Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Menstruace Alík radí dětem

  Menstruace a výtok

  Dobry den měla bych dotaz MS ještě nemám ale mám výtok už cca rok a půl.Včera se mi na kalhotkách objevil tmavě hnědý flek, myslela jsem ze to jen někde otřel ale postupem večera to bylo horší a začalo toho být víc.Druhy den ráno jsem se probudila a bylo toho zase hodně tak jsem si vzala vložku a bylo toho zase dost ale nevím jestly je to MS jelikož je to tmavě hnědý a občas ma v sobě takový kousky jak kdyby Blanky mohla by to být už MS?

  Ahoj,
  podle toho, co popisuješ, by se mohlo jednat o tzv. spotting, neboli špinění, což je mírné krvácení, které může probíhat mimo vlastní menstruaci a často je více hnědé než menstruační krvácení. Zároveň s tím, že jsi ještě menstruaci neměla, to také může být znak přicházející menarché (tj. první menstruace). Takto samo o sobě to neznamená nic špatného, uvidíš, co se bude dít dál a zda menstruace přijde či ne.

  Je super, že se zajímáš o své zdraví a přemýšlíš o tom. K nějakým faktům, průměrná délka menstruace bývá 3-7 dní a menstruační cyklus bývá dlouhý 21 až 35 dní (je to velmi individuální) a často to i u jedné ženy kolísá o 4 dny plus mínus co měsíc. Je dobré v tomto poznat sebe a jak to máš právě Ty. K tomu Ti může hodně pomoct vést si menstruační kalendář, můžeš ho obdržet na gynekologii, existují různé aplikace (např. My Calendar) a klidně si můžeš i sama vyrobit. Kromě menstruace si můžeš zapisovat i změny nálad a další věci, které se s cyklem mění.

  Říkám si, že kdybys k menstruaci měla ještě nějaké dotazy, tak se nemusíš bát se zeptat žen ve svém okolí a probrat s nimi jejich zkušenosti. Často je to velmi úlevné i podporující. Může to být například Tvá máma, poradit Ti samozřejmě může i kterákoliv jiná žena, které věříš, popř. praktická nebo ženská lékařka/lékař.

  Přejeme hezké podzimní dny.
  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Menstruace a výtok

  Ahoj Alíku a všichni co mi odpovídáte. Mám dva dotazy. Ten první... jsem hrozně zkrácená, prostě neohebná. Když stojím, tak ani nedosáhnu rukama na zem. Dost mě to štve. Asi tak od jedenácti let (nevím to přesně) jsem se začala hrbit. Takže mám tak trochu předklon hlavy, nebo jak to napsat, a když zastrčím hlavu dozadu, tak jak jí mám mít, udělá se mi dvojitá brada. Dá se toho nějak zbavit? A jak mám cvičit. Jsem na intru a je mi to takový blbý cvičit před holkama na pokoji, a hlavně tam ani není na to prostor. Jedině cvičit na posteli, ale nevím jak. Holky by se mi určitě smáli. Teď druhý dotaz...Asi před týdnem jsem se ségrou a mamkou uklízela pokojík. Měli jsme tam i vyprané oblečení a mamka ho začala třídit. Pak vzala do ruky jedny kalhotky a zeptala se čí jsou. Moje nebyly. Mamka řekla že byli zašpiněný hozený za pračkou, a ségra začala říkat, že její rozhodně nejsou. Mamka pak řekla že byli zašpiněný od měsíčku, takže od krve. Proto si myslím že moje ségra dostala první menstruaci. Pokud to tak je, ráda bych jí poradila, s čímkoliv ohledně měsíčku, jenže nevím jak se jí zeptat jestli ty kalhotky teda byli její. Když jsem to já poprvé dostala, tak jsem z toho byla celkem dost ve stresu, a ona zjistila že to mám, a začala to všude rozhlašovat, proto jsem s ní už nikdy o měsíčkách nemluvila. Mamka si teď myslí že ty kalhotky byly moje, a pořád na mě tak divně kouká. Připadám si hrozně. Ona mi nevěří, že nejsou moje. Ségra by se jí určitě s prvními měsíčky nesvěřila, já s tím taky měla problém, protože s mamkou nemáme moc dobrý vztah. Ještě si myslím, že je ještě brzo aby ségra měla měsíčky, podle mě. Já jsem je dostala až ve 14 a půl, a jí je 13 a půl. Koho jiného by ty kalhotky byli? Prosím, poraďte, co mám dělat?

  holka, 1. ledna

  Milá pisatelko,

  obracíš se na naší poradnu se dvěma dotazy. Děkujeme ti za tvou důvěru. Ve svém prvním dotazu se ptáš, co by ti pomohlo k tomu, aby tvé tělo bylo více ohebné a pružné. Správně tě napadá, že by bylo potřeba vhodné cvičení. Máš ale problém s tím, kdy a kde cvičit. Máš několik možností. Můžeš třeba chodit cvičit na  oficiální hodiny cvičení, třeba jógu, stretching nebo i aerobic. Můžeš chodit cvičit do Sokola nebo si najdi nějaký sportovní kroužek.  Najdi si nějakou možnost v místě, kde jsi na intru a domluv se s vychovatelkou ať tě tam pouští, že to potřebuješ. Můžeš jí třeba i požádat o radu, jestli by o nějakém vhodném kroužku pro tebe nevěděla.  Případně je tu možnost chodit cvičit třeba do nějaké klubovny na intru, nebo v nějakém odlehlém koutě kde nikdo nechodí. Až bude tepleji, tak se dá cvičit venku, na hřišti a tak podobně.  A pak je tady tvůj druhý dotaz. Máš pocit, že mamka ti nevěří ohledně zapadlých kalhotek, podezírá tě, že jsou tvoje ale ty jsi přesvědčená, že jsou  tvé sestry. Nevíš jak se sestry zeptat, zda-i už dostala první menstruaci. Rozumím tomu, že se necítíš před svou mámou dobře a že nevíš jak jí to vyvrátit. Ale začni tím, že se zkusíš své sestry  citlivě zeptat, až budete spolu samy. Řekni sestře o tom co si myslíš o těch kalhotkách a otevřeně se jí zeptej. Myslím si, že to je nejlepší a přímý způsob jak se to dozvědět. A pak také menstruace se opakuje a tak je možné, že to sestra příští měsíc již neutají a tobě se to celé vyjasní. A jinak jsem ti chtěla napsat, že menstruace je přirozená a normální věc, která k holkám patří. Je projevem zdravého těla a je proto dobře, že přichází. Tak se za to nemusíte ani ty ani sestra stydět a a cítit se kvůli tomu špatně. Tak ti držím palce ať se to vše brzy vyjasní a třeba si o tom se sestrou normálně popovídáte. Poradce Centra Locika

  Menstruace a výtok

  Menstruace

  Ahoj Alíku a spol.
  Omlouvám se , že už píšu poněkolikáté

  1. nemám menstruaci vytok prsa a chloupky za měsíc a půl mi bude 14. Ne že by mi to vadilo že nemám menstruaci , ale spíš se bojím abych to nedostala ve škole nebo ještě hůř na hokeji ( jsem jediná holka v této. Ale zpátky k dotazu opravdu hodně sportuje 4* tydne mám trénink na ledě a 3* za týden suchou a 2* posilku a o víkendu jeden nebo dva zápasy. Je možné že jsem ,,zpomalena" kvůli sportu.
  2. co když to nedostanu do patnácti. Co by mi dělali na gynde.
  3. jak jsem psala hodně sportuje a bojím se že by mě menstruace kdybych ji dostala omezování trénovat.
  4. S mamkou o tom mluvit nechci. Protože je to divný.

  Děkuji za odpověď

  holka, 13 let a 10 měsíců, 3. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  věk, kdy dívka začne poprvé menstruovat, je individuální. Jak píšeš, i velká zátěž při tréninku může hrát roli. Jak moc Tě menstruace bude v tréninku omezovat, nemohu posoudit, každá žena menstruaci prožívá trošku jinak. Je však dobré k tomu, že žena menstruuje přihlédnout, trochu zvolnit, i když menstruaci zvládá v pohodě. V dnešní době je možné o ženském cyklu a doporučeních, jak se které části cyklu přizpůsobovat, nalézt spoustu informací i na internetu. Není však nic divného se o menstruaci bavit i s mamkou nebo kamarádkama. Sdílení, jak třeba mamka svou první menstruaci prožívala a jak ji prožívá teď, by Vás mohlo sblížit. A také by Ti mohlo dát vodítko, neboť ženy v rodině mohou menstruaci prožívat podobně.

  Při vyšetření na gynekologii probíhá se s Tebou lékař/ka bude jednak bavit o tom, zda už menstruaci nebo výtok máš, pokud ano, jak probíhá. Možná bude chtít vědět, jak vše probíhalo u mamky, ale to není nutné vědět. A potom Ti také vyšetří pochvu, nemusíš se však bát, nejen při první prohlídce se lékaři snaží být jemní.

  Prima dny Ti přeje
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Kolik menstruačních kalhotek potřebuji?

  Ahoj všichni, tentokrát píšu po menší době a zase s dotazem menstruace. Já vím že toho tu je hodně ale zajímalo by mě kolik bys na jednu menstruaci potřeboval men. kalhotek? Jsou poměrně drahé proto se ptám. Děkuji

  holka, 13 let, 2. ledna

  Ahoj,
  tvoje otázka je poměrně svízelná, protože především záleží na intenzitě menstruace, která je u každé ženy individuální. Navíc také záleží na tom, zda máš menstruační kalhotky jako doplněk (například ke kalíšku), nebo používáš výhradně kalhotky.
  Nicméně výrobci menstruačních kalhotek obvykle uvádají, že při slabé menstruaci je potřeba tři kusy, při střední menstruaci čtyři (dvoje na den a jedny na noc - jedny se perou a suší). Ženy se silnější menstruací potřebují pět až osm kusů.
  Udává se, že kalhotky mají kapacitu přibližně dvou tampónů a mění se maximálně po dvanácti hodinách (při silné menstruaci samozřejmě dříve).
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Menstruace

  Ahoj Alíku a spol.👋 Dnes mám dotaz ohledně menstruace. Takže, tohle je už můj vlastně 3. menstruační cyklus no a pokaždé mám v kalhotkách (menstruačních) normální krev, ale pak když se utru tak tam jsou i takové tmavě červené "žmolky" a nevím co to je a jestli je to normální.... prosím poraďte😣😓
  Děkuji předem za odpověď

  holka, 11 let, 30. prosince 2021

  Ahoj,
  ano, nemusíš se obávat, drobné krevní sraženiny na menstruačních kalhotkách jsou běžným jevem, nejde o nic nepatřičného nebo patologického. V pochybnostech můžeš zkusit oslovit nějakou dospělou ženu v Tvém okolí, nejlépe mamku, a s ní tyto záležitosti probírat.

  Vše dobré do nového roku 2022.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Hypermenorea

  Ahoj.
  Mám problémy s menstruací, protože ji mám již 20 dní.
  Zatím jsem ji měla nepravidelnou a asi 3krat a to tak 3-4 dny.
  Menstruace není nějak extrémě silná ale taky ne moc slabá, menstruaci mám od 9.12.
  Nevíte co bych měla udělat, aby už přestala, protože mamka si mysli ze mi dávno skončila… a k žádnému gynekologovi se mi uprime moc nechce a co příčinou tak dlouhé periody.
  Děkuji za odpověď❤️

  holka, 13 let, 29. prosince 2021

  Ahoj holko,

  Je pravdou, že během prvních dvou let od první menstruace bývají cykly nepravidelné, aniž by se muselo nutně jednat o projev poruchy, avšak délka menstruace, kterou v dotazu uvádíš, je již důvodem ke znepokojení.

  Jedná se o poruchu zvanou hypermenorea, která spočívá v tom, že tzv. deskvamační fáze menstruace, tj. ta fáze, při níž dochází ke krvácení, trvá déle než 7 dní. Délka deskvamační fáze je nejčastěji 3 až 4 dny, za normální se považuje 1 až 7 dní. Naproti tomu 20 dní trvající krvácení je již téměř trojnásobkem nejvyšší normální doby.
  Rád bych Ti poskytl radu, jak příliš dlouho trvající deskvamační fázi zastavit, avšak žádná taková rada neexistuje, protože délku jednotlivých fází menstruačního cyklu nemůžeš Ty sama ovlivnit. Nejlepší, co bys mohla udělat, by bylo svěřit se mamince (nebo tomu z rodičů, jemuž více důvěřuješ), i když je naprosto pochopitelné, že o tak intimní záležitosti, jakou je menstruace, Ti není příjemné s kýmkoliv hovořit. Pokud nevíš, jak se do takového rozhovoru pustit, můžeš začít položením otázky, jak dlouhá menstruace je normální, a pak navázat dotazem začínajícím slovy: „A co když…“

  Jestliže jsi dosud u gynekologa nebyla (věk první preventivní gynekologické prohlídky je sice vyhláškou č. 70/2012 Sb., § 7, stanoven na 15 let, avšak v případě jakýchkoliv obtíží lze gynekologickou ambulanci navštívit i dříve, pochopitelně v doprovodu alespoň jednoho z rodičů), je pochopitelné, že představa gynekologického vyšetření v Tobě vzbuzuje určité obavy. Ve skutečnosti nemusí návštěva gynekologie probíhat nijak dramaticky. V gynekologických ambulancích dnes pracují převážně ženy-lékařky, navíc samotnému vyšetření předchází rozhovor s pacientkou, během něhož zpravidla dochází k překonání počátečních obav.

  Gynekolog, respektive gynekoložka, se na Tebe určitě nebude zlobit, že přicházíš s takovým problémem, jako je příliš dlouhé menstruační krvácení. Naopak, spíše budou rádi, že jsi sebrala odvahu se s tímto problémem svěřit. Navíc tím, že navštívíš gynekologii, získáš určitý „náskok“ před dívkami, které jdou na první preventivní gynekologickou prohlídku až po dosažení věku 15 let. V té době už Ty budeš mít první návštěvu gynekologie za sebou, a případné projevy obav u Tvých kamarádek nebo spolužaček už Ti zřejmě budou připadat zbytečné a nepochopitelné.

  Menstruace a výtok

  Tampóny a zlomená ruka

  Ahoj mám problém. Zlomila jsem si pravou ruku a nevím jak si mám zavádět teď tampony protože to levou neumím. Rozhodně se nechci vracet na vložky. Nevíte jak mám tohle vyřešit? Mám to dvakrát přetrpět s vložkami? Nebo to zkusit zavést levou? Přece jenom si nechci si ublížit tak nevím. Ruku v sádře budu mít dva měsíce takže proto 2x. Díky moc za radu.

  Ahoj,
  to je skutečně zapeklitý problém. Na tvém místě bych určitě vyzkoušela, zda zvládneš zavést tampón levou rukou. Možná sama sebe překvapíš a zjistíš, že to není zas tak složité, jak si myslíš. Pokud ti to nepůjde, budeš se muset asi na dva měsíce skutečně vrátit k vložkám, i když jsou ti nepohodlné. Obávám se ale, že jiné řešení neexistuje. Držím ti palce, abys byla co nejdříve zdravá a nemusela jsi tyto komplikace řešit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Problémy s tampóny

  Dobrý den všem, používám tampony ale na tamponu značky kotex mám hnědou krev a klidně i jeden den mi menstruace vynechá nevím co s tím mám dělat

  holka, 14 let, 11. prosince 2021

  Ahoj,
  jestli to dobře chápu, máš podezření, že tvé problémy s menstruací souvisí s určitou značkou tampónů. Řekla bych však, že bude jednat pouze o shodu náhod. Nemyslím si, že by značka tampónu mohla ovlivnit zpoždění menstruace, nebo vzhled krvácení. Nicméně pokud ti tyto tampóny nevyhovují, není nic jednoduššího, než začít používat výrobky jiné značky. Tampónů je na trhu celá řada a zcela jistě mezi nimi objevíš takové, které ti budou vyhovovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Délka menstruačního krvácení

  Zdravím Alíku a spol, mám dotaz. Menstruaci budu mít zachvilku už rok, zezačátku jsem jí měla 3 dny. Poté to bylo 5 dní. Chtěla bych se zeptat, jestli se ’’stoupajícím’’ věkem, může být menstru. delší a silnější. Děkuji předem. :-D

  holka, 13 let, 2. prosince 2021

  Ahoj holko,

  Deskvamační fáze menstruace, což je ta fáze menstruačního cyklu, při níž dochází ke krvácení, trvá zpravidla 1 den až 7 dní. Doba 3 až 5 dní, kterou uvádíš v dotazu, je tedy naprosto normální.

  Délka deskvamační fáze může během jednotlivých cyklů u jedné a téže dívky kolísat ve výše uvedeném rozmezí, tj. 1 až 7 dní. Nejedná se však o nepravidelnost v pravém slova smyslu a nelze ani obecně tvrdit, že by s rostoucím věkem docházelo k nějakému přímo úměrnému prodlužování krvácení. Doba jednoho roku od počátku menstruace, kterou v dotazu uvádíš, je navíc zatím příliš krátká na to, aby bylo možno konstatovat nějaké kontinuální (nepřetržité) prodlužování deskvamační fáze menstruačních cyklů v čase – k tomu by bylo zapotřebí sledovat menstruační cykly nejméně po dobu dvou let.

  V ideálním případě by již nemělo dojít k dalšímu prodloužení deskvamační fáze e než 1 – 2 dny oproti současnému stavu. Prodloužení z původních 3 na současných 5 dní Tě nemusí nijak znepokojovat. Důvod ke znepokojení by nastal pouze tehdy, pokud by délka krvácení přesáhla horní hranici normy, která činí 7 dní. V takovém případě by se již jednalo o poruchu menstruačního cyklu zvanou hypermenorea, která by již byla důvodem k návštěvě gynekologického pracoviště.

  Připomínám tzv. pravidlo „třikrát příliš“, které dívkám pomůže rozpoznat, zda menstruační cyklus probíhá normálně či nikoliv. Příznakem poruchy menstruačního cyklu u dospívající dívky je, pokud se krvácení dostavuje:

  1. příliš často, tj. dříve než po uplynutí 21 dnů (3 týdnů) od předchozí menstruace
  2. příliš dlouho, tj. krvácení trvá déle než 7 dní
  3. příliš mnoho, tj. pokud je krvácení natolik silné, že dívka „spotřebuje“ více než 7 vložek na 1 den.
  Menstruace a výtok

  První menstruace

  Ahoj všem,
  mám tu takový menší příběh a začal asi před měsícem....
  Moje setra dostala od babičky (upozorňuji, že se nic neslavilo a ani babička nic nevyhazovala) takovou moc hezkou zimní bundu. Já ségru moc prosila, aby mi tu bundu půjčila a ona, že pouze, pokud jí koupím takový moc dobrý a velký muffin za 30kč. Na to jsem se jí upřímně a stručně vykašlala a navrhla jsem, aby si půjčila mou bundu, která se líbí jí. Tak tedy jakože dobře a za pár týdnů jsme si je vyměnily zpět. Já jsem ji tu bundu vrátila čistou, prázdné kapsy... No sestra přesný opak. Jenomže my jsme si je vyměnily spíše večer už po koupání. No a já ráno zjistila, že mám svou první menstruaci. A ségra mi moc nepomohla když začala ,,Jako Emo ty máš krámy jo? No to je tedy hustý! Ale já ji měla dostat první. Vždyť jsem větší než ty!“ A pak jsem jela do školy. Kapsy jsem nevyužila.
  V každém městečku se určitě rozsvěcel vánoční stromek a u nás je i jedna paní, která rozsvěcí svůj barák. Je to boží a byli tam někteří kamarádi (Všechno kluci). Už mi byla zima a v tu chvíli jsem si dala ruce do kapes.
  Vynechám posmrkané kapesníky, špinavé roušky a zaměřím se na řetízek, který dala ségře jiná babička těsně před svým odchodem;-(
  Já na sestru ,,Ségra, máš u mě řetízek.“ Ona na mě začala řvát, že pokud jí ho okamžitě nevrátím, tak klukům řekne vše, co jsem minulý den ráno zažila, proč je mi špatně, proč mám blbou náladu apod...
  Já začala hrabat v kapsách ale mezi tím bordelem to nelze tak lehko najít. Hledala jsem to 2-5 vteřin a pak na mě sestra naštvaně, ale zároveň posměšně mi zašeptala ,,Čas vypršel...“ no a kluci se o mně všechno dozvěděli. Ti kluci měli max.8 let a většina nevěděla co to je.
  Jedem kluk místo mluvení řve. Doopravdy řve a to je další část. Šel za mámou a tedy podle něho to nezařval ale všichni ho evidentně slyšeli. Ten kluk se ptá ,,MaMi.cO Je tO mEnStRuAcE!!!???“ všichni na ně začali koukat a ta jeho máma ,,Pane bože proč se ptáš?“ a to už nebylo v pohodě... ,,nO eMa tO pRej Má a Já nEvIm cO To JE?“
  Všichni to slyšeli. Někoho jsem neznala někoho jo. Ten kluk na mě stejně ukazoval prstem takže bylo jedno, jestli mě znali nebo ne. Koukalo se na něj, na mě a sestra určitě potlačovala smích.
  Naše město je malinké. Mám strach, že už to ví nebo přinejlepším bude vědět celé město.
  ,,Prý má Emina to tamto, ale víš, co mě na tom nejvíc překvapuje?“
  ,,To nevim, ale mě to, že ta její mladší ségra to nedostala dřív i když je větší.“
  ,,No to mě taky“

  Prostě mám strach, že to zaslechne nějaká bývalá spolužačka (jsem ve stejném městě, ale chodím na osmileté gymnázium). Ona holky mají mezi sebou metodu ,,My si všechno říkáme“. Mě úplně odřízly ale to je jiná písnička.
  Ona ta jedna holka ale bere takovéhle věci jako ,,My si všechno říkáme, a kluci taky patří mezi nás“. Absolutně ne! Nikdo z nich k nim nepatří. Kluci z bývalé třídy jsou rozmazlení hajzlíci co se mi posmívali a bili mě.
  Já se bojím, že se má nová zpráva dostane tam, kam nemá. Ani holkám právě (i když jsme byly nejlepší kamarádky) nebudu nic říkat. Nechci k nim patřit. Vím že to zní hnusně, ale já je nepotřebuju ke štěstí...
  Omlouvám se za dlouhý nekonečný výklad, ale já potřebuji pomoct.
  Děkuji vám moc...
  Holka, 12 let

  holka, 12 let, 28. listopadu 2021

  Ahoj,

  svěřila ses nám s tím, co se Ti nedávno stalo – vyměnily jste si se sestrou bundy těsně předtím než jsi dostala svoji první menstruaci. Během tradičního rozsvěcení jednoho domu u vás ve městě sestra před klukama řekla, že jsi to dostala. Bojíš se, že se to teď všichni ve městě dozví, hlavně Tvoje bývalé spolužačky, ke kterým už nechceš patřit. Chápu, že to pro Tebe v tu chvíli muselo být hodně nepříjemné, když sestra klukům řekla, že jsi dostala menstruaci. Je to pro Tebe ještě úplně nová věc, se kterou ses ani ještě nestačila sžít, a pro spoustu dívek to přinese i pocity studu. Rozumím tomu, že je to intimní věc, která patří jenom Tobě, a jen Ty bys měla mít právo rozhodovat si o tom, komu o tom chceš říct a komu ne. Zároveň, přestože to osmiletým klukům nebo Tvým spolužačkám (bývalým i současným), teď může připadat jako nějaká senzace a zajímavá novinka – menstruace je úplně normální proces, který se týká každé ženy. Dostat ji poprvé ve 12 letech je přirozené, spousta dívek ji dostala i dříve. Možná to u kluků a holek teď vyvolává zvědavost a spoustu otázek (u holek někdy taky závist, protože menstruace je něco, co Tě přibližuje k tomu stát se dospělou ženou se vším všudy). Nemyslím si ale, že je to něco, co by teď mělo řešit celé vaše město, jak to na Tebe teď působí. Zejména dospělé lidi určitě nepřekvapí, že jsi, jako dospívající dívka, dostala svoji první menstruaci - protože to se tak děje každé dívce. A nemusíš se za to nijak stydět, ani nikomu nic vysvětlovat nebo říkat, jak se věci mají. Je to jen Tvoje tělo. Chtěla bych Tě podpořit, aby ses teď věnovala sama sobě, tomu, jak se během menstruace cítíš, jaké vložky anebo tampony Ti vyhovují, co Ti může pomoci, pokud se objeví typické pobolívání břicha. Můžeš si taky všímat, jestli se třeba v průběhu menstruace nějak mění Tvoje pocity anebo to, nad čím přemýšlíš. Jen moc fajn nebýt na to sama a zeptat se na zkušenosti někoho, kdo je Ti blízký – třeba mamky, někoho dalšího z rodiny anebo nějaké starší kamarádky. Když se někomu svěříme s tím, co nás trápí, často to přinese úlevu.

  Zdraví

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Dostanu brzo menstruaci?

  Ahoj, asi 3 roky mám výtok a zhruba před měsícem to začalo strašně páchnout. Já bych se ráda zeptala, jestli se mám připravovat na to, že brzy dostanu i menstruaci, páč se bojím, že se třeba ztrapním ve škole, nebo někde jinde. Jednou se to stalo i mojí spolužačce o přestávce a já nechci, aby se mi to stalo také. Do školy si pro jistotu beru vložky. Díky za odpověd, Lída:-)

  Lída, 11 let, 26. listopadu 2021

  Ahoj,
  na dálku a online se dost těžko posuzuje, co myslíš tím, že výtok začal „strašně páchnout.“ Změny v odéru výtoky mohou mít řadu příčin. Charakteristiky výtoku (například i jeho vzhled a konzistence) se mění například i v průběhu menstruačního cyklu, ale zapáchání může být také známkou nějakého zdravotního problému.
  Nejsem sice lékařkou, ale nikdy jsem neslyšela o tom, že by se menstruace ohlašovala tím, že výtok začne „strašně páchnout.“ Nicméně, jak už jsem psala, to se rozhodně online posoudit nedá. Pokud chceš mít jistotu, že se nejedná o žádný zdravotní problém, budeš muset požádat maminku, aby tě objednala na první gynekologickou prohlídku. Pouze lékař může určit, jaká je příčina zapáchajícího výtoku.
  Co se týká tvých obav z nastupující menstruace, určitě je v pořádku, že si do školy nosíš preventivně vložku. Pokud by se menstruace dostavila přímo ve škole, budeš připravena a vyhneš se nepříjemné situaci.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Nepravidelnost menstruace a další obtíže

  Zdravím,
  mám problém s menstruací... Brzy mi bude 15 a menstruaci mám od 12,5 a mám ji strašně nepravidelnou. Někdy to dostanu za dva měsíce někdy i za tři pokaždé jinak a takhle to je skoro těch 2,5 roku. Vždycky jsem to měla hodně a trvalo to i celkem dlouho třeba 10 dní. A teď poslední 3, co jsem měla, pozoruji, že už to trvá míň a míň dlouho, je slabší a slabší a trvá to dýl a dýl, než ji znovu dostanu. Jako by se pomalu ztrácela, mizela. Přitom nesportuji a nějak nevidím důvod, proč bych to takhle měla mít. Navíc mi hodně padají vlasy a dřív jsem je měla naopak moc hustý i přesto, že jsem měla štítnou žlázu, kterou už celkem dlouho nemám. Také od té doby, co jsem to dostala, tak nerostu a zasekla jsem se na výšce asi 153 cm, což je dost divné, protože doktoři mě odhadovali na 172 cm. A má otázka je, jestli nemůžou tyto hormony spolu nějak souviset?

  holka, 14 let, 25. listopadu 2021

  Ahoj holko,

  Podle toho, co popisuješ, se nejedná o poruchu menstruace ve vlastním smyslu. Důvodem ke znepokojení by byla naopak spíše příliš častá menstruace s příliš silným krvácením. Během prvních dvou let menstruačního věku (tedy během prvních dvou let od první menstruace) je až 50% cyklů nepravidelných, tj. deskvamační fáze menstruace, při níž dochází ke krvácení, se dostavuje po době delší než obvyklých 3 – 5 týdnů (tj. 21 až 35 dní).
  Poněkud neobvyklá je skutečnost, že zmíněná nepravidelnost se postupem času prohlubuje, a že přetrvává déle než dva roky, v Tvém případě dva a půl roku. Naopak dobrou zprávou je, že krvácení je slabší než dříve. Zmíněných 10 dní již představuje abnormálně dlouhou dobu. Za normální se považuje krvácení v rozsahu 1 den až 7 dní.
  Nemohu posoudit, zda se jedná o projev nějaké hormonální poruchy, nebo zda jde pouze o jednu z možných variant normálního vývoje menstruačního cyklu. Hormonální poruchu lze diagnostikovat pouze na základě laboratorního vyšetření hladiny hormonů v krvi, k čemuž je pochopitelně zapotřebí návštěva příslušného zdravotnického zařízení (pokud možno endokrinologie, případně gynekologie).
  Zvýšené vypadávání vlasů sice může souviset s onemocněním endokrinních žláz, avšak stejně tak dobře by se mohlo jednat například o projev stresu a nadměrného psychického napětí.
  Pokud jde o tělesnou výšku 153 cm, ta je sice podprůměrná (průměrná tělesná výška dívek ve věku 14 let činí 164 cm), avšak stále ještě normální (hodnoty normální tělesné výšky u dívek ve věku 14 let se pohybují v rozmezí 151 – 176 cm, do něhož se ještě „vejdeš“). Ani zpomalení či dočasné zastavení růstu nemusí být nutně projevem poruchy. Nicméně pokud tě průběh Tvého tělesného růstu znepokojuje, doporučuji svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost, který může vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii.

  Menstruace a výtok

  Ještě nemám menstruaci - opožděný vývoj?

  Ahoj Modrá linko, BároV,....

  Chci se zeptat na něco co mě trápí. Jde o to že mi bude v blízké době dvanáct. Tím pádem jsem jedna z nejstarších lidí v naší třídě. No a dneska dostala mens jedna holka ve třídě. Ta je ale mladší skoro o měsíc a já si z toho připadám na nic. Samozřejmě to dostala taky jedna kámoška už letos v únoru. Já vím že bych měla být ráda že neprožívám ty starosti ale kvůli tomu že snad polovina holek od nás mens už dostala a většina je ještě mladší než já tak si z toho připadám na nic. Je mi jasný že mi do toho nic není a že by mi to mělo být vskutku jedno ale mě to prostě jedno není. Připadám si prostě nedostatečně vyvinutá. Jak si mám teda vyrovnat s tímto pocitem a tyhle problémi nechat za sebou?

  Jinak se vám omlouvám za tak dlouhý dotaz.
  A děkuji za budoucí odpověď :)

  holka, 11 let, 16. listopadu 2021

  Ahoj,

  děkujeme za dotaz Alíkovi. Docela přesně jsi popsala, co se s Tebou děje, když snad polovina holek ze Tvé třídy má menstruaci, zatímco Ty na tu svoji ještě čekáš. Umím si představit, že situace, o které píšeš, pro Tebe není lehká. Docela často to tak bývá - že se holky potají nebo veřejně srovnávají - komu více narostla prsa, kdo již dostal první menstruaci… A Ty, které jsou na tom jinak, než by chtěly být, se pak cítí "na nic" - tak, jak to máš Ty. Je to přirozený a pochopitelný pocit.

  Vývoj ženského těla je ale jedinečný, u každé dívky jinak rychlý. Co se týká menstruace, je nynější průměr jejího nástupu 12,5 roku, což znamená, že máš opravdu ještě hodně času a že je s Tvým tělem všechno v pořádku. Můžeš si klidně opakovat, že každá má svůj čas, že i Tvoje tělo ví, co je pro něj nejlepší a že mu můžeš důvěřovat.

  Můžeš se také zeptat, pokud je to možné, své mámy, jak to měla s první menstruací ona, jestli na ni "čekala" nebo ji dostala mezi prvními. U matek a dcer bývá vývoj často podobný. Máma Ti také může pomoci všechno zvládnout.

  Přejeme pěkné dny,

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Menstruace

  Dobrý den, měla jsem 6 menstruaci před 3 týdny.......... A dnes mi začal červenobílý výtok a bojím se o další menstruaci..... Prosímm o odpoved co by to mohlo být.
  Předem děkuji za odpoved.

  holka z Alíkova, 10. listopadu 2021

  Ahoj,

  je prima, že se zajímáš o svůj zdravotní stav. Menstruace provází každou zdravou ženu během jejího plodného období. A máš pravdu, je třeba dobře rozumět všemu, co nám říká. Délka celého menstruačního cyklu je přibližně 28 dní, menstruační fáze pak obvykle trvá 3-7 dní (tedy přibližně jeden týden z každého měsíce). Proto je ideální zavést si menstruační kalendář, který můžeš obdržet na gynekologii, ale můžeš si ho klidně i sama vyrobit. Důležité totiž je, abys měla o (ne)pravidelnosti svých měsíčků dobrý přehled. Tyto přesné a srozumitelné záznamy Ti mohou být nápomocné v mnoha životních situacích, v souvislosti s nemocí, plodností, apod., pomohou i Tvému ženskému lékaři/lékařce zorientovat se v situaci.

  Nyní Ti opět začal výtok. Ženské tělo si v průběhu menstruačního cyklu prochází mnoha změnami, není možné ti takto na dálku po internetu sdělit vše, o co se jedná. Zkus si ve svém okolí najít dospělou ženu, které věříš, s kterou budeš tyto věci probírat. Velmi se Ti uleví. Může to být například Tvá máma, poradit Ti samozřejmě může i kterákoliv jiná žena, které věříš, popř. praktická nebo ženská lékařka/lékař.

  Přejeme hezké podzimní dny.

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Mohl by to být počátek menstruace?

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, minulý týden jsem měla ve výtoku červené tečky, nebo co to bylo, myslíte že by to mohla být nějaký počátek menstruace? (Pořád jsem ji nedostala) Tento týden už zase nic...
  Děkuji

  holka, 14 let, 13. listopadu 2021

  Ahoj,
  moc ráda bych ti pomohla, ale obávám se, že na základě těchto informací ti nikdo nedokáže zodpovědně říci, jestli „červené tečky ve výtoku“ mohou souviset s blížící se menstruací. Je samozřejmě možné, že ti tak tvé tělo oznamuje, že brzo začneš menstruovat, ale stejně tak je možné, že je příčinou něco jiného - například prasklá žilka.
  Neboj se však, tvoje tělo má ještě spoustu času na to, aby začalo menstruovat. Až bude dostatečně připravené, menstruace se dostaví.
  Měj se hezky!
  Bára