Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Škola

  Ahoj poradno, dneska jsem se dozvěděl kolik budem mít hodin v 8 třídě, budem mít 2x 8 hodin já vím možná si říkáte, že dospělí chodí každý den 8 hodin do práce ale už v 7 třídě js vždycky chodil ze školy vyřízenej a že to budu takhle mít 2x za týden ? No to vůbec nedám, učím se dobře mám jedničky a dvojky ale jak se učím až moc jsem unavenej a pak nedokážu se naučit na další test, proto pak z toho mám i třeba 4 a doma mě mamka vynadá a pak se zase hodně učím a zase pak nic nevím a takhle to jde furt dokola, po škole jdu hned do postele a spím a mamce ro vůbec není divný, podle mě je toho na škole až moc jednou jsme měli test každý den 2x za den možná i dokonce 3x za jeden týden a je toho hrozně moc na mě nevím co s tím.. pomoc

  kluk, 14 let, 30. srpna

  Ahoj,
  ano, dospělí pracují každý den 8 hodin, ale ti po práci už nemusí učit, studenti sice nejsou ve škole tak dlouho, ale mají pak ještě úkoly s přípravu na testy. Nejde to úplně dobře srovnávat. Mít 2x týdně 8 hodin je opravdu výzva. Odpočinek je opravdu důležitý. Kolik hodin spíš během noci? Mělo by to být minimálně 8 hodin, zkus si chodit lehnout dřív, pokud je to možné. Šlofík po skončení školy taky nemusí být od věci. Pokud se nejde učit na všechny testy na 100 %, je fajn určit si priority. Pokud víš, že z nějakého předmětu můžeš dostat horší známku a nezhorší se ti nějak závratně průměr, neuč se na něj tak moc a klidně si nechej dát horší známku. S maminou si zkus promluvit o tom, že je toho na tebe moc. Dobré známky nestojí za to, aby ses na učení „uvařil“. Navíc známky dnes už nehrají moc velkou roli, protože na všechny další školy je stejně většinou třeba udělat přijímačky a nikdo se neptal, jakou jsi měl z předmětu známku, ale co z něj reálně umíš. Na škole možná máte psychologa nebo studijního poradce. Bylo by fajn si s ním o této starosti promluvit, možná společně vymyslíte něco, co ti velké množství učení usnadní. Promluv si se spolužáky, jak to mají oni, jak zvládají nároky školy. Je dost možné, že od nich uslyšíš nějaký tip, který budeš moct použít také.
  Držím palce, ať to dobře zvládneš, kdyby ses někdy cítil u učení špatně, můžeš zavolat na linku bezpečí (zdarma na čísle 116 111) a promluvit si s nimi o tom, co se zrovna děje.
  Péťa

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Škola

  Chci být kriminalistkou

  Ahoj Alíku, jsem teď v osmé třídě na gymplu a myslím, že asi začíná být čas se tak trochu rozhlížet po vysněné profesi.

  Jelikož již od malička miluju záhady a sleduju kriminálky…myslím, že i to logické myšlení trochu mám a tak už delší dobu chci být Kriminalistkou…prostě studovat Kriminologii.

  1) nemám ponětí co všechno bych musela studovat, strávila jsem asi půl hodinu hledání na netu a moc se v tom nevyznám…

  2) Kriminologie by se měla studovat už od střední, jinak to nemá smysl… bydlím v moravskoslezském kraji, a nevím která škola by byla vhodná a ani s jakým oborem

  3) kolik peněz by to studium obnášelo?

  4) kolik let by to zabralo?

  Vím, že je to delší dotaz, ale naše školní poradkyně mi je doslova nepříjemná takže to s ni moc nechci probírat a sama si to zjistit neumím .

  Předem děkuji <333

  holka, 13 let, 19. září

  Ahoj,

  je moc fajn, že se zajímáš o tom, kam zamířit na střední školu :) Fandím také moc tomu, že víš, co Tě baví a jsi ochotná za tím jít. Být kriminalistkou je určitě moc zajímavé povolání.

  Obor střední školy, po kterém by ses měla poohlédnout je „bezpečnostně právní činnost“. Tyto střední školy (4 leté s maturitou) připravují na povolání v oborech jako právo, policie, kriminalistika, ale i vězeňství a státní zpráva. Zadej si do google heslo „Bezpečnostně právní akademie“ najdeš všechny, které v Čechách jsou (Praha, Plzeň, Ostrava, Brno, ...), případně zkus hledat i jen „střední škola bezpečnostně právní“. Některé z těchto škol jsou zdarma, jiné jsou placené. Informace o případném školném mají vždycky na webových stránkách.

  Myslím si také, že pro výkon povolání kriminalistky bude potřeba i vysoká škola. Další možností je tak klidně zůstat na gymnázium a svůj vysněný obor si vystudovat až na vysoké škole. Můžeš kouknout, kde se nachází vysoké školy, stačí zadat do google „VŠ kriminalistika“. Vysokou školu samozřejmě můžeš jít studovat i z těch všech středních škol, které popisuji výše, nejen z gymnázia. I vysoké školy budou některé placené, jiné zdarma.

  Co se týče doby studia, střední škola trvá 4 roky, vysoká škola pak většinou 5 let.

  Držím Ti palce v cestě za Tvých vysněným povoláním!

  Dominika
  Škola Vitae

  Škola

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak to chodí se střední školou po základce atd... Vylíčím to podrobněji:

  • nevím, jak dlouho trvá střední škola. Když jdu na střední hned na začátku (na základce) druhého stupně, tak jsem hned v primě. Potom to trvá až do kvarty, tedy (kdybych byla na základce) do 9. třídy? Nebo to je až do oktávy a pak bych šla na vysokou?
  • Když nastoupím na střední třeba až v sedmičce, jdu rovnou do sekundy, nebo teprve do primy, tím pádem budu starší, než většina lidí?
  • Pokud to je tak, že nastoupím pokaždé do primy, je to tak i v devítce a tím pádem budu mezi mnohem mladšími dětmi, které nastoupily rovnou ze základní školy 5 třídy?
  • A když dělám přijímačky až v deváté třídě, co když je neudělám? tak propadnu? Nebo se to v devítce určuje např. Podle vysvědčení?
  • A když bych chtěla nastoupit na střední jezdeckou školu, na přijímačkách jsou jen otázky z přírodopisu a věcí, které k tomu budu potřebovat, nebo úplně ze všeho?
  • Někde jsem taky četla, že se na jezdeckých školách vyučují jen předměty jako přírodopis, jezdectví na koni... Je to pravda?
  • Na jezdeckých školách se musí už od začátku umět jezdit na koni, nebo nás to tam naučí?

  Omlouvám se, že je můj dotaz tak složitý ale pokusila jsem se to napsat co nejstručněji, navíc mě to opravdu zajímá a asi to budu i potřebovat... Taky se omlouvám, že pokládám dotazy do poradny tak často, ale jak už jsem napsala, toto mě zajímá!
  Děkuji za odpověď
  Anežka>X<-

  Anežka, 12 let, 14. září

  Ahoj Anežko,

  děkujeme za dotaz! Je prima, že se o výběr střední školy takto zajímáš.

  Střední škola trvá 4 roky. Je ukončena maturitní zkouškou. Poté ještě existují střední odborná učiliště, ty jsou ukončena závěrečnou zkouškou a trvají 3 roky. Na nich nekončíš maturitní zkouškou, ale výučním listem. Určitě už jsi někdy slyšela, že někdo má „učňák“ a ne maturitu. Výuční list stačí většinou pro výkon povolání jako je kadeřnice, automechanik apod. Pokud ale chceš jít na vysokou, potřebuješ maturitu a musíš tak studovat 4 roky.

  Na střední školu nastupuješ po 9. ročníku základní školy. Když neuděláš přijímací zkoušky (to se určitě nestane), musíš rok počkat. To se ale nestává, protože přihlášky si na střední školu můžeš dát dvě - jednu tam, kam opravdu chceš, druhou si většinou dáváme tam, kam nás určitě vezmou (třeba na školu, kde nejsou přijímací zkoušky), právě proto, abys někam nastoupit mohla.

  Píšeš o primě, kvartě apod. - to jsou ročníky vícelétého gymnázia. Prima je vlastně šestka na základce, sekunda je sedmička a tak dále. Když jdeš do primy, odcházíš ze základky už po pátém ročníku. Nikdy se tak nestane, že by spolu chodili do třídy žáci a žačky o více let od sebe (leda že by mnohokrát propadli :).

  Co se týče přijímacích zkoušek na jezdeckou školu, záleží, jakou máš na mysli. Každá škola má přijímací zkoušky jiné. Dívala jsem se na internet na různé jezdecké školy (existují jak střední školy, tak odborná učiliště) a většina má přijímací zkoušky z přírodopisu, některé také uvádějí, že body navíc dostaneš, pokud docházíš do nějakého kroužku ke koním. Na některých školách ale přijímací zkoušky ani nemají (berou tam bez nich). Doporučuji Ti se podívat na webové stránky konkrétní školy, o kterou máš zájem. Nebo i jen obecně, stačí si do vyhledávače zadat heslo „jezdecká škola“.

  Určitě není pravda, že se na jezdeckých školách učí jen přírodopis a ježdění na koni. Předměty jako je český jazyk, matematika a cizí jazyk jsou na všech středních školách.

  A co se týče Tvé poslední otázky, zda musíš jezdit na koni? Určitě se to tam učí :) Pokud na koni nejezdíš, věřím, že najdeš školu, která v požadavcích na přijetí tuto dovednost nemá. S výběrem takové střední školy by Ti mohl pomoci někdo z rodičů nebo blízkých dospělých, ale třeba i kariérový / výchovný poradce ve škole nebo někdo z Tvých vyučujících. Určitě se jich zeptej :-)

  Držím Ti moc palce, aby se Tvůj sen o škole s koňmi splnil.

  Měj se hezky,

  Dominika
  Škola Vitae

  Škola

  Ahoj, právě jsem nastoupila do deváté třídy. A už mi začíná rozhodování kam na střední školu. Jsem z toho dost nervózní. Stále nejsem úplně rozhodnutá na co bych se chtěla zaměřit, a tak mám v záloze gympl u nás ve městě. Ale myslím, že bych chtěla něco víc, stále mám sen být herečkou a ráda bych to dělala na světové úrovni, ale zároveň vím že, protože je to něco co mě strašně baví, tak to budu dělat pořád, klidně i v malých divadlech a tak. a nemusím hned chodit na konzervatoř případně můžu jít, na vysokou třeba DAMU. A já chci jít na vysokou, ještě nevím s jakým zaměřením, ale vím na 100%, že chci jít na vysokou. Baví mě se učit a chci se dál rozvíjet. Zjistila jsem že mě také zaujímají humanitární obory, mezinárodní vztahy, atd... Ale stále jsem nenašla, žádnou školu se kterou bych byla spokojená, když už konečně nějakou najdu, kde si řeknu, „To je ta pravá.“ Tak zjistím že školné stojí okolo 50 tisíc. Také bych ráda, ale zkusila studium v zahraničí, klidně hned. Moje angličtina zatím není nejlepší, ale vím, že kdyby jsem měla důvod, tak jsem jí schopna posunout za měsíc na úplně jiný level. Problém je v tom, že celý ten pobyt tam by stál kolem 150 000 + kapesné. A já tím prostě svoje rodiče nechci zatěžovat, máme peněz akorát ani málo ani hodně, ale stejně, také by byla možnost si najít hned po deváté třídě nějakou brigádu, abych to nenechala úplně na nich. Navíc se rodiče rozvádí, jestli se to tak dá říct, nenazvali to tak, ale mamka si staví dům vedle táty, takže akorát spolu nebudeme bydlet a budeme přecházet po týdnu z jednoho domu do druhého. A i kdyby se mi podařilo získat stipendium, tak to sále nebude úplně levná záležitost. A nevím ani jestli by mě pustili napůl roku nebo rok, do Velké Británie, s tím, že by se to dalo kdykoliv prodloužit a zkrátit. Jako snaží se mi vycházet vstříc co nejvíc, mamka se mnou jela do Karlových Varů jenom, abych mohla vidět Johnnyho Deppa. Nedávno mě pustili na zkoušku divadla do Prahy, i když jsem byla domluvená, že mě z toho divadla vyzvednou na nádraží, ale stejně. Nehorázně je miluji, ale vůbec nemám tušení jak jim něco takového říct. Od 7 let jezdím každý rok na 3 týdenní ozdravný pobyt k moři a už, tak se cítím špatně, že toho mám víc než moji mladší sourozenci (nevím jak to popsat). Kdyby mi to ale dovolili byl by to jako splněný sen a asi právě proto se jim to bojím víc nechci zažít to zklamání, které vím že by mě očekávalo. Už je to moc dlouhé, omlouvám se, ale nedokážu zformulovat konkrétní otázku slovy. Byla bych ráda za cokoliv co by vás k tomu napadlo. Jenom myslíte, že by byl dobrý nápad v patnácti, šestnácti, jet na střední školu do Velké Británie?

  holka, 14 let, 11. září

  Milá pisatelko, 

  děkujeme za důvěru, s jakou se obracíš na poradnu. Píšeš o svém rozhodování ohledně dalšího studia a láká tě představa školy v zahraničí. Máš s rodiči dobrý vztah, zdá se, že tě dost podporují ale máš obavu se jim se svým přáním svěřit. Víš, že studium v zahraničí je značně nákladná záležitost a  oba rodiče jsou nejspíš v těžké finanční situaci díky tomu rozdělení domácností. A také máš strach z toho, že jejich odmítnutí tě bude hodně mrzet.  Myslím si, že je moc dobře, že máš  ambice čím by jsi chtěla být a nebojíš se velkým plánů. A je také moc dobře, že jsi zjistila, že tě baví učení a rozvíjení se.  Nejsi ještě vyhraněná, což je v tvém věku úplně pochopitelné. Baví tě jak humanitní obory, tak zvažuješ třeba i DAMU. V tom by opravdu byl asi nejlepší ten gympl. Je to všeobecná příprava a ty si můžeš lépe ujasnit co bys pak chtěla dělat dál po střední škole. Ptáš se na to, zda-li je to dobrý nápad odjet v 15ti, 16ti na školu do Velké Británie. Všeobecně se to za dobrou zkušenost považuje. Nicméně moc záleží na individuálních podmínkách. Ale ten  půl roku v zahraničí není zase tak dlouhá doba, určitě by ti to dalo samostatnost a posunulo tě to hodně do předu. Pokud by to pro rodiče nebylo finančně nereálné, tak si myslím, že by bylo dobré, aby tě v tom podpořili. Zvláště když teď oni sami musí nově urovnat své vlastní, osobní životy po tom rozchodu. Možná by pro tebe nějaký čas mimo rodinu, kde získáš od všeho odstup a určitou nezávislost do rodičů, byl dobrý i z tohoto hlediska. Finančně se dají studijní pobyty řešit třeba půjčkou, kterou pak si budeš splácet sama, až si začneš v dospělosti vydělávat. A možnosti různých stipendií tu také jsou. Zkus si do předu zformulovat své důvody, proč by jsi do zahraničí chtěla odjet a pak o tom promluvit s rodiči. Doporučuju ti to ale nechat až po přijímacích zkouškách, kdy bude jasné na jaké střední škole budeš dál studovat. A z této školy, případně, odjet do zahraničí. Většina gymnázií to umožňuje. Zaměř se nyní na to, kam by jsi chtěla jít z 9té třídy. Dej plnou energii do toho udělat dobře přijímací zkoušky. Pak se chvíli "rozkoukat" na nové škole. Většinou se do zahraničí stejně nejezdí hned v prvním ročníku. Takže tomu dej trochu času. Odjet v 16ti bude určitě lepší. Můžeš o tom rodičům říci už nyní, že o tom uvažuješ. Ale nemusí ti dát už teď odpověď, protože stejně by to nyní nešlo odjet.  Začnou se na to také psychicky připravovat a zvažovat to, jaké možnosti mají oni tě v tom podpořit.  I v tobě bude tento nápad "zrát" a pak se uvidí, zda-li a jaké k tomu budou podmínky. Zkus také vyhledat někoho, z tvých vrstevníků, kdo s tím má zkušenost. Sbírej si informace. To vše pak určitě lépe podpoří  rozhodnutí rodičů.

  Tak ti držím palce, abys našla správnou cestu ke svým snům, je moc dobře, že je máš.

  Poradce Centra Locika

  Škola

  Dobrý den,

  mám na Vás další (takový spíše rychlý) dotaz: Začala škola a s ní i testy a ústní zkoušení. Právě s tím souvisí má otázka. Já jsem vždycky zoufale nervózní a neschopná vylézt před tabuli a prokázat, že něco umím, i když to tak je.
  Zkoušela jsem říct pár učitelům, že mi to nevyhovuje, jestli bych místo ústního zkoušení nemohla psát písemné zkoušení. Bohužel mi nebylo vyhověno. Takže mne čeká spousta ústního zkoušení, referátů a mluvení před třídou. Myslíte, že když to takhle (nedobrovolně) budu trénovat, že se to zlepší a už nebudu tak nervózní z mluvení před větší skupinou lidí? Případně, šlo by se tomu nějak vyhnout?

  Děkuji Vám moc za odpověď.

  holka, 14 let, 10. září

  Ahoj,
  chápu, že tě ústní zkoušení před třídou znervózňuje, nemusí to být skutečně nic příjemného o to víc, když to má vliv na tvůj výkon. Možnosti, jak se zkoušení vyhnout je třeba probrat s vedením školy. Zkus se o tom pobavit třeba s výchovný poradcem, školním psychologem nebo s ředitelem či jeho zástupcem. Školní psycholog ti zároveň může pomoci se zvládáním mluvení před třídou. S tréninkem se to bude lepší, ale je důležité, abys zmírnila stres, který během zkoušení cítíš. Zkus se před zkoušením prodýchat, nekoukej na spolužáky, vezmi si nějaký talisman pro štěstí, který můžeš třeba žmoulat v ruce. Najdi si cestu, která ti vyhovuje.
  Držím palce!
  Péťa

  Škola

  Ahoj Alíku, letošní rok jsem přestoupila na jinou školu.
  Problém je v tom že se prostě nějak nemůžu otevřít a lidi v ní jsou přesto celkem fajn. Sedím s holkou s kterou se bavím ale hodně lidí z jiných tříd mi říká že je špatná. V další sedmičce je holka která přestoupila taky tento rok a dobré je že se s ní docela bavím a vypadá to že je ráda když ano, protože tam taky nemá kamarády. Ale teď k dotazu: Jak se otevřít a být sebevědomá a vtipná?

  holka, 12 let, 7. září

  Ahoj,
  přistoupení na jinou školu je výzva nejenom v učení ale i v seznámení se s novými spolužáky. Je moc fajn, že už ses dala se spolužáky do řeči. Na holku se kterou sedíš si zkus udělat svůj názor. V tuto chvíli těžko říct, proč o ní lidé z jiných tříd mluví tak, jak mluví. Na tvůj dotaz se těžko odpovídá. Neexistuje totiž návod na to, jak být sebevědomá a vtipná. Chce to čas, aby ses v novém prostředí trochu otrkala, poznala nové spolužáky a našli jste společnou řeč. To ti dodá sebevědomí a s ním přijde i spontánní smysl pro humor a vtipkování.
  Držím palce a měj se krásně!
  Péťa

  Škola

  Ahoj poradno
  Nastoupila jsem na učiliště,je to tam celkem dobrý, lidi jsou milí, obor by mě měl bavit ale má to jeden háček. Na praxi musíme být v 7 ve škole a odcházíme v půl třetí. Mě to připadá zbytečné. Sice mě malování baví ale nevidím důvod proč tam být tak dlouho a proč kvůli tomu vstávat tak brzo, já navíc odjíždím takže musím vstávat ještě dřív. A navíc jsme tam furt jen čekali a čekali, dohromady jsem 2 hodiny jen seděla a nudila se. Jediný co jsme dělali bylo malování (2 hodiny), učení se o písmu (1hodina) a seznamování se se školním řádem a s prostředím (2 hodiny). Jsem z toho ve stresu proto že mi připadá že mám potom strašně málo času na svoje koníčky a na sebe. Taky se mi nechce vstávat tak brzo, sice by to mohl říct každý ale já vždycky usínám kolem kolem půlnoci (chodím spát v 9), někdy usnu až ve 3. Navíc jsem slyšela že ti co mají školu od 9ti se líp soustředí a mají lepší známky, kuchaři od nás mají školu od 9ti, proč nemůžeme my? Co je ještě za problém v naší nové škole je to že nám učitelé řekli na seznamování s řádem to, že se tam posledních 5 let řeší to, že někomu hrábne a začne tam běhat s nožem nebo kulometem. Nevím jestli to mysleli jako téma kdyby se to někdy stalo nebo jestli se to tam děje často ale mám z toho strach a proto u sebe chci mít vždy nějakou zbraň. Jakou byste mi doporučili, kdybych si tam asi přinesla pistoli tak by to okolí znepokojovalo i kdybych ho měla v pouzdru, o noži to samí. Ale chci mít zbraň která by byla i na dálku. Ale pepřák ne, myslím že v tom fofru bych ho omylem stříkla na sebe. Navíc ve škole máme jen jeden vchod. Sice vím že by se do školy neměli nosit zbraně ale nejsem tak blbá abych střílela po normálních lidech.

  1. Proč musíme vstávat tak brzo?
  2. Proč musíme být ve škole tak dlouho?
  3. Co je vhodné jako zbraň do školy?

  Předem děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 6. září

  Milá pisatelko, 

  Obracíš se na poradnu s dotazem proč musíte vstávat tak brzy do školy, proč výuka tak brzy  začíná  a proč musíš být ve škole tak dlouho. Úplně chápu, že ti to není příjemné a unavuje tě to. I to, že to vnímáš jako zbytečné a nevyužitý čas, který bys uměla strávit jinak. Tady ti bohužel nemohu dát odpověď. Je to záležitost školního řádu tvé školy a bude lepší se s tím obrátit třeba na třídního  učitele nebo školního psychologa. Škola s tím nejspíš má takto dobrou zkušenost a proto je školní režim takový. Můžete se třeba v tom ve třídě spojit a požádat ředitele školy, zda by byla možná změna. Také můžeš doufat, že v druhém ročníku to budeš mít jinak. Celkově to ale ber tak, že si na novou školu musíš i zvyknout. Přeci jenom na základní škole to funguje mnohem mírněji než na učebním oboru či střední škole. Je tu daleko  více nároků a očekávání.  A na to je potřeba si zvyknout a naučit se s tím fungovat a sladit osobní čas a školu. Chce to čas, musí si to prostě "sednout". Prožívá to tak mnoho jiných holek a kluků v prvních ročnících na nových školách. Pak se ptáš na zbraň do školy. Na tvém místě bych se opět poradila s někým ve škole, myslím dospělým. Jde o to, že braň musí být povolená a tak by o tom měl třídní učitel vědět, že jí do školy nosíš. Obrať se v tomto raději na něj. Měl by vám s tím poradit a pochopit vaši obavu. 

  Držím ti palce, ať se v nové škole brzy cítíš lépe, 

  Poradce Centra Locika

  Škola

  Ahoj Alíku a poradno,
  Píšu tu zase. Potřebovala bych pomoct se stresem ve škole. Letos jdu do 8. třídy a za tu dobu mého studia, mám čím dál větší stres ve škole. Cítím, že každým rokem je to horší a horší. Abych vás nějak blíže nasměrovala, stresy mám hlavně před písemkami a to hlavně z matematiky a trochu i fyziky. Já danou látku vždy umím, řekla bych, že skvěle (dostatečně na to abych si z té látky něco odnesla). Jenže mi tu známku zkazí většinou stres. Většinou udělám takovou chybu za kterou bych si nejradši dala facku, např. z toho stresu zapomenu udělat před záporným číslem mínusko, špatně vynasobim úplně banální příklad. A to vše že stresu. Samozřejmě abych tady vše nesváděla na stres tak někdy se mi chyba stane i když nevím úlohu nebo tak, ale ja jsem tady hlavně kvůli tomu stresu. Má otázka tedy zní? Jak ten stres překonat, jak to všechno odbourat. Letos začnu chodit na koně a upřímně si myslím, že ty od stresu pomáhají docela dost, ale zajímá mě, co pro to mám dále dělat, něco uvolňovácího, manifestace (vím, že to zní asi divně) nebo úplně něco jiného? Bylinky, vitamíny, strava atd.? Nejspíše asi půjdu k psychologovi, jenže nechci řešit toto přes doktory, připadám si jako bych proto abych ten stres odbourala neudělala skoro nic. Chci si pomoct taky sama a něco pro to udělat. Jestli mě chápete, ale ten psycholog, si myslím, že mě trochu taky určitě pomůže.
  Děkuji za odpověď a pardon za tak dlouhý dotaz :)
  Děkuji.

  PS: ještě se chci omluvit za nějaké chyby, píšu to dost narychlo.

  holka, 13 let, 1. září

  Milá pisatelko, 

  svěřuješ se poradně s tím, že tě trápí napětí, do jakého se dostáváš ve škole, většinou před písemkami. A vnímáš, že ti to i dost kazí výsledky, jaké by jsi mohla podávat. Určitě jsou možné způsoby, jak s tím napětím, či stresem, jak tomu říkáš, pracovat. Pohyb je moc dobrý a asi to hlavní, co se doporučuje. Dobrý je pohyb, který je co nejpřirozenější, třeba běh, nebo rychlá chůze, plavání. Ale samozřejmě i to, když se budeš učit něco nového, co tě bude bavit, tak tě bude udržovat v dobrém rozpoložení a určitě ti to s tím stresem pomůže. Můžeš si také stáhnout z internetu nějakou relaxační hudbu nebo řízené meditace a před spaním si je pouštět. To jsou takové možné ventily pro  napětí. Pak tu ale je další stránka, a to porozumění tomu z jakého důvodu v tobě ty školní zkoušky takový stres vyvolávají. Porozumění tomu, co vyvolává tu reakci stresu, také často pomůže ke snížení hladiny napětí.  Možná to pak vše budeš brát s větším odstupem a nadhledem a to by ti samo o sobě mohlo přinést úlevu od toho napětí. Prostě zjistíš, že se nic tak závažného neděje. V tom by ti psycholog mohl pomoci, jak píšeš, že uvažuješ o návštěvě u něj. To napětí vyvolává nějaký skrytý strach, třeba z neúspěchu, selhání, ostudy a tak podobně. Nemusíš si to ani takto přímo uvědomovat. A ten strach pak způsobuje to napětí. Psycholog by ti mohl pomoci odhalit právě ty skryté myšlenky, které strach vyvolávají. Možná máte ve škole školního psychologa. Určitě ti pomůže také to, když budeš o svém stresu mluvit s kamarády, určitě ty situace  znají podobně jako ty. Můžete to spolu sdílet, to také často pomáhá snížit napětí, když můžeš vnímat, že neprožíváš podobné situace jen ty sama.

  Tak ti budu držet palce, ať je ti brzy ve škole lépe,

  Poradce Centra Locika

  Škola

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak to chodí o polední přestávce ve škole – myslím, že je 6. hodinu (budu v 8. třídě). Jestli můžeme jít třeba domů, nebo do obchodu na limču, ... prostě mimo školu. A jak dlouho ta přestávka trvá?
  Děkuji

  holka, 13 let, 31. srpna

  Ahoj,
  polední přestávka je vlastně jakoby volná hodina, trvá tedy 45 minut, pokud nepočítáme ty přestávky, které mezi hodinami jsou. Opustit školní areál se obvykle může, polední přestávka je tvoje volno a je na tobě, jak ho budeš trávit.

  Jestliže stíháš dojít domů, klidně můžeš i domů, děti, které doma obědvají, to často dělají, jestliže to časově stíhají. Akorát je potřeba dobře sledovat čas a stihnout se na odpolední vyučování do školy vrátit.

  Škola

  Ahoj Alíku a spol.
  Za týden jdu do deváté třídy ZŠ. Ale vůbec se netěším. Nemám ve škole žádné kamarádky. O přestávkách se jenom učím. Mám se na přijímačky připravovat už teď? A nevím na jakou střední školu jít. Strašně mě baví cizí jazyky (angličtina, ruština,.....) nevíte kam jít? Příbuzní mi radí gympl, ale já na gympl nechci jít, nejde mi fyzika.....
  A při tělocviku, když běhám, se mi udělá vždy špatně a je mi na omdlení, jednou jsem málem i omdlela. A nikdo mi nevěří. :( Co mám udělat?
  Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

  holka, 14 let, 26. srpna

  Milá pisatelko, 

  svěřuješ se poradně s tím, že nemáš ve škole žádné kamarádky a o přestávkách se jen učíš.  Tomu rozumím, že se do té školy kvůli tomu teď moc netěšíš. Nejspíš v tom hraje roli i důvod, proč to tak je. Máš pocit, že se musíš o přestávkách učit, abys zvládla učivo? Cítíš v tomto tlak, že to tak musíš dělat? Pak se zkus zamyslet nad tím, kdo a z jakého důvodu tento tlak na tebe klade. Nebo jsi to ty sama? A co tě k tomu vede? Zkus se nad tím vším zamyslet. To ti nejspíš dá i odpověď na tu tvou další otázku, zda-li se máš na přijímačky připravovat už nyní. To víš, že včasná příprava je dobrá. Přípravné kurzy většinou zahajují už v září. Na druhou stranu potřebuješ i kontakt s kamarády, mít i sociální vazby a udržovat přátelství. Ne vše podřizovat jen učení. Tak si v tom zkus vytvořit rovnováhu a rozvrhnout si to. Bude tě to učení pak i víc těšit. Zkus se o tom třeba poradit s rodiči nebo někým jiným příbuzným, kdo tě dobře zná. Pokud jde o výběr školy, tak s tím ti tady bohužel neporadíme. Odvíjí se to od tvého místa bydliště, tvého nastavení, zájmů, školních výsledků a také toho, zda-li uvažuješ o tom, že bys jednou šla na vysokou školu. Zkus se o tom poradit ve škole se školním psychologem, nebo třeba tvým třídním učitelem, pokud k němu máš důvěru.  A samozřejmě i tvůj vlastní názor je v tom důležitý, i sama sobě v tom věř, ty budeš na té škole studovat, tak ať je to škola pro kterou máš motivaci. Zkus si proto právě tohle ujasnit, jaká je tvá motivace, co tebe baví a zajímá. Na každé škole jsou nějaké překážky, něco, co je tam náročné, s čím se budeš muset poprat. Ale ta škola by ti měla  dávat alespoň trochu smysl. 

  A k tomu co píšeš ohledně tělocviku. Rozumím tomu, jak nepříjemné to musí být, když ti není dobře a nikdo ti to nevěří.  Doporučila bych ti se poradit s tvým dětským lékařem. Je možné, že máš nízký tlak. Ale bude lepší, když ti to potvrdí ten lékař. Budeš pak mít i jasný argument pro ostatní, že si své problémy nevymýšlíš.

  Tak ti držíme palce, ať je ti brzy lépe a také ať se dobře rozhodneš, která škola je pro tebe ta nejlepší.

  Poradce Centra Locika

  Škola

  Čím bych měla být?

  Dobrý den mám dotaz. Nedávno jsme se bavili s mamkou o střední škole. Bavila jsem se s ní o tom co bych chtěla dělat. Jenomže toho co by se mi líbilo je strašně moc a já se nedokážu rozhodnout. Jsem strašlivě sociální člověk. Potřebuji u sebe mít hodně lidí a s někým komunikovat , zároveň ráda něco řídím a vymýšlím ruzne nápady na zlepšení. Ráda se s něčím předvedu. Miluju koně, pobyt v přírodě, a toužím být užitečná. Poradíš mi co by se ke mně nějak tak hodilo ?

  holka, 13 let, 27. srpna

  Ahoj,
  je skvělé, že se zajímáš o to, kam bys v budoucnu měla směřovat a čím bys chtěla být. Bohužel se obávám, že ti nedokáži poradit, protože tě osobně neznám a z pouhých pár vět nikdo nedokáže druhého člověka odhadnout. Nicméně pedagogicko-psychologické poradny nabízejí takzvané testy profesní orientace, které si můžeš udělat a které ti poté napoví, jakým směrem by ses měla ubírat a co by pro tebe bylo nejvhodnější. Pracovníci poradny ti poradí i s výběrem střední školy, která bude vyhovovat tvému osobnostnímu zaměření. Určitě ti proto doporučuji objednat se do nejbližší pedagogicko-psychologické poradny a jsem si jistá, že tam načerpáš spoustu užitečných tipů i inspirace.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Škola

  Jak se stát logopedem?

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jestli je těžké, stát se logopedem.

  holka, 14 let, 23. srpna

  Ahoj,
  ptáš se, jestli je těžké stát se logopedem - a na to lze odpovědět jen asi, že jak pro koho. K tomu, aby mohl člověk pracovat jako logoped potřebuje absolvovat patřičný obor na pedagogické fakultě. Ten je zakončen státní zkouškou. Záleží ještě na tom, zda bys chtěla být školním, nebo klinickým logopedem, protože tam se nároky na vzdělání liší a klinický logoped potřebuje ještě atestaci. Ale o tom je zatím asi předčasné uvažovat a v první řadě je potřeba po střední škole složit přijímací zkoušky na pedagogickou fakultu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Škola

  Ahoj poradno, píši vám, protože bych chtěla znát váš názor... Od září nastupuji na 6-ti leté gymnázium a mám z toho docela smýšené pocity... Nikoho tam nebudu znát a podle toho, co jsem viděla na přijmačkách, tak si ten kolektiv nedokážu představit... Nakupí se na mě hromada učení a já se bojím, že si s tím neporadím... Moje angličtina je na nízké úrovni a na gymnáziu se zaměřením s hlavním jazykem AJ budu a si nejhorší... Hned 1. Týden jedeme na adapťák a přijde mi to hrozně na rychlo... Pořádně se ani nepozdravíme a rovnou spolu budeme 10 dní pod jednou střechou... Mám z toho vážně strach, hned ze začátku se jistě strapním a na vždy mi to zůstane...mamka stále říká, že to bude OK, ale já místo počátečního nadšení z přijetí spíš lituji, že jsem se tam dostala a budu muset opustit mou starou školu a kamarády...

  holka, 13 let, 13. srpna

  Milá pisatelko, 

  svěřuješ se poradně s tím, že máš strach z nástupu na 6ti leté gymnázium. Bojíš se jak toho, že nebudeš zvládat množství učení a nepůjde ti anglický jazyk, tak dobře jako ostatním. Ale hlavně toho, jak se zařadíš do nového kolektivu, jak ti v něm bude. Náš názor v poradně je ten, že podobné pocity prožívá mnoho dětí, které se chystají do nového prostředí. Rozumím tomu, že nyní lituješ, že musíš opustit svou starou školu a kamarády. Ale vezmi to i tak, že je teď před tebou něco nového, nová kapitola. To víš, byla jsi na to staré zvyklá, znala jsi to, tak to působí jako určitá jistota ale určitě i zde bylo hodně nedostatků. A třeba právě i proto ses společně s rodiči rozhodla, že zkusíš přechod na to 6ti leté gymnázium. A také si zkus víc říci že, jsi zvládla ty přijímačky, což vůbec není lehké a musela jsi tedy určité předpoklady splnit. A proto nejspíš máš teď i předpoklady dobře zvládnout ty nároky nové škole. Tak zkus víc věřit ve své schopnosti a dovednosti. Umíš se naučit na přijímačky, zvládla jsi tu přípravu i ten stres při těch zkouškách. Tak určitě budeš schopná zvládnout i to, co bude následovat. Rozhodně tam bude méně stresu než jaký byl na přijímačkách.  A pokud jde o nové spolužáky. Vem to tak, že všichni začínáte od začátku, a všichni určitě s podobně smíšenými pocity, jako máš ty. Máš strach z toho, že se ztrapníš. Zkus tedy přemýšlet o tom, jak by to ztrapnění mohlo asi vypadat, v čem by spočívalo. A třeba se o tom i pobavit se svými kamarádkami nebo jinými lidmi, kteří tě dobře znají. Zeptej se jich na jejich názor, podle toho, jak tě znají a jak tě vnímají, co si o tom myslí. Třeba ti dají důležité postřehy o tom, jaké tvé chování by případně mohlo ztrapnění vyvolávat a pak budeš lépe vědět co třeba nedělat. A nebo tě uklidní v tom, že to, co ty považuješ za trapné chování, pro druhé trapné není, že to tak nevnímají. Je to hodně věc sebepojetí a vztahu sama k sobě, jestli se cítíš nebo necítíš trapně. Zkus o tom promluvit i s mamkou, zná tě nejlépe, ať tě v tom bere vážně a zkusíte spolu přijít na to, co a jak dělat a co a jak nedělat, aby ses v tom kolektivu mohla cítit co nejlépe. Určitě to zvládneš. Zkus to, co máš před sebou vzít jako novou kapitolu, která ti otevírá spoustu nových a skvělých možností. 

  Moc ti v tom držím palce,

  Poradce Centra Locika

  Škola

  Chtěla bych být psycholožkou

  Ahoj! (8:°)

  předem se chci omluvit za to, že jsem si opět vymazala věk, ale chci se jen zeptat. :)

  Takže.. tento rok jdu do deváté třídy a čekají mě přijímačky na střední školy. Jednu školu mám zatím vybranou, ale váhám nad tou druhou.. kdybych se náhodou nedostala na tu první. A v poslední době přemýšlím nad tím, že by bylo i docela fajn dělat psycholožku, myslím, že by mě to i bavilo a navíc si myslím, že lidem umím dobře poradit.
  Teď k věci.. jakou SŠ musím vystudovat? Našla jsem jen to, že (asi) musím jít na VŠ obor psychologie, ale SŠ vůbec.

  Moc děkuju za odpověď. <3

  holka, 15 let, 12. srpna

  Ahoj,
  je moc dobře, že přemýšlíš nad tím, co bys chtěla v budoucnu dělat a hledáš cesty, jak svého cíle dosáhnout. K tomu, aby ses stala psycholožkou, žádnou speciální střední školu nepotřebuješ. Přihlásit se k příjimacím zkouškám můžeš z jakékoli střední školy a záleží pouze na tom, jestli přijímačky uděláš a na vysokou školu se specializací na psychologii tě vezmou. Z tohoto pohledu se tedy jeví logičtější studovat střední školu, která ti dá všeobecný přehled spíše humanitního nebo přírodovědného směru, než například střední školu s technickým zaměřením. Protože jednou z oblastí, z nichž se příjimací zkoušky dělají, je například biologie. Ale to samozřejmě neznamená, že bys nedokázala udělat příjimačky například ze střední průmyslové školy, kdyby ses na ně systematicky připravovala - jen to nedává příliš smysl.
  Z vlastní zkušenosti ti mohu říci, že naprostá většina mých spolužáků na psychologii přišla z klasického gymnázia - a osobně mi takové řešení přijde nejlogičtější.
  Držím ti palce!
  Bára

  Škola

  Ahoj, mám otázku.
  Tento rok půjdu do 9. třídy a potom bych chtěla na nějakou uměleckou střední, protože mě baví kreslit. Tak se chci zeptat, musím před tím chodit do nějakého kroužku nebo se to dá bez toho?

  holka, 14 let, 31. července

  Ahoj,
  účastnit se kroužku určitě není na škodu, zejména pokud ti kroužek pomůže zlepšit se u přijímacích zkoušek a případných talentových zkoušek. Takový kroužek může být při základní škole, při DDM nebo v základní umělecké škole.
  Pokud bude u přijímacích zkoušek i pohovor, tak tam se určitě můžeš zmínit, že si své umělecké schopnosti zdokonaluješ na kroužku. Učím na I. stupni základní školy, tak nevím, zda je v přihlášce prostor pro zmínění, že se takového kroužku účastníš. Ale požádej včas třídního učitele/učitelku. Ti vždy píší na žáky krátký posudek pro střední školu. Určitě by se v posudku zmínka o tomto kroužku nebo nepovinném předmětu mohla a měla objevit.
  Přeji ti hodně úspěchů u přijímacích zkoušek i u případných talentových zkoušek.