Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Jak urychlit hojení Alík radí dětem

  Alík radí dětem

  Po dlouhé době zase zdravím poradnu. Tentokrát půjde o nepříjemnou náhodu, co se mi stala.
  Víte jak se říká, že když se rozbije hrnek a jsou střepy, budete mít štěstí.
  Tak já ho asi budu mít dvojité.
  Jenže je to trochu štěstí v neštěstí, a to proto, že se mi podařily shodit hned 2 hrnky... Kdyby to bylo všechno, jenže není.
  Dnes jsem si chtěla vytáhnout hrnek, ale když jsem otevřela dvířka od horní skříňky s hrnky, vypadl hrnek a roztříštil se na střepy a mě se povedlo při sbírání střepů, že mě jeden řízl. Byl to jen malé říznutí jako od papíru, a to zas tak nevadí.
  Asi za hodinu jsem se vydala zase do skříňky pro hrníček. Nedávala jsem pozor a můžete hádat co se nestalo. Ano, u toho jsem smetla další, ale tenhle se stihl rozpůlit a ostrá hrana mě řízla. Tentokrát hodně a můžete hádat kde... Bylo to zápěstí a kde se to trefilo? Přímo na místo kde je žíla. Začala jsem krvácet a teklo to docela dost, že mě i nepálivá desinfekce pálila. Ale o to tu nejde. Je přesně 14 dní před školou a já vypadám jak kdybych se chtěla podříznout. Působivé že? Moc ráda bych se vyhla dotazům ohledně toho jestli jsem OK, proč jsem to udělala či tak.
  Proto je mým dotazem, Dalo by se hojení nějak urychlit. Jsou nějaké způsoby, nebo nějaké rady? (Klidně i z vlastních zkušeností) Nebo nějaké mastičky na doporučení? Prostě cokoliv

  Moc díky a omlouvám se za délku.

  holka, 14 let, 17. srpna

  Ahoj,
  nevím samozřejmě, jak velká a hluboká je rána, kterou máš, ale obecně bych řekla, že po dvou týdnech, které ještě do začátku školního roku zbývají, ji už zalepenou nebudeš muset mít. Běžné rány se obvykle hojí kratší dobu. Urychlit hojení a případně vylepšit vzhled jizvy ti pomůže například Hemagel a určitě ti v lékárně dají i další doporučení, pokud se zeptáš.
  I v případě, že by si tví spolužáci rány všimli, bych ovšem řekla, že to není nijak zásadní problém. Podobné nehody se zkrátka stávají a není nic jednoduššího, než na dotazy popravdě odpovědět, že na tebe vypadl z poličky hrnek a nešikovně tě řízl. Není to nic, za co by ses měla stydět, nebo to tajit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Rodiče

  Ahoj poradno :-).
  Už delší dobu se snažím naučit mamku a bráchu klepat, ale nejde to. Táta vždy říká aď začnu u sebe. To už jsem zkoušel. Klepu pokaždé než někam vejdu (toaleta, pokoj bráchy nebo rodičů...). Problém je v tom, že brácha ani mamka to po ročním učení nedělají. Když jsem bráchu žádal, aby klepal, vpletla se do toho mamka a řekla mi, aď ho nechám být, že já taky neklepu();-D...
  Když jsem se pokusil naučit klepat mamku:

  • zkoušel jsem jí požádat, aby klepala, ale řekla mi: „Já tady nemusím klepat nikde.“
  • Zkusil jsem se jí zeptat, jak by jí bylo, kdyby jí jen tak někdo přiletěl do pokoje (když se třeba obléká) nebo na záchod. Za toto mi bylo řečeno, že jsem drzej

  Vážně už mi vadí, že když jsem na záchodě (tady chce soukromí skoro každej), tak si tam vklidu pro něco jde a když jí řeknu aď klepe, tak to za 10s nese zpět. Když se koupu, nebo převlíkám, taky mi není zrovna příjemné, když mi takto narušují soukromí. Ještě jsem měl alternativu: klíč od pokoje, ale po jeho použití mi byl zabaven.
  Mám jim to vracet? Počkat si na chvíli kdy třeba mamka bude na záchodě a něco si z koupelny vzít a jít to hned vrátit, a když bude naštvaná, že po ní chci aď klepe a sám neklepu tak jí argumentovat tím, že ona neklepe, tak jsem to vzhledem k tomu že to je moje máma nepovažoval za důležité (a dělat, že nevím co je soukromí?) Totéž u bráchy?
  Děkuji: Kluk 14 let.

  kluk, 14 let, 15. září

  Milý pisateli, 

  svěřuješ se poradně s tím, že ti vadí jak  máma a  brácha nerespektují tvé soukromí.  A hledáš způsob jak je to naučit, aby to dělali a klepali než vejdou do tvého pokoje nebo do koupelny, kde zrovna jsi. Chci ti vyjádřit souhlas a to,  že úplně chápu, že ti to vadí. Možná dřív, když jsi byl menší, tak ti to nevadilo. A je pochopitelné, že teď, když jsi starší a dospíváš, tak  své soukromí potřebuješ. Rodiče i bratr si teď nejspíš celkově zvykají na to, že procházíš pubertou, že se měníš, že potřebuješ být sám sebou, hledáš svou identitu a víc tě zajímá svět kolem než ten v rodině. Mohou teď vnímat tvůj požadavek ať klepou jako tvůj projev puberty a proto na to tak narážíš. Doporučila bych ti aby sis o tom s mámou v klidu promluvil. Ne to nechávat až na vyhrocenou chvíli, kdy zrovna vejde do tvého pokoje nebo koupelny. Ale říci jí to do předu a vysvětlit jí, že to tak  potřebuješ a požádat jí o to. V klidu, otevřeně o tom mluvit a říci jí, jak to teď máš. Udělat to tak, aby to nevyznělo konfrontačně ale jako domluva dvou dospělých osob v přátelské atmosféře. Nebo můžeš zkusit  o tom promluvit nejdříve v klidu, po chlapsku, s tátou. Mohl by mít pro to větší pochopení. Požádej ho, ať to mámě vysvětlí on.  Teprve když to nepomůže tak zkus tedy to, co navrhuješ. Že jim ukážeš jaké to je a předvedeš jim to svým chováním vůči nim. Je mi jasné, že to projev bezmoci - když to nejde po dobrém, tak to zkusíš "po zlém". Ale nejdříve zkus ten rozhovor, třeba je to překvapí s jakou otevřeností a upřímností umíš jednat a působit jako dospělý. 

  Tak ti držím palce, ať se ti to brzy podaří,

  Poradce Centra Locika

  Moje tělo

  Dobrý den, už si nevím rady a proto jsem tady. Mám poslední rok trochu zvětšený podbřišek narozdíl od zbytku těla. Byla jsem s tím u lékaře ale není to nadbytečným tukem. Mám 40 kg 160 cm a 12 let, tím pádem je moje váha poměrně normální, ne-li menší, než by měla být. Jím zdravě, mám dostatečný příjem tekutin a pravidelně sportuji. Lékař říkal, že se máme s tím obrátit na odborníka, ale že to není nic vážného. Mě to ale trápí. Nedá se s tím něco dělat? Čím to je?
  Moc a moc děkuju za odpověď, Zuzanka

  holka, 12, 17. září

  Ahoj,
  je skvělé, že žiješ zdravě! Pokud ti lékař doporučil obrátit se s podbřiškem na odborníka, poslechni jeho radu. Odborník ti pomůže se zjištěním příčiny a případně dá radu, co s tím dělat.
  Držím palce, ať se to brzy vyřeší,
  Péťa

  Jiné téma

  zdravím! dneska v autobuse řidič vyšel z té jeho kabinky a říkal nám tam, že jsme tam nechali jízdenky a že si podle čísel karet může zjistit naše jména. Může se něco takového jako je zjišťování jmen dělat? Mně to přijde minimálně dost nemorální a mám z toho chlapíka strach:/ Jinak se omlouvám, nevím zda-li to jako adminé vidíte, ale u předchozích já jsem nevěděla jestli zadat pravý věk, my máme s kamarádkou založené účty ze srandy tak trochu

  holka, 13 let, 17. září

  Ahoj,
  úplně nerozumím tomu, proč by si řidič měl chtít zjišťovat vaše jména. Možná, aby věděl, komu má jízdenky vrátit. V tuto chvíli asi není důvod se pana řidiče bát. Kdyby byl na vás ještě někdy nějak nepříjemný, tak to řekněte rodičům.
  Měj se hezky,
  Péťa

  Jiné téma

  Může si dítě objednat McDonald?

  Ahoj Alíku, vrtá mi hlavou jedna věc už dost dlouho. Vím, respektuju, a jsem ráda, že máte na starosti důležitější dotazy, ale stejně se zeptám: Můžu si jako dítě objednat třeba McDonald? Jde to třeba online?

  holka, 20. září

  Ahoj holko,
  je mi líto, ale tento druh dotazů neřešíme…

  Pokud vím, tak web McDonaldu je mládeži normálně přístupný, takže si na něj i jako dítě můžeš zajít a přečíst si tam odpověď v jejich obchodních podmínkách, nebo v podmínkách dalších služeb, které používají na rozvoz. Odkaz na podmínky bývá většinou v patičkách webů, nebo v objednacím formuláři, kde obvykle musíš souhlasit s tím, že jsi je přečetla a souhlasíš s nimi, takže tak jako tak je asi moudré si je (alespoň zběžně) přečíst. ;-)

  Čtení probíhá tak, že se podíváš na písmenka a normálně pospojuješ hlásky za sebou do slabik, slabiky do slov a slova do vět. Pak stačí jen pochopit, co ty věty znamenají. Myslím, že nejsem o moc větší odborník na čtení než ty. ]:-)

  Nechce-li se ti studovat celé podmínky, použij v prohlížeči vyhledávání v rámci stránky (na PC zkratkou Ctrl+F), zkus vyhledat třeba slovo „let“ nebo „18“, nebo „16“, nebo „15“, nebo jakoukoliv jinou číselně vyjádřenou věkovou hranici, kterou podezíráš z existence a která by ti mohla v objednání bránit.

  Alík

  Škola

  Chci být kriminalistkou

  Ahoj Alíku, jsem teď v osmé třídě na gymplu a myslím, že asi začíná být čas se tak trochu rozhlížet po vysněné profesi.

  Jelikož již od malička miluju záhady a sleduju kriminálky…myslím, že i to logické myšlení trochu mám a tak už delší dobu chci být Kriminalistkou…prostě studovat Kriminologii.

  1) nemám ponětí co všechno bych musela studovat, strávila jsem asi půl hodinu hledání na netu a moc se v tom nevyznám…

  2) Kriminologie by se měla studovat už od střední, jinak to nemá smysl… bydlím v moravskoslezském kraji, a nevím která škola by byla vhodná a ani s jakým oborem

  3) kolik peněz by to studium obnášelo?

  4) kolik let by to zabralo?

  Vím, že je to delší dotaz, ale naše školní poradkyně mi je doslova nepříjemná takže to s ni moc nechci probírat a sama si to zjistit neumím .

  Předem děkuji <333

  holka, 13 let, 19. září

  Ahoj,

  je moc fajn, že se zajímáš o tom, kam zamířit na střední školu :) Fandím také moc tomu, že víš, co Tě baví a jsi ochotná za tím jít. Být kriminalistkou je určitě moc zajímavé povolání.

  Obor střední školy, po kterém by ses měla poohlédnout je „bezpečnostně právní činnost“. Tyto střední školy (4 leté s maturitou) připravují na povolání v oborech jako právo, policie, kriminalistika, ale i vězeňství a státní zpráva. Zadej si do google heslo „Bezpečnostně právní akademie“ najdeš všechny, které v Čechách jsou (Praha, Plzeň, Ostrava, Brno, ...), případně zkus hledat i jen „střední škola bezpečnostně právní“. Některé z těchto škol jsou zdarma, jiné jsou placené. Informace o případném školném mají vždycky na webových stránkách.

  Myslím si také, že pro výkon povolání kriminalistky bude potřeba i vysoká škola. Další možností je tak klidně zůstat na gymnázium a svůj vysněný obor si vystudovat až na vysoké škole. Můžeš kouknout, kde se nachází vysoké školy, stačí zadat do google „VŠ kriminalistika“. Vysokou školu samozřejmě můžeš jít studovat i z těch všech středních škol, které popisuji výše, nejen z gymnázia. I vysoké školy budou některé placené, jiné zdarma.

  Co se týče doby studia, střední škola trvá 4 roky, vysoká škola pak většinou 5 let.

  Držím Ti palce v cestě za Tvých vysněným povoláním!

  Dominika
  Škola Vitae

  Strach

  Vyděračský mail hrozí zveřejněním videa

  Zdravím, potřebuji pomoct.
  Za 3 dny mi přišel asi 5krát email, že se někdo naboural do mého emailového účtu.

  Problém je v tom, že adresa odesílatele je stejná jako moje, když se ale podívám do odeslaných, tak tam není, že bych něco poslal. V emailu je, že přes vir trojský kůň zjistil moje heslo na všechny moje účty a také, že se napojil na mou webkameru a natočil si, jak se koukám na erotické stránky (teď nelžu-já nekoukám na tyhle úchylný stránky). Psal, že jestli mu nepošlu 1200 Euro na jeho bitcoin účet, tak to všem rozešle.

  Nevíte co mám dělat?

  P. S.: Nehodlám posílat žádné peníze.

  kluk, 14 let, 19. září

  Ahoj,
  je to podvodný mail, který zkouší naslepo vydírat náhodné oběti. Nemusíš dělat vůbec nic, stačí ho smazat a netrápit se tím. B-)

  Do tvého účtu se s velkou pravděpodobností nikdo nenaboural.

  Chceš-li mít absolutní jistotu, že do tvého mailové schránky neleze nikdo cizí, změň si heslo. ;-)

  Dnešní generaci uživatelů občas připadají e-maily jako zastaralý způsob komunikace, ale většinou si neuvědomují, jak moc staré skutečně jsou. Webové stránky (tedy ty věci, co se běžně prohlíží webovým prohlížečem) vznikly v devadesátých letech dvacátého století, zatímco e-maily už o dvacet let dříve. Komunikační protokoly, které se dodnes na elektronickou poštu používají, pocházejí převážně z osmdesátých let a jsou hodně moc jednoduché – částečně proto, že výkon počítačů i počítačových sítí býval kdysi drahý, částečně proto, že si nikdo nedokázal představit doprovodné problémy, které přinese masivní rozmach internetu v budoucnu. Na odeslání e-mailu není potřeba heslo ke schránce. Kdokoliv tedy může předstírat, že posílá mail z tvé adresy, i když se do ní ani do tvého počítače nenaboural. Moderní mailové servery mají různé mechanismy proti spamům (= hromadné nevyžádané poště), které značnou část podobných podfuků zachytí, ale nic není stoprocentní.

  Spammer někde našel tvoji adresu – buď jsi ji sám zadal do formuláře špatně zabezpečeného webu, nebo má zavirovaný počítač/mobil někdo z lidí, kterým jsi psal – zpětně se nejspíš nikdy nedozvíš, odkud přesně ji zjistil. Možná ji ani nezjistil přímo on sám, ale nějaký další kriminální živel. Spammer jen koupil databázi mailových adres někde na černém trhu, a zkouší na ně rozesílat svůj vyděračský mail, v naději, že z malého procenta obeslaných skutečně vyláká peníze. Přestože je mail ve svých novějších variantách psaný česky, odesílatel nejspíš nebude místní. Pokud si dá pozor, pravděpodobně ho nikdo nechytí. :-(

  Chceš-li mít absolutní jistotu, že tě počítač nefilmuje v době, kdy to nepotřebuješ, přelep si webovou kameru. ;-)

  Tento druh spamu se šíří internetem už několik let. Myslím, že ho někdy potkal skoro každý, kdo je na internetu aktivnější. Moc se o tom veřejně nemluví, protože velká část lidí na erotické stránky občas chodí… nebo na ně skoro nechodí, ale rozhodně nechtějí s nikým probírat, jestli na ně chodí, nebo ne, a jestli mohli být nafilmováni v nějaké nevhodné situaci. Je to na první pohled takové ošklivě choulostivé téma. Krom toho sám podvodník v mailu vyhrožuje, že o něm adresát nesmí nikomu říkat, jinak bude zle.

  Kdyby tě ale někdo doopravdy vydíral něčím skutečným, řekni to okamžitě rodičům! Neboj se jich, mají s tebou určitě lepší úmysly než vyděrač.

  Kvůli tomu, že se o tom otevřeně nemluví, může podobné vydírání fungovat. Puberťáci o tom neříkají rodičům, rodiče o tom neříkají svým technicky zdatnějším dětem, manželé o tom neříkají manželkám, manželky manželům, podřízení šéfům, šéfové ajťákům… přestože to chodí skoro všem! A opakovaně! Když to někomu přijde úplně poprvé, tak je z toho vždy vykulený, co se to děje. 8-o
  Občas bohužel někdo zaplatí… a podvodníkovi se to nejspíš vyplatí. :-(

  Škoda, že se o těchto internetových hrozbách (skutečných i falešných) neučí víc na školách. V dobře informované společnosti by podvodník neměl šanci.

  Alík

  Menstruace a výtok

  Mohu používat tampony?

  Ahoj poradno, potřebovala bych malou radu.

  Menstruaci mám už od února a používám do teď vložky. Chtěla bych používat spíše tampony, ale nevím, jestli je to pro můj věk vhodné. Spolužačky už tampony používají, ale někde jsem četla, že tampony jsou vhodné od 14-15ti let. Chtěla bych se tedy zeptat, jestli je už mohu v tomto věku používat.
  Předem děkuji za odpověď!

  holka, 12 let, 18. září

  Ahoj,
  nikdy jsem neslyšela o tom, že by se mohly tampony používat až od čtrnácti nebo patnácti let a nevidím jediný důvod, proč bys je ve svém věku nemohla používat i ty. Je samozřejmě nutné vybrat správnou velikost, ale většina značek nabízí i tampony nejmenších velikostí, které jsou vhodné pro velmi mladé dívky. Vyzkoušej, jaká značka a jaká velikost ti bude nejlépe vyhovovat. Jsem si ale jistá, že určitě objevíš takové, které budeš moci bez problémů používat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Špinění před menstruací

  Ahoj,
  včera jsem měla dostat ms,ale zatím jen slabé špinění(neboli takový hnědý výtok nebo nevim),mívám to 1den před začátkem ms. Ale už je to 2.den je to ok?

  holka, 14 let, 18. září

  Ahoj,
  i když obvykle u zdravotních dotazů píšeme, že na dálku odpovědět nemůžeme, v tomto případě bych si dovolila říci, že je to zcela v pořádku. Lidské tělo není stroj, který je bezchybně seřízený a funguje přesně na minuty. To, že tedy špiníš o jeden den déle, než jsi zvyklá, rozhodně nemusí být příznakem žádného zdravotního problému. Dej svému tělu čas, vzhledem k tomu, že nemáš žádné problémy ani bolesti, věřím, že se menstruace dostaví.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Ahoj Alíku.
  Líbí se mi jedna holka a strašně by jsem si přála aby mě měla ráda zpátky, není to mimochodem první holka co se mi líbí. Zároveň by jsem si ale nedokázala představit s ní chodit. Něco mě od toho odtahuje. Nevím co s tím mám dělat.
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 16. září

  Ahoj,
  někdy je opravdu těžké se rozhodnout. Chce to čas a další zážitky. Co se s ní zatím jen bavit, poznávat ji a trávit společně čas? Pak uvidíš, jestli budou tvoje city trvat a bude snazší se rozhodnout.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Jiné téma

  Jak si upravit vlasy?

  Ahoj, potřebuji radu. Mám dlouhé vlasy. Když jsem byla malá tak jsem měla kudrlinky, teď už mám jen trochu vlnité v takových těch "spodních" části. No ale můj problém je ten že když si vlasy účesu tak ani ne 5 minut vypadají hezký učesaně, a pak po těch pěti minutách vypadají tak jakoby bez života neučesane. Ostatní holky když si česou vlasy tak jim to vydrží klidně celý den bez jakýchkoliv tužidel atd. Ale mně ne. Strašně mě to štve. Neví někdo co stým? Nebo nějaký přípravky na to či co. Děkuji 🙋‍♀️

  holka, 14 let, 16. září

  Ahoj,
  i když nejsem kadeřnice, myslím, že ti dokážu poradit, protože osobně řeším stejný problém. Špatnou zprávou je, že každý člověk má ganeticky danou „kvalitu“ vlasů a nedá se s tím nic dělat. Mám tím na mysli to, jestli máš vlasy jemné, nebo hrubší. Jestli mají tendenci k plihnutí, nebo ne. Vlnité, nebo rovné a podobně.
  Dobrou zprávou je, že existuje mnoho přípravků, kterými lze případné nedostatky vlasů kompenzovat. Já osobně používám přípravky značky Redken, které jsou určeny speciálně pro vlnité vlasy, a které mi doporučila kadeřnice. Nicméně existuje samozřejmě spousta dalších značek, které vyrábí přípravky speciálně pro vlnité vlasy a které ti pomohou zvýraznit jejich strukturu a udržet účes upravený.
  V zásadě tak máš dvě možnosti: Buď můžeš navštívit nějakou dobrou kadeřnici a nechat si doporučit přípravek, který se bude hodit právě pro tvé vlasy, nebo můžeš zkoušet sama, který z dostupných přípravků ti bude lépe vyhovovat. Jejich používání se určitě není potřeba obávat. Kvalitní přípravek nejen udrží tvé vlasy upravené, ale ještě je ošetří.
  Měj se hezky!
  Bára

  Škola

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak to chodí se střední školou po základce atd... Vylíčím to podrobněji:

  • nevím, jak dlouho trvá střední škola. Když jdu na střední hned na začátku (na základce) druhého stupně, tak jsem hned v primě. Potom to trvá až do kvarty, tedy (kdybych byla na základce) do 9. třídy? Nebo to je až do oktávy a pak bych šla na vysokou?
  • Když nastoupím na střední třeba až v sedmičce, jdu rovnou do sekundy, nebo teprve do primy, tím pádem budu starší, než většina lidí?
  • Pokud to je tak, že nastoupím pokaždé do primy, je to tak i v devítce a tím pádem budu mezi mnohem mladšími dětmi, které nastoupily rovnou ze základní školy 5 třídy?
  • A když dělám přijímačky až v deváté třídě, co když je neudělám? tak propadnu? Nebo se to v devítce určuje např. Podle vysvědčení?
  • A když bych chtěla nastoupit na střední jezdeckou školu, na přijímačkách jsou jen otázky z přírodopisu a věcí, které k tomu budu potřebovat, nebo úplně ze všeho?
  • Někde jsem taky četla, že se na jezdeckých školách vyučují jen předměty jako přírodopis, jezdectví na koni... Je to pravda?
  • Na jezdeckých školách se musí už od začátku umět jezdit na koni, nebo nás to tam naučí?

  Omlouvám se, že je můj dotaz tak složitý ale pokusila jsem se to napsat co nejstručněji, navíc mě to opravdu zajímá a asi to budu i potřebovat... Taky se omlouvám, že pokládám dotazy do poradny tak často, ale jak už jsem napsala, toto mě zajímá!
  Děkuji za odpověď
  Anežka>X<-

  Anežka, 12 let, 14. září

  Ahoj Anežko,

  děkujeme za dotaz! Je prima, že se o výběr střední školy takto zajímáš.

  Střední škola trvá 4 roky. Je ukončena maturitní zkouškou. Poté ještě existují střední odborná učiliště, ty jsou ukončena závěrečnou zkouškou a trvají 3 roky. Na nich nekončíš maturitní zkouškou, ale výučním listem. Určitě už jsi někdy slyšela, že někdo má „učňák“ a ne maturitu. Výuční list stačí většinou pro výkon povolání jako je kadeřnice, automechanik apod. Pokud ale chceš jít na vysokou, potřebuješ maturitu a musíš tak studovat 4 roky.

  Na střední školu nastupuješ po 9. ročníku základní školy. Když neuděláš přijímací zkoušky (to se určitě nestane), musíš rok počkat. To se ale nestává, protože přihlášky si na střední školu můžeš dát dvě - jednu tam, kam opravdu chceš, druhou si většinou dáváme tam, kam nás určitě vezmou (třeba na školu, kde nejsou přijímací zkoušky), právě proto, abys někam nastoupit mohla.

  Píšeš o primě, kvartě apod. - to jsou ročníky vícelétého gymnázia. Prima je vlastně šestka na základce, sekunda je sedmička a tak dále. Když jdeš do primy, odcházíš ze základky už po pátém ročníku. Nikdy se tak nestane, že by spolu chodili do třídy žáci a žačky o více let od sebe (leda že by mnohokrát propadli :).

  Co se týče přijímacích zkoušek na jezdeckou školu, záleží, jakou máš na mysli. Každá škola má přijímací zkoušky jiné. Dívala jsem se na internet na různé jezdecké školy (existují jak střední školy, tak odborná učiliště) a většina má přijímací zkoušky z přírodopisu, některé také uvádějí, že body navíc dostaneš, pokud docházíš do nějakého kroužku ke koním. Na některých školách ale přijímací zkoušky ani nemají (berou tam bez nich). Doporučuji Ti se podívat na webové stránky konkrétní školy, o kterou máš zájem. Nebo i jen obecně, stačí si do vyhledávače zadat heslo „jezdecká škola“.

  Určitě není pravda, že se na jezdeckých školách učí jen přírodopis a ježdění na koni. Předměty jako je český jazyk, matematika a cizí jazyk jsou na všech středních školách.

  A co se týče Tvé poslední otázky, zda musíš jezdit na koni? Určitě se to tam učí :) Pokud na koni nejezdíš, věřím, že najdeš školu, která v požadavcích na přijetí tuto dovednost nemá. S výběrem takové střední školy by Ti mohl pomoci někdo z rodičů nebo blízkých dospělých, ale třeba i kariérový / výchovný poradce ve škole nebo někdo z Tvých vyučujících. Určitě se jich zeptej :-)

  Držím Ti moc palce, aby se Tvůj sen o škole s koňmi splnil.

  Měj se hezky,

  Dominika
  Škola Vitae

  Moje tělo

  Proteiny

  Ahoj poradno chci se zeptat mohu jíst Protein když jsem díte chtěl bych zhubnout. Děkuji Fanda

  Fanda, 12 let, 16. září

  Ahoj Fando, je správné, že se zajímáš o to, jak zdravě jíst. Ale přes internet není ideální ohledně takových věcí radit. Prober to nejlépe s rodiči, případně s doktorem nebo nutričním specialistou (každá škola by měla mít např. výchovného poradce, který tě nasměruje na specialistu, pokud bys chtěl). Píšeš totiž, že bys chtěl zhubnout, a to je otázka nejen stravy, ale celkového životního stylu. A také psychiky. Dost často chtějí hubnout lidé, kteří ve skutečnosti hubnout nepotřebují. Nebo se lidé, kteří hubnout potřebují, snaží hubnout nevhodným způsobem (třeba příliš rychle) a není to zdravé.
  Obecně každopádně platí, že „protein“ je jiný název pro bílkovinu, a bílkoviny samozřejmě děti jíst mohou (zdrojem bílkovin jsou vejce, maso, sýr, tvaroh, ale třeba také luštěniny).
  Možná ale slovem „Protein“ myslíš nějaké proteinové doplňky, a pak bych spíš řekl, že proteinové doplňky do jídelníčku dětí nepatří, pokud to přímo nedoporučí lékař nebo výživový poradce. Jsou samozřejmě děti, které sportují na vrcholové úrovni a mají tomu přizpůsobený jídelníček, ale to jsme zase u toho, že jim radí specialista.
  Já specialista na výživu nejsem, ale vím, že pestrá strava v klidu pokryje jakékoli potřeby bílkovin, které děti (nejen tvého věku) mají. Určitě znáš klasické poučky ohledně zdravé pestré stravy: jíst hodně zeleniny, hodně čerstvých pokrmů, hodně luštěnin (jako dítě jsem neměl čočku rád, teď je čočkový salát můj oblíbený), omezit dezerty a sladkosti, omezit fast-foodové jídlo. Nějaké proteinové doplňky bych ve tvém věku buď vůbec vynechal, nebo řešil se specialistou.

  Zvířata

  Ahoj No chci se zeptat na takovou otázku na kterou si nedokážu odpovědět mám pětiměsíčního zakrslého králíka a když jí dám něco dobrého ona si to vezme z ruky a pak zavrčí proč to dělá? Co ji trápí a nebo co chce poslední dobou je dosti odtažitá a je hrozně moc Zkrocená jako by se mě bála Prosím o radu jak si sním m navázat vztah plný důvěry nějak jí neubližuj nebo ji nedělám naschvály mám jí ráda ale samozřejmě někdy si pochovám vím že to zvířátka nemají rádi ale snažím se jí to nedělat má možnost výběhu z klece může běhat po mém pokoji a má vše co potřebuje ale už opravdu nevím jak si s ní navázat vztah a aby se mně nebála moc děkuji předem za odpověď

  holka, 12 let, 16. září

  Milá chovatelko,
  dle mého je třeba usilovat o to, aby k tobě měl králíček co největší důvěru. Takže je třeba se mu hodně věnovat. Když ho krmíš nebo mu dáváš nějakou laskominu, je na něj nutné vždy vlídně mluvit, jemně ho hladit, zkrátka být co nejmilejší, nejklidnější a vytrvalá. Je třeba mu věnovat hodně pozornosti a ve svém úsilí vydržet. Když si ho vezmeš pochovat, dělej to často a buď co nejklidnější a situace by se měla časem zlepšovat.
  Samozřejmě je ale možné, že je králíček divočejší proto, že dospívá a mění se mu trochu povaha, s tím je třeba také počítat. Každopádně je třeba mu věnovat pozornost a věřím, že vám spolu bude dobře.
  Držím palce.

  Šikana

  Dobrý den nevím co mám dělat unás ve třídě je parta holek který se kemě a mým kamarádům chovají povíšeně a odstrkují nás a na mě jsou nejhorší protože jsem na ně moc chytrá a na mě i ostatní jsou zlí i proto že nevipadáme hezky (mám popraskaný rty ze sresu si to totiž nevědomě olizuju) rodiče o tom ví ale nic stím nedělají schránku kam se můžeme svěřovat s potíži nemáme a psicholožku máme o patro níž a z patra chodit nesmíme

  holka, 9 let, 14. září

  Milá pisatelko, 

  je moc dobře, že ses obrátila na poradnu a děkujeme za důvěru s jakou píšeš svůj dotaz. Píšeš o tom, že se k tobě a tvým kamarádkám chová povýšeně jiná parta holek ve třídě. Zažíváš to, že jsou na tebe i další děti zlí, kvůli tvému vzhledu. To opravdu není vůbec dobré, neměl by si to nikdo k tobě dovolovat. Můžeš zkusit se ohradit proti nim sama. Třeba jim klidně ale rázně říci "ať ti dají pokoj", "ať se podívají na sebe" a podobně. Když uvidí, že se umíš ozvat, tak si to třeba nebudou dovolovat k tobě. Určitě je ale potřeba, aby o tom věděl i někdo dospělý. Doporučila bych ti zajít za třídní učitelkou a požádat jí, že chceš mluvit s psycholožkou. Řekni jí o tom, že se tam nedostaneš z patra, tak ať tě za ní pustí. Nedává to smysl, když máte ve škole psycholožku a nemůžete k ní. Učitelka se bude nejspíš ptát, co se děje, že potřebuješ za psycholožkou. Zkus jí to naznačit, co se ve třídě děje. Neboj se za sebe postavit. Nejlíp ti v tom nyní ale pomůže někdo dospělý. Ve škole se tyhle věci často řeší a učitelé by měli vědět jak na to. Nejdřív o tom ale musí vědět, že se to děje. Je mi líto, že se o to víc nezajímají tví rodiče. Věřím, že by ti to také mohlo dodat víc sebedůvěry, když budeš cítit, že máš v nich oporu a stojí za tebou. Zkusila bys s nimi o tom ještě jednou promluvit? A říci jim, že ti ve třídě není dobře a potřebuješ v tom jejich zastání? Mohli by s tebou nebo sami zajít za třídní učitelkou nebo ředitelem školy.  Neboj se o tom mluvit, to je teď moc důležité. Ozvat se.  Ve třídě ti  nikdo  nesmí ubližovat. Psala jsi, že je vás víc, komu se ve třídě smějí. Tak se můžete i domluvit a jít za tou učitelkou či psycholožkou společně. 

  Tak ti držím palce, ať se tvá situace brzy a dobře vyřeší,

  Poradce Centra Locika

  Holky a láska

  Ahojjy,Potřebuju rychle pomoct.
  Jsem v nové třídě .A hrozně moc se mi libí jeden kluk jsem do něho uplný blázen.Jenže mě kamarádce se taky libí...co mám udelat abych ho měla já?mám ho pozvat ven?není to blby?

  holka, 14 let, 15. září

  Ahoj,
  určitě se ho můžeš zkusit zeptat, jestli nepůjde ven, na tom nic blbého není. :) Uvidíš, jak to bude dál, jestli si budete rozumět, jestli vás to spolu bude bavit…
  Držím palce,
  Péťa