Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Meteorit Alík radí dětem

  Jiné téma

  Ahoj mám dotaz koukal jsem na video a tam meteorit ze by mel dopadnout na zem a bojim se aby nebyl konec svet zachvili

  kluk, 12 let, 9. října

  Ahoj, je v pořádku, že se zajímáš o dění kolem sebe. K tomu patří i rozlišování zdrojů podle jejich důvěryhodnosti. Určitě cítíš, že ne všemu se na internetu dá věřit (jinak by ses neptal). Ani mně bys neměl jen tak věřit. Pro ověřování informací je dobré se předem zamyslet, kdo by takovou informaci určitě měl znát, a tam pak ověřovat. Takže třeba informace o tom, kolik stojí iPhone, budu hledat nejdříve na stránkách výrobce iPhonu.
  Co se týče meteoritů, sledují situaci americká vesmírná agentura NASA (zde) a evropská vesmírná agentura ESA (zde). Ani jedna stránka nehlásí nějaké známé nebezpečí.
  Obecně lze říci, že videa varující před katastrofálním zásahem meteoritu buď přehánějí nějakou pravdivou věc (z „blízkého průletu“ se stane „může narazit do Země“), nebo jde rovnou o nesmysl s cílem nalákat pozornost. To je ostatně na internetu časté: lidé dělají různá videa s cílem nalákat pozornost, a za tím účelem dělají všechno možné, včetně lhaní, fotomontáží, fingovaných scének apod.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Jiné téma

  Ranní únava

  Ahoj poradno, mám takový problém ve škole.
  Mě se vždycky první hodinu ve škole chce spát, ale tak že se mi zavírají oči a pak třeba píšu jinam než mám a takhle. to se mi ale stává jen v týdny kdy mám školu, když mám praxi tak ne. strašně mě to otravuje a nevím jak se toho zbavit. Jednou jsem schválně šla spát v 8 ale výsledek byl úplně stejný. Vždycky usínám kolem půlnoci, když jsem šla spát v 8, tak sem usnula až v 10. Před tím na základní škole se mi to stalo asi jen 3krát za celých 9 let. Zatím co tady je to každý den, kromě praxe teda. Nemyslím si že je to nějaká nemoc. Prosila bych vás tedy o pár rad jak se ranní únavě vyhnout a čím to může být způsobeno. Já se totiž bojím že jednou povolím svému mozku usnout a dojde k trapasu nebo i k poznámce z nepozornosti, a nebo že bysme zrovna psali test a měla bych ho zbytečně špatně. Prosím moc byste mi pomohli. Předem děkuji za odpověď😃

  holka, 14 let, 12. října

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám, že se Ti během první vyučovací hodiny, kdy nemáš praxi, hodně zavírají oči. Zkoušela jsi jít spát dřív, ale nepomohlo to. Otravuje Tě to a prosíš nás o pár rad, jak se vypořádat s ranní únavou.

  Je přirozené, že někdo má organismus navyklý spíše tak, že je „ranní ptáče“, to pak problémy se vstáváním nemívá, je brzy aktivní. Hodně lidí ale tuhle aktivitu u sebe pociťuje až později a jsou třeba hodně bdělí i večer. Je to věc nějakého nastavení osobnosti, kterou lze ovlivnit jen do jisté míry. Přechod ze základní školy na střední je velká změna a dá zabrat nejen hlavě, ale i tělu. Je proto normální pociťovat během tohoto období větší únavu, kterou možná procházíš teď i Ty. Zkus si dopřát odpočinek po škole, ať máš prostor se zklidnit, uvolnit. Přemýšlím, jak u vás probíhají praxe, možná je to taky dost fyzicky náročné a v týdnu, kdy nejsi v „zápřahu“ na praxi, chce tělo zkrátka víc odpočívat. Anebo možná na praxi jsou pro Tebe zábavnější, zajímavější podněty a nemáš prostor na to usínat. Možností je spousta a taky je spousta cest, které můžeš zkusit, aby Tě to tolik netrápilo.

  Říkám si, že je podstatné mít dobrý spánkový režim – chodívat spát pravidelně v nějaký čas, který je určitě ještě před půlnocí. Aby byl spánek kvalitnější, je fajn se nerozptylovat monitory ani displeji alespoň hodinu, dvě před spaním. Když budeš mít volnější víkend, neváhej se dlouho „dospat“, zkus jen tak odpočívat a nedělat "nic". Nevím, jestli to je pro Tebe reálné, ale další možností je nastavit si během školních dní budík třeba o 10-15 minut dřív, aby ses stihla v klidu a dobře nasnídat, dát si teplý čaj. Ranní protažení/cvičení taky moc pomáhá naladit na následující den, stejně pomáhá i rychlá chůze, která dokáže probrat. Můžeš si pustit do sluchátek oblíbenou písničku a třeba se k ní přidat i se zpěvem. Sama u sebe znáš nejlépe, co Tě dokáže povzbudit, neboj se to hledat. Během vyučovací hodiny, kdy se Ti zavírají oči, se můžeš někdy zkusit projít na záchod, opláchnout si obličej studenou vodou, protáhnout se, otevřít okno ve třídě, pít malé doušky vody/džusu z lahve aj. Můžeš si sepsat seznam podobných věcí, které Ti vyhovují a mohla bys je v ten moment zkusit. Můžeš ho nosit vždycky s sebou (třeba v pouzdře) a kouknout do něj, když bude přicházet únava.

  Napadá mě, že to může být i fajn téma k povídání se spolužáky. Myslím, že spousta z nich může zažívat něco podobného, můžeš zkusit zjistit, co dělají pro lepší probuzení oni. Držíme palce, ať najdeš způsob, který Ti v tom pomůže.

  Hezké dny a příjemnější rána přeje
  Modrá linka

  Jiné téma

  Být dospělý

  Ahoj Alíku. Mým problémem je že už chci dítě, svatbu, obecně být dospělý atd.
  Co s tím mám dělat asi to nepřežiju.

  kluk, 14 let, 10. října

  Ahoj,

  svěřil ses nám s tím, že bys moc chtěl být dospělý, mít svatbu, dítě. Chápu, že Tě to trápí - jde přece jen o věci, které ve 14 letech uskutečnit nejde. Řekla bych, že podobně na tom je hodně dospívajících kluků i holek, že si někdy přejí být už dospělí a představují si, jaké by to asi bylo. Možná právě ty představy můžou člověku pomáhat a ničemu neškodí - přemýšlet nad tím, jak by měl vypadat dům, kde byste s rodinou bydleli, jak by měla vypadat Tvoje manželka, která by se Ti líbila, jaké by sis koupil auto a podobně. Můžeš si o tom i s někým povídat, třeba s kamarády nebo s rodiči. Kdybys to celé chtěl probrat podrobněji, co přesně Tě trápí, můžeš se nám ozvat na Modrou linku - na chatu, telefonu, Skypu. Kontakty a provozní dobu najdeš na našich webových stránkách ww.modralinka.cz.

  Zdraví

  Modrá linka

  Jiné téma

  Experimentování se snem

  Ahoj poradno, chtěla bych se jen zeptat. Nejsem nijak v nouzi a tento dotaz klidně počká i dýl než sedm dní. Přes to bych se chtěla zeptat. Trochu mě... Nevím možná děsí? To co dělám. Nebo jen chci vědět proč to dělám? Sama si na to nedokážu odpovědět. Občas se mi ve spánku děje že mám sen ve kterém se dusím, může mě zatahovat moře, dělat nějaká bytost nebo jen tak něco co nevidím. Když se mi to dost dávno stalo poprvé tak jsem samozřejmě byla vyděšená. Časem jsem se naučila a snažila se s tím tak trošku experimentovat. Víc sebou škubat a protivit se? Držet svůj strach pod kontrolou nebo panikařit? Pustit to a vklidu se v tom rozplynout (což je asi to nejtěžší)?
  Zjistila jsem že to nejhorší co můžu v takovém snu udělat je sebou vší silou škubat, vyvolávat paniku navíc a dostávat se z toho. Sevře to pak víc, je to horší a trvá mnohem déle.
  Ale poté co to vím to občas dělám. Abych se... Eh já nevím? Potrápila?
  Nevím proč, proč je mi "příjemný" se takhle trápit? A to dělám naschvál. To není nějaká nelogická věc kterou dělám samá od sebe ve snu
  Děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním hezkého dne $>

  holka, 13 let, 10. října

  Ahoj,

  svěřila ses nám se svým snem, který Tě provází už delší dobu. Postupně ses naučila se snem trošku experimentovat. Zjistila jsi, že Tě přitahuje ten způsob, kdy je sevření (dušení) intenzivnější a trvá déle. Trochu Tě děsí, že se Ti to líbí. Chápu, že to může působit děsivě, jako něco, s čím si nevíš rady. Sny jsou obecně něco, co se nejen dospívajícím ale i dospělým lidem často nedaří nějak uchopit, rozklíčovat, porozumět tomu. Člověk si jen těžko vybere, co ho přitahuje, to bývá opravdu velmi různé. Prostě se Ti to sevření nějaký způsobem líbí, to je v pořádku. Můžeš sledovat, jak se to bude dál vyvíjet, do jaké míry Ti to například začne vadit, anebo jestli se to bude nějak měnit, například jestli to celé začne být spíše intenzivnější anebo to bude spíše časem odeznívat. Kdybys tomu chtěla více porozumět, napadá mě oslovit někoho z psychologů anebo psychoterapeutů, se kterým bys to mohla podrobněji probrat a hledat způsob, jak s tím naložit. Obecně také může pomoci, když se s tím, co nás trápí, svěříme někomu blízkému, komu věříme, ať už někomu z kamarádů anebo z rodiny.

  Zdraví

  Modrá linka

  Jiné téma

  Kolik stojí nahrání písničky?

  Ahoj, zajímalo by mě, jestli může obyčejný člověk nahrát nějakou svou písničku a to se vším všudy=text, hudba... A pokud ano, kolik to stojí? Protože jsem si vždycky přála mít nějakou svou písničku. Myslím si, že zpívám docela obstojně, ale skládat text a hudbu... No, nevím jak by to dopadlo. Doufám že jste mě pochopili. Děkuji za odpověď

  Anežka, 12 let, 6. října

  Ahoj,
  bohužel nejsem odborníkem na nahrávání hudby, takže mohu odpovědět jen z laického hlediska. Jsem si však naprosto jistá, že určitě není možné říct jedno číslo, respektive cenu, která by byla platná pro nahrávání všech písniček. Záleží například na tom, o jaké nahrávací studio se jedná, zda tam budou hudební nástroje, kolik zpěváků a tak dále... Pokud je mi také známo, platí se za nahrávací hodinu, takže určitě také záleží na tom, jak rychle a kvalitně hudebník dokáže „pracovat.“
  Nejsem si tedy úplně jistá, jestli je logickým krokem, abys svou hudební kariéru zahajovala právě profesionálním nahráváním písniček. Možná by bylo lepší, aby sis nejprve zkusila vybudovat nějaké publikum. Zjistila, zda je o tvou hudbu zájem... a pokud se ti bude dařit, postupem času nějaká nabídka na nahrávání vyplyne.
  Držím ti palce!
  Bára

  Jiné téma

  Kdyby místo Facebooku spadl Microsoft...

  Od předešlé situace s výpadkem Facebooku, tak si kladu otázku, co by se asi stalo, kdyby vypadl Microsoft a tím pádem i Windows (což by možná nebylo s novým OS úplně nereálné). Kolik by tento výpadek prodělal?

  kluk, 13 let, 5. října

  Windows není síťová služba, operační systém pořád dovede fungovat i bez internetu, takže by to nejspíš skoro nikdo nepostřehl. :-)

  Různé jejich webové služby mají různé poruchy pravidelně, někdy jsou rozbité i záměrně, protože Microsoft usoudí, že už je nebude podporovat. Technologií, které se rozhodli pohřbít, někdy i bez náhrady, je spousta. Z pohledu vývojáře to může být stresující, zejména když vidím na jejich webu už miliontou hlášku ve stylu „tady přeci vůbec nic není, zadal jsi správně adresu?“ v místě, kde dříve byla dobrá dokumentace. Jsou jako armáda, která pořádá velkolepé vojenské přehlídky, ale když mají hájit své území, uvědomí si, že to vlastně není jejich území, a pokojně odpochodují pryč. :-D

  Historicky míval i Windows pověst, že často samovolně padá, té se postupně zbavil. Pravděpodobně na nestabilitě svých systémů a svého směřování nějaké miliardy průběžně prodělávají, ale když je to dlouhodobý problém, akciové trhy s ním počítají. Myslím, že nemají v architektuře firmy žádné jedno slabé místo, na kterém je závislé úplně všechno. Kdyby jim spadnul jejich cloud Azure, tak to by je pravděpodobně hodně bolelo, nefungovala by spousta webů, u kterých běžný smrtelník ani netuší, že jedou přes Microsoft, ale uživatelům Windows by to bylo fuk.

  S Facebookem to je asi neporovnatelné. Facebook od začátku stál na tom, že je to centralizovaná služba, která do sebe soustředí i další pohlcené služby (Instagram, Whatsapp, Giphy, Oculus, Mapillary atd.), aby nashromáždila co nejvíc informací o zranitelnostech a slabostech svého uživatele a mohla je zpeněžit. Centralizace je klíčovou podmínkou jejich existence, proto jsou k nebezpečným pádům a útokům náchylnější než žoviálně chaotický Microsoft.

  Z podobného soudku jednoho rizikového bodu
  Kdo umí anglicky (alespoň číst titulky), může se mrknout na video rozmýšlející hypotetický scénář, co by se stalo, kdyby v Googlu někdo rozbil přihlašování do mailu takovým způsobem, že by se šlo přihlásit do jakékoliv schránky GMailu bez hesla. :-D

  Jiné téma

  Dioptrie a VR

  Ahoj mohu se zeptat nosím dioptrie je tedy pro mě Virtuální Realita určena.
  Děkuji

  kluk, 12 let, 4. října

  Ahoj, většina lepších brýlí pro virtuální realitu umožňuje nosit dioptrické brýle „uvnitř“ virtuální reality, tedy koukat se skrz brýle. Tam, kde to nejde, lze používat kontaktní čočky.

  Jiné téma

  Dobrý den mám takový problém že jsem prostě neklidná. Pořád potřebuju mít zaměstnané ruce nebo nohy. Když to zrovna nejde klepu do různých věcí a nebo si prokrupavam prsty. Nebo si střídavě stoupám na jednu nohu a vymlouvám se na to že je mi zima. Když něco nedělám rukama cítím se divně. Prostě se pořád potřebuju hýbat. O hodiny ve pořádku cmaram propiskou do sešitu bouchám nohou nebo ohýbám prsty o kraj lavice. Nebo třeba když jdu po ulici tak jen tak ohýbám prsty a dávám ruku do pěsti. Cítím se jako kdybych nebyla normální. Je normální pořád zaměstnávat ruce? Někdy to dělám bez toho že bych si to uvědomila. Je to nějaká porucha? Nebo je to v pořádku?
  A ještě mám takovou potřebu že chci psát levou rukou i když jsem pravák a pořád to zkouším a to mě zpomaluje. Jak si mám poručit a nezkoušet to?
  Děkuju za radu$> jste super poradna a omlouvám se že píšu tak často.

  holka, 30. září

  Ahoj,
  potřebu zaměstnat ruce mohou mít lidé třeba ve chvíli, kdy jsou neklidní, nabuzení, nervózní,... je to doprovodný příznak celé řady pocitů. Doporučuji vyhnout se energetickým drinkům, kávě a velkému množství cukru, které mohou neklid způsobovat. Neklid jde ovlivnit dechovými cvičeními. Když na sobě začneš pozorovat potřebu zaměstnat ruce, zkus na chvíli zavřít oči, zpomalit dech a prodýchat se až ke zklidnění, střídej nádech s hodně dlouhým a hlubokým výdechem.
  Co se týká psaní levou rukou, nevidím problém v tom si to vyzkoušet ve volných chvílích. Když ale potřebuješ psát rychle, třeba při testu nebo diktování poznámek, použij raději pravou ruku.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Jiné téma

  Zdravím všechny co tu pomáhají předem chci poděkovat za odpověd ted k věci:
  Cítím se ani kluk, ale ani holka a docela mě štve, že to nikdo moc nerespektuje i když jim to vysvětlím... pár lidi co mě chapou to naštěstí respektují, ale pak jsou tady lidi co ne.... upřímně nevím co mám jestě říci aby to aspon respektovali :(((. Bohužel tato země to ani moc nepodporuje už tím, že polovina lidí proti tomu má ( pochopím nějaký duvod akdyž aspon respektují to, že se tak cítím), ale pak tu jsou sprominutím blbci co dokážou hodně ublížit a že jich je...

  Mám ještě jeden dotaz:
  Je v česku umožněna operace kdy by se mi uplně odebrali hořejší ženské imtimnosti ( nadra?)

  bohužel mám jednu otázku co se nevztahuje na toto jméno, ale nechci zbytečně spamovat, tak to rovnou napíšu do jedné velké zprávy..
  začínám si myslet, že mám panické uzkosti... bohužel jsou vyvolané.. přišel jsem bohužel na to co to způsobuje a je to člověk... napadá mě jedine to, že se nějakým zpusobem tělo brání, jenže kvuli cemu, kdyz se nebavíme a ani se nevydame, ale porad mam strach se s tou osobou videt nebo takk.. ( upresnim jeste, že mi ta osoba hodně ublížila což by mohlo být taky akcept)... kdykoliv tu osobu vidím zacnu se okamzite klepat, brecet a nedokazu se hnout a bohužel to v te situaci nedokazu ani ovlivnit.. což je na tom to nejhorsi. Už s tím bojuju pul rok a je mi jasne, že tohle sam nevzladnu... už sem poprosil jednou rodice o psychickou pomoct, ale bohužel mi to nevěřili což má duvera znovu pozadat klesla na 0 procent.. bohuzel me nenapada jina nic lepsiho nez sem napsat... jsem zoufaly z toho bohuzel...

  tohle by bylo vse uz ted jsem rad, že jste mi dali sanci si mě vyslechnout a predem dekuju za rady...
  FireTies

  Fireties, 15 let, 26. září

  Ahoj,
  respektovat odlišnost může být pro lidi velmi těžké. Držím palce, aby se to lepšilo!
  Operace ňader možné jsou, včetně jejich odejmutí. Z jiných než zdravotních důvodů se většinou provádějí až u plnoletých.
  Úzkosti mohou hodně snižovat kvalitu života, jsem ráda, že se to snažíš řešit. Napadá mě, jestli by bylo možné promluvit si o tom třeba se školním psychologem? Nebo poprosit o radu některého z učitelů? Pomoc a podporu najdeš také na Lince bezpečí, můžeš zdarma zavolat na číslo 116111 a promluvit si s nimi o svých trápeních.
  Měj se krásně!
  Péťa

  Jiné téma

  Únik moči

  Jak se pozná únik moči ? Nebo její příznaky ?

  holka, 14 let, 23. září

  Ahoj,
  únik moči poznáš poměrně jednoduše tak, že se trošku počůráš (může to být jen několik kapek, stejně jako větší množství), aniž bys nad tím měla kontrolu. Obvykle k tomu dochází například při kýchnutí, zakašlání, poskocích (například na trampolíně) a podobně. Výjimečně se únik moči může objevit u každého a není potřeba se tím stresovat, protože v takovýchto situacích zkrátka mohou povolit svěrače a k úniku moči dojít. Pokud by se objevoval pravidelně, je potřeba ho začít řešit s odborníkem.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Noční nehoda

  Ahoj Alíku, i když vím, že toho máte hodně, tak vás poprosím, abyste si na mě čas našli prosím co nejrychleji. Stala se mi před chvíli totiž malá věc. Počůrala jsem se. Jo, počůrala jsem se, ale hned jsem se vzbudila a zastavila to. Jenomže přesto jsem měla mokrou postel, kalhotky a trochu i deku. Nevím, jak se toho zbavit. Mámě to říkat nechci, tak se s tím musím poprat sama a proto žádám o pomoc vás. Smůla se na mě ale hodně lepí a bylo pět ráno, takže zo nemůžu hodit do pračky, dělalo by to velký rámus. A kdybych chtěla povlečení vyměnit tak to taky nemůžu, protože nová čistá prostěradla jsou u mámy v ložnici a kdybych tam vešla, tak bych ji vzbudila. Navíc je deka, kterou používám ségřina, protože ona je zrovna pryč a její deka je taková ta pro dva lidi, mezitím co moje je jen obyčejná pro jednoho. Kalhotky nejsou problém, to vyždímám ve vodě s mýdlem a máma si toho nevšimne. Mohla bych ty prostěradla vyčistit hned co se vrátím ze školy, ale dneska máme odpoledku, takže do půl čtvrté jsem doma a ségra se vrátí buď ve tři nebo pozdě večer. PROSÍM POMOCT!;-(;-(

  holka, 13 let, 20. září

  Ahoj,
  naprosto rozumím tomu, že je ti tato příhoda nepříjemná a nejspíš se cítíš i trapně, ale ráda bych tě uklidnila, že takové nehody se čas od času stanou každému. Nebála bych se proto svěřit mamince a poprosit jí, zda by ti následky nehody pomohla napravit. Klidně se jí přiznej, že se cítíš trapně, ale postav se k tomu, co se stalo čelem. Zapírání a maskování následků jen málokdy zůstane neodhaleno a ve finále je výsledek obvykle mnohem horší, než kdyby se člověk přiznal rovnou. Jsem si jistá, že když mamince řekneš, že se ti stala nehoda, že je ti to líto, cítíš se trapně, ale ráda bys vše uvedla do pořádku, určitě to pochopí. I dospělým se občas stane, že dojde k drobnému samovolnému úniku moči a jednorázové noční pomočení může být způsobeno třeba i velmi živým snem. Zkrátka to není zase tak ojedinělé, jak by se mohlo zdát. Doporučuji ti tedy „přiznat se“ a poprosit maminku, aby ti mohla uvést vše do pořádku.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  zdravím! dneska v autobuse řidič vyšel z té jeho kabinky a říkal nám tam, že jsme tam nechali jízdenky a že si podle čísel karet může zjistit naše jména. Může se něco takového jako je zjišťování jmen dělat? Mně to přijde minimálně dost nemorální a mám z toho chlapíka strach:/ Jinak se omlouvám, nevím zda-li to jako adminé vidíte, ale u předchozích já jsem nevěděla jestli zadat pravý věk, my máme s kamarádkou založené účty ze srandy tak trochu

  holka, 13 let, 17. září

  Ahoj,
  úplně nerozumím tomu, proč by si řidič měl chtít zjišťovat vaše jména. Možná, aby věděl, komu má jízdenky vrátit. V tuto chvíli asi není důvod se pana řidiče bát. Kdyby byl na vás ještě někdy nějak nepříjemný, tak to řekněte rodičům.
  Měj se hezky,
  Péťa

  Jiné téma

  Může si dítě objednat McDonald?

  Ahoj Alíku, vrtá mi hlavou jedna věc už dost dlouho. Vím, respektuju, a jsem ráda, že máte na starosti důležitější dotazy, ale stejně se zeptám: Můžu si jako dítě objednat třeba McDonald? Jde to třeba online?

  holka, 20. září

  Ahoj holko,
  je mi líto, ale tento druh dotazů neřešíme…

  Pokud vím, tak web McDonaldu je mládeži normálně přístupný, takže si na něj i jako dítě můžeš zajít a přečíst si tam odpověď v jejich obchodních podmínkách, nebo v podmínkách dalších služeb, které používají na rozvoz. Odkaz na podmínky bývá většinou v patičkách webů, nebo v objednacím formuláři, kde obvykle musíš souhlasit s tím, že jsi je přečetla a souhlasíš s nimi, takže tak jako tak je asi moudré si je (alespoň zběžně) přečíst. ;-)

  Čtení probíhá tak, že se podíváš na písmenka a normálně pospojuješ hlásky za sebou do slabik, slabiky do slov a slova do vět. Pak stačí jen pochopit, co ty věty znamenají. Myslím, že nejsem o moc větší odborník na čtení než ty. ]:-)

  Nechce-li se ti studovat celé podmínky, použij v prohlížeči vyhledávání v rámci stránky (na PC zkratkou Ctrl+F), zkus vyhledat třeba slovo „let“ nebo „18“, nebo „16“, nebo „15“, nebo jakoukoliv jinou číselně vyjádřenou věkovou hranici, kterou podezíráš z existence a která by ti mohla v objednání bránit.

  Alík

  Jiné téma

  Jak si upravit vlasy?

  Ahoj, potřebuji radu. Mám dlouhé vlasy. Když jsem byla malá tak jsem měla kudrlinky, teď už mám jen trochu vlnité v takových těch "spodních" části. No ale můj problém je ten že když si vlasy účesu tak ani ne 5 minut vypadají hezký učesaně, a pak po těch pěti minutách vypadají tak jakoby bez života neučesane. Ostatní holky když si česou vlasy tak jim to vydrží klidně celý den bez jakýchkoliv tužidel atd. Ale mně ne. Strašně mě to štve. Neví někdo co stým? Nebo nějaký přípravky na to či co. Děkuji 🙋‍♀️

  holka, 14 let, 16. září

  Ahoj,
  i když nejsem kadeřnice, myslím, že ti dokážu poradit, protože osobně řeším stejný problém. Špatnou zprávou je, že každý člověk má ganeticky danou „kvalitu“ vlasů a nedá se s tím nic dělat. Mám tím na mysli to, jestli máš vlasy jemné, nebo hrubší. Jestli mají tendenci k plihnutí, nebo ne. Vlnité, nebo rovné a podobně.
  Dobrou zprávou je, že existuje mnoho přípravků, kterými lze případné nedostatky vlasů kompenzovat. Já osobně používám přípravky značky Redken, které jsou určeny speciálně pro vlnité vlasy, a které mi doporučila kadeřnice. Nicméně existuje samozřejmě spousta dalších značek, které vyrábí přípravky speciálně pro vlnité vlasy a které ti pomohou zvýraznit jejich strukturu a udržet účes upravený.
  V zásadě tak máš dvě možnosti: Buď můžeš navštívit nějakou dobrou kadeřnici a nechat si doporučit přípravek, který se bude hodit právě pro tvé vlasy, nebo můžeš zkoušet sama, který z dostupných přípravků ti bude lépe vyhovovat. Jejich používání se určitě není potřeba obávat. Kvalitní přípravek nejen udrží tvé vlasy upravené, ale ještě je ošetří.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Dobrý den mám pro vás jeden dotaz ohledně pejska kterého bych si moc přála. Jde o to že mi už jednoho pejska máme ale ten je hrozně velký, kouše, atd. my jsme si všichni moc přáli pejska potom co nám umřel ale já jsem už takové plemeno nechtěla chtěla jsem spíš nějaké malé a nějaké co by tak neskákalo atd. Teď se mi naskytla příležitost že bych ho možná tak na 30% mohla dostat ale víc ne tak rodiče se mě ptali o mých představách a jestli by to bylo možné. já jsem řekla že bych chtěla nějaké spíš menší co by se dal i do bytu třeba a taky nějakého co moc neskáče a je takové spíš klidné a a je hodné k dětem. Já bych všechny věci zaplatila A chodila bych sním na procházky a taky jsem hrozně moc na mobilu tak mě napadlo že bych mohla říct že když budu mít psa že si budu chodit na procházky a nebudu mít tak často mobil a taky bych ho cvičila a všechno co potřebuje všechno udělala a veterinář bych chodila s rodiči. Já už mám zkušenost protože často chodím k kamarádkám ty mají taky vlastní psa taky menší. kamarádka dostala asi tak před rokem štěně a já k ní docela často chodím takže vím co co štěně potřebuje a vlastně s ní třeba jednou týdně chodím s tím psem na procházky.

  Otázka zní: myslíte že bych se o takové štěně dovedla postarat a jaké plemeno by bylo nejlepší?

  Děkuji $>

  holka, 10 let, 5. září

  Ahoj z Modré linky,

  zvažujete pořízení štěněte a máš kolem toho pár otázek, se kterými ses rozhodla napsat. Už jednoho psa máte, ale ten není podle Tvých představ. Ráda bys menší plemeno, které je klidné a hodné, teď bys měla příležitost psa dostat. Z Tvého mailu čtu, že bys ráda pejskovi dala hodně svého času a energie, opravdu o něj stojíš. Všechno, co jsi psala mi přijde jako vhodná a potřebná péče o psa. Když Ti na něčem záleží, tak jsi tomu ochotna věnovat spoustu sil, píšeš, že s pejskem chceš chodit na procházky, cvičit jej, chceš trávit méně času na mobilu, abyste spolu mohli být. To všechno zní moc dobře a přála bych Ti, aby to vyšlo tak, jak si přeješ. Už jsi i sama psala o dohodě s rodiči, kteří do toho mají taky hodně co říct. Na spoustu věcí stačíš určitě sama, ale jsou i věci, u kterých budeš potřebovat pomoc (třeba veterinář, jak píšeš, anebo co bude se současným pejskem). Tvoje zkušenosti asi taky posílily díky ostatním psům od kamarádek, se kterými se potkáváš. Napadá mě, že pokud bys chtěla hledat další podporu pro výcvik případného psa (aby např. neskákal, byl hodný k dětem apod.), tak bys mohla zvážit psí cvičák někde v Tvém okolí, možná by kamarádky uměly poradit. Bývají tam experti na výcvik psů a poradí Ti, když nebudeš vědět, jak něco psa naučit. Pes se tam taky může setkávat s jinými a zvykat si tak na psí společnost i ostatní lidi. Bohužel Ti neporadím, jaké plemeno je pro vás nejlepší, existují ale kynologické poradny (můžeš si dohledat na internetu), kde Ti zodpoví další odborné dotazy klidně online. Důležité ale zůstává povídání si o psovi s Tvými nejbližšími, kteří s ním budou trávit, stejně jako ty, nejvíce času.

  Držíme palce
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!