Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Mohl by to být počátek menstruace? Alík radí dětem

  Menstruace a výtok

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, minulý týden jsem měla ve výtoku červené tečky, nebo co to bylo, myslíte že by to mohla být nějaký počátek menstruace? (Pořád jsem ji nedostala) Tento týden už zase nic...
  Děkuji

  holka, 14 let, 13. listopadu 2021

  Ahoj,
  moc ráda bych ti pomohla, ale obávám se, že na základě těchto informací ti nikdo nedokáže zodpovědně říci, jestli „červené tečky ve výtoku“ mohou souviset s blížící se menstruací. Je samozřejmě možné, že ti tak tvé tělo oznamuje, že brzo začneš menstruovat, ale stejně tak je možné, že je příčinou něco jiného - například prasklá žilka.
  Neboj se však, tvoje tělo má ještě spoustu času na to, aby začalo menstruovat. Až bude dostatečně připravené, menstruace se dostaví.
  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Menstruace a výtok

  Menstruační cyklus

  Ahoj Alíku a spol.

  Já bych se chtěla zeptat jestli dlouhé menstruační cykly znamenají, že na 100% nedošlo k ovulaci. Jsou např. cykly dlouhé 40-45 dní anovulační nebo je může mít i zdravá žena? Myslím tím ženu třeba 30-letou, ne mladou holku. Abych řekla pravdu, mám hrozně dlouhé cykly a bojím se, že to tak bude už napořád. Menstruaci už mám přes 3 roky a furt není pravidelná, prostě se bojím, že jsem neplodná a nebudu moct mít v budoucnu děti ;-(

  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 23. května

  Ahoj holko,

  Standardní délka jednoho cyklu činí 21 až 35 dní, tj. 3 až 5 týdnů, avšak v období dospívání je až 50% cyklů anovulačních. Zatímco u dospělých žen se anovulační cyklus dostavuje jen zřídka, u dospívajících dívek je poměrně běžný.

  Prodloužení intervalu menstruačních cyklů na déle než 35 dní by u ženy ve věku 30 let, kterou uvádíš jako příklad, již bylo projevem poruchy menstruačního cyklu zvané oligomenorea (opakem je polymenorea, kdy cyklus trvá méně než 21 dní). To vše ale platí pouze pro dospělou ženu, nikoli pro dospívající dívku, zejména v prvních dvou až třech letech menstruačního věku, tj. první 2 až 3 roky od první menstruace (menarché).

  Vývoj menstruačního cyklu však může probíhat individuálním tempem. Jestliže u většiny (přibližně 70% dívek) dochází k „ustálení“ délky jednoho cyklu na 21 až 35 dnech do dvou let od menarché, ještě to neznamená, že s dívkou, u níž jsou cykly nepravidelné déle než dva roky, něco není v pořádku. Obavy z neplodnosti jsou přinejmenším předčasné, nehledě k tomu, že současná medicína dovede díky metodám asistované reprodukce umožnit mít vlastní potomstvo i mnohým z žen, které by ještě před dvaceti či třiceti lety byly považovány za „neplodné“.

  Důvodem ke znepokojení by naopak bylo příliš časté, příliš dlouhé nebo příliš silné krvácení. Obecně platí, že důvodem k návštěvě gynekologa v souvislosti s menstruačním cyklem je krvácení delší než 7 dní (standardní doba fáze menstruačního cyklu, při níž dochází ke krvácení, činí 4 ± 3 dny, tj. 1 až 7 dní), které může být projevem různých poruch (k nimž patří např. hypermenorea nebo juvenilní metrorágie).

  Nicméně pokud Tě znepokojuje delší interval mezi dvěma menstruacemi, můžeš se poradit s lékařem či lékařkou během první preventivní gynekologické prohlídky, jejíž věk je Vyhláškou o preventivních prohlídkách (vyhl. č. 70/2012 Sb.) stanoven na 15 let.

  Menstruace a výtok

  Mohl by to být počátek menstruace?

  Ahoj Alíku píšu tu již po druhé a tentokrát mě zajímá jedna věc, jak vypadá výtok nebo menstruace. Nedávno jsem byla na třináctileté prohlídce a našli mi v moči krev. Je pravda, že poslední rok jsem měla maličko mokré kalhotky ale nemyslela jsem si, že by to měl být výtok. Ovšem včera jsem na kalhotkách měla něco hnědého a trošku smradlavého. Netušila jsem co by to mohlo být a tak jsem to přisuzovala špatně utřenému 💩 no ale dnes taky a tentokrát jsem nevykonávala velkou potřebu. Řekla jsem to mamce a ta mi hned dala vložku. Asi by to pak vysvětlovalo tu krev v moči ale jak jsem u Tebe na poradně četla, výtok nemá být hnědý a tak se chci zeptat, nevíš co by to mohlo být? Nemohla by tak vypadat i menstruace? Nebo je to špatný výtok? Předem děkuji za odpověď 💝🥺

  holka, 13 let, 16. května

  Ahoj,
  pouze podle popisu se špatně odhaduje, zda se jedná o výtok, nebo menstruaci. Nicméně výtok nemusí být nutně jen čirý, ale může mít různé odstíny včetně nahnědlé, pokud je s příměsí sražené krve. Její přítomnost může být skutečně způsobena začínající menstruací nebo třeba jen prasklou žilkou. Myslím, že odpověď ti dají následující dny. Pokud se jedná o počátek menstruace, dá se očekávat, že následující dny krvácení zesílí. Jestliže už se hnědý výtok neobjeví, možná šlo skutečně jen o prasklou žilku. Nicméně stejně tak je možné, že šlo o slaboučké krvácení, které ohlašuje, že tvoje tělo se v nejbližší budoucnosti chystá menstruovat. Vyčkej několik dní a budeš moudřejší.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Omezuje menstruace v práci?

  Ahoj poradno,
  mám docela divný ale zajímavý dotaz. Když někdo natáčí nějaký film a v něm hrají dívky a mají zrovna menstruaci, jak to řeší? Nedávno jsem viděla H2O stačí přidat vodu a tam jsou stále ve vodě a plavou. Ano, napadlo mě, že mají třeba tampony, ale v té vodě třeba mohou být i několik hodin. A řeší ti režiséři, že mají měsíčky, nebo je jim to úplně jedno? A nebo když třeba známé zpěvačky mají koncerty a jsou na podiu třeba 2 hodiny, to jim ten tampon opravdu tak dlouho vydrží?
  Děkujiii moooc

  holka, 11 let, 18. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám s dotazem, jak je to zařízené, když například dívky, které točí filmy ve vodě, mají zrovna menstruaci. Zajímá Tě taky, jak je to u zpěvaček, které musí „vydržet“ na pódiu. Představuji si, že je Ti to téma teď nějakým způsobem blízké, proto se o něj zajímáš. Je v pořádku se ptát.
  Předpokládám, že u hereček a zpěvaček to může být různé a mohou mít speciální pracovní podmínky, ale obecně stejně jako v každé jiné práci mají právo na přestávky a odskočení si na toaletu. Můžou to řešit správnou velikostí tampónu (při silnějším krvácení větší velikost), která opravdu pak vydrží dlouhou dobu, třeba i dvě hodiny a déle, jak zmiňuješ Ty. Některé možná využívají umělé posunutí menstruace díky hormonům. Některým to možná vůbec nepřekáží a zvládají dělat vše jako v ostatních dnech. Každá žena prožívá menstruaci jedinečně. V každém případě nadřízený (v tomhle případě režisér) musí počítat s tím, že během práce třeba přijdou u někoho zdravotní komplikace a je potřeba pokračovat jinak. Je přirozené, že během tohoto období jsou ženy „křehčí“, ale až na výjimky jim to nezabraňuje ve věcech, které chtějí dělat.

  Ať máš stále odvahu se na věci kolem Tebe ptát přeje,
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Vynechání menstruace

  Ahoj poradno, mám otázku ohledně menstruace. Je normální, když ji mám už něco přes rok, plus mínus pravidelnou, a z ničeho nic jí nemám 3 měsíce? Předem děkuji za odpověď :)

  holka, 13 let, 10. dubna

  Ahoj,
  bohužel nejsem lékařka a tudíž ti mohu odpovědět pouze jako laik. Zpočátku menstruačního cyklu je normální, že je menstruace nepravidelná, protože nějakou dobu trvá, než se „usadí.“ Na druhou stranu pokud už pravidelně menstruuješ víc než rok, takovýto „výpadek“ je, dle mého názoru, neobvyklý. Určitě je to důvod pro konzultaci s lékařem.
  Vzhledem k tomu, že už máš menstruaci dlouho, měla bys za sebou mít preventivní prohlídku na gynekologii a rozhodně bych proto doporučovala, aby tě maminka objednala na další prohlídku, nebo se alespoň gynekologa zeptala, jaký postup v tvém případě navrhuje. Možná doporučí ještě vyčkat, možná tě bude chtít pro jistotu vyšetřit, aby se ujistil, že je všechno v pořádku. Každopádně byste se to rozhodně s lékařem měly probrat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Menstruace, vložky, problémy v dospívání

  Ahoj poradno,
  potřebuji poradit ohledně menstruace. Vždy když mám menstruaci a sedím déle než 2 hodiny, tak cítím, že ta krev ze mě opravdu hodně teče a je to velice nepříjemné ( jak to ze mě teče, protože vždy mám pocit, že proteču). A ještě druhý dotaz. Je dobré běhat a sportovat při menstruaci s menstruačními kalhotkami bez vložky? A ještě by mě zajímalo, jaké dny většinou menstruace bývá nejsilnější. Když mám menstruaci tak mě občas opravdu hodně bolí břicho, co byste mi poradili, abych nemusela brát nějaké prášky? Měla bych se více hýbat, nebo naopak? A teď už poslední- proč kluci dospívají později než holky? A jaké problémy mají kluci v období dospívání?
  Děkuji vám moc a na shledanou

  holka, 11 let, 9. dubna

  Ahoj holko,

  Je obtížné posoudit, zda je u Tebe menstruační krvácení příliš silné. Záleží totiž i na tom, jak jej Ty sama vnímáš. Některým dívkám může jejich krvácení připadat příliš silné, i když je normální. A naopak, jiným dívkám připadá při stejném objemu příliš slabé.
  Množství krve, které opouští tělo ženy či dívky během menstruace, činí přibližně 30 až 80 mililitrů na 1 cyklus. Rozsah menstruačního krvácení závisí na tělesné hmotnosti ženy či dívky. Uvádí se, že na každý 1 kilogram tělesné hmotnosti ženy či dívky připadá přibližně 1 mililitr krve.

  Obecně platí, že za normální se považuje takové krvácení, při němž dívka během menstruace „spotřebuje“ 7 vložek za den. Problém spočívá v tom, že řada dívek nedovede odhadnout, kdy je třeba vložku vyměnit. Většinou si dívka vyměňuje vložku častěji, než by bylo potřeba, ale existují i opačné případy, tedy nedostatečná výměna vložek.
  Pokud Ti množství krve, která se uvolňuje během tzv. deskvamační fáze menstruačního cyklu (tedy během té fáze, kdy dochází ke krvácení), připadá příliš velké, doporučoval bych celou věc konzultovat s dětským gynekologem (poukaz na vyšetření od praktického lékaře není nutný, stačí doprovod alespoň jednoho z rodičů). Mohlo by se totiž jednat o poruchu cyklu zvanou hypermenorea, která spočívá v příliš silném krvácení.

  Pokud jde o sportovní aktivity během menstruace, vždy záleží na dívce, za a nakolik ji menstruace v tomto směru omezuje. Některé dívky při deskvamační fázi cyklu pociťují takovou únavu či nevolnost, že sportovní a jiné fyzicky namáhavé aktivity raději vynechávají. Pro jiné není menstruace žádnou překážkou. Ty sama jistě nejlépe vypozoruješ, zda při sportování vložku potřebuješ či nikoliv. Pro případ, že by docházelo k silnějšímu krvácení, můžeš mít vložku připravenou v rezervě (například v tašce nebo batůžku).

  Menstruace sice není „nemoc“, nicméně během cyklu dochází v těle dívky ke změnám hormonální hladiny, což může představovat větší či menší zátěž. Za „nejproblematičtější“ fázi menstruačního cyklu bývá považována fáze deskvamační, tedy období několika dnů, během nichž dochází ke krvácení. Avšak případné nepříjemné tělesné projevy (nevolnost, různé bolesti) se častěji objevují v období přibližně 1 až 4 dny před nástupem deskvamační fáze, případně v jejím samotném počátku. Samozřejmě platí, že existují určité individuální rozdíly.

  Bolesti lze samozřejmě tlumit různými léky (analgetiky neboli „prášky proti bolesti“), avšak doporučoval bych především dodržování pitného režimu, případně i jeho „překračování“ – když během příslušné fáze cyklu vypiješ více tekutin, než jsi zvyklá, nic tím nepokazíš. Také přiměřený pohyb Ti pomůže, ale neměla by ses vystavovat zvýšené fyzické námaze, jakou je například vytrvalostní běh, zvedání těžkých břemen a podobně. Důležitý je také dostatečný odpočinek a dostatečně dlouhý a kvalitní spánek. Zde nezbývá než zopakovat, že Ty sama časem zjistíš a vypozoruješ, co Tvoje tělo během určité fáze cyklu potřebuje.

  Pokud jde o pozdější nástup pohlavního dospívání u chlapců. Je pravdou, že chlapci obvykle začínají tělesně dospívat o 1 až 2 roky později, než je obvyklé u dívek (samozřejmě s možnými individuálními výjimkami). Nejpravděpodobnější příčinou je, že k tomu, aby mohlo lidské tělo začít dospívat, musí dosáhnout určitého „kritického“ poměru mezi výškou, hmotností a množstvím tělesného tuku. Chlapecké tělo dosahuje tohoto „kritického“ poměru později, než tělo dívčí. Proces chlapeckého dospívání je totiž energeticky náročnější, než proces dospívání u dívek, takže kdyby chlapci začali dospívat dříve, bylo by dospívání pro jejich tělo příliš velkou zátěží. Jinak řečeno, chlapec musí nejprve více zesílit, aby jeho tělo zvládlo vyšší energetické nároky, které jsou s tělesným dospíváním spojeny. Při dospívání se totiž spotřebuje obrovské množství energie, která je potřebná k procesu „přebudování“ těla.

  Co se týče „chlapeckých“ problémů v období dospívání, na jednu stranu je pochopitelné, že se o ně také zajímáš, i když významnější pro Tebe zřejmě budou „dívčí“ problémy. Pokud jde o chlapce, tak první, hlavní a největší problém u nich spočívá v tom, že se vždy a ve všem porovnávají se svými vrstevníky, tedy s ostatními chlapci. A právě z tohoto důvodu se jim často stává, že si ve srovnání se svými kamarády či spolužáky připadají menší, méně vyvinutí, méně „mužní“ a více „dětští“. Nejčastějším problémem dospívajícího chlapce bývá to, že propadá obavám, že všichni ostatní se vyvíjejí „lépe“ a rychleji, než on sám (například, že mají silnější svaly, hlubší hlas a podobně). Bez ohledu na to, jestli je to pravda nebo ne.
  Jinak řečeno, chlapci se často obávají, zda jejich vývoj probíhá „normálním“ tempem, a jestli není nějak „opožděný“. Tyto obavy zřejmě nějak souvisejí s typicky chlapeckou „soutěživostí“, protože pro mnoho chlapců je obtížné pochopit, že puberta není závod, a že ve skutečnosti zas až tolik nezáleží na tom, jestli se ta či ona tělesná změna objeví o nějaký ten rok dříve, nebo naopak později.

  Menstruace a výtok

  Skvrna na kalhotkách

  Dobrý den,
  Už měsíc mám na kalhotkách vždy žlutou skvrnu. Nevím co to je.

  holka, 11 let, 24. března

  Ahoj,
  stanovovat „diagnózu“ na dálku a online je velmi složité a vždy se jedná jen o odhad. V tvém případě bych si troufla odhadnout, že se velmi pravděpodobně jedná o výtok, který je v dospívání velmi častý. Pokud tě nic nebolí, nesvědí a nepálí, nemusíš výtok řešit. V dospívání totiž souvisí s hormonálními změnami, k nimž v tomto věku dochází.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Nepravidelná menstruace

  Ahoj, mám dotaz menstruaci už mám 2 roky ale zaražime tohle
  Vždycky to dva měsíce dostanu pak měsíc ne pak zase dva měsíce ano měsíc ne . … Přijde mi to divné je se mnou něco špatně. Bojím se že mi něco je ?nic mě nebolí. Mám pět krát týdne tréninky o víkendu zápasy a taky úplně dobře nejím.

  holka 14 let, 9. března

  Ahoj holko,

  Kvůli popsaným nepravidelnostem není třeba se znepokojovat. Během prvních několika let menstruačního věku (počítá se od první menstruace) je až 50% cyklů anovulačních. To znamená, že během menstruačního cyklu nedojde k uvolnění vajíčka z vaječníku do vejcovodu, nedochází ke změnám na děložní sliznici a tím pádem ani ke krvácení. Z hlediska hormonálních změn sice menstruační cyklus proběhne, ale - zjednodušeně řečeno - jaksi „naprázdno“, tedy bez ovulace a bez krvácení.
  U dospělé ženy by se jednalo o poruchu menstruace zvanou amenorea, ale u dívky Tvého věku je prodloužený interval mezi dvěma menstruacemi, respektive „vynechání“ menstruačního krvácení v jednom nebo více po sobě jdoucích cyklech, normální.

  Menstruace a výtok

  První menstruace

  Ahoj, včera jsem byla na lyzaku a dostala jsem nejspíš 1. ms. Jenže dneska ji nemám. Jsem nezkušená a tak se ptám,jestli to tak můžu mít. Děkuji.

  Jola, skoro 12 let, 22. února

  Ahoj,
  pokud tomu dobře rozumím, krvácela jsi jen jeden den a nejsi si jistá, zda šlo opravdu o menstruaci. Předpokládám tedy, že krvácení bylo nejspíš velmi slabé a proto si nejsi jistá. Velmi ráda bych ti pomohla, ale obávám se, že pouze na základě uvedených informací by to nedokázal nikdo.
  Je totiž možné, že se jednalo o krvácení, které mělo jiné příčiny než menstruace, a stejně tak je možné, že se jednalo skutečně o první menstruační krvácení - což ovšem bohužel pouze na základě popisu nelze poznat. Obecně však lze říci, že zpočátku má většina dívek krvácení velmi nepravidelné a trvá nějaký čas, než se menstruační cyklus ustálí. Budeš muset vyčkat, zda se za pár týdnů objeví další krvácení a v tom případě budeš vědět, že to, které proběhlo nyní, bylo skutečně první menstruační.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Menstruační kalhotky na sport

  Ahoj,
  chtěla bych se zeptat, jestli když mám měsíčky a jdu sportovat, tak jestli můžu mít pouze menstruační kalhotky, nebo jestli mám použít ještě na ty kalhotky vložku...
  Děkuji

  holka, 11 let, 17. února

  Ahoj,
  to, jestli můžeš vyrazit sportovat pouze s menstruačními kalhotkami, záleží na řadě věcí. Samozřejmě určující je, jak silné je menstruační krvácení a jaký typ menstruačních kalhotek máš - nicméně v principu to vyloučené určitě není. Existují i menstruační kalhoty určené přímo pro silnou menstruaci, u nichž výrobce výslovně uvádí, že se hodí i na sportování. Je potřeba vyzkoušet, jak budou vyhovovat tobě a jestli budou při sportování dostačující.
  V případě, že by ti nevyhovovaly, můžeš je samozřejmě zkombinovat s vložkou.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Menstruace a sportovní kroužek

  Ahoj poradno,
  mám jeden dotaz... Já chodím na kroužek, kde se sportuje, běhá, skáče přes překážky... A já jsem dostala ms a bojím se, že na tom kroužku proteču... Tampony ještě nepoužívám, ale napadlo mě, že bych na sport mohla mít menstruační kalhotky, myslíte, že je to dobrý nápad?
  Děkuji

  holka, 11 let, 14. února

  Ahoj z Modré linky,

  chápu Tvé obavy, aby Ti menstruace nezpůsobila komplikace na kroužku. Menstruační kalhotky klidně vyzkoušet můžeš, my Ti však nemůžeme odpovědět na otázku, zda je to pro Tebe nejvhodnější řešení. Záleží na tom, jaké zkušenosti s kalhotkami máš, a také na tom, jak silnou míváš menstruaci - každé ženě totiž vyhovuje jiná pomůcka a někdy chvíli trvá, než si najde tu svoji. Je proto dobré postupně zkoušet různé možnosti, ať už zmíněné kalhotky, či různé typy vložek. Také může být užitečné si pro jistotu na kroužek vzít náhradní kalhotky a vložky, pokud by se Ti přece jen nehoda stala, budeš se moci převléknout. Chci Tě podpořit, aby ses nebála o tom, co Tě trápí, mluvit s mamkou či jinou ženou ve své rodině, třeba se i ptát, jaké zkušenosti mají Tvé kamarádky. Na menstruaci není nic trapného, je to přirozená součást života každé ženy.

  Prima dny Ti přeje
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Jak vycítit menstruaci?

  Ahoj poradno,
  dneska jsme přijeli z hor, a když jsem šla na záchod (potom co jsme přijeli), tak jsem na kalhotkách měla takový červeno-hnědý flíček. Měsíčky už mám, ale nepravidelně... Myslíte, že tohle bylo znakem toho, že opět jsem dostala ms?
  Jo, a ještě jeden dotaz. Bojím se, že ms dostanu ve škole, třeba v hodině. Dá se nějak „vycítit“, že jsem to dostala?
  Děkuji

  holka, 11 let, 12. února

  Ahoj,
  flíček na kalhotkách samozřejmě může znamenat začátek menstruace, ale stejně tak může jít o trošku krve například v důsledku prasklé žilky. Na dálku to bohužel nedokážeme posoudit, nicméně pokud už menstruuješ, dá se očekávat, že v případě, že by se jednalo o počínající menstruaci, krvácení by dále pokračovalo. Jestliže se jednalo pouze o jednorázový flíček, osobně bych vsázela skutečně spíše na prasklou žilku.
  Co se týká toho, jestli žena může poznat, že se blíží menstruace, jde o velmi individuální záležitost. Některé ženy pro to mají větší cit a dokáží přicházející mentruaci poznat nejen podle kalendáře, ale i podle signálům, které jim jejich tělo dává (například lehké křeče v podbřišku, citlivější prsa, změny pleti, nálady atd.). U celé řady žen ale menstruace nastupuje náhle bez výraznějších předchozích projevů. Skutečně záleží na tom, jak konkrétně to máš „nastavené“ ty. Nicméně za nějaký čas se tvá menstruace zpravidelní a budeš se moci spolehlivě řídit podle kalendáře.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Nehodící se menstruace

  Ahoj ,
  Mám problém, 6. Března jedeme na lyžařský kurz a já jsem měla mít menstruaci už minulý týden a nic, bojím se že to přijde zrovna na lyžáku a já nevím co dělat nejde to nějak oddálit nebo naopak vyvolat třeba že budu víc cvičit nebo tak?? Já bych to nutně potřebovala buď teď a nebo až dýl, pokud ne tak aspoň prosím o radu jak to mám udělat na horách a s lyžováním, jestli mám být nějak opatrnější nebo něco a hlavně se bojím že mi to proteče na lyžařský kalhoty a nebudu to mít kde vyprat 😩 prosím pomoooooc

  holka, 13 let, 10. února

  Ahoj,

  umím si představit, že Tě děsí hrozba menstruace, která, když je dosud nepravidelná, by mohla přijít v době, kdy budete se školou na lyžařském kurzu. Menstruace se dá přivolat či oddálit pouze medikací, tedy na předpis ženské lékařky či lékaře, což se ve věku dospívání nedoporučuje, zasahovat do hormonálních dějů dospívajícího organismu.

  Nezbývá, než se smířit s tím, že jako žena prostě menstruaci máš a může přijít kdykoliv, i když se to nejméně hodí, jako třeba u moře, na táboře či lyžařském kurzu. Aby krev neprotekla přes oděv, to se dá zabezpečit a poraď se o tom s mamkou, která má dostatek zkušeností. Můžeš využít i kombinaci tamponu a delší vložky s křidélky, flexibilní křidélka pomáhají chránit postranní části prádla. Díky nim vložka také lépe drží, i když je tělo v pohybu. Věřím, že i paní učitelka, která bude s Vámi, Ti pomůže - však je také žena a jako mladá řešila podobné problémy. Třeba ale k této situaci vůbec nedojde. Do odjezdu na kurz je ještě dost času, do té doby menstruace může přijít.

  Přejeme Ti, ať vše dobře zvládneš a kurz se vydaří.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Obtíže při zavádění tampónu

  Zdravím, už zase mám další problém.
  Je mi 13 let a menstruaci mám od 11. roku. Normálně používám vložky, jenomže ty jsou MEGA hrozně strašně moc nepohodlný a vůbec mi nevyhovujou. Chtěla bych začít používat tampony, jenomže se tam prostě nevlezou a já nevím proč. Všechny holky v mém věku používají tampony úplně normálně a já nechápu, proč mně se tam nevlezou. Zkoušela jsem jak takové ty úplně nejmenší mini, tak i takové ty s aplikátorem, ale prostě žádnej tam nešel zavést (jakože vůbec). Zkoušela jsem to několikrát ze všech možných úhlů, byla jsem při tom uvolněná, ale furt prostě nic. Vždycky jsem cítila akorát nepříjemný tlak, ale fyzicky to tam prostě nešlo dát... Už z toho trochu šílím. Dovnitř do (víme kam) se mi vleze klidně celej prst, to jsem zkoušela, ale tampon prostě ne, prostě to nejde :-E:-E:-E Začínám se bát, že až budu chtít poprvý (víme co), tak to prostě nepude... Prosím o radu, vysoce toto nedávám.
  Předem dík za odpovědi.

  holka, 13 let, 6. února

  Ahoj holko,

  Obtíže se zavedením tampónu jsou celkem pochopitelné, protože se jedná o činnost, s níž máš dosud jen málo zkušeností. Jestliže si můžeš zavést do pochvy prst, pak by se do ní měl vejít i tampón, jehož rozměry jsou dokonce o něco menší. Avšak tampón je cizí těleso, tedy umělý předmět, a tudíž má úplně jiné vlastnosti, než prst, tedy živá tkáň, která tvoří součást těla. Tampón proto nelze jednoduše srovnávat s prstem, podobně jako například celé tělo nelze srovnávat s pytlem brambor. Živá tkáň se zkrátka „chová“ jinak a má jiné vlastnosti, než neživý předmět.

  Píšeš, že jsi tampón zkoušela zavádět ze všech možných úhlů. Nezáleží však pouze na úhlu zavedení tampónu, ale i na tělesné poloze, kterou při jeho zavádění zaujímáš. Pokud plánuješ další pokusy o zavedení tampónu, zkus vyzkoušet různé tělesné polohy. Alespoň zpočátku nemusí vyhovovat „běžná“ poloha, kdy si žena zavádí tampon buď vsedě na toaletě, nebo vestoje s jednou nohou pokrčenou v koleni a v kyčli. Některým uživatelkám tampónu vyhovuje tzv. litotomická poloha, při níž se leží na zádech s dolními končetinami pokrčenými v kyčlích a v kolenou. Jiným může lépe vyhovovat tzv. genupektorální poloha, při níž se klečí „na všech čtyřech“. Samozřejmě záleží i na větším či menším vysunutí celé pánve, případně na úhlu rozevření dolních končetin (příliš široké rozevření může zavedení tampónu naopak znesnadnit, protože při něm dochází k silnému napínání určitých svalů malé pánve). „Správnou“ polohu musíš objevit sama, nikdo to za Tebe neudělá. Používání aplikátoru bych spíše nedoporučoval. I když někomu možná pomáhá, někdy může zavedení tampónu naopak spíše zkomplikovat.

  Pokud Ti však zavádění tampónů působí bolest či jiné obtíže, bylo by namístě jejich používání zvážit, protože rozbalený tampón je tvrdý a při nešetrném, násilném pokusu o zavedení by mohl způsobit drobná poranění (oděrky), během jejichž hojení by mohly nastat komplikace. Jestliže Ti vložky připadají nepohodlné, můžeš vyzkoušet různé druhy včetně „ultratenkých“.

  Otázkou je, zda lze doporučit používání tampónů v období dospívání. Výrobci tampónů sice uvádějí, že jejich používání je bezpečné, a že jsou určeny i pro mladé dívky, avšak existují přinejmenším dvě komplikace, které bývají s používáním tampónů v období dospívání spojeny.
  Především jde o to, že u dospívající dívky je prostředí pochvy zpravidla méně vlhké, než u dospělé ženy. Před zavedením je tampón malý a tvrdý, po zavedení „nasákne“ tekutinou, a tudíž se více či méně zvětší, ale také výrazně změkne. U dospívajících je však množství poševních tekutin zpravidla menší, a proto tampón může i uvnitř těla zůstat „tvrdý“, což může způsobovat nepohodlí a nepříjemné pocity při různých pohybech.
  Další úskalí používání tampónů v období dospívání spočívá v tom, že většina dívek má tendenci ponechávat tampón zavedený v těle delší dobu, než je vhodné. To vede k retenci (tj. „zadržování“) menstruační krve v těle, která zde při svém rozkladu může působit dráždivě.

  Samozřejmě záleží na Tobě, zda budeš chtít tampóny používat. Pokud by se Ti nedařilo zavést tampón ani s využitím výše zmíněných rad, pak poslední možností je navštívit gynekologa/gynekoložku a požádat o pomoc. To by samozřejmě předpokládalo svěřit se alespoň jednomu z rodičů, neboť u pacientek Tvého věku se při návštěvě lékaře–specialisty vyžaduje doprovod.

  Pokud jde o obavy z prvního pohlavního styku, ty jsou zatím předčasné. Jestliže máš obtíže při zavádění tampónu, rozhodně to nemusí znamenat, že automaticky budeš mít obtíže i při pohlavním styku.
  Především opět upozorňuji na rozdíl mezi živou tkání a neživým předmětem(až jednou budeš souložit s chlapcem, bude do Tvého těla zavádět část svého těla, tedy živou tkáň, nikoliv neživý předmět). Dále je pravděpodobné, že dříve, než budeš mít první pohlavní styk, Tvoje tělo ještě projde určitým vývojem.
  Mnohé dívky mají z prvního pohlavního styku strach, protože se obávají, že chlapcův penis se do jejich pochvy „nevejde“. Cožpak o to, na jednu stranu mají tyto obavy alespoň ten význam, že dívku odradí od předčasného zahájení pohlavního života. Jenže na druhou stranu u ní mohou vyvolat patologické obavy, které mohou negativně ovlivnit celý její budoucí pohlavní život.

  Především je třeba zmínit, že případné obtíže při pohlavním styku zpravidla nejsou způsobeny tím, že by poševní otvor byl příliš malý. Důvodem obtíží bývá spíše nedostatečné zvlhčení dívčiných pohlavních orgánů. K tomuto zvlhčení dochází během tzv. milostné předehry, což je vzájemné mazlení, hlazení a laskání před samotným pohlavním stykem. Některé začínající milenecké páry tuto milostnou předehru odbývají nebo vůbec vynechávají, protože už se těší na samotný pohlavní styk v užším slova smyslu. Výsledkem je, že partnerčina pochva není dostatečně zvlhčená, což může pohlavní styk znesnadňovat a činit jej méně příjemným, nebo dokonce nepříjemným.

  Pokud si jednou najdeš citlivého, ohleduplného a trpělivého chlapce, s nímž Tě bude spojovat silná vzájemná náklonnost a respekt, určitě si se svým prvním pohlavním stykem společně poradíte, bez ohledu na rozměry Tvých nebo jeho pohlavních orgánů. A pokud se přece jen vyskytnou jakékoliv obtíže, jistě je spolu překonáte. Rozhodně bys neměla předem propadat obavám, že „to nepůjde“, nebo že „se tam nevejde“.

  Menstruace a výtok

  Jak urychlit menstruaci?

  Ahoj, chci se zeptat jak mít svojí první menstruaci? Chtela bych to nejak urychlit už mám výtok dlouho musim si kazdy den menit kalhotky dvakrat protoze uz to je moc. Tak jestli neni neco na urychleni. Dekuji😏

  holka, 12 let, 4. února

  Ahoj,
  bohužel tě musím zklamat, ale nástup menstruace urychlit nejde (respektive umím si představit variantu, že by například u žen s hormonální poruchou šla vyvolat hormonální léčbou, ale to samozřejmě není tvůj případ). Menstruovat začneš tehdy, když bude tvoje tělo dostatečně vyspělé a bude na to připravené. Chápu, že intenzivní výtoky jsou velmi nepříjemné a obtěžující a určitě nic nezkazíš, když požádáš maminku, aby tě objednala na kontrolu na gynekologii, kde zjistí, zda je všechno v pořádku. V případě, že neshledají žádný problém, mohu ti doporučit používání slipových vložek, kterými řada žen silný výtok řeší. Rozumím tomu, že je to nepříjemné, ale musíš být trpělivá a dát svému tělu čas, aby mohlo „vyspět“ a připravit se na pravidelnou menstruaci.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj Alíku a spol
  Často teď přemýšlím o menstruaci (ještě ji nemám)
  Za 1 rok a měsíc mi bude patnáct a to je doporučený věk na gynekologickou prohlídku problém je v tom že mamka chodí ke gynekologovi který je otcem mého spolužáka a se kterým se normálně bavím. Přijde mi tj divny že prostě jeho táta by mi vyšetřovat tamto dole. Nechci o tom s mamkou mluvit bojím se ale že mi prostě potom řekne třeba za tyden jdeme na gyndu ke gynekologivi který je otcem mého spolužáka.

  holka, 13 let, 25. ledna

  Ahoj holko,

  První menstruace neboli menarché se dostavuje nejčastěji ve věku 11 až 14 let (průměrný věk menarché v ČR činí v současné době 12 let a 4 měsíce), avšak za normální se považuje i širší věkové rozmezí 10 až 15 let. Důvod ke znepokojení by nastal teprve v případě, že by se menarché nedostavila ani po dovršení patnáctého roku věku.

  Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. se gynekologická preventivní prohlídka provádí v 15 letech věku a dále jedenkrát ročně.
  Je pochopitelné, že představa, že by u Tebe prováděl gynekologické vyšetření otec Tvého spolužáka, v Tobě nevyvolává příliš nadšení. Avšak pacient má právo na výběr lékaře poskytujícího preventivní péči, ať již se jedná o praktického lékaře, zubního lékaře nebo gynekologa. U pacientů mladších 18 let mají toto právo jejich rodiče.

  Jestliže si nepřeješ, aby o Tebe pečoval lékař, který je zároveň otcem Tvého spolužáka, bylo by ze všeho nejlepší, kdybys překonala obavy či rozpaky a s maminkou si o návštěvě gynekologa včas pohovořila.

  Není vyloučeno, že pro Tvůj problém zpočátku nebude mít dostatek pochopení. V takovém případě by bylo vhodné maminku zdvořile upozornit na to, že ke gynekologovi půjdeš Ty, nikoli ona. Ani Tvé mamince by v Tvém věku jistě nebylo příjemné, kdyby ji prohlížel otec některého z jejích spolužáků (horší by byla snad už jen představa, že by prohlídku měl místo otce provádět samotný spolužák, i když to ve skutečnosti pochopitelně není možné). Zkrátka bys své obavy měla mamince sdělit takovým způsobem, aby se mohla co nejlépe vcítit do Tvého postavení.


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!