčky, i pro případ, že bys potřebovala jít na malou. A pokud by ta situace opravdu nastala, můžeš oslovit jakéhokoli vedoucího nebo to říct kamarádce, aby Ti neutekli, a odběhnout si na nějakém vhodném místě, kde se budeš moc trochu schovat za strom nebo křoví nebo něco podobného. Případně si můžeš dopředu zjistit, jestli po cestě bude nějaké místo, kde si budete moci odskočit, třeba restaurace, nějaký kemp s kadibudkami a tak podobně. Samozřejmě si můžeš zkusit odskočit preventivně před odchodem, což samozřejmě nejde vždycky zařídit. Klidně si o tom, jak řešit potřebu na výletě, můžeš popovídat i s rodiči, kamarády, nějakou prima vedoucí, prostě s někým, komu věříš, ačkoliv si umím představit, že může jít o poměrně choulostivé téma.

  Užij si prima tábor,
  Modrá linka

  Moje tělo

  Posilovací cviky

  Ahoj alíku chcel sem sa opítat to že ja cvičim (kliky,drepy,brušáky) a už cvičim
  tak 2 tíždne ale moje telo neprejavuje žiadne velke zmeny. Neviem čo robím špatne nevíš čim to može bít? Predem dakujem za odpoved.

  kluk, 12 let, 18. ledna

  Ahoj kluku,

  Posilovací cviky (kliky, dřepy, sedy-lehy) bývají při pravidelném vykonávání velmi účinné, avšak viditelné posílení svalstva se zpravidla dostavuje až po několika týdnech. Dva týdny zatím představují poměrně krátkou dobu.
  „Viditelný“ účinek posilovacích cviků závisí také na množství tělesného tuku. Pokud jsi štíhlý, budou se posílené svaly pod kůží zřetelně rýsovat. Jestliže jsi však vybavený silnější vrstvou tuku, ani posílené svaly přes tuto vrstvu „nebudou vidět“.
  Posilovací cviky slouží k posilování svalstva. Kdybys chtěl dosáhnout zhubnutí, doporučoval bych spíše některou z komplexních pohybových aktivit (patří k nim například plavání, jízda na kole, v zimě lyžování a podobně).
  Někteří dospívající lidé jsou zklamaní, když se výsledky cvičení nedostavují hned, a proto si „nakládají“ čím dál více cviků. Avšak za přiměřenou zátěž pro dospívajícího jedince (s výjimkou osob zařazených do intenzivního tréninku, které jsou pod kontrolou sportovního lékaře) lze považovat nejvýše pět sestav cviků denně, přičemž každá sestava zahrnuje 10 až 20 provedení cviku. Celkově se tedy jedná o vykonání 100 posilovacích cviků denně.
  Ani dlouhodobé cvičení nemusí vést k takovému výsledku, který možná očekáváš. Pamatuj však, že silné a zřetelně vystupující svaly nevypovídají ani tak o „zdravém životním stylu“, jako spíše o nedostatku potravy a těžké fyzické námaze. Jinak řečeno, ve snaze získat pevné a výrazně vystouplé svaly bys neměl svoje tělo vystavovat větší zátěži, než takové, kterou dospívající organismus snese, aniž by došlo k narušení jeho zdravého vývoje. Jak jsem uvedl již výše, takovou přiměřenou zátěž představuje nejvýše 100 cviků denně.

  Moje tělo

  Jakým jazykem myslí neslyšící?

  Viděla jsem dotaz o tom, jestli slepí lidé vidí ve snech a napadlo mě tohle.. Jakým jazykem mluví hluchý lidé v duchu?;-D Mohou si vůbec říct něco pro sebe?

  holka, 6. ledna

  To je neobyčejně zajímavá otázka, díky za ni. Napřed se podíváme na lidi obecně: někteří lidé při přemýšlení používají slova, jiní spíše obrazy, jiní obojí. Pro některé je dominantní slovní složka, pro jiné ta vizuální.
  U hluchých lidí (těch, kteří jsou neslyšící od narození) je velmi nepravděpodobné, že by mysleli ve slovech, viz studie z roku 2006. Někdy ale mohou v rámci těchto obrazů vidět třeba znakové symboly nebo pohybující se rty, což pro ně nese podobný význam, jako pro nás slova. Zajímavé je, že řečové centrum mozku se u hluchých lidí umí „přeorientovat“ na chápání znakové řeči (dle této studie).

  Moje tělo

  Jde zastavit růst?

  Ahoj, mám dotaz. Jde nějak zastavit nebo alespoň zpomalit růst? Ptám se, protože jsem hrozně vysoká (162 cm,12 let). V podstatě všichni moji kamarádi jsou menší jak já (teda až na 3 nebo 4 kamarády) a mě to hrozně štve.
  Děkuji$>

  HOLKA, 11. ledna

  Ahoj,
  štve Tě, že jsi hodně vysoká. Ptáš se nás, jestli jde růst nějak zastavit.

  Alík není zdravotní poradna, tak Ti na to neumíme odpovědět. Nejlepší je obrátit se na svého praktického lékaře, který může posoudit, zda bude růst pokračovat, nebo ne, a který by Ti na Tvoji otázku měl dát odpověď.

  Rozumím tomu, že Tě štve, pokud jsi vyšší než Tvoji vrstevníci. Je přirozené, že nás znejišťuje, pokud se něčím od většiny lidí odlišujeme, chceme být raději jako všichni ostatní. Současně je normální, že každý z nás se vyvíjí různě rychle a také jsme různě vysocí a celkově vypadáme každý jinak. Když se podíváš kolem sebe, skoro všude najdeš různé odlišnosti. Nejen že jsme každý něčím jiný, jsme také každý něčím jedineční, tak jako jsi i Ty.

  Často se stává, že když člověk na sobě něco nemá rád, druzí ho třeba právě pro to mohou obdivovat nebo mu to dokonce závidět. Hodně lidí by na svém těle chtělo něco měnit a někdy pokud se to změnit podaří (když to jde), najde se zase něco dalšího, pro co člověk se sebou není spokojený. Proto dobrou cestou, spíš než se snažit měnit, může být pokusit se přijmout taková, jaká jsi. Může Ti pomoci třeba zamyslet se nad tím, v čem je Ti Tvá výška ku prospěchu, za co bys jí mohla poděkovat. Třeba něco najdeš.

  Pokud by Tě to dál trápilo, nezůstávej na to sama, svěř se třeba kamarádce anebo i doma, sdílení může pomoci. Třeba se dozvíš, že i ostatní mají o sobě pochybnosti, někdy dokonce i ti, u kterých bychom to nečekali. Kdybys o tom neměla s kým mluvit, je možné probrat to i s psychologem/psycholožkou, třeba někoho takového máte ve škole.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka.

  Moje tělo

  „Trénink“ zraku

  Zdravím,
  když jsem si tak pročítala nějaké dotazy ohledně brýlí, napadlo mě, že se přidám nejen s dotazem, ale i se zkušeností (samozřejmě pokud mohu).
  Brýle jsem začala nosit ve čtvrté třídě. Samozřejmě jsem měla svítivě růžové se třpytkama na tabuli. Začalo to tři čtvrtě dioptrie na každém oku. Jakmile jsem dostala brýle, po kterých jsem jako malá vždycky toužila, měla jsem pocit, že můžu spočítat všechno listí, co je na stromech, protože jsem najednou viděla ostře.
  Pokračovalo to přes 1 a půl dioptrii na každém oku, na dvě a čtvrt, tři a půl, a skončila jsem teď se čtyřmi a půl, i když cítím, že zase potřebuju silnější.
  Vzhledově se mi nejdřív spolužáci posmívali, když jsem si brýle vzala na sebe, ale to bylo kolektivem. Teď když si je třeba do bazénu sundám, slyším akorát, že je to divný, ale v pohodě. Prostě síla zvyku.
  Začala jsem občas používat čočky, a je to prostě o tom, jak si kdo zvykne, už je to v pohodě s brýlemi i bez brýlí. Je to jen a jen o zvyku.
  Teď bych ráda uvedla i dotaz: chápu, že ty brýle mám proto, abych viděla (jelikož bez nich nevidím), ale nedají se ty oči třeba nějak trénovat? Plánuju se zeptat i oční, ale kontrolu mám až za pár měsíců.
  Děkuju moc, a všichni jste určitě krásní s brýlemi i bez brýlí

  holka, 14 let, 22. prosince 2022

  Ahoj holko,

  Lidské smysly včetně zraku sice trénovat lze, nikoli však způsobem, který je popisován v různých návodech typu „jak se zbavit brýlí“. Možná, že ses už setkala s popisem jakési „oční gymnastiky“, při níž se pohybuje očima do stran, nahoru a dolů, nebo se zrakem „opisují“ různé číslice a podobně. Avšak veškerými takovýmito „cviky“ dochází pouze k posilování okohybných svalů (tj. svalů, které zajišťují pohyby oka) a nic více.
  Zrak sám o sobě lze „trénovat“ pouze zaostřováním. Provádí se to tak, že nejprve zaostříš zrak na nějaký blízký předmět, a poté jej přeneseš na předmět vzdálenější. Jak jsi už možná poznala, když se na nějaký předmět, například na tištěný text, díváš jakoby „tupě“, všechno Ti splývá a vypadá rozmazaně, ale když zaostříš, písmena před Tebou najednou vystoupí naprosto zřetelně. Podobně se dá pohlížet i na jakoukoliv jinou věc, která má alespoň jakžtakž zřetelné obrysy.
  Pro začátek pomáhá si přibližně 20 cm před obličejem vztyčit jeden prst a zaostřit na něj zrak. Zaostřování se provádí tak, že se soustředěně díváš na daný předmět, respektive se snažíš co nejostřeji vnímat jeho obrys. Když se Ti to podaří, tak přeneseš pohled ze vztyčeného prstu na nějaký předmět „v dálce“, například na anténu na střeše protějšího domu a podobně.
  Nicméně ze všeho, co o sobě v tomto dotazu píšeš, mám dojem, že nošení brýlí není Tvůj problém, a že se jich nepotřebuješ stůj co stůj zbavit. Brýle jsou nejen optickou pomůckou, ale mohou sloužit i jako módní doplněk. Pokud se stanou součástí image člověka, který je potřebuje, je to vlastně ten nejlepší způsob, jak se s nutností jejich používání vyrovnat.

  Moje tělo

  Holení ochlupení

  Zdravím,
  chtěla bych se zeptat, jak je to s holením.
  Podpaží si holím, to mi i maminka ukázala, jak dělat. Ale jak je to dole? Žádné krémy nebo tak k dispozici nemám, jak jsem se někde dočetla, tak se chci zeptat...?
  Děkuju moc

  holka, 14 let, 19. prosince 2022

  Ahoj holko,

  Nejprve bys měla uvážit, zda si opravdu chceš holit ochlupení na tak citlivé části těla. Někteří lidé si pubické ochlupení (tj. ochlupení v okolí pohlavních orgánů) holí, jiní nikoliv. Pokud Ti však ochlupení z nějakých důvodů vadí nebo překáží, samozřejmě si jej můžeš upravovat, a to buď zastřihávat, nebo přímo holit.

  V podstatě máš na výběr ze dvou možností. Jednou z nich je tzv. mokré holení, tj. holení pomocí ručního holicího strojku. K tomu budeš potřebovat ještě pěnu nebo gel na holení. Rozhodně nedoporučuji používat ruční holicí strojek „nasucho“, tedy bez pěny nebo gelu. V takovém případě totiž dochází k nadměrnému tření mezi povrchem těla a hlavicí strojku, což může vést k poranění. Druhou možností je tzv. suché holení pomocí elektrického holicího strojku či depilátoru. Jeho pořizovací náklady jsou sice vyšší, ale vydrží několik let a jeho používání je snadnější a pohodlnější.

  Při holení pubického ochlupení (tak se nazývá ochlupení nad pohlavními orgány) je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Protože chloupky dorůstají délky několika centimetrů, je vhodné si je před prvním oholením nejprve zkrátit nůžkami na 0,5 - 1 cm. Delší chlupy by totiž ucpaly hlavici strojku, ať už se jedná o strojek ruční nebo elektrický.

  Při samotném holení je důležité zaujmout takovou tělesnou polohu, ve které jsou pohlavní orgány co nejlépe přístupné. Další důležitá věc je, aby pokožka, kterou si právě holíš, byla pokud možno co nejvíce napnutá. Při holení napnuté pokožky je totiž mnohem nižší riziko poranění. K průběžnému napínání pokožky lze použít volnou ruku (tu, ve které nedržíš strojek). Někde se můžeš dočíst, že holení chlupů proti směru jejich růstu přispívá k jejich zarůstání. K tomu však může docházet i při holení po směru růstu. Jediným způsobem, jak zarůstání dorůstajících chloupků zabránit, je použití vhodného krému na oholená místa (viz níže).

  Dále je třeba věnovat pozornost ošetření pleti po holení. Tím nemám na mysli různé vody po holení, jejichž používání spíše nedoporučuji (vysušují a dráždí pokožku), nýbrž vhodný krém, například panthenolový krém nebo alespoň pleťový krém pro citlivou pleť. Důvodem je, že pokud kůže zůstane suchá, dochází k zarůstání dorůstajících chloupků pod svrchní vrstvu kůže, což vyvolává drobné zánětlivé reakce v podobě červených pupínků. nanesením pleťového krému nebo panthenolové masti a podobně se pokožka zvlhčí a zvláční, a tudíž k zarůstání chloupků nedochází. Krém naneseš nejprve hodinu po oholení a poté jednou až dvakrát denně po dobu dvou až tří dnů po oholení.

  Moje tělo

  Prodejnost lubrikačního gelu

  ahoj, chtěl jsem se zeptat, jestli je nějaké věkové omezení na to, abych si koupil lubrikační gel?

  kluk, 14 let, 16. prosince 2022

  Ahoj,

  prodejnost lubrikačního gelu není vázaná na určitý věk - jedná se o volně prodejnou hygienickou potřebu.

  Moje tělo

  Cinkání

  Ahoj Alíku, vím že to je divné ale když třeba uklízím nádobí z myčky tak když cinknou příbory tak mi leze mráz po zádech je to normální?

  Honza 12 let, 6. prosince 2022

  Ahoj, na smyslové vjemy reagují různí lidé různě. Někdy jde o nějkou asociaci psychologického původu. Existují lidé, kteří mají konkrétně na zvuky extrémní reakce.
  Může ale jít jen o normální nepříjemný pocit, o jakousi primitivní zpětnou vazbu, která má mozku signalizovat potenciální nebezpečí.
  Pokud tě to nijak neomezuje, nedělej si s tím hlavu. Pokud bys s tím ale měl problémy, zeptej se na to lékaře nebo specialisty. Stejně tak kdybys pociťoval bolest.

  Moje tělo

  Výška a váha

  Ahoj poradno, mám dva dotazy.

  1. Mám takový pocit, že tento rok vůbec nerostu. Na začátku roku jsem měla tak 154 cm a teď 155 cm. Docela mě to trápí, ale rodičům jsem to ještě neřekla. Znám holku která mi byla pod bradu a teď je vyšší než já a to vyrostla jen za prázdniny! Je to tím, že já rostu pomalu nebo tím, že rostu normálně ale ostatní rychleji??
  2. Jak jsem už zmínila, že mám 155 cm je mi 11,5 a vážím 40-41 kg .

  Je to normální? Doma mi rodiče říkají že jsem moc hubená. Ale když dojdu do třídy si připadám jak kuželka. Holky ze třídy pomalu neváží ani těch 30 kg i ty které jsou stejně vysoké. Jestli je ta váha hodně jak mám zhubnout na takových 36 kg? Za sport ( jestli by se to dalo počítat ) dělám balet který je dvakrát týdně. Jinak většinu dne jsem doma a dívám se na televizi.

  holka, 11, 5 let, 11. prosince 2022

  Ahoj holko,

  1) Proces růstu nemusí probíhat zcela plynule. Naopak, po prudkém růstu na začátku puberty (neboli po tzv. růstovém spurtu) si tělo potřebuje nějaký čas odpočinout, takže se růst poněkud zpomalí. U dívek nastává toto zpomalení okolo třinácti let věku (u chlapců okolo čtrnácti), ale může to být až o dva roky dříve, nebo naopak o dva roky později. Pro posouzení, zda netrpíš poruchou růstu, by ještě bylo třeba sestavit individuální růstový graf. Nicméně vzhledem k tomu, že Tvoje tělesná výška je vzhledem k Tvému věku a pohlaví naprosto normální, bych dočasné zpomalení růstu nepovažoval za projev nějaké poruchy.

  2) Vzhledem k Tvému věku a pohlaví je Tvoje výška i hmotnost naprosto normální. Výšku máš dokonce mírně nadprůměrnou, hmotnost se velmi blíží průměru. Podrobněji viz odpověď na Tvůj dotaz ze dne 9. prosince.

  Moje tělo

  Posměch kvůli účesu

  Ahoj poradno,
  Mám problém. Nedokážu přijmout své tělo. Nedávno jsem se cítil v pohodě,ale teď nechci jít ani do školy, protože se mi všichni smějí. Kvůli tomu, že mám fakt krátký vlasy a můj obličej je taky hnusnej. Já to už nedávám. Podle mě jiná cesta než čekat a doufat jak mi dorostou vlasy není. Když jsem měl dlouhé vlasy, tak to bylo skoro v pohodě. Ale měsíc čekání je hrozná doba a mezitím se snad zhroutím i když je to kvůli pitomosti. Vůbec si nevím rady jak vyřešit tuto situaci. Je mi prostě nepříjemné chodit s mým tělem.
  Omlouvám se že tento dotaz nedává moc smysl,ale nevím jak to vysvětlit
  Předem děkuji za odpověď

  Ahoj,

  děkujeme Ti za sdílení a důvěru, se kterou se na nás obracíš. Nemyslím si, že by Tvůj dotaz nedával smysl, podobné trápení jako Ty má spousta dospívajících, nejsi v tom rozhodně sám. Dokonce i dospělí lidé se často trápí kvůli nějaké části těla, která se jim úplně nelíbí. Říkáš, že Ti dělá potíže přijmou své tělo takové, jaké je. Zmiňuješ se především o délce Tvých vlasů a Tvém obličeji. Představuji si, že i mě by velmi trápilo, kdyby se mi někdo kvůli mým vlasům nebo obličeji smál. Zároveň uvádíš, že ještě nedávno ses cítil v pohodě. Mrzí mě, že kvůli ostříhaným vlasům se nyní cítíš o tolik hůř. Umění přijmout sám sebe a mít sám sebe rád je náročný úkol, téměř každý má o sobě někdy své pochybnosti, a proto je práce na vlastním sebevědomí a sebelásce během na dlouhou trať. Moc bych Ti přála, aby se Ti podařilo přijmout Tvé neoblíbené části těla. Pokud je to pro Tebe ale nyní příliš náročné, bude stačit, když si sám na sobě budeš všímat částí těla, které se Ti naopak líbí a které z Tebe dělají jedinečnou osobu. A nemusíš zůstat pouze u částí těla, věřím, že máš i spoustu vlastnosti, které by stály za ocenění. Nezapomeň, že i když je tělo obzvláště důležité, nedefinuje naší osobnost a nejdůležitější je to, co máme uvnitř.

  Ale i tak se Ti nedivím, že se Ti nechce do školy, pokud se Ti všichni smějí. To není v pořádku a není to od nich fér. Přesto doufám, že to nejsou opravdu všichni, kdo se Ti takhle smějí, ale že je ve škole i někdo, kdo se Tě zastává nebo se Ti nesměje. Mít u sebe nějakého spojence je vždy lepší, než čelit tomu celému sám. Proto bych byla i ráda, kdyby sis pro sebe nějakého spojence vyhledal. Takovým spojencem může být kamarád, spolužák, učitelka, rodiče nebo někdo z rodiny nebo školní psycholog/psycholožka. Zároveň je v pořádku hledat v sobě sílu a zkusit se vymezit vůči těm, kteří se Ti vysmívají. Možná si ani neuvědomují, jak moc Tě celé jejich vysmívání trápí. Také my jsme Ti nadále otevřeni, kontakty na nás najdeš na www.modralinka.cz, můžeš volat, chatovat, zvolit cestu, která Tobě vyhovuje a společně tuto situaci můžeme probrat více do hloubky.

  Přejeme, abys našel pro sebe podporu, kterou potřebuješ a situace se obrátila k lepšímu.

  Modrá linka