Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Moje tělo - váha

  Ahojky všichni, dnes se chci zeptat na váhu. Je mi 11 měřím 152cm a vážím 42kg. Hledala jsem BMI kalkulačku pro děti a podle ní jsem podvyživená. Ale podle jiné jsem optimàlní. Tak se chci zeptat jak to teda je. Děkuji

  holka, 11 let, 9. ledna

  Ahoj,

  zajímá Tě, jestli je poměr Tvé váhy a výšky v pořádku, protože různé kalkulačky Ti ukazují různé výsledky. I já jsem si Tvoji výšku a váhu zkusila přepočítat na BMI - a máš pravdu, že někdy už spadá do pásma podvýživy, někdy do pásma optimální hmotnosti. Můžeš proto výsledek pravděpodobně vnímat jako hraniční, jako „něco mezi“. Podrobněji by Ti to vysvětlil lékař nebo nutriční specialista, ale myslím si, že BMI není jediný důležitý údaj. Že je potřeba podívat se také na to, jak kvalitně se stravuješ, kolik máš svalů, jestli dost odpočíváš a podobně. Říkám si, že v prvé řadě může být fajn říct o svých starostech rodičům, občas totiž pomáhá i samotné sdílení. Budeš-li mít i poté obavy, bude nejlepší s rodiči navštívit Tvého dětského lékaře. Ten Ti může poradit, jestli je potřeba s tím něco udělat, případně tě uklidnit, pokud by nebylo nic v nepořádku. Je taky dost možné, že se Tvoje váha bude časem vyvíjet a měnit, to je v dospívání úplně normální.

  Zdraví
  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - váha

  Jak zhubnout?

  Ahoj chci se zeptat jsem tlustý mám 90 kg každý se mě směje vím že bych mněl cvičit ale nic nepomáhá kupuji si proteiny které mě nechutnají. Těm trikům na internetě nevěřím za 30 dní ploché bříško. Snažím se hodně a pohybovat se mám. Nevíte nějakou stránku na posilování na nějaké cviky a taky jídelníček? A nevíte jak mě má začít chutnat Protein? Děkuji moc
  PS: pardon za ty chyby

  kluk, 13 let, 16. ledna

  Ahoj,
  v historii tvých dotazů vidím, že tohle je již čtvrtý dotaz, který na toto téma v průběhu necelého roku pokládáš. Speciálně na proteiny už jsi se ptal dvakrát a dvakrát ti moji kolegové odpovídali, že užívání proteinů pro tebe není vhodné. Přesto se znovu ptáš, co máš udělat pro to, aby ti proteiny začaly chutnat. Mohu ti tedy znovu zopakovat, že užívání proteinů nemá s hubnutím vůbec žádnou souvislost a měl by ses především snažit poskládat si jídelníček tak, aby v něm bylo zastoupeno dostatečné množství bílkovin z přírodních zdrojů. Navíc ti pan doktor Staněk psal, že v tvém věku ti užívání proteinů může dokonce i ublížit, proto příliš nerozumím tomu, proč se na to ptáš znovu a chceš v jejich užívání dále pokračovat.
  Stejně tak už ses několikrát ptal na to, jak máš zhubnout a nejrůznější odborníci ti zde psali, že základem je sestavení zdravého a pestrého jídelníčku, vyloučení nezdravých stravovacích návyků a dostatek pohybu. Přidávali jsme si spoustu konkrétních rad a tipů.
  Když budeš chtít skutečně zhubnout, není nijak složité vyhledat si zdroje a inspiraci. Internet je plný článků o zdravém stravování a stejně tak na youtube existují miliony videí s cvičením. Nicméně nejsem si nutná, že je nezbytně potřebuješ. Každý člověk alespoň přibližně ví, které potraviny jsou zdravé a kterými hřeší - a není nijak složité tu skupinu nezdravých omezit. Stejně tak není nezbytně nutné hledat si nějaká složitá cvičení a pro začátek úplně stačí zařadit pravidelné dlouhé procházky, nebo lehký klus. Výsleky se určitě dostaví.
  Nicméně znovu bych zdůraznila podmínku, že opravdu musíš chtít. Pokud budeš své dotazy v poradně neustále opakovat a doufat, že ti někdo další poradí nějaký zázračný recept, budeš zklamaný a jinak se ke svému cíli nepřibílížíš.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Jsem obézní?

  Ahoj Aliku mám dotaz jestli jsem obézní mám pocit že ano
  Mám 170cm
  Vek: 13
  A váha 70kg

  kluk, 13 let, 10. ledna

  Ahoj,
  bohužel je tvé podezření správné a vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha skutečně výrazně vyšší, než by měla být. Je nutné, aby ses zamyslel nad svým životním stylem a upravil jej, protože nadváha není jen estetickým problémem, ale představuje výraznou zdravotní komplikaci.
  Požádej rodiče, ať tě objednají k výživovému poradci, který ti s úpravou životního stylu pomůže, ale celou řadu kroků správným směrem můžeš udělat i ty sám. Určitě víš o stravovacích prohřešcích, kterých se dopouštíš. Zkus tedy pro začátek některé z nich omezit (například přestat pít slazené nápoje, omezit sladká a tučná jídla a nahradit je zeleninou...) a přidat pohyb (byť by se mělo jednat „jen“ o chůzi do schodů, procházky a podobně).
  Až se postupně začneš zbavovat svých nadbytečných kilogramů a zjistíš, že se ti v běžném životě mnohem lépe funguje, bude to ta nejlepší motivace pro dodržování zdravého životního stylu.
  Držím ti palce!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Nejsem obézní?

  Ahoj, mám dotaz jestli nejsem obézní. Doktor říkal, že si mám jen tu váhu udržet. Ještě k tomu mám vysoký tlak.Podle dětské BMI kalkulačky by normální váha byla okolo 50 kg na moji výšku.
  váha :58 kg
  výška: 155 cm
  věk: 12

  holka, 12 let, 6. ledna

  Ahoj,

  máš nějaké to kilo navíc tak, jak sama správně uvádíš, podle dětské BMI kalkulačky. Asi by nebylo špatné, kdybys pár kilo shodila, třeba pod vedením Tvého praktického lékaře nebo nějakého výživového poradce. Píšeš o doktorovi, byl to Tvůj praktický? Cesta vždycky existuje a to, že se o sebe takhle zajímáš mi dává naději, že to zvládneš. Pokud by se Ti podařilo zhubnout, pravděpodobně by se upravil i Tvůj vysoký tlak.
  Je Ti 12 let, a tak je taky možné, že máš právě před sebou období růstu, kdy se vytáhneš a váha se srovná. Každopádně bys ale neměla zapomínat na pravidelný pohyb a cvičení, nejlépe venku na čerstvém vzduchu. Přemýšlela si o dělání nějakého sportu? Ideálně takového, který by Tě mohl bavit. Dnešní mladá generace trpí nedostatkem pohybu a je proto třeba si možnost pohybu aktivně hledat. Nic každopádně není ztracené a věřím, že s trochou snahy půjde vše :-)

  Přejeme Ti vše dobré do roku 2022.
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Moje váha

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně mé váhy. Měřím 171 cm a mám 42 kilo. A jak poznám poruchu s příjmem potravy? Snažím se nejíst, ale vždycky mi to vydrží max půl dne. Jídlo mi pomáhá když jsem ve stresu. Chci zhubnout, protože se necítím dobře. Přijdu si tlustější než dřív. Jako malé mi pořád všichni říkali jak jsem hubená apod. Teď když se tak necítím, je to jako kdybych to nebyla já. Asi to nedává smysl, ale prostě se tak cítím. Nechci dramatizovat nebo tak něco, ale chtěla jsem to někomu říct. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 4. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám o své váze a vztahu k jídlu. Když jsi ve stresu, jídlo Ti pomáhá. Snažíš se nejíst, ale vydrží Ti to vždy jen část dne. Chceš zhubnout, protože se necítíš dobře. Přijde Ti, že když se necítíš tak hubená, jako bys to nebyla Ty.

  Nevnímám, že bys něco dramatizovala, je naopak moc dobře, že to chceš řešit, protože mi to zní vážně. Ptáš se taky, jak poznat poruchu příjmu potravy.

  Cením si toho, že jsi napsala a obrátila se na nás, když Tě to trápí. Mrzí mě, že zažíváš takové nepříjemné pocity ohledně jídla a svého těla celkově. Z Tvé výšky a váhy to zní, že máš objektivně velmi nízkou hmotnost na Tvou výšku, až podváhu. Nejlépe to ale zhodnotí Tvá praktická lékařka, za kterou byste mohli s někým blízkým z Tvé rodiny zajít. Zasloužila by sis, aby se Tvé tělo mohlo dobře vyvíjet a doktorka by Ti mohla doporučit, co je k tomu potřeba. Poruchu přijmu potravy rozpozná odborník, psycholog nebo psychiatr, který sleduje u člověka více oblastí - např. výraznou podváhu, snižování příjmu jídla, zkreslené vnímání vlastního těla, strach z obezity, jiné zdravotní komplikace apod.

  Může se zdát těžké o tom začít mluvit, ale chtěla bych Tě moc podpořit, ať se svěříš někomu, kdo je Ti blízký (třeba mámě, tetě, starší kamarádce aj.) a mohl by Ti pomoct celou věc začít řešit - promluvit si o tom, objednat se k odborníkovi. Pokud nevíš, jak začít, můžeš blízkému ukázat zprávy, které jsme si tady vyměnili. Stojí za to se tím zabývat co nejdřív, abys našla cestu, jak mít ráda své tělo, a taky aby Ti bylo lépe nejen na těle, ale i na duši.

  Zasloužíš si v tom nebýt sama a odborník/odbornice Ti může pomoci prozkoumat, co všechno ovlivňuje to, že se svým tělem teď nejsi spokojená a jak to zkusit změnit. Odbornou pomoc najdeš třeba ve škole, pokud máte školní psycholožku, můžeš se jí svěřit a probrat celou situaci podrobněji. Anonymní popovídání a odpovědi na Tvé otázky ohledně poruch příjmu potravy najdeš i v této speciální organizaci, kontakty a spoustu dalších informací najdeš zde: http://www.anabell.cz/cz/nabizime/linka-anabell, je možné se domluvit i na osobní setkání. Jsme tu pro Tebe i na lince důvěry (https://www.modralinka.cz/), kde je možnost vše podrobněji probrat a naplánovat další kroky. Zasloužíš si cítit se ve svém těle dobře.

  Držíme palce a přejeme hezčí dny,
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Ahoj poradno. Je mi 11 let, měřím 136cm a vážím 26kg. Myslím si že to určitě není dobré. Nemám anorexii ale ostatní z mé rodiny jsou v pořádku. Nedokážu se posunout výše z 26 kilo. I když jím jak chci, prostě netloustu a jsem už prostě na dně. Je to nějaká nemoc nebo co? Chodím ke kardioložce ale nevím k čemu to je, prostě nic nepomáhá. Děkuji za odpověď.

  holka, 11 let, 5. ledna

  Ahoj,
  kardioložka je odbornice přes srdce, nejsem si jistá, jestli se zabývá i tělesnou váhou… Pokud máš starost, že vážíš málo, domluv se s rodiči a navštivte společně praktického lékaře, ten to zkontroluje.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo - váha

  Hubnutí

  Ahoj Alíku,
  dá se zhubnout jen denním cvičením, i když se jí normální porce jídla? Teď nemyslím cvičení jako běhání, posilovna atd. Ale čisté protahování - učení se provazu, předklony v sedě i stoje apod.
  Děkuju
  Zuzanka

  holka, 12 let, 1. ledna

  Ahoj,

  zajímá Tě, jestli jde zhubnout pouze protahováním, pokud jinak jíme normálně tak, jak jsme zvyklí. Podrobněji by Ti na to dokázal odpovědět lékař anebo odborník na výživu a pohyb – nicméně, obecně se dá říct, že každý pohyb je lepší než žádný pohyb. Napadá mě k tomu, že aby nám protahování k něčemu bylo (a třeba se díky němu naučili právě provaz), je důležité se před tím stejně alespoň trochu „zahřát“ (třeba tancem, během, skákáním přes švihadlo). Lze tak předejít zraněním a protahování nám potom lépe půjde. Lidé se mezi sebou hodně liší v tom, jak hubnou, nedokážu proto přesně říct, jak to bude probíhat právě u Tebe. Připadá mi důležité, aby Tě pohyb, kterému se věnuješ, bavil.

  Zdraví

  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj nebo dobrý den ,
  Rád bych se zeptal zda moje tělesná váha odpovída mé výšce a počtu let.

  Výška: 142 cm
  Váha: 32 kg
  Věk: 12 let

  kluk, 12 let, 2. ledna

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá hmotnost naprosto optimální a není potřeba se jí nijak znepokojovat. Snaž se dodržovat zásady zdravého stravování, přidej k tomu dostatek pohybu a nebudeš se muset o svou hmotnost strachovat ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Ahoj Aliku a spol, už dneska píšu po druhé a za to se moc omlouvám ale mám takový dotaz , doufám že mi budete rozumět, za tuto otázku se nijak nestydim že bych se proto ptala vás, ale když to řeknu rodičům odpoví mi na to ,,Ale prosimtě jsi hubená nepotřebuješ zdravy jídelníček" já vím že nejsem tlustá ale hubená taky ne , rodiče mě tak vidí jen proto že jsem nejhubenější z rodiny a snažím se být ještě hubenější ale moct to nejde , rodiče vzdycky nakoupí tolik nezdraví jidlo, nějaké nutely , čokolády, brambůrky apod. A já pak neodolam, chtěl bych se tedy zeptat jestli se třeba neprodává nějaký blok,blok nebo tak kde bych našla co přesně za den mám sníst a vypít abych se potom za váhu nemusela stydět, také sportuju ale to na mne neni ani vidět a chtěla bych nemít tuk na bocích, v pase,na žebrech (za to se stydím, mám na sobě tílko a jsou mi hrozně vidět zebra jak tam mám tuk ) nevíte co s tím prosím , děkuju za odpověď a hezký den .

  holka, 13 let, 1. ledna

  Ahoj,
  je fajn si s rodiči o stravě promluvit, zvlášť pokud je pro tebe těžké pokušení, které ti chystají nákupy. Není dané, co přesně máš za den sníst, jde hlavně o to, aby strava byla pestrá, šetřila jsi se sladkostmi a čuňárnami jako jsou brambůrky a naopak přidat zeleninu. Vypít bys měla dostatek (cca 1,5 litru) čisté vody. Důležitý je také pohyb, jdi každý den alespoň na krátkou procházku nebo se věnuj nějakému sportu. Váha se pak bude držet v normě.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo - váha

  ahoj milá poradno, potřebovala bych pomoct

  1) Potřebuji zhubnout
  Podle bmi nemám nadváhu ale mé tělo se mi nelíbí, myslím si že je lepší s tím něco dělat než se pořád kvůli tomu trápit. Navíc kdybych dosáhla své vysněné váhy podle bmi moje váha bude stále optimální. Ale ještě jsem nenapsala jádro problému, tedy já dokážu vydržet jíst zdravě jen chvilku. A já už chci jíst zdravě napořád aby mé tělo bylo zdravé a neřešila bych problémy s váhou. Abych dosáhla výsledků potřebuji podporu, např: když mě rodiče podporují ve škole mám lepší výsledky. Jenže rodiče by mě nikdy nepodporovali v hubnutí. Já tedy potřebuji najít někoho s kým bych se o mém hubnutí bavila. Nevíte kde mám hledat?
  Omlouvám se že jsem se rozepsala ale potřebuji to někomu říct.

  2) ještě jeden dotaz myslíte že fungují brýle proti modrému světlu?

  děkuji

  holka 13 let, 29. prosince 2021

  Ahoj,
  určitě tě ráda podpořím ve zdravé stravě a věřím, že tvoji rodiče taky. Zkus se s nimi bavit o větším množství snězené zeleniny a nekupování sladkostí a mastných pochoutek. Na hubnutí se nemusíš soustředit, pokud budeš jíst zdravě, kila ti přibývat nebudou.
  Brýle proti modrému světlu by měly pomáhat ke kvalitnějšímu spánku, používají je hlavně lidé, kteří hodně času tráví před obrazovkou počítače/mobilu, zvaž jestli spadáš do této skupiny...
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo - váha

  Je moje výška a váha v pořádku?

  Ahoj nebo dobrý den ,
  Rád bych se zeptal zda moje tělesná váha odpovída mé výšce a počtu let.

  Výška: 171 cm
  Váha: 58 kg
  Věk: 13 let

  kluk, 13 let, 29. prosince 2021

  Ahoj,

  zdravíme tě z Modré linky. Napsal jsi nám svoji výšku, váhu a věk, a ptáš se, jestli je Tvoje tělesná váha v pořádku. Podle dostupných zdrojů se dá říci, že Tvoje váha v pořádku je, s jistotou by Ti to řekl/a praktický lékař/ka, který/á může posoudit ještě další faktory, které mají na tyto skutečnosti vliv.
  Pokud si chceš sám ověřit, jak na tom s tělesnou váhou jsi, můžeš si najít BMI kalkulačku pro děti, například tady: https://www.childrenbmi.com/cs/.
  Tělesnou váhu je třeba rozumně sledovat, zdravě se stravovat a hýbat a snažit se žít vyvážený život. To Ti přejeme do nového roku a děkujeme za dotaz.

  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku, ostatní co odpovídají a ostatní co mají stejný "problém". Je mi 13 let a mám nadváhu. Měřím 160cm a vážím 87kg. Snažím se zhubnut ale nevím moc jak a vím že jsem ve věku kdy se mi začínají kluci líbit a tak a tím že jsem tlustá tak jsi myslím že bych se jim nelibila a proto bych chtěla zhubnout. A tak se ptám jestli mi neporadite aspoň trochu jak zhubnout. Děkuji za každou odpověď.

  holka, 13 let, 2. prosince 2021

  Ahoj,
  hubnutí je obzvlášť v dětském věku dost ošemetná záležitost. Je důležité hubnout zdravě. Nejlepší je proto poradit se o hubnutí s praktickým lékařem. Zkus se domluvit s rodiči, zda by tě tam mohli objednat. Rozhodně ti nedoporučuji nějaké drastické diety, spíš zařaď do jídelníčku více zeleniny, nepřeháněj to se sladkostmi a slanými dobrotami a udělej si každý den čas na pohyb, i kdyby to měla být jen procházka.
  Držím palce!
  Péťa

  Moje tělo - váha

  Ahoj, mám 12 let 103kg 170cm a jsem holka, už nevím co mam dělat mamka mi taky nic neřekne a mně se všichni smějí atd…

  holka, 12 let, 29. listopadu 2021

  Ahoj,
  váha je něco, co se někdy opravdu těžko řeší. Zkus si s mamkou promluvit o tom, co by se dalo dělat. Můžete zkusit navštívit tvého lékaře, aby ti poradil. Pamatuj, že nikdo nemá právo se ti smát. Když to někdo dělá, tak je to od něj hloupé a necitlivé.
  Držím palce, aby se ti podařilo trošku shodit. Se zdravým jídelníčkem a trochou pohybu, se to může rychle změnit. Nech si poradit od lékaře, ať hubneš zdravě.
  Péťa

  Moje tělo - váha

  Ahoj alíku a spol. chtěl bych poradit s jednou věcí. Bál jsem se to říkat ale myslím si že na svůj věk jsem tlustý. Snažím se sportovat a jíst co nejvíc zdravě ale stejně nehubnu. Nevím co mám dělat vážím 87kg. Děkuji za odpověď.

  kluk, 14 let, 21. listopadu 2021

  Ahoj,
  bohužel nedokážu říct, zda je tvoje váha moc nebo málo. Záleží totiž také na tvé výšce a stavbě těla.
  Pokud máš starosti se svou váhou, domluv se s rodiči a stav se u svého praktického lékaře. Vyšetří tě a poradí ti, co pro změnu váhy můžeš udělat, případně tě uklidní, že ke tvá váha v pořádku.
  Péťa

  Moje tělo - váha

  Ahoj, docela mě trápí problém s váhou na začátku roku jsem měla 42 kg měřila jsem 158 cm. Za těch jedenáct měsícu jsem přibrala na 52kg:-c. sice ted meřím CCA 167 cm, ale i tak mě to trápí, zvětšil jse mi zadek a prsa. A o 1.cm břicho a o 3cm stehna;-(. Potřebovala bych radu jak si správně sestrojit jídelníček, protože bych chtěla zhubnout nebo aspon aby se mé tělo cítilo zdravě. mam totiž strach že jednou ztloustnu tak, že mé tělo přestane fungovat;-(, takže tedy otázka zní: Kde najít jídelníček na míru a zdarma???
  Předem děkuji a nashledanou.

  holka, 13 let, 3. listopadu 2021

  Ahoj,
  jídelníček na míru a zdarma seženeš ve zdravotnických zařízeních. Dávají se lidem, kteří nemají váhu v normě, protože podvýživa i nadváha jsou zdraví škodlivé. Tvoje tělo se stále vyvíjí. V posledních letech se ti zvětšuje váha, ale také výška a v tuto chvíli je tvá váha vzhledem k výšce úplně v normě, to znamená zdravá. Kdybys zhubla, mohla bys být podvyživená. V tuto chvíli tedy nemusíš jídelníček nijak omezovat. Jez pestrou stravu, dostatečně pij tekutiny, pohybuj se a tvé tělo si udrží optimální váhu. Měj se krásně,
  Péťa