Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Průměrná délka penisu Alík radí dětem

  Moje tělo - kluci

  Dobrý den mě by zajímalo jaká je průměrná délka penisu v 8 letech

  kluk, 13 let, 8. října

  Ahoj kluku,

  Průměrná délka penisu u chlapců před nástupem puberty, tedy i ve věku 8 let, činí dle různých antropometrických výzkumů 3 až 5 cm v klidovém stavu a 6 až 9,5 cm při erekci.
  K prvnímu výraznějšímu růstu rozměrů penisu dochází až během dospívání, nejčastěji ve věku 11 – 12 let. Růst penisu je ukončen nejčastěji ve věku okolo 18 let.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - kluci

  Tělesná hmotnost, rozměry penisu, nástup puberty

  Ahoj poradno,
  mám hned několik problémů, na které bych se chtěl zeptat.

  1. Vážím jenom 42 kilo. Vím že je to málo na můj věk, ale nevím co s tím mám dělat. Jím hodně a i sportuju.

  2. Můj penis měří v klidu jen 5 cm a při erekci 6. Je to normální?

  3. Myslím že ještě nejsem v pubertě. Neroste mi moc ochlupení. Jsem malý a lehký. Je to vpořádku nebo se to musí nějak řešit?

  Předem děkuji za rady.

  kluk, 14 let, 4. října

  Ahoj kluku,

  1) Tvoji tělesnou hmotnost nemohu posoudit, protože neznám tvoji tělesnou výšku. Teprve na základě porovnání tělesné výšky a hmotnosti lze posoudit, zda trpíš podváhou.
  Je pravdou, že průměrná tělesná hmotnost chlapce ve věku 14 let činí 52,3 kg, tudíž tvoje hmotnost je podprůměrná. Otázkou je, zda totéž platí i pro tvoji tělesnou výšku (průměrná hmotnost 52,3 kg je totiž spojena s průměrnou výškou 168 cm). O projev podváhy by se vzhledem k tvému věku a pohlaví jednalo v případě, že by při tělesné hmotnosti 42 kg tvoje tělesná výška přesahovala 152,8 cm.

  2) Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku sice podprůměrné, avšak stále ještě normální. Za abnormálně malý penis neboli tzv. mikropenis se u chlapců ve věku 14 let považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci je menší než 5,2 cm. Vzhledem k tomu, že délka penisu u tebe při erekci činí 6 cm, se o mikropenis nejedná (podrobnější informace o rozměrech penisu v období dospívání najdeš na stránce https://puberta6.webnode.cz/rozmery-penisu/).

  3) Prvním projevem pohlavního dospívání u chlapců je zvětšení objemu varlat. Během prvního roku puberty se objem varlat zvětší přibližně na dvojnásobek, v následujících letech pak růst jejich objemu pokračuje. Pokud jde o rozvoj tzv. sekundárních pohlavních znaků (tedy např. růst ochlupení a podobně), ten může probíhat různým tempem a někdy se může dostavit třeba i s odstupem několika let od prvního růstu objemu varlat.
  Pokud máš pochybnosti, zda tvůj tělesný vývoj probíhá normálním způsobem, doporučoval bych svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost, který provede zběžnou kontrolu pohlavních znaků a v případě potřeby vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii.

  Moje tělo - kluci

  Ejakulace

  Ahoj, spolužák mi říkal že při masturbaci stříkají z penisu spermie, několikrát to zkouším ale nic se mi neděje. Díky. Nashledanou

  kluk, 12 let, 26. září

  Ahoj kluku,

  První ejakulace neboli výron semene se u chlapců dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let. Za normální se považuje i širší věkové rozmezí 11 až 15 let. Je naprosto normální, že někteří chlapci ve věku 12 let ejakulace již dosahují, kdežto jiní zatím ne. Kvůli tomu, že se u tebe ejakulace ještě nedostavila, se nemusíš nijak znepokojovat.

  Avšak je třeba počítat s tím, že zpočátku nebude výron semene tak prudký, jak možná očekáváš. Sperma nemusí z těla přímo „stříkat“, jak to nazývá tvůj spolužák. Zejména u mladších chlapců ejakulát spíše volně vytéká. Prudkost výronu semene je dána silou stahování a uvolňování určitých svalů v oblasti malé pánve, přičemž u dospívajících chlapců nemusí být tyto svaly natolik silné a vyvinuté, jako u dospělých mužů. Také objem a hustota ejakulátu je u mladších chlapců podstatně nižší, než u dospělých mužů.

  Zatímco u dospělého se při jedné ejakulaci uvolňuje přibližně 3 – 5 mililitrů ejakulátu, u dospívajícího chlapce je to obvykle 1 – 2 ml, přičemž až 99% objemu ejakulátu je u dospívajících tvořeno vodou, zatímco na jeho pevnou složku, tvořenou především bílkovinami, připadá pouze 1% (u dospělých tvoří pevná složka ejakulátu okolo 5 % jeho objemu). Z tohoto důvodu také ejakulát zpočátku nemusí mít charakteristické bělavé zbarvení.

  Moje tělo - kluci

  Bolestivé bulky pod prsy

  Ahoj, mám pod oboumi prsy takové bulky. Na pohmat mírně bolí. Je to normální nebo ne?

  kluk,, 21. září

  Ahoj kluku,
  Podle popisu by se mohlo jednat o počínající gynekomastii, doporučuji tedy svěřit se praktickému lékaři, který v případě potřeby vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii.

  Moje tělo - kluci

  Gynekomastie

  Ahoj,
  Dnes se mi zvětšilo levé prso a je větší než to druhé. Celkem to bolí. Nevíte co by to mohlo být?

  kluk, 13 let, 5. září

  Ahoj kluku,

  Chorobné zvětšení prsou u chlapců se nazývá gynekomastie. Dochází k ní v důsledku hormonální nerovnováhy v pubertě. Rozlišujeme pravou a nepravou gynekomastii. Při nepravé gynekomastii se zvětšuje pouze objem tukové tkáně na hrudníku, při pravé gynekomastii dochází i ke zvětšení prsní bradavky, případně i prsního dvorce (což je tmavší kroužek kolem bradavky).
  V méně závažných případech se zvětšená prsa vracejí do normálního stavu během několika měsíců. Pokud je však zvětšení nápadné, nebo pokud je provázeno bolestí, doporučuji navštívit praktického lékaře a požádat o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii. Léčba spočívá v podávání léků ze skupiny antiestrogenů.

  Moje tělo - kluci

  Nadvarle

  Ahoj, včera jsem si nahmatal bulku na levém varleti. Dnes se mi už nepodařilo ji nahmatat. Zpětně mě napadlo, že by se mohlo jednat o nadvarle, ale pořád si nejsem jistý (bulka se nachází v místě nadvarlete). Díky za odpověď

  kluk, 13 let, 30. srpna

  Jestliže se zmíněný útvar nachází na horní straně varlete, jedná se s největší pravděpodobností o nadvarle. Naproti tomu nádory se objevují převážně v doní části varlete, případně po straně. Kdyby se jednalo o nádorové onemocnění, byla by bulka malá (přibližně o velikosti poloviny hrášku) a tvrdá.

  Moje tělo - kluci

  Přetahování předkožky

  Ahoj mohu se zeptat, mohu už, jsem se tady ptal, děkuji moc za odpověd, mohu se ještě zeptat, mohu používat sudocrem na penis, aby mě zase fungovala předkožka děkuji.

  kluk, 12 let, 25. srpna

  Ahoj kluku,

  Mast či krém se nanáší na prstenec na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, avšak vzhledem k rozměrům penisu v období dospívání nebude vadit, když si předkožku potřeš celou, přesněji řečeno tu její část, kterou ještě vidíš. Mast či krém se nanáší dvakrát až třikrát denně po dobu 3 až 4 týdny.

  Moje tělo - kluci

  Holení ochlupení

  Ahoj Alíku a spol. Už nějakou dobu mám chlupy "tam dole" ale nevím jak si je mám oholit tak abych si něják neublížil nebo nepoškodil pokožku, tak se vás ptám jak se mám oholit "tam dole"?

  kluk, 12 let, 25. srpna

  Ahoj kluku,

  Jestliže ti chlupy z nějakých důvodů vadí nebo překáží, můžeš při jejich holení postupovat podobným způsobem, jako při holení vousů. Na výběr máš buď suché holení elektrickým strojkem, nebo mokré holení ručním holicím strojkem. Ve druhém případě budeš potřebovat ještě pěnu na holení.
  Před prvním holením je třeba zkrátit chlupy nůžkami na 0,5 – 1 cm, protože delší chlupy by ucpaly hlavici strojku, ať už elektrického nebo ručního.
  Po oholení dochází k zarůstání dorůstajících chlupů po spodní vrstvu pokožky, což se projevuje tvorbou červených pupínků, které představují lokální zánětlivou reakci v místě zarůstání chlupů. Těmto obtížím lze předejít zvlhčováním oholené pokožky pomocí hydratačního pleťového krému nebo panthenolové masti. Krém nebo mast se nanáší nejprve hodinu po oholení a poté dvakrát denně po dobu 2 – 3 dny od oholení.
  Záleží na tobě, zda si chceš chlupy holit, nebo zda je necháš volně růst. Měl bys však přihlédnout k tomu, že holení chlupů představuje pro pokožku určitou zátěž (vysušování, podráždění), a proto by bylo dobré, kdyby sis ještě jednou promyslel, zda ti chlupy opravdu vadí. Méně razantní způsob úpravy ochlupení představuje jeho zkracování nůžkami, které pro tělo představuje menší zátěž, než holení.

  Moje tělo - kluci

  Přetahování předkožky

  Ahoj poradno chci se zeptat na penisu mě nejde přetahovat předkožka, bolí mě to nevím, jestli se to ještě někdy napraví přetahovat předkožka moc se bojím, děkuji poradno.

  kluk, 12 let, 24. srpna

  Ahoj kluku,

  Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Zatímco u některých chlapců ji lze přetahovat již v dětství před pubertou, u jiných dochází k jejímu uvolnění až v průběhu dospívání.
  Proces uvolňování zúžené předkožky lze podpořit jejím každodenním zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému (např. panthenolové masti), avšak je třeba se vyhýbat pokusům o její násilné přetažení, při němž by mohlo dojít k poranění a následnému zjizvení.
  Podrobnější informace o přetahování předkožky najdeš v publikaci Moje knížka o předkožce, která je zdarma dostupná zde.

  Moje tělo - kluci

  Bolest penisu při erekci

  Ahoj. Při erekci mě bolí dolní část penisu. Čím to je? Nemůže to mít spojitost s masturbací?

  kluk,, 24. srpna

  Ahoj kluku,
  Bolest penisu při erekci může být způsobena například svalovým napětím nebo nízkou pružností vazivových tkání penisu. Někteří chlapci mohou vnímat erekci jako nepříjemnou až bolestivou v případě, že přetrvává delší dobu. Avšak v období dospívání je přetrvávající erekce normální. Úlevu může přinést změna tělesné polohy. Souvislost s masturbací je velmi nepravděpodobná.

  Moje tělo - kluci

  Vymáčknutý pupínek

  Ahoj, na noze se mi vyskytl takový pupinek, vypadá jako jebák, měl bílou hlavičku tak jsem to vymáčkl a nevím co se teď bude dít, poradí mi někdo?

  kluk, 12 let, 19. srpna

  Ahoj,
  vzhledem k tomu, že jsi dotaz položil před čtyřmi dny a dřív na něj nepřišla řada, předpokládám, že už se ti nejspíš vymáčknutý pupínek zahojil. Pokud sis samozřejmě do ranky nezanesl infekci. Právě kvůli možné infekci se vymačkávání příliš nedoporučuje - a když už se k němu odhodláš, je nutné důsledné dodržování hygieny. To znamená důkladně si umýt ruce i okolí pupínku. Nicméně v tvém případě už k vymáčknutí pupínku došlo, takže s tímto rizikem už nic neuděláš. Jestliže všechno proběhlo bez komplikací, ranka po pupínku se obvykle během pár dnů vyhojí, případně se udělá malý strup, který se posléze odloupne.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Neobvyklý útvar na penisu

  Ahoj, mám na žaludu takový puchýř, alespoň to puchýř připomíná. Co to je? Z čeho by to mohlo být? Díky za odpověď.

  kluk,, 15. srpna

  Ahoj kluku,

  Zmíněný neobvyklý útvar by mohl být puchýřem v případě, že by došlo k popálení příslušné části těla, případně k jejímu silnému tření o nějaký drsný povrch. Dále by se mohlo jednat o projev některého z kožních onemocnění (impetigo, opar a podobně). Podobné příznaky mohou v některých případech postupně vymizet i bez léčby, avšak pokud by se zmíněný neobvyklý útvar zvětšoval, doporučoval bych navštívit kožního lékaře, který předepíše vhodnou mast či krém na ošetření postižených míst.

  Moje tělo - kluci

  Masturbace, bolest varlat

  Ahoj chtěl bych se zeptat jestli je normální když celé dopoledne masturbuji a potom mě bolení koule. Proč mě z toho potom bolí koule? Předem díky za odpověď.

  kluk, 14 let, 19. srpna

  Ahoj kluku,

  U dospívajícího jedince je naprosto normální, když vykonává masturbaci každý den, ba i více než jednou denně. Důvodem je narůstající úroveň hladiny pohlavních hormonů v krvi.
  Bolest varlat, o níž se zmiňuješ, s vykonáváním masturbace nijak nesouvisí. Existují různé příčiny bolesti varlat, z nichž nejčastější je narušení odtoku odkysličené krve z varlat. Příčinou těchto obtíží však není masturbace, nýbrž rozšíření některé ze žil procházejících semennými provazci.
  Pokud se bolesti dostavují pravidelně, bylo by vhodné navštívit lékaře, který může předepsat léky ze skupiny venofarmak. Doplňkově lze užívat vitamin E ve formě kapslí, který lze koupit v lékárně ve volném prodeji.

  Moje tělo - kluci

  Obtíže při přetahování předkožky

  Ahoj Alíku, už mi tak rok a půl nejde stáhnout predkozka a tak jsem se chtěl zeptat jestli to nejde nějak udělat aby mi šel zase stáhnout bez toho abych to říkal rodičům a šel k doktorovi,protoze se bojím, že se mi může něco stát když si ho nebudu mít, doma mám Locoid Lipocream, měl bych si ho začít mazat tímto krémem? Pomůže mi to? Jestli jo tak jak často, děkuji.

  kluk, 14 let, 19. srpna

  Ahoj kluku,

  Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Především by ses měl vyvarovat násilných pokusů o její přetažení, které by mohly vést k poranění. Předkožku si vždy stahuj pouze tak daleko, abys necítil bolest.
  Při léčbě kortikoidní mastí (například tou, o níž se zmiňuješ v dotazu), se mast nanáší na prstenec předkožky dvakrát až třikrát denně po dobu 3 až 4 týdnů. Po nanesení masti se předkožka jemně posunuje směrem k tělu, ale vždy jen tak, aby její stahování nebylo bolestivé. Pokud by léčba kortikoidní mastí nevedla ke zlepšení stavu, lze ji opakovat po půl roce.
  Kromě toho lze využít i nekortikoidní mast (například panthenol), u níž není doba užívání nijak časově omezena.

  Moje tělo - kluci

  Krátká uzdička

  Ahoj, myslím že mám zkrácenou uzdičku na penisu. Jak bych to měl řešit a jaké to přinásí budoucí komplikace. díky za odpověď

  kluk,, 10. srpna

  Ahoj kluku,

  V dětství a dospívání se krátká uzdička vyskytuje poměrně často. Projevuje se tím, že po přetažení předkožky je žalud penisu výrazně sklopen směrem dolů.
  S tím, jak penis roste a vyvíjí se, dochází i ke změnám tkáně uzdičky a jejího okolí. Krátkou uzdičku tedy alespoň prozatím nemusíš řešit nijak. Ani žádné budoucí komplikace té nemusí nijak znepokojovat, neboť je pravděpodobné, že k uvolnění krátké uzdičky dojde dříve, než začneš vykonávat párové sexuální aktivity, při nichž by ti krátká uzdička mohla (i když nemusela) způsobovat nějaké obtíže.