Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Holky a láska

  Ahoj Alíku.
  Líbí se mi jedna holka a strašně by jsem si přála aby mě měla ráda zpátky, není to mimochodem první holka co se mi líbí. Zároveň by jsem si ale nedokázala představit s ní chodit. Něco mě od toho odtahuje. Nevím co s tím mám dělat.
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 16. září

  Ahoj,
  někdy je opravdu těžké se rozhodnout. Chce to čas a další zážitky. Co se s ní zatím jen bavit, poznávat ji a trávit společně čas? Pak uvidíš, jestli budou tvoje city trvat a bude snazší se rozhodnout.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Holky a láska

  Kamarád napůl

  Ahoj Alíku a poradno! Píšu znova se svým problémem s klukem. Před pár dny jsem u něj byla a byl mně odvézd na čtyřkolkách. Byl to strašně super zážitek a hodně sme si to užili. Tenhle kluk chodí se mnou do třídy ale tam se moc nebavíme co mně moc mrzí protože chodíme spolu ven a ve škole nic. Zase nemúžu říct že se nebavíme vúbec, někdy mně škádli a tak... Nevím co si mám vo tom myslet protože do jeho hlavy nevidím. Takže mě zajíma Váš názor. >3

  holka, 13 let, 12. října

  Ahoj z Modré linky,

  popisuješ nám svůj problém s jedním klukem, se kterým chodíváš ven. Ve škole Tě pak ale mrzí, že se spolu moc nebavíte, jenom občas Tě třeba škádlí. Ptáš se nás, co si o tom celém myslíme.

  Zkouším si představit, že to může být nepochopitelný rozdíl, proč se k Tobě venku chová tak jinak než ve škole. Přijde mi dobře, že se tou věcí zabýváš, když Ti leží v hlavě. Rozumím, že Ti jeho chování může připadat nečitelné, neznámé, nevíš si s tím rady a chtěla bys to jinak. Je pochopitelné, že by ses s ním chtěla normálně bavit i ve škole. Jeho důvody neznáme, zkouším si jen představit, co všechno může hrát roli. Možná jsou ve škole jeho další kamarádi, se kterými chce taky trávit svůj čas? Možná je pro něho přirozenější se ve škole bavit víc s klukem než se holkou? Možná dobře neví, jak Tě oslovit, jak s Tebou začít mluvit a o čem? Možností je spousta.

  Říkám si, jak je to u Tebe? Přijde Ti, že se k němu ve škole chováš taky jinak, anebo to zkoušíš podobně, jak jste zvyklí z času mimo školu? Mohla bys v tom sama něco změnit? Napadlo mě, na co by ses chtěla „podívat“, kdybys mu „viděla“ do hlavy, jak píšeš. Jestli se s ním cítíš uvolněně a kamarádsky, můžeš se ho na některé otázky, co Tě k tomu napadnou, otevřeně zeptat, až budete zase venku. Není žádná ostuda říct mu, jak vnímáš jeho chování a že Ti je líto, že se nebavíte ve škole víc. Napadá mě taky, že bys mohla sepsat, proč tak stojíš o společný kontakt. Možná Ti je s ním opravdu dobře, rozumíte si, Možná je to pro Tebe výjimečný kamarád, Určitě přijdeš na své nápady, které Ti k němu sedí. Pokud budeš chtít, můžeš mu něco z toho povědět, třeba pořádně neví, jak ho vlastně bereš.

  Taky si říkám, že máte nějaké společné kamarády, se kterými bys to taky mohla probrat, svěřit se jim - víc hlav víc ví.

  Držíme palce v dalším vývoji vašeho kamarádství a přejeme, ať je podle Tvých představ.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Zamilovaná

  Ahoj poradno,
  Nastoupila jsem na novou školu a úplně jsem se tam zamilovala do jednoho kluka... Je nejvyšší, nejhezčí, nejvtipnější a povahově úplně úžasnej! Normálně se spolu bavíme jako kamarádi a společně se smějeme vtipum, ale prostě si myslím, že takový jako on se do holky jako ja nikdy nezamiluje... A proč by taky měl, vždyť ten má na lepší! Ale i tak mi furt zůstává malá 22% naděje... Ale tu okamžitě vynuluje moje nejlepší kamarádka, která se mu asi líbí víc... Ona mi fandí a povzbuzuje mě, ale ona je prostě oproti mě stokrát hezčí a prostě ji ma asi radši... Chodí spolu jako jediny dva ze třídy do stejne skupiny angličtiny a tak se spolu i víc baví a píšou si spolu... (i když třeba jen ohledně úkolů na AJ) ale i tak! Kdyby mi napsal a slyšela bych jeho vyzváněcí tón na mobilu, tak se mi rozzáří oči! Je mi to hrozně líto, protože jsem se opravdu ZAMILOVALA a každý den se těším do školy, až mě zase budde moct rozesmát! ❤️

  holka, 14 let, 10. října

  Ahoj,

  píšeš nám o tom, že ses v nové škole zamilovala do jednoho kluka. Ráda se s ním směješ a připadá Ti moc fajn. Nepokládáš nám konkrétní dotaz, proto spíš napíšu, co mě k tomu, s čím ses nám svěřila, napadá. Myslíš si, že onen kluk by se nezamiloval do holky, jako jsi Ty. Chápu, že zamilování s sebou přináší různé pocity - ty příjemné, kdy se vznášíme na obláčku a nemůžeme na toho druhého přestat myslet, ale také různé obavy, třeba právě o to, jestli se i my líbíme tomu druhému. Zaujalo mě, že si myslíš, že máš 22% naději. Přemýšlím, jak jsi k něčemu takovému došla, jak jsi to počítala. Bojíš se, jestli se mu nelíbí víc Tvoje kamarádka než Ty. Všechny tyhle pocity, o kterých píšeš, jsou normální a přirozené. Myslíš si, že podobné obavy někdy zažila většina dospívajících holek i kluků. Nedokážu říct, jak to onen kluk má a kdo se mu líbí - na to by nám dokázal odpovědět jen on sám. Doporučila bych, abys vycházela hlavně z toho, jak to Ty sama cítíš - jestli by Tě lákalo povědět mu o tom, že se Ti líbí, anebo prozatím spíše trávit spolu více času. Každopádně bych Tě chtěla podpořit, aby ses zamyslela nad tím, co je na Tobě hezkého, co máš na sobě ráda - věřím, že se najde spousta takových věcí, můžeš si je i sepsat. Člověku to může dodat sebedůvěru.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  ahoj poradno

  na táboře jsem si našla kluka. Začalo to tak, že první dva dny chození si mě ani nevšímal. Já jsem to řekla kamarádce a jejímu klukovi, že se mi vyhýbá, že se na mě ani skoro nepodívá... hned mu to všechno řekli a pak už bylo všechno normální. Chodili jsme spolu za ruce, nebo jsme si jen tak lehli na můj veliký rozložený spacák a koukali na nebe... Když to tak bylo, tak mi bylo ještě 11. Věděla jsem, že už s ním v tolika letech tancovat nebudu, že už mi nebude 11... Vím to i dál a když jsme se spolu po devíti dnech chození loučili, brečela jsem. Opravdu jsme se měli rádi a já neměla ještě telefon (starý mi sám od sebe začal blbnout). Tak jsem si ho hned (na počítači) vyhledala na instagramu. Hned jsem mu napsala nové číslo, ale zatím si ho neuložil.
  Pak mi asi třikrát napsal jestli mi prý vyhovuje vztah na dálku a já že ano. Ale ani to žádná dálka není naše města jsou hned vedle sebe.
  Po pár týdnech jsem měla narozeniny. Dva týdny předem jsem mu napsala pozvánku a o týden později jsem se já zeptala jestli teda přijede. Řekl, že ne že má tenisový turnaj. Já že teda dobře ale v den oslavy jsem zjistila, že nemohl mít tenisový turnaj, protože s tenisem právě začal. Nemůžete mí přeci tenisový turnaj po třech dnech hraní. Strášně jsem brečela, řvala, ječela, nadávala jsem mu do blbečků a tak...
  Jenže on o tom neví. Neví, že vím, že mi lže.
  Po narozkách mi napsal, že to cítí na rozchod...
  Nedávno si k sobě domů pozval tři holky. Vím to tak, že jedna z těch holek měla být moje kamarádka. Nejela kvůli mě. Tak se zjistilo, že ona je jeho kamarádka a já jeho holka. Nejhorší na tom je, že mně ani nenapsal pitomí Ahoj, natož, aby mě k sobě pozval. Nechci se s ním rozcházet. Miluju ho nekonečně moc. Klidně bych i snědla pavouka, abych ho viděla.

  Omlouvám se za nekonečný dopis a děkuji za odpověď
  Zamilovaná...

  holka, 12 let, 8. října

  Ahoj,
  vidím, že k tomu chlapci cítíš hodně silné emoce. Zamilovanost může být moc příjemná, ale taky může hodně bolet. Ne vždy se druhý člověk chová tak, jak bychom si přáli a ne vždy cítí stejně silné emoce. Zvaž, jestli chceš ve vztahu pokračovat, když se ti neozývá a nejeví zájem tě k sobě pozvat nebo ti dokonce lže. Říkám si, jestli ti pak takový vztah vůbec může přinášet radost.
  Držím palce, ať jsi brzy v pohodě :)
  Péťa

  Holky a láska

  Líbí se mi spolužák

  Dobrý den, v září jsem nastoupila na gymnázium. Před začátkem jsem si říkala že si najdu kamarády ale nebudu s nikým chodit protože se všichni ještě budou měnit. Ve třidě jsem si našla spoustu kamarádek a kamarádů. Jenže jak jsem později zjistila, lásce se nedá poručit. S jedním spolužákem toho mám hodně společného a rozumíme si jak ve volnočasových aktivitách tak i povahou. Dvakrát už jsem se snažila se s ním domluvit že by sme si zašli trénovat ale ani jednou nebylo volné hřiště. Co vím tak si semnou taky rozumí takže přátelství je oboustranné ale nevím jestli by chtěl být i něco víc. Jeden spolužák kterého znám už ze základky si ze mě pořád dělá srandu a křičí přes celou třídu ,,nebal toho ...(jméno spolužáka). Je mi to dost nepříjemné protože já se ho nesnažím zbalit jenom si s ním rozumím. Mám proto tři otázky:

  1. Jak můžu zjistit jestli to cítí stejně?
  2. Jak mám odrážet spolužáka poznámky bez toho abych lhala?
  3. A jak mu (spolužákovi s kterým si rozumím)případně dát najevo co cítím?

  Předem díky za odpověď

  holka, 12 let, 4. října

  Ahoj,
  je skvělé, že sis v novém kolektivu našla někoho, s kým si tak rozumíš a je ti sympatický. Na tvé otázky se pokusím odpovědět postupně:
  Sama píšeš, že si s tebou onen spolužák rozumí a že jste se domlouvali na společných tréninzích. To bych považovala za jasný důkaz skutečnosti, že sympatie jsou oboustranné a rád by ve tvé společnosti trávil nějaký čas. Kdyby tomu tak nebylo, určitě by se s tebou nedomlouval na společný trénink. Řekla bych tedy, že i ty jsi mu sympatická.
  Co se týká poznámek spolužáků, tady se obávám, že je to zcela běžné chování dětí, které velmi rády pošťuchují a posmívají se. Naví se obávám, že čím víc ti to bude vadit a čím víc na to budeš reagovat, tím intenzivnější tyhle poznámky budou. To je totiž přesně ono, čeho chtějí posměváčci dosáhnout. I když ti to nejspíš přijde těžké, pokus se podobné poznámky ignorovat a tvař se, jako kdybys je vůbec neslyšela. Převeď řeč někam jinam, odejdi pryč, nebo je zkrátka úplně ignoruj. Za nějaký čas to posměváčky přestane bavit a najdou si jiný cíl.
  Tvůj poslední dotaz se týká vyznání lásky, které bys svému spolužákovi chtěla říct. V tomto ohledu obvykle doporučuji držet se poněkud zpátky. Nemyslím si, že je nezbytně nutné, aby zaznělo přímo vyznání lásky. Očividně je vám spolu příjemně, jste si navzájem sympatičtí a trávíte spolu čas. Nech tomu volný průběh a pokud se časem vaše kamarádství změní na něco víc, určitě to oba poznáte. Zatím vůbec není kam spěchat, váš vztah je na úplném začátku a je skvělé užívat si přátelství s člověkem, s nímž jsi na stejné vlně.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Dobrý den mám jednu kamarádku, která mě má ráda, ale já jí vyloženě nesnáším, ale ona to neví tak nevíte jak bych se jí mohl zbavit, mojí holku to už štve, tak se bojím že mě přestane mít ráda:-|

  kluk, 12 let, 20. září

  Milý pisateli,

  svěřuješ se poradně s tím, že ti projevuje přízeň dívka, od které ti to je nepříjemné. Máš strach, že to naruší tvůj vztah s tvojí holkou, kterou už to chování té druhé dívky začíná štvát. Rozumím tomu, že máš strach, že by to mohlo ohrozit její vztah k tobě. V životě se to tak často děje, že nám projevuje přízeň někdo, kde to mi neopětujeme a naopak. Domnívám se, že by bylo fér to té dívce říci. Prostě v klidu, bez urážky, jí to řekni, že ti není příjemné se s ní bavit. Buď otevřený a upřímný. Máš na to plně právo to tak cítit a nemáš povinnost se bavit s někým, s kým ti to není příjemné. Své dívce to můžeš vysvětlit, že i ty sám si kontakt s tou druhou dívkou nepřeješ. Ukaž jí, že ty sám nejsi aktivní v tom, abys vyhledával kontakt s touto dívkou. Tak by to tak měla vzít a důvěřovat tomu, co děláš ty, ne tomu, co dělá někdo jiný. Zkus ale také vnímat zda-li tvá dívka nevytváří zbytečně velký tlak na to, že se nemůžeš bavit i s někým jiným. A pokud podmiňuje svou lásku k tobě tím, že se budeš bavit jen s ní, tak je tu otázka jak skutečná láska to tedy je? Tak se na to zkus podívat i z tohoto úhlu pohledu.

  Tak ti přeju, ať se ti to podaří brzy vyřešit,

  Poradce Centra Locika

  Holky a láska

  Mám za ním jít?

  Ahoj Alíku a ostatní, mám jedno velké trápení. Abych se tu nerozepisovala na 20 stránek tak to napíšu dost stručně - chodím do 7. třídy a od 6. třídy vídám jednoho kluka který teď chodí do 8. třídy. Má třídu hned vedle nás. Dost se mi líbí a i vím jak se jmenuje jenomže nevím jak mám udělat to, aby si mě všiml a třeba bych s ním mohla mluvit. Psala jsem mu papírek že se mi líbí a dala jsem mu ho osobně a pak utekla a od té doby se na mě dívá když je příležitost. Měla bych za ním prostě jít před školou a jestli ano tak co bych mu měla říct? Děkuji za odpověď a přeji hezký den! :-)

  holka, 12 let, 24. září

  Ahoj,
  myslím, že tím že jsi onomu klukovi předala papírek, kde jsi mu napsala, že se ti líbí, jsi mu své sympatie dala dostatečně najevo. Nepíšeš, kdy jsi mu vzkaz předala a kolik času měl na to, aby zareagoval, ale určitě bych vývoji situace nějaký čas nechala. Můžeš se samozřejmě pokusit se s ním skamarádit, což se mi jeví jako nejvhodnější řešení. Pokud k tomu bude příležitost, zkus s ním zavést řeč na nějaké neutrální společné téma, o kterém byste si mohli povídat a zjistit, zda jsou vaše sympatie vzájemné. Osobně jsem zastáncem spíše pozvolného a nenásilného postupu, protože si příliš nedokáži představit, že bys za ním přišla a zeptala se ho, co o tvém vztaku soudí a jestli by s tebou náhodou nechtěl chodit. Lidské city se nedají lámat přes koleno a vždy je lepší nechat jim přirozený průběh. Zkus to tedy přes kamarádství a sama uvidíš, jestli bude stát o to, aby se váš vztah časem třeba prohloubil.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Ahoj poradno, potřebovala bych se zeptat, ale také to ze sebe dostat.
  Letos o prázdninách jsem se (jako vždy) několikrát zamilovala. Na tom není nic divného.
  Jenže třem z těch několika kluků bylo něco okolo 20 let. Dva z nich byli spíš, že mě jenom přitahovali a ani jsem je osobně neznala, ale s jedním to bylo něco jiného.
  Je to sportovní animátor jednoho hotelu, kde už jsme byli několikrát. Znám ho osobně a vlastně už ho znám pár let. Letos jsme se celkem dost bavili. Vždy jsem si sice říkala, že je o 10 let starší než já a že to mám v hlavě akorát hodně zamotané. Přesto to se mnou dost zamávalo, když jsem se dozvěděla, že má přítelkyni, kterou také osobně znám (to ale moc vážně neberu, protože vím, že jsem hodně žárlivá).
  Jednoduše si přijdu divná, že mě přitahuje někdo o 10 let starší. Já prostě nevím co si o tom myslet, chvíli na něj myslím a pak si řeknu, že bych neměla, protože je mezi námi ten již několikrát zmiňovaný věkový rozdíl.
  Moje otázka tedy zní : Je to v pořádku, že se mi líbí i o několik let starší kluci/muži?

  holka, 13 let, 19. září

  Ahoj,
  někdy se nám mohou líbit i o hodně starší kluci, není na tom vlastně nic překvapivého. Působí mnohdy zkušeně, oproti vrstevníkům mají mužnější tělo, mohou se zdát i moudřejší a dospělejší. Třeba o láskách k táborovým vedoucím slyším docela často. V tvém věku ale ještě zamilovanost do o 10 let staršího kluka málokdy končí vztahem s ním. Užívej si pocit zamilovanosti, prožívej i to neštěstí z toho, že má holku, časem tyto pocity ustoupí a najdeš někoho, s kým bude reálné mít vztah.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Holky a láska

  Ahojjy,Potřebuju rychle pomoct.
  Jsem v nové třídě .A hrozně moc se mi libí jeden kluk jsem do něho uplný blázen.Jenže mě kamarádce se taky libí...co mám udelat abych ho měla já?mám ho pozvat ven?není to blby?

  holka, 14 let, 15. září

  Ahoj,
  určitě se ho můžeš zkusit zeptat, jestli nepůjde ven, na tom nic blbého není. :) Uvidíš, jak to bude dál, jestli si budete rozumět, jestli vás to spolu bude bavit…
  Držím palce,
  Péťa

  Holky a láska

  Ahoj všichni,
  Asi rok chodím s jedním klukem mám ho hrozně moc ráda ale už ho nemiluju..... nedávno se pokusil o sebevraždu a od té doby je na mě závislý pořád mě píše a volá a píše všem co znám co dělám apod. i když mu říkám že mi to vadí. Asi měsíc jsem přemýšlela a dospěla jsem k názoru že je načase to ukončit protože se to nezmění. Potřebovala bych poradit jak to udělat. Bydlíme od sebe celkem daleko takže to že mu to řeknu do očí vypadává. Mám strach že si potom něco udělá. Prosím o pomoc. Předem děkuji

  holka, 14 let, 14. září

  Ahoj,
  rozchody mohou být náročné, zvlášť, když je na tebe tvůj kluk závislý. Zároveň nemá smysl, abys zůstávala ve vztahu, kde nejsi spokojená. Je moc fajn, že zvažuješ, jak to udělat, aby to co nejlépe zvládl. Píšeš, že mu to nemůžeš říct osobně, takže předpokládám, že mu zavoláš nebo napíšeš. Volání může být lepší v tom, že ihned uvidíš jeho reakci. Zvaž na jakém místě by se měl nacházet, až mu to řekneš. Možná doma, aby nebyl úplně sám a měl bezpečné prostředí na zpracování prvních pocitů z rozchodu? Znáš se s nějakým z jeho kamarádů, se sourozenci nebo rodiči? Po rozchodu by mohlo být fajn, aby o tom někdo z nich věděl a dali na něj trochu pozor. I kdyby se něco stalo, chci ti říct, že to v žádném případě nebude tvoje vina, děláš všechno proto, abys mu ublížila co nejméně.
  Držím palce!
  Péťa

  Holky a láska

  Ahoj dneska jsem zase po dlouhé době viděla toho kamaráda a já mám pocit že jsem se zase zamilovala. Najednou zase cítím ten hřejivý pocit když na mě mluví a zase se mi rozbuší srdce když ho vidím. Takže teď jsem zamilovaná do dvou kluků. Cítím se divně protože jsem nikdy nebyla zamilovaná do dvou kluků najednou navíc mi to přijde nenormální. Je to normální? Ale kamarád je zamilovaný do sestry a ten kluk z tábora vůbec nevím ale myslím že ho já moc nezajímám:-|. Když jsem mu napsala tak neodpověděl vůbec nevím na čem jsem. Jak se s tím mám vyrovnat že mě nejspíš ani jeden z nich nemiluje? Díky moc za odpověď$>

  holka, 12. září

  Ahoj,
  zamilovat se do dvou kluků najednou je docela dobře možné. Náklonnost a pozitivní emoce můžeš klidně cítit i k několika lidem naráz. Mrzí mě, že ti kluk z tábora neodpověděl, je mi jasné, že by pro tebe bylo snazší, kdybys věděla na čem jsi. Vyrovnat se s tím, že někdo neopětuje tvé city, je náročné, ale ne nemožné. Myslím, že se to někdy v životě stalo každému. Chce to dost času, aby ses s tím smířila a přebolelo to. Možná se i objeví někdo, kdo se ti bude líbit a ty jemu také. Soustřeď se teď hlavně na sebe a pěstování svých vlastních zájmů.
  Přeju ti, abys brzy zažila opětovanou lásku,
  Péťa

  Holky a láska

  Ahoj Poradno a spol,
  Po dlouhé době sem zase píši..
  Tentokrát jde o trochu pro mne důležitější dotaz než byly ty předešlé.
  Nuže - zkráceně, chodím s jedním klukem (už to je přes dva měsíce), když jsme spolu ještě nechodili a neřekli jsme si, že se máme rádi, vždy jsem toužila být v jeho blízkosti a byla jsem strašně ráda, když mi psal. Jenže teď je to trochu jinak... Začíná mi být jeho společnost spíš otravná, celkem mě otravuje mu pořád odepisovat a celkově s ním chodit ven.. Já nevím, ale my si prostě moc nerozumíme, většinou když jdeme ven, nemáme si absolutně o čem povídat.. Už několikrát jsem naše společné schůzky schválně zkracovala a vyloženě jsem se na ně netěšila.. Taky když jsme spolu chodili chvíli, doslovala jsem se strachovala, když mi třeba delší dobu neodepsal atd.. Ale teď raději bych strávila odpoledne jinak.. Poslední dobou přemýšlím, zda má náš vztah vůbec smysl.. Píšem si pořád o tom stejným (jak se máš, co děláš...)
  Taky jsem věřila, že náš vztah vydrží věčně, a nevím, že spolu budem asi až do smrti..
  Co bych podle vás měla dělat? Mám vztah ukončit nebo počkat, zda se to nezlepší?. Má vůbec náš vztah smysl, když si vůbec nerozumíme a nemáme si vůbec o čem povídat?

  Chodíme spolu do třídy, občas když si třeba povídám s kamarádkami (v podstatě hodně často), přijde a prostě si sedne ke mně, celkem dost mě to štvalo, ale nedávno se mě sám zeptal, jestli mi to vadí, poté co jsem mu řekla, že trochu jo, to už nedělá, taky se mě zeptal, jestli jsme v pohodě a já mu napsala, že jo, že jsme.. Do té doby jsem byla celkem dost přesvědčena, že se s ním rozejdu, ale když mi tohle napsal (Zároveň mi napsal, že náš vztah bere vážně a že ho nechce pokazit...) Bylo mi ho strašně líto a prostě najednou jsem si to úplně rozmyslela.. Přijde mi, že on ke mně cítí něco víc než já k němu a prostě..Nechci mu ublížit, je to super kluk, ale prostě už k němu necítím to, co jsem k němu cítila dřív, také se bojím, že když vztah ukončím nebo tak něco, tak prostě po nějaké době mi zase bude chybět a potom už to bude v podstatě ztracený.. A uvědomuji si také, že mu tím strašně ublížím.. Chtěla bych asi abychom zůstali jenom přáteli, ale nevím, zda potom, co mu "zlomím srdce" se mnou bude chtít být jen kamarád..
  Zároveň nedokážu pochopit, jak je možné, že jsem ho přes rok milovala a trápila jsem se, když jsem ho neviděla a teď mě to po pouhých 2 měsících jen tak přejde. Není možné, že když se s ním rozejdu, že by se mi city vrátily nebo tak něco, když bych se s ním přestala bavit atd..?
  Co mám podle vás dělat?? On je mým úplně prvním vztahem (je mi 13, jemu taky.)

  Děkuji za případnou radu,
  Přeji hezký den.

  holka, 13 let, 7. září

  Milá pisatelko, 

  svěřuješ se poradně s tím, že nerozumíš změně ve svých citech vůči jednomu klukovi. Dlouho jsi do něj byla zamilovaná a když se nakonec city naplnily a i on projevil zájem o vztah s tebou, tak ty tvé začaly ustupovat.  A v současné chvíli máš o tom vztahu pochybnosti a uvažuješ i nad tím, že bys s ním byla raději jako kamarádka než aby jste spolu chodili. Není ti příjemné, když jste spolu příliš často či dlouho. A na druhou stranu ho nechceš ztratit jako člověka, kamaráda. A máš strach, že když ho odmítneš partnersky, že ho ztratíš.

  To, co popisuješ se ve vztazích děje velice často.  A zvláště v těchto ve tvém věku. Jsi v období, kdy se vlastně tohle všechno učíš. Poznáváš své první vztahy s druhým pohlavím, tvoje emoce a postoje se ještě vyvíjí a proměňují. Poznáváš sebe sama, jak fugnuješ vůči druhým, a to nejenom vůči klukům. Poznáváš to, jaká jsi, kdo je a kdo není blízký, jak se mezi druhými cítíš, jak se vůči druhým chováš a tak. I vztahy je potřeba se učit, a ty jsi v tom nyní v takovém, řekněme, "prvním stupni ZŠ". A tam toho člověk ještě hodně neumí a hodně ho toho čeká. Myslím si, že uzavírat ve 13ti vztah "do konce života" je hodně předčasné. Samozřejmě jsou vztahy, které se uzavřou v tomto věku a vydrží celý život. Ale je to spíše výjimečné. Děje se to poměrně často, když jsme do někoho zamilovaní a toužíme po vztahu s ním, tak tyto city pak vyprchají, když vztahu dosáhneme. Je to způsobeno tím, že ta romantika, touha, ideály, to přání je často hezčí než ta "tělesná realita". Často nás víc baví to toužení a očekávání a když pak je vztah takový každodenní, tak tohle kouzlo vyprchá. Ale opět tím nechci říci, že zamilovanost je pomíjivá a že nemůže z ní vyrůst opravdový, hluboký a třeba i celoživotní vztah. Jenom to, co cítíme na začátku je opravdu začátek, důležité je to, co se děje dál, jak nám s tím člověkem je, jak se vedle něj cítíme, v čem si rozumíme a jak trávíme spolu čas. To vše jsou důležité ukazatele, které nejde přehlížet. A  ty sama píšeš, že se vedle něj přestáváš cítit dobře, nepotřebuješ tolik už jeho blízkost, máš pocit, že si nemáte o čem psát a podobně. Něco v tobě tedy říká, že toto není kluk, se kterým bys  chtěla být celý život. To bys nejspíš měla pocity jiné a naopak ty by ses o vztah bála. A být ve vztahu pouze ze strachu, že se pak budeš cítit sama, nebo ti ten druhý bude časem chybět, není moc pevný základ vztahu, zvláště ne, když jsi teprve na začátku svých zkušeností se vztahy. Samozřejmě rozumím tomu, že mu nechceš ublížit, je ti příjemný jeho zájem o vztah s tebou a jeho snaha vztah udržet. Rozumím i  tomu, že ho nechceš ztratit jako kamaráda. Ale lítost nebo strach nejsou dobré pilíře vztahu. Ve vztazích se to často řeší tím, že si pár dá tzv. pauzu. Musí s tím ale oba souhlasit. Doporučila bych ti o tom s tvým klukem mluvit a naznačit mu, jak to máš. Můžete si prostě od vztahu chvíli odpočinout a oba zjistíte, jestli vám ten druhý chybí a přejete si návrat do vztahu. Vztahy, které to přečkají, bývají pak mnohem hlubší a pevnější. 

  Tak ti držím palce, ať si k sobě s přítelem najdete opravdovou cestu a vaše pouto je pravdivé a ryzí. A pokud to tak nemá být, tak se dál ve vztahu, o kterém máte oba pochybnosti netrapte. I to je součást života.

  Poradce Centra Locika

  Holky a láska

  Jak udělat první krok?

  Ahojky, Alíku,
  Nedávno jsem se vrátila zpátky do školy a zase jsem si začala všímat jednoho kluka. Už se mi líbí nějaký ten pátek a mám takový dojem, že se mu líbím taky. V hodinách se na mě divá a někdy se i usmívá. Začal poslouchat stejnou hudbu jako já, což mi přišlo milé. Ale je tady jeden problém, skoro vůbec se nebavíme a bojím se udělat první krok, třeba jako mu napsat nebo se ho vůbec zeptat jak se má. Taky jsem si vyložila tarot karty a naznačily mi, že chce být něco víc:-D S kamarádem to pořád rozebíráme a docházíme k názoru, že mě má rád. Nemáš nějaký nápad, který by mi pomohl? Vím, že jsem na vztah podle určení společnosti celkem malá, ale já se cítím připravená.

  holka, 14 let, 12. září

  Ahoj,
  udělat první krok je vždycky těžké, ale signály, které popisuješ, by skutečně mohly znamenat, že se onomu spolužákovi líbíš, nebo jsi mu minimálně sympatická. A to celou situaci usnadňuje. Snáze tak navážete kontakt, protože o něj budete stát oba dva. Chápu, že se stydíš nebo bojíš udělat první krok, ale myslím, že když budeš postupovat pozvolna, bude to mnohem jednodušší. Můžeš třeba začít tím, že ho oslovíš pod nějakou záminkou (například se ho zeptáš na něco ze školy) a zkusíš konverzaci víc rozvinout. Můžeš se ho třeba zeptat, jaké kroužky bude letos navštěvovat a podobně. Zkrátka se s ním začít bavit na neutrální témata - podobně jako s jinými kamarády. Pokud budou vaše sympatie oboustranné, určitě najdete i další společná témata k povídání. Jsem přesvědčená, že jakmile prolomíte prvotní zábrany a stanou se z vás kamarádi už nebudete mít nejmenší problém navrhnout třeba i aktivity, které byste mohli společně podniknout. Neboj se proto sebrat odvahu k prvnímu kroku - nemusí jít o nijak zásadní akci, ale často i malý krůček dokáže prolomit ledy.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Holky a láska

  Ahoj, za týden mi bude 12 a půl. Pořád jsem ale sama a mému okolí to, jak to říct... Vadí? Prostě si ze mne utahují atd. Chtěla bych si někoho najít, jenže mám asi jen dvě kamarádky. Hrozně často mám představy, že se svým vyvoleným sdílím jídlo, koukáme na filmy, držíme se za ruce, spíme v objetí mazlíme se atd. Jsou to hrozně sladké a krásné představy. Jediné místo, kde můžu své představy na chvíli zrealizovat je sspisovatelská a čtenářská aplikace Wattpad, kde si v představách tyhle chvilky mohu užít s mými filmovými, nebo vymyšlenými hrdiny. Ale když tu teď sedím a píšu, chybí mi tu jeden pár rukou, který by mě objal kolem pasu a třeba mi ten člověk dal pusu do vlasů. Cítím se hrozně sama. Vím, že je ještě vcelku brzo, ale chybí mi ten pocit, že v něčem nejedu sama. Ve třídě je to jeden blbeček vedle druhýho a nikdo o mne nejeví sebemenší zájem. Navíc když tu čtu problémy vážně malých dětí, třeba jedné desetileté holky, která už měla čtyři kluky a já ještě ani nemám za sebou první pusu. Jsem chytrá, podle ostatních lidí hezká a hodná, tak nevím, co dělám špatně. Předem díky za odpověď.

  holka, 12 let, 3. září

  Milá pisatelko, 

  svěřuješ se poradně se svými pocity, že se cítíš být sama a tím, jak moc by sis přála mít nějakou blízkou, spřízněnou duši. Píšeš o tom, že se ti tvé okolí směje kvůli tomu, že dosud nemáš partnera. Rozumím tomu, že ti nejspíš chybí někdo blízký, že se cítíš být sama. Napadá mě ale, že tyto pocity v tobě budou mít nejspíš hlubší příčinu. Možná se cítíš sama a nepochopená i doma, ve své rodině, mezi kamarády atd.  Píšeš, že máš pouze dvě kamarádky.  Tak je možné, že  pocit, že ti chybí někdo blízký je tvůj  životní pocit. Je to poměrně časté a děje se to z různých příčin, které souvisí se vztahy v tvé rodině. Tvoje fantazie naznačují, že se teď s tím pocitem hodně upínáš na možný vztah s partnerem.  A neseš nyní hodně nelibě to, že zatím žádného nemáš. Vztah s partnerem je nepochybně moc pěkná životní rovina. Ale není to všelék. Zvláště v tomto hodně mladistvém věku. Doporučuji ti ale zkus se zamyslet i nad tím hlubším, jak se cítíš. Zkus nejdříve vnímat své pocity osamění i studu před okolím, že jsi stále ještě sama. Možná přijdeš i na ty další souvislosti a porozumíš tomu v sobě. Budeš pak vstupovat do svého vztahu s klukem víc uvolněná a otevřená a nejspíš ten vztah paka bude i hlubší, když nebude sloužit jako lék na pocit osamění. Jinak si myslím, že v tvém věku je blízký, intimní vztah s klukem spíš výjimečný a předčasný. Nevnímám na tom nic divného, že dosud nikoho nemáš. A tvého okolí, kdy si z tebe utahují kvůli tomu, jak píšeš, vnímám jako rozhodně nepřiměřené. Máš v sobě hlubokou touhu po blízkém vztahu. Tak si na ten svůj správný, pravý klidně počkej. Můžeš si třeba představovat, že jste s tímto klukem již na cestě k sobě. On si přeje tebe a ty si přeješ jeho. A až přijde ten správný čas, tak se potkáte. Nepodléhej tlaku okolí, že "bys už měla někoho mít". Udržuj přátelství, zkus navázat třeba přátelství i s klukem , ať si zkoušíš s kluky komunikovat.  Ale na ten skutečně partnerský vztah si klidně počkej. Potřebuješ se nyní věnovat především sobě, najít svou identitu, směřování, ujasnit si co chceš, také tvé tělo i psychika musí ještě dospívat. Vztahy v současné době jsou spíš hodně nezávazné a mělké a nejspíš by ti takový vztah nepřinesl to, co hledáš. Vše přijde, dej tomu čas.

  Tak ti držím palce, ať k tobě přijde opravdová láska ve správný čas, 

  Poradce Centra Locika

  Holky a láska

  Jak se zalíbit klukovi?

  ahoj alíku nebo nekdo jiny jsem tu nova tak se omlouvam ze to tu moc neznam ale mam dotaz líbí se mi jeden kluk a jmu se líbí hubeny krasny holky a to ja nejsem mam nadvahu a mam jebaky (nemusíte hned odpovídat) jak se mu mam zalíbit?@)->-

  holka, 11 let, 9. září

  Ahoj,
  vítáme tě v poradně. Doufáme, že se ti tu bude líbit a jsme rádi, že ti se ti můžeme pokusit pomoci.
  Píšeš, že se onomu klukovi líbí hubené a krásné holky, což ty nejsi. To si dovolím zpochybnit. Vzhled je samozřejmě důležitou součástí hodnocení ostatních lidí, ale zdaleka není tou jedinou. Je sice pravda, že lidé mají tendenci preferovat ty, kteří odpovídají jejich vkusu, ale to vůbec neznamená, že by je nemohl zaujmout nikdo jiný. Chci tím říci, že se onomu klukovi možná líbí hubené, vysoké holky, ale určitě dokáže ocenit i ty, které takové nejsou, ale místo toho jsou například chytré, dá se s nimi příjemně povídat, nebo mají smysl pro humor.
  Zkus proto třeba začít tím, že si s ním začneš povídat, budeš se zajímat o to, co má rád a budeš k němu otevřená a přátelská. Možná zjistíte, že jsou sympatie oboustranné a že je vám oběma příjemné trávit spolu čas.
  Pokud je však pravda, že máš skutečně nadváhu, rozhodně by nebylo od věci zamyslet se nad svým životním stylem a tím, jak bys mohla pár kilogramů shodit. Nikoli kvůli klukovi, co se ti líbí, ale sama kvůli sobě, protože nadváha s sebou nese řadu významných zdravotních rizik a je obrovskou komplikací.
  Držím ti palce!
  Bára


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!