Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Holky a láska

  Ahojjy,Potřebuju rychle pomoct.
  Jsem v nové třídě .A hrozně moc se mi libí jeden kluk jsem do něho uplný blázen.Jenže mě kamarádce se taky libí...co mám udelat abych ho měla já?mám ho pozvat ven?není to blby?

  holka, 14 let, 15. září

  Ahoj,
  určitě se ho můžeš zkusit zeptat, jestli nepůjde ven, na tom nic blbého není. :) Uvidíš, jak to bude dál, jestli si budete rozumět, jestli vás to spolu bude bavit…
  Držím palce,
  Péťa

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Holky a láska

  Jak mám před ním zůstat sama sebou?

  Ahoj. Hrozně si vyčítám jednu věc. Já jsem s tím klukem co se mi tak hrozně líbí mohla zůstat na hovoru a já jsem se rozloučila protože jsem nevěděla co říkat a teď si to vyčítám protože mě napadá spousta témat co jsme mohli probrat. Já nikdy nevím co před ním říct a před ním nějak nedokážu být sama sebou i když bych chtěla. A jedná holka se s ním hodně baví a on s ní sice spolu nechodí a vypadají jenom jako kamarádi ale je mi to nepříjemný když je vidím se spolu úplně normálně bez ostychu bavit Jak mám před ním být sama sebou? Jak se mám zbavit stresu?Děkuju moc$>

  holka, 14 let, 24. října

  Ahoj,

  svěřila ses nám se svými výčitkami kolem toho, že jsi hovor s klukem, který se Ti líbí, ukončila, protože jsi v tu chvíli nevěděla, co říkat. Chtěla bys být před ním víc sama sebou a zbavit se stresu. Všechny pocity, které jsi popsala - strach z toho, že bude trapné ticho, z toho, že nebudeš vědět, co říct, zároveň touha povídat si s ním dál, žárlení, když ho vidíš přirozeně se bavit s někým jiným - jsou úplně normální. Řekla bych, že je někdy zažívá většina holek a kluků, ale i dospělých. Někdy právě tím, že se na někoho snažíme udělat dojem, přestáváme být sami sebou, a to je škoda. Říkám si, že to možná teď vnímáš tak, že jsi za celou Vaši konverzaci zodpovědná Ty. To ale není pravda, i on za ni je odpovědný, i on může přijít s nějakým tématem, když je chvíli ticho, i on to může změnit - není to jen na Tobě. Někdy člověku pomůže připomínat, že i když je to někdo, kdo se Ti hodně líbí, je to pořád "jenom" kluk, který sám někdy určitě bývá nervózní, dělá chyby, neví si s něčím rady. Když spolu budete mluvit, spíš než na to, jak bys na něj mohla udělat dojem, se můžeš snažit víc soustředit na to, jak se chová on - co se Ti na něm vlastně líbí, jestli má podobné názory, jako Ty, jestli Vám připadají vtipné stejné věci a podobně. To Ti do budoucna může hodně napovědět. Často taky pomůže, když o tom, co nás trápí, můžeme mluvit s někým, kdo je nám blízký, třeba s kamarádkami. Dost možná zjistíš, že zažívají něco podobného.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Bývalý spolužák

  Ahoj, jsem tu zas na téma holky a láska. Číslo na toho bývalého spolužáka mám už od páté třídy a ještě musím říct, že máme i skupinu bývalé třídy, jednou jsem tam poslala že mám (nedávno jsem si nechcala ostříhat vlasy) kratší vlasy a pak jsme si začali psát, hlavně kluci a já s nimi. Pak jsem se s ním chvilku bavila ve škole, povídala jsem si s holkou z jeho třídy, znám ji z atletiky a pak přišel a chvilku si se mnou povídal, protože čekali, než jim učitel otevře učebnu informatiky. A pak už nic nebylo, aspoň mě potěšilo s ním chvilku mluvit.;-)

  Lída, 11 let, 23. října

  Ahoj Lído,

  píšeš nám o bývalém spolužákovi, který se Ti líbí a ke kterému by ses ráda dostala blíž. Nepokládáš nám konkrétní otázku, proto spíše napíšu, co mě k tomu napadá. Je prima, že jsi s ním mohla mluvit. Přemýšlím, jaké to pro Tebe bylo, jak ses přitom cítila. Nejsem si jistá, co by sis teď přála udělat - chtěla bych Tě podpořit, abys vycházela hlavně z toho, jak to Ty sama cítíš. Každopádně mi připadá fajn, když se s ním budeš bavit častěji a zjistíš tak, co máte společného a jak dobře si rozumíte. Často taky pomůže, když tyhle věci můžeme probrat s někým, kdo je nám blízký, třeba s kamarádkami.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Líbí se mi dospělí muži

  Ahoj nebo dobrý večer, už delší dobou ale výrazně poslední měsíc si všímám toho, že mě přitahují spíše starší muži. Třeba 30-40 let, mě samotné je 14. Tak myslíte, že třeba až mi bude 18, povedlo by se mi navázat skutečný vztah se starším ? Nechci znít naivně ale neumím to jinak popsat. Jde z nich klidnější energie, přijde mi, že mají v určitých věcech více jasno než mladší mužské osazenstvo. Nedokážu si představit sex ani třeba obejmutí s vrstevníkem, jen ve výjimečných případech. Je to normální? Mohlo by to být nepříliš častým vídáním s tátou? Mám s ním normálně dobrý vztah ale vidím ho od narození jen jednou do měsíce a nikdy jsem ho neobjala nebo tak, kompenzuji si to tím, že se mi líbí starší muži?

  holka, 14 let, 21. října

  Ahoj,

  děkujeme za dotaz, je prima, že se ptáš na to, co Ti probíhá hlavou. Přijde mi pochopitelné, že někdy starší, tedy zralejší muži, mohou mít pro dívky Tvého věku větší přitažlivost než jejich vrstevníci právě proto, že mají jasno v mnoha věcech, mají zkušenosti. Ptáš se, jestli je možné, že s někým takovým v budoucnosti návažeš vztah - obecně to samozřejmě možné je, je jen na Tobě, jakého partnera si do vztahu vybereš, s jakým Ti bude dobře. Současně to, jak to bude s Tebou a Tvými vztahy za 4 roky, je těžké dopředu říci, do té doby projdeš ještě zráním a bouřlivým rozvojem. Je v pořádku dát si čas, dělat věci, které máš ráda a třeba jen pozorovat, jak se Tvé pocity mění, vyvíjí. Také může být prima občas sledovat vztahy ve svém okolí nebo i čerpat inspiraci v knížkách nebo filmech a postupně tak sama pro sebe hledat, co bys ve svém partnerské vztahu chtěla a co třeba ne.

  Ptáš se nás také, zda Tvoje preference mohou souviset i s nepřítomností táty, kterého vídáš jen jednou do měsíce. Chápu, že Tě taková souvislost napadá, je však velmi těžké dát Ti jasnou odpověď takto po e-mailu, bez možnosti doptávání se a bez možnosti společného zkoumání takového tématu. Napadá mě, že pokud by odpověď na tuto otázku pro Tebe byla i dál důležitá, je možné ji probrat s psychologem/žkou, třeba u vás ve škole, pokud tam působí. Není na tom nic špatného, psycholog/žka může být člověkem, který nám pomůže se ve věcech lépe zorientovat, je to vlastně taková forma sebepoznání.

  Pokud bys chtěla své možnosti probrat více podrobně, můžeš nám i zavolat nebo přijít do chatu.

  Přejeme pohodový podzim.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Zamilovanost

  Ahoj poradno,
  už nějakou dobu mi přijde, že jsem zamilovaná. Prostě, motýli v břiše kdykoli mu jsem poblíž, furt na něj myslím i když nechci a celkově přijde mi že vše co řekne a udělá moc řeším. Prostě potkám ho ve městě, nepozdraví mě a já jsem pak celý den smutná že mě asi nemá rád. No a já se chci zeptat, co mám udělat abych ho přestala tak řešit, je mi to hrozně blbý že řeším vše co řekne a že pomalu nedělám nic jiného ve svém volném čase než že fantazíruju co by se mezi námi mohlo stát. Jo mohla bych se s ním bavit a ne o něm fantazírovat ale zase já se mu nechci vtírat do života, momentálně s ním sedím v lavici a tam se s ním bavím když to jde ale já nevím přijde mi to divný po něm chtít víc. Vždyť jsme se teprve poznali, jo jsem s ním ve třídě třetím rokem ale v šesce jsem se s ním nebavila vůbec a pak jsme dva roky měli domácí školu a vlastně spolu vůbec nekomunikovali. Prostě mi přijde že se teprve poznáváme a přijde mi divný se ho ptát jestli by šel po škole ven. Co si o tom myslíte vy? Měla bych se ho zeptat jestli nepůjde ven nebo něco podobného nebo ho nechat zatím být abych ho nějak nedusila svou přítomností.

  holka, 13 let, 17. října

  Ahoj,

  svěřila ses nám s tím, že jsi zamilovaná do svého spolužáka, se kterým sedíš v lavici. Ptáš se, co bys mohla dělat, abys ho přestala "tak moc řešit". Věřím, že zamilování přináší spoustu krásných pocitů, ale zároveň i ty ne tak příjemné, kdy máme pocit, že už nedokážeme myslet na nic jiného. Zároveň nám můžou běžet hlavou obavy, abychom neudělali něco trapného. Všechny pocity, které jsi popsala, jsou úplně normální a někdy je zažila většina dívek i kluků ve Tvém věku, ale i dospělých. Vnímám, že se bojíš, abys ho nějakým způsobem nezahltila, možná aby ses nějak "nevtírala". Přemýšlím nad tím a ačkoliv onoho kluka neznám, nemyslím si, že je cokoliv divného na tom, dát mu nějak najevo, že se Ti líbí. Pokud se necítíš na to pozvat ho ven, můžeš využít toho, že spolu sedíte, postupně ho líp poznávat a zjišťovat, co máte společného. Chtěla bych Tě podpořit, abys vycházela hlavně z toho, jak to Ty sama cítíš a co bys chtěla. Co se týče Tvého dotazu, jak ho přestat tolik řešit - obávám se, že na to neexistuje jedna zaručená rada. V tomhle si člověk jen těžko poručí - a když jsme na sebe až moc přísní a zakážeme si to, často se nám to pak děje o to víc. Někdy pomůže to prostě u sebe přijmout tak, jak to je, a trochu si tu zamilovanost prostě užít. Často přinese úlevu, když si o tom můžeme popovídat s někým, kdo je nám blízký. Zároveň se můžeš zamyslet nad tím, jaké činnosti Ti přináší radost a které Ti pomáhají odvést myšlenky jinam - třeba sport, tanec, knížky, filmy. Těm se můžeš zkusit trochu víc věnovat.

  Zdraví

  Modrá linka

  Holky a láska

  Dobrý den, v září jsem nastoupila na osmileté gymnázium. Nemám s tím žádný problém, ale mám bývalého spolužáka, který je v jiné třídě na gymnáziu a v létě v tomto roce se mi začal líbit...... Asi s tím nic nenadělám. Ale na základní škole mi přišlo, že on mě miluje také. Bohužel nevidím do jeho hlavy, takže nevím, jak to ve skutečnosti všechno bylo. Byl i na soustředění za fotbal a já za ateltiku. A v té době za mi začal líbit. O tom, že jde na gymnázium jsem věděla, ale zklamalo mě, že nejsme ve stejné třídě. Pomohl by mi někdo se s tím nějak vyrovnat??? Ne, že bych měla nějak velké problémy, ale docela mě to mrzí.;-(

  Lída, 11 let, 16. října

  Milá Lído, 

  Svěřuješ se poradně s tím, že ti je líto, že nejsi v jedné třídě s bývalým spolužákem. Začal se ti v létě líbit a měla jsi dojem, že se líbíš i ty jemu. A teď ti je líto, že se to už nedozvíš, jak to bylo a že s ním nemůžeš být v jedné třídě. Rozumím tomu, že tě to mrzí a můžeš mít teď třeba pocit, že je to zmařená příležitost.  Na druhou stranu stále jste na jedné škole, takže pořád tu je možnost se potkávat. A často jsou přátelství mezi holkou a klukem mimo jednu třídu lepší. Je to proto, že ve třídě pak mohou být vztahy takové zamotané, udělají se skupinky, jsou tam i jiné osoby, které ten vztah mohou ovlivňovat a tak podobně. Tak si myslím, že pokud se máte potkat a spřátelit se, že by to mohlo být i takové čistší a opravdovější. Mnoho akcí, které na gymnáziu probíhají nejsou omezené pouze na jednu třídu. Jste ve stejném ročníku, tak se určitě najdou příležitosti se potkat. Pak se ti také nabízí jako společné téma ten sport. Potkali jste se na sportovním soustředění. Zkus si sehnat jeho telefonní číslo. Třeba by jsi mohla na to sportovní soustředění navázat a zkusit mu napsat, pozdravit ho, zeptat se ho jak se má a třeba jestli  pokračuje ve fotbale. Prostě být i malinko aktivní. A uvidíš.  Nejste v jedné třídě, tak když nebude reagovat, tak tě to nemusí tolik mrzet, nebo se stydět za to, že jsi ho oslovila,  jako by to bylo, kdybys ho pak denně potkávala v jedné třídě. Prostě ono to může mít i určité výhody, že nejste spolu pohromadě. A tím, že nejste v jedné třídě váš zájem jednoho o druhého nemusí přeci skončit. 

  Tak ti držím palce, třeba se najde cesta jak ten kontakt s ním zase navázat,

  Poradce Centra Locika

  Holky a láska

  Ahoj poradno, něco mě strašně trápí.

  1. Jak poznám, že jsem zamilovaná?
  2. Asi se mi líbí někdo, kdo mě nemá rád. Já totiž nejsem z Česka, ale z Asie. A on je rasista. Velký rasista a očividně se mu líbí moje nejlepší kamarádka. Co mám dělat?;-(
  holka, 13 let, 9. října

  Milá pisatelko, 

  děkujeme za důvěru s jakou se obracíš do poradny. Ptáš se jak poznáš, že jsi zamilovaná. A také nevíš, co máš dělat, když se ti líbí někdo, kdo by tě mohl odmítat kvůli tvému původu a kdo je navíc zamilovaný do někoho jiného.  K tomu prvnímu, jak to poznat, že jsi zamilovaná? On to každý u sebe pozná jinak, a není na to nějaký určitý model, podle kterého to poznáš. Nicméně to, že cítíš, že se ti ta daná osoba líbí, myslíš na ní, stojíš o její pozornost, o kontakt s ní, přitahuje tě i tělesně atd.to jsou známky zamilovanosti. Také i to, že tě trápí, když vidíš, že ta daná osoba má zájem o někoho jiného nebo když máš strach, že pro ní nebudeš dost dobrá, že tě odmítne. I to může patřit k zamilovanosti. A co máš dělat, když se ti líbí někdo kdo tě vlastně nechce?  Rozumím tomu, že naše city může přitahovat i taková osoba a je na něm určitě něco, proč tě přitahuje. Ideální ale bude to, když i ty sama ho už nebudeš chtít. Zamilování musí být vzájemné. Rozumím tomu, že tě to trápí a ráda by jsi to nějakým způsobem změnila. Ale nejlepší, co teď můžeš udělat je najít způsob jak otočit pozornost k někomu či něčemu jinému. Přece tě to musí i pěkně štvát, že ten člověk je rasista a ty ho přesto miluješ. Zkus  vnímat svou hodnotu a toho člověka obrazně pošli do háje. Určitě tu jsou i jiné osoby, kterým se budeš líbit právě ty a bude se jim zamlouvat tvůj osobitý vzhled a původ. Umím si představit kluka, kterému se bude líbit to, že nejsi stejná jako běžné české dívky. Tak ti moc přeju abys to i ty takto vnímala. Uvidíš, že když s tebe bude vyzařovat sebedůvěra a pozitivní vztah sama k sobě, že si budeš přitahovat osoby, které se podle toho budou k tobě také chovat. 

  S pozdravem, 

  Poradce Centra Locika

  Holky a láska

  Ahoj poradno, chtěla bych se svěřit se svými zmatenými pocity. Před několika měsíci se mi začala líbit jedna holka, je to moje dobrá kamarádka ze třídy. A proto jsem jí to neřekla. Kolikrát jsem měla pocit, že by ke mně mohla cítit to stejný, ale nakonec jsem vždy usoudila, že to je akorát to dobrý kamarádství. Popravdě ale ani nevím jak to má s orientací, protože občas mluví o tom, že tam nějaká šance, že se jí holky líbí je, ale nevím jestli to není jenom vtip. Já sama nemám moc dlouho po vlastním coming outu a proto jsem se chtěla ujistit, že to mám opravdu tak jak si myslím. Chtěla jsem si někoho najít a myslela jsem si, že si budu potom jistá o své orientaci a že třeba zapomenu na tu kamarádku. Takže jsem si našla holku a mám ji fakt ráda, ale prostě nemůžu zapomenout na tu kamarádku. Kolikrát přemýšlím co by se stalo, kdybych ji řekla co cítím. Ale nechci se po zbytek roku cítit špatně kdyby to dopadlo špatně což si myslím, že by i dopadlo. Ale prostě mi přijde špatný, že někoho mám ale přitom myslím i na někoho jiného.

  holka, 14 let, 17. října

  Ahoj,
  náklonnost k někomu nás občas může dostat do situace, kdy chceme vzájemný vztah posunout výš. Pak stojíme před velkou otázkou, jestli druhý člověk naše city opětuje. V této situaci se stáváte zranitelnými, bojíme se odmítnutí a zvažujeme, zda své city vyjevit. Někdy může pomoci sledovat chování druhého. Líbí se jí spíš kluci nebo holky? Projevuje ti náklonnost? Chce s tebou trávit čas? Mluvíte o vašem vzájemném vztahu? Takovým pozorováním dokážeš odhadnout, jak to asi s jejími city k tobě je. Pak možná bude snazší se zeptat nebo si uvědomíš, že z toho zřejmě nic nebude.
  Rozumím tomu, že ti je nepříjemné myslet na někoho jiného než na svou holku. Ale stává se to poměrně dost lidem. Záleží na tom, zda chceš se svou přítelkyní dál zůstávat, jestli chceš váš vztah dál rozvíjet nebo ti nepřináší to, co od vztahu hledáš a bude pro tebe přijatelnější ho ukončit.
  Držím palce, ať se věci brzy pohnou a dokážeš se rozhodnout.
  Péťa

  Holky a láska

  Dobrý den. Ráda bych navázala jak jsem se ptala na toho 16ti letého kluka do kterého jsem se zamilovala na táboře.
  Zkusila jsem mu napsat a napsala jsem mu ať se mu daří ve školním roce a on mi moc děkoval a pak mi napsal jeden den co dělal. Nevím proč ale byla jsem ráda že mi napsal. Tak jsme si vyměnili pár zpráv ale bylo to tak málo prostě jsem si nepsali. Nedávno jsem ho viděla na setkání těch lidí z tábora a na to setkání teď budeme jezdit každý měsíc rok a půl takže se budem vídat častěji :-). Když jsem tam přijela tak jsem si vůbec nedělala naděje že by tam byl. Ale pak vyšel ze společenské místnosti a když mě uviděl roztáhnul úsměv a (vypadal v tu chvíli hrozně hezky) nahlas na mě zavolal ahoj ( moje jméno nechci ho sem psát) a přišel mě obejmout. Já jsem ho taky objala ale myslím že z jeho strany to byli spíš kamarádský. Vůbec nevím co si o tom myslet ale jsem strašně ráda že mě přivítal takhle. Měla jsem obavy že to bude obyčejné čau a že budu vypadat smutně a on něco pozná... Celé tři dny jsem z něj nemohla spustit oči. Bojím se že si možná všiml že k němu něco cítím. Snažila jsem se být v jeho přítomnosti ale pořád jsem se před ním dost styděla. Jednou jsem si vedle něj sedla na oběd a povídali jsme si. A taky jsem se s ním a ještě se dvěma kamarádkama přihlásila na škrábání brambor a užili jsme si všichni 4 hrozně moc legrace a myslím že nás to všechny sblížilo hlavně jsem se potom už tolik nestyděla. Sehnala jsem si na něj telefoní číslo ( předtím jsme si napsali přes mesenger) a dohodli jsme se že si budeme všichni co jsme tam byli večer volat ( to napadlo jeho). Když jsme se loučili,( zase jsme se objali:-3) tak jsem zase měla ten ošklivý pocit jestli to vůbec má smysl. Na tom setkání jsem jenom zářila pořád se usmívala ( a to upřímně) a když jsem šla na vlak tak jsem mlčela a chtělo se mi brečet. Myslím že ke mě nic necítí že mě maximálně má rád jako kamarádku. Já nevím jestli s ním chci chodit. Teda vím. Chci a hrozně moc. Ale říká se že dětské vztahy do dospělosti prostě nevydrží a mě je přece jenom 14. Taky nevím jestli to není moc velký věkový rozdíl. S klukama co jsou stejně starý nebo mladší se dokážu bavit ale s těmi staršími mi to prostě nejde. S tím voláním to dopadlo že se vždy připojí maximálně 8 lidí. Vždy si povídáme všichni a je to super. Jednou mi zavolal i on sám jestli si s ním nechci něco přečíst a tak jsem souhlasila. A takže jsme si jednou volali i jenom sami dva. Jinak se moc nebavíme a přijdeme že je to dost podobné jako v létě. Jak se nestydět a být vtipná a nepůsobit tak vážně? Já si totiž myslím že ano něj působím jako někdo vážný a já moc vážná nejsem ale předním mi to nejde projevit.

  A Jak jsem psala o těch třech klucích kteří se do mě zamilovali tak ten kamarád mi řekl že má holku jestli mi to vadí že byl zamilovaný do mě a jestli to neberu jako zradu tak za to jsem ráda a dál se bavíme jako kámoši. Ten kterého jsem neměla ráda je celkem fajn líp jsem ho poznala a zjistila že není takovej jakej jsem si myslela. A ten třetí kterého jsem neznala tak ten se ukázal jako strašně fajn kamarád. Sice je takovej nevnimavej a pomalej ale jinak ho mám ráda jako kamaráda.

  Ale na tom setkání byla jedna holka která balila toho co se mi tak strašě líbí přitom ona ho nesnáší. Nevím jak si téhle holky nevšímat a zkusit na něj nějak zapůsobit protože já nechci aby se zamiloval do někoho kdo ho nesnáší. Nějak bych zvládla kdyby chodil třeba s kamarádkou kdyby to bylo oboustranné ale takhle se mi to ani nechce představovat. Nevím jak mám tuhle holku ignorovat protože mi dost shazuje sebevědomí.
  Omlouvám se za tak dlouhý( a asi zmatený) dotaz.

  Takže si myslím že ty situace se zlepšili jenom nevím jak mám na toho 16ti letého zapůsobit a nevšímat si té holky. a co ohledně toho nového kamaráda? ten předchozí se kterým se dál bavím to nevědomky vyřešil sám tak nevím jak to říct tomu novému. Moc děkuju za odpověď mám vás ráda.♡

  Zamilovaná holka$> 14 let, 9. října

  Ahoj,
  jsem ráda, že vnímáš ve své situaci zlepšení. Vztahy umí být pěkně složité a zamotané a ne vždycky je snadné se v nich orientovat a cítit se dobře. Někdy je nejsnazší chovat se tak, jak je ti přirozené a nesnažit se vehementně zapůsobit. Bav se s kluky o tom, co ráda děláš, ptej se jich, co rádi dělají oni a věnujte se svým společným zálibám. Pak sama ucítíš, jaký vztah se mezi vámi rozvíjí, jestli budete spíš kamarádi nebo spolu budete chodit nebo se vaše cesty úplně rozejdou a už se nebudete vídat. Co se týká jiných holek, ty se kolem kluků pohybují často a také s nimi si kluci utvářejí různé typy vztahů (kamarádské, partnerské a další). Pokud se ti nějaká holka nezdá, můžeš o tom mluvit, ale dej klukům prostor, ať si utvoří vlastní názor, mají na to právo.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Holky a láska

  Kamarád napůl

  Ahoj Alíku a poradno! Píšu znova se svým problémem s klukem. Před pár dny jsem u něj byla a byl mně odvézd na čtyřkolkách. Byl to strašně super zážitek a hodně sme si to užili. Tenhle kluk chodí se mnou do třídy ale tam se moc nebavíme co mně moc mrzí protože chodíme spolu ven a ve škole nic. Zase nemúžu říct že se nebavíme vúbec, někdy mně škádli a tak... Nevím co si mám vo tom myslet protože do jeho hlavy nevidím. Takže mě zajíma Váš názor. >3

  holka, 13 let, 12. října

  Ahoj z Modré linky,

  popisuješ nám svůj problém s jedním klukem, se kterým chodíváš ven. Ve škole Tě pak ale mrzí, že se spolu moc nebavíte, jenom občas Tě třeba škádlí. Ptáš se nás, co si o tom celém myslíme.

  Zkouším si představit, že to může být nepochopitelný rozdíl, proč se k Tobě venku chová tak jinak než ve škole. Přijde mi dobře, že se tou věcí zabýváš, když Ti leží v hlavě. Rozumím, že Ti jeho chování může připadat nečitelné, neznámé, nevíš si s tím rady a chtěla bys to jinak. Je pochopitelné, že by ses s ním chtěla normálně bavit i ve škole. Jeho důvody neznáme, zkouším si jen představit, co všechno může hrát roli. Možná jsou ve škole jeho další kamarádi, se kterými chce taky trávit svůj čas? Možná je pro něho přirozenější se ve škole bavit víc s klukem než se holkou? Možná dobře neví, jak Tě oslovit, jak s Tebou začít mluvit a o čem? Možností je spousta.

  Říkám si, jak je to u Tebe? Přijde Ti, že se k němu ve škole chováš taky jinak, anebo to zkoušíš podobně, jak jste zvyklí z času mimo školu? Mohla bys v tom sama něco změnit? Napadlo mě, na co by ses chtěla „podívat“, kdybys mu „viděla“ do hlavy, jak píšeš. Jestli se s ním cítíš uvolněně a kamarádsky, můžeš se ho na některé otázky, co Tě k tomu napadnou, otevřeně zeptat, až budete zase venku. Není žádná ostuda říct mu, jak vnímáš jeho chování a že Ti je líto, že se nebavíte ve škole víc. Napadá mě taky, že bys mohla sepsat, proč tak stojíš o společný kontakt. Možná Ti je s ním opravdu dobře, rozumíte si, Možná je to pro Tebe výjimečný kamarád, Určitě přijdeš na své nápady, které Ti k němu sedí. Pokud budeš chtít, můžeš mu něco z toho povědět, třeba pořádně neví, jak ho vlastně bereš.

  Taky si říkám, že máte nějaké společné kamarády, se kterými bys to taky mohla probrat, svěřit se jim - víc hlav víc ví.

  Držíme palce v dalším vývoji vašeho kamarádství a přejeme, ať je podle Tvých představ.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Zamilovaná

  Ahoj poradno,
  Nastoupila jsem na novou školu a úplně jsem se tam zamilovala do jednoho kluka... Je nejvyšší, nejhezčí, nejvtipnější a povahově úplně úžasnej! Normálně se spolu bavíme jako kamarádi a společně se smějeme vtipum, ale prostě si myslím, že takový jako on se do holky jako ja nikdy nezamiluje... A proč by taky měl, vždyť ten má na lepší! Ale i tak mi furt zůstává malá 22% naděje... Ale tu okamžitě vynuluje moje nejlepší kamarádka, která se mu asi líbí víc... Ona mi fandí a povzbuzuje mě, ale ona je prostě oproti mě stokrát hezčí a prostě ji ma asi radši... Chodí spolu jako jediny dva ze třídy do stejne skupiny angličtiny a tak se spolu i víc baví a píšou si spolu... (i když třeba jen ohledně úkolů na AJ) ale i tak! Kdyby mi napsal a slyšela bych jeho vyzváněcí tón na mobilu, tak se mi rozzáří oči! Je mi to hrozně líto, protože jsem se opravdu ZAMILOVALA a každý den se těším do školy, až mě zase budde moct rozesmát! ❤️

  holka, 14 let, 10. října

  Ahoj,

  píšeš nám o tom, že ses v nové škole zamilovala do jednoho kluka. Ráda se s ním směješ a připadá Ti moc fajn. Nepokládáš nám konkrétní dotaz, proto spíš napíšu, co mě k tomu, s čím ses nám svěřila, napadá. Myslíš si, že onen kluk by se nezamiloval do holky, jako jsi Ty. Chápu, že zamilování s sebou přináší různé pocity - ty příjemné, kdy se vznášíme na obláčku a nemůžeme na toho druhého přestat myslet, ale také různé obavy, třeba právě o to, jestli se i my líbíme tomu druhému. Zaujalo mě, že si myslíš, že máš 22% naději. Přemýšlím, jak jsi k něčemu takovému došla, jak jsi to počítala. Bojíš se, jestli se mu nelíbí víc Tvoje kamarádka než Ty. Všechny tyhle pocity, o kterých píšeš, jsou normální a přirozené. Myslíš si, že podobné obavy někdy zažila většina dospívajících holek i kluků. Nedokážu říct, jak to onen kluk má a kdo se mu líbí - na to by nám dokázal odpovědět jen on sám. Doporučila bych, abys vycházela hlavně z toho, jak to Ty sama cítíš - jestli by Tě lákalo povědět mu o tom, že se Ti líbí, anebo prozatím spíše trávit spolu více času. Každopádně bych Tě chtěla podpořit, aby ses zamyslela nad tím, co je na Tobě hezkého, co máš na sobě ráda - věřím, že se najde spousta takových věcí, můžeš si je i sepsat. Člověku to může dodat sebedůvěru.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  ahoj poradno

  na táboře jsem si našla kluka. Začalo to tak, že první dva dny chození si mě ani nevšímal. Já jsem to řekla kamarádce a jejímu klukovi, že se mi vyhýbá, že se na mě ani skoro nepodívá... hned mu to všechno řekli a pak už bylo všechno normální. Chodili jsme spolu za ruce, nebo jsme si jen tak lehli na můj veliký rozložený spacák a koukali na nebe... Když to tak bylo, tak mi bylo ještě 11. Věděla jsem, že už s ním v tolika letech tancovat nebudu, že už mi nebude 11... Vím to i dál a když jsme se spolu po devíti dnech chození loučili, brečela jsem. Opravdu jsme se měli rádi a já neměla ještě telefon (starý mi sám od sebe začal blbnout). Tak jsem si ho hned (na počítači) vyhledala na instagramu. Hned jsem mu napsala nové číslo, ale zatím si ho neuložil.
  Pak mi asi třikrát napsal jestli mi prý vyhovuje vztah na dálku a já že ano. Ale ani to žádná dálka není naše města jsou hned vedle sebe.
  Po pár týdnech jsem měla narozeniny. Dva týdny předem jsem mu napsala pozvánku a o týden později jsem se já zeptala jestli teda přijede. Řekl, že ne že má tenisový turnaj. Já že teda dobře ale v den oslavy jsem zjistila, že nemohl mít tenisový turnaj, protože s tenisem právě začal. Nemůžete mí přeci tenisový turnaj po třech dnech hraní. Strášně jsem brečela, řvala, ječela, nadávala jsem mu do blbečků a tak...
  Jenže on o tom neví. Neví, že vím, že mi lže.
  Po narozkách mi napsal, že to cítí na rozchod...
  Nedávno si k sobě domů pozval tři holky. Vím to tak, že jedna z těch holek měla být moje kamarádka. Nejela kvůli mě. Tak se zjistilo, že ona je jeho kamarádka a já jeho holka. Nejhorší na tom je, že mně ani nenapsal pitomí Ahoj, natož, aby mě k sobě pozval. Nechci se s ním rozcházet. Miluju ho nekonečně moc. Klidně bych i snědla pavouka, abych ho viděla.

  Omlouvám se za nekonečný dopis a děkuji za odpověď
  Zamilovaná...

  holka, 12 let, 8. října

  Ahoj,
  vidím, že k tomu chlapci cítíš hodně silné emoce. Zamilovanost může být moc příjemná, ale taky může hodně bolet. Ne vždy se druhý člověk chová tak, jak bychom si přáli a ne vždy cítí stejně silné emoce. Zvaž, jestli chceš ve vztahu pokračovat, když se ti neozývá a nejeví zájem tě k sobě pozvat nebo ti dokonce lže. Říkám si, jestli ti pak takový vztah vůbec může přinášet radost.
  Držím palce, ať jsi brzy v pohodě :)
  Péťa

  Holky a láska

  Líbí se mi spolužák

  Dobrý den, v září jsem nastoupila na gymnázium. Před začátkem jsem si říkala že si najdu kamarády ale nebudu s nikým chodit protože se všichni ještě budou měnit. Ve třidě jsem si našla spoustu kamarádek a kamarádů. Jenže jak jsem později zjistila, lásce se nedá poručit. S jedním spolužákem toho mám hodně společného a rozumíme si jak ve volnočasových aktivitách tak i povahou. Dvakrát už jsem se snažila se s ním domluvit že by sme si zašli trénovat ale ani jednou nebylo volné hřiště. Co vím tak si semnou taky rozumí takže přátelství je oboustranné ale nevím jestli by chtěl být i něco víc. Jeden spolužák kterého znám už ze základky si ze mě pořád dělá srandu a křičí přes celou třídu ,,nebal toho ...(jméno spolužáka). Je mi to dost nepříjemné protože já se ho nesnažím zbalit jenom si s ním rozumím. Mám proto tři otázky:

  1. Jak můžu zjistit jestli to cítí stejně?
  2. Jak mám odrážet spolužáka poznámky bez toho abych lhala?
  3. A jak mu (spolužákovi s kterým si rozumím)případně dát najevo co cítím?

  Předem díky za odpověď

  holka, 12 let, 4. října

  Ahoj,
  je skvělé, že sis v novém kolektivu našla někoho, s kým si tak rozumíš a je ti sympatický. Na tvé otázky se pokusím odpovědět postupně:
  Sama píšeš, že si s tebou onen spolužák rozumí a že jste se domlouvali na společných tréninzích. To bych považovala za jasný důkaz skutečnosti, že sympatie jsou oboustranné a rád by ve tvé společnosti trávil nějaký čas. Kdyby tomu tak nebylo, určitě by se s tebou nedomlouval na společný trénink. Řekla bych tedy, že i ty jsi mu sympatická.
  Co se týká poznámek spolužáků, tady se obávám, že je to zcela běžné chování dětí, které velmi rády pošťuchují a posmívají se. Naví se obávám, že čím víc ti to bude vadit a čím víc na to budeš reagovat, tím intenzivnější tyhle poznámky budou. To je totiž přesně ono, čeho chtějí posměváčci dosáhnout. I když ti to nejspíš přijde těžké, pokus se podobné poznámky ignorovat a tvař se, jako kdybys je vůbec neslyšela. Převeď řeč někam jinam, odejdi pryč, nebo je zkrátka úplně ignoruj. Za nějaký čas to posměváčky přestane bavit a najdou si jiný cíl.
  Tvůj poslední dotaz se týká vyznání lásky, které bys svému spolužákovi chtěla říct. V tomto ohledu obvykle doporučuji držet se poněkud zpátky. Nemyslím si, že je nezbytně nutné, aby zaznělo přímo vyznání lásky. Očividně je vám spolu příjemně, jste si navzájem sympatičtí a trávíte spolu čas. Nech tomu volný průběh a pokud se časem vaše kamarádství změní na něco víc, určitě to oba poznáte. Zatím vůbec není kam spěchat, váš vztah je na úplném začátku a je skvělé užívat si přátelství s člověkem, s nímž jsi na stejné vlně.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Dobrý den mám jednu kamarádku, která mě má ráda, ale já jí vyloženě nesnáším, ale ona to neví tak nevíte jak bych se jí mohl zbavit, mojí holku to už štve, tak se bojím že mě přestane mít ráda:-|

  kluk, 12 let, 20. září

  Milý pisateli,

  svěřuješ se poradně s tím, že ti projevuje přízeň dívka, od které ti to je nepříjemné. Máš strach, že to naruší tvůj vztah s tvojí holkou, kterou už to chování té druhé dívky začíná štvát. Rozumím tomu, že máš strach, že by to mohlo ohrozit její vztah k tobě. V životě se to tak často děje, že nám projevuje přízeň někdo, kde to mi neopětujeme a naopak. Domnívám se, že by bylo fér to té dívce říci. Prostě v klidu, bez urážky, jí to řekni, že ti není příjemné se s ní bavit. Buď otevřený a upřímný. Máš na to plně právo to tak cítit a nemáš povinnost se bavit s někým, s kým ti to není příjemné. Své dívce to můžeš vysvětlit, že i ty sám si kontakt s tou druhou dívkou nepřeješ. Ukaž jí, že ty sám nejsi aktivní v tom, abys vyhledával kontakt s touto dívkou. Tak by to tak měla vzít a důvěřovat tomu, co děláš ty, ne tomu, co dělá někdo jiný. Zkus ale také vnímat zda-li tvá dívka nevytváří zbytečně velký tlak na to, že se nemůžeš bavit i s někým jiným. A pokud podmiňuje svou lásku k tobě tím, že se budeš bavit jen s ní, tak je tu otázka jak skutečná láska to tedy je? Tak se na to zkus podívat i z tohoto úhlu pohledu.

  Tak ti přeju, ať se ti to podaří brzy vyřešit,

  Poradce Centra Locika

  Holky a láska

  Mám za ním jít?

  Ahoj Alíku a ostatní, mám jedno velké trápení. Abych se tu nerozepisovala na 20 stránek tak to napíšu dost stručně - chodím do 7. třídy a od 6. třídy vídám jednoho kluka který teď chodí do 8. třídy. Má třídu hned vedle nás. Dost se mi líbí a i vím jak se jmenuje jenomže nevím jak mám udělat to, aby si mě všiml a třeba bych s ním mohla mluvit. Psala jsem mu papírek že se mi líbí a dala jsem mu ho osobně a pak utekla a od té doby se na mě dívá když je příležitost. Měla bych za ním prostě jít před školou a jestli ano tak co bych mu měla říct? Děkuji za odpověď a přeji hezký den! :-)

  holka, 12 let, 24. září

  Ahoj,
  myslím, že tím že jsi onomu klukovi předala papírek, kde jsi mu napsala, že se ti líbí, jsi mu své sympatie dala dostatečně najevo. Nepíšeš, kdy jsi mu vzkaz předala a kolik času měl na to, aby zareagoval, ale určitě bych vývoji situace nějaký čas nechala. Můžeš se samozřejmě pokusit se s ním skamarádit, což se mi jeví jako nejvhodnější řešení. Pokud k tomu bude příležitost, zkus s ním zavést řeč na nějaké neutrální společné téma, o kterém byste si mohli povídat a zjistit, zda jsou vaše sympatie vzájemné. Osobně jsem zastáncem spíše pozvolného a nenásilného postupu, protože si příliš nedokáži představit, že bys za ním přišla a zeptala se ho, co o tvém vztaku soudí a jestli by s tebou náhodou nechtěl chodit. Lidské city se nedají lámat přes koleno a vždy je lepší nechat jim přirozený průběh. Zkus to tedy přes kamarádství a sama uvidíš, jestli bude stát o to, aby se váš vztah časem třeba prohloubil.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Ahoj poradno, potřebovala bych se zeptat, ale také to ze sebe dostat.
  Letos o prázdninách jsem se (jako vždy) několikrát zamilovala. Na tom není nic divného.
  Jenže třem z těch několika kluků bylo něco okolo 20 let. Dva z nich byli spíš, že mě jenom přitahovali a ani jsem je osobně neznala, ale s jedním to bylo něco jiného.
  Je to sportovní animátor jednoho hotelu, kde už jsme byli několikrát. Znám ho osobně a vlastně už ho znám pár let. Letos jsme se celkem dost bavili. Vždy jsem si sice říkala, že je o 10 let starší než já a že to mám v hlavě akorát hodně zamotané. Přesto to se mnou dost zamávalo, když jsem se dozvěděla, že má přítelkyni, kterou také osobně znám (to ale moc vážně neberu, protože vím, že jsem hodně žárlivá).
  Jednoduše si přijdu divná, že mě přitahuje někdo o 10 let starší. Já prostě nevím co si o tom myslet, chvíli na něj myslím a pak si řeknu, že bych neměla, protože je mezi námi ten již několikrát zmiňovaný věkový rozdíl.
  Moje otázka tedy zní : Je to v pořádku, že se mi líbí i o několik let starší kluci/muži?

  holka, 13 let, 19. září

  Ahoj,
  někdy se nám mohou líbit i o hodně starší kluci, není na tom vlastně nic překvapivého. Působí mnohdy zkušeně, oproti vrstevníkům mají mužnější tělo, mohou se zdát i moudřejší a dospělejší. Třeba o láskách k táborovým vedoucím slyším docela často. V tvém věku ale ještě zamilovanost do o 10 let staršího kluka málokdy končí vztahem s ním. Užívej si pocit zamilovanosti, prožívej i to neštěstí z toho, že má holku, časem tyto pocity ustoupí a najdeš někoho, s kým bude reálné mít vztah.
  Měj se krásně,
  Péťa


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!