Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Příliš moc zájmů Alík radí dětem

  Volný čas

  Dobrý den,
  omlouvám se za spoustu dotazů ale tohle mě vážně moc trápí.
  Za dva dny se jde do školy a já na gympl. Těším se, na kamarádky se kterými se konečně budu vídat, na novou třídu a celkově.
  Mimo školu mám ale ještě spousty koníčků a kroužků. Mám tedy strach že už na ně všechny nebudu mít čas.
  Chodím na: Výtvarku, dramatický kroužek, hudební nauka, harmonika, kytara a chci začít chodit na zpěv. Jinak často běhám, učím se anglicky, hrát na ukulele, klávesy, flétnu.
  A ráda bych měla čas i na kamarády a do toho se budu muset i učit...

  Jsem ochotna vzdát se výtvarky, ve volném čase flétny a kláves... Jinak mě všechno moc baví ale už to nebudu stíhat. Nevím co dělat.

  Prosím můžete mi nějak pomoct?

  holka, 11 let, 29. srpna 2021

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o svém trápení ohledně výběru volnočasových aktivit. Máš strach, abys všechny své zájmy stíhala, ráda bys ale měla čas i na kamarády a budeš se muset učit. Dokážeš se vzdát výtvarky, flétny a kláves.

  Přijde mi moc fajn, že se zajímáš o dění kolem sebe, a že hledáš aktivity, které Tě baví a intenzivně se jim věnuješ. Ne každý Tvůj vrstevník to tak má. Trávit svůj čas tak, ať je to pro Tebe smysluplné, zábavné i poučné je moc cenné a je dobře, že si to tak umíš zařídit. Přála bych Ti, aby ses aktivitami, které Ti dělají radost nenechala „otrávit“ nebo vystresovat z toho důvodu, že je nestíháš. Energie, kterou jsi věnovala aktivitě, která Tě bavila, a která Ti něco nového přinesla, nikam nezmizí. Tvůj mozek si pamatuje, čemu se věnuješ, i když to není třeba pravidelně každý týden. Pokud něčemu nebudeš dávat tolik prostoru, protože na to zkrátka nebudeš mít čas, máš stále tu možnost se k tomu později vrátit, až se budeš cítit volnější.
  Bohužel, Ti nepomůžu konkrétně vybrat, čemu se aktuálně věnovat více a čemu méně. Tuším, že to nejlépe zjistíš časem sama, anebo s pomocí blízkých či jinými okolnostmi. Smysluplně trávit volný čas je dovednost a ať už to bude jedním či druhým kroužkem/zájmem, je moc dobře, že to pro sebe uděláš. Napadá mě, že si můžeš zkusit sepsat, proč se chceš věnovat konkrétním věcem, které jmenuješ. Možná Ti to pomůže v rozhodování. Stejně tak to můžeš probrat s někým blízkým z kamarádů/rodiny, jsme tu pro Tebe i na Modré lince nebo na Lince bezpečí.

  Hezké dny s kamarády i během aktivit, které Ti přinášejí radost.
  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Volný čas

  Neumím nakládat se svým volným časem

  Ahoj Alíku,neumím nakládat se svým volným časem,i když ho přez den nemám moc v Pondělí mám školu až do odpoledne.a ostatní dny mám kroužky.Ale o výkendu nebo o prázdninách nebo třeba když jsem nemocná se vážně nudím. Skoro nic mě nebaví a nevím co mám dělat občas si říkám že jsem promarnila celý den.

  holka, 12 let, 13. března

  Ahoj.
  je skvělé, že jsi dokázala pojmenovat problém, který řeší spousta lidí, ale jen málokdo si ho dokáže připustit. Naučit se smysluplně využít volný čas není vůbec samozřejmé nebo automatické a člověk často musí dlouho hledat a zkoušet, než zjistí, co ho naplňuje a baví. Pro začátek měj oči otevřené a rozhlížej se kolem sebe, čím se baví tví kamarádi a co je zajímá. Možná mezi jejich zájmy objevíš i něco, co by se ti líbilo a čemu by ses ráda věnovala. Povídej si s kamarády třeba i o tom, co čtou, jaké filmy sledují, nebo čemu se věnují ve svém volném čase. Nech se jimi inspirovat a neboj se zkoušet nové věci. Určitě mezi nimi objevíš i něco, co tě bude bavit a čemu se ráda budeš věnovat.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Volný čas

  Zájem o Ference Liszta

  Dobrý den. Řekněme, že mám trochu zvláštní dotaz. Zkrátka a dobře, už víc než rok se zajímám o Ference Liszta. (Jestli víte, kdo to je, je to jedině dobře.) Jenže tenhle zájem už možná trochu přerostl v posedlost, nebo jak to říct. Dělám o něm memy, pořád ho kreslím, píšu o něm knihu, všechno ve škole tématizuju na něj, prostě všude je on. (Mám o něm už 2 knihy v angličtině, obě úspěšně přečtené. A taky dvě trička.) Ale teď to hlavní. Mně to nevadí. Na Instagramu jsem si našla desítky kamarádů, kteří mají stejnou posedlost. (dokonce to má název. Jsme Lisztomaniaci.) Problém ovšem je, že takových „crushů" už jsem měla víc. Každý rok se jeden objevil a pak zmizel, ale tenhle pořád drží. A já ani nechci, aby mě to přešlo. Akorát problém je, že on mi vyloženě chybí. Prostě jsem naštvaná na ty tisíce a tisíce lidí, kteří se s ním setkali a ta myšlenka, že já ho nikdy neuvidím mě hrozně sžírá. Někdy kvůli tomu i brečím. Otázka je následující. Je tohle všechno normální? (Omlouvám se za špatně uvedený věk. Asi jsem se nějak přehmátla při zadávání. Je mi 14 let.) Děkuju za odpověď.

  holka, 14 let, 10. března

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se nás, jestli Tvůj velký zájem o Ference Liszta je normální. Popisuješ, že zájem přerostl v posedlost, děláš o něm memy, kreslíš ho, píšeš o něm knihu. Je to vlastně i něco, co už u sebe znáš, takových crushů jsi už měla více, teď si všímáš, že Tě to zatím nepřešlo, jako to bylo dřív.

  Připadá mi důležité, jak sama píšeš, že Ti to nevadí a ani nechceš, aby Tě to přešlo. Našla sis i kamarády, kteří mají podobný zájem. Pokud se Ty sama v tom cítíš dobře, není na tom podle mě nic špatného. Zmiňuješ, že Ti chybí, že Tě štve, že se s ním nikdy neuvidíš. To mi připadá pochopitelné a je to dokonce i běžné, děje se to hodně lidem, zvláště ve Tvém věku. Kdybys měla čas a chuť pročíst si starší dotazy, všimneš si, že s podobnými pocity nám píše více dětí/dospívajících.

  Abych odpověděla přímo na Tvou otázku, jestli je to normální. Není snadné na to odpovědět, protože už samotná normalita je těžko uchopitelná. Co je vlastně normální a kdo o tom rozhoduje? Obecně se lidé asi shodnou, že za normální považují to, co dělá většina. Je to ale zjednodušení a neznamená to, že když něco máme jinak, než jak to má většina lidí, že je na tom něco špatného. Může to být třeba neobvyklé, ale rozhodně ne nenormální. Co je normální pro jednoho, nemusí být normální pro druhého. Důležité je, abychom svým chováním neubližovali sobě ani druhým, což podle mého Ty neděláš. Myslím, že se tím nemusíš znepokojovat a dál se můžeš věnovat své zálibě.

  Kdyby Tě to dál trápilo, je fajn své pocity sdílet s někým dalším. Třeba s kamarádkou, s rodiči nebo s někým jiným, komu věříš.

  Přejeme Ti hezké březnové dny.
  Modrá linka

  Volný čas

  Stud ze zpěvu

  Ahoj, chodím do sboru a ráda zpívám, zpívat umím velmi dobře ale...
  Strašně se stydím! Když pan sbormistr zkouší po jednom, aby jsme mu něco zazpívali, všichni to zazpívají, pak dojde řada na mě a ticho! Mám z toho strach, nedokážu že sebe před všemi těmi lidmi vydat ani notu ):
  Nikdy jsem před pánem sbormistrem nezpívala, snad jenom při závěrečných zkouškách a to museli všichni jít z místnosti pryč ):

  holka, 14 let, 2. března

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš, že se stydíš sama zpívat před panem sbormistrem nebo před ostatními lidmi. Nepokládáš ale žádnou konkrétní otázku, tak napíšu, co mě k Tvé zprávě napadá.

  Je přirozené se bát nebo stydět, i když nám něco dobře jde. Když je kolem hodně lidí, může se strach stupňovat. Z toho, co píšeš, mám dojem, že bys asi chtěla ty obavy ze zpěvu před ostatními nějak zmírnit. Říkám si, že si to můžeš nacvičit - nejprve zkusit zpívat před někým z rodiny nebo z kamarádů, se kterými je ti příjemně. Pak to postupně zkoušet před více lidmi.

  Pokud už jsi v tom okamžiku, kdy na zkoušce sboru na Tebe přichází řada, může pomoct se párkrát nadechnout a vydechnout a uvolnit tak napětí nebo třeba říct někomu ze sboru, komu důvěřuješ, aby stál vedle tebe a povzbudil Tě v té chvíli.

  Říkám si taky, jestli by ses s tím mohla svěřit i panu sbormistrovi. Možná byste spolu našli způsob, jak strach překonat.

  Přejeme Ti, ať se můžeš při zpěvu cítit dobře.
  Modrá linka

  Volný čas

  Jak psát básně?

  Ahoj, mám takovou blbou otázku.
  Chtěla bych umět skládat básničky, ale básničky skládat neumím. Chtěla bych složit básničku o francouzském císaři a pak to (možná) dát do článku (tady na Alíkovi). Nevíte, jak se skládají básničky? Na internetu jsem hledala, ale moc mi to nepomohlo. Máte nějaké tipy jak složit básničku? Těžko se mi hledají nějaké rýmy 😂
  Děkuji za odpověď 😊

  holka, 12 let, 23. února

  Ahoj,
  jelikož kolegové říkají, že umím básně psát, a žádnou dobrou radu nemají, zkusím nějakou dát. ;-)

  Upozorňuji, že můj přístup k básnění je možná trošku programátorský, šlo by mi jistě vytknout, že mým veršům mnohdy chybí nějaká umělecká poetika, že nemají duši. Nesoustředím se na vzletné emoce a na přenos mých nejhlubších pocitů, protože tyhle věci prostě nemám v povaze, jsem flegmatik. Na básničkách se mi líbí rytmus, spatřuji eleganci v dodržení pravidel při předávání informace… a už je mi celkem fuk, jestli je to pojednání o lásce nebo o magnetofonové pásce. :-)

  Z toho také vyplývá, že nejsem moc velký fanda volných veršů a různé podobné anarchie, kdy umělec tvrdí, že je něco básnička, i když se to moc nerýmuje, nebo když vůbec nesedí počty slabik.

  Počty slabik považuji za důležité. Oba řádky verše by měly mít stejný počet, optimálně mezi čtyřmi a dvanácti. Pokud je slabik víc jak dvanáct, tak už na počtu skoro nezáleží a hrozí, že posluchač přestane vnímat rým (je větší šance, že to je náhodou podobně zakončené slovo, než že je to záměrné umění). Sestavuji-li báseň, tak si často v duchu předčítám své pokusy a odpočítávám si slabiky na prstech.

  Dobré je předem vědět, co chceš světu sdělit, a připravit si slova, která jsou pro takové sdělení klíčová – třeba si je i někam vypsat, nebo si je párkrát říct. Nemusíš je všechna použít, stačí je mít na očích (nebo v uších). Případně si i ke každému připsat jeho synonyma, protože je docela příjemné, když můžeš vyměnit nešikovné slovo za jiné podobného významu, ale s jiným počtem slabik, nebo s jinou koncovkou. Čím větší repertoár slov a jejich synonym máš, tím je kombinování snazší.

  Úplně ideální je, když se už mezi klíčovými slovy najdou taková slůvka, která se rýmují – tedy která mají stejně znějící koncovku (alespoň v nějakém pádě). Tím ti může snadno vzniknout základní kostra veršíku. Pokud to takhle pěkně nevyjde, musíš po něčem, co se s klíčovým slovem rýmuje, zapátrat ve své slovní zásobě. Nebo na webu rýmy.cz. V absolutně nejhorším nejzoufalejším případě, když tě nic lepšího nenapadne, můžeš na konci verše rýmovat slova, která se sdělením básničky nijak nesouvisejí, třeba není + mění nebo dvě slovesa v infinitivu (končící na -it), a klíčová slova pak používat v pozicích, kde se rýmovat nemusejí.

  Jakmile máš zhruba ujasněné, co se s čím rýmuje, zbývá domyslet zbytek veršů, tedy nějakou omáčku okolo. Zde se vyplatí již zmíněné počítání slabik. Některé předložky nejsou samostatné slabiky, ale čtou se společně s navazujícím slovem (třeba z měs-ta jsou dvě slabiky). Nenech se také zmást tím, že některá napsaná slova vypadají dlouze, ale mají málo slabik (třeba ram-pouch), a naopak (třeba na-o-pak :-)). Básničkám nevadí i slovosled všelijak neobvyklý, který v textu běžném uši trhá.

  V češtině máme různá krátká slovíčka, kterými si můžeš pomáhat – typicky spojka a jde na mnoha místech přidat či ubrat (nahradit za interpunkční čárku). Spojka a-le jde v případě potřeby nahradit za jednoslabičné však nebo trojslabičné nic-mé-ně. Podobně ne-bo jde vyměnit za jednoslabičné či a nebo za trojslabičné a-ne-bo. Ukazovacími zájmeny jde také snadno vyplnit nějaké ty chybějící slabiky, ale dej si pozor na to, aby jich tam nebylo moc, zní to pak trochu humpolácky. I staročeské knižní íčko za infinitivem sloves může básnění občas dobře posloužiti, ale doporučuji s ním šetřiti (nebo ho naopak poctivě míti všude!).

  Nezapomínej také, že si můžeš vybrat mezi více druhy rýmu. Pokud se ti do začátku sdruženého rýmu (s řádky AABB) nevejde všechno, co chceš říct, můžeš snadno uskočit do střídavého (ABAB, akorát pak musíš domyslet čtvrtý řádek, aby pasoval k druhému řádku), nebo do obkročného (ABBA, tam musíš domyslet pasující třetí). Pokud se ti sdělení nevejde ani do obkročného rýmu, můžeš možná některé formulace vynechat, věř, že čtenář je chytrý a dokáže si ledacos domyslet z náznaků. ;-)

  Básnička má být o francouzském císaři? Císař je takové hůř rýmovatelné slovo, tam je akorát písař, možná v jiných pádech, císaři + komisaři, možná by mu šlo něco uvařit… a hele, jsou tu i Švýcaři. No vida! Už se nám tu rýsuje nějaké černohumorné téma, švýcarský nůž, gilotina je nůž, francouzský císař by mohl být Ludvík XVI.… a je to. Francouzskému císaři brousili nůž Švýcaři, ty šestnáctý Ludvíčku, hlídej si svou hlavičku, po tvém skonu zametou s Marií Antoinettou. 8=:->

  Nebo jinak, ustoupíme-li od mého striktního analytického přístupu, mohla bys sestavit odlehčenější něco-jako-báseň s přehnaně egoistickým motivem, inspirovanou Ludvíkem XIV. a jeho památným prohlášením „stát jsem já“, kde by každý druhý řádek říkal, co všechno jsem já. Začala by třeba zlehka, že Ludvík XIV. jsem já, a postupně by nabalovala, že Ludvíkova kancelář a kuchyně a celý palác a celé město a celý kraj… a nakonec stát jsem já. :-D

  Já do poezie začal fušovat až někdy v roce 2010, protože jsem chtěl vyhrát klíč k betaverzi StarCraftu II. :-)

  Pak jsem o šest let později uspěl v jedné místní básnické soutěži.

  Závěrem bych chtěl podotknout, že stejně jako u spousty jiné umělecké tvorby platí, že důležitý není jen talent, ale zejména trpělivost a trénink. Nečekej, že na první pokus vymyslíš něco světoborně úžasného. Neboj se škrtat a mazat! Zkoušej psát znovu a znovu a znovu a znovu. Pokud se po půlroce podíváš na svůj starší pokus, nejspíš tě napadne, jak by šel vylepšit, předělat, přeformulovat, zlibozvučnit, přerovnat. Můžeš také experimentovat s různými nevšedními kombinacemi slov, v nejhorším případě budou nepoužitelné, v lepším najdeš třeba něco (dů)vtipného. Časem se nejspíš naučíš navigovat ve slovní zásobě maličko jinak než běžní lidé… a veršování ti najednou půjde samo. ;-)

  Přeji ti hodně zdaru s tvorbou poetického útvaru. >X<-

  –MM–

  P.S.: Básnické umění se hodí nejen pro Alíkoviny, ale i pro písničkové soutěže. @)->-

  Volný čas

  Kde si založit blog

  Ahoj aliku, chtela bych si zalozit blog a psat tam treba ruzne typy na nejake vyrabeni a tak, ale nevim jak si to zalozit jestli je nejaka platforma nebo tak
  Moc dekuju:-)

  holka, 12 let, 5. února

  Ahoj, je celá řada platforem, kde si můžeš založit blog. Nejjednodušší je podle mého WordPress, a to i proto, že najdeš hodně lidí, kteří tuto platformu používají a budou ti tedy umět poradit. Nemusíš nic platit, používání na jejich doméně je zdarma.
  Pokud máš založený účet u Google, můžeš taky využít jejich blogovací nástroj Blogger. Má trochu méně možností nastavení a rozšíření, ale to vadit nebude, základy (texty, fotky, videa) umí taky.

  Volný čas

  Kam můžu jít dělat graffiti legálně?

  Ahoj Alíku a spol. Poslední dobou jsem začal mít zájem o graffiti a tagy zkouším to na papír nebo i třeba na zahradě na zeď kde to nikomu nevadí, ale chtěl bych to zkusit třeba i někde na ulici (legálně) ale nevím kde najít to legální místo. Chystám se taky jít do opuštěných doků v Nymburce protože tam je hodne graffiti a nikomu by to asi nevadilo.
  Děkuji za odpověď

  Honza, 12 let, 19. ledna

  Ahoj Honzo,

  je super, že máš hobby, které chceš vykonávat tak, abys nikomu nezpůsobil škodu.

  Existují místa, kde je povoleno graffiti - každá obec to má jinak. Ve většině případů stačí napsat do prohlížeče „legální plocha pro graffiti + jméno obce“ - jen si dej pozor, aby informace byly aktuální. Nejvíce jich, dle mých informací, je v Praze. Můžeš se zkusit zeptat na radnici, pokud tyto informace nemá Tvá obec vyvěšené na stránkách. Nymburk plochu pro legální graffiti dle veřejných informací má, bohužel nevím konkrétní adresu - zrovna tam je asi potřeba se poptat na radnici.

  I tak bych nedoporučoval chodit tagovat a sprejovat opuštěná místa. I přesto, že jsou opuštěná, tak není povoleno na ně „kreslit“. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že ač tam nikdo nikdy nechodí, zrovna v čase, kdy tam půjdeš ty, tam bude hlídka městské policie - zákon schválnosti. :)

  Měj se hezky!

  Volný čas

  Potíže při hraní na saxofon

  Ahoj alíku, omlouvám se že zase píšu. Ted mám trochu jiný druh problému, hraji na saxofon půl roku. Nejprve jsem začala hrát na flétnu ale chtěla jsem hrát na saxofon, učitel mi řekl že jsem moc malá, tak jsem začala hrát na klarinet . Hra na klarinet byla příšerná, chtěla jsem s hrou na jakýkoli nástroj přestat ale rodiče mě přemluvili at hraju na saxofon, ten nápad se mi líbil. Hraji tedy na saxofon ale jak saxofon leží na krku tak mě bolí krk a záda, velmi mě to bolí a obtěžuje, také saxofon leží na palci a mě ten palec moc bolí a mám tendenci si ho křupat-zatlačit na kloub a čekat než vydá hlasité prasknutí. A tím si ničím klouby ale nemohu kvůli bolesti přestat. Též mě bolí pusa kvůli zvláštnímu nátisku ale to je nejmenší problém. Už jsem na saxofonu jednou omdlela a vždy se mi točí hlava. Rodiče říkají že budu hrát at se děje cokoli už jsem s nimi mluvila ale nic , všichni se mi smějí a neberou to vážně. Nevíte co mám dělat? Už to nezvládám a nic nepomohlo.:-(;-(;-( Prosím pomoc poradte .
  omlouvám se za gramatické chyby píšu ve spěchu.
  Veronika

  Veronika 12 let, 18. ledna

  Ahoj Veroniko,

  píšeš nám, že půl roku hraješ na saxofon, ale dělá Ti to fyzické problémy - bolí Tě palec (a pak máš potřebu s ním křupat), také krk a záda i pusa. Při hraní se Ti točí hlava a už si jednou i omdlela. Rodiče neberou vážně, když jim o tom všem říkáš a trvají na tom, že budeš i dále hrát. Prosíš nás o pomoc.

  Veroniko, to, co píšeš, zní docela vážně. Hrát na hudební nástroj je určitě moc fajn, ale nesmí to být na úkor zdraví. Napadá mě, že bys mohla zkusit promluvit s učitelem/kou, ke kterému na nástroj chodíš, a říct mu, co všechno se Ti děje, když hraješ. Říct to můžeš také své praktické lékařce, která Tě může prohlédnout a zvážit, jak moc je pro Tebe hraní na saxofon v pořádku. Oslovit také můžeš jiného dospělého ve Tvém okolí, který by promluvil s Tvými rodiči.

  Pomocí by mohlo být, kdybys těm, o kterých píšeme, dala přečíst tohoto Alíka, aby se dozvěděli, jak to se saxofonem máš.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Volný čas

  Hodně času na PC

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám problém, na počítači nebo mobilu trávím hodně času. A však jr to můj koníček a zajímám se o to. Když nechci, tak na pc prostě nejsem a nemusím na něm být. Málokdo z mojich kamarádu jde ven. Většinou hrají pc hry. Já se na počítači třeba učím, píši si s rodinou, koukám na filmy nebo se učím programovat atd. Mě by jen zajímal tvůj názor, že když dokážu to vypnout a nebýt na tom, jestli je to i tak závislost? Díky.
  S přátelským pozdravem,
  Benjio

  Ahoj, je skvělé, že přemýšlíš o tom, jak tě počítač ovlivňuje. Spoustu lidí si ani neumí připustit, že by se jich něco takového mohlo týkat. Obecně řečeno jsme všichni „závislí“ na počítačích nebo mobilech, minimánlě v tom smyslu, že bez nich bychom měli život těžší.
  Pokud se ale bavíme o „závislosti“ z pohledu psychologie, tak jde o „nekontrolovatelné nutkání“. Pokud u sebe pozoruješ, že nedokážeš bez počítače být, nebo že kvůli počítači zanedbáváš spánek, povinnosti nebo vztahy s ostatními lidmi, mohlo by se jednat o nějakou formu závislosti. Probrat to můžeš s odborníky, kteří to posoudí lépe a vezmou v potaz tvou konkrétní situaci.

  Volný čas

  Dobrovolnictví a souhlas rodičů

  Dobrý den.
  Od kolika let můžu vykonávat dobrovolnickou činnost bez souhlasu rodičů? Účel pozice, kterou jsem získala, je vlastně psát emaily a příspěvky na soc. sítě za účelem zjistit např. podmínky, v jakých žijí zvířata chovaná na farmách dodavatelů, od kterých odebírají známé firmy, sdílení informací ohledně této problematiky a podobně. Práci dělám z domova a je to jen pár hodin měsíčně, takže mě to v ničem neomezuje. Na pohovoru jsem svůj věk uváděla a nikdo s ním neměl problém, ale přesto se radši ptám. Děkuji za Váš čas a předem i za odpověď.

  Dobrý den,

  jedná-li se o dobrovolnickou službu patřící pod zákon č. 198/2002 Sb. o dobrovolnické službě (seznam lze najít zde), je nutný věk minimálně 15 let - souhlas rodičů zákon zmiňuje jako nutný do 18 let; bez něj je smlouva neplatná.

  Nejedná-li se o službu dle tohoto zákona, není potřeba souhlasu rodiče, ani není stanovena minimální věková hranice.

  Přeji hodně štěstí při dobrovolnictví :)

  Volný čas

  Chci peníze na hru

  Ahoj poradno, mám jeden problém, ani ne problém ale přání.
  Hraju takovou hru která se jmenuje Roblox, můžete si v ní koupit robuxi a za ně si koupit nějaké věci. Zkoušela jsem si je nějak vydělat nebo od kamarádek ale nic. Mamka a všichni z rodiny řekli že nebudou do hry dávat peníze. Já bych si jen jednu věc koupila a pak bych nic už si nekupovala. Jak je přesvědčit?

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že bys chtěla hrát hru podle svých představ. Na druhou stranu, i v životě ne vždy máme všechno, co bychom si přáli. Členové Tvé rodiny možná mají jiné hodnoty a jsou pro ně důležité jiné věci. Jestliže si opravdu hodně přeješ do té hry nějaké peníze investovat, můžete se doma domluvit, že dostaneš nějaké peníze pod stromeček namísto nějakého jiného dárku. To by mohl být takový kompromis.

  Prima advent Ti přeje
  Modrá linka

  Volný čas

  Nechci do tanečních

  Dobrý den,
  táta chce, abych šla příští rok na taneční, jenže já nechci. Ostatní z rodiny (kromě táty, který se o mne jinak vůbec nezajímá) říkají, že když tam nechci, tak tam nemusím. Jenže tátu je snad nemožné přesvědčit. Kromě toho, že v době, kdy taneční končí, už spím, bych se musela vzdát jiného, svého nejoblíbenějšího, kroužku. A já nerada hudbu, tanec apod. Nevíte prosím, co udělat, abych tam nemusela, když ani většina rodiny (včetně mamky) nemá žádné hlasovací právo? Jak tátu v mě situaci přesvědčit, abych na taneční nemusela?

  holka, 14 let, 23. listopadu 2022

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se nás, jak přesvědčit tátu, abys nemusela chodit do tanečních. Nemáš ráda hudbu, tanec, a musela by ses pro taneční vzdát svého nejoblíbenějšího kroužku. Je to ale obtížné, protože většina rodiny nemá u vás hlasovací právo.

  Věřím, že Tě to trápí, a že bys chtěla mít jistotu, že nebudeš dělat něco, do čeho se Ti nechce. Možná půjde něco vymyslet, aby táta na tanečních netrval. Můžeš s ním zkusit opakovaně promluvit, zeptat se, za jakých okolností by od tanečních ustoupil - například, že bys je absolvovala, až budeš starší apod. Možná by pomohlo mu vše napsat - popsat to, jak se cítíš, co Ti vadí nebo čeho se bojíš, popsat to, proč do tanečních nechceš.

  Můžeš také promluvit s mamkou, protože ta je spolu s tátou za Tebe spoluodpovědná a hlasovací právo by určitě měla mít. Třeba také najdeš někoho, kdo by to s tátou mohl probrat (babička, teta apod.)

  Přejeme Ti, aby to dobře dopadlo,
  Modrá linka

  Volný čas

  Mám divné záliby?

  Ahoj, jsme v 7 třídě a mám podle holek zvláštní a divny záliby. Přijde jim divné že dělám mažoretky a že moje nejoblíbenejší zvíře je slepice. Mám prostě ráda slepice protože je máme doma a jsou měký a hebký a proste je mám strašně ráda. Mažoretky dělám od malička a kdybych je nedělala tak se budu extremne nudit a hlavne me to baví... Takze jsem se vas chtela zeptat na vas nazor.. Dekuju

  holka 12, 23. října 2022

  Ahoj,

  ptáš se nás na náš názor, jestli jsou Tvé záliby divné, jako si myslí Tvé kamarádky. Pro někoho mohou být mažoretky a slepice neobvyklé, ale neznamená to, že je to divné. Rozumím, proč si to mohou Tvé kamarádky myslet. Hodně lidí považuje za normu to, co dělá většina, protože je to něco, s čím se často setkávají, je to pro ně známé. Jakmile někdo vybočuje, některým to může připadat divné. Oceňuji, že máš záliby, které Tě naplňují, je to v životě moc důležité. Přemýšlím nad tím, jestli se Tě jejich označení „divné/zvláštní záliby“ dotýká nebo Tě trápí. Říkám si, že možná ano, rozhodla ses napsat Alíkovi. Kdyby Tě tím kamarádky nějak trápily, opakovaně Ti to říkaly, je v pořádku jim říct, že Ti to vadí a chceš, aby přestaly. Je dobře, že každého baví něco jiného, svět je díky tomu rozmanitý, každý z nás může dělat něco zajímavého. Kdyby všichni dělali to stejné, svět by vypadal možná hodně jinak. Přejeme Ti, aby ses nenechala odradit od svých koníčků a dělala to, co Tě baví.

  Modrá linka

  Volný čas

  Hudební sluch

  Ahoj
  Mám otázku jestli se můžu naučit hudební sluch, mám sen hrát na kytaru ale nemám hudební sluch.

  holka, 14 let, 11. září 2022

  Ahoj, co se týče slova „hudební sluch“, je to spíš taková zkratka než něco, co by člověk reálně měl nebo neměl. Existuje „absolutní sluch“, což je schopnost lidí určit výšku tónu. Umí to méně než jeden člověk z tisíce. Mezi hudebními skladateli je takových lidí více, ale rozhodně není absolutní sluch podmínkou pro hru na hudební nástroj.
  Hodně věcí si náš mozek osvojí až skrze praxi. Hra na hudební nástroj je výsledkem trénování a talentu. A to trénování je důležitější než talent, jak dlouhodobě zjišťuje třeba výzkumnice Angela Duckworth.
  Ať už jde o hraní na kytaru, běhání, učení se anglicky, programování nebo stovku dalších schopností, důležité je pravidelně trénovat a dlouhodobě na sobě pracovat. Hodně pomůže, když nás to baví, ale také se hodí umět se k tréninku donutit, i když na to zrovna nemáme 100% chuť. Takže hodně vytrvalosti, ať už se rozhodneš pro hru na kytaru nebo cokoli jiného!

  Volný čas

  Dobrý den,
  Chci se zeptat, jak funguje jízda vlakem s přestupem, a jestli se musí jízdenky ve vlaku někde označit nebo čekat až přijde průvodčí, nemůžu to nikde najít. :-(:-(:-(
  Díky za odpověď

  kluk, 15 let, 27. července 2022

  Ahoj,
  je to různé.
  Pokud se jede s přestupem ve více vlacích stejného dopravce, pak je většinou nejlepší si koupit jízdenku na celou cestu najednou. Když se přestupuje na vlak jiného dopravce, je možné buď si na každý vlak koupit jízdenku zvlášť, nebo si koupit jízdenku Jednotného tarifního systému, označovaná též OneTicket, která platí pro vlaky všech dopravců. Je to jednodušší, ale jízdenky jednotlivých dopravců někdy vyjdou trochu levněji. Jízdenka se dá koupit buď předem, nebo až ve vlaku, ale u některých dopravců je nákup jízdenky ve vlaku o něco dražší. U Českých drah (ČD) se při nástupu v tzv. obsazené stanici platí přirážka 40 Kč.

  Ve vlaku se většinou má čekat na svém místě, až přijde průvodčí, ale u ČD existují i vlaky s tzv. specifickým způsobem odbavení, kde průvodčí není a cestující si musí koupit jízdenku koupit předem a při nástupu do vlaku si ji tam označit, bez označení neplatí.

  Když se jede v rámci jednoho kraje, tak ve většině krajů existuje tzv. integrovaný dopravní systém (IDS), v rámci kterého se dá uvnitř kraje cestovat na jednu jízdenku různými dopravními prostředky, nejen vlaky různých dopravců, ale i autobusy, městskou dopravou, někde i lanovkou nebo lodí. V některých krajích dokonce uvnitř kraje nelze cestovat vlakem na jízdenku železničního dopravce, ale jen na jízdenku příslušního krajského IDS. Při použítí jízdenky IDS většinou platí pravidla příslušného IDS, která jsou v každém kraji jiná, ale většinou je zapotřebí mít jízdenku předem, přímo ve vlaku ji prodávají jen někde a někde i s přírážkou.

  Nevím, kde bydlíš a kterými vlaky jezdíš. Přesnější informace najdeš v tarifu a smluvních přepravních podmínkách příslušných železničních dopravců, a pokud ve vašem kraji je IDS, tak v tarifu a smluvních přepravních podmínkách příslušného IDS.

  Volný čas

  Ahoj,
  Chtěla bych se zeptat jestli už ve čtrnácti mohu být zpěvačka a být slavná? Všichni mi říkají že zpívám hezky a já bych to chtěla ukázat světu. Vím že jsem možná naivní ale chtěla bych to zkusit myslíte že to jde? A nevíte jak to taky nějak zviditelnit a upozornit na sebe?

  Ahoj z Modré linky,

  je hezké mít sen. Chci Tě tedy podpořit, aby sis svůj sen zkusila naplnit. Pro splnění snu je potřeba být aktivní. Začít můžeš třeba v nějakém sboru nebo Základní umělecké škole, také můžeš zkusit nějaké pěvecké soutěže. Když budeš o tom, co si přeješ, mluvit s lidmi kolem sebe, třeba Vás napadnou i další možnosti.

  Přejeme Ti, abys svého snu dosáhla
  Modrá linka