Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Škola

  Ahoj Alíku a spol, nevím jestli mě dokážete pomoci, ale upřímě potřebuji to. Jsem v osmé třídě a začínám se zaměřovat na to kam půjdu na střední. Nejsem zrovna nejchytřejší ze třídy! Už to řeším delší dobu, jenomže nějak nevím jakým směrem jít, nejhorší pro mě je angličtina a matika, fyzika. Nechci to nechávat na poslední chvíly, protože vím jaké to měl brácha, jednou bych chtěla být třeba novinářka a psát o cestování po česku i málo do zahraničí, a teď bych se chtěla vydat směrem na uměleckou (fotograf, filmová tvorba, jenomže soukromé školy jsou dost drahé a nechci naučňák- je to i pro to že si chci něco dokázat i proto že mě všichni doma říkají že to nedám, ale učitelé říkají ať to zkusím že nejsem blbá . Mám strach, ale že se na svoji vysněnou školu nedostanu, ať už se pak vydám jakým koli směrem... No a taky nejsem moc trpělivá, takže mě to bude trápit dokud nebudu vědět jakým směrem jít.... Nevím ale jistě jestli by mě to bavilo... nechci psát o slavných lidech a vymýšlet si kraviny chtěla bych psát něco svého, něco co by mě bavilo azajímalo i mě třeba cestování, jídlo... Prostě bych se asi chtěla vydat směrem médií, všichni mě říkají že pořád natáčím a fotím a že mě jde velmi dobře mluvení. Je těžké první důležité rozhodnutí o své buoucnosti udělat v 15 letech u mě ve 13:-> . Jak mám zjistit co mě baví,co zajímá a co mě bude bavit dál? Co když vyberu špatně? ;-( Je divné že se bojím své buoucnosti? A je divné že nechci opustit starý kolektiv?
  Jo a gympl bych nedala a navíc tam jít nechci.

  holka, 13 let, 7. ledna

  Ahoj,
  výběr školy je náročná záležitost, máš pravdu, že může být těžké dělat tak důležité rozhodnutí v tak nízkém věku. Dobré je, že máš ještě skoro rok na rozhodnutí a během té doby se může leccos změnit případně ujasnit. Přečti si o tom, co která škola nabízí, poraď se s učiteli, možná si i promluv s někým, kdo už tyto školy studuje a uvidíš, že si nakonec vybereš. Když by sis náhodou vybrala špatně, můžeš školu snadno změnit. Je úplně samozřejmé, že máš trošku strach z budoucnosti, je jasné, že ti na tom záleží. Že nechceš opustit starý kolektiv je jasné, jsi na ně zvyklá a máte spoustu společných vzpomínek.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Škola

  Vztahy ve třídě

  Ahoj poradno
  Mluvím za celou naší třídu protože nás to všechny trápí a chtěli bychom se toho zbavit. Ale teď k dotazu:

  V druhé třídě k nám přišla jedna holka (říkejme ji Agáta) a stále nás otravuje. Už vážně nevíme co s tím chová se jako nějaká královna třídy. Už několikrát jsme Agátě říkali že nám to vadí, někomu i pořádně ublížila. I učitelové a učitelky to s Agátou probírali ať nás neotravuje ale Agáta řekne: „Dobře nebudu to dělat“ a tváří se hrozně smutně. Po chvíli na všechno zapomene a zase otravuje. A když jí třeba trošku kopneme aby dala na chvíli pokoj tak ona hned běží za učitelkou že jí ubližujem ale ona nám zase leze na nervy. Jak máme Agátě vysvětlit že nám to vadí a zároveň na to nezapomněla? Musím ještě dodat že je trochu postižená ale chová se popravdě řečeno už mnohem líp než ve druhé třídě.
  Děkujeme předem za odpověď

  5.A, 19. ledna

  Zdravíme autorku dotazu i 5. A z Modré linky.

  Píšete o tom, že k vám v druhé třídě přišla nová holka, která vás otravuje - chová se jako královna třídy a leze vám na nervy. Ptáte se, jak jí vysvětlit, že vám její chování vadí tak, aby si to zapamatovala a svoje chování neopakovala.

  Věřím, že pro vás Agátino chování náročné, že byste si ve třídě přáli klid a pohodu. Oceňuju, že pro to něco děláte - snažíte se s Agátou domluvit, vysvětlit jí, o co vám jde, že si všímáte pokroků a že zapojujete i učitele.

  Píšete, že je Agáta „trochu postižená“. Nevím, o jaké postižení jde, ale je možné, že má vliv na to, jak se Agáta chová - že se jí to hůře ovlivňuje a „zapomínání“ na vaše domluvy nemůže mít moc pod kontrolou. Zdá se, že nepomáhá, když vše Agátě říkáte vy i učitelé, chtělo by to asi ještě něco jiného. Předpokládám, že ve škole máte školního psychologa nebo psycholožku. Ten by se mohl věnovat celé třídě, mluvit s vámi se všemi o tom, co potřebujete a jak toho dosáhnout. Vzhledem k tomu, že za to, co se děje ve třídě, odpovídají učitelé, bylo by dobré se znovu obrátit na ně, především na třídního učitele/učitelku nebo výchovného poradce/poradkyni. To je v tuto chvíli nejlepší cesta. Můžete jim klidně dát přečíst i tohoto Alíka.

  Pokud komunikujete přímo s Agátou, je dobré jí říkat, co konkrétně vám vadí (vadí mi, když…) a co byste potřebovali (“potřebuju, abys…“). Můžete se i zeptat, co pro to můžete udělat vy, nebo co by potřebovala ona. Co se týká „kopnutí“, tak to do komunikace nepatří a může všechno jenom zhoršit, i když chápu, že někdy je situace asi moc náročná.

  Možná to bude znít divně, ale když to jde, stojí za to i pochválit, když se Agátě něco podaří, domluva se dodrží apod. Taky mě napadá, jak se asi Agáta ve třídě cítí, jestli její chování není reakcí na to, že jí tam není moc dobře. Ale s tím vším by mohla pomoci psychologická pomoc. Pokud ve vaší škole není dostupná, je na vedení školy, aby ji obstarala - jsou i organizace, které právě v takových případech přicházejí do tříd pomoci.

  Je jasné, že je to opravdu těžké. Ještě jednou oceňuju, že se snažíte, abyste všichni mohli být v pohodě. Moc bych přála celé 5. A, aby se v ní všichni cítili dobře a vycházeli spolu. Držíme Vám palce.

  Modrá linka

  Škola

  Jak vybrat střední školu?

  Ahoj,
  jsem v 8. třídě a teď je období, kdy si mám vybrat na jakou střední školu jít. Vůbec nemám tušení, na co bych se hodil :-c Mluvit ve společnosti moc neumím :D Nemohl by jsi mi pomoct?

  kluk, 14 let, 17. ledna

  Ahoj,
  omlouvám se, ale když nepíšeš nic o svých zájmech a přednostech, tak je těžké vymyslet nějakou konkrétní radu.

  Zkus si vzít nějaký seznam profesí, třeba ten z Wikipedie, a jednu po druhé projít a zamyslet se, jestli by tě bavila a jestli má nějakou perspektivu (zda nehrozí, že ji spolkne automatizace). Pokud vyškrtáš profese, které tě určitě nezajímají, omezíš si tím okruh středních škol. ;-)

  Dál pak můžeš zkoumat, jakou mají školy reputaci. Jsou snadné, nebo těžké? Jak hodnotí tamní studenti své učitele? Mohl by ses také po internetu zeptat někoho, kdo uvádí školu ve svém profesním životopisu, jestli tam byl spokojený.

  Pokud nic z toho nezúží výběr, můžeš se rozhodovat podle toho, jak bys to měl do školy daleko. :-)

  Alík

  Škola

  Ahoj,
  Já se poslední dobou mi nejde učit. Jsem na gymnáziu takže je to problém. Jak se mám učit aby ne to bavilo?
  Děkuji za každou odpověď

  holka, 11 let, 2. ledna

  Ahoj milá pisatelko,

  někdy můžeš ztratit motivaci do učení (nebo do práce), protože se cítíš špatně - jsi třeba z něčeho smutná nebo naštvaná. Problémem pak není učení, ale to, proč se cítíme tak, jak se cítíme. Jak jsi na tom v poslední době Ty? Baví Tě věci kolem a nejde jenom to učení? Možná si potřebuješ připomenout, proč se učíš, proč jsi na takové škole, na jaké jsi. Zkus si sama sebe představit za pár let - kde se vidíš? Co bys ráda dělala? A co musíš udělat proto, aby se Ti to opravdu splnilo? Když najdeš motivaci pro to učit se dál, půjde Ti to lépe.

  V případě, že Tě spíše přemáhají pocity smutku a víš, že s nimi máš potíže dlouhodobě, poradila bych Ti, aby sis o tom s někým promluvila. Může to být rodiče / kamarád(ka) nebo i někdo ve škole, komu důvěřuješ.

  Držím Ti palce,

  Dominika

  Škola

  Zdravím poradno,
  potřebuji se s vámi poradit ohledně šestiletého gimnázia, chtěla bych to na něj zkusit ale vůbec se tím nejsem jistá. V okolí je jen jedno, potří mezi nejlepší v České republice ale co jsem slyšela, je hodně těžkě, prý z něj dost žáků odchází. Obvykle se tam přihlásí kolem 160 lidí a berou jen 40. Je jazykové, anglicky umím dobře ale vzhledem ke spojužákům docela zaostávám, myslím že je to tím že hrají hry které jsou v angličtině atd., to já ne. V Němčině jsem na to stejně jako ostatní, možná trochu lépe. Matika mi jde ale v pravopise zaostávám. Čtu hodně knih, ráda také chodím do knihovny. Problém je že moc nevím co chci jednou dělat, bavilo by mě být hercem ale je to spíše takový dětský sen. Nebo ilustrovat knížky i když mě to nebaví? Situaci mi také nijak neulechčune můj drahý otec který tvrdí že gimpl je naprostá kravina a že na něj rozhodně nepůjdu, prý jsem nestudijní typ. On sám je elektrikář. Moje mamka umí velmi dobře anglicky, domluví se německy a má základy ve francouštině. Takže možná po ní mám nějaké geny. Moje otázka tedy zní: je pro mne vhodné studovat na gimnáziu? V otázce jsem se snažila co nejlépe vystihnout momentální situaci, doufám tedy že nezní příliš namyšleně nebo naopak.
  Přeji vám šťasné prožitínevého roku.

  holka 12 let, 31. prosince 2021

  Ahoj milá pisatelko,

  děkuji za Tvůj dotaz, i Tobě přeji do nového roku jen to nejlepší.

  Otázka, kam jít na střední školu (nebo zda odejít už v sedmičce na šestileté gymnázium), je pro mnoho mladých lidí velmi složitá. Píšeš, co všechno se na gymnáziu učí a máš obavu, zda bys jej zvládla. Nepíšeš už ale, proč na něj chceš jít. Gymnázium jako střední škola je určitě dobrá volba ve chvíli, kdy Tě baví učení, chceš jít poté na vysokou školu a ještě třeba nevíš, jaké povolání by Tě bavilo. Můžeš na něj jít ale i až po deváté třídě, pokud si nejsi nyní jistá.

  Je také možné se přihlásit k přijímacím zkouškám a vyzkoušet si je. I když se na gymnázium dostaneš, nemusíš na něj odejít. A když u přijímaček štěstí mít nebudeš, budeš alespoň vědět, na čem máš zapracovat pro případné přijetí po deváté třídě. Třeba to budou právě přijímací zkoušky, které Ti ukáží, zda je gymnázium škola pro Tebe.

  Držím Ti palce,

  Dominika

  Škola

  Ahoj milá poradno mohla bych se zeptat když by jsem chtěla na pedagogickou školu musím umět na nějaký hudební nástroj? Někde na internetu jsem našla že by to měla být kytara nebo klavír. Je to pravda? Já hraju na hudební nástroj (ukulele) a nevím je si by to stačilo. Přeju hezky den

  holka, 13 let, 27. prosince 2021

  Ahoj milá pisatelko,

  zřejmě máš na mysli střední pedagogickou školu. Každá taková má své vlastní přijímací řízení. Většinou se skládá i z talentových zkoušek, kde stačí zahrát několik písniček na Tebou vybraný nástroj. Lépe je ale se podívat na konkrétní školu, na kterou bys chtěla jít. Na jejím webu bude jistě vypsáno, jak jejich přijímací řízení probíhá.

  Držím Ti palce,

  Dominika

  Škola

  Ahoj všichni, chtěla bych se zeptat..Hrozí mi nějak reparát z tělocviku, když mám u něj 4 známky a vychází mi dvojka ale mám vysokou absenci? (dohromady mám hodin tělocviku 52 a moje absence v procentech je 11,54. je to nějak špatné? tomuhle totiž nerozumím už vůbec..)
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 15. prosince 2021

  Ahoj milá pisatelko,

  každá škola má svůj klasifikační řád, kde se popisuje, kolik absence může mít žák/čka absencí v jednotlivých předmětech. Nejlepší tak bude, zeptáš-li se přímo ve škole. Z toho, co píšeš, si myslím, že Ti nic nehrozí, úplně jistě Ti ale může odpovědět jen Tvůj telocvikář/ka.

  Zdravím,

  Dominika

  Škola

  Ahoj alíku, potřebovala bych akutní pomoc! Začala bych tím, že mé dříve nejlepší kamarádky me najednou z me neznámýho důvodu začaly nenávidět a pomlouvat mě... Již delší dobu jsem se kvůli tomu trápila, ale nejhorší bylo, ze to bylo bezdůvodně a nic jsme si neudělali a tak jsem se to snažila ještě zachraňovat tim, ze jsem tu jejich nenávist ignorovala... Ale po dnesku uz se mi do skoly vubec nechce! A je mi to strašně líto, protože jsem na nové škole a myslela jsem si, jak je dokonalá... No stalo se to, ze spoluzák nam na skupinu nasdílel komentář naší profesorky a zacal tam do ni narazet... Ja jsem to jednou vetou podpořila i kdyz jsem to tak nemyslela a bylo to ze srandy... Jen jak si to přečetli ty dvě, tak se tam do mě pustili... A úplně mě tam před celou třídou jak to je hnusný, ze nemam zadnej respekt a podobně... Pritom to ze jsem to nezacala ja uz jim bylo jedno.. A pak se tam do mě ty dvě pustili a zacali me tam nadavat... Ja uz jsem pri tom pomalu brečela a snažila se je uklidnit ať toho necháme, ze uznavam, ze to bylo hnusny a at uz to nechame být... V cem me i spolužáci podpořili ze je to zbytečně vyhrocene... Ale udivilo me a zklamalo to, ze s nima nekteri souhlasili, jsk to bylo hnusny, pritom sami tu debatu zacali a ja si fakt myslim, ze to co jsem napsala fakt tak hnusny nebylo... Abych vám teda nastínila o co vlastně šlo, tak tam byl nějaký komentář ze by se tam s nekym ta ucitelka ráda mazlila (bylo to ustřižené bez kontextu) a ja jako vetsina tam napsala neco jako "ta se toho nebojí" a kvuli této blbé větě se do mě pustili a vylili si na mě před celou třídou zlost kterou v sobe celou dobu drželi...ja se z toho doted klepu a fakt ze jsem radsi nebyla sticha... Ja jsem se je tam fakt snazila sklidnit, ze to uznavam, ze jsem to psat nemela, ale ony se do me pouštěly ještě víc! A jako ze je moje atmosfera nezajima, ze se z toho snazim akorat vycouvat a podobne... Me je to fakt strašně líto a nejhorší je, ze kdyz byly me nejlepší kamaradky tak ja se jim se vsim svěřila a s tím, kdo se mi třeba ve třídě líbí a tak se bojím, aby toho teď nezneužili... Jako ja si zase vsechno libit nenecham a tak jsem jim pak napsala, ze zrovna od nich neni dobry, aby ostatni poucovali, co je a co není hnusny a ze at mi to kdyztak vse to špatný napisou do zpráv a nezatěžujou tim ostatní...
  A stve me docela, ze se me tam nikdo nezastal!
  Prosím fakt o rychlou radu! ÚPLNĚ MI TO KAZÍ VÁNOCE!
  😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

  holka, 14 let, 23. prosince 2021

  Ahoj,
  takové nedorozumění může nastat mrknutím oka. Myslím, že jsi udělala všechno proto, abys to vysvětlila. Byly kolem toho hodně živé emoce a ty teď potřebují nějaký čas, aby se zase zklidnily. Dej tomu tedy čas, věřím, že se to uklidní. Už se k tomu nevracej, pokud to půjde.
  Spolužáci se sice nepostavili na tvou stranu, ale souhlasili s tím, že je to zbytečně vyhrocené. To mi vlastně přijde docela fér. Je dobře, že společně s tebou chtěli konflikt uklidnit.
  Držím palce, ať se to brzy srovná!
  Péťa

  Škola

  ahoj aliku a spol, nikde to nemůžu najít, tak se ptám tady. Chtěla bych se zeptat, jaké předměty se počítají jako bonusové body do přijímaček. Máme právě předmět seminář z matematiky, kde mi vychází bohužel 4. Chci jít na zdravotnickou a verejnospravni akademii. Dekuju předem za odpověď <3

  holka, 15 let, 13. prosince 2021

  Ahoj milá pisatelko,

  o tom, že by se absolvování nějakého předmětu na základní škole přičítalo k dobru na přijímacích zkouškách, jsem nikdy neslyšela. Doporučuji se Ti podívat na podmínky přijímacího řízení na zamýšlené střední škole a tam hledat, zda je tam něco takového zmíněno. Případně nám do poradny dej vědět, o kterou školu se jedná. Můžeme Ti pomoci s rozluštěním požadavků. Možné je také obrátit se přímo na studijní oddělení dané školy, nebo se zeptat ve Tvé škole osoby, která má přihlášky na střední školu na starost. Bývá to výchovná poradkyně (výchovný poradce) nebo třídní učitelka (učitel).

  Dominika

  Škola

  Když mám vybranou střední školu, mám se na ní někde přihlásit?
  Nebo je na to v osmé třídě ještě brzo? :->

  kluk, 13 let, 9. prosince 2021

  Ahoj milý pisateli,

  to je skvělé, že už máš vybráno! Nikam se hlásit nemusíš, přihlášky na střední školu se podávají až v druhém pololetí 9. třídy a veškeré informace (včetně přihlášky) dostaneš ve své škole.

  Ať se Ti daří,

  Dominika

  Škola

  Dobrý den, mám problém že v naší třídě být nechci. V céčku taky být nechci, a v áčku též ne. Takže nic jiného než jiná škola. Ale rodiče mi to nepovolí, co mám dělat??? Předem děkuji za odpověď

  holka, 10 let, 2. prosince 2021

  Ahoj, milá pisatelko,

  předně mě velmi mrzí, že zažíváš takové pocity. Píšeš, že nechceš být ve třídě, ale už ne, z jakého důvodu. Možná kdybys nám do poradny dokázala napsat podrobnosti o tom, proč v dané škole být nechceš, dokázali bychom pomoci lépe.

  Takto mohu snad jen poradit, zda bys téma zkusila otevřít ještě jednou s někým dospělým, komu důvěřuješ. Může to být paní učitelka/pan učitel, výchovný poradce nebo znovu rodiče. Když si otevřeně promluvíte o důvodech, které máš, jistě se s celou situací dá něco dělat.

  Držím Ti palce,

  Dominika

  Škola

  Ahoj všichni
  Nepíšu sem kvůli mému problému, ale proto, že se bojím, že má problém spolužačka.
  Dnes jsem šla ve škole na záchod a viděla jsem něčí nohy. Normálně nekoukám lidem na nohy na záchodech, ale ten někdo vypadal, že klečí u záchoda. Podle ponožek jsem poznala spolužačku. Znělo to trochu jako kdyby něco kapalo do záchoda, ale ne normálně. Vypadalo to jako by zvracela, ale prostě to neznělo normálně. Myslím, že něco snědla a pak to naschvál vyzvracela (teď nevím jak se tomu říká). Když jsem jí pak viděla, vypadala normálně, takže jí asi nebylo špatně.
  Docela se bojím, že jí něco je. Vím, že lidi co tohle dělají často skončí v nemocnici. Nevíte co mám dělat? Nikomu to nechci říkat, protože je to její věc. Ta holka je taková, že nic nikomu neříká, svoje problémy si nechává pro sebe, myslím, že si kdysi i řezala a pod. (Měla jizvy na rukou)
  Poraďte mi prosím, nechci aby se jí něco stalo.

  Díky

  Ta co (Ne)kouká lidem na nohy, 2. prosince 2021

  Ahoj,
  chápu, že máš o spolužačku starost. V tuto chvíli ale máme víc domněnek než faktů. Možná by na začátek nebylo špatné promluvit si s kamarádkou o tom, co jsi viděla a nabídnout jí pomoc. Je jen na ní, jestli se rozhodne tuto pomoc využít a svěřit se ti se svými potížemi. Pokud tě to bude trápit, neuděláš chybu, když si o svých obavách promluvíš s některým z učitelů.
  Měj se hezky,
  Péťa

  Škola

  Zdravím!
  Mám zvláštní dotaz. Můj spolužák se chová velice divně. Ve škole se s nikým moc nebaví a každou přestávku jenom jí. Má sebou několik boxů plných jídel. Do školy někdy chodí tak o pět minut déle a to jezdí úplně stejným autobusem jako já. To samé ale je, i když se stěhujeme na hodiny do jiných tříd, tak vždy přijde pozdě. O hodinách chodí často na záchod a vrátí se až tak po 15 minutách. Když čekal se spolužákama na zastávce na bus, tak se najednou rozeběhl někam pryč a najednou když k zastávce přijel bus a už málem odjížděl, tak se odněkud vynořil a rozběhl se směrem k busu. Také ve školní jídelně vzal svůj talíř s jídlem, natočil do něj vodu a vrátil se s vrchovatým talířem, ze kterého přetékala voda s jídlem. Předevčírem se najednou o hodině sebral, někam odešel a učitelka najednou vzala jeho tašku a bundu a odešla také pryč. Teď v poslední době nějaké hodiny vynechává a je někde ve škole. Jednou si takhle pro něj přišla učitelka do hodiny, protože s ním potřebovala něco řešit. Podle mě to jeho chování, už se to totiž řeší s rodičema. Od jedné učitelky jsem slyšela něco v tom smyslu, že je na hlavu, že se to v pubertě může stát a máme se k němu chovat hezky, že mu není dobře. Nevím, co si mám o tom myslet.. Dřív byl úplně normální, ale jak jsme se vrátili v květnu po karanténě do školy, tak se chová takhle. Jsme na gymnáziu a hraje judo. Podle mě má nějakou poruchu, ale opravdu nevím, co si myslet. Mohl třeba utrpět nějaký trauma nebo se u něj rozjet porucha. Nevíte, co by to mohlo být nebo jestli je to v pubertě normální?

  holka, 14 let, 5. listopadu 2021

  Ahoj,
  chování tvého spolužáka není úplně běžné. Otázkou je, co mohlo tuto změnu způsobit. Skutečně může jít o nějakou psychickou poruchu nebo to může být dáno traumatem či dospíváním/pubertou. V tuto chvíli opravdu těžko říct. Důležité je, že to škola řeší s rodiči a o tvého spolužáka je postaráno. Souhlasím s vaší učitelkou, že bude fajn, když se k němu budete chovat normálně a nebudete ho nějak popichovat či urážet. Zřejmě má teď opravdu co řešit.
  Měj se hezky.
  Péťa

  Škola

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jakou školu mám jít, která je lepší, protože jsem v 8. třídě. Vybírám z Gymnázia a Technického lycea (přírodovědného zaměření), v budoucnu bych chtěla jít studovat medicínu. Vůbec si s těmi školami nevím rady, která mě víc připraví, ale vím, že mě to víc táhne na lyceum, ale zase se chci dostat na tu vysokou. Prosím radu, učitelé se nás už ptají a já jim musím odpovědět a vůbec nevím;-(.

  Terka 13 let, 2. listopadu 2021

  Milá Terko,

  děkuji Ti za Tvůj dotaz. Nepíšeš, o jaké přesně lyceum se jedná. Nicméně technická lycea jsou spíše určena zájemcům o matematiku či výpočetní techniku. Ta přírodovědná technická se pak soustředí na technologické procesy a vztah člověk / prostředí. Další studium je tak třeba možné na farmacii, mikrobiologii, životní prostředí apod. Doporučila bych Ti ale obrátit se přímo na studijní oddělení lycea, které sis vybrala. Napsat tam můžeš email, rodiče či vyučující u Tebe ve škole Ti určitě rádi pomohou. Existuje i zdravotnické lyceum, to by Tě na medicínu připravilo také. Gymnázium Tě pak na medicínu připraví také, pokud můžeš vybírat, pak je vhodné zvolit to s přírodovědným zaměřením.

  Držím palce,

  Dominika

  Škola

  Ahoj Alíku a spol. 😊
  Poslední dobou se mi často stává, že třeba z ničeho nic cuknu hlavou, nejde mi přestat klepat nohou a mám problémy se sebepoškozováním. Nejspíš to je kvůli škole nebo kvůli rodičům. Žádný jiný důvod mě nenapadá. Chtěla bych vědět, jak s tím přestat.

  holka, 14 let, 1. listopadu 2021

  Ahoj,
  cukání hlavou, dupání nohou, ale i ublížení si, mohou být formy reakce na úzkost, napětí, nervozitu nebo třeba stres. Může to pramenit z různých zdrojů, třeba ze starostmi se školou nebo z problematických vztahů s dalšími lidmi. Na projevy, které jsi popsala, muže pomoci zmírnění prožívání zátěže. Promluv si s rodiči nebo s někým z učitelů, zkrátka s jakýmkoli blízkým člověkem o tom, co tě trápí a zkuste společně najít řešení.
  Měj se krásně,
  Péťa


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!