Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Má jinou? Alík radí dětem

  Holky a láska

  Ahoj, můj idol se začal více zajímat o jednu kamarádku... Nevím, co mám dělat! Do teď to už vypadalo, že mě také miluje, ale teď mám pocit, ze se mu víc líbí kamarádka😭co mám dělat...?

  holka, 13 let, 25. listopadu 2021

  Ahoj,

  zdá se Ti, že Tvůj idol se nyní více než o Tebe zajímá o jednu kamarádku. Věřím, že nad tím hodně přemýšlíš a trápí Tě to.

  Dělat s tím, pokud je to pravda, moc nemůžeš. Láska, přátelství i kamarádství je o vztahu dvou lidí, a oba dva by tedy měli asi stejně chtít. Pokud nejsou vztahy vyvážené, pokud se Tvůj idol zhlédne v někom jiném, bude Tě to nejspíš bolet, ale ovlivnit jeho chování nijak nemůžeš, on si může vybrat, stejně jako Ty. V takových chvílích je pak velkou oporou sdílení s někým, komu věříš, ať už jsou to rodiče, prarodiče, kamarádi, teta…..oblíbená trenérka atd.

  Nejistota někdy dokáže potrápit mnohem více než jistota. Nevím, jak moc jste spolu schopní otevřeně komunikovat. Pokud ano, můžeš se ho zeptat, a tak se dozvíš přímo od něho, jak na tom jsi, nikdo jiný Ti na tuto otázku nedokáže pravdivě zodpovědět.

  Napadá mě také, že je v pořádku dát tomu i čas a počkat, jak se věci vyvinou, jste ve věku, kdy se změny citů dějí velmi často, patří k věku dospívání, kdy se teprve učíte poznávat druhé pohlaví, jednat s ním.

  Přejeme Ti, ať situaci s pomocí sdílení dobře zvládneš.

  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Holky a láska

  Sympatie ke klukovi

  Ahoj mám takový problém, líbí se mi jeden kluk, a kamarádky mi říkají že se mu taky líbím, ale, nevím jestli si to o mě myslí, je teda plný ironie ale myslíte že se mu líbím? Při přestávkách do mě někdy kope, a paní učitelka jen tak zlehka řekla že se mu taky líbím ale on jen tak řekne „To těžko'' tak teda nevím a když si ostatní říkají že ho miluju tak on na to nereaguje. Předem děkuji za odpověď

  holka, 11. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš, že se Ti líbí jeden kluk, ale nevíš, jestli se mu taky líbíš. Je těžké to poznat ze situací, ve kterých jste spolu, protože Ti přijde ironický. Bohužel, Ti neumím zodpovědět otázku, jestli se mu líbíš. Rozumím ale, že bys to ráda zjistila, abys věděla, na čem jsi. Zájem o druhého se dá projevit mnoha způsoby, klidně i chováním, které je nám nepříjemné. Nevíme, jestli kopáním chce zájem vyjádřit, ale zní to, že nějakým způsobem se snaží upoutat Tvou pozornost. To, jestli se mu líbíš, se dozvíš jen od něj, i když blízcí lidé kolem vás mohou mít taky dobré postřehy. Říkám si, že jestli se Ti chce, není ostuda o tom, jak to teď mezi vámi je, začít mluvit. Můžeš třeba vypátrat, proč do Tebe/do židle kope, možná na sebe máte kontakt a začnete si psát. Přirozeně se to bude vyvíjet tak či tak dál a snad budeš postupně zjišťovat víc. Neboj se svěřit i své blízké kamarádce o tom, co teď prožíváš, přála bych Ti, aby to pro Tebe bylo úlevné.

  Dny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Holky a láska

  Kluk ze třídy

  Ahoj poradno! Už po 3. píšu se svým „problémem“ s klukem se třídy. Právě sme měli prázdniny a 10.1. jdu do školy. ( jsem Slovenka proto jdu jinak do školy jako ostatní z ČR) Přes tyhle prázdniny jsme si hodně psali a myslím si že náš vztah je o něco pěvnejší. Víc si duvěřujem a taky si říkame hodně věcí ( třeba i soukromé)... Dala jsem na Vaši radu a řekla jsem mu co doopravdy k němu cítím. Nevyjádřil se k tomu ale od té doby je ke mě víc milejší, víc ho zajíma jak se mám jestli jsem psychicky v pořádku ( ano mám nějaké problémy ale to není dúležité)... Jsem z tohoto „pokroku“ hodně šťastná ale taky se bojím jít do školy aby jsem to nějak nepodělala...

  Chci se Vás teda zeptat jak se mám k tomu postavit? Předem díky za odpověď.
  PS: Vaše rady mi dosuď pomohly a chci se Vám moc krát poděkovat. DĚKUJU!! <3
  PS2: jelikož nejsem Češka ale jak už jsem řekla jsem ze Slovenska chci se omluvit za případné gramatické chyby. :DD

  holka skoro 14 let, 9. ledna

  Ahoj,

  děkujeme za ocenění naší práce. Zároveň se není třeba omlouvat za chyby, vše jsi popsala srozumitelně.
  Svěřila ses nám s tím, co je nového ohledně spolužáka, který se Ti líbí. Pověděla jsi mu o svých citech, přes vánoční prázdniny jste si hodně psali. Vnímáš, že jste si teď o něco blíže. Máš z toho radost, zároveň ale i strach z návratu do školy, z toho, abys něco nepokazila.
  Naše odpověď se k Tobě dostane až ve chvíli, kdy už ve škole několik dnů budeš, i tak se alespoň pokusím napsat, co mě k tomu napadá. Je prima, že jsi našla někoho, s kým si dobře rozumíš. Připadá mi taky fajn, že jsi mu upřímně řekla, co k němu cítíš – umím si představit, že to nemuselo být snadné. Nedokážu říct, jak to onen kluk s city k Tobě má. Zároveň si říkám, že pokud se po k Tobě po Tvém vyznání chová ještě mileji než předtím, není třeba se bát jít do školy a bavit se s ním tak, jak Vám oběma bude připadat přirozené. Nenapadá mě, co bys mohla pokazit. Ráda bych Tě podpořila, abys vycházela z toho, jak to Ty sama cítíš a byla prostě sama sebou. Protože to je pravděpodobně i to, co na Tobě má Tvůj spolužák rád. Nakonec se chci ještě rychle vrátit ke zmíněným psychickým problémům. Píšeš, že to teď pro Tebe není důležité, avšak pokud by bylo, ráda bych tě podpořila v tom, že je v pořádku o svém psychickém stavu mluvit, jak s blízkými lidmi, tak i s námi.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Odpuzuju kluky?

  Mám pocit jak kdyby jsem kluky odpuzovala. Každému kteremu napíšu se mi vysmeje a všichni se mi posmívaji ze si kluka nenajdu nikdy . Omlouvám se že otravuju ale hodně me to trápí.

  holka, 12 let, 6. ledna

  Ahoj,

  neotravuješ, věřím, že Tě hodně trápí, když se Ti všichni posmívají, že si kluka nenajdeš. Nevím, kdo Ti všichni jsou a z čeho usoudili, že bys právě Ty nikoho nenašla. Zkus netlačit “na pilu” a ponechat vztahům jejich čas, on, až to bude aktuální, se nějaký kluk objeví, nemá smysl je nahánět. Tyto věci se někdy vyřeší, když to nejméně čekáme, ale doopravdy věřím, že Tě aktuální situace trápí.

  Můžeš také zkusit vše probrat třeba s mamkou nebo starší kamarádkou, které věříš, a která Tě dobře zná, jak ony vidí Tvé možnosti.

  Přejeme Ti pěkné vztahy s vrstevníky v roce 2022.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Mám mu odpustit?

  Ahoj všichni,
  Potřebovala bych poradit se spoustou věcí, ale lepší bude asi začít od začátku.

  Nikdy jsem nebyla příliš oblíbené dítě, možná proto, že jsem se nikomu nesvěřovala, nedávala najevo své pocity a emoce, opravdu jsem se smála jen občas, nebrečela, s nikým se nebavila, prostě neměla jsem tu potřebu s kýmkoliv komunikovat. Je možné, že za to může smrt mého otce a nedostatek pozornosti a lásky od zbytku rodiny? Předminulý rok jsem přestoupila na novou školu. Ze začátku pro mě bylo těžké dávat najevo své emoce a udělat něco s tím, že jsem až příliš flegmatická, ale naštěstí jsem to nějak zvládla. O minulých letních prázdninách se to ale všechno zhoršilo. Zase vše bylo jako dřív a já s tím nemohla nic dělat. Nedokázala jsem to. Když jsem se konečně po dvouch měsících vrátila do školy nikdo mě nepoznával. Hodně jsem zhubla ( hlavně v obličeji a nohách), měla jsem bledou pleť a kruhy pod očima, neusmívala jsem se atd. Moje kamarádka mě seznámila s jedním klukem- budeme mu říkat David. Trávili jsme spolu spoustu času, denně si psali a volali, občas šli ven. Sem tam jsem si všimla několika náznaků, že je něco špatně. Občas byl agresivní, bezdůvodně někomu nadával, lhal mi, když začal být ke mně příliš majetnický, snažila jsem se ho zbavit. V tom se mi snažil pomáhat ještě jeden kamarád- třeba Erik. Byl to můj crush, který mě bral jako kamarádku ( nejspíš) a líbila se mu moje kamarádka ( ta která mě seznámila s Davidem). David to zjistil a začal mi vyhrožovat, že dá naše chaty na story, poštve proti mně mojí třídu, řekne všem moje tajemství a zmlátí mě. Na konci listopadu se mi ho podařilo zbavit, ale v tu dobu už byl y zase problémy s Erikem. Začal ke mně být bezdůvodně hnusnej, v jednu chvíli mě ignoroval a v druhé mi nadával. V prosinci mi dokonce napsal, že se se mnou nikdy bavit nechtěl, že to bylo pouze na přání mé kamarádky a že už mě ve svém životě nikdy nechce vidět. Trvalo to skoro dva týdny, ale nakonec jsem se s tím vším srovnala. Jenže teď, v lednu, najednou otočil, začal se mi omlouvat a prosit mě abych mu odpustila. Jak bych se měla zachovat??

  Předem děkuji za odpověď, Defzi

  Defzi, 6. ledna

  Ahoj Defzi,

  když čtu, kolik si toho zvládla, říkám si, že to vůbec není málo. Zbavit se někoho, kdo se k nám nechová dobře, pomalu se otevírat v novém kolektivu, napsat si o pomoct či radu, když nějakou potřebujeme, to nejsou samozřejmosti a někdy vyžadují spoustu síly a odvahy. Jsem proto ráda, že si je v sobě našla.

  Ptáš se nás, jak se máš zachovat. Neznám Tebe, Tvé kamarády ani Tvé možnosti, tak bych Ti ráda sdělila, řiď se hlavně svým srdcem, rozumem a intuicí, ta většinou mluví pravdu. Poradit Ti mohou i dospělí, kterým věříš, pokud Tvé kamarády znají. Obecně platí, že odpouštět se má, záleží na tom, jak se Erik zachoval, zda pro Tebe takto omluva stačí. Je možné, že si uvědomil svou chybu a takto se snaží ji napravit.

  Nevím přesně, co máš na mysli, když píšeš, že se v létě všechno zhoršilo. Máš tím na mysli své schopnosti komunikovat s druhými a uzavírat se do sebe? Je mně líto, že jsi přišla o tátu, nedostatek citů od rodiny v dětství skutečně může člověka negativně poznamenat. Není většího daru, než být obklopena láskyplnou rodinou a pochopením, ne každý z nás to však tak má, to víš jistě i Ty.

  Přesto, že Ti nebylo dobře, dokázala ses zbavit vztahu s Davidem, který zklamal, zradil, vyhrožoval.
  To je obdivuhodné, určitě to pro Tebe nebylo jednoduché a to jsi navíc znovu “narazila”, tentokrát pro změnu s Erikem. Zvaž tedy, třeba s podporou někoho z blízkých, jak se zachovat. Erik ztratil Tvou důvěru a ta se těžko získává zpátky. Pokud to ovšem Erik myslí se svou omluvou vážně, zvaž, zda jsi ochotná mu znovu důvěru věnovat. Vztahy jsou a bývají křehké a složité.

  Kdyby si chtěla, jsme tu pro Tebe i na lince důvěry (https://www.modralinka.cz/), kde je možnost si o všem v klidu popovídat.

  Přejeme Ti, aby už Ti bylo lépe, a abys byla obklopena takovými lidmi, kterým by ses mohla otevřít a s nimi komunikovat a důvěřovat jim.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak říct, že ho miluji?

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak říct klukovi, že ho miluju... Víte ja zatim pochybuju, ze by to měl stejně a tak se bojím odmítnutí... Jakože my jsme spolu dobří kamarádi... Se mnou jako s holkou se ve třídě baví nejvíc a každej den... Ale i tak si říkám, že kdybych mu řekla, co cítím, tak se tomu asi spíš zasměje, nebo nevim, ale takovéto vysněné pohádkové "ja tebe taky! ❤️" asi neuslyším... Jakože moje kamarádky si myslí, že se mu líbim a myslely si to ještě před tím, než jsem jim své pocity sdělila, ale ja si to nemyslím... Za mě je to spíš z jeho strany kamarádský vztah a nic víc v tom neni... Nejake signaly tam asi vidím, ale prostě asi jenom z kamarádsví🤷🏽‍♀️... No a tak každopádně zpět k tématu... Pokud bych nějak časem sebrala tu odvahu mu to říct, tak bych se vás chtěla zeptat jak...?

  holka, 13 let, 5. ledna

  Ahoj,

  rozumím tomu, že sebrat odvahu k vyznání lásky není vůbec jednoduché, zvlášť když nemáš jistotu, jak to má ten druhý. Dobrá zpráva je, že se s tebou hodně baví a že i tvým kamarádkám se zdá, že se mu líbíš. Někdy zamilovanost vidí nejvíc okolí a ti dva, kterých se týká, to chvíli přehlíží. Je úplně v pořádku, že zabere nějaký čas odhodlat se. Myslím, že dříve nebo později u tebe zvítězí touha vědět na čem jsi. Až ta chvíle nastane, nejlepší je být úplně upřímná. Je fajn zajistit si na takové vyznání čas a vhodné místo. Můžeš se s ním třeba domluvit, že půjdete ven nebo někam, kde víš, že vás nebude nikdo rušit. Můžeš mu předem říct, že chceš probrat něco důležitého, ale nutné to není, to si rozhodni podle svého pocitu. A potom už „jen“ řekneš co cítíš a co bys chtěla, a že bys ráda věděla, jak to má on. Nakonec je nejlepší nehledat v tom složitosti a prostě to říct.

  Moc ti držím palce, aby tvé city byly opětované.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Mám říct doma, že mám kluka?

  Ahoj Alíku a spol >X<-
  Dneska sem začala chodit s klukem a nevím jestli to mám říct rodičům nebo to nechat v tajnosti. Ráda by sem jim to řekla ale nevím jak a nevím jak by na to reagovali :-(
  Taky nevím že jestli bych jim to měla říct teď nebo za pár dní (8:°)

  Měla bych to říct rodičům? A když jo tak jak? @)->-
  Předem děkuji za odpověď $> Terka

  random holka, 5. ledna

  Ahoj,

  je fajn, že přemýšlíš o tom, jestli rodičům říct o tom, že máš kluka. Pokud bys jim to ráda řekla, jdi do toho. Říkám si, že máš s rodiči asi hezký vztah, když se jim chceš svěřit, a to je moc dobře. Věřím, že budou rádi, že o tom ví. Pokud bys chtěla ještě pár dní počkat, je to v pořádku, chodíte spolu teprve dva dny, nemusíš na to spěchat. Když se rozhodneš svěřit se, nehledej v tom nic složitého, řekni věci tak, jak jsou, jak se cítíš. Bude fajn, když rodičům o svém klukovi něco řekneš, třeba jak jste se seznámili, nebo co má rád, aby si ho dokázali trochu představit.

  Držíme ti palce,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Líbí se mi dva kluci

  Ahoj Alíku, asi mám problém a prosím tě o radu. Asi se mi líbí dva kluci. Jeden se mi líbí víc vzhledově, ale chová se docela hnusně, ale když vidím jeho, tak se mi stáhne žaludek a to hodně a vždycky. Ten druhý se mi také líbí vzhledově, ale asi spíš ne tolik jako ten první, ale zase se mi líbí, že se ke všem chová hezky a na nic si nehraje. Jenže u něho se mi ne vždy stáhne ten žaludek. Nemůžu se rozhodnout… Nevíte prosím, jak se mám rozhodnout a vybrat si? Předem ti děkuji za odpověď. Jsem moc ráda za tvou poradnu😇

  holka, 13 let, 4. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o tom, že se Ti líbí dva kluci, jeden víc vzhledově, u druhého se Ti líbí, jak se chová. Nemůžeš se rozhodnout, kterého si vybrat. Nevím, jestli jsem správně pochopila, že se chceš rozhodnout, kterého kluka chceš lépe poznat, případně s ním zkusit chodit? Nejsi sama, kdo zažívá sympatie k více lidem najednou. Může být pak těžší se v tom vyznat. Přijde mi dobře, že si umíš říct o pomoct a že jsi dokázala sepsat to, v čem si nevíš rady.

  Popisuješ, že se Ti stáhne žaludek, když kluky vidíš. I tahle tělesná nápověda patří k tomu, když se Ti někdo fyzicky líbí, když Ti je někdo sympatický. Na druhou stranu síla tohoto fyzického projevu by neměla být to hlavní, podle čeho se budeš rozhodovat. Říkám si, že seznamování trvá delší dobu a asi to bude chvíli trvat, než si dokážeš odpovědět na svou otázku. Můžeš si zkusit všimnout, jak kluci reagují na Tebe, jak Ti je, když se spolu o něčem bavíte. Pokud jste v kontaktu málo, můžeš zkusit najít příležitost, kdy si můžete jen tak o něčem popovídat / napsat, možná máte nějaké společné zájmy. Čím víc zážitků s nimi budeš mít, tím snad jasněji budeš cítit, ke kterému Tě to „táhne“ víc. Napadá mě taky, že na vztah musí být vždycky lidé se zájmem o druhého, neleží proto všechno rozhodování na Tobě, ale postupně uvidíš, jestli k Tobě jeden z kluků nemá zkrátka blíž. Neboj se svěřit i někomu, komu věříš, třeba kamarádce nebo někomu z rodiny. Možná zažili něco podobného, můžeš si poslechnout, co v té situaci dělali oni a povyprávět jim, co zažíváš teď Ty. Sdílení pomáhá spoustu věcí vyjasnit. Držíme palce.

  Ať máš dny podle Tvých představ,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak přerušit kontakt?

  Ahoj..
  Potrebujem sa niečo opýtať….
  Kedysi dávno som spoznala takého Čecha.. on sa už pred tým bavil s mojou kamarátkou, hrali spolu hry(na PC) a raz jej on povedal že by s ňou chcel chodiť. Ona povedala zme prečo nie ale ona je taká proste zlá na cudzích ľudí a preto si z neho celý ten čas ako si on myslel že to s ním myslí vážne robila srandu.. ja som mu napísala, najskôr iba ako neznáma paní z internetu. Časom sa z nás stali kamaráti.. postupom času som mu povedala že to tá moja kamarátka s ním nemyslí vážne. Najskôr bol sklamaný.. napísal jej, že či to je pravda. Ona sa hneď ohraňovala že nie.. on ju poprosil aby mu dala druhú šancu.. ona si z neho opäť urobila srandu a povedala že odpustené a zabudnuté.. no ja som sa nevzdávala.. nechcela som aby bol potom smutný a tak som ho presviedčala, že to s ním nemyslí vážne.. po asi týždni čo som mu to napísala sa s ňou „rozišiel“. Ja som si písala s tou mojou kamarátkou a pýtala som sa jej, že či ho mala aspoň trochu rada. Ona z toho úplne mimo a tvrdila mi, že nie.. no ja som veľmi neodbitný človek a zistila som, že ho mala strašne rada…. Asi o mesiac neskôr mi on znova napísal. Tiež som sa ho pýtala že či mal tú moju kamarátku aspoň trošku rád. Povedal, že nie. Ja som ho až tak dobre nepoznala a nevedela som, že či to mydlí vážne alebo nie. Ešte v ten deň sa mi priznal, že to s mojou kamoškou bola len sranda a že má holku už dva roky. No keď som sa pozrela na profil jeho „holky“, prišla som na to, že nie je na chalanov. Takže znova klamal. Povedala dom to aj kamarátke že celé to čo jej písal nemyslel vážne. Vymysleli sme spolu, že ho budeme nenávidieť a nesmieme mu veriť. Ja som mu dávala veľmi najavo že som sa hrozne naštvala. Na druhý deň sa mi ospravedlnil. Vyzeralo to pravdivo a tak som mu odpustila. ÁNO ODPUSTILA SOM MU. A to bola naväčšia chyba, ktorú som mohla spraviť. ZAČALA SOM MU VERIŤ. No stále v kútiku duše som vedela že on nie je dobrý človek. Neustále klamal a vymýšľal si. Asi o ďalší mesiac si znova vymyslel, že má holku. A ja som mu to znova uverila. Viac som sa o neho nestarala. O necelý týždeň sa o mňa strašne začal zaujímať a začal má prosiť o to, aby som s ním začala chodiť. Ja som samozrejme odmietla lebo dom ho vôbec nepoznala a on sní nevedel, ako vyzerám. Keď som mu to pripomenula, začal prosiť o moju fotku. Mne sa to nezdalo a tak som mu poslala nejakú paniu z internetu. On mi uveril že som to ja. Vraj som pekná🙄. Potom dlho, veľmi dlho nepísal no dnes mi napísal. Vraj som veľmi pekná a slušná a presne jeho typ. Mňa to už naštvalo a potrebovala som sa s niekým porozprávať. No tá moja kamarátka mi prestala odpisovať. A taká som napísala mojej najlepšej kamoške a ona mi povedala, že sa na neho mám vykašľať.. ja som to samozrejme už veľa krát skúšala no on sa mi vždy vryl do srdca naspäť.
  Ja by som od Vás chcela poradiť, ako sa ho mám slušne zbaviť? A ako na to nemám myslieť?
  Za odpoveď dopredu ďakujem.. a zároveň prajem šťastné a veselé Vianoce a šťastný nový rok:-)>X<-

  holka, 13 let, 28. prosince 2021

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o vývoji Tvé známosti přes internet s jedním klukem. První se víc bavil s Tvou kamarádkou, měl o ni i zájem, ale Ty ses dozvěděla, že kamarádka to s ním nemyslí vážně, ozvala ses mu proto a psali jste si, pak ses od kamarádky dozvěděla, že jí na něm vlastně záleží. Po nějaké době jsi zjistila, že vám lže o svých vztazích a obě jste se na něj naštvaly a přestaly mu věřit. Pak se o Tebe začal zajímat, ale samozřejmě jsi odmítla, vůbec se neznáte a ani jste se neviděli. Zkoušela jsi na něho zapomenout, ale nějak se Ti objevuje v srdci dál. Ptáš se nás, jak se jej slušně zbavit a jak na něj přestat myslet.

  Z Tvé zprávy čtu, že mu chceš napsat a kontakt ukončit, ale zároveň cítíš, že se Ti vryl do srdce. Říkám si, že můžeš být v rozporuplné situaci a to je mi líto. Je dobře, že o ní umíš mluvit a sdílet ji se svým okolím, může Ti to ulehčit. Přemýšlím, jakou máš představu o tom se jej "slušně zbavit". Napadá mě, že se o tom, jak to teď cítíš a vnímáš, dá "slušně" napsat třeba delší zprávu a vyjádřit i přání, že nestojíš o další kontakt a přidat své důvody. Říkám si, že by sis zasloužila o tom ještě popovídat s kamarádkou, které ses třeba už svěřovala, anebo probrat to s někým jiným, komu věříš, možná by Ti pomohl/a i s formulováním toho, co mu chceš sdělit. Nemusíš být sama na věc, která Ti přijde obtížná.

  Napadá mě, že asi bude chvíli trvat, než na něj přestaneš myslet úplně, možná se vzpomínka na něj objeví i někdy později, to je normální. Tak to často bývá s někým, s kým jsme byli často nebo intenzivně v kontaktu, kdo nás zaujal. Chtěla bych Tě podpořit, ať se zkusíš teď věnovat víc i sama sobě, svým kamarádům a kamarádkám, které jsou Ti opravdu blízko a kterým věříš. Můžeš si zkusit udělat větší prostor na své koníčky, procházky, tvoření, na cokoliv, co Ti dělá radost a přivede Tě k jiným nápadům a myšlenkám a později třeba i k novým lidem, kteří Ti budou milí.

  Ve všem držíme palce,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak mluvit s rodiči o lásce?

  Dobrý den chtěla bych o tom všem (o tom klukovi hezky od začátku) říct rodičům a svěřit se ale ještě jsme v rodině nenacali téma láska a vůbec nevím jak na něj začít. Sice rodiče vědí že jsem zamilovaná ,ale nevědí do koho ani nic dalšího. Ale já na to téma prostě nedokážu začít,a nevím jak mám sebrat odvahu a zkusit to protože si myslím že to potrebuju.
  Děkuju moc za odpověď vážím si této poradny. $>

  holka, 14 let, 20. prosince 2021

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že chceš s rodiči sdílet, co prožíváš, i když nevíš, jak na to. Není žádný osvědčený recept. Obecně může být podpůrné začít rozhovor v nějaké příjemné klidné atmosféře nebo třeba při nějaké společné činnosti. Můžeš třeba dřív, než začneš mluvit o svých vztazích, položit rodičům otázku, jak oni prožívali své dospívání, první lásky, vztahy s kamarády, potom by pro Tebe mohlo být snazší se připojit s tím, co prožíváš Ty.

  Přejeme Ti spoustu hezkých chvil při sdílení s rodiči.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Milý Alíku a spol,
  Jsem holka v "pubertálním" věku a píšu proto, protože se mi líbí člověk, u kterého s to nejmíň hodí. Asi se mi líbí můj otčím. Není to taková ta láska mezi rodičem a dítětem, nebo aspoň já to tak vnímám. S mým otcem, i přes problémy, které jsme spolu dřív měli, spolu vycházíme hodně dobře. Takže mi otcovská láska moc nechybí. Hlavní důvod, proč píšu je ten, že mi to docela ovlivňuje normální život. Žárlím třeba na to, když otčím drží mámu za ruku, dá jí pusu apod. a už mi to přijde trochu ujetý. I kvůli tomu brečím, protože ho mám asi fakt ráda a i když si na něj vzpomenu ve škole a najednou se rozbrečím, tak to není moc příjemný. Tím, že jsem do něj tak trochu zamilovaná si jsem docela dost jistá, protože tomu vše nasvědčuje. A taky bych si s ním o tom chtěla promluvit, protože jsem kvůli tomu kolikrát nepříjemná apod.
  Omlouvám se, za tak dlouhé uvedení do mého problému a teď k otázkám.

  • co mám dělat, abych přestala žárlit na moji mámu
  • je dobrý nápad mu o tom říct? Ani nevím jak mu to říct..
  • jak udělat, abych kvůli tomu už tolik nebrečela

  Předem Vám děkuji za odpověď

  holka, 11 let, 10. prosince 2021

  Milá pisatelko, 

  děkujeme za důvěru, svěřuješ se poradně s tím, že jsi nejspíš zamilovaná do svého otčíma. Píšeš, poměrně trefně, že je to člověk "u kterého se to nejmíň hodí". Máš v tom úplně pravdu.  Ale je to zároveň i pochopitelné a rozumím tomu, jaké trápení to pro tebe nyní může být.  Pokud dívka vyrůstá se svým otcem, tak je poměrně běžné, že k němu   podvědomě pociťuje romantické city. A tyto city by nikdy neměly, jak ze strany otce, tak dívky přerůst v city otevřené, protože pak to udělá velký citový zmatek v osobnosti dívky. Otec je partner matky a matka by pak mohla podvědomě soupeřit s dcerou o jeho pozornost. A stejně tak otec musí své city k dceři udržet jako čistě otcovské, v opačném případě by to mohlo být pro dívku velmi zatěžující. A to je něco, k čemu by nemělo dojít, protože to může dívku hodně citově zranit. Je ale časté, že dívka si pak hledá partnera, který je v něčem podobný jejímu otci. To je velice běžné, otec vytváří  vzor proto, jaký muž se pak v dospělosti bude dívce líbit a přitahovat ji. Ty vyrůstáš s otčímem a zde to může fungovat podobně. Možná je to o to silnější, že není tvůj biologický otec a tedy tu není taková ta přirozená biologická zábrana, která mezi otcem a dcerou má být. Proto teď možná uvažuješ o takto otevřeném vyjádření citů vůči němu. Myslím si, že se tím mohou otevírat i hlubší city, které máš v sobě vůči svému pravému otci. Že ta lítost může být odrazem smutku z toho, že otec s tebou nežije. Můžeš se doma cítit na druhé koleji, chybí ti pozornost ze strany otce a tak to v tobě vyvolává to žárlení na mámu. Otčím má v projevu citů vůči tobě samozřejmě zábrany a ty od něj možná  očekáváš větší citovou vřelost. Rozumím, že to může být velké trápení a citový zmatek. Doporučila bych ti se s tím svěřit své mámě. Říci o tom přímo otčímovi není dobrý nápad. Myslím si, že by ti s tím nijak nemohl pomoci, jeho chování vůči mámě i vůči tobě by to mohlo spíš komplikovat než přinést úlevu. Je potřeba přijmout to, že je to partner tvé mámy a tebe tvé vlastní partnerství čeká s někým kdo k tobě opravdu patří a kde je možnost otevřeného projevu citů. O svých emocích, zvláště té lítosti a žárlení zkus také mluvit třeba se školním psychologem. Je to poměrně pochopitelné a ten rozhovor by je mohl ventilovat a tím ti přinést úlevu. Je potřeba, abys nezažila kvůli svým citům odsuzování a odmítání ale mohla  je dobře pochopit a nasměřovat správným směrem.

  Moc ti v tom držíme palce, 

  Poradce Centra Locika

  Holky a láska

  Jak říct, co mi vadí?

  Ahoj Alíku, Modrá linko a spol.
  Všechno to začalo na začátku školního roku. Nastoupila jsem na osmileté gymnázium a musím do školy i ze školy jezdit autobusem. No a jedna spolužačka mi na začátku roku představila jednoho kluka. Je asi o rok starší a chodí o třídu víš. A mě se zalíbil. Tak jsem mu napsala. Neodepsal tak jsem mu napsala přes jinou chatovací platformu. Chvilku jsme si psali a on napsal že mu něco holky z mé třídy řekly. A ony mu řekly že se mi líbí, protože jsem jim to já blbka řekla. Dál jsme si psali a já jsem se ho jendou zeptala jestli by se mnou nechtěl chodit. On odpověděl, že se vůbec neznáme a já jsem si ho pak asi po týdnu zablokovala. Protože jsem zjistila jaký pako to je. No a už je to asi dva měsíce co, když mě potká řekne moje jméno a příjmení. Strašně mě to vadí a vadilo, nikdy jsem na to nereagovala, ale on stejně ví, jak mi to vadí a pokračuje v tom dál. A mě je to prostě trapné, když mé potká v jídelně jde s kamarádama, řekne mé jméno a příjmení a je tam třeba deset úplně cizích lidí a vadí mi, že oni si mě pak můžou najít na internetu atd.
  Mám mu říct že mi to vadí? Případně jak.
  Předem děkuji za pomoc!
  Kája

  Kája, 12 let, 14. prosince 2021

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou nám píšeš. Před nějakou dobou se Ti zalíbil jeden kluk, psali jste si na chatu. Pak jste si vyměnili pár vět a nakonec sis ho raději zablokovala, když jsi zjistila, jaký je. Teď, vždycky, když ho potkáš, řekne nahlas Tvé jméno a příjmení. Ptáš se nás, co s tím dělat.

  Rozumím, že Ti je jeho chování nepříjemné a nechceš, aby se dělo. Ani to, že se někdo cizí může najednou dozvědět Tvé jméno. Nevíme, proč to dělá, ale určitě by měl vědět, jak to působí na Tebe, možná si to plně neuvědomuje. Je dobře, že jsi napsala, přemýšlíš, co s tím - nechceš si to nechat líbit. Mrzí mě, že se kamarádky nezachovaly tak, jak bys od nich čekala. Je normální, že ses svěřila a sdílela s nimi, kdo se Ti v tu dobu líbil. Chtěla bych ocenit i Tvou odvahu, když jsi tomu klukovi pak napsala a vyjádřila, co jsi tehdy cítila. Tak upřímně jednat neumí každý.

  Věci se ale změnily a Ty máš plné právo mu říct, že se Ti vadí, jak se k Tobě chová. Nevím, jestli jsi už něco zkoušela udělat, napadá mě víc způsobů. Možná bys mu mohla ještě napsat, že chceš, ať s tím přestane. Možná budete mít možnost se setkat i osobně, když nebude s ostatními, povídání naživo může víc zapůsobit. Anebo budeš mít chuť mu říct něco nazpátek, buď Ty sama, anebo spolu s nějakou blízkou kamarádkou, která by byla v tu chvíli s Tebou a podpořila Tě. Neboj se svěřit někomu dalšímu, komu důvěřuješ, třeba dalším kamarádům, rodičům a třeba vymyslíte další řešení. Další varianta je oslovit pedagoga, kterému věříš, anebo školního psychologa, který by vám pomohl ve společné komunikaci. Zasloužíš si, aby se situace změnila a Ty jsi byla spokojenější.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Miluji ho, ale naštval mě

  Ahoj tady Simča ❤️
  Už asi tři měsíce se mi líbí jeden kluk ze třídy (Dan)
  Řekla jsem to dvěma mým kamarádkám ale pak se to dozvědělo hodně lidí , mě to nedalo a já Danovi napsala že se mi líbí a že vím že bude naštvanej a nepromluví se mnou 😭, on mi napsal:,,napsalas to ale bavit se budeme neboj". Předtím mi i napsal že je to fajn a že tomu mám dát čas a že by se do mě časem mohl zamilovat. Já mu napsala ať to nikomu neříká a on to druhý ten ukázal dvěma spolužákům (tu zprávu, že se mi líbí). Já byla naštvaná fakt strašně moc a pořád jsem teď taková divná s nikým se moc nebavím a já nevím jak se s tím mám vypořádat .
  Moje nej kamarádky se s ním baví a dokonce jsem s ním a s nimi byla v týmové práci ale já celou dobu mlčela protože ho miluju pořád ale naštval mě a teď nevím co mám dělat, zapomenout na něj , nebo se snažit dál?? Jsem už fakt marná 😩💙
  S pozdravem Simča ❤️

  holka, 13 let, 13. prosince 2021

  Ahoj Simčo,

  umím si představit, že Tě spolužák naštval, když ukázal ostatním Tvou zprávu, obzvlášť, když jsi ho žádala, aby ji nikomu neukazoval. Zároveň ho miluješ a ptáš se nás, co máš dělat. Simčo, na Tvou otázku Ti nemůže odpovědět nikdo jiný, než Ty sama. Zkus si všímat toho, co opravdu cítíš. Někdy nás může naštvat i ten, koho milujeme. Je dobré si o tom umět promluvit. Máš právo mu říct, že Tě naštvalo, když zprávu ukázal spolužákům, můžeš se ho klidně i zeptat, proč to udělal. A jeho reakce Ti možná napoví, jak se zachovat. Pokud ne a stále si nebudeš jistá, klidně si můžeš dát čas, nemusíš se rozhodovat hned. Také si můžeš třeba udělat seznam toho, co se Ti na něm líbí a co Ti naopak vadí. Možná si o tom můžeš popovídat třeba s mamkou nebo s někým jiným, komu věříš. Buď úplně konkrétně nebo si můžete popovídat obecněji o tom, co dělat, když Tě někdo naštve.

  Přejeme Ti, aby klidný advent.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Kamarádka je smutná, i se chce zabít

  Po hooodne dlouhé době se vám ozývám 😉💖
  Moje kamarádka od října chodila s jedním klukem.
  Teď se mu líbí jiná ale on SIMČE(mé kamarádce) říká že mezi nim a tou jinou nic není jenomže všichni si myslíme pravý opak a dneska jí prý nadával na chodbě a pak asi za hodinu jí řekl že ať je v pohodě nebo něco takového že tomu nemá věřit a pak jí řekl jestli je v pohodě když to takhle strašně řeší jenomže ona si pořád dává do příběhu na Instagramu jakože strašně smutný storíčka že by se nejradši šla zabít a takový prostě strašný věci a pořád tam brečí a ve škole dneska brečela a pořád prostě brečí a prostě to není ona a já už fakt nevím my ji podporujeme a všechno možné a já už fakt nevím co a nevím jak jí rozveselit aby na tohle to zapomněla hlavně nechci aby prostě tohle dělala a p já vím že jí za to nestojí když jí prostě tohle provedl a nevím co s tím takže bych prosila o radu co mám dělat a hlavně co by ona měla udělat aby prostě na to nemyslela a nechtěla se zabít to mě na tom vadí nejvíc jako tadyty nápady to je kravina.

  holka, 13 let, 13. prosince 2021

  Ahoj z Modré linky,

  je hezké, že Ti záleží na kamarádce a chtěla bys jí pomoct. To, co pro kamarádku můžeš udělat je to, co už vlastně děláš - být její kamarádka. Mluvit s ní o tom, jak se cítí, podporovat ji. Nabízet jí nějaké společné aktivity, při kterých by se mohla cítit dobře, nebo se alespoň na chvíli odreagovat. Pokud by kamarádka mluvila o tom, že se chce zabít, můžeš jí dávat najevo, že Tě mrzí, když takové věci říká, že o ni máš obavy. A pokud by ses skutečně bála, že něco takového udělá, můžeš jí říct, že ji s takovými myšlenkami nemůžeš nechat samotnou a obrátíš se na někoho dospělého, kdo by jí mohl pomoct. Svěřit se můžeš svým nebo jejím rodičům, nějaké oblíbené paní učitelce, které věříš nebo školní psycholožce, pokud ji ve škole máte.

  Přejeme Tobě i kamarádce bezstarostný advent.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Věkový rozdíl

  Ahoj Alíku, chci se zeptat co dělat když jsem se ocitla v situaci kdy se mi líbí kluk a já jemu ale je mezi námi 5 let rozdíl. Chodime do stejné školy (gympl) a máme stejné zájmy. Včera jsme si psali a z jeho strany padla otázka, a v kolikátý jsi vlastně třídě? Moje odpověď šokovala a když jsem se dozvěděla do jaké třídy chodí on tak mě taky. Po asi hodině mi napsal že by se na tu otázku raději neptal že se do to doby měl skvěle.. a že je z toho na rozpacích... dnes jsme si psali znovu a jeho přístup se nijak nezměnil, je milý a všímá si mě... Na jednu stranu bych s ním chtěla i chodit, ale na druhou stranu se trochu bojím... Abych řekla pravdu tak jsem se do vcera nebála ale moje nejlepší kamarádka začala říkat ať si dávám pozor a že ji to nepřijde jako dobrý nápad, na jednu stranu souhlasím a na druhou zase ne... nevím jak se mam zachovat.. přeci jenom když si dva lidé rozumí tak na věku vždy nezáleží... jsem docela zmatená...
  předem děkuji za odpověď

  Ahoj,

  svěřila ses nám s tím, že se Ti líbí jeden kluk, který je o 5 let starší než Ty. Píšete si spolu, oba jste ale v rozpacích z věkového rozdílu, který mezi Vámi je. Trošku se toho i bojíš, po tom, co jsi to probrala s kamarádkou. Chápu, že jsi z toho všeho zmatená, na otázku, jak se zachovat, neexistuje jednoznačná odpověď. Je moc hezké, že jsi našla někoho, s kým si tak dobře rozumíš. Nepíšeš, kolik Ti je přesně let – můžu si jen domýšlet, že možná chodíš na nižší stupeň gymnázia a je Ti tedy mezi 11 a 14 lety. Souhlasím s tím, že ve Tvém věku je pětiletý rozdíl docela významný, je to úplně něco jiného, než rozdíl například mezi 20 a 25 lety. Přestože Vás spojují stejné zájmy, pravděpodobně jste teď každý v jiné životní fázi. Tím pádem můžete mít každý od vztahu jiná očekávání, jinou představu o tom, co to znamená s někým chodit. Konkrétně mě napadá téma sexuality – je dost možné, že to máte každý jinak v tom, na co jste připravení a na co ještě ne. To je dané i zákonem, podle kterého jsou sexuální aktivity zakázané do 15 let věku.
  Je v pořádku někdy s oním klukem trávit čas a psát si, pokud se v tom cítíš dobře – zároveň mi připadá důležité, aby na sebe nenechala v ničem tlačit. Máš právo zažívat věci, které jsou typické pro Tvůj věk, nemusíš se v ničem přizpůsobovat tomu staršímu z vás dvou. Kdybys to celé chtěla probrat podrobněji, můžeš se nám ozvat na Modré lince – na chatu, telefonu anebo Skypu. Kontakty a provozní dobu najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Zdraví

  Modrá linka

  Holky a láska

  Ahoj poradno, mám takový dotaz. Líbí se mi jeden kluk, ale problém je v tom, že je starší a nemá o mě ani ponětí. Kdyby mi negratuloval k tomu, že jsem se stala primánkou, tak by si mě ani nevšiml. S mamkou o tom mluvit nechci, protože se bojím že bude mít nějaké divné reakce. Spolužačky říkají, že není hezkej, ale mě se zdá že jo, to znamená že mě v tom moc nepodporují. Zároveň mě občas doprovází na koncertě s kytarou a kvůli tomu jsem to dneska popletla. Nevíte co mám dělat?

  Bezradná, 12 let, 3. prosince 2021

  Milá pisatelko, 

  děkujeme za důvěru s jakou se svěřuješ poradně. Píšeš o tom, že se cítíš bezradná ohledně toho, že tě přitahuje jeden kluk. Je starší a o tom, že tě přitahuje nemá ani ponětí. Ptáš se co s tím?  Můžeš se pokusit dát o sobě tomu klukovi vědět. Pochopila jsem, že máte společný zájem - doprovází tě na koncertě s kytarou. Můžeš to tedy využít a dát se s ním do řeči. To nevadí, že jsi mladší. Můžete se proto bavit na toto téma. Třeba  ho  pochval za to, že tě pěkně doprovází. Zeptat se na další koncert, na to, jak dlouho hraje, co rád hraje, kam se chodí učit a podobně. Je to velké a pěkné společné téma k rozhovoru. S tím, že spolužačkám nepřijde hezký si nelam hlavu. Každý má jiné nastavení a tebe může přitahovat i z jiného důvodu než je jeho vzhled. Možná ti je nějak sympatické právě to, že se oba pohybujete kolem hudby.  Proto bych ti doporučila této možnost využít k navázání kontaktu. Pak také píšeš, že ti gratuloval, že ses stala primánkou. Tak zase tak úplně bez povšimnutí to není. Třeba předpokládá, že mladší dívka má zájem o jiné kluky a ani on sám nečeká, že by se ti mohl líbit a mohla bys mít o něj zájem. Kluci v tomto věku jsou v navazování vztahu zdrženlivější a uzavřenější než dívky. Tak se neboj a pokud tedy chceš, tak zkus udělat první krok ohledně navázání kontaktu. Zkus to zatím pojmout tak, že navazuješ kontakt s kamarádem, na kterém víc nezáleží. A  uvidíš sama, jak se to bude dál vyvíjet.

  Tak ti v tom držím palce, Poradce Centra Locika