Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Volný čas

  Ahoj potřebuji poradit jak si splnit Můj sen .
  Jde o to že mám moc ráda koně ale nemáme
  Moc veliké finanční prostředky na to aby jsem koně mela. Jak by to šlo udělat aby se mi splnil sen? Mela jsem narozeniny a mamka se mě zeptala jak by to bylo nejakym způsobem financne utahnutelné .bylo by lepší někam docházet nebo si koně pronajmout

  holka, 12 let, 26. srpna 2021

  Milá pisatelko, 

  ptáš se poradny na hodně specifickou otázku a nejspíš ti zde nemůžeme odpověď úplně přesně. Neznáme poměry v tvém bydlišti ani to, jak to v koňském světě ve tvém kraji chodí. Ale to, co ti mohu k tomu napsat je, že se je moc fajn, že se mamka o tvůj sen zajímá a nabízí ti, že spolu najdete nějaké řešení. Myslím si, že ze začátku bude určitě lepší někam docházet. Budeš potřebovat kolem sebe lidi, kteří tě to všechno naučí. Pronajmout si koně je z počátku hodně velký závazek a už k tomu potřebuješ vědět, jak s koněm zacházet. Koně se většinou pronajímají osobám, které jsou schopné s ním samostatně pracovat a zaopatřit ho, aby to ulehčilo majiteli. Proto bych ti radila aby sis našla teď nějaký kroužek. Vím, že jich funguje hodně. Ale to záleží na to, z jakého kraje pocházíš. Zkus si to najít na internetu. Zadej si třeba "stáje a ranče" ve tvém bydlišti a uvidíš. Ale každopádně zájem o koně je moc pěkný a moc ti přeju aby se ti podařilo se ke koním dostat. Může z toho být celoživotní zájem a láska.

  Držím palce ať se ti to brzy podaří,

  Poradce Centra Locika

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Volný čas

  Potíže při hraní na saxofon

  Ahoj alíku, omlouvám se že zase píšu. Ted mám trochu jiný druh problému, hraji na saxofon půl roku. Nejprve jsem začala hrát na flétnu ale chtěla jsem hrát na saxofon, učitel mi řekl že jsem moc malá, tak jsem začala hrát na klarinet . Hra na klarinet byla příšerná, chtěla jsem s hrou na jakýkoli nástroj přestat ale rodiče mě přemluvili at hraju na saxofon, ten nápad se mi líbil. Hraji tedy na saxofon ale jak saxofon leží na krku tak mě bolí krk a záda, velmi mě to bolí a obtěžuje, také saxofon leží na palci a mě ten palec moc bolí a mám tendenci si ho křupat-zatlačit na kloub a čekat než vydá hlasité prasknutí. A tím si ničím klouby ale nemohu kvůli bolesti přestat. Též mě bolí pusa kvůli zvláštnímu nátisku ale to je nejmenší problém. Už jsem na saxofonu jednou omdlela a vždy se mi točí hlava. Rodiče říkají že budu hrát at se děje cokoli už jsem s nimi mluvila ale nic , všichni se mi smějí a neberou to vážně. Nevíte co mám dělat? Už to nezvládám a nic nepomohlo.:-(;-(;-( Prosím pomoc poradte .
  omlouvám se za gramatické chyby píšu ve spěchu.
  Veronika

  Veronika 12 let, 18. ledna

  Ahoj Veroniko,

  píšeš nám, že půl roku hraješ na saxofon, ale dělá Ti to fyzické problémy - bolí Tě palec (a pak máš potřebu s ním křupat), také krk a záda i pusa. Při hraní se Ti točí hlava a už si jednou i omdlela. Rodiče neberou vážně, když jim o tom všem říkáš a trvají na tom, že budeš i dále hrát. Prosíš nás o pomoc.

  Veroniko, to, co píšeš, zní docela vážně. Hrát na hudební nástroj je určitě moc fajn, ale nesmí to být na úkor zdraví. Napadá mě, že bys mohla zkusit promluvit s učitelem/kou, ke kterému na nástroj chodíš, a říct mu, co všechno se Ti děje, když hraješ. Říct to můžeš také své praktické lékařce, která Tě může prohlédnout a zvážit, jak moc je pro Tebe hraní na saxofon v pořádku. Oslovit také můžeš jiného dospělého ve Tvém okolí, který by promluvil s Tvými rodiči.

  Pomocí by mohlo být, kdybys těm, o kterých píšeme, dala přečíst tohoto Alíka, aby se dozvěděli, jak to se saxofonem máš.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Volný čas

  Hodně času na PC

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám problém, na počítači nebo mobilu trávím hodně času. A však jr to můj koníček a zajímám se o to. Když nechci, tak na pc prostě nejsem a nemusím na něm být. Málokdo z mojich kamarádu jde ven. Většinou hrají pc hry. Já se na počítači třeba učím, píši si s rodinou, koukám na filmy nebo se učím programovat atd. Mě by jen zajímal tvůj názor, že když dokážu to vypnout a nebýt na tom, jestli je to i tak závislost? Díky.
  S přátelským pozdravem,
  Benjio

  Ahoj, je skvělé, že přemýšlíš o tom, jak tě počítač ovlivňuje. Spoustu lidí si ani neumí připustit, že by se jich něco takového mohlo týkat. Obecně řečeno jsme všichni „závislí“ na počítačích nebo mobilech, minimánlě v tom smyslu, že bez nich bychom měli život těžší.
  Pokud se ale bavíme o „závislosti“ z pohledu psychologie, tak jde o „nekontrolovatelné nutkání“. Pokud u sebe pozoruješ, že nedokážeš bez počítače být, nebo že kvůli počítači zanedbáváš spánek, povinnosti nebo vztahy s ostatními lidmi, mohlo by se jednat o nějakou formu závislosti. Probrat to můžeš s odborníky, kteří to posoudí lépe a vezmou v potaz tvou konkrétní situaci.

  Volný čas

  Dobrovolnictví a souhlas rodičů

  Dobrý den.
  Od kolika let můžu vykonávat dobrovolnickou činnost bez souhlasu rodičů? Účel pozice, kterou jsem získala, je vlastně psát emaily a příspěvky na soc. sítě za účelem zjistit např. podmínky, v jakých žijí zvířata chovaná na farmách dodavatelů, od kterých odebírají známé firmy, sdílení informací ohledně této problematiky a podobně. Práci dělám z domova a je to jen pár hodin měsíčně, takže mě to v ničem neomezuje. Na pohovoru jsem svůj věk uváděla a nikdo s ním neměl problém, ale přesto se radši ptám. Děkuji za Váš čas a předem i za odpověď.

  Dobrý den,

  jedná-li se o dobrovolnickou službu patřící pod zákon č. 198/2002 Sb. o dobrovolnické službě (seznam lze najít zde), je nutný věk minimálně 15 let - souhlas rodičů zákon zmiňuje jako nutný do 18 let; bez něj je smlouva neplatná.

  Nejedná-li se o službu dle tohoto zákona, není potřeba souhlasu rodiče, ani není stanovena minimální věková hranice.

  Přeji hodně štěstí při dobrovolnictví :)

  Volný čas

  Chci peníze na hru

  Ahoj poradno, mám jeden problém, ani ne problém ale přání.
  Hraju takovou hru která se jmenuje Roblox, můžete si v ní koupit robuxi a za ně si koupit nějaké věci. Zkoušela jsem si je nějak vydělat nebo od kamarádek ale nic. Mamka a všichni z rodiny řekli že nebudou do hry dávat peníze. Já bych si jen jednu věc koupila a pak bych nic už si nekupovala. Jak je přesvědčit?

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že bys chtěla hrát hru podle svých představ. Na druhou stranu, i v životě ne vždy máme všechno, co bychom si přáli. Členové Tvé rodiny možná mají jiné hodnoty a jsou pro ně důležité jiné věci. Jestliže si opravdu hodně přeješ do té hry nějaké peníze investovat, můžete se doma domluvit, že dostaneš nějaké peníze pod stromeček namísto nějakého jiného dárku. To by mohl být takový kompromis.

  Prima advent Ti přeje
  Modrá linka

  Volný čas

  Nechci do tanečních

  Dobrý den,
  táta chce, abych šla příští rok na taneční, jenže já nechci. Ostatní z rodiny (kromě táty, který se o mne jinak vůbec nezajímá) říkají, že když tam nechci, tak tam nemusím. Jenže tátu je snad nemožné přesvědčit. Kromě toho, že v době, kdy taneční končí, už spím, bych se musela vzdát jiného, svého nejoblíbenějšího, kroužku. A já nerada hudbu, tanec apod. Nevíte prosím, co udělat, abych tam nemusela, když ani většina rodiny (včetně mamky) nemá žádné hlasovací právo? Jak tátu v mě situaci přesvědčit, abych na taneční nemusela?

  holka, 14 let, 23. listopadu 2022

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se nás, jak přesvědčit tátu, abys nemusela chodit do tanečních. Nemáš ráda hudbu, tanec, a musela by ses pro taneční vzdát svého nejoblíbenějšího kroužku. Je to ale obtížné, protože většina rodiny nemá u vás hlasovací právo.

  Věřím, že Tě to trápí, a že bys chtěla mít jistotu, že nebudeš dělat něco, do čeho se Ti nechce. Možná půjde něco vymyslet, aby táta na tanečních netrval. Můžeš s ním zkusit opakovaně promluvit, zeptat se, za jakých okolností by od tanečních ustoupil - například, že bys je absolvovala, až budeš starší apod. Možná by pomohlo mu vše napsat - popsat to, jak se cítíš, co Ti vadí nebo čeho se bojíš, popsat to, proč do tanečních nechceš.

  Můžeš také promluvit s mamkou, protože ta je spolu s tátou za Tebe spoluodpovědná a hlasovací právo by určitě měla mít. Třeba také najdeš někoho, kdo by to s tátou mohl probrat (babička, teta apod.)

  Přejeme Ti, aby to dobře dopadlo,
  Modrá linka

  Volný čas

  Mám divné záliby?

  Ahoj, jsme v 7 třídě a mám podle holek zvláštní a divny záliby. Přijde jim divné že dělám mažoretky a že moje nejoblíbenejší zvíře je slepice. Mám prostě ráda slepice protože je máme doma a jsou měký a hebký a proste je mám strašně ráda. Mažoretky dělám od malička a kdybych je nedělala tak se budu extremne nudit a hlavne me to baví... Takze jsem se vas chtela zeptat na vas nazor.. Dekuju

  holka 12, 23. října 2022

  Ahoj,

  ptáš se nás na náš názor, jestli jsou Tvé záliby divné, jako si myslí Tvé kamarádky. Pro někoho mohou být mažoretky a slepice neobvyklé, ale neznamená to, že je to divné. Rozumím, proč si to mohou Tvé kamarádky myslet. Hodně lidí považuje za normu to, co dělá většina, protože je to něco, s čím se často setkávají, je to pro ně známé. Jakmile někdo vybočuje, některým to může připadat divné. Oceňuji, že máš záliby, které Tě naplňují, je to v životě moc důležité. Přemýšlím nad tím, jestli se Tě jejich označení „divné/zvláštní záliby“ dotýká nebo Tě trápí. Říkám si, že možná ano, rozhodla ses napsat Alíkovi. Kdyby Tě tím kamarádky nějak trápily, opakovaně Ti to říkaly, je v pořádku jim říct, že Ti to vadí a chceš, aby přestaly. Je dobře, že každého baví něco jiného, svět je díky tomu rozmanitý, každý z nás může dělat něco zajímavého. Kdyby všichni dělali to stejné, svět by vypadal možná hodně jinak. Přejeme Ti, aby ses nenechala odradit od svých koníčků a dělala to, co Tě baví.

  Modrá linka

  Volný čas

  Hudební sluch

  Ahoj
  Mám otázku jestli se můžu naučit hudební sluch, mám sen hrát na kytaru ale nemám hudební sluch.

  holka, 14 let, 11. září 2022

  Ahoj, co se týče slova „hudební sluch“, je to spíš taková zkratka než něco, co by člověk reálně měl nebo neměl. Existuje „absolutní sluch“, což je schopnost lidí určit výšku tónu. Umí to méně než jeden člověk z tisíce. Mezi hudebními skladateli je takových lidí více, ale rozhodně není absolutní sluch podmínkou pro hru na hudební nástroj.
  Hodně věcí si náš mozek osvojí až skrze praxi. Hra na hudební nástroj je výsledkem trénování a talentu. A to trénování je důležitější než talent, jak dlouhodobě zjišťuje třeba výzkumnice Angela Duckworth.
  Ať už jde o hraní na kytaru, běhání, učení se anglicky, programování nebo stovku dalších schopností, důležité je pravidelně trénovat a dlouhodobě na sobě pracovat. Hodně pomůže, když nás to baví, ale také se hodí umět se k tréninku donutit, i když na to zrovna nemáme 100% chuť. Takže hodně vytrvalosti, ať už se rozhodneš pro hru na kytaru nebo cokoli jiného!

  Volný čas

  Dobrý den,
  Chci se zeptat, jak funguje jízda vlakem s přestupem, a jestli se musí jízdenky ve vlaku někde označit nebo čekat až přijde průvodčí, nemůžu to nikde najít. :-(:-(:-(
  Díky za odpověď

  kluk, 15 let, 27. července 2022

  Ahoj,
  je to různé.
  Pokud se jede s přestupem ve více vlacích stejného dopravce, pak je většinou nejlepší si koupit jízdenku na celou cestu najednou. Když se přestupuje na vlak jiného dopravce, je možné buď si na každý vlak koupit jízdenku zvlášť, nebo si koupit jízdenku Jednotného tarifního systému, označovaná též OneTicket, která platí pro vlaky všech dopravců. Je to jednodušší, ale jízdenky jednotlivých dopravců někdy vyjdou trochu levněji. Jízdenka se dá koupit buď předem, nebo až ve vlaku, ale u některých dopravců je nákup jízdenky ve vlaku o něco dražší. U Českých drah (ČD) se při nástupu v tzv. obsazené stanici platí přirážka 40 Kč.

  Ve vlaku se většinou má čekat na svém místě, až přijde průvodčí, ale u ČD existují i vlaky s tzv. specifickým způsobem odbavení, kde průvodčí není a cestující si musí koupit jízdenku koupit předem a při nástupu do vlaku si ji tam označit, bez označení neplatí.

  Když se jede v rámci jednoho kraje, tak ve většině krajů existuje tzv. integrovaný dopravní systém (IDS), v rámci kterého se dá uvnitř kraje cestovat na jednu jízdenku různými dopravními prostředky, nejen vlaky různých dopravců, ale i autobusy, městskou dopravou, někde i lanovkou nebo lodí. V některých krajích dokonce uvnitř kraje nelze cestovat vlakem na jízdenku železničního dopravce, ale jen na jízdenku příslušního krajského IDS. Při použítí jízdenky IDS většinou platí pravidla příslušného IDS, která jsou v každém kraji jiná, ale většinou je zapotřebí mít jízdenku předem, přímo ve vlaku ji prodávají jen někde a někde i s přírážkou.

  Nevím, kde bydlíš a kterými vlaky jezdíš. Přesnější informace najdeš v tarifu a smluvních přepravních podmínkách příslušných železničních dopravců, a pokud ve vašem kraji je IDS, tak v tarifu a smluvních přepravních podmínkách příslušného IDS.

  Volný čas

  Ahoj,
  Chtěla bych se zeptat jestli už ve čtrnácti mohu být zpěvačka a být slavná? Všichni mi říkají že zpívám hezky a já bych to chtěla ukázat světu. Vím že jsem možná naivní ale chtěla bych to zkusit myslíte že to jde? A nevíte jak to taky nějak zviditelnit a upozornit na sebe?

  Ahoj z Modré linky,

  je hezké mít sen. Chci Tě tedy podpořit, aby sis svůj sen zkusila naplnit. Pro splnění snu je potřeba být aktivní. Začít můžeš třeba v nějakém sboru nebo Základní umělecké škole, také můžeš zkusit nějaké pěvecké soutěže. Když budeš o tom, co si přeješ, mluvit s lidmi kolem sebe, třeba Vás napadnou i další možnosti.

  Přejeme Ti, abys svého snu dosáhla
  Modrá linka

  Volný čas

  Možnost vedení kroužku

  Ahoj poradno,
  mám na Vás jednu otázku. V budoucnu bych chtěla vést kroužek pro děti. Nejraději bych vedla kroužek podobný, jako který vedla Mari1, takže „Hrátky s Alíkem“. Problém je, že neplánuji být učitelem. Je to bez toho možné? Jestli ano, jak oslovit nějakou školu či dům dětí? Děkuji.

  holka, 11 let, 29. června 2022

  Ahoj,
  na vedení nějakého kroužku pro děti není nutno být učitelem. Naopak, zejména některé specializované kroužky často vede někdo z příslušného oboru, kdo vůbec nepracuje ve škole, ale naopak v dotyčném oboru. Například nějaký botanický kroužek může vést někdo, kdo pracuje třeba v botanické zahradě a třeba jednou týdně může docházet do školy nebo domu dětí na kroužek.

  Jestli v budoucnu, tedy po skončení školy a po tom, co začneš někde pracovat, budeš mít zájem vést kroužek, pak je možné oslovit například nějakou školu nebo dům dětí s nějakou nabídkou, že bys byla ochotná vést takový a takový kroužek. Jedna z možností je, že bys zkusila napřed oslovit školu, kam teď chodíš, protože v té době tam ještě budeš znát nějaké učitele a oni budou znát tebe. Další věc pak bude, pokud vedení školy nebo domu dětí bude se založením kroužku souhlasit, tak kolik dětí se ti tam přihlásí.

  Existují také kroužky, které nejsou při škole nebo domu dětí, ale že děti na ten kroužek chodí do nějaké instituce, například na zoologický kroužek do zoologické zahrady nebo do nějaké chovatelské stanice. Ale to by asi nebyl případ kroužku typu Hrátky s Alíkem.

  Myslím, že až to bude aktuální, nebude vážný problém najít možnost, jak takový kroužek vést.

  Volný čas

  Kroužky - baryton

  Čau Alíku a spol,
  mám dotaz týkající se zájmových kroužků:
  Mám hodně kroužků(skaut, dramaťák,lezení,hudebka) a chodím na gymnázium, od září už budu v sekundě.Jenže s nástupem na gymnázium už nemám tolik času a musím se víc učit,mám více hodin atd.Přemýšlím jestli by nebylo dobré něčeho nechat.Skaut mě baví,dramaťák taky a lezení též.Přemýšlím zda nenechat hudebky, hraju od asi 8 let na baryton a rodiče mi koupili vlastní, jenže byl opravdu moc drahý, kolem 35000,-Kč, a proto to nechci vzdávat.Ještě mi nasadili rovnátka na stálo se zamecky, a proto mi jde hůř hrát,taky mám nového učitele a ten chce taky abych pokračovala, rodiče taky nechtějí abych skončila a vzdala to..Navíc už nemám čas tolik cvičit a chtěla bych chodit na florbal ,protože mám podle mého názoru málo pohybu a začínající lehkou nadváhu.Jenže právě florbal se kryje s hudebkou, protože hudebka je nauka,orchestr, nástroj, z toho mě baví jenom ten nástroj,ale všechno je to povinné.
  Poradili byste mi prosím, jak se rozhodnout?Čemu dát přednost , barytonu nebo pohybu?
  Předem děkuji za odpověď a omlouvám se za dlouhý dotaz.

  holka, 12 let, 25. června 2022

  Ahoj,

  nevíš si rady s tím, jestli dát přednost pohybu anebo barytonu, protože na všechny kroužky už teď kvůli učení nemáš tolik času jako dřív. Máš jasno v tom, že bys chtěla pokračovat ve skautu, dramaťáku i lezení. Jestli jsem to pochopila správně, hudebka Tě z Tvých zájmů baví nejméně, navíc se Ti teď i hůř hraje kvůli rovnátkům. Zároveň cítíš zodpovědnost, protože Ti rodiče koupili drahý baryton a oni i Tvůj učitel by si přáli, abys ve hraní pokračovala. Ty ale cítíš, že bys spíše potřebovala více pohybu.
  Připadá mi prima, že sis zvládla Ty sama pojmenovat, že bys potřebovala mít o něco méně aktivit, abys všechno lépe stíhala. Navíc si i sama ujasnit, co Tě baví a v čem bys už pokračovat nemusela. Říkám si, že kombinovat 4 takhle na čas náročné kroužky s gymnáziem musí být náročné, umím i představit, že to může člověka dost vyčerpávat. Chtěla bych Tě podpořit, abys vycházela hlavně z toho, jak to Ty sama cítíš. Někdy nám dost napoví i naše tělo samo – třeba tím, že si řekne o více pohybu. Navíc je důležité mít nějaký čas i na odpočinek, na to jít jen tak ven s kamarády, pustit si oblíbenou hudbu, číst si knížku, která Tě baví. Díky tomu načerpáme sílu na to, abychom všechno lépe zvládli.
  Chápu, že cítíš odpovědnost vůči rodičům i učiteli, ke kterému chodíš na baryton. Zároveň pokud by ses do hraní měla nutit, a navíc to způsobilo, že budeš přehlcená a už kvůli tomu nebudeš mít energii ani na ostatní věci, které Tě baví, myslím si, že by to pravděpodobně nemělo smysl. Připadá mi důležité si o tom s rodiči otevřeně promluvit, popsat jim to, jak to teď máš - podobně, jako jsi to popsala nám.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Volný čas

  Výběr kroužku

  Ahoj, poradno,

  nedávno jsem se dozvěděla, že jsem se dostala na gymnázium a mamka chce, abych se přihlásila na nějaký zájmový kroužek příští rok, ať nesedím celý den. Jsem strašně líná, ale tento nápad se mi hodně líbil, takže jsem souhlasila. Nevím, na jaký kroužek mám jít, zeptala jsem se mamky, ale ona zase říká: „To je na tobě.“. Všichni to říkají, učitelé, starší sourozenci a mnoho dalších lidí, kterých jsem se ptala. Už mi to leze na nervy a chtěla bych se toho zbavit, tím, že si sama najdu nějaký kroužek, ale nevím jaký. Nejsem žádný šprt na zájmové kroužky, šla jsem jednou v první třídě na balet a ve třetí třídě na jumping a to je všechno...
  Nemám na nic talent, na jaký kroužek bych měla jít.

  Předem děkuji za odpověď a měj se hezky,
  Někdo.

  holka, 11 let, 3. května 2022

  Ahoj,

  píšeš nám, že Ty a mamka uvažujete o nějakém zájmovém kroužku. Je pro Tebe těžké se rozhodnout, ptáš se nás, na jaký bys měla jít.

  Výběr kroužků a zájmové činnosti je opravdu velký, nedivím se, že si nemůžeš vybrat. Zkusíme se spolu zamyslet, co by Ti mohlo v rozhodování pomoci.
  V první řadě je dobré vědět, jaké kroužky máš ve svém okolí k dispozici, a také to, kolik je možné za ně dát. Určitě také to, jak často jsou a kolik času bys na ně mohla mít. Když tohle zvážíš, mohl se výběr kroužků trochu zúžit.

  Můžeš se také zaměřit na to, co od kroužku očekáváš. Je to zábava, vzdělání, posílení zdraví, příprava na nějaké povolání, nebo něco jiného? Nebo možná všechno dohromady? Některé zájmové činnosti jsou všestranné a setkáš se tam se vším, jiné jsou úžeji zaměřené.

  Pak si můžeš říct, jaký z předmětů Tě ve škole baví. Když například přírodopis, tak se můžeš rozmýšlet tímto směrem, a hledat, co Tě z přírodopisu baví. Spíše živá příroda - rostliny, zvířata, nebo neživá? Nebo třeba biologie člověka? Určitě se najdou kroužky zaměřené právě na tyto obory. Když Tě ve škole baví například některá z výchov, můžeš sportovat, věnovat se hudbě, výtvarce apod. Takhle si můžeš projít předměty ve škole a přemýšlet o tom, jestli by ses chtěla tomuto směru více věnovat.

  Můžeš si také udělat seznam kroužků, najít i o nich informace a představovat si, že bys na ten kroužek chodila a pak dávat třeba body - 5 bodů „ano, to by mohlo být super“, 0 bodů „vůbec mě to nezajímá“. To Ti taky může pomoci.

  Ještě mě napadá, že bys chtěla na kroužek chodit třeba s nějakou kamarádkou, to byste pak mohly vybírat spolu.

  Přejeme, abys našla, co hledáš a pěkně si to užila.

  Modrá linka

  Volný čas

  Zdravím poradno,
  Již delší dobu sbírám odvahu se zeptat. Opravdu bych potřebovala poradit, hodně mne to trápí.
  Hraju dlouho na hudební nástroj, opravdu mne to baví. Jelikož jsem již v jednom z vyšších ročníků, musím splňovat mnoho požadavků a poslední dobou jsem hodně pod tlakem. Mám z toho úzkosti, takové věci hůř snáším. Také škola je velmi náročná a rodiče si docela potrpí na dobrých známkách.
  Nevím co mám dělat, jak se toho skličujícího pocitu úzkosti zbavit.
  Moc děkuju za Vaši odpověď a možnost se svěřitok

  Anonymní, neznámý počet let, 20. dubna 2022

  Ahoj,
  mít koníčky je moc fajn, ale když se z koníčku stává spíše stresor, je na čase přibrzdit. Promluv si s rodiči a učitelem na hudební nástroj a domluvte se, jak to zařídit, aby pro tebe bylo snazší vše zvládnout. Koneckonců určitě nechtějí, abys s hraním přestala kvůli tomu, že jsi přetížená.
  Držím palce, ať se to brzy zase srovná.
  Měj se krásně!
  Péťa

  Volný čas

  Procvičování angličtiny

  Ahoj Alíku a spol. !
  Chtěla bych se na vás s němčím obrátit. Už dlouho jsem přemýšlela, jak si ještě procvičovat jazyky a napadlo mě, že bych si mohla najít kamarády v zahraničí, nejlépe co umí anglicky aspoň na mé úrovni. Našla jsem na to spoustu stránek, ale narazila jsem na několik trochu pochybných lidí a navíc se takhle bojím, protože nikdy nevím, kdo je na druhé straně. Nevíte nějaký jinačí, bezpečnější způsob, jak si takhle někoho najít a psaát (dopisovat ) si sním ?
  Děkuji

  holka, 14 let, 8. dubna 2022

  Ahoj, co se týče procvičování angličtiny, máme dnes všichni opravdu hodně příležitostí. Mně osobně se osvědčilo sledování zajímavých anglických videí s titulky. Napřed s českými a pak to stejné video s anglickými. Koukal jsem takhle nejen na seriály, ale třeba na krátké přednášky v rámci TED Talks. TED Talks mají skoro všechna videa s českými i anglickými titulky.
  Můžeš se podívat třeba na toto video od Lýdie Machové. Je v angličtině, a můžeš si nastavit titulky (vpravo dole tlačítko v přehrávači toho videa je tlačíko s bublinkou, je tam hodně jazyků, mezi nimi i čeština).
  Co se týče dopisování, nevím, jak najít někoho přímo na dopisování s cílem učit se anglicky. Podle mého bude lepší jít přes nějaké zájmy a podle těch zájmů najít třeba komunitu na Redditu nebo Facebooku. Přiznám se ale, že s tím zkušenosti nemám.
  Obecně se mi ještě při studování jazyka osvědčily aplikace Duolingo a Anki. Duolingo tě samo provází lekcemi, do Anki si zase můžeš přidávat vlastní fráze a pak je trénovat.

  Volný čas

  Zdravím všechny, k těm kroužkům. Nejspíš by byly zaměření jakože kreativní (keramika/vyrábění z různých materiálu atd)
  Děkuji za všechnu trpělivost a pečlivé odpovědi. Moc si toho vážím.

  holka, 13 let, 30. března 2022

  Ahoj,

  pokud bys tedy takový kroužek vedla například v nějakém volnočasovém centru pro děti, většinou nebudeš potřebovat žádné vzdělání. My třeba ve škole na kroužky přijímáme lidi, kteří danou věc opravdu umí, jsou kreativní a spolehliví a na ukázkové hodině, kterou pro nás dělají, ukáží, že s dětmi komunikují s upřímným zájmem a respektem. Při jakékoli práci s dětmi a mladistvými je také důležité, aby lektor či lektorka byli zodpovědní a měli na paměti, že za děti mají celý čas zodpovědnost.

  Snad jsem nyní odpověděla již přesněji. Kdyby ne, určitě se ozvi!

  Zdravím Tě,

  Dominika


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!