Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Jiné téma

  Ahoj alíku,
  Nad tímhle často večer brečím a hrozně mi to leze do hlavy. 😔😔😔
  Já vím že by jsem ještě neměla mít instagram ale o to nejde. Nesnáším když na ty příspěvky dávají obrázky týrání zvířat. Já vím že to myslí jako stop týrání zvířat, ale já vždycky když to vidím se hrozně rozbrečím a nedokážu to pobrat. ale nesnáším když to vidím a vždycky když pomyslím na to jak hrozně se cítí ty zvířata tak je mi hrozně mizerně. Proč to dělají? Máma ještě neví že instagram mám a tak jí to říkat nechci. 😭 Taky všude je stop testování na zvířatech, něco jako chápu ale jak třeba testují na zvířatech kosmetiku? Co jim to dělá? Vím že tohle je docela hloupý dotaz ale nikoho se neodvážím se na tohle zeptat 😔😪😭A proč na nich testují?
  Sama hrozně miluji zvířata a tak potřebuju poradit jak se s tímhle vypořádat.

  holka, 12 let, 22. října 2021

  Ahoj,
  máš pravdu, že týrání zvířat je strašné, a člověku se často může chtít plakat, když vidí nějaké fotky nebo čte některé příběhy, kde je zvířatům, ubližováno. Proč to dělají? Těžko říct. Ne všichni zkrátka mají ke zvířatům tak dobrý vztah jako ty. Týrání zvířat je ale zákonem zakázané, což je moc dobře, protože lidé, kteří to dělají, budou potrestáni.
  Testování na zvířatech se provádí kvůli tomu, že ne všechny výrobky je možné testovat rovnou na lidech. Týká se to třeba kosmetiky nebo léků. V mnoha případech to zvířatům může působit poškození zdraví, proto se proti tomu často protestuje.
  Chápu, že zvířata miluješ a je těžké se vypořádat s tím, že se něco takového děje. Ty sama můžeš změně napomoci třeba tím, že se ke zvířatům budeš chovat vždy hezky nebo třeba tím, že budeš používat veganskou kosmetiku - takovou, která na zvířatech testována není.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Jiné téma

  Ahoj :)
  Mám toho asi trošku víc a možná napíšu i víckrát. Každopádně možná to ani žádný seriózní problém není, ale radši se chci ujistit protože doma mi s tím nikdo nepomůže. Je mi momentálně 14, a už delší dobu mě trápí dost problém (mám to po taťkovi pravděpodobně protože je takový taky) ale sice už dlouho ale v poslední době se to akorát zhoršuje a všímám si že začínám být dost agresivní. Dokáže mě naštvat i úplná maličkost které by si podle mě normální člověk vůbec nevšímal, ale nejhorší je že mě to vždycky i ty maličkosti naštvou v přehnané míře. Doma pořád slýchávám že se ani nesnažím, že se musím snažit ovládat sama a že do toho nic nedavam že je to můj problém. Každopádně problém je že i když se upřímně snažím tak ten vztek potlačit vůbec neumím, ovládnout se taky ne a když už se musím nějak uklidnit co nejdřív tak potřebuju být někde sama kde bych si mohla vybít zlost třeba mlacenim polštářem o zem a takovým tzv řvaní v septani, jo jde to zní to divně sice... Ale uklidnit se mi vždycky třeba hrozně dlouho, třeba půl hodiny než si vyvíjí úplně tu největší zlost a dalších 15 nebo 20 min než mužů normálně mezi lidi aniž bych něco udělala. Je tu jeden trošku problém a je to možná i moje chyba ale hrozně mě fascinují věci jako sériové vrazi různé vraždy případy atd. Je to dá se říct jeden z mých přímo koníčku protože zbožňuju dívání se na krimi dokumenty, nevadí mi ani brutální filmy/videa/obrázky. A to mamce právě vadí že kvůli tomu pak budu víc agresivní. Je to možná pravda ale s tím přehnaným neustalym naštvaní mám problém už dlouho a všichni to dávají za vinu mě. Nebo třeba, to se musím svěřit když už nikomu jinému nemůžu, mám nejlepšího kamaráda na kterým mi hodně záleží a zjistila jsem že se mu líbím taky, no tak občas když mám strach že ho ztratím, tak třeba jsem udělala věc jako že jsem mu přes fake ucet napsala že se ta fake holka dozvěděla že já už někoho mám že nemám šanci nebo že jsem o něm napsala něco hnusného atd a on mi to pak třeba poslal a mě prostě hrozně zlepšilo náladu když to řeknu hnusně že jsem někomu udělala to co všichni dělali mě (ano skoro celej život jsem byla za takovou tu naivní holku že které si všichni delali jen srandu) a prostě mě tak trosku těší když to můžu udělat někomu komu na mě záleží taky. Nevychloubam se s tím, ani to není zdaleka vše ale prostě chtěla bych hrozně pomoct co mám dělat, jestli mám si najít nějakého terapeuta nebo nevím protože já jsem na tenhle vecech skoro zavislak už a s tou agresivitou prostě vždycky úplně ztratim mysl a jsem schopna skoro čehokoliv. Je pravda že doma mi za všechno nadávají furt, taťka s jeho agresivitou i za Věci se kterýma nemám třeba nic společnýho a ve mě už to bohužel nic jako respekt nevyvola, spíš zase vztek a vždycky ses s ním začnu nekontrolovaně hádat a už prostě nevím co mám se sebou občas dělat, nepřijde mi to normální. Omlouvám se že je zpráva tak dlouhá a předem díky za snad odpověď :(

  holka, 14 let, 17. ledna

  Milá pisatelko,

  dobře, že ses svěřila. Nevadí, že tvůj dopis je delší, či některé věci opakuješ. Je cítit, jak naléhavé to pro tebe je, jaký tlak to na tebe vytváří. A zároveň je moc dobře, jak si vše uvědomuješ a hledáš pro sebe z toho cestu ven.T To je moc důležité a opravdu tě chválím, že ses odhodlala napsat.  Píšeš o tom, že se potýkáš se svým velkým vnitřním vztekem, který se rychle probudí a je velmi silný, že ho téměř nedokážeš potlačit.  A  potřebuješ hodně času v ústraní na uklidnění. Dáváš svůj vztek do souvislosti s tím, že tvůj táta je také takový. Podle toho, co píšeš, si myslím, že tvůj vztek může být výsledek více vlivů. Ano, na jednu stranu to tzv. máš po tátovi jako určitou dispozici nervový soustavy. Ale na druhou za tím také může stát chování rodičů, zvláště otce, k tobě. Představuju si, že se k tobě choval od  narození způsobem, který v tobě další vztek probouzel. Doporučila bych ti opravdu vyhledat psychologa. Mohl by ti pomoci porozumět svému vzteku, co ho spouští, na co jsi citlivá, a především tomu, co vše za ním stojí a jak se v tobě takto silný vztek rozvinul. Pomůže ti také najít způsoby jak ho v sociálních či individuálních situacích zvládat. Je moc dobře, když budeš i nadále o tom mluvit, sdílet to s druhými. Dobře pozoruj situace, kdy ten vztek cítíš nejvíc a zkus zpětně, s odstupem si uvědomit, co se v té situaci přesně odehrávalo. Zkus si tu situaci promítnout krok po kroku. Už samo to, že si tu situaci tzv. zvědomíš, ti bude pomáhat lépe s tím vztekem zacházet. Jinak ti k tomu ještě chci říci, že vztek je ve své podstatě obranná reakce, má své důležité místo a není sám o sobě špatný. U tebe je pouze patrné to, že je příliš velký a nadsazený. A proto se zamýšlím nad tím, co dalo v tvém životě příčinu k tomu, že se potřebuješ tolik bránit. A opět mě napadá to, že za tím může stát chování někoho z tvé rodiny k tobě. A to právě by s tebou dobře probral tvůj psycholog. Zkus se obrátit na školního psychologa. Případně mě napadá, že můžeš využít také náš chat Centra Locika. Zde můžeš o tom napsat více a třeba společně s naším pracovníkem podrobně rozebrat nějakou situaci, kterou jsi zažila. Můžete společně hledat cestu, jak ten vztek co nejlépe zvládnout a  jak si od toho napětí ulevit. Najdeš ho na https://iporadna.cz/elinka-chatova-poradna/ , je otevřený od pondělí do pátku, vždy od 13ti do 17ti hodin. Tak ti držím palce, aby se ti brzy podařilo najít cestu k porozumění a úlevě. Poradce Centra Locika

  Jiné téma

  Dobrý den, mám další problém...

  V noci se vzbudím (třeba ve 3:40) s tím že už potom nemůžu dál usnout, ale někdy při tom mám i noční děsy a nedokážu poznat jestli je to pořád sen a nebo realita.
  Nevíte co s tím mám dělat?

  Předem děkuji moc za odpověď :-)

  Smutná holka12 let, 18. ledna

  Ahoj,
  mrzí mě, že máš takové starosti se spánkem. Chci tě ujistit, že tyhle situace zažívá docela dost lidí. Zamysli se, čím to může být, jestli tě v životě něco netrápí nebo nemáš z něčeho obavy, když porozumíš tomu, proč se to děje, bude pro tebe snazší to zvládnout. Zkus si o stavech, které zažíváš promluvit s rodiči nebo jiným dospělým, kterému věříš. Společně pak hledejte možnosti, jak tomu předcházet. Možností také je navštívit školního psychologa.
  Držím palce, ať to brzy přejde!
  Péťa

  Jiné téma

  Ahoj,
  nedávno začal nový rok a já jsem si na Silvestra začal uvědomovat, že jsem za minulý rok nic neudělal a hrozně mě to štve.
  Jako čtrnáctiletý teenager bych si měl hledat nové kamarády, navazovat hlubší sociální vztahy a obecně se rozvíjet. Namísto toho pořád sedím doma a nic nedělám. Po škole vždycky přijdu domů a do večera, kdy jdu spát, v podstatě nic nedělám a jen neustále zoufám nad tím, že bych měl ze sebou sakra něco udělat.
  Taky mě deprimuje, že se mi zdá, že nemám žádný na nic talent a nemám žádné kamarády. Ve škole sice mám kamarády, ale mimo školu se nějak nestýkáme. Maximálně chatujeme na sociálních sítích.
  Všichni mí kamarádi normálně sociálně interagují a já si proto připadám, jako kdybych zaostával.
  Mohl by mi prosím někdo poradit, jak se můžu dostat z toho přetrvávajícího stereotypu, ve kterém žiju?
  Děkuji.

  kluk, 14 let, 17. ledna

  Ahoj,
  jsem si naprosto jistá, že jsi toho za loňský rok udělal spoustu. Zkus si sednout s papírem a tužkou a zapiš třeba i jen malé úspěchy. Pak si můžeš sepsat také cíle na rok 2022. Opět není třeba psát nic velkého, zaměř se na malé splnitelné cíle.
  Přijde mi, že jsi na sebe zbytečně přísný. Věř mi, že nemusíš dosahovat dokonalých výkonů a už vůbec se nemusíš srovnávat s ostatními, vždyť jsme každý jiný. Hledej si to svoje. Věnuj se věcem, které tě baví a je úplně jedno, že sociálně interagují, ty se do toho nutit nemusíš.
  Buď na sebe hodnější a uvidíš, že se ti pak snadno podaří najít si svou cestu životem, na které budeš spokojený. :)
  Měj se krásně,
  Péťa

  Jiné téma

  Ahoj poradno, děkuji za to co pro nás děláte :-).
  Potřeboval bych pomoct s jednou věcí. Mám pořád nutkání všechno kontrolovat. Když jdu na WC tak zniceho nic mě něco volá do koupelny zkontrolovat jestli jsem vypnul vodu, pořád se vracím jestli jsem nezapomněl zhasnout nebo zamčít. Vím, že jsem zhasnul ale přes to se musím jít ujistit a potom znova a znova dokud mi to není dostatečně jasné. Nevíte jak se toho zbavit?
  Předem děkuji za odpověď :-).

  kluk, 14 let, 4. ledna

  Ahoj,
  tyto nutkavé myšlenky mohou být velmi obtěžující. Jak se cítíš, když to zkontrolovat nemůžeš? Přejdou po chvíli tyhle myšlenky a zabavíš se něčím? Zkus to někdy prostě nekontrolovat. Kdyby to pro tebe bylo moc stresující, promluv si o tom se školním psychologem nebo jiným dospělým, kterému věříš. Společně pak můžete hledat řešení těchto starostí.
  Dej vědět, jak to jde.
  Péťa

  Jiné téma

  Nevěra mámy + Jsem lesba

  Ahojky alíku, mám 2 dotazy na úplně odlišný téma tak začnu, dotaz č. 1)Už asi přes 2 měsíce moje máma podvádí tátu a bojím se to tátovi říct protože si myslím že by byl rozvod a jelikož moje matka rozhoduje za vše musela bych bydlet u ní a nedala by mi šanci si vybrat jestli chci bydlet u táty nebo u mámy. Dotaz č.2)Je možný být lesba v 11? Teda vztah z holkou jsem ještě neměla ale cítím mnohem více k holkám než ke klukům protože už přes 3 roky se mi líbí jedna holka ze zuš a když si s ní povídám hrozně se stydim, koktám a červenám se jak rajče a nevíte náhodou jak to zastavit? Jsem někdy z toho v koncích:(

  Ahoj,

  pokusím se Ti postupně odpovědět.
  Ad 1) Chápu, že dozvědět se takovou informaci, jako že máma podvádí tátu, může být velmi zatěžující. Dovedu si představit, že možná váháš, jak nyní s touto informací naložit. Je pravdou, že tato skutečnost v některých případech opravdu může vést k rozpadu vztahu. Podpořím tě v tom, aby sis o všem nejprve zkusila promluvit s mámou. Můžeš jí říct, co víš, čeho se obáváš, a jak se v té situaci cítíš. Pokud s mámou nechceš vše sdílet a není mezi vámi důvěra, zkus oslovit, dříve než tátu, někoho ze širší rodiny- prarodiče, tetu strýce, někoho, komu věříš, můžeš se na něj spolehnout.
  Pokud by nakonec skutečně došlo k rozvodu, o Tvé budoucnosti rozhodují oba rodiče - nejdůležitější je tedy v takovém případě schopnost rodičů se dohodnout. Poslední slovo má však soud. Ty máš právo říci svůj názor, u koho bys případně chtěla bydlet, a je možné, že soud k Tvému vyjádření bude přihlížet.

  Ad 2) V 11 letech dosud není Tvá sexuální orientace vyhraněná, ještě se vyvíjíš a vše se utváří, proto se zatím ještě nedá s jistotou říci, zda jsi či nejsi lesbického zaměření. Říkám si, že je třeba tomu dát ještě chvíli čas a uvidíš, jak se vše vyvine. Náklonnost k osobám stejného pohlaví je v 11 letech úplně normální. V kontaktu s holkou ze ZUŠ, která Tě tolik uvádí do rozpaků, by se Ti možná ulevilo, kdyby ses ke svým pocitům otevřeně přiznala. Vyžaduje to osobní statečnost a odvahu, na druhé straně přináší úlevu a uvolnění. Zkus si o tom promluvit s někým, komu důvěřuješ a kdo Tě dobře zná, třeba s dobrou kamarádkou. Můžete společně probrat i to, jak bys mohla dále postupovat. Pokud se necítíš na otevřený projev, je možné také té holce napsat, co cítíš. Netlač na sebe, snaž se postupovat podle toho, jak to sama cítíš, podle své intuice.

  Vše dobré do roku 2022.
  Modrá linka

  Jiné téma

  Nevyhovuje mi spát od 22 hodin

  Ahoj Alíku mám menší problém ohledně spánku moje máma najednou začala že budu spát chodit nejpozději o víkendu ve 22:00 a vstávat budu nejpozději v 10:00 protože mi je 12 a jsem ještě malá na to abych chodila spát nějak pozdě. Máma taky byla kvůli tomu naštvaná :/ (vždy jsem chodila spát nějak rozumně nebo když mi řekla) Ale teď je ten problém že jak mi to nakázala a já chodím spát takhle tak jsem prostě stejně vzhůru dokážu se i koukat do zdi 2 hodiny a stejně neusnu a musím se potom stejně přinutit někdy si vezmu na chvíli telefon a koukám do něj.(Vidíš to i teď na tom čase kdy ti to posílám:( )Jenže potom je ráno a spím klidně do oběda a to mámu taky štve takže mě začala budit.Ale všichni mí kamarádi chodí spát kolem jedenácté až půlnocí a to mě taky štve :( Zkoušela jsem i čaj na spaní atd. ale to mi stejně nepomáhá a já už si fakt nevím rady :(

  holka, 12 let, 27. prosince 2021

  Ahoj z Modré linky,

  když člověk nemůže usnout, je to vždy nepříjemné. Z toho, co píšeš, docela vyznívá, že bys chtěla chodit spávat později. Jestliže tedy chceš mamce dokázat, že přece nemůžeš chodit spát ve 22 hodin, protože neusneš, opravdu budeš mít se spaním potíže. A to by byla škoda, protože dostatečný a kvalitní spánek je velmi důležitý. I když chápu, že chceš být vzhůru tak dlouho jako Tví spolužáci, domnívám se, že chodit spávat ve 22 hodin je ve Tvém věku docela odpovídající, hlavně je to však na Tvé dohodě s mamkou. Prvním krokem tedy je Tvé rozhodnutí, že opravdu usnout chceš. K dobrému usínání napomáhá pravidelnost. Velmi se tedy doporučuje chodit spávat pravidelně, alespoň přibližně ve stejnou dobu bez ohledu na to, zda je všední den či víkend. Také by mohlo pomoci, abys vstávala dříve - pokud spíš do 12 hodin, nedivím se, že se Ti ještě ve 22 hodin nechce spát. Pokud vstaneš v 8 hodin, budeš večer unavenější a bude se Ti usínat lépe. Dále se doporučuje před spaním již nejíst, dělat spíše klidné věci, vytvořit si třeba nějaký usínací rituál. Také ale nekoukat do mobilu, počítače ani na televizi - modré světlo totiž dobrému usínání neprospívá. Můžeš zkusit i nějaké relaxace, které Tě uklidní.

  Přejeme Ti klidné spaní.
  Modrá linka

  Jiné téma

  zdravím všechny,
  tentokrát se na vás obracím s trochu vážnějším dotazem než je u mne obvyklé...jde o to že je mi nějak divně, pořád se mi chce brečet, je mi všechno jedno, jsem hrozně paranoidní (třeba vždy když přijdu do pokoje prohledávám skříně, dívám se za záclony, a dívám se pod postel, a to všechno jen protože se bojím že tam někdo je, taky si zatahuji rolety většinou do úplné tmy, protože se bojím že mne někdo sleduje), je mi často smutno jen tak, jsem hrozně unavená, dostávám malé záchvaty vzteku kvůli věcem úplně primitivním, a často se mi chce zvracet, třeba cestou do školy jsem šla a najednou jsem začla zvracet, myslím že to mám spojené s psychykou, prostě nevím co s tím dělat.

  Ve škole vždy ztratím veškerou energii, a moje kamarádky se pořád ptají jestli se něco děje, ale já když jsem se jednou tohle snažila vysvětlit jedné mé kamarádce, tak to prostě vůbec nepochopila, a řekla že „když nemám energii já tak se prostě usmívám“, a já se snažím usmívat ale ono to prostě nejde, a přijde mi že když to takhle půjde dál přijdu o své kamarády.

  Ahoj,
  pocity nepohody někdy zažíváme všichni, někdy zkrátka nemáme den, nebo nám nesedí roční období. Třeba teď v zimě tyhle pocity zažívá dost lidí. Pro kamarádky může být těžké se vžít do tvé situace. Myslím, že by mohlo být užitečné promluvit si o svém trápení se školním psychologem, rodiči nebo jakýmkoli dospělým, kterému věříš. Dospěláci totiž dost možná zažili něco podobného a dokážou ti snáz poradit.
  Zkus si užívat ty dobré chvíle, bude jich časem víc a víc.
  Péťa

  Jiné téma

  Sebevědomí a vlastní svět

  Ahoj, měla bych 3. dotazy tak doufám že mi je zodpovíte ;-)
  1. Mám velký problém se sebevědomým a chováním se přirozeně.
  Vždy když jdu do třídy(chodím do 7) tak si říkám že to bude skvělý den a že to zvládnu, takže hlavně asi zapadnout k ostatním a být taková jaká jsem, ale vždy mi přijde že se to zlepší buď o jedno procento, nebo asi moc ne, já o sobě vím že jsem velice sebekritická a to bude zřejmě ten problém. Cítím to takhle: Všichni ve třídě jsou podle mne dost spárovaný do různých partiček a i já mám ve třídě kamarády, to ne že ne a se všemi se bavím, všichni jsou v mé třídě vtipní a velice kamarádští +laskavý. Jsem vážně ráda že se s nimi alespoň (jinak než bych chtěla) bavím, ale vždy mi přijde že se chovám tak jaká já nejsem. V mé třídě mi moc nepřijde že by měl někdo stejný problém a tak mi to přijde zvláštní, jelikož když jsem byla menší tak jsem měla hodně kamarádů a byla jsem sama sebou i moc veselá (bylo to ve školce), ale myslím že jsem to už pak stejně začínala řešit. Asi bude ten hlavní problém že nemám ráda sebe samou a ani se vlastně moc neznám, neboli asi nevím jaká já jsem a taky mne letos nic nebaví a odstoupila jsem od svých koníčků+ nenacházím nějaké které by mi seděli. Myslím že nejsem vtipná, spíš jen někdy, jenže v mé třídě mně přijde že jsou všichni vtipní i ti nejoblíbenější. Rozhodně bych chtěla jít k psycholožce, ale mamka říká že jedna dobrá teď nemá vůbec čas a že se snaží, ale nic. S kámoškami vlastně skoro vůbec nechodím ven a nezapojují se moc do debat, ale někdy se právě s někým bavím. Měla bych se více socializovat , jenže nemůžu se přimět a vždy po škole jsem celkem unavená.

  2. Teď další problém:
  Vlastně nevím jak se to stalo, ale mám vlastně takový svůj svět kde je všechno podle mne a třeba chodím dokola v našem bytě (když tam nikdo není) a na sluchátkách mám puštěný písničky a domýšlím si jakoby ten svět a vím že mě to nepomáhá, ale naopak zhoršuje a stávám se více introvertní a nemůžu se vžít do toho že jsem ve skutečném. Moc mi nejde přestat :-(

  3. Tento problém bude kratší a je spíše o kamarádství= vím že je lepší kamarádit s klukama, ale já se s nima nějak bavit nemůžu a ani nevim jak bych se s nimi bavila. Ale spíše to směřuje k mému prvnímu dotazu a myslím že kdybych vyřešila převážně ten, vše by se vyřešilo.

  Strašně moc děkuji za případnou odpověď.

  Ahoj z Modré linky,

  svěřila ses nám se třemi tématy, nad kterými poslední dobou přemýšlíš. Nepokládáš nám konkrétní otázky, napíšu Ti tedy pár svých postřehů ke každé z oblastí, se kterou ses na nás obrátila.

  1. Připadá Ti, že máš problém se sebevědomím a nedaří se Ti být mezi spolužáky sama sebou. Věřím, že musí být často vyčerpávající, připadat si, jako by ses před ostatními nemohla uvolnit, být přirozená. Vnímám, že Ti na kamarádech ve třídě záleží, píšeš o nich moc hezky. Jsou podle Tebe vtipní a moc laskaví. Přála bych Ti, abys podobně dokázala vidět i sebe sama. Nepřijde Ti, že by někdo ze spolužáků měl taky problém se sebevědomím. Říkám si, že to ale jen na druhých nemusí být vidět, že o sobě nějakým způsobem pochybují. Je docela možné, že ani oni u Tebe nevnímají, že bys nedokázala být sama sebou. Všechny pocity, které jsi popsala, jsou v dospívání úplně normální. Jak začínáme dospívat, měníme se – fyzicky i psychicky, a tyto změny často přináší velký zmatek. Najednou prožíváme nejrůznější pocity, které jsou pro nás nové, často jsou i protichůdné. Jinak řečeno, začátek dospívání někdy dokáže s mladým člověkem docela zamávat. Podobně to popisuje hodně holek i kluků ve Tvém věku – více než dříve se stydí, řeší to, jak na druhé působí, nejsou si jistí, kým vlastně jsou a mají pocit, že sami sebe neznají. I to je normální a přirozené, jsi teprve na začátku cesty. Jak budeš dospívat, postupně budeš sbírat zkušenosti a ujasňovat si, co chceš a co nechceš, čemu se chceš věnovat a čemu ne. Přála bych Ti, aby ses mohla mít ráda. Můžeš si zkusit napsat seznam věcí, které se Ti na sobě líbí – tak, aby jich bylo alespoň 10. Mohou Ti s tím pomoci třeba i rodiče anebo blízcí kamarádi. I psycholog anebo psycholožka může být dobrý nápad. Mohl/a by Ti pomoci se zorientovat ve všem, co teď prožíváš. Píšeš, že by ses měla více socializovat, ale často býváš po škole unavená. Říkám si, že se nemusíš tlačit do ničeho, co dělat nechceš. Trávit čas s kamarádkami venku dává smysl, pokud Ti to bude přinášet radost. I únava může hrát velkou roli, bylo by fajn dostatečně odpočívat a dopřát si kvalitní spánek.

  2. Pustit si do sluchátek hudbu a představovat si svůj svět tak, jak by se nám líbil – i to je úplně normální a podobně to někdy pravděpodobně mělo hodně Tvých vrstevníků. Pokud do toho světa neutíkáš úplně pořád, je to úplně v pořádku, není na tom nic špatného. Vnímám, že jsi z toho smutná. Máš pocit, že Ti to nepomáhá, že jsi kvůli tomu naopak ještě více introvertní. Řekla bych, že pravda bude někde uprostřed. Na jednu stranu není dobré se takovými představami nechat úplně pohltit a přestat vnímat i to hezké, co se děje v reálném světě kolem nás. Na stranu druhou není důvod si takové chvíle zakazovat. Často podobné představování si věcí může člověku pomoci překonat těžší období anebo mu napovědět, co si v životě přeje, nasměrovat ho.

  3. Píšeš, že je lepší kamarádit s klukama. Zajímalo by mě, jak jsi k tomu došla, co Tě vede k tomu, že si to myslíš. Kamarádit s klukama může být moc fajn, často to bývá trošku jiný typ kamarádství, než to s holkama. Zároveň to ale není pravidlo, které musí platit pokaždé. Vždy nejdříve spíše záleží na člověku - jestli si s ním rozumíš a je Ti s ním dobře.
  Jestli je to holka anebo kluk při tom není až tak podstatné. Opět, není to něco, do čeho by ses musela nějak tlačit.

  Krásné Vánoce přeje,

  Modrá linka

  Jiné téma

  Ahoj, zdravím všechny!

  (dotaz o motivaci a sebepoškozování)

  Prázdnota a motivace

  Poslední dobu si přijdu prázdná a bez motivace. Nemám se ani k tomu dělat každodenní zásadité věci (koupání, obecně hygiena, většina věcí mi je jedno a nestarám se o nic, co mi dřív přišlo důležité...atd.)
  Například jsem se v říjnu rádoby zhroutila a na 3 týdny omezila kontakt se všema. Dokonce i s osobou co pro mě znamená celý svět, což si doteď vyčítám a nevím jak jsem to mohla udělat. Pořád se normálně bavíme ale mrzí mě, že jsem odsekla kontakt i s ní.
  Ty 3 týdny jsem si připadala úplně stejně prázdně jako právě teď a bojím se, že zase všechny bez jediného slova odseknu.

  Sebepoškozování

  Ano, mám problémy se sebepoškozováním. Myslela jsem si že už to dělat nebudu, protože tohle byly 3 čisté měsíce ale.. Očividně to funguje jinak.
  Vždycky to udělám v situacích když si nevím rady, je toho na mě moc, jsem v nepopsatelném stresu nebo jsem naštvaná.
  Když se o tom poprvé (a omylem) dozvěděla máma, neskutečně mě seřvala s tím, že co si to dovoluju, jestli jsem nezešílela, že ona tohle v mém věku nedělala, že jestli to ještě někdy udělám tak mě pošle do blázince, že jsem jí strašně zklamala, určitě jsem se snažila spáchat sebevraždu a další podobné kraviny..

  Nevím jak se vypořádat ani s jednou věcí.
  Děkuji předem za odpověď. - l*vesick

  holka, 14 let, 18. prosince 2021

  Ahoj,
  někdy člověk skutečně potřebuje být sám a z mnoha důvodů se nemusí chtít bavit s lidmi, jsem ráda, že se ti podařilo kamarádství obnovit. Stejně tak motivace k dělání různých věcí nemusí vždy být vždy stoprocentní a je to tak v pořádku. Každý máme dny, kdy jsme aktivnější a dny, kdy se nám naopak do ničeho nechce. Někdy to ale může být hodně nepříjemné, člověk se pak necítí dobře. Kdyby tě to trápilo po delší domu, bude moc fajn, když si popovídáš se školním psychologem nebo jiným dospělým, kterému věříš. Stejně tak by bylo dobré, probrat s někým důvody tvého sebepoškozování. Mamina takto nejspíš reagovala, protože o tebe měla obrovský strach, sebepoškozování je hodně závažný jev. Když tě napadne myšlenka na sebepoškození se, zkus místo toho zavolat na linku bezpečí (zdarma, 116 111) a promluvit si o svých pocitech.
  Měj se krásně, budu na tebe myslet.
  Péťa

  Jiné téma

  Záleží mi na spodním prádle

  Dobrý den, je mi za tři dny 15 a ještě se chci zeptat. Je normální, že mi podstatě v 15 už zajímá co mám na sobě za spodní prádlo? Nosím klasické nebo brazilky, ale mám i s krajkama. Hodně mi záleží na kvalitě, takže kupuji bavlněné atp. Je to v "15"
  Normální?

  holka, 14 let, 17. prosince 2021

  Ahoj,
  v první řadě bych byla opatrná se slovem „normální.“ Neexistují žádná pravidla, která stanovují, co je „normální“ a co už ne... a už vůbec ne v případě nošení spodního prádla. Každý člověk je originál a každému se líbí něco jiného - a je to tak v pořádku.
  Jinak je ale zcela běžné, že v průběhu dospívání začínají lidé věnovat větší pozornost svému vzhledu a zejména ženy se začínají zajímat o módu. Hezké a kvalitní spodní prádlo je rozhodně velmi důležité pro upravený vzhled a proto se domnívám, že je zcela „normální“, že mu věnuješ pozornost.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Ztráta kamarádek + Miluje mě?

  Ahoj poradno mám teď takové složitějšího období jsem zamilovaná a přišla jsem o své nejlepší kamarádky. Začala bych asi těma kamarádkama... najednou jsem zjistila že mě prostě začali pomlouvat to jsme si vůbec nic neudělali . No najednou už za dva dny spolu seděli a od té doby už jsme se spolu ani nepozdravili... Což já prostě nechápu... Je mi to líto, protože já jsem je měla ráda a nechápu z jakého důvodu mě najednou začali tak pomlouvat a taky se se mnou přestali bavit . naštěstí mám třídu plnou kamarádů a tak i přes žal nad ztrátou kamarádek mám stále celou třídu... jsem zamilovaná do jednoho kluka a prostě nevím jestli mě miluje a dost mě to trápí... od té doby co jsme se rozhádali s holkama tak se ke mně chová úplně jinak jako lépe... tak jako my jsme byli dobří kamarádi už předtím (ode mě samozřejmě i něco víc) ale teď prostě cítím změnu... Každý den se s ním prakticky pořád bavím a navzájem se rozesmíváme... Každý den ráno mě zdraví a pak se se mnou loučí... Přes den i kolikrát vyhledává kontakt se mnou... Jednou mě dokonce hledal přes celou školu jen aby mi řekl vtipnou hystorku... a já prostě nevím jestli mě taky tak jako ja jeho miluje... A prosila bych, jestli by jste neporadili... Jako signálu tam vidím docela dost (hlavně teď) ale mam pochyby, protože ja si fakt myslim, ze ma na lepsi... ale zase prostě já jsem do něj hrozně zamilovaná a on se ke mně chová tak hezky! A to ke většině holek ze třídy ne... Taky mě napadlo, jestli mu to ty dvě holky neřekly, protože teď poslední dobou na mě nahlíží až trochu podezřele jinak(lépe)... Budu ráda za brzkou odpověď...

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že se s Tebou přestaly bavit kamarádky a také s tím, že miluješ jednoho kluka a nevíš, jestli on Tebe miluje také. Nepokládáš žádnou konkrétní otázku, mohu se k tomu, co píšeš, vyjádřit pouze obecně.

  Pokud jde o Tvé kamarádky, umím si představit, že je Ti líto, že takto změnily své chování. Pokud je pro Tebe důležité vědět, co se stalo, můžeš se jich na to zkusit zeptat. Jen ony Ti na tuto otázku mohou odpovědět. Je dobře, že jsi nezůstala sama, že máš další spolužáky, se kterými se můžeš bavit. Zkus tedy trávit čas s nimi a budovat si a prohlubovat nová přátelství. Vím, že to neovlivní Tvé zklamání, ale asi to nebyly moc dobré kamarádky, když se mohly takto zachovat.

  Pokud jde o toho kluka, i v tomto případě platí, že Tvou otázku Ti může zodpovědět jen on. Jestliže se k Tobě chová hezky, pravděpodobně k Tobě má hezký vztah, přinejmenším alespoň kamarádský. Avšak co skutečně cítí, to ví jen on sám. To je důvod, proč velmi často zdůrazňujeme důležitost komunikace. Pro dobré vztahy je důležité, aby spolu lidé mluvili o tom, co cítí a prožívají, co by si přáli, co se jim líbí a naopak nelíbí, co je pro ně důležité.

  Přejeme Ti, abys získala odpovědi na své otázky a měla kolem sebe fajn lidi.
  Modrá linka

  Jiné téma

  Jak se stát katoličkou?

  Ahoj poradno,
  sice mám pocit, že můj dotaz do téhle poradny nepatří, ale úplně nevím, kde jinde se mám zeptat. Tak snad nevadí, že to píšu sem. Jde o to, že bych se chtěla stát katoličkou, chodit do kostela atd. Jenže nejsem z věřící rodiny a nevím jak to funguje. Nevíte jestli se musím někde zaregistrovat, a jak se mám do kostela oblékat, bude vadit, když přijdu např. v mikině?
  Předem děkuju za odpověď.

  holka, 13 let, 13. prosince 2021

  Ahoj,
  určitě nevadí, že jsi svůj dotaz napsala do poradny Alíka a i když sama katoličkou nejsem, pokusím se ti na tvůj dotaz odpovědět co nejlépe.
  Začnu tím, jak chodit do kostela oblečená. Jsem si naprosto jistá, že nikomu nebude vadit, když přijdeš v mikině. Pokud je mi známo, nevhodné je pouze takové vyzývavé oblečení, jako velmi krátké šortky, minisukně, nebo třeba odhalená ramena.
  Co se týká tvých začátků s vírou, určitě se nikde registrovat nemusíš. Můžeš začít třeba tím, že se podíváš na nějaký web pro věřící mladé lidi (například signaly.cz), kde se můžeš zapojit do diskusí a najít další lidi, kteří jsou na stejné vlně jako ty.
  Také na nástěnkách u vchodu do kostela bývají informace o aktivitách ve farnosti. Někde je možnost duchovního rozhovoru s knězem apod., někde je možné se přihlásit na kurz základů víry nebo přípravy na křest, někde se schází skupinka mládeže. Můžeš si také promluvit s knězem v kostele, který chceš navštěvovat, jaké aktivity by ti doporučil. Pokud budeš chtít, určitě najdeš způsob i cestu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Zdravím
  Co mám dělat když si mě přes našeho Společného oblíbence vyhledala jedná fanynka, která mi začala posílat hlasovky ať nepíšu, že by mne mohl bloknout jako ji? Reaguje i na mé komentáře. Zakládá nové účty. Nemůžu ji stále blokovat. Děkuji Řešila jsem to i s tím naším idolem. Ale nemůžu mu do nekonečna psát. Přes facebook. Je to dospělá žena s dvěma dětmi.

  Milá pisatelko, 

  úplně nejraději bych ti doporučila abys na to přestala na nějaký čas reagovat. Uvidíš, zklidní se to samo. Můžeš jí požádat aby ti přestala posílat ty osobní hlasovky. Reakce na komentáře jsou  ale bohužel na facebooku běžné a nejde tomu nijak zabránit. Prostě se otevíráš do veřejného prostoru a musíš s tím, že vyvoláš reakce druhých, počítat. Je to prostředí facebooku, kde si může každý psát v podstatě co chce. A je to proto na tobě, zda-li k tomu budeš dávat další důvod. Proto bude nyní nejlepší nedávat další podněty a komunikaci na nějaký čas zastavit. Jiným způsobem tomu bohužel nezabráníš.

  Poradce Centra Locika.

  Jiné téma

  Ahoj Alíku a spol.

  Já jsem do svých 11 let měla trochu problémy, nedokázala jsem držet svoje emoce a sebepožkozovala jsem se.
  Kolem mých 12 let jsem se naučila s emocemi pracovat a přestala jsem se sebe poškozovat.

  Teď mi je 13 a půl a tak jaksi se mi začíná vracet moje starý já. To já které se nesnášelo, sebepoškozovalo, přemýšlelo každou chvíli nad sebevraždou. Mám chuť v téhle chvíli řvát ale jen to v sobě držím a večer potichu brečím aby mě nikdo neslyšel.
  Mamce jsem říkala že bych chtěla k psychologovi mamka si myslela že si dělám srandu a nechci jí to říkat.

  Možná bych to i řekla jenže se bojím že bych potom nemohla být pedagog, protože moje babička má psychické problémy a nemůže pracovat ani v obchodě a ani nemůže řídit auto.
  A já hrozně moc chci být učitelka v mateřské škole a bojím se že kvůli tomu kdyby se mnou něco nebylo v pořádku bych nemohla být učitelka.

  Občas přemýšlím aji jestli jsem v poho. Jsem hrozně sama i přesto že mám kamarády mám pocit že je otravuju a cítím se sama. Přemýšlím jaký by to bylo kdybych tu nebyla. Povídám si často sama se sebou o svých pocitech protože se bojím někomu svěřit. Nikomu nevěřím a tím že jsem tady anonymně to píšu jsem. Aspoň někomu se mohu svěřit a je to pro mě velká úleva. Každý večer mám písničky v uších a povídám si sama se sebou co mě trápí a jaká bych chtěla být, po čem nebo po kom se mi stýská.

  Vůbec nemám ve svém životě radost, občas si něco v hlavě představím a teprve potom mám radost.

  Omlouvám se za slohovku a za gramatické chybičky.
  Děkuji za každou odpověď a hezký den :3.

  holka, 13 let, 10. prosince 2021

  Ahoj,
  pokud myslíš na sebepoškozování, je skutečně třeba, abys vyhledala psychologa. Je mi jasné, že je těžké o tom mamině říct, ale věřím, že když jí vysvětlíš, jaké myšlenky tě napadají, bude ráda, že chceš tyto potíže řešit s odborníkem. Píšeš, že už se ti to jednou podařilo překonat a já věřím, že se ti to podaří i teď.
  Co se týká práce pedagoga, není překážkou, že chodíš k psychologovi, problém by naopak byl, kdybys své potíže neřešila. Existují duševní onemocnění, které brání ve výkonu tohoto povolání, ale v tuto chvíli nemám důvod si myslet, že nějakým takovým onemocněním trpíš.
  Zkus si o tom pro začátek promluvit s mamkou a domluvte se spolu, co dál.
  Držím palce, aby ti brzy bylo líp.
  Péťa

  Jiné téma

  Ahoj, mám takový problém

  Vždycky když na mně někdo zvýší hlas/začne křičet, okamžitě se rozbrecim a nevím proč. A vůbec nemůžu přestat. Např. když jsem se třeba pohádala s rodičema nebo když na mně učitelka zvýší hlas kvůli něčemu, nebo nedávno jsme se trochu "pohadali" s učitelkou na zpěv (jednoduše jsem nechtěla na koncert který je povinný aspoň 1x za rok protože chodím do ZUŠ, a bojím se zpívat před lidmi a ani to nedokážu, bylo toho víc ale teď chci psát o něčem jiném a nebudu sem plést toto), nebo nebo když jsme měli pěstitelky (předmět ve škole) a hrabali jsme listí a kamarádka mně okrikla že ji chodím tam kde to shrabala a že jí tam ty listy zase přináším. Toto už se mi děje hodně dlouho, pamatuji si že tohle se mi dělo už ve školce (byly mi 4) a děje se mi to pořád (teď jsem v 6. třídě). A tak jsem se vás chtěla zeptat jak bych to mohla odbourat nebo co mam prostě dělat aby se mi to nedělo.

  Děkuji 😊

  Anežka, 11 let, 8. prosince 2021

  Ahoj,
  pláč přichází v doprovodu nějaké poměrně silné emoce. Když tě někdo okřikne, může se snadno stát, že se ti spustí slzy. Je to automatická reakce, kterou není snadné ovládnout. Když se ti to stane, utři si slzičky a víc se tím netrap. Tohle je v dětském věku úplně normální a směrem k dospělosti se to zmírňuje. Zkus si o tom promluvit ještě s nějakým blízkým dospělým, možná s tím má taky zkušenost a poradí ti nějaký svůj tip.
  Měj se krásně!
  Péťa


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!