Alík radí dětem
Vyhledat odbornou pomoc
Ahoj Poradno, po delší době se na vás zase obracím s dotazem. Myslím, že dnes je to celkem důležitý dotaz..
Na začátek bych chtěla říct něco o mně. Je mi 13 let, měřím 159 centimetrů a vážím cca 36-37 kg teď se to celkem pohybuje. No už pár měsíců mám problémy s jídlem.. Nějakou dobu jsem jedla fakt hodně málo, ale byl to asi jen týden nebo dva jinak jsem jedla podle mě celkem v pohodě. Také jsem začala cvičit- a to cca 15-25 minut denně, ale žádné cardio, spíš jen "posilovací tréninky", jednou týdně chodím plavat (na 45 minut) a pak mám jednou týdně 2 hodiny tělocviku, ale tam to skoro žádný sport či pohyb není. No, problém je takový, že mě jednou moji rodiče zvážili, protože si všimli, že skoro nejím sladkosti (což jsem dříve jedla fakt hodně) no a to co na té váze viděli se jim vůbec nelíbilo (37.5 tehdy). Asi tři týdny to nechávali "na volné noze" - pouze mamka častěji vařila teplé večeře, do té doby nevařila skoro vůbec, takže bylo většinou k večeři kupované pečivo ze supermarketu.. No začala jsem víc jíst, jenže váha pořád klesala (jednou až na nějakých 35.8), tak jsem začala jíst ještě trochu víc, ale vůbec nemám představu, kolik je tak normálně. Jo a taky.. Už Nějakou dobu si počítám kalorie - jenže si potraviny nevazim, takže to není úplně objektivní, ale většinou denně sním cca 1500kcal, asi je to málo co? No zpět k příběhu- od té doby, co rodiče zjistili, že moc nejím, musela jsem přestat cvičit (naposledy jsem cvičila asi před měsícem..) Jenže pořád mám s jídlem problém. A taky už tři měsíce nemám měsíčky.. A tak se mamka rozhodla se poradit s doktorkou.. Ještě neznám termín, kdy tam půjdu, ale prý půjdu na nějaké odběry a možná budu chodit k psychiatrovi a psycholožce... Moje otázka je taková, co se tam se mnou bude dít? Nepošle mě paní doktorka nějak do centra pro anorektičky, že ne?
Otázky:
Co se se mnou bude u paní doktorky dít? Co se se mnou stane? Co se mnou bude ten psycholog probírat? Bojím se..
Kolik bych tak měla jíst kcal? (Všude píšou, že i přes 2000, ale mě to přijde strašně hodně..)
Sladkosti.. vím, že bych se měla snažit si je spíš "přestat počítat", ale.. Kolik tak "gramů přidaného cukru" (čili bonbóny a sladkosti) bych měla na svůj věk sníst, aby to bylo ještě ok?
Pečivo, je ok jíst chleba se sýrem k snídani, rohlík se šunkou k dopolední svačině, další chleba se šunkou k odpolední svačině a popřípadě ještě 2 tousty k večeři? Přijde mi to strašně hodně pečiva, ale občas ho třeba tolik i sním...
Už ani tolik nemyslím na jídlo - dříve jsem nad ním přemýšlela pořád. Co a kdy si dám k snídani, snila jsem o tom, jak jím čokoládu.. Jak si přestat počítat kalorie? I když počítání kalorií mi celkem pomáhá, když vidím, že mám fakt málo, tak si jdu ještě něco dát, i když nemám hlad a mnohdy ani chuť..
Jak se anorexie léčí? Jak se z ní vyléčit?
A na konec - ano, sama vím, že mám s jídlem problémy- nevím zda je to úplně anorexie, ale když ne, tak rozhodně její začátek..
Mám i příznaky anorexie - je mi pořád zima, nemám menstruaci, přemýšlím nad jídlem, mívala jsem i výčitky po nějakém jídle (teď už moc ne), kdysi jsem se hodně vážila (klidně 3× denně)
Taky jsem se za toto období hodně hádala s rodiči a vždy když jsem se na ně hodně naštvala, nejedla jsem.. Ale teď už je to lepší..
Ne že by můj dotaz hodně spěchal, ale mamka psala doktorce včera a ta dneska odepsala a já se bojím.. prosím odpovězte co nejdříve..
Ahoj,
s potížemi s jídlem se potýká docela dost holek tvého věku. Je dobře, že si rodiče všimli tvé nízké váhy. Při své výšce bys opravdu měla vážit víc. Tvé tělo už kvůli nízké váze nemůže normálně fungovat. Mělo by si poradit se zimou a dokázat udržet menstruaci. Je důležité, aby se tato potíž řešila co nejrychleji. Paní doktorka tě vyšetří, změří tě, zváží tě, nejspíš se tě bude ptát na jídlo, na menstruaci. S psychologem se můžeš bavit o čem chceš. Nejspíš se tě zeptá na důvody tvého nejezení, zkusíte společně přijít na to, co dělat, aby ses cítila lépe a nemusela na truc přestávat jíst. Všichni ti budou chtít pomoc. Zkus jim věřit a dbát na jejich doporučení.
Otázky ohledně jídla probereš s odborníky na výživu. Řeknou ti, co bys měla jíst, abys měla všechny potřebné živiny a dostatek energie. Já nejsem odborník na výživu, takže tyto otázky (na kcal, cukr, pečivo) prosím polož až u paní doktorky.
Počítání kalorií je hodně otrocká práce, cílem bude, abys to nemusela dělat, ohledně jídla se určitě tolik hlídat nemusíš. Pomůžou ti s tím terapeuti.
Anorexie se léčí za pomoci mnoha odborníků. Psychologa, lékaře, výživového poradce. Nejdřív společně zjistíte, jak závažné tvé potíže jsou (na dálku nedokážu říct, zda trpíš anorexií). Pokud by se tato diagnóza potvrdila, nezoufejte. Nebudeš na to sama, společně dokážete, že tvé tělo bude zase fungovat správně.
Držím palce!
Péťa

Na otázky odpovídají
pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.
Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.
Vyhledat odbornou pomoc
Jsem v depkách, jen ve škole je to dobrý
Ahojky Aliku, je normální že poslední dobou jsem hrozně smutná a v depkách ale když přijdu do školy je mi dobře směju se a jsem hrozně šťastná. Sama toto chování nechápu ale nemůžu tomu zabránit je to automaticky.
A můj druhý dotaz.
Začala jsem vnímat že nejím vůbec maso ani v jídelně ani doma. Ale třeba knedlíky plněné uzeným nebo kachnu sním. Ale furt se v mase typem a nepřijde mi k chuti
Mockrát děkuji vím že je to zbytečný dotaz Ale už jste mi hodně pomohli 💜
Ahoj z Modré linky,
Tvůj dotaz mi nepřipadá zbytečný, je dobře, že hledáš odpovědi na své otázky. Všímáš si, že jsi hodně v depkách, ale ve škole je Ti dobře a jsi tam šťastná. Je v pořádku, že se snažíš přijít na to, čím to je, možná je to pro Tebe matoucí a nerozumíš tomu, proč se to děje. Nedokážu Ti odpovědět na to, čím to je. Mám o Tobě i celé situaci málo informací. Zajímalo by mě například, jak dlouho si toho všímáš. Někdy tohle může být přechodné a nemusí to nic znamenat. Můžeš se sama sebe zeptat, jestli to třeba i souvisí s prostředím, nebo s osobami, se kterými jsi. Jestli například je ve škole někdo, s kým se cítíš moc dobře, kdo Ti zvedá náladu a čím to je nebo jak to dělá. Třeba by se něco z toho dalo přenést i mimo školu? Napadá mě také, že možná jsi v depkách hlavně doma? Třeba se doma děje něco, v čem Ti není dobře, nebo se tam něco změnilo? To jsou jen mé myšlenky, které mi k tomu běží hlavou, ale jak to doopravdy je, to víš nejlépe Ty sama. Můžeš to chvíli pozorovat, všímat si, co Ti způsobuje radost a co naopak spíš smutek. Kdyby Tě to dále trápilo, je někdo, s kým o tom můžeš mluvit? Někdo, komu věříš, rodiče, kamarádka, sourozenec nebo prarodiče? Kdyby ne, je možné mluvit o tom i s psychologem, možná nějaké máte ve škole anebo Ti ho mohou sehnat rodiče. I na nás se můžeš znovu obrátit, lépe ale na chatu nebo telefonu, kde můžeme jít více do hloubky (www.modralinka.cz).
Dále zmiňuješ, že skoro nejíš maso, sníš ho jen v některých jídlech. Oceňuji, že si všímáš toho, co jíš. Nevím přesně, co bys k tomu potřebovala vědět. Je v pořádku jíst to, na co máš chuť. Maso nemusíš mít v jídelníčku každý den. Důležité je, aby strava byla vyvážená. V tom by Ti dokázali poradit třeba rodiče anebo případně odborník, Tvůj dětský lékař nebo nutriční terapeut.
Přejeme Ti hezký závěr jara.
Modrá linka
Vyhledat odbornou pomoc
Ahoj, já jsem Valentýna. Doufám že nevadí že vám budu tykat. Už jsem píši podruhé. Psala jsem tady před pár dny o problému s maminkou. V té zprávě šlo o to že se hádáme a máme často spory. No jo...ale abych přešla k tomu hlavnímu. Než jsem to stihla s maminkou řešit (jako ty naše spory) tak se stal další....a to byla opravdu velká hádka
. Zase jsem křičela a byla hnusná
. Ale to hlavní oč tu jde...je...no...že..vzhledem k tomu že mám poslední dobou psychické problémy a trpím nemocí adhd tak se mě maminka zeptala jestli nechci psychologa. Že prý ne psychiatra ale psychologa. Vím že vy jako poradna jste něco podobného, ale akorát přes internet, ale já se bojím jít k psychologovy. S poradnou mi si psát nevadí. Ale vidět psychologa naživo?!!?
To nechci..děsí mě to
. Jenže zase si taky myslím že by mi mohl pomoci. Prosím pomůžete mi? Nevím co takhle naživo od něj očekávat
. A co když mi nebude sympatický
. A hlavně tak jak to mám mámě říct že bych tam šla????
Myslíte že bych tam měla jít??? Myslíte že mi může pomoct a vyřešit můj stav??? PROSÍM POMOC!!!
A ještě vám Z CELÉHO SVÉHO SRDCE DĚKUJI že jste mi odpověděli když jsem psala ohledně sporů s maminkou❤
Milá dívko,
obracíš se na poradnu se svými dotazy ohledně návštěvy psychologa. Ano, máš pravdu naše poradna je také taková určitá psychologická pomoc dětem. A náš chat pro děti také. Ale rozumím tomu, že vidět psychologa na živo může být pro tebe děsivé a bojíš se, protože nevíš co očekávat. Tvoje pocity v této situaci jsou normální a dětský psycholog by měl umět ti s tím pomoci. Myslím si, že by ti pomoc mohl. A moc bych ti doporučila to zkusit. Pokud ti nebude sympatický, tak můžeš své návštěvy u něj zrušit. Nikdo tě nemůže do návštěv u psychologa nutit. Psycholog by tu měl být pro tebe, snažit se pochopit právě to, co prožíváš a vnímat, co tě trápí a co potřebuješ. Měl by ti pomoci tobě samé se lépe vyznat v tom, co se s tebou děje a najít společně s tebou možnosti, jak si s tím lépe poradit. Možná bude chtít mluvit i s tvou mámou. U dětí ve tvém věku je pořád důležitý i váš vztah a pokud se něco řeší u dítěte, tak by se do toho měl zapojit i jeho rodič. A jak to mámě říci? Máma ti to již sama navrhla a uvědomuje si, že bys nejspíš pomoc potřebovala. A tak bych ti doporučila pouze jí to odsouhlasit, že bys do toho šla. Nemusíš nic víc vysvětlovat a rozvádět. Rozumím tomu, že to může vzbuzovat mnoho různých pocitů, můžeš mít strach, co se objeví, jak s tebou bude psycholog jednat a podobně. Dětský psycholog by ale měl umět právě s tímto u dětí zacházet. Moc ti přeju abys našla pomoc, ke které budeš mít důvěru. Poradce Centra Locika
Vyhledat odbornou pomoc
Sebepoškozování a druhé já
Zdravím, všiml jsem si že mám problém se sebe požkozováním. Když jsem byl malý a neměl žádné kamarády tak jsem si povídal sám se sebou, to dělám i dnes, akorát moje „druhé já“ mi teď když něco provedu, nebose nezachrání správně tak mé svědomí mi říká „drápní se, bouchni se,...“ ale neříkato tak aby to znělo že mě prosí ale řve po mně.
Ps: jak se toho zbavit?🤔
Ahoj z Modré linky,
je mi líto, že Tě trápí sebepoškozování a je moc dobře, že hledáš způsob, jak s tím přestat. Hned na úvod mé odpovědi Ti chci říct, že neexistuje jeden zaručený návod, jak toho nechat, protože každý jsme jiný a každému vyhovuje a funguje něco trochu jiného. Alíkova poradna má svá omezení a také o Tobě vím jen málo, takže moje odpověď bude spíš obecným doporučením a věřím, že Tě něco z toho zaujme.
Píšeš o druhém já, které na Tebe křičí, aby ses drápnul nebo bouchnul. To musí být dost nepříjemné a nedivím se, že se toho chceš zbavit. Kdybych s Tebou mluvila, zajímalo by mě, jak dlouho se sebepoškozuješ, jestli se Ti třeba někdy podařilo neudělat to, neposlechnout to druhé já. Pokud ano, co bylo v té situaci jinak anebo co Ti pomohlo, že jsi ten hlas neposlechl? Dalo by se to využít, až Ti ten hlas bude zase přikazovat ublížit si? Přemýšlím také o tom, jak si sám vysvětluješ, že se teď ten hlas takhle proměnil. Píšeš, že ho znáš od malička, když jsi neměl žádné kamarády, ale až teď na Tebe takhle křičí. Možná Tě napadá, s čím by to mohlo souviset? To pro Tebe mohou být cenné informace, které Ti pomohou více tomu rozumět. Myslím, že by Ti mohlo pomoci promluvit si o tom všem s někým dalším, nebýt na to sám. Je možné o tom mluvit třeba s rodiči nebo s někým dospělým, komu věříš? A pokud ne, máte třeba ve škole školního psychologa? K tomu obvykle na první návštěvu můžeš jít i bez vědomí rodičů.
Existují také konkrétní techniky, které můžeš zkusit, když máš chuť si ublížit. Nevím, jak přesně se sebepoškozuješ, píšeš o škrábnutí, bouchnutí... Pokud se škrábeš, můžeš si zkusit místo škrábanců fixou nakreslit čáry na místa, kam by ses škrábl. Někdo zkouší i přejíždět po tom místě kostkou ledu, ten chlad může trošku bolet, ale není to tak poškozující jako škrábance. Pomoci může také odreagování činností, kterou máš rád a ve které snadno ztratíš pojem o čase. Někdo třeba maluje, jde si zaběhat, nebo se podívá na nějaký film, pustí písničky, nevím, co by sedělo Tobě.
Pokud by Tě to i dál trápilo a neměl by ses komu svěřit, můžeš se nám znovu ozvat. Rádi tady pro Tebe budeme na telefonu anebo chatu, kde můžeme jít více do hloubky a lépe tak reagovat na to, co potřebuješ (www.modralinka.cz)
Přejeme Ti hodně sil.
Modrá linka
Vyhledat odbornou pomoc
Kamarád se sebepoškozuje
Dobrý den.
Mám kamaráda co se sebepoškozuje, snažím se mu pomáhat ale ne vždy to moc pomohlo. Chtěl bych aby přestal hrozně mi na něm záleží protože když mně bylo nejhůř tak mi pomohl proto se mu to snažím oplatit, posledních pár měsíců mi moc pomáhal a nechci aby si takhle ubližoval. Snažil jsem mu nabídnout pomoc psychologa ale to bohužel odmítl. Budu rád za jakoukoliv pomoc, radu atd díky.
Ahoj z Modré linky,
Tvůj kamarád se sebepoškozuje a Ty bys pro něj chtěl být oporou, protože Ti hodně pomohl dřív. Psychologa zatím odmítá.
Na kamarádovi Ti hodně záleží a je od Tebe moc hezké, že hledáš způsoby, jak mu zkusit pomoct. Sebepoškozování je bohužel vážná věc, ze které se jeden těžko dostává sám, zaslouží si odbornou pomoc. Často je potřeba dlouhodobé podpory, nejde to bohužel hned. Pokud je pro kamaráda zatím těžko představitelná přímá pomoc psychologa, tak si můžete zatím společně stáhnout aplikaci Nepanikař a prozkoumat ji, je tam spousta užitečných technik, které můžou pomoc překonat nutkání si ublížit. Existují taky online anonymní poradny, kde se kamarád i Ty můžete ozvat: https://www.modralinka.cz/, https://www.linkabezpeci.cz/ Bývá tam víc prostoru se vypovídat, doptat a společně s odborníkem na druhé straně vymyslet, co a jak dál.
Možná máte na škole školního psychologa anebo učitele, kterému důvěřuješ, a kterému se můžeš svěřit, že máš o kamaráda strach. Nemusíš na pomoc pro něj být sám. Přijde mi důležité, aby byli zapojeni i rodiče kamaráda, aby mu mohli být oporou doma. Oni za něj mají zodpovědnost a měli by tuto věc vědět. Můžeš popřemýšlet, jak kamaráda povzbudit, aby se s tím svěřil někomu dospělému ve svém okolí, můžeš mu nabídnout i doprovod, kdyby se mu o tom nechtělo mluvit. Ty sám mu můžeš být k dispozici, pokud budeš mít sílu a chuť, ptát se ho, co teď prožívá, co ho trápí, co mu dělá radost. Možná najdete společnou aktivitu, kterou můžete spolu podnikat. Zároveň Ti chci připomenout, že i když moc chceme, ne všechno umíme ovlivnit. Kamarád musí sám alespoň trochu chtít a sebrat odvahu „jít s tím ven“, už toto bývá často úlevné.
Ať můžeš mít Ty i Tvůj kamarád zase brzy hezčí dny přeje
Modrá linka
Vyhledat odbornou pomoc
Potřebuju psychologa
ahoj, mohli by jste mi prosim nekdo pomoct? posledni dobou se mam spatne, a asi uz rok mam podezreni, ze je neco spatne a celkove se mam spatne. zbavovala jsem se mentalni bolesti fyzickou bolesti a prijde mi, ze nemam nikoho, komu bych se sverila. chtela bych zacit chodit k psycholozce, ale bojim se, ze rodice na to budou mit negtivni reakci a nevim, jak jim to rict.
Ahoj Cassidy,
děkujeme za důvěru a otevřenost, se kterou ses na nás obrátila. Již delší dobu máš pocit, že je něco špatně a necítíš se vůbec dobře. Psychické bolesti ses zbavovala fyzickou bolestí. Chtěla bys začít chodit k psycholožce, ale máš strach z reakce rodičů.
Je moc dobře, že svoje těžkosti řešíš a hledáš pomoc. Pro začátek bys mohla vyhledat školního psychologa, na poprvé k němu můžeš jít sama, teprve pak se psycholog domlouvá s rodiči.
Ruzmím tomu, že máš nějaké obavy ohledně svěření se rodičům. Dovedu si představit, že to nemusí být vůbec lehké svěřit se jim s tím, že Ti poslední dobou není moc dobře, a že bys uvítala odbornou pomoc. Na druhou stranu si říkám, že jsou to právě oni, kdo Ti v tomto mohou pomoci nejvíce. Jsou dospělí a mají více možností, právě oni Ti mohou pomoci vyhledat psychologa/psycholožku a domluvit spolupráci s ním/ní.
K Tvému dotazu, jak to rodičům říct, mě napadá, že tak, jak jsi to napsala nám, je to srozumitelné - přesně tak to můžeš sdělit rodičům. Můžeš jim také dát přečíst to, co jsi napsala Alíkovi, i to, co jsme Ti odpověděli.
Držíme Ti palce,
Modrá linka
Vyhledat odbornou pomoc
Jak pomoct kamarádce se záchvaty?
Ahojky Alíku a spol,
Mám takový problém, moje kamarádka má teď občas (celkem často) takové stavy při kterých ve škole začne z ničeho nic brečet..
Mám podezření na úzkost ale o to teď nejde, já bych se jen chtěla zeptat co mám při takovém záchvatu dělat ? (většinou jdeme někam na klidné místo a povídáme si, ale teď už to nepomáhá)
Bojí se to někomu říct a vím to jen já tak píšu sem..
Budu moc ráda za odpověď a zatím ahoj. :>
Ahoj z Modré linky,
píšeš o radu, co dělat, když má kamarádka ve škole stavy, při kterých brečí a je rozrušená. Chtěla bych moc ocenit, že jsi kamarádce nablízku, když jí není dobře a že pro ni hledáš cesty, jak by se jí mohlo ulevit. Zní to, že Ti na ní hodně záleží, je dobře, že Tě má. Nevíme, z čeho tyto stavy vznikají, pravděpodobně to bude více tíživých věcí, co jí teď trápí, anebo možná i pro ni to je těžko uchopitelné, proč se to děje. Rozumím, že se bojí to někomu říct, zároveň je pak problematické najít účinnou pomoc. Můžeš jí povzbudit k tomu, ať se s tím svěří. Není to ostuda, že se jí to děje, může to do života přijít každému a v tu chvíli je důležité, aby se nebála říct si o pomoc, aby mohlo přijít zlepšení, které si zaslouží. Možná máte na škole školní psycholožku, která je podobné situace zvyklá řešit, může jí být dlouhodobou oporou. Můžeš jí to zkusit navrhnout a doprovodit jí tam. Pokud nikoho takového na škole nemáte, může se kamarádka ozvat na chat nebo telefon na Modrou linku (https://www.modralinka.cz/) anebo na Linku bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/), kde ji anonymně vyslechnou. Rodiče jí taky můžou pomoct vyhledat odborníka a řešit problém od příčiny. Zní fajn, že zkoušíš kamarádku odvést do klidu a mluvíš na ni. Pouhá přítomnost a třeba objetí může ulevit. Existuje taky aplikace Nepanikař, kterou si můžete obě stáhnout, jsou tam fajn cvičení, třeba s dechem, a další techniky, jak zklidnit tělo i mysl.
Držíme palce, abyste kamarádka i Ty mohly mít zase hezčí dny.
Modrá linka
Vyhledat odbornou pomoc
Deprese?, Nevyhraněná identita
Ahoj Alíku a všichni ostatní.
Poslední dobou (cca půl) roku mám problémy. V noci vůbec nemůžu spát a i když se vyspím dobře, cítím strašnou únavu. Chodím na gympl a např. minulý rok se na mém vysvědčení objevila jen jedna dvojka, ale teď mám se školou velké problémy. Na učení nemůžu najít žádnou motivaci, známky se mi taky zhoršily a rodiče z toho radost nemají. Poslední dobou nemohu najít motivaci vůbec k ničemu. Přestaly mě bavit sporty a kreslení a spoustu dalších věcí, které mě předtím taky moc bavily. Zato mě začalo bavit čtení, sledování seriálů nebo filmů a obecně jakýkoliv únik z pro mě strašné reality. Pořád mám špatnou náladu a neodolatelné nutkání se stranit lidí. Začala mi lidská společnost dost vadit. Mívám hrozně rychlé střídání nálad od štěstí po čím dál častější přemítání o smyslu života. Přijde mi že vlastně nic nemá smysl, když ráno člověk který den vstává do školy/práce, kde ho to vůbec nebaví a když se konečně vrátí domů nemá co dělat. Někdy mě přepadne divný pocit, jako když se něčeho bojím, nevím čeho a nejde to zastavit. Občas mám problémy i se sebepoškozováním a sebevražednými myšlenkami.Taky mám strašný zmatek ohledně své identity (necítím se úplně jako holka, ale jako kluk taky asi ne), ale bojím se to komukoliv říct jako tohle všechno, myslím, že by mi na to kdokoliv odpověděl že to příliš dramatizuju a že je to jen krátké období a za chvíli to přejde. A třeba ano, třeba tenhle pocit bude za chvíli pryč, ale myslím, že to nemění nic na tom, jak se cítím. Vlastně se ani na nic neptám, jen to asi nemám komu říct. Nevím co tohle všechno znamená, jestli mám " deprese“, jestli by to mohla být nějaká porucha, nebo jen mám špatnou náladu.
Děkuji všem za odpověď a trpělivost. Omlouvám se za dlouhou zprávu.
Ahoj z Modré linky,
je dobře, že si pro sebe hledáš pomoc, když se necítíš dobře. Nedokážu takto po internetu určit, jestli trpíš depresemi. Únava, pocity smutku, ztráta radosti a chuti do života jsou jistě nepříjemné pocity. A sebepoškozování, sebevražedné myšlenky mohou mít i závažnější následky, je proto důležité, abys na své pocity nezůstávala sama. Tvé pocity mohou být prohloubeny i obdobím dospívání, v každém případě si zasloužíš podporu, mít možnost s někým sdílet vše, co prožíváš. Už takové sdílení, kdy člověk své pocity nedrží v sobě, může být úlevné. Bylo by však dobré, aby se Ti dostalo i pomoci odborné, kdy s psycholožkou (psychologem) můžete hledat, jak bys mohla se svými pocity zacházet, vyrovnávat se s nimi. Mohla bys s ní probrat i své otázky ohledně své identity.
Jestliže ve škole máte školní psycholožku (psychologa), můžeš se zkusit obrátit rovnou na ni. Je ale dobré, aby ses svěřila i svým blízkým nebo alespoň někomu z nich. Pokud bys měla strach, že Tě nebudou brát vážně, že si budou myslet, že to nic není a brzy to přejde, můžeš jim ukázat i naši odpověď, aby pochopili, že si opravdu zasloužíš pomoc. Každý si zaslouží podporu, nebýt na svá trápení sám, bez ohledu na to, za jak závažné je jeho okolí považuje. Ale jak jsem psala, já se domnívám, že by se Ti mělo dostat i pomoci odborné, abyste právě společně mohli posoudit „co tohle všechno znamená“ a jestli je to něco závažnějšího, nebo třeba „jen“ špatná nálada, jak píšeš, a třeba i na té spolu pracovat.
První krok už jsi udělala, napsalas do Alíkovi poradny. Přejeme Ti odvahu, abys udělala i další kroky k zasloužené pomoci a svěřila se někomu ve svém okolí, komu věříš.
Modrá linka
Vyhledat odbornou pomoc
Závislost na sebepoškozování
Ahoj Alíku,
už nějakou tu dobu se potýkám se sebepoškozováním a bojuji s tím.
Moje závislost už se vymyká kontrole a já už to celkem nezvládám. K sebepoškozování se přidaly i myšlenky na zabití, atd. Rodiče by mě za to „zabili“, školním psycholožkám a učitelům nevěřím, kamarádky a rodina by mi nějak nepomohli a na linku bezpečí se bojím zavolat. Proto se ptám tady, děkuji :)
Ahoj z Modré linky,
je moc dobře, že když se sebepoškozování začalo vymykat kontrole a přidaly se i myšlenky na zabití, hledáš pro sebe podporu. Přemýšlím, jestli už máš nějakou zkušenost se svěřením se rodičům a kamarádkám, když píšeš, že by Ti to nijak nepomohlo. Říkám si totiž, že někdy může pomoct i jen sdílení s člověkem, který nás zná, a tak nás může dobře podpořit. Také přemýšlím nad Tvými obavami ohledně zavolání na Linku bezpečí, z čeho vlastně pramení. Jen Tě chci podpořit v tom, že Linka bezpečí, stejně jako třeba Modrá linka, fungují anonymně, takže by nikdo nevěděl, že jsi to Ty, kdo volá. Také tam pracuji lidé, kteří jsou připraveni probrat s Tebou, co prožíváš a hledat s Tebou další cesty, co by Ti mohlo pomoct. Velká výhoda telefonické linky důvěry je, že můžeš přímo vyjádřit, co Tě nejvíc trápí, případně se doptat, když něčemu neporozumíš, nebo dovysvětlit, když Ti neporozumí člověk na druhé straně.
Pokud už Tě už Tvá závislost na sebepoškozování trápí nějakou dobu, potřebovala bys dlouhodobější pomoc a podporu. Říkám si, že by pro Tebe mohlo být fajn mít v tomhle období nějakého odborného průvodce, se kterým bys mohla probrat, co okolo toho cítíš, co Ti to přináší, bere, a jak třeba nakládat s myšlenkami na zabití. Někým takovým by pro Tebe mohl být psychoterapeut. Kdybys tuhle možnost chtěla zkusit, říkám si, jestli by pro Tebe bylo možné svěřit se s tím rodičům. Nemusela bys jim hned říkat všechno, pokud by ses v tom necítila dobře. Ale bylo by snazší, kdyby Tě v hledání psychoterapie podpořili oni (jak finančně, tak prakticky - někteří terapeuti neposkytují své služby osobám mladším 18 let bez souhlasu rodičů).
Jak jsem již psala, kdybys chtěla cokoli k té situaci doprobrat, můžeš se na nás obrátit (www.modralinka.cz).
Přejeme klidnější dny.
Modrá linka
Vyhledat odbornou pomoc
Pomoc druhým
Ahoj poradno, asi před měsícem( možná i déle) se mi moje kamarádka ( z mé bývalé třídy) svěřila s tím, že má většinou večer úzkosti, že má trauma z dětství kvůli její sestře která měla anorexii, a že se pořád cítí osaměle. Chci jí hrozne pomoct ale nevím jak, neumim moc utěšovat, ale proste ji chci hrozne pomoct se vším co se jí teď v životě děje, přece jenom jí je 12 a nechci aby se trápila. Potom jsem si u jedné z mých kamarádek všimla, že se asi taky nemá úplně nejlépe, jednou mi tak „divným spůsobem) řekla že jí umřela sestra, ale pak se o tom hned přestala bavit, má docela přísné rodiče které jí furt něco zakazují a má ještě jednu sestru, která je furt lepší než ona, a furt je její rodiče poměřují. Obecně jsem teď v takovém prostředí,kde si myslím že každý člověk by potřeboval pomoct, ale nevim jak, bojim se ze si budou rikat, ze to nemuzu pochopit, ale fakt chci všem pomoct, mam je hrozne rada.
Ahoj z Modré linky,
děkujeme za důvěru, se kterou ses na nás obrátila. Ráda bys pomáhala lidem kolem sebe, například kamarádce, která mívá úzkosti, nebo kamarádce, které umřela sestra a která to nemá doma lehké.
Moc si cením Tvého vstřícného nastavení k lidem, kteří prožívají něco těžkého. Lidem v takových situacích pomáhá, když mají podporu někoho blízkého, koho mohou oslovit, když jim není dobře, kdo je vyslechne, neodsoudí, přijímá je takové, jací jsou. Tohle je to, co můžeš nabídnout, pokud budeš chtít. Je ale důležité myslet taky na sebe, pečovat o sebe a svoje potřeby, nebát se říct si o pomoc, když bys ji potřebovala i Ty. Celkově se dá říci, že je důležité žít naplno svůj život, i když člověk pomáhá druhým.
Kamarádky, o kterých píšeš, ale kromě přirozené podpory blízkých zřejmě potřebují i odbornou pomoc. To jim také můžeš říci, pomoci jim například vyhledat školního psychologa apod. Někdy je potřeba předepsat i léky, které například tlumí úzkosti apod. To ale může zvážit jen odborník v přímém kontaktu.
Přejeme klidné dny,
Modrá linka
Vyhledat odbornou pomoc
OCD - Obsedantně-kompulzivní porucha
Ahoj, tak zase pisu. Uz cca rok a pul mam asi OCD (potvrzeny to nemam, ale vsechno nasvedcuje tomu, ze to mam). A neskutecne mi to nici zivot.
Mam problem hlavne s cislama (3 a 6, ale obzvlast odporny kombinace jsou 23 a 43), levou stranou, neustalym pocitanim vseho moznyho a celkove vtirajicima se neprijemnyma vecma. A jakoby uz mam pomalu strach vylezt z bytu. Ze strachu, ze na nejaky treba hrbol slapnu levou nohou, uvidim na hodinach trojku a tak. Zpusobuje mi to neskutecnou uzkost a vzdycky musim pak na ten hrbol slapnout i pravou nohou a u trojky na hodinach cekat, nez se to prepne na ctyrku a pak tomu cislu venovat maximum pozornosti. Prava strana a cisla 4 a 7 jsou u me ty spravny. Proste ten mir, klid. A trojka a leva strana je pro me proste neco hroznyho. A kdyz slapnu treba i na misto s vyraznejsim stinem/svetlem levou nohou, beru to jako neskutecny selhani... A kdyz je treba 23. v nejakym mesici a jsem ve skole, ani nepisu do sesitu datum. Proste nechci tam mit to odporny cislo, nechci aby mi tam davalo zlo (zni to strasne divne a vim, ze je to uplna blbost, ale tak to citim). No a takhle ani nemuzu jit v klidu po chodniku, protoze kdyz je treba po my levici nejaky sloup (coz samozrejme skoro vzdycky), musim otocit hlavu pravou stranou k tomu sloupu, jinak me rozboli hlava na levy strane, coz by mi zpusobilo neskutecnou uzkost. Nemuzu to dovolit. A jakoze... Citim se fakt jako v „mentalnim vezeni". Nemuzu delat nic, OCD me strasne ovlada... Nemam zadnou svobodu, protoze me omezuje hlava... Dokonce i cisteni zubu mam perfektne do detailu rozvrzeny, kolik zubu muzu cistit naraz, jak dlouho, do kolika musim napocitat,... A nemluvim ani o vsech situacich, je toho vic. A ja uz nevim jak z ty priserny nesvobody ven... Kdyz ja nemuzu v textu smazat tri pismena, vzdycky musim ctyri. Nesmim levou nohou slapnout do skviry. Mam strach se vubec kouknout na cas. Tohleto mentalni vezeni me fakt nici. Chci uz z toho ven... Je to strasne omezujici.
Ahoj z Modré linky,
je moc dobře, že si pro sebe hledáš pomoc a já Tě v tom chci podpořit. Zdá se, že by se opravdu mohlo jednat o OCD, je proto potřeba zajít k lékaři a vše s ním probrat. Možná by Ti mohl předepsat léky, hlavně by ale Tobě a Tvým rodičům mohl odborně poradit, jak projevy, které popisuješ zvládat, doporučit psychoterapii. Svěř se rodičům a obraťte se společně přinejmenším na Tvého obvodního lékaře, lépe na psychiatra, který se na různé psychické obtíže specializuje.
Prvním krokem v hledání si pomoci bylo napsat si do poradny. Chci Tě povzbudit i v tom dalším. Mluv o tom všem s rodiči, klidně jim můžeš dát přečíst tento svůj dotaz a naši odpověď, aby pochopili, že je opravdu důležité, aby se Ti dostalo potřebné pomoci.
I my Ti přejeme dostatek podpory a pomoci
Modrá linka
Vyhledat odbornou pomoc
Cítím se jako zvíře
Dobrý den, celý život se necítím jako člověk. Prosté se cítím jako zvíře. Není to nějaká porucha nebo tak? Můžu s tím něco dělat?
Ahoj z Modré linky,
je fajn, že hledáš odpovědi na to, co Tě trápí.
Píšeš nám o tom, že se cítíš jako zvíře, ne jako člověk. Umím si představit, že Tě takové pocity možná znepokojují a rozumím tomu, že nad tím přemýšlíš, napadá Tě, jestli to není nějaká porucha. Alíkova poradna není zdravotní poradna a není možné, abychom posuzovali poruchy nebo dávali diagnózy. Připadá mi však důležité, že se ptáš, jestli s tím můžeš něco dělat. Jestli to správně chápu, asi je to něco, co Ti nevyhovuje, nechceš to takhle mít. V minulosti jsi psala i o tom, že se někdy cítíš jako děvče a někdy jako kluk, zmiňovala jsi i potíže s agresí. Je moc dobře, že si takových pocitů a myšlenek všímáš a myslím si, že si zasloužíš podporu někoho ve svém okolí. Domnívám se, že by Ti mohlo pomoci vyhledat konzultaci s odborníkem. Některé školy mají svého psychologa/psycholožku, případně můžeš poprosit rodiče, aby Tě k psychologovi objednali. Neznamená to, že je s Tebou něco špatně. Z Tvých dotazů je patrné, že procházíš obdobím, kdy se hledáš, napadá Tě spousta otázek o sobě. Takové období je ve Tvém věku přirozené. Přála bych Ti, abys měla vedle sebe někoho, kdo Ti pomůže zorientovat se ve svých pocitech.
Pokud by pro Tebe bylo obtížné psychologickou pomoc vyhledat, můžeš se znovu obrátit i na nás. Abychom mohli lépe reagovat na to, co potřebuješ, zkus využít možnosti telefonu anebo chatu, kde můžeme jít více do hloubky (www.modralinka.cz)
Přejeme Ti hezké jarní dny.
Modrá linka
Vyhledat odbornou pomoc
Všechno se na mě sype
Ahojky poradno, jsem zas bezradná.... Všechno se na mě sype... Někdo se mi svěřil, že chce spáchat sebevraždu a já na to pořád myslím.. Spolužáci jsou naštvaní, že přijdu do školy... Vyčítám si smrt kocoura... Ostatním pomàhám, ale nikdo nepomáhá mě, protože si myslí, že to nepotřebuju... Já se ale nedokážu soustředit, protože mám úzkosti a už se chci probudit z tý strašný noční můry, která trvá 3 měsíce... Skoro nikdo mi nevěří, že psychicky klesám ke dnu... Všichni tvrdí, jak lidi co mají úzkosti, vypadají jinak... Ale oni nic neví o mých pocitech.. A já nemám sílu povzbuzovat, ale musím, protože se nemůžu na ty lidi vykašlat, ani jim nemůžu vysvětlit, co mi je... Jsem po dlouhé době ve škole, a všichni mají strašné nároky a řeči... Nechápou, že já neztihnu 70 stran za 1 hodinu... Někdo si že mě dělá srandu, ale nechápe, že mi to ubližuje... Řeknou mi, že si musím umět udělat srandu sama že sebe.. takže se smějou že budu tlusťoučká až přestanu mít ortézu, kvůli které se nemůžu hýbat... Je to pravda, to ne že ne, ale bolí to u srdce... Jsem bezradná.. děkuju za odpověď
Ahoj z Modré linky,
píšeš o několika věcech, které Tě teď trápí. Je pro mě pochopitelné, že je toho na Tebe hodně (zvlášť když to trvá už 3 měsíce), a je moc dobře, že si píšeš o podporu. Přijde mi velmi důležité, jak říkáš, že se nedokážeš soustředit a máš úzkosti. Ty se u každého projevují jinak, a tak je mi líto, že se Ti nedostává takového pochopení, jaké bys potřebovala. Chápu, že pokud jsi teď po delší době ve škole, je to pro Tebe možná ještě náročnější. Přemýšlím, jestli jsi o svých pocitech mluvila třeba s rodiči nebo školním psychologem. Mohli byste společně vymyslet další kroky, aby se Ti ulevilo. Někdy může být těžké o tom začít mluvit, zvlášť pokud máš zkušenost s tím, že „všichni tvrdí, že úzkosti přece vypadají jinak“. Ale chtěla bych Tě povzbudit, abys našla někoho, komu věříš a zkusila se mu svěřit. Případně můžeš ukázat i to, cos psala nám a naši odpověď.
Někdy se stává, že lidi, kteří mají úzkosti, se snaží o to víc pomáhat ostatním. A pak bývá těžké pro okolí poznat, co přesně se v tom dotyčném děje. Chtěla bych Tě podpořit v tom, aby ses nebála si o podporu říct Ty a dávala ji sobě i sama. Někdy je v pořádku ostatní chvíli nepovzbuzovat a zaměřit se na to, jak je Tobě, co Ty teď potřebuješ, co by teď Tobě udělalo radost a zlepšilo den.
Zároveň píšeš, že se Ti někdo svěřil, že chce spáchat sebevraždu. To je hodně vážná věc a chápu, že to jen tak nedostaneš z hlavy. Říkám si, že mu/jí můžeš dát kontakt na Modrou linku, aby pro sebe i on/a mohl/a najít podporu.
Také píšeš o tom, že si z Tebe někdo dělá srandu a nechápe, že Ti to ubližuje. Je důležité se umět zasmát sám sobě, ale jsou citlivá místa, která bolí, a těm se smát někdy nejde. Je v pořádku říct, že si ze sebe ráda srandu v něčem uděláš, ale tohle je oblast, kde si ji dělat nechceš a je Ti to nepříjemné. Případně to je věc, se kterou se můžeš také svěřit psychologovi ve škole nebo rodičům a můžete spolu vymyslet, jak se v takových situacích bránit.
Můžeš se obrátit i na nás, třeba přes telefon nebo chat, jsme Ti otevřeni (více na www.modralinka.cz).
Přejeme klidnější dny.
Modrá linka
Vyhledat odbornou pomoc
Kamarádka se řeže
Zdravím,
Dnes jsem zjistila že se moje kamarádka řeže. Jsem z toho dost na dně. Myslela jsem, že ji znám. Nicméně, jde ji nějak pomoci? Trvá to asi 4 měsíce a sama řekla že se řezat nechce, ale nemůže si pomoci. Dává ji to dobrý pocit. Mě prostě děsí to, že se prý nedokáže ovládat, jako kdyby převzal vedení někdo jiný. Řekla, že to nikomu říkat nebude. Její rodiče by ji jen poslali k psychiatrovi a ten ji stejně nepomůže. S čímž celkem souhlasím, jen by dostala prášky a co s tím co jí to způsobuje? Nemá lehký život a už teď musí chodit k psychologovi. Chci ji pomocí, ale nějak nenápadně, aby se to ještě nezhoršilo.
Děkuji moc 😊❤️
Ahoj,
je moc fajn, že myslíš na kamarádku a chceš jí pomoci. Chápu, že Tě představa řezání děsí. Píšeš, že kamarádka navštěvuje psychologa. Psycholog jí může se sebepoškozováním také pomoci. Zkus kamarádku podpořit, aby se otevřela svému psychologovi a sebepoškozování s ním probrala. Málokdo se totiž dokáže zbavit řezání sám, bez pomoci odborníka. Může se také svěřit někomu dalšímu dospělému ve svém okolí, komu důvěřuje, stejně tak i Ty. Třeba oblíbené učitelce, školní psycholožce, tetě, vedoucí kroužku, atd. Obě můžete zavolat k nám na linku.
Přejeme vám, ať jste v „boji“ se řezáním úspěšné.
Modrá linka
Vyhledat odbornou pomoc
Cítím se prázdný
Nevim proc, ale uz tak pul roku se citim jakoby prazdnej nebo co. Treba pred asi mesicem jsem dostal z velkyho testu z chemie 1 (driv jsem mel celkem spatne znamky z chemie) a nebyl jsem nejak stastny jako bych byl treba v prime. I po hodine kdyz ja sel do jine tridy a ucitelka odchazela do kabinetu a zeptala se jestli jsem stastnej protoze ji asi prislo sivne ze jsem na to nemel skoro zadnou reakci. Nebo pred tak tydnem jsem dostal 1 z francouzstiny a ucitelka asi cekala ze budu nejak nadsenej.
Taky se mi posledni dobou celkem deje ze cas ubiha hrozne rychle ale zaroven hrozne pomalu. Pomalu jako by byla nejaka hodina neceho nudneho (jako napriklad dejepis) a rychle ze treba pred chvilkou bylo pondeli a najednou je nedele. Nebo treba u neceho u ceho jsem byl silene stasty drive (jako treba vanoce) proste neni tak dobre. Minule vanoce se mi ani nezdaly jako vanoce ale jako normalni den kdy jsem dostal darky. Proste vsechno je takove horsi a casto si preju abych byl zpatky v prime na seznamovaku, to bylo mnohem lepsi nez cokoliv ted
Ahoj z Modré linky,
svěřuješ se nám se svými pocity prázdnoty, s tím, že neprožíváš radost jako dřív. Je dobře, že s těmito svými pocity nezůstáváš sám a hledáš si pro sebe podporu. V období dospívání se naše pocity často mění a mohou nás zaskočit. V životě je důležité učit se svým pocitům naslouchat, učit se jim porozumět a zacházet s nimi. Chci Tě tedy podpořit v tom, aby ses svěřil ještě někomu dalšímu, možná lépe dospělému, ve svém okolí, komu věříš. Už sdílení toho, co prožíváme, může být úlevné. Také se tímto sdílením učíme lépe svým pocitům porozumět, uvědomujeme si, jak svět prožívají jiní lidé, i to, jak je možné se svými pocity vyrovnávat. Někdy se může stát, že jsou naše pocity natolik silné či nepříjemné, že potřebujeme na nějakou dobu i podporu oborníka. První krok jsi už udělal tím, žes napsal. Chci Tě povzbudit v tom, abys udělal i ten další a obrátil se na někoho ve svém okolí. Třeba rodiče, školní psycholožku (psychologa), pokud na škole máte, nebo nějakou oblíbenou paní učitelku (učitele).
Veselejší dny Ti přeje
Modrá linka
Vyhledat odbornou pomoc
Deprese?
Dobrý den jenom bych se chtěl zeptat co mám dělat když mám že svých rodičů asi deprese já to nepoznám jestli mám deprese asi proto že už je mám dlouho a nevím co stín mám dělat
Ahoj Vaso,
je dobře, že si pro sebe hledáš pomoc. Z Tvé zprávy však víme příliš málo, abychom Ti mohli napsat něco konkrétního. Jestliže Tě trápí něco, co se týká rodičů a bylo by možné s nimi o tom, mluvit, chci Tě podpořit, abys s nimi pomluvil. Jestliže máš dojem, že s rodiči mluvit nemůžeš, zkus se obrátit na někoho jiného z rodiny, komu věříš. Nebo se můžeš obrátit na školní psycholožku (psychologa), pokud ve škole máte, či nějakou oblíbenou paní učitelku (učitele). Také můžeš kontaktovat Modrou linku, buď prostřednictvím chatu, Skype, či telefonu. Pokud skutečně trpíš depresemi, je důležité, aby se Ti dostalo podpory, kterou potřebuješ.
Klidné dny Ti přeje Modrá linka
předchozí | 123456 | další |