Kam vyhodit použité hygienické pomůcky? Alík radí dětem
Menstruace a výtok
Dobrý den, ještě jsem nedostala menstruaci ale chci si zjišťovat informace abych se na to mohla připravit, vložky se splachují si záchoda nebo se někam vyhazují? A popřípadě jestli se někam vyhazují tak jak to udělat ve škole aby to nikdo neviděl a nevěděl že jdu s vložkama na záchod a potom je vyhodím? Děkuju předem za odpověď
Ahoj,
použité vložky se do záchoda v žádném případě nevyhazují. I když to ještě celá řada žen dělá, jde o velmi nepříjemný zlozvyk, protože jednak vložka může potrubí ucpat a jednak je zde problém s jejich nedostatečným rozkládáním. Použité hygienické pomůcky je potřeba vždy vyhodit do odpadkového koše, který je k tomu účelu na dámských záchodech obvykle připraven. Některé ženy vyhodí použitou vložku do koše nezabalenou, ale většina z estetického hlediska a ohledu k dalším návštěvnicím vložku zabalí do ubrousku, toaletního papíru, nebo sáčku a poté ji vyhodí.
Co se týká tvé obavy, aby nikdo ve škole nepoznal, že jdeš s vložkami na záchod a poté je vyhodíš, nemusíš mít strach. Ve škole určitě budou na záchodech připravené odpadkové koše, které tento problém vyřeší.
Měj se hezky!
Bára

Na otázky odpovídají
pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.
Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.
Menstruace a výtok
Nepravidelná menstruace
Ahoj.
Když jsem měla naposledy menstruaci ,tak přišla o týden dřív než měla a logicky i skončila o týden dřív (mám v telefonu menstruační kalendář). A teď mám znova menstruaci ale prošla 19 dni po tě minule. Je to normalni takhle nepravidelně ? A mužů používat vlozku na menstruacnich kalhotkách ?(mam tak větší jistotu)
Predem děkuji za odpověď.
Ahoj holko,
U dospělé ženy se délka jednoho cyklu pohybuje v rozmezí 3 až 5 týdnů, tedy 21 až 35 dní. Dostaví-li se dříve než za 21 dní, jedná se o poruchu zvanou polymenorea, zatímco prodloužení cyklu nad 35 dní se nezývá oligomenorea. To však platí pro dospělé ženy, případně pro starší dívky, které již mají stabilizovaný cyklus. Pro dospívající platí, že během prvních dvou let od první menstruace je až 50% cyklů nepravidelných, aniž by se muselo jednat o poruchu.
Pokud jde o menstruační kalendář, ten si samozřejmě můžeš vést různou formou, ať již klasickou rukopisnou, nebo elektronickou. U mobilních aplikací je však třeba počítat s tím, že jsou nastaveny na pravidelný cyklus, tedy na výše uvedených 21 až 35 dní (některé jsou dokonce nastaveny přesně na 28 dní). Obávám se, že aplikaci pro dospívající dívky nelze vyvinout, protože doba prodlevy mezi jednotlivými cykly a jejich fázemi je zcela nevyzpytatelná, neboť je ovlivněna řadou vnitřních i vnějších podmínek (namátkou – kolísající hladinou pohlavních hormonů v krvi, která může být opět dána jak vnitřními, tak i vnějšími faktory). Přesto je správné si termíny poznamenávat, protože v případě, že by bylo třeba provést vyšetření na gynekologii, by pro Tvoji lékařku byly velmi důležitým zdrojem poznatků.
Nicméně vzhledem k Tvému věku (a vzhledem k tzv. „menstruačnímu věku“, o němž předpokládám, že u Tebe není vyšší než dva roky) není třeba za každou nepravidelností hledat poruchu. Důvody ke znepokojení (a zároveň i důvody k návštěvě gynekologie) jsou u dospívajících dívek tři. Označují se také jako „zásada třikrát příliš“, což znamená, že deskvamační fáze menstruačního cyklu, což je fáze, při níž dochází ke krvácení, trvá (1.) příliš dlouho, tedy déle než 7 dní, nebo se dostavuje (2.) příliš často, tj. dříve než po dvou týdnech od skončení deskvamační fáze předchozího cyklu, nebo je krvácení (3.) příliš silné, tj. více než 1 mililitr krve na 1 kilogram tělesné hmotnosti (tento objem je sice těžké odhadnout, ale určitým vodítkem může být množství použitých vložek, které při příliš rozsáhlém krvácení přesahuje počet 7 za den).
Pokud používáš menstruační kalhotky, pak současné používání vložky není nutné. V podstatě je to totéž, jako kdybys používal tampóny a k nim ještě vložky, případně tampóny a k nim ještě menstruační plavky. Nicméně pokud Ti současné používání obou hygienických pomůcek pomáhá v tom smyslu, že se cítíš důkladněji chráněná, nevidím důvod, proč bych Ti to měl rozmlouvat. Používání vložky v kombinaci s menstruačními kalhotkami Ti však v takovém případě pomůže spíše „psychicky“, protože tyto speciální kalhotky představují plnohodnotnou náhradu vložek.
Menstruace a výtok
Výtok a jeho zbarvení
Ahoj, mám takový dotaz. Je normální dostat vytok v 10 letech? (Je mi deset let). A když mám bílý až žlutý výtok tak je to v pohodě? Děkuji
Ahoj holko,
Výtok ve věku okolo deseti let je naprosto normální. U většiny dívek se první výtok dostavuje mezi devátým a dvanáctým rokem věku, i když to může být i o něco dříve nebo naopak později.
Zbarvení výtoku, které popisuješ, je rovněž normální. Výtok může být čirý (tedy bezbarvý), bělavý, zcela bílý nebo nažloutlý. Důvodem ke znepokojení je jasně žluté až nazelenalé zbarvení výtoku, které bývá projevem infekčního onemocnění.
Menstruace a výtok
Výtok a menstruace
Ahoj Alíku,poradno.Chtěla bych se zeptat na takový dotaz.Už aspoň 4 roky mám výtok jenže všichni mi říkají že výtok se může dostat 2-3 roky před menstruací.Je to vpohodě že ho mám tak dlouho??
Ahoj holko,
Doba, která uplyne mezi prvním výtokem a menarché (tj. první menstruací), může být různě dlouhá. Nejčastěji se tato doba pohybuje v rozmezí půl roku až dva roky, avšak u některých dívek může být kratší nebo naopak delší. Výtok je normální, pokud je buď čirý (bezbarvý), nebo má bělavé až bílé zbarvení, případně může být i mírně nažloutlý. Projevem bakteriální či jiné infekce by bylo jasně žluté až nazelenalé zbarvení výtoku.
Pokud jde o první menstruaci neboli menarché, ta se dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, přičemž za normální věkové rozmezí jejího nástupu se považuje 10 až 15 let. Podle doby nástupu výtoku však nelze přesněji „spočítat“, kdy se první menstruace dostaví. Může to být několik měsíců, ale třeba i několik let po prvním výtoku. Údaj půl roku až dva roky vyjadřuje pouze nejčastější rozmezí, které platí pro většinu dívek, avšak zdaleka ne pro všechny. Důvod ke znepokojení by nastal až v případě, že by se první menstruace (menarché) nedostavila ani mezi čtrnáctým a patnáctým rokem věku.
Menstruace a výtok
Intimní hygiena na táboře
Ahoj,
o prázdninách mám jet na tábor daleko od civilizace, kde jsou latríny, koupeme se ve studené vodě v řece.... a mě vychází termín měsíčků zrovna na tento tábor. Jsem zvyklá nosit vložky a nechci to ještě pár let měnit. Můžu jet vůbec na tábor? A pokud ano, jak to mám udělat s hygienou a koupáním?
Ahoj holko,
Je pravdou, že na klasických stanových táborech sice nebývají podmínky pro vykonávání dívčí intimní hygieny právě ideální, nicméně i v relativně ztížených podmínkách ji lze vykonávat, a to i bez kohoutků s teplou vodou. Problémem bývá spíše nedostatek soukromí.
Když používáš vložky, měla by sis jich zajistit dostatečné množství, abys je mohla častěji vyměňovat. Především však doporučuji přibalit vlhčené ubrousky pro dospělé (Tena, Molicare a podobně), které se prodávají v lékárnách a v prodejnách zdravotnických potřeb. Tyto ubrousky neobsahují alkohol, parfémy ani jiné dráždivé látky, lze jimi omývat i pohlavní orgány a plně nahrazují mytí mýdlem a vodou. Jak už jsem výše naznačil, problém může spočívat spíše v tom, aby sis našla nějaké klidné místo, kde bys měla dostatek soukromí k používání těchto hygienických potřeb.
Pokud jde o koupání či plavání ve volné přírodě, bez použití tampónu jej nelze příliš doporučovat. Na druhou stranu není nutné, abys začínala s používáním tampónů jen proto, aby ses mohla dvakrát nebo třikrát vykoupat v potoce. Alternativou k použití tampónu mohou být tzv. menstruační plavky (vypadají přibližně takto – viz odkaz), které se vyrábějí nejen v dospělých, ale i „dětských“ velikostech pro dospívající dívky. Při silném krvácení bys však neměla do vody vstupovat vůbec, a to ani v těchto plavkách.
Menstruace a výtok
Dysmenorea
Ahoj Alíku,
potřebuji tvou radu. Je to ohledně menstruace.
Mám ji pravidelnou a za týden jedeme na lyžák. Nevím co mám dělat protože mi tam má začít a ja vždy první den mám strašné křeče, celá zblednu a bolí mě břicho. Je to doopravdy skoro k nevydržení. Už jsem ty křeče měla třikrát jednou jsem je měla až druhý den a dvakrát první den. Když mám ty křeče tak mám pocit že to nepřežiju protože jsou fakt silné. Bojím se to říct učitelce, protože bych se nejspíš ztrapnila. Alíku poradíš mi jak oddálit menstruaci nebo jak tomuto zabránit? Ani prášky na bolest nepomáhají.
Předem děkuji za odpověď.
Anet
Ahoj Anet,
Jestliže jsou bolesti natolik silné, že ani volně prodejná analgetika (léky tlumící bolest) na ně neúčinkují, je pravděpodobné, že se jedná o poruchu menstruačního cyklu zvanou dysmenorea. V úvahu připadá hormonální léčba, avšak nelze očekávat, že její výsledky by se dostavily tak rychle, jak potřebuješ (tedy do týdne).
Kdyby existoval nějaký zaručený způsob, jak menstruaci oddálit, nebo alespoň jak zmírnit projevy poruchy menstruace bez několik týdnů či měsíců trvající léčby, rád bych Ti takový způsob poradil. Ale nástupu menstruace zabránit nemůžeš, ponecháme-li stranou málo pravděpodobnou možnost, že bys přišla do jiného stavu. Další možností by bylo užívání hormonální antikoncepce, avšak stejně jako v případě hormonální léčby, i zde by mohlo trvat několik měsíců (respektive několik menstruačních cyklů), než by obtíže zcela vymizely.
Bohužel Ti tedy nemohu poradit, jak očekávaný termín menstruace oddálit, protože neexistuje žádný způsob řešení tohoto problému, který by účinkoval do týdne, tedy ještě předtím, než pojedeš na zmíněný lyžařský výcvik.
Na jednu stranu je pochopitelné, že Tě přivádí do rozpaků už jen pomyšlení na to, že by ses měla s bolestmi či jinými nepříjemnými projevy menstruace svěřovat učitelce, pokud vůči ní nechováš potřebnou důvěru (případně pokud si Tvoji důvěru z nějakých důvodů nezaslouží). Druhá věc ovšem je, že učitelka je žena, a tudíž i ona si jistě dovede představit, že menstruace může být někdy velmi nepříjemná, pokud je provázena bolestmi, nevolností a podobně. Navíc je velmi pravděpodobné, že se během doby, kdy vykonává svoje povolání, už nejméně jednou nebo opakovaně setkala s dívkou, která měla podobné obtíže jako Ty. Možná, že ani nebude nutné jí něco dopodrobna vysvětlovat, a že bude docela dobře stačit, když jí příčiny svých obtíží nějak naznačíš (dospělá osoba disponující běžnými rozumovými schopnostmi by měla v určitých souvislostech pochopit, když dospívající dívka řekne, že jí břicho bolí „kvůli tamté věci“).
Menstruace a výtok
Hnědý výtok
ahoj, mám výtok skoro každý den už dlouho. Normálně mám vždy bílý výtok ,ale včera jsem dostala nějaký hnědý trochu dočervena a je hrozne silny musim si na nej brat vlozky i kdyz vím ze to menstruace neni ale jakoby ale to je jedno. Mě zajima co to znamena -hnědý výtok
Ahoj holko,
Hnědé zbarvení výtoku je způsobeno příměsí krve. Ta má sice červenou barvu, ale když dojde k zadržení (retenci) krve uvnitř dělohy či pochvy, třeba i jen po dobu několika dní, zbarvení krve se změní z důvodu rozkladu červeného krevního barviva. Jedná se o podobný proces, ke kterému dochází například na polštářku náplasti. Možná sis už někdy všimla, že když se náplast odlepí, zaschlá krev není červená, ale hnědá. Totéž platí i pro skvrny od krve na oblečení a podobně. Červené krevní barvivo se totiž poměrně rychle rozkládá.
Nejedná se o poruchu, nýbrž o projev normálně fungujícího samočisticího mechanismu dělohy a pochvy. Krev mohla zůstat uvnitř těchto orgánů od minulé menstruace, přičemž výtok slouží mimo jiné i k tomu, aby tělo „pročistil“.
Takto zbarvená krev se někdy objevuje i ve výtoku u dívek, které ještě „normální“ menstruaci neměly. Někdy může trvat delší dobu, než se menstruační cyklus vyvine do takové podoby, kterou považujeme za „normální“. Nicméně kvůli uvedenému zbarvení výtoku není třeba se znepokojovat.
Menstruace a výtok
Nepříjemné pocity při menstruaci
Ahoj Alíku a všichni ostatní, mám dotaz mám už 2 menstruaci, ale mám s tím strašné psychické problémy že nad tím pořád přemýšlím, říkám si že tohle budu muset zažívat už celý život, bolí mne břicho a mám z toho strach, ale nemám komu to říct. Předem děkuji za odpověď
Ahoj holko,
Na jednu stranu je v pořádku, že přemýšlíš nad změnami, které právě prožíváš. Také je pravdou, že menstruace může pro dívku představovat velkou zátěž, zejména pokud je provázena bolestmi břicha nebo jiných částí těla, případně i nevolnostmi či jinými nepříjemnými projevy. Avšak uvedené nepříjemné projevy lze tlumit, a navíc není jisté, zda Tě budou provázet po celý život (přesněji řečeno až do tzv. menopauzy, což je období života, kdy se u starších žen menstruace přestává dostavovat).
Bolesti, které u některých žen a dívek (přibližně u 30%) provázejí určitou fázi menstruačního cyklu, jsou zpravidla způsobeny hormonálními výkyvy, k nimž během příslušné fáze cyklu dochází. Tyto bolesti lze poměrně účinně tlumit užíváním volně prodejných analgetik, tj. léků proti bolestem. Při jejich užívání je jen zapotřebí dodržovat dávkování, které souvisí i s věkem. Některé dívky totiž očekávají, že bolesti ustoupí hned po užití tablety, a když se úleva nedostaví okamžitě, vezmou si další. Je třeba počítat s tím, že účinek v podobě ústupu bolesti se dostaví přibližně půl hodiny po užití, i když tato doba může být podle různých okolností i kratší nebo delší.
Pokud se společně s bolestí dostavuje i nevolnost, může mít dvojí příčinu. Buď dívka špatně snáší prudké výkyvy hladiny pohlavních hormonů, k nimž během cyklu dochází, nebo je nevolnost projevem stresu a psychického napětí spojeného s očekáváním něčeho nepříjemného. V prvním případě lze obtíže s nevolností tlumit například pomocí žvýkacích tablet proti nevolnosti, které jsou rovněž volně prodejné v lékárnách. Některé dívky „řeší“ problém s nevolností tím, že před očekávaným termínem menstruace raději málo jedí, nebo nejedí vůbec, aby „nemusely zvracet“, jenže tímto způsobem si mohou nevolnost spíše vyvolat, nežli jí předejít.
Ve druhém případě je důležité se zaměřit na udržení psychické pohody. Kdykoliv máš obavy z něčeho nepříjemného (a nemusí to být nutně zrovna blížící se menstruace), měla bys udělat všechno možné pro to, aby sis nějak „zlepšila náladu“. Jistě existuje řada věcí nebo činností, které Ti mohou udělat radost, například poslech oblíbené hudby, pití oblíbeného nápoje, či věnování se nějaké jiné oblíbené činnosti. Zkrátka se snaž „zaměstnat hlavu“ něčím jiným, než myšlením na očekávané nepříjemnosti.
Naproti tomu tou nejhorší věcí, kterou bys mohla udělat, by bylo podlehnout představě, že Tvoje obtíže jsou trvalé a neřešitelné. Především je pravděpodobné, že bolesti či jiné nepříjemnosti, které prožíváš, se časem poněkud ztlumí. Tedy nevymizí zcela a na 100%, ale budou se dostavovat v nějaké mírnější a snesitelnější podobě. Jak píšeš, menstruaci jsi měla zatím 2× (tedy zatím u Tebe proběhly dva cykly). Proto zatím nelze odhadnout, zda bolesti či jiné obtíže, které se dostavily, Tě budou trápit „už napořád“, nebo zda se jedná pouze o počáteční reakci těla na něco, na co dosud nebylo zvyklé.
Důvodem ke znepokojení by bylo, kdyby při každé další menstruaci obtíže nejen neslábly, ale ještě se zhoršovaly. Potom by se mohlo jednat o projev poruchy zvané dysmenorea. To je bolestivá menstruace, doprovázená zpravidla silnou nevolností. Někdy může být tak prudká, že dívku doslova „vyřadí“ z vykonávání běžných činností a donutí ji ulehnout jako při nemoci. Taková porucha již zpravidla vyžaduje gynekologickou léčbu (nejčastěji se jedná o kombinovanou hormonální léčbu).
Je škoda, že o svých obtížích nemáš s kým hovořit. Většině dívek totiž při podobných problémech pomáhá právě možnost pohovořit si s nějakou starší a zkušenější dívkou, případně ještě lépe s dospělou ženou, které důvěřují. Pokud z nějakých důvodů nikoho takového kolem sebe nemáš a jsi na všechno sama, může být každý problém o to horší, že jej nemáš s kým rozebrat a komu se svěřit. Proto by možná stálo za to se přece jen pokusit překonat určité rozpaky a najít si ve svém okolí nějakou dospělou ženu, které bys dostatečně důvěřovala a s níž by sis o svých obtížích a obavách mohla alespoň pohovořit. Samozřejmě však záleží výhradně na Tobě, zda a s kým budeš o svých osobních záležitostech mluvit.
Menstruace a výtok
Obtíže se zaváděním tamponu
Ahoj.
Omlouvám se ze píšu tak často ale tahle stránka mi moc pomáhá.
Mám asi po třetí menstruaci a do teď jsem používala vložky. Chtěla jsem zkusit i tampóny protože me to třeba po 1 h. teče kolem. Rekla jsem to mamce a ta mi koupila nějaký hubený. Tak jsem si ho tam zkusila dat a strašně moc me bolelo když jsem si to tam dávala. Nakonec se mi ho tam podařilo dat ale strašně moc me to tlačilo když jsem se pohla. Asi po 2 minutách jsem ho vyndala ale to vydávání taky bolelo tak jsem se rozbrečela a vyhodila ho.
Jak ho tam mužů dat aby to nebolela a netlacilo?
A co když půjdu na malou nebo na velkou co pak s tou snurkou kterou se to vyndava? To se musí zaspinili ne?
Omlouvam se ze je to tak dlouhé.
Předem děkuji za odpověď. Opravdu potřebuji pomoc protože je mi trapné to říkat mamce.
Ahoj 😐
Ahoj holko,
Obtíže se zaváděním tamponu a bolesti po jeho zavedení se často vyskytují proto, že u dospívajících dívek může být prostředí pochvy méně vlhké, než u dospělých žen. Tampon je tvrdý, a teprve po zavedení do těla po několika minutách do sebe „nasákne“ tělesné tekutiny, díky čemuž se jeho objem sice zvětší, ale jeho povrch je pak měkčí. U dospívajících dívek se však někdy stává, že tampon „nemá čím“ nasáknout, zůstává i uvnitř těla tvrdý, a právě proto jsi při každém pohybu cítila, že Tě tlačí. Také vyjmutí tamponu může být velmi nepříjemné až bolestivé, pokud i uvnitř těla zůstal tvrdý, nenasákl a nezměkl.
Podle popisu v Tvém dotazu však nastaly obtíže už při zavádění tamponu. Zde platí, že jakmile cítíš bolest, znamená to, že něco není v pořádku. Bolest bys rozhodně neměla „překonávat“. Aby zavádění tamponu nebylo bolestivé, můžeš příště vyzkoušet několik rad a doporučení.
- Zavádění tamponu můžeš trénovat vždy jen pár dní před očekávaným termínem menstruace. Naproti tomu v období mezi dvěma menstruacemi může být jeho zavádění nesnadné, ne-li přímo nemožné. Pohlavní orgány dívky totiž během menstruačního cyklu procházejí různými změnami. V době mezi dvěma menstruacemi je pochva užší, než během několika dní před další menstruací. Také zvlhčení pochvy je v době před menstruací vyšší, než v době uprostřed cyklu.
- K úspěšnému zavedení tamponu pomůže uvolnění svalstva pánve, čehož lze dosáhnout například koupáním v teplé vodě.
- Tělesná poloha, v níž si tampon zavádíš, by měla být taková, aby pohlavní orgány byly co nejpřístupnější.
- Kromě toho je důležité, aby sis našla či „vyhmátla“ ten správný úhel, pod nímž budeš tampon zavádět. Pochva je v těle uložena pod úhlem přibližně 45°, avšak u některých dívek může být tento úhel trochu větší, u jiných menší. Obecně platí, že sklon zaváděného tamponu by se měl přizpůsobit sklonu pochvy, a ne naopak.
- Nedoporučuji používat tampony s tzv. aplikátorem, což je tvrdá plastová trubička s koncem nastřiženým do tvaru křížku. Při roztahování konce aplikátoru uvnitř těla může dojít k poranění ostrými hranami.
Určitě by sis neměla vyčítat, že sis tampon zaváděla „špatně“. Nikdo Ti nemůže mít za zlé, že se Ti hned napoprvé nepovede něco, co jsi nikdy předtím nedělala. Svoji dosavadní zkušenost neber jako chybu nebo „selhání“, ale spíše jako informaci o tom, co bys příště mohla nebo měla udělat jinak.
Kdyby ses přesto rozhodla, že už tampony raději používat nebudeš, doporučuji častěji vyměňovat vložky, případně si opatřit vložky s větší absorpční schopností (tedy s více kapkami 💧 na obalu).
Pokud jde o šňůrku, ta by měla vždy vycházet na povrch těla, jinak by nastaly komplikace při vyjímání tamponu z těla. Obavy z jejího potřísnění při močení apod. jsou pochopitelné, ale moč lze ze šňůrky nechat vsáknout např. do toaletního papíru. Ze všech možných komplikací při využívání tamponu je tato asi nejmenší.
Závěrem bych chtěl ještě připomenout, aby ses do případného nácviku zavádění tamponu nepouštěla hned, ale nechala si jej na výše zmíněných pár dní před očekávaným termínem další menstruace.
Menstruace a výtok
Výtok a menstruace
Ahoj vsichni,
Mam 3 otazky.
Za prvy, kdyz mam vytok tak tam nekdy mam takove divne zelene kulicky. Co to znamena? Vadi to nejak?
za druhe Jeste sice nemam menstruaci, ale tak nejak vim ze bych az ji dostanu a az si na to trosku zvyknu tak bych chyela zacit nosit menstruacni kalhotky, protoze vlozky jsou celkem dost neekologicke a predstava kalisku se mi nelibi. Muzou se tedy nosit uz od tak nizkeho veku(sice nevim kdy to dostanu ale chapeme se) a prodavaji je vubec v takove velikosti?
A za treti. Jak uz jsem psala, tak menstruaci jeste nemam, ale prijde mi zvlastni ze se na ni nejakym zpusobem tesim. Vsichni sice rikaji jake mam stesti ze to jeste nemam ale me to prave celkem stve a tesim se na to. Je to normalni? Asi je to sice jen proto ze nevim jake to je ale stejne. Nejvic se bojim zmen nalad a unavy
Moc dekuju za odpoved a preju vsem hezky den
Ahoj holko,
1) „Divné zelené kuličky“ ve výtoku jsou zpravidla projevem bakteriálního onemocnění vnitřních pohlavních orgánů. Výtok slouží mimo jiné i k tomu, aby došlo k „vyčištění“ pochvy. Pokud je výtok čirý (bezbarvý) nebo zbarvený doběla, znamená to, že je vše v pořádku. Nažloutlé až nazelenalé zbarvení je projevem infekčního onemocnění. Samotné „kuličky“ jsou tvořeny odumřelými bílými krvinkami a odumřelými buňkami z tkáně, která pokrývá vnitřní stěny pochvy.
Při infekčním onemocnění doporučuji především dodržovat klid a vyhýbat se fyzicky namáhavým činnostem a zajistit si dostatek tekutin (dodržovat pitný režim). Dále je třeba věnovat více pozornosti hygieně vnějších pohlavních orgánů, aby na nich neulpívaly žádné „zbytky“ výtoku. Samozřejmostí by měla být častější výměna spodního prádla. Pokud je výtok provázen zvýšenými teplotami a dalšími příznaky (únava, ochablost, svědění, pálení), doporučuji navštívit lékaře.
2) V podstatě záleží na Tobě, jakému druhu hygienických potřeb dáš přednost. Menstruační kalhotky mají jistě řadu výhod, mimo jiné i tu, že jejich používáním nedochází k tvorbě odpadu. Pokud jde o velikost, dívce Tvého věku by mohla vyhovovat například „dospělá“ velikost XS, která je určena pro obvod boků 74 až 80 cm. Průměrný obvod boků u dívek ve věku 12 let činí 82 cm (měří se v místech nejširšího vyklenutí pánve do stran).
Menstruační kalhotky se mají vyměňovat po osmi až dvanácti hodinách, nicméně to platí pro dospělé ženy. U dospívajících dívek bych doporučoval interval výměny zkrátit na 6 – 8 hodin (podobně i u „klasických“ vložek, které se mají vyměňovat nejpozději po 3 – 4 hodinách, ale u dospívajících se doporučuje výměna až 7× denně, tj. přibližně po 2 – 2,5 hodinách).
3) Na jednu stranu je normální, že některé dívky se nástupu menstruace obávají, protože když už se setkávají s informacemi na toto téma, většinou se jedná o popis různých nepříjemných projevů, jako je právě zmíněná únava, změny nálad a podobně. Stejně tak je však normální, když se dívka na první menstruaci (menarché) těší, a to hned z několika důvodů. Především jde o to, že většina dívek očekává menarché delší dobu a s tím, jak se tato doba prodlužuje, může narůstat určité psychické napětí či pochyby o tom, zda vůbec se první menstruace dostaví. Když ten očekávaný den přijde, může to pro dívku znamenat velkou úlevu, která je spojena s pocitem radosti, že „to“ už konečně přišlo. Dalším důvodem je, že s nástupem menarché si dívka připadá větší a dospělejší, což může přispět k posílení jejího sebevědomí a kladného sebepojetí.
V každém případě platí, že menarché představuje pro naprostou většinu dívek výrazný předěl na cestě z dětství do dospělosti. Dosažení tohoto významného okamžiku či jakéhosi „bodu zlomu“ je pro dívku důležité, bez ohledu na to, že jí – alespoň zpočátku – přináší i určité obavy či starosti.
Menstruace a výtok
Menstruační cyklus ve vrstevnické skupině
Ahoj, dnes v autobuse jsem přemýšlela nad tím jak je možné, že máme s holkama ve třídě menstruaci cca ve stejnou dobu. Co se těch se kterými se nejvíce bavím tak Verče začíná většinou dva dny přede mnou, Monče cca 2 po mně, Jáje taky cca tak a Hanka jí má asi tak čtyři dny po začátku mé a ostatní holky ze třídy to mají také dost podobně (soudě dle necvičících na těláku. A můj dotaz je jak je tohle možné? (Spolu jsme ve třídě skoro čtyři roky a když jsme se potkaly tak to snad ani jedna z nás neměla)
Díky za odpověď
Ahoj Májo,
Jeden menstruační cyklus trvá přibližně 3 až 5 týdnů, tj. 21 až 28 dní, přičemž tzv. deskvamační fáze, při níž dochází k odtoku krve, může trvat 1 až 7 dní. Vzhledem k uvedeným skutečnostem je tudíž docela dobře možné, že se u určité skupiny dívek dostavuje menstruace třeba jen v rozmezí několika dnů. Stejně tak dobře by bylo možné, kdyby se u každé z vás dostavovala v jiné části kalendářního měsíce. Existuje nesmírně velké množství různých kombinací či spíše variací, a proto bych odhadoval, že v Tvém případě a v případě Tvých spolužaček se jedná spíše jen o jakousi shodu okolností, která sice může působit poněkud „zvláštně“, přesto však není nemožná.
Někteří lidé sice tvrdí, že existuje cosi jako „synchronizovaná menstruace“ (což má údajně znamenat, že když spolu dvě nebo více žen tráví hodně času, tak se jejich cyklus „vyladí“ do jednoho společného termínu), avšak neexistuje ani jediná seriózní vědecká studie, která by něco takového potvrzovala.
Menstruace a výtok
Četnost výtoku
Ahojky poradno, tahle otázka je pro mě celkem tabu. Mnoho dívek sem do poradny píše, že mají výtok týden a pak chvíli né. Ale já mám od 10 let výtok každý den, někdy je ho málo někdy hodně, ale nikdy mi nepřestal. Je to v pořádku? Děkuji za odpověď a přeji krásné dny
Ahoj holko,
Četnost neboli frekvence výtoku může být různá. Obvykle se dostavuje po několika týdnech, může to však být častěji. Pro posouzení, zda je výtok normální, záleží především na jeho zbarvení. Normální (fyziologický) výtok je buď čirý (bezbarvý), nebo bíle zbarvený. Naproti tomu projevem bakteriálního či jiného onemocnění je výtok zbarvený žlutě, někdy až dozelena.
Jak uvádíš, objev výtoku je někdy větší, jindy menší. Je možné, že při menším množství se nejedná přímo o výtok, ale o zvýšenou produkci tekutin, které se uvolňují z tzv. přídatných žláz nacházejících se v okolí poševního vchodu. Účelem těchto tekutin je zajistit zvlhčování tkáně vnějších pohlavních orgánů (zjednodušeně řečeno všeho toho, co se nachází v okolí poševního vchodu).
Častější a objemnější výtok nemusí být nutně projevem onemocnění nebo poruchy, pokud je jeho zbarvení čiré nebo bělavé. Výtok je součástí „samočisticího“ mechanismu vnitřních pohlavních orgánů, přičemž jeho produkce je dána celou řadou individuálně podmíněných faktorů. Obecně pak platí, že výtok představuje problém až tehdy, když je jeho uvolňování provázeno bolestmi, svěděním či pálením. V takovém případě by bylo namístě navštívit příslušné lékařské pracoviště (konkrétně dětskou gynekologii).
V době výtoku (ať už se dostavuje každý den, nebo jen občas) doporučuji používat vhodné hygienické potřeby (slabší vložky „mini“ nebo intimky) a důkladně provádět hygienu pohlavních orgánů. Pokud se výtok dostavuje denně nebo téměř denně, bylo by možná vhodnější nahradit mýdlo tzv. intimním mycím gelem, který je určen přímo pro tento druh hygieny (obyčejné mýdlo může při častém používání vést k vysušování pokožky a sliznice). Samozřejmostí je důkladné opláchnutí proudem vody ze sprchy.
Menstruace a výtok
Výtok
Ahoj, chtěla bych se zeptat ohledně věci trochu intimní, a to o tom, že mám v kalhotkách nějakou bílou věc a nevím co to je a bojím se. Vím že to není menstruace, ale je to divně slizké, bojím se! Předem děkuji za odpověď
Ahoj holko,
Tekutina, o které píšeš, je výtok. U dívek se první výtok dostavuje většinou půl roku až dva roky před první menstruací. Pokud je výtok buď čirý (bezbarvý), nebo má bílou barvu, je všechno v pořádku. Výtok může trvat jeden den, ale i více dní po sobě. Dostavuje se různě často – u některých dívek jednou za několik týdnů, u jiných i častěji.
Důležité je, aby ses v době výtoku udržovala v suchu. To znamená častěji si měnit kalhotky, třeba i víc než jednou za den. také bys měla požádat někoho z rodičů, aby Ti koupil tzv. intimky, což jsou velmi tenké vložky, které slouží k zachycení výtoku. Samozřejmostí je, že v době výtoku bys měla věnovat více pozornosti hygieně, tedy důkladnému mytí pohlavních orgánů včetně různých záhybů tvořících jejich součást.
Menstruace a výtok
Menarché
Ahoj, odpovězte prosím co nejdřív, moc se omlouvám za naléhavost ale nejspíš jsem dnes ráno dostala svoji 1. menstuaci. Obávám se však, jelikož jsem všude četla, že nejdříve je slabá. Já už jsem si však dnes musela měnit 2× kalhotky, z toho jednou to proteklo i teplaky a mam na nich flek. Je to normální? Proč se to děje?
Ahoj holko,
Objem krve uvolněné při menarché (neboli při první menstruaci) může být různě velký. Záleží mimo jiné i na tom, jak rychle celý proces probíhá – pokud je krve delší dobu (třeba i několik dní) zadržována v těle, odchází postupně a v malém množství. Její hustota pak bývá vyšší a zbarvení tmavší. U Tebe však podle toho, co popisuješ, dochází k plynulému odtoku krve, což je také v pořádku.
Za normální množství krve uvolněné při menstruaci se považuje 1 mililitr na 1 kilogram tělesné hmotnosti. Například u dívky o tělesné hmotnosti 50 kg by to vycházelo na 50 ml, což je zhruba třetina kelímku od jogurtu (ten má většinou 150 ml). Jenže problém může být s odhadem množství krve. Když se totiž jakákoliv tekutina rozlije, působí optickým dojmem většího množství (pro příklad: jinak vypadá 5 litrů vody v malém kbelíku a jinak totéž množství rozlité na podlaze; nebo jiný příklad: 100 ml malinové šťávy v rukou méně šikovného dítěte spolehlivě stačí k totálnímu polití celé přední části trička).
Jinak je správné, že si měníš kalhotky, lepší by však bylo použít hygienické vložky a pokud je z nějakých důvodů nemáš nebo nemůžeš získat, tak alespoň čistou vatu. Podle odhadů dětských gynekologů by dospívající dívka během jednoho dne menstruace měla „spotřebovat“ 6 až 7 vložek. Fáze menstruačního cyklu, při níž dochází ke krvácení (nazývá se též fáze deskvamační) trvá nejčastěji 3 až 4 dny, za normální se považuje rozmezí 1 až 7 dnů.
Aby Tě příště menstruace nezaskočila, bylo by dobré si obstarat příslušné hygienické potřeby. Prodávají se například v drogerii a ve většině supermarketů. Měla bys mít v rezervě alespoň dvě balení po deseti. Pokud je u Tebe krvácení silnější, tak klidně i více.
Na druhou stranu se může stát, že až budeš po uplynutí tří až pěti týdnů očekávat další menstruaci, nedostaví se. U dospívajících dívek během prvních dvou let od menarché (tj. během prvních dvou let od první menstruace) je totiž až 50% cyklů nepravidelných (tj. menstruace se v očekávaném termínu nedostaví).
Také by bylo dobré, kdyby sis začala vést tzv. menstruační kalendář. Nezáleží na tom, jak bude vypadat (jestli to bude například ozdobný notýsek nebo jen dvakrát přeložený list obyčejného papíru), podstatné je, aby sis do něj zapisovala datum počátku krvácení a jeho délku (například: 8. 1. 2023 – 3 dny). Případně si můžeš také vytvořit nějaké značky, kterými bys vyjádřila, jak moc byla menstruace silná (k příslušnému datu si nakreslíš třeba jednu kapku 💧, dvě kapky 💧💧, tři kapky 💧💧💧 a podobně). Tyto Tvoje záznamy mohou v budoucnu dobře posloužit Tvému lékaři (konkrétně gynekologovi, nebo spíše gynekoložce), pokud by se u Tebe kdykoliv v budoucnu objevila nějaká porucha cyklu.
Menstruace a výtok
Četnost výtoku, hygienické potřeby
Ahoj mám 3 dotazy
1. Mám opravdu výtok když je toho hodně asi 1krát týdně nebo 1krát za dva týdny a pak občas ještě občas něco
jestli opravdu mám výtok tak jak to mám říct mamce a jak ji požádat o intimky
(S mamkou mám sice dobrý vztah ale nevím jak na to zareaguje )
Ahoj holko,
Obdržel jsem pouze jeden dotaz, a sice ten, který se týká výtoku. Ten se nemusí dostavovat jen jednou za čtyři týdny (tedy stejně často, jako později menstruace), jak některé dívky očekávají, ale i častěji, třeba jednou za čtrnáct dní, nebo i za týden. Navíc k uvolňování výtoku zpravidla nedochází jen jediný den, ale mnohem častěji trvá několik dní po sobě jdoucích, i když ne ve stejném objemu (jak sis už sama všimla, „občas ještě něco“ vyteče).
Výtok je naprosto normální, pokud není provázen svěděním či pálením. Normální výtok je buď čirý (tedy bezbarvý), nebo je zbarvený doběla. Jeho objem může být různý – u některých dívek se uvolňuje jen několik kapek, u jiných třeba i několik desítek mililitrů za den.
Během výtoku je třeba dodržovat hygienu pohlavních orgánů. Podle toho, jak velký je objem tekutiny, která se uvolňuje, lze používat buď intimky, nebo (je-li objem výtoku větší) i tenké menstruační vložky (typu „ultra slim“ nebo „mini“). Na jednu stranu je pochopitelné, že si nejsi jistá, jak máš požádat o jejich koupení. Jestliže však mamince důvěřuješ a máš s ní dobrý vztah, tak uděláš nejlépe, když všechno řekneš zkrátka a dobře tak, jak to je. Možná, že bude překvapená (dokonce i rodiče, kteří svým dětem dobře rozumí, mohou být překvapeni, když se dostaví určité známky tělesného dospívání), ale jako rozumná žena by měla poměrně rychle pochopit, o co jde. Pokud bys nedokázala překonat rozpaky a z nějakých důvodů maminku o zakoupení hygienických potřeb nepožádala, tak si prozatím alespoň připrav několik „rezervních“ čistých kalhotek na převlékání, aby sis během výtoku mohla udržovat pohlavní orgány v suchu.
Menstruace a výtok
Sportovní aktivity a menstruace
Ahoj, omlouvám se za blbou otázku, vím že tady obdobná byla ale nejsem si jistá s tímto.
Dělám gymnastiku, posilujeme, děláme cviky, jsme na koberci, kladine, preskoku, a hrazde nebo bradlech. Až budu mít menstruaci tak můžu furt dělat tento sport, nebo ho nějak omezit?
Omlouvám se za pravopisné chyby.
Gym holka
Ahoj holko,
Samotná menstruace nemusí být důvodem k omezování sportovních aktivit. Záleží spíše na tom, jak se při menstruaci budeš cítit. Během menstruačního cyklu dochází v těle dívky ke změnám hladiny estrogenů (pohlavních hormonů) v krvi, což může být provázeno například zvýšenou únavou, nevolností a v některých případech bolestmi. Avšak zmíněné projevy se u jednotlivých dívek objevují ve větší nebo v menší intenzitě, případně se nemusí objevovat vůbec. Vždy tedy bude záležet na tom, jak se v určité fázi menstruačního cyklu budeš cítit. Kdybys cítila zvýšenou únavu či nevolnost, můžeš buď vynechat trénink, nebo alespoň některé cviky. Trenér nebo trenérka jistě pochopí, že dospívající dívka se čas od času potřebuje šetřit.
předchozí | 123456 | další |