Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Moje tělo

  Ahoj poradno,
  Dnes jsem zjistil že mám levé rameno níž než pravé (nevím jak se tomu říká)
  A zajímalo by mě jestli se to dá nějakým cvičením spravit.
  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 12 let, 2. října 2021

  Ahoj,
  rameno může vypadat níž z různých důvodů. Bylo by fajn, kdyby se ti na to podíval praktický lékař případně jiný odborník, který ti doporučí, jak cvičením držení těla zase srovnat. :)
  Měj se krásně,
  Péťa

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo

  Říct rodičům, že se chci ostříhat?

  Ahoj,
  seznámil jsem se s jednim klukem a on mi na jednu z mých fotek odpověděl, že by mi to více slušelo kdybych měl krátké vlasy. Je hrozně fajn abych neříkal jaký je to hlupák, či takové věci, pomáhá mi psychicky se vyrovnat s hlasem, se kterým nejsem v pohodě. Ale mrzelo mě, že mi něco takového řekl. Ano i já věřím, že bych vypadal mnohem lépe, ale od narození mam vlasy delší.
  Byla by to hrozná změna+poslouchat od x lidí; že jsem úplně jiný atd. nechci, já nedokáži myslet na cokoliv jiného, stále si kladu dotaz zda to říct rodičům, že se chci ostříhat. S tím klukem si opravdu rozumíme a v předchozím dotazu jste mi radili až naslouchám, takže jsem se toho ujmul. :-) Chci znát váš názor. Děkuji předem

  kluk, 14 let, 9. května

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš, že chceš znát náš názor, ale nepíšeš konkrétně na co, budu tedy předpokládat, že jde o to, jestli se nechat ostříhat nebo ne.

  Radí Ti to kluk, který je pro Tebe důležitý. Na druhou stranu máš obavy ze změny. My Ti nemůžeme poradit, jestli se ostříhat, protože Tě neznáme.

  Můžeš ale o tom všem mluvit s lidmi kolem sebe, třeba právě se svými rodiči či jinými příbuznými, dalšími kamarády. Rozhodnutí ale musí být Tvoje.
  Můžeš si nejprve zkusit nějakou dobu představovat sám sebe s kratšími vlasy a na tu představu si zvykat. Zní to, že to pro Tebe není snadné rozhodnutí, a právě v tomto by ti mohlo pomoci nebýt na to sám. Můžeš se svými blízkými nebo třeba i tím klukem mluvit nejen o tom, jestli se ostříhat nebo ne, ale hlavně o svých pocitech, o svých obavách. Povídáním si o tom všem si to postupně můžeš více ujasnit a snadněji se rozhodnout.

  Přejeme Ti bezstarostné dny
  Modrá linka

  Moje tělo

  Věkový limit posilovny

  Ahoj, chci se zeptat od kolika se může do posilovny?

  kluk, 13 let, 6. května

  Ahoj,

  přesný limit zákon nezná, většina posiloven, které mají své podmínky na internetu, si kladla podmínku 15+ let, pod tento věk jen s dozorem. Rozhodnutí posiloven v Tvé lokalitě ale budou nejspíše jiné s ohledem na možnosti posilovny, takže bych se i tak nebál zeptat.
  Za to, že jsem Ti nemohl přesně odpovědět, si dovolím menší radu - při čtení jejich podmínek jsem si všiml podmínky, že „neručí za věci odložené [ve skřínkách], jako je třeba mobil“ - ze zákona mají odpovědnost, tak snad se nenecháš nachytat, až tam začneš chodit a něco se ztratí. :)

  Moje tělo

  Mám 2 dotazy doufám že mi odpovíte na mé otázky.
  Zaprvé Minule jsem vám psala jestli nemám podváhu nyní podváhu už mám vážím 48 kg a nevím jak přibrat nevíte jak? Nevíte jak jsem mohla tak rychle zhubnout
  2. Já od malička nemohu brát prášky ani sirupy mně nepomáhají a většinou je vyhodím nazpátek musím být pouze bylinkové čaje a doma si vyrábět různé masti a protože kupované mi nezabírají Nevíte čím to je? docela by mě to zajímalo je možné že jsem alergická na prášky a sirupy? Moc si vás cením$>

  holka, 14 let, 26. dubna

  Ahoj,
  pokud hubneš do podváhy, je dobré zastavit se u lékaře a poradit se s ním, domluv si s rodiči, že bys ho ráda navštívila.
  Samozřejmě může jít o nějakou alergii, důvodů je ale možná více, tělo každého funguje trošičku jinak. Opět doporučuji promluvit si o tom s rodiči, připadně s lékařem.
  Ať je ti dobře!
  Péťa

  Moje tělo

  Šilhání

  Ahoj Alíku,

  Píšu, protože mě baví šilhat, jak jedním okem tak oběma a zajímá mě, jestli mi může při tom prasknout v oku žilka a následovně by mě to zůstalo. Rodiče mi to pořád říkají ale ještě jsem se nesetkal z žádným případem že by se to někomu stalo. Předem děkuji za odpověď ☺️

  kluk, 14 let, 17. dubna

  Ahoj, zajímavý dotaz. Ohledně zraku panuje řada tradičních rad, které nemají oporu ve faktech. Třeba není pravda, že se lidem kazí oči, když čtou v šeru (minimálně pro to nejsou přesvědčivé doklady).
  O tom, že by „šilhání“ lidem zůstalo, se mluví často, ale očaři se shodují, že oční svaly se sice nadměrným namáháním (takže třeba i úmyslným šilháním) mohou unavit, ale dopady nejsou trvalé.
  Obecně ale mají rodiče pravdu v tom, že na své oči bychom měli dávat pozor. Paradoxně našim očím třeba škodí, když na jedno místo (obrazovku) koukáme dlouho, nepřetržitě, bez zaostřování na jiné objekty. Proto se doporučuje dávat si přestávky od obrazovky několikrát do hodiny.

  Moje tělo

  Bělení zubů

  Ahoj poradno,
  mám docela žluté zuby a chtěla bych si je vybělit, ale nejsem si jistá, zda mohou zubaři bělit zuby dětem. Může to být tak, že někde zuby bělí dětem, ale někde zase ne? A kdybych si je mohla vybělit, pomohlo by to vůbec, a není to zbytečné?

  holka, 11 let, 4. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s trápením ohledně Tvých zubů. Přijdou Ti žluté a chtěla by sis je vybělit - nevíš ale, jak to bývá u dětí. Nevím, jestli se Ti o tom zmiňoval i někdo z okolí, nebo Tvé zuby tak vnímáš jen Ty. Rozumím, že Ti to může vadit, zároveň často na sobě vidíme víc „nedostatků“ než druzí. Zkouším si představit, že by ses možná sama sobě více líbila / cítila se příjemněji, kdybys měla bělejší zuby. To je pochopitelné a určitě s tím můžeš zkusit něco udělat – úplně první věc mě napadá říct o tom některému z rodičů nebo jinému dospělému, ke kterému máš důvěru. Ten Tě totiž může objednat a doprovodit na dentální hygienu (služba je placená), tam Ti zuby dobře vyčistí a poradí, jak dál. Existují i různé bělící zubní pasty a další přípravky. Tam je ale dobré se vždy poradit se svým zubním lékařem nebo s dentální hygienistkou, jak je to při používání u dětí. Neboj se svěřit dospělým v Tvém okolí, se kterými můžete vymyslet další krok, a vysvětlit jim, proč Ti na tom záleží. Můžeš se zeptat i kamarádek/kamarádů, jestli neměli podobné potíže a zjistit, jak to řešili oni.

  Ať se vše povede podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Moje tělo

  Ahoj mam dotaz ohledne sve vahy merim 158 vazim 44.5kg.
  Chtela bych zhubnout ne ze bych byka tlusta to ne ale mozna je to tim ze mam kluka a chci vypadat dobre. Vim ze je snidane dulezita ale casto vstanu a nemam vubec hlad tak pockam nez odejdou rodice a brachove a snidani vracim.

  1. Casto myslim o sebepoškozování zduvodu neustalym problemum s vyrustky a neustaly bolesti kdyz bruslim chodim na kryo nekdy laser cvicim cviky ale nic nepomaha. Jedine kryo zaruci tak 2 tydny klidu po ukonceni a zase si jdu pro zadanku ale doktorka mi chce davat jen kdyz mam mezeru mwzi jednotlivimy mesic a to mi nevyhovuje myslim ze na tom zacinam byt zavisla.
  2. posledni dobou kaslu na skolu dostavam blby znamky a nasi jsou nastvani a tak vetsinou jsem drza ale ja proste kazdej vecer.minimalne pul hodiny jsem na internetu a hledam moznosti na lecbu dalsi ale uz zadny nenachazim protoze proste nechci skoncit se svym oblibemym sportem.

  Prominte za pravopisny chyby jsem smutna a zoufala a nechcou se.mi opravovat. Mozma jsem se potrebovala vypsat a sverit.
  Dekuji

  holka, 14 let, 27. března

  Ahoj,
  vynechat snídani nemusí být samo o sobě problém, je však třeba získat dostatek živin během dne. Pokud nejíš ráno, můžeš si vzít trosku větší svačinu.
  Sebepoškozování by ti přineslo jen další bolest, pokud máš nějaký zdravotní problém, je třeba povídat si o tom s lékaři a řešit s nimi, co ti pomáhá.
  Držím palce, ať se to brzy vyřeší.
  Péťa

  Moje tělo

  Jizvy po akné

  Ahoj, mám strašně moc akné a strašně moc mám po nich jizev. Akné jsem si totiž škrábala (netuším proč) a teď tam mám ošklivé jizvy... Vypadám opravdu strašně a říká mi to i mamka, taťka, příbuzní i kamarádi. Říkají že jsem s tím měla něco dělat za včas. Můžu si nějak odstranit jizvy po akné bez žádných koupených mastí? A jestli to jde jak moc je to náročné a jak moc dlouho to trvá? Moc děkuji za odpověď

  holka 12 let, 23. března

  Ahoj,
  ptáš se nás, co máš dělat s jizvami po akné, které, jak píšeš, vypadají strašně.
  Věřím, že jizvy mohou být něco, co může pěkně potrápit. Přála bych Ti, aby se Ti pěkně hojily a mělas jich co nejméně.
  Neumím ale posoudit, jak moc to půjde, ale to, co vím, je, že se to jen tak bez odborné pomoci samo nevyřeší. Nejlepší by bylo zajít za kožní lékařkou, která Ti doporučí, co se dá s jizvami dělat. Něco budeš asi moct dělat sama, například speciální masáže, doporučí i vhodné prostředky nebo i další postupy (např. kosmetický laser), například v odborných kosmetických salonech. Je pravda, že čím dříve začneš, tím je větší šance s jizvami něco dělat.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Moje tělo

  Závislost na jelením loji?

  Ahoj,

  v poslední době jsem si uvědomila, že si hodně mažu rty jelením lojem. Když si je nemazala, v noci mi většinou popraskaly koutky a přes ještě uprostřed pusy. Rty jsem měla pořád suchý, odloupávala se z nich taková ta suchá kůžička. Teď je mám krásně hebké, hladké a nepopraskané. Lojem si je mažu tak jednou za hodinu až dvě. Používám ten klasický lůj od Reginy. Bez loje bych to asi zvládla, ale rty mi zase popraskají. V noci mám rovnátka a dýchám pusou, takže se mi lehčeji vysuší.

  Jsem na něm závislá?
  Měla bych to mazání omezit? Proč?

  Díky moc za odpověď

  holka, 13 let, 19. března

  Ahoj,
  myslím, že je normální, že v tomto ročním období máš zvýšenou potřebu používat jelení lůj. Přece jen je ještě venku chladno, rty jsou náchylnější k vysušení, i to spaní s otevřenu pusou může k pocitu suchých rtů přispívat. Je v pořádku, že si rty hydratuješ, když máš potřebu. Zároveň přemýšlíš nad tím, jestli to už není moc, dokonce tě napadá, jestli to není závislost. Myslím, že se tím nemusíš znepokojovat, nechala bych tomu volný průběh. Uvidíš, jakou potřebu mazání budeš mít s příchodem teplého počasí. Můžeš také dávat pozor na pitný režim, to má také na hydrataci rtů i kůže velký vliv. Pokud by tě to dál znepokojovalo, můžeš se poradit například s kožním lékařem.

  Modrá linka

  Moje tělo

  Rychleji usnout

  Ahoj,
  Jak rychleji usnout? Jak méně chodit na záchod?

  kluk, o let, 9. března

  Ahoj, spánek je nesmírně zajímavá věc, souvisí nejen s naším tělem, ale i s naší psychikou a naším okolím. Nepíšeš moc detailů, tak můžu napsat jen pár obecných tipů: snaž se cca půl hodinu před spaním vyhýbat obrazovkám (TV, počítače, mobil), případně si na mobilu ztlum modré světlo (obvykle je na to funkce s názvem jako noční režim, Night Light apod.) Naopak před spaním můžeš číst knížky, třeba s lampičkou, která má žluté světlo.
  Různí lidé si časem najdou různé techniky. Někdo si před spaním dá uklidňující čas, někdo se jde projít nebo provětrat, někdo si dá teplou koupel, někdo si pustí nahrávku deště... Mně pomáhá si lehnout, pomalu dýchat a soustředit se na to, jak postupně těžknou moje nohy, moje ruce... a spím. Několikrát jsem narazil na tip s dýcháním 4-7-8: nadechneš se počítaje do čtyř, na sedm sekund dech zadržíš, pak pomalu 8 sekund vydechuješ. Mělo by ti to údajně pomoci spát.
  Ohledně toho, jak méně chodit na záchod: kolik tekutin do těla dáš, tolik jich z těla musí vyjít. Takže co nevypotíš, to vymočíš. Pokud tě ruší vstávání na záchod v noci, tak před spaním pij méně. Rozhodně se ale neomezuj tak, že bys měl žízeň, to by asi nebylo zdravé.

  Moje tělo

  Nechtěná rovnátka

  Ahoj, omlouvám se, že často píšu ale dozvěděla jsem se, že budu mít trvalé rovnátka. Jenže já je mít nechci protože vím, že mi nesluší a je tam strašně moc práce s čištěním. Zkoušela jsem na doporučení zubního lékaře nandávací rovnátka přes noc ale strašně mně bolela a krvácela dáseň... Rovnátka mít prostě nechci ale už mi udělali rentgen takže už asi není cesty zpět. Mamka mě pořád přemlouvá, že mi rovnátka spraví zuby ale prostě mě ty rovnátka ty zuby zkazí, protože nebudu mít čas ani trpělivost je čistit protože mám skoro každý den tréninky a navíc v nich budu vypadat strašně. Co s tím mám udělat? Děkuji za odpoveď.$>

  holka 12 let, 8. března

  Ahoj z Modré linky,

  je v pořádku, že se na nás znovu obracíš, jsme tady pro podobné situace, kdy nevíš, co s problémem. Píšeš, že nechceš rovnátka napevno, ale už Ti dělali rentgen a vypadá to, že je budeš mít. Mamka Tě přemlouvá, aby sis je dala, ale Tobě přijde, že Ti nebudou slušet a nebudeš mít čas si je čistit.

  Rozumím Tvé obavě, že se s nimi nesžiješ, nesednou Ti a dají Ti práci s čištěním. Takhle představa rovnátek zní trochu otravně. A pro někoho to tak opravdu může být. Pro někoho to zůstane naopak jen jako obava na začátku a pak nošení rovnátek probíhá docela hladce. Někdo se dokonce na rovnátka a na tu změnu, co přijde, těší. Jedná se totiž často o léčbu (souvisí například s postavením čelistí, správným skusem aj.), nejde „jen“ o zkrášlení úsměvu. Záleží proto hodně na vyjádření Tvého zubního lékaře a později pak ortodontisty, kteří vidí hlubší důvody, proč rovnátka doporučili. Může se to teď zdát obtížné a na dlouhou trať, v kontextu dalších let to je naopak jen chvíle. Zasloužila by sis o tom vědět víc – proč přesně bys rovnátka měla mít, jaká je odhadovaná doba nošení, jaké budou pak výhody – jedná se o Tvé zuby.

  Napadá mě, že by ses mohla zkusit zeptat ještě jednou mamky, anebo to spolu zkonzultovat ještě se zubařem. Je důležité, aby věděli, že máš obavy třeba i z čištění. Časem se dá co nejvíc zefektivnit, člověk si to zautomatizuje podobně jako klasické čištění zubů, jen používá víc kartáčků. Je fajn víckrát navštívit i dentální hygienistku, která Ti ukáže, jak čistit nejlépe a pomůže v tom, aby se Ti zuby nekazily, pokud máš takovou obavu. Zkus se zamyslet, jestli v Tvém okolí někdo rovnátka má, jaké to pro ni/něj bylo/je? Může Ti povyprávět o své zkušenosti a Ty nošení rovnátek poznáš trochu víc z praxe.

  Držíme palce, ať Ti to s rovnátky nakonec dopadne tak, aby to pro Tebe bylo dobré.
  Modrá linka

  Moje tělo

  Energy drink pro děti

  Chtěla bych se zeptat, od kolika let si můžu koupit energy drink? (respektive tedy od kolika let takové energy drinky jsou)
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 7. března

  Ahoj, správně se ptáš na to, zda si můžeš takový nápoj koupit, a také na to, od kolika let je takový nápoj vhodný.
  Právně vzato totiž nákup energy drinku není omezen, jako třeba nákup alkoholu nebo cigaret, u kterých by měl prodejce vždy ověřit věk dle dokladu.
  Energy drink naproti tomu takto omezen není, ale to neznamená, že je pro děti vhodný. Odborníci upozorňují, že energy drinky mohou mladý organismus poškodit, v extrémních případech (častá konzumace) i nenávratně. Mohou za to vysoké dávky kofeinu a cukru, které jsou v těchto nápojích obsažené. Zatímco v šálku horké čokolády máš třeba 90 miligramů kofeinu, ve stejném množství energy drinku bude klidně pětinásobek. Častá konzumace ti může rozhodit spánek, způsobit závislost, způsobit úzkosti apod. Kofein navíc může způsobit závislost.
  Tohle nebezpečí ostatně platí i u dospělých. Tam se čeká – často to tak ale není – že budou umět se svým zdravím zacházet zodpovědněji. Pro mladý mozek „v růstu“ jsou ale tato nebezpečí akcentovaná.
  Zopakuji pro jistotu, že problémem není „ochutnání“, ale častá konzumace a/nebo konzumace ve velkém množství. Já bych doporučil se energy drinkům vyhnout, a to nejen v dětství. Jako dospělý jsem si prošel fází návyku a odvykání na energy drinky: na začátku mi to dávalo úžasné množství energie, později to naopak bylo tak, že když jsem si drink nedal, neudržel jsem oči otevřené a neustále jsem se třásl, musel jsem s tím k doktorce... Samozřejmě, jedna zkušenost vědu nedělá, dávám to sem spíše pro doplnění.

  Moje tělo

  Dobrý den, mám pár dotazů.

  1. je mi 13 (za dva měsíce 14) a měřím 170cm a vážím 43kg, všichni mi říkají, že jsem moc hubená a že je to málo. Já ale pořád chci hubnout, vždycky když něco jim, tak přemýšlím, kolik to má kcal, kde to vysportuju a omezuju se. Zároveň nesnáším vlastní tělo, furt si připadám moc tlustá. Dělá mi problém se převlékat na veřejnosti (třeba v šatnách) kvůli tomu, jak si připadám
  2. Jsem hrozně nevyvinutá, všechny holky od nás že třídy už mají poradna prsa a já ani nemusím nosit lambádu, už mají menstruaci a já pořád nic, cítím se kvůli tomu špatně. Mamka o tomhle hlavně vůbec nemluví a nemám s kým se o tom bavit
  • Vážím teda málo?
  • Jak překonat tenhle vztah k jídlu?
  • Jak zlepšit postoj k sobě?
  • muze se jednat o opožděnou pubertu?
  • jak zlepšit obecně vztah s mamkou?

  Děkuji a všem přeji krásný den
  -někdo

  holka, 13 let, 4. března

  Ahoj,
  každé tělo se vyvíjí jinak a i ty a tvé tělo máte právo se vyvíjet svým tempem. Někdy může být těžké vidět své tělo jako super, když se porovnáváš s ostatními. Ale je to zbytečné. Nikdy prostě nebudeme vypadat všichni stejně. Malá prsa, velká prsa, větší boky nebo hubené břicho, každý máme něco. Zkus být na své tělo méně přísná a netlač na sebe v honbě za postavou, kterou má někdo jiný. Důležité je, abys nehladověla, nestonala a uvidíš, že ti tvé tělo bude vděčné za to, jak se o něj staráš. Dej pozor obzvlášť na hladovění, to totiž může mít vliv i na menstruaci. Když tělo nemá potřebné živiny, žena nemenstruuje. Bylo by fajn, aby sis o svých trápeních promluvila s psychologem. Zkus se poradit s rodiči, zda by s tebou některého psychologa nenavštívili, případně zkus zjistit, jestli nemáte psychologa ve škole.
  Držím palce, ať se ti daří najít vztah ke svému tělu,
  Péťa

  Moje tělo

  Hubnutí

  Dobrý den, chtěl bych zeptat jak z hubnout (co možná nejrychleji) podbřišek? děkuji

  kluk, 14 let, 16. února

  Ahoj kluku,

  Odbourávání nadbytečné tukové tkáně (tedy hubnutí) probíhá nerovnoměrně a nelze jej vědomě zacílit na nějakou konkrétní část lidského těla.
  Při hubnutí se většinou nejprve ztenčuje tuková vrstva na končetinách, teprve později na trupu, i když v průběhu hubnutí se samozřejmě mohou projevit individuální zvláštnosti. V podstatě tedy neexistuje způsob, jak cíleně odbourat tuk na určité, předem vybrané části těla. Jestliže chceš zhubnout, musíš hubnout celkově.

  Také by ses neměl snažit zhubnout co nejrychleji, protože větší úbytek tělesné hmotnosti než 2 až 3 kg týdně by mohl ohrozit Tvoje zdraví.

  Pro omezení nadměrné vrstvy tuku doporučuji kombinovat změnu stravovacích návyků a přiměřenou pohybovou aktivitu. Jíst bys měl pravidelně a denní příjem potravy by měl být rozdělen nejméně do pěti jídel. Vyhýbej se především světlému pečivu („bílé“ rohlíky, housky, toastový chléb apod.), nahraď jej pečivem tmavým. Dodržuj pitný režim.

  Z komplexních pohybových aktivit doporučuji zejména plavání či jízdu na kole. Běh pouze v případě, že pro něj máš vhodné podmínky, tedy vhodný povrch a vhodnou běžeckou obuv. Povrch pro běh by neměl být tvrdý (v žádném případě beton či dlažba, protože běh na takovém povrchu způsobuje otřesy, které poškozují klouby!).

  Moje tělo

  Krém na mastné čelo

  Dobrý den,
  jaký mám používat krém na mastné čelo? A čím je to zpusobeno?
  Děkuji

  kluk 14 let, 14. února

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že se zajímáš o to, jak se o sebe starat. Na Tvou otázku Ti však nemůžeme odpovědět, neboť nejsme ani lékaři ani odborníci v kosmetice a hlavně Tě neznáme, nemůžeme tedy posoudit, zda máš mastné čelo a zda by Ti krém mohl pomoci. Zkus o tom promluvit třeba s mamkou nebo někým jiným z rodiny či svou obvodní lékařkou, nebo se poptat v lékárně. I na Tvou otázku, čím je to způsobeno, by Ti mohla odpovědět spíše lékařka či kosmetička, možná lékárnice. Případně si můžeš tuto informaci vygooglit, je však důležité vědět, že na internetu je i spousta informací, které jsou zavádějící a nepravdivé.

  Přejeme Ti prima dny.
  Modrá linka

  Moje tělo

  Mononukleóza

  Ahoj aliku a spol
  Mám dotaz kamaradka ma mononukleózu ona neví jak to chytla s nikým se nelíbila. A teď má 3 měsíce zákaz sportu hraje tenis takže i potom by mohla hrát dal protože je to sport jednotlivců.

  Chodím s jedním klukem a bojím se že mi dá pusu nedokážu si to představit a taky se bojím že by mohl mít mononukleozu a já bych to od něj chytila a v hokeji by mě 3 měsíce totálního klidu proste zabili a nikdy bych to nedohnala a musela bych přestat.

  Poslední dotaz jak vysoké je procentuální riziko mononukleozy
  Děkuji $>

  holka, 14 let, 12. února

  Ahoj, je skvělé, že se zajímáš, jak věci fungují. Odpověď rozdělím na dvě části: mononukleóza a polibek.
  Mononukleóza je v Česku poměrně časté onemocnění, s asi dvěma tisíci případů ročně (zdroj). Je to virové onemocnění a nejčastěji se vyskytuje u lidí 15 - 24 let (zdroj). Protože se přenáší nejčastěji slinami, říká se této nemoci „polibková nemoc“. Nakazit se ale můžeš i třeba pitím ze stejné lahve jako nakažlivý člověk.
  Teď k tomu polibku. Píšeš, že se obáváš, že by ti tvůj kluk mohl dát pusu. Pokud nevíš o tom, že by zrovna tento konkrétní kluk měl být nějak zvláště rizikový ohledně mononukleózy (třeba že se líbá s hodně různými lidmi, byl v kontaktu s někým, kdo má mononukleózu apod.), nepředstavuje nějaké zvláštní riziko. To ale neznamená, že bys mu polibek nějak dlužila nebo by na něj měl nárok. Všechno ve vašem vztahu záleží na vás na obou. Stejně, jako si v restauraci nemusíš objednávat jídlo, pokud nemáš hlad, tak nemusíš někoho líbat, pokud jej nechceš líbat. Políbit tě proti tvé vůli není v pořádku. Fyzický aspekt vašeho vztahu bude postupovat tak rychle, jak se vy oba dohodnete.


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!