Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Špinění před menstruací Alík radí dětem

  Menstruace a výtok

  Ahoj,
  včera jsem měla dostat ms,ale zatím jen slabé špinění(neboli takový hnědý výtok nebo nevim),mívám to 1den před začátkem ms. Ale už je to 2.den je to ok?

  holka, 14 let, 18. září

  Ahoj,
  i když obvykle u zdravotních dotazů píšeme, že na dálku odpovědět nemůžeme, v tomto případě bych si dovolila říci, že je to zcela v pořádku. Lidské tělo není stroj, který je bezchybně seřízený a funguje přesně na minuty. To, že tedy špiníš o jeden den déle, než jsi zvyklá, rozhodně nemusí být příznakem žádného zdravotního problému. Dej svému tělu čas, vzhledem k tomu, že nemáš žádné problémy ani bolesti, věřím, že se menstruace dostaví.
  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Menstruace a výtok

  Výtok a bakteriální infekce

  Ahoj všichni, je možný že mám chlamydiiovou infekci? Dočetla jsem se že to značí žlutý až zelený výtok což já mám. Samozřejmě vím že nejste žádný doktoři ale nemám se koho zeptat, s mamkou nemám dobrý vztah, taťka je kluk, babička bydlí daleko a nemám s ní kontakt, děda je mrtvý:(
  Ale taky jsem se dočetla že to je s pohlavního styku a to já jsem neměla, myslíte že je to z masturbace? Protože často když mám stres tak masturbuji aby mě to uklidnilo a masturbuji taky bez čistých umytých rukou protože na to nemyslím když mám stres:(

  Johy, 11 let, 11. října

  Ahoj Johy,

  Za normálních okolností je výtok bezbarvý (čirý) nebo zbarvený doběla. Výtok zbarvený dožluta nebo dozelena může být projevem bakteriální infekce, nemusí se však jednat přímo o infekci chlamydiovou. Existuje takřka nepřeberné množství různých bakterií, které mohou způsobovat infekční onemocnění. Neobvykle zbarvený výtok může být způsoben i mykotickým či kvasinkovým onemocněním.

  Příčinou bakteriálních infekcí dívčího genitálu není masturbace, která sama o sobě nepředstavuje žádné zdravotní riziko. K zanesení bakterií do pochvy může dojít při pohlavním styku, což však v Tvém případě nepřichází v úvahu, neboť jsi pohlavní styk dosud neměla. Před vykonáváním masturbace by jistě bylo vhodné si umýt ruce, avšak pravděpodobnost, že by během stimulace vnějších pohlavních orgánů došlo k zanesení bakteriální infekce do pochvy, je poměrně nízká, zejména u dospívajících dívek, jejichž poševní vchod je z větší části kryt hymenem neboli tzv. „panenskou blánou“.

  Obtíže s výtokem neobvyklého zbarvení mohou být na počátku dospívání způsobeny určitou nerovnováhou v mikroflóře pochvy. Zjednodušeně řečeno jde o to, že uvnitř pochvy „bydlí“ různé bakterie a jiné mikroorganismy, které za normálních okolností nezpůsobují žádné obtíže, ale pokud dojde k jejich přemnožení, mohou v těle vyvolat obrannou reakci mimo jiné i v podobě neobvykle zbarveného výtoku.

  K přemnožení těchto mikroorganismů může dojít i v důsledku změn, jimiž dívčí tělo prochází na samém počátku puberty, kdy se mění pH pochvy. Zatímco v dětství je prostředí uvnitř pochvy alkalické (neboli zásadité), na počátku dospívání se mění na kyselé. V takto změněném prostředí se některým druhům bakterií nedaří, což může vést k narušení jakési bakteriální rovnováhy v pochvě.
  Mezi další faktory, které vyvolávají nerovnováhu poševní mikroflóry, patří například obezita, nadměrná konzumace cukru, nošení nevhodného oblečení (zejména pak těsného spodního prádla z přiléhavých materiálů) a v neposlední řadě také stres a nadměrné psychické napětí.

  Při léčbě infekčních poševních onemocnění se užívají antibiotika, jejichž výdej je však vázán na lékařský předpis. Doplňkově se užívají tzv. laktobacily či kyselina mléčná a vitamin C. Vzhledem k Tvému věku by již také bylo vhodné, abys pro hygienu pohlavních orgánů začala místo obyčejného mýdla používat intimní mycí gel.

  Je škoda, že se nemáš komu svěřit se svými intimními obtížemi. Když už nemáš dobrý vztah s maminkou (což se u dospívajících dívek stává poměrně často, například když pro ně matka nemá dostatek pochopení), bylo by možná lepší, kdyby ses přece jen svěřila tatínkovi, i když je to „kluk“. On možná dívčím problémům nerozumí, ale může ti alespoň poskytnout doprovod k lékaři nebo lékařce. Nakonec je to Tvůj otec, takže na Tebe nepohlíží jako „kluk“ na dívku, nýbrž jako otec na dceru. Jeho úkolem je pomáhat Ti, když máš nějaké problémy.

  Kromě problémů s výtokem by možná bylo dobré, kdyby ses alespoň otci svěřila také s problémem se stresem. Psychické napětí a stres Tě totiž mohou postupně připravit o zdraví. Jak píšeš, masturbace Tě uklidňuje, což je naprosto v pořádku, protože jedním z účelů masturbace je i snížení nadměrného psychického napětí (tenze). Kromě pravidelného vykonávání masturbace by však bylo dobré se také pokusit o řešení problémů, které stres vyvolávají. V tom Ti může pomoci například psychologický poradce.

  Menstruace a výtok

  Hypermenorea

  Ahoj, nevím co mám dělat. Je mi 13 a začala jsem menstruovat ve 13. Teď mám svojí 4. menstruaci. Hrozně mě bolí břicho, je to hodně nepříjemný, krev ze mě neustále leje. Nemůžu skoro nic dělat. Tý krve je neskutečně moc a padají ze mě takové velké, opravdu velké kusy něčeho, vložku si musím měnit každou půl hodinu, hned se celá prosákne a je celá od krve. Sprchovat by jsem se potřebovala pořád. Tý krve je tolik že se mi prosáknout i kalhotky a často i kalhoty. Jsem zoufalá. Když ležící je to ok ale když vstanu, tak to ze mě teče „proudem“. Nevím co mám dělat, je příšerný. Menstruaci mívám 8 dní. Ach jo, je to opravdu strašný krvácet celých 8 dní…😔

  holka, 13 let, 7. října

  Ahoj holko,

  Podle popisu se jedná o poruchu menstruace, která se nazývá hypermenorea. Spočívá v tom, že deskvamační fáze menstruačního cyklu, tedy ta fáze menstruace, při níž dochází ke krvácení, trvá déle než 7 dní.
  Pro zběžné posouzení toho, zda menstruační cyklus probíhá normálně, slouží tzv. pravidlo „třikrát příliš“ – krvácení je příliš silné, trvá příliš dlouho (tedy déle než 7 dní) a dochází k němu příliš často („příliš často“ konkrétně znamená, že vložku je třeba vyměňovat častěji než jednou za 3 – 4 hodiny).
  Vzhledem k tomu, že Tvůj popis přesně odpovídá příznakům poruchy zvané hypermenorea, by bylo namístě navštívit lékaře-specialistu, tedy (dětského) gynekologa. Poruchy menstruačního cyklu lze léčit, avšak veškeré léky z příslušné skupiny se vydávají pouze na lékařský předpis.
  Doporučuji, aby ses nejprve svěřila tomu z rodičů, kterému více důvěřuješ, a poprosila o doprovod k lékaři. Pro vyšetření na gynekologii není třeba mít poukaz od praktického lékaře, nicméně u neplnoleté pacientky se vyžaduje doprovod jednoho z rodičů.

  Menstruace a výtok

  Nepravidelná menstruace

  Mám dotaz ,na nepravidelnou ms
  Ms mám dva roky je normalní že jeden měsíc přijde pak měsíc ne pak dva měsíce ano pak zas měsíc ne nebo mi aplikace řekne ze prijde 10 ona prijde 15 atd. Je to normální ? Bojím se ze je to něco horšího .

  holka, 14 let, 6. října

  Ahoj,

  je moc fajn, že se zajímáš o to, s čím si sama nevíš rady a přicházíš do poradny s otázkou na své zdraví a pravidelnost své menstruace. Je vcelku přirozené, že menstruace zpočátku kolísá a přichází spíše spíše nepravidelně.
  Všechny proměny dětského organismu v dospívající podobu ženského těla, včetně menstruace, způsobují ženské pohlavní hormony - estrogen a progesteron, které se tvoří ve vaječnících. Hormony ovlivní děložní sliznici (výstelku či endometrium), která se začne zvětšovat. Zvětšená sliznice čeká na oplozené vajíčko, které by se v ní uhnízdilo. Pokud ale žádné vajíčko oplodněno není a ve sliznici se neuchytí, začnou se určité vrstvy děložní sliznice odlupovat a společně s trochou krve a hlenem odcházejí z těla pryč, což se projeví jako menstruační krvácení.

  Ačkoliv menstruace je každoměsíční záležitost, v prvních několika letech nemusí být pravidelná. Po dvou až třech letech by však už celý cyklus měl být stabilizovaný a krvácení by mělo přicházet každých 4 až 5 týdnů. Pokud je i po této době menstruace dál nepravidelná, je vhodné navštívit lékaře. Samotná délka menstruačního krvácení je individuální, obvykle se pohybuje v rozmezí 3 až 7 dnů. Objem krve během jedné menstruace je průměrně 20 až 80 ml.

  Pokud máš důvěru k mamce a umíte spolu sdílet a komunikovat, svěř se jí, pokud by menstruace byla dále nepravidlená a moc silná či slabá či jinak vybočovala z normálu, může Tě mamka doprovodit jak k praktické lékařce tak ke gynekologovi, odborníkům, kteří Ti řeknou, jak jsi na tom a co se děje s Tvým tělem, zda to, co se s Tvým tělem děje, je v pořádku.

  Je moc fajn, že se zajímáš o své tělo a o to, co se s ním děje.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Nepravidelná menstruace

  Ahoj, omlouvám se ze zase otravuji ale potrebuji rychlou odpověď 🥺ja jsem ted dostala menstruaci a jak se mi jednou stalo ze mi tekla jen jednou a pak pul roku nic,tase tak se bojim co bude ted

  holka, 10 let, 19. září

  Ahoj,
  v historii tvých dotazů vidím, že jsi se na velmi podobné otázky ohledně menstruace ptala už několikrát - a toto téma je pro tebe očividně velmi důležité. Nicméně neodpovím ti nic jiného než ti napsali mí kolegové. Totiž, že každé tělo je jiné a stejně tak u každého probíhá nastupující menstruace jinak. Některé dívky ji mají pravidelnou hned od začátku, zatímco jiné potřebují nějaký čas, než se cyklus stane pravidelným. Nikdo ti nedokáže říci, jak bude probíhat následující menstruace a za jak dlouho přijde. Dej svému tělu čas a až bude připraveno, začneš menstruovat pravidelně. Ve svém věku se skutečně ještě nemusíš znepokojovat, že pravidelnou menstruaci zatím nemáš.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Mohu používat tampony?

  Ahoj poradno, potřebovala bych malou radu.

  Menstruaci mám už od února a používám do teď vložky. Chtěla bych používat spíše tampony, ale nevím, jestli je to pro můj věk vhodné. Spolužačky už tampony používají, ale někde jsem četla, že tampony jsou vhodné od 14-15ti let. Chtěla bych se tedy zeptat, jestli je už mohu v tomto věku používat.
  Předem děkuji za odpověď!

  holka, 12 let, 18. září

  Ahoj,
  nikdy jsem neslyšela o tom, že by se mohly tampony používat až od čtrnácti nebo patnácti let a nevidím jediný důvod, proč bys je ve svém věku nemohla používat i ty. Je samozřejmě nutné vybrat správnou velikost, ale většina značek nabízí i tampony nejmenších velikostí, které jsou vhodné pro velmi mladé dívky. Vyzkoušej, jaká značka a jaká velikost ti bude nejlépe vyhovovat. Jsem si ale jistá, že určitě objevíš takové, které budeš moci bez problémů používat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Problémy s menstruací

  Ahoj, mám takový dotaz. Svou první menstruaci jsem dostala 24.12.2020. Byla úplně normální, ale od té doby jsem ji nedostala.:-( Ale 27.8. jsem měla hnědý výtok, ale nevím jestli to nemohla být třeba menstruace. Výtok jsem měla a mám bílý a průhledný. Je normální že jsem tak dlouho neměla menstruaci? A nemohl být ten hnědý výtok menstruace? Předem dekuji za odpověď:-)

  holka, 14 let, 7. září

  Ahoj,
  ačkoli bych ti velmi ráda pomohla, pouze na základě pár řádek se bohužel nedá zodpovědně posoudit, jestli je všechno v pořádku, nebo zda hnědý výtok mohl být menstruací. Obvykle se udává, že nepravidelná menstruace je na počátku zcela v pořádku a trvá nějaký čas, než se cyklus usadí. Na druhou stranu víc než půlroční prodleva mezi krvácením (samozřejmě v případě, že se v prosinci jednalo skutečně o menstruační krvácení) je poměrně značná. Určitě by proto nebylo od věci objednat se na preventivní gynekologickou prohlídku. Na ni by stejně dívky měly začít pravidelně chodit od okamžiku, kdy začnou menstruovat, a určitě takovým krokem nic nezkazíš. Gynekolog tě vyšetří, budeš s ním moci zkonzultovat své pochybnosti ohledně menstruace a budeš mít jistotu, že je všechno v pořádku. Prohlídka není nijak bolestivá a trvá jen pár minut, takže se rozhodně není čeho obávat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Tampon

  Mám takoví divny dotaz ale když mám tampon tak ven krev neteče a když ho vyndam ven tak teče je to tak ? Ptám se zajímá mě to kamoska si není jistá jestli ho vyndala ale když krev teče na vložku tak tam není (teče tak jako normálně ani moc ani málo proste takoví 3-4 den ms)

  ———————-, 5. září

  Ahoj,

  krev někdy může téct i přesto, že má dívka v sobě tampón. Děje se to obvykle tehdy, když je tampón už příliš nasáklý a nepojme další tekutinu (krev). Pokud si tedy kamarádka není jistá, jestli si tampón vyndala, doporučila bych, aby si zašla ke gynekologovi, aby měla jistotu. Někdy pomůže, když si například na mobilu nastavíme budík po několika hodinách, aby nám to výměnu tampónu připomínalo.

  Zdraví
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  První menstruace

  Ahoj, :-)
  Mám dotaz. Poslední dobou mám výtok naprosto v monstrózním množství. Musím si to čas od času chodit utřít, jinak je to naprosto nesnesitelné. Může to být signál že za chvíli menstruaci dostanu? A ještě něco... Strašně ráda chodím s dědou lovit do hor. A protože náhoda je blbec, obavám se, že menstruaci dostanu klidně uprostřed jelení říje. Můj druhý dotaz teda zní, mohla bych i při menstruaci chodit dále na šoulačky (šoulačka = způsob lovu kdy se chodí)? Běžně ujdeme 3 až 5 km, ale terén je složitější, horský (mnohdy se i prodíráme houštinami), mělo by to nějaký vliv? Děkuju moc za odpověď $>>X<-:-)

  holka, 12 let skoro 13 let, 26. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Ptáš se nás na dvě věci ohledně menstruace, zkusím Ti odpovědět postupně.
  Je normální, že pod působením hormonů a změn v Tvém těle se může objevit výtok ještě před menstruací, bývá v rámci měsíců (asi 6 měsíců) předem. Menstruace nemusí tedy přijít hned ze dne na den. Přicházející první menstruaci můžeš taky poznat tak, že už Ti narostlo nějaké tělesné ochlupení, zvětšila se Ti prsa. Přímo před menstruací můžeš cítit tlak/pobolívání v podbřišku.
  Dál se ptáš se, jestli bys při menstruaci mohla chodit na lov s Tvým dědou. Uvidíš sama, jak se budeš cítit, neexistuje žádné omezení v čase menstruace. To, jak každá žena prožívá své dny, je hodně různé a Ty určitě sama časem poznáš, jestli klidně zvládneš pobyt v přírodě, anebo potřebuješ klid a odpočinek. Napadá mě, že bys pro svou jistotu mohla v tyto dny nosit s sebou menstruační potřeby (vložku, tampon), aby ses cítila připravenější.

  Je dobře, že ses nás nebála zeptat a chceš se dobře připravit na to, až Tvé tělo projde důležitou změnou. Možná máš v okolí nějakou blízkou kamarádku, mamku, jinou příbuznou, se kterou bys sis o tom všem mohla popovídat, a která by Ti zodpověděla další dotazy. Jsme tu pro Tebe i na Modré lince (https://www.modralinka.cz/), anebo na Lince bezpečí (https://linkabezpeci.cz/).

  Držíme palce a přejeme hezké dny v horách
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Zdravím všechny, chci se zeptat, nevím jestli je to vážné nebo ne. Dnes 25.8. jsem začala krvácet mimo menstruaci. Moji třetí menstruaci jsem ukončila 13.8. v pátek. První dvě menstruace byly bezbolestné a množství krve bylo takové „normální“. Třetí menstruace byla hodně bolestivá, musela jsem brát ibalgin abych bolest zmírnila a krve jsem měla hrozně moc. Četla jsem že se může jednat o nádor, rakovinu, rozházeným menstruačního cyklem nebo že to taky může být velkým stresem.Teď se v posledních dnech dost stresuji, nemůže to být tím? Mám to říct mamce? Nevím co mám dělat a dost se bojím. Jsem zoufalá.

  holka, 13 let, 25. srpna

  Milá pisatelko, 

  je dobře, že se svěřuješ poradně se svým poměrně intimním problémem. Nejsem bohužel lékař a tak ti nemohu na toto téma plně odpovědět. Doporučila bych ti lékaře vyhledat a svěřit se s tím mamce.  Jestli dobře rozumím, tak jde o jednu z prvních tvých menstruací. Je to poměrně časté, že první menstruace probíhají takto nepravidelně a je i rozkolísané množství krve. Nějaký čas to trvá, než se vše usadí a rozeběhne pravidelně. Máš také pravdu v tom, že se na rozházeném menstruačním cyklu podílí velký stres. Ono už samo to, že začala menstruace může být velký stres než si na to vše zvykneš a naučíš se s tím dobře žít. Ale určitě by o tom měla tvá máma vědět a spolu s ní se dohodni, zda-li kontaktujete lékaře. Nejspíš ti řekne něco podobného jako zde já ale na druhou stranu ať máš i jistotu, že se třeba nejedná o něco vážnějšího. Je potřeba, aby o tom tvoje máma věděla, zvláště když se tím ty sama takto moc trápíš. Nejspíš se vše v klidu vyřeší a nepůjde o nic vážného. Ale svěřit by ses s tím měla.

  Přeju ti ať se to brzy vyřeší a je vše v klidu, 

  Poradce Centra Locika

  Menstruace a výtok

  Menstruace a početí

  Zdravím všechny, mám dotaz. Kdy žena může otěhotnět? Může otěhotnět pouze když má menstruaci nebo jen když nemá menstruaci. Omlouvám se asi je to divné ale začínám se zajímat l takové věci.

  holka, 13 let, 26. srpna

  Ahoj holko,

  Nejvyšší pravděpodobnost úspěšného početí je v období ovulace, tedy uvolnění dozrálého vajíčka z vaječníku do vejcovodu. K ovulaci dochází nejčastěji uprostřed menstruačního cyklu, tedy v polovině doby, která uplyne mezi dvěma menstruacemi. To bývá zpravidla 12 až 16 dní od předchozí menstruace.
  Nicméně je třeba počítat s tím, že u dospívajících dívek je až 50% menstruačních cyklů nepravidelných, a tudíž k ovulaci může dojít i dříve než 12 dní nebo později než 16 dní po předchozí menstruaci, případně k ní nemusí dojít vůbec. Na žádnou z těchto možností se však nelze plně spoléhat.
  Přestože je tedy v jednotlivých fázích menstruačního cyklu různá pravděpodobnost, že dojde k početí, neměla by dívka podléhat představě, že v určitých dnech je „chráněna“ před nechtěným početím. Jinak řečeno, výpočet tzv. „plodných a neplodných dnů“ určitě nepatří ke spolehlivým metodám antikoncepce.

  Menstruace a výtok

  Kam vyhodit použité hygienické pomůcky?

  Dobrý den, ještě jsem nedostala menstruaci ale chci si zjišťovat informace abych se na to mohla připravit, vložky se splachují si záchoda nebo se někam vyhazují? A popřípadě jestli se někam vyhazují tak jak to udělat ve škole aby to nikdo neviděl a nevěděl že jdu s vložkama na záchod a potom je vyhodím? Děkuju předem za odpověď

  holka, 13 let, 11. srpna

  Ahoj,
  použité vložky se do záchoda v žádném případě nevyhazují. I když to ještě celá řada žen dělá, jde o velmi nepříjemný zlozvyk, protože jednak vložka může potrubí ucpat a jednak je zde problém s jejich nedostatečným rozkládáním. Použité hygienické pomůcky je potřeba vždy vyhodit do odpadkového koše, který je k tomu účelu na dámských záchodech obvykle připraven. Některé ženy vyhodí použitou vložku do koše nezabalenou, ale většina z estetického hlediska a ohledu k dalším návštěvnicím vložku zabalí do ubrousku, toaletního papíru, nebo sáčku a poté ji vyhodí.
  Co se týká tvé obavy, aby nikdo ve škole nepoznal, že jdeš s vložkami na záchod a poté je vyhodíš, nemusíš mít strach. Ve škole určitě budou na záchodech připravené odpadkové koše, které tento problém vyřeší.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Menstruace a očkování

  Ahoj, moc se omlouvám ale mám další dotaz.
  Začala jsem menstruovat asi v polovině února a od té doby jsem menstruaci měla celkem pravidelně ( plus minus 3 dny). Přesně nevím kdy jsem měla poslední menstruaci ale jsem si jistá ze jsem ji o prázdninách neměla. Celkem mi to děla starosti( měla jsem ji dostat přibližně 14. Července ). Chci se tak zeptat co by mohlo být příčinou ze jsem ji vůbec nedostala.
  Napadají mě jen jedna věc. A to je ze jsem 16. Července Šla na první dávku očkováni proti covidu 19. Myslíte si ze by to mohlo nějak ovlivnit cyklus?
  Mějte se hezky a dekuju za odpověď.

  Ahoj holko,

  Očkování proti covidu může ovlivnit pravidelnost menstruačního cyklu. Avšak vzhledem k tvému věku (když v předchozích dotazech píšeš, že je ti 13 let) nemusí být vynechání menstruace důsledkem očkování. Během prvních dvou let menstruačního věku, tedy během prvních dvou let od první menstruace, je v průměru až 50% menstruačních cyklů anovulačních a nedochází při nich ani k uvolňování krve, ani k žádným dalším „obvyklým doprovodným projevům“.
  Vynechání menstruace tedy může být zcela normální, a to i v případě, že jsi dosud měla menstruaci víceméně pravidelnou.

  Menstruace a výtok

  Výtok

  Ahoj Alíku a spol.
  Už asi rok mám nepřetržitě výtok.
  Menstruaci jsem dostala před 5 měsíci a když jsem to poprvé dostala ,myslela jsem si ,že budu mít od výtoku konečně klid, ale ne... Nic se nezměnilo.
  Žádné pálení ani svědění nemám ,párkrát to zapáchalo ,ale svedla jsem to na kapky moče ,protože to tak i páchlo.
  Někdy je lehce nažloutlí ,ale toď vše.
  Je mi to už dost otravné ,nechci zbytečně plýtvat vložkami ,ale ani pořád dokola špinit kalhotky.
  Mamce to už moc neříkám ,protože se vždy zmíní o gynekologii a já se toho celkem bojím.
  Byla bych ráda ,kdyby jste mi poradili ,jak se výtoku zbavit.
  Párkrát jsem se dočetla ,že mi asi chybí nějaký vitamín ,ale nejsem si jistá.

  holka, 13 let, 27. července

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že Tě trápí výtok. Je dobře, že se o své zdraví zajímáš. Jestliže stále nosíš vložky, i když nemáš menstruaci, není to také dobré, paradoxně tím můžeš svůj výtok podporovat, protože vložky nejsou prodyšné tak, jako kalhotky. Bohužel, Ti však ohledně výtoku pomoci nemůžeme, neboť nejsme lékaři. Některé výtoky jsou přirozené, jiné už mohou značit nějaký zánět v těle, přemnožené kvasinky apod. Umím si představit, že se návštěvy gynekologie bojíš, ale ráda bych Tě podpořila v tom, aby ses mamce svěřila a abyste spolu na gynekologii zašly. Skutečnou příčinu Tvého výtoku totiž může zjistit pouze lékař/ka tím, že Tě vyšetří.
  Možná můžete s mámou probrat, jak taková návštěva gynekologie vypadá, aby ses na ni připravila a probrala, z čeho máš obavy. Běžná vyšetření jsou bezbolestná, před doktorkou/doktorem se nemusíš stydět, ženy prohlíží běžně. Určitě je i na Tobě, jestli by Ti vyhovovala spíše gynekoložka, nebo gynekolog. Vše s mámou můžete probrat a zajistit si, aby pro Tebe vyšetření bylo co nejvíc v pohodě.

  Přejeme Ti odvahu k návštěvě lékaře.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Byla má menstruace v pořádku?

  Ahoj všichni z poradny.
  Nevím jestli je to úplně otázka, ale snad to nevadí.

  Měsíčky mi začaly před rokem a půl (plus-mínus) a celý rok od začátku jsem necítila, kdy začínaly, ani když jsem je měla. Měla jsem však bolesti podbřišku, migrény a tak dále. Teď už je cítím, ale předtím jsem se bála, jestli to vůbec jsou měsíčky a jestli je se mnou všechno v pořádku.
  Můžu se zeptat, jestli to bylo v pořádku?

  Předem moc děkuji za odpověď.

  Alex, 13 let, 27. července

  Ahoj Alex,

  svěřuješ se nám s tím, jak probíhala Tvá menstruace, a chceš vědět, zda bylo vše v pořádku. Je dobře, že se o své zdraví zajímáš. My však nedokážeme posoudit, zda vše bylo či nebylo v pořádku. A nevím, zda to takto zpětně může posoudit i lékař. Chci Tě tedy podpořit, aby sis všímala toho, jak se cítíš teď. Jestliže se teď cítíš dobře, snad vše v pořádku bylo. Jestliže máš pochybnosti, můžeš svou otázku položit své paní doktorce.

  Přejeme Ti bezstarostné léto
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!