Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Tlak na školní výkon Alík radí dětem

  Škola - učení

  Ahoj všichni, mám další problém. Jak se blíží příjmačky, naši na mě hodně tlačí. Každý den mám doučování a když ne, tak dělám dva testy a procvičování. Moc na mě tlačí a nemůžou pochopit že já nejsem tak dobrá jak si myslí, neumím se učit a mám panické záchvaty. U těch říkají že puberta. Zmínila jsem se i o svých učících problémech, nijak neovlivnilo. Pomoc

  holka, 11. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  blíží se přijímačky a na Tebe je od rodiče tlačí, aby ses učila. Přijde Ti, že se neumíš učit tak, jak bys potřebovala, máš z toho i panické záchvaty. I když jsi o tom, že se Ti špatně učí, rodičům říkala, nic se nezměnilo.

  Je mi líto, že máš teď náročné období a zažíváš zátěž a panické záchvaty, to mi zní vážně. Je moc dobře, že jsi napsala a nezůstáváš v tom sama. Nezasloužíš si, aby Tě učení a přijímačky stresovaly v takové velké míře. Zkouším si představit, že je z nějakého důvodu pro Tvé rodiče důležité, abys přijímačky dobře napsala. Když je ale tlaku na dobrý výkon příliš, může to mít opačný efekt – hůř se Ti soustředí, děláš si obavy, jak to dopadne. S tím, jak se učit, aby Ti v tom bylo lépe, Ti může pomoct školní psycholog, pokud jej na škole máte – neboj se na ní/ním zajít a svěřit se, je zvyklá/ý pomáhat v podobných situacích. Můžeš oslovit taky speciálního pedagoga anebo učitele, kterému důvěřuješ. Pokud na Tebe rodiče budou mít stále takové nároky, může Ti ve vysvětlování, jak to jinak nastavit, pomoct právě někdo ze školy. Aby se Ti o tom s rodiči znova lépe povídalo, můžeš jim dát přečíst zprávy, které jsme si tady vyměnili. Možná neví celou pravdu, jaké to teď pro Tebe je. Jsme tu pro Tebe i na Modré lince (https://www.modralinka.cz/), pokud bys chtěla celou věc podrobněji probrat. Zkus si i Ty sama vyhradit víc času na odpočinek a maličkosti, které Ti dělají radost. Zasloužíš si zažívat větší klid a zachovat si duševní pohodu, ať už budeš na té či oné škole.

  Hodně štěstí do dalších kroků přeje
  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Škola - učení

  Nechci na zeměpisnou olympiádu

  Ahoj. Moc vám děkuji za předchozí odpovědi, ale mám zase problém s mamkou...

  Mamka mě nutí, ať dělám zeměpisnou olympiádu protože nášučitel řekl jednou bráchovi, že jsem prý na zeměpis šikovná. Ale já nechci být do čtyř hodin ve škole, navíc když další den píšeme zeměpis a dějepis a ten den máme fyziku, která mi nejde (teda mám jedničky, ale prostě je to pro mě šíleně těžké) a Francouzštinu. A manka pořád říká, že máme komunikačku a tělocvik, jenže pro mě je tělocvik snad ještě náročnější než ta francouzština. A ještě k tomu tam nechci jít sama, protože z naší třídy tam budou chtít tak dva kluci. No a brácha nemůže, protože by neměl jít kdy na oběd. No a navíc to pro mě stejně nemám smysl, protože tam mám samé jedničky a i kdybych šla do kraje, tak jako vždycky budu nemocná.

  holka, 12 let, 6. ledna

  Ahoj,

  Tvůj dopis neobsahuje žádný dotaz. Napíšu Ti tedy svůj názor. Nemyslím, že je dobré někoho do něčeho nutit. Nevím, zda jsi s mamkou probrala vše, co Ti leží na srdci, tedy že nechceš být tak dlouho ve škole, že to podle Tebe nedává smysl, další den máš náročné předměty. To vše byste měly spolu zkonzultovat a zvážit všechna pro a proti. Můžeš si zkusit ta pro a proti pro zajímavost sepsat, uvidíš, která verze by vyšla jako vítězná. Také je možnost poradit se s třídní učitelkou, učitelem/učitelkou zeměpisu či výchovnou poradkyní, které bys seznámila se svým pohledem na věc.

  Přejeme Ti vše dobré do nového roku.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Špatné známky

  Ahoj Alíku, píšu ohledně známek z jednoho předmětu. Z jednoho předmětu mám opravdu špatné známky a jsem z toho hodně smutná. Ikdyž se učím, tak pak dostanu špatnou známku a mě je to pak hodně líto a nevím už jak se to mám teda učit, ikdyž se na to učím opravdu poctivě. Zároveň taky bych chtěla z toho předmětu mít na vysvědčení, alespoň dvojku a ne trojku jak mi to vychází.. Když to řeknu mámě, bude se zlobit a asi mi dá i nějaký velký trest. Už vůbec nevím co mám Teda dělat. A vím, že na známkách nezáleží, ale rodičům ano a chtějí, abych měla samé jedničky. Opravdu už nevím. Byla bych ráda za nějakou radu. Děkuji

  holka, 13 let, 5. ledna

  Ahoj,

  je mi líto, že se ti v jednom předmětu ve škole nedaří tolik, jak bys chtěla, přestože se o to snažíš. Musí to být frustrující a chápu, že tě to trápí. Oceňuju, že se učíš a snažíš se známku zlepšit. Pokud se bojíš svěřit mámě, protože by se mohla zlobit nebo tě potrestat, napadá mě možnost svěřit se přímo paní učitelce toho předmětu. Myslím, že by bylo fajn jí říct, jak se cítíš, že se učíš, ale přesto se výsledky nedostavují. Můžeš ji poprosit o pomoc. Třeba by ti mohla poradit, jak se učit jinak, co by bylo efektivnější. Navíc myslím, že když projevíš takovou snahu u paní učitelky, i máma to potom může vzít lépe, protože třeba na případných třídních schůzkách by se mohla dozvědět, že ses snažila známku opravit. Kdyby to ani s paní učitelkou nevyšlo, co třeba nějaká spolužačka nebo spolužák, kteří se v daném předmětu orientují dobře? Věřím, že najdeš způsob, jak známku vylepšit, důležité je, že to sama chceš.

  Přejeme hodně štěstí,
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ve stresu z gymplu

  Dobrý den, chtěla jsem se jen svěřit, protože to v sobě déle neudržím. Je mi 13 chodím na gympl. Je to hodně náročné, pořád máme jen testy nebo zkoušení a já to psychicky nezvládám. Jenom se stresuju a jsem hrozně unavená. Chtěla bych jen spát. Zní to asi divně, ale jsem strašně unavená. Ne že bych v noci nespala, to jo, ale i tak se přes den cítím hrozně unavená. Taky bojím se o známky. A proto se snažím učit co nejvíce, ale upřímně nemám moc velkou motivaci. Nemám nejlepší známky i když se snažím. Je to hrozně frustrující, protože spolužáci jsou hrozně chytří. Rodiče mi vždy říkají, abych se nestresovala, ale takhle jednoduché to není. Nechci takhle žít a nevím co mám dělat. Mám pocit, že z tohoto stereotypu se nikdy nedostanu. Je to hrozný pocit. Díky za odpověď.

  holka, 13 let, 4. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že studium na gymplu je pro Tebe náročné, musíš se hodně učit na testy a zkoušení. Vyčerpává Tě to a jsi z toho ve stresu, přes den se cítíš unavená. Nechceš toto zažívat každý den. Představuji si, že možná z toho všeho pociťuješ i bezmoc, jak v tom dál. Je mi líto, že máš teď takové vypjaté období.

  Rodiče Ti říkají, aby ses nestresovala, ale to není tak jednoduché. Rozumím, že si nejde jen tak poručit být v klidu. Zní to, že Ti záleží na tom mít dobré známky, na druhou stranu nemáš velkou motivaci k učení, protože i když se snažíš, nemáš nejlepší známky. Říkám si, že víceletá gymnázia mají celkově vyšší nároky na studenty a jdou do větší hloubky v předmětech. Vůbec se proto nedivím, že je pro Tebe studium náročné a určitě nejsi jediná, kdo to tak vnímá. Už to, že ses na gympl dostala je velký úspěch. Přála bych Ti, aby Tě studium tak nevyčerpávalo, abys neměla pocit, že tomu „musíš dát všechno“, ale jen tak akorát, abys v tom byla spokojená.
  Možná už jsi to slyšela, ale hodně dnes pracujících lidí by se zpětně asi shodlo, že nebylo důležité mít na gymplu za všeho dobré známky. Některé předměty Ti jsou asi přirozeně bližší a některé ne, a ty Ti pak můžou ubírat síly. Během gymplu bys měla mít taky čas na to, abys mohla poznat, co Tě baví, o kterých oblastech by ses chtěla naučit víc. Budou vám pravděpodobně přibývat volitelné předměty, kde si budeš moct vybrat, co Tě zajímá. Přirozeně pak mají studenti známky v některém předmětu lepší, v některém horší, a tak je to v pořádku.

  Možná jsi to nezaznamenala u svých spolužáků, nebo studentů z jiných tříd tak výrazně, ale určitě tam budou i takoví, pro které je to podobně náročné jako pro Tebe. Může být těžké o tom začít mluvit, ale neboj se na tohle téma zeptat kamarádů, můžete to spolu probrat, sdílení bývá úlevné. Zkus se svěřit třeba víc do hloubky i rodičům, pokud v nich máš důvěru, mohou Tě taky podpořit. Další možností je pobavit se o tom se školní psycholožkou, výchovnou poradkyní anebo s učitelkou/učitelem, které/mu důvěřuješ. Může Ti pomoct vymyslet, jak lépe zvládat školní nároky a určit si to, na co se soustředit. Zasloužila by sis víc času na odpočinek, abys měla z čeho čerpat. Ať už si dopřeješ delší spánek, nějaké dny úplně bez učení, věnování se naplno Tvému koníčku nebo nějakému sportu, ať se vydáš sama nebo s někým na delší procházku, zazpíváš si oblíbené písničky, cokoliv, co Ti dělá radost - tím vším můžeš ulevit svému tělu i hlavě.

  Držíme palce, aby Ti škola nedělala moc starostí a aby Ti čas, který jí věnuješ, dával smysl,

  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj všichni, jsem zpět. Moje metoda učení je kapánek no.... Nevhodná. Dělám to tak že si třikrát nahlas přečtu zadání nebo pomůcku a pak na to dělám online cvičení. Vždy když to udělám špatně, za každou chybu se praštím tlustou knihou. V horších případech mlátím rukou o stůl dokud mě to nebolí tolik že to řeknu. Před rodiči jsem se zmínila o této metodě ale zřejmě mi nevěří že říkám pravdu. Je to normální? Není jiný způsob jak se učit?

  Dotaz č. 2
  Celkem často přemýšlím o nějakém větším sebepoškozování. Vždy mě chytne pocit že jsem hloupá a všem kazím život, jediný důvod proč to neudělám je že bych se bála že by mě potom moje rodina nesnášela. Jak tohle překonat?

  Ahoj,
  trestání se za chyby není úplně motivační způsob učení. Opakované působení si bolesti zřejmě nepovede k tomu, že tě učení se nových věcí bude bavit. Co kdyby ses místo trestu za chybu zkusila odměnit za úspěch? Když dokončíš cvičení, pochval se za to, žes ho vyplnila a když ho budeš mít třeba jen s jednou chybkou, odměň se ještě něčím navíc. Třeba si pusť svou oblíbenou písničku. Věř mi, že je to daleko efektivnější. Chyby jsou přece od toho, abychom se z nich poučili, ne abychom se za ně trestali.
  Stejně tak to platí i s jakýmkoli dalším sebepoškozováním. Tvé tělo je tvé, slouží ti a ty se o něj staráš, neubližuj mu. Zkus si místo toho radši promluvit s rodiči nebo jinými blízkými, když tě budou trápit tyto pocity.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Škola - učení

  Nemohu se soustředit po distanční výuce

  Ahoj Alíku, mám takový problém...
  Většina lidí si myslí, že jsem chytrý a já jsem (nechci působit namyšleně). Když byla distančka, moc jsem se nesoustředil a zůstalo mi to doteď. Mám pocit, že jsem líný.
  Co mám prosímtě dělat? Díky moc, ahoj, veselé Vánoce!!!

  kluk, 13 let, 22. prosince 2021

  Ahoj,

  zdravíme Tě z Modré linky. Píšeš o tom, že podle sebe i ostatních jsi chytrý, ale distanční výuka Ti přinesla problémy se soustředěním, máš i pocit, že jsi líný. Ptáš se, co máš dělat.

  Distanční výuka není jednoduchá pro nikoho. Opravdu je těžké se soustředit v jiných, než školních podmínkách. Člověk si možná odnáší návyk nedělat jednu věc naplno, ale při nějaké činnosti být zároveň myslí i činností i u něčeho jiného. Pokud to chceš nyní změnit, je důležitých pár věcí. Prostředí, ve kterém se učíš, by mělo být klidné, bez rušivých vlivů - na stole, ať už doma, nebo ve škole, bys měl mít před sebou pouze učení, nic jiného - ani třeba mobil, který by Tě lákal. Měl bys také dělat jenom jednu věc a věnovat se jenom jí, třeba po nějakou stanovenou dobu (ve škole je to dáno, doma si můžeš dát třeba 20 minut). Důležité je také dávat si i přestávky, kdy člověk dělá něco úplně jiného, třeba fyzické cvičení apod.
  Můžeš si i dělat nějaké poznámky, psát deník, kde si budeš zaznamenávat, jak si vedeš a jak soustředění jde, co Ti pomáhá a co naopak ne.
  Píšeš také o lenosti - nevím, jestli jsi líný, nebo ne, někdy se člověku prostě moc nechce, protože mu schází chuť něco dělat. Je dobré si dávat uskutečnitelné cíle, do kterých se Ti bude chtít - říct si, čemu se chceš věnovat, co možná nejkonkrétněji - například každý den vypočítám 5 příkladů z matematiky, přečtu jednu stránku textu v angličtině apod. Když se bude více dařit cíle naplnit, bude se Ti pak i více chtít - a to je předpoklad toho, že budeš více aktivní.

  Držíme palce a přejeme pěkné dny,

  Modrá linka

  Škola - učení

  Vystresovaná z matiky

  Dobrý den,
  Vim ze jsem uz tento problem psalaale uz nwm co delat
  Mam velky problem se skolou a uz jsem zoufala.
  Jsem v 8 tride.
  Minuly rok jsme byli C a rozdelili nas do A a B.
  Ja jsem v A.A my mame jako ucitelku na matiku zastupkyni.Nikdo ji nemá rad.Vetsina maji ten samy problem jako ja  ale neresi to.U me je skola na prvni miste.
  Takze jde o to ze ta ucitelka je strasna je moc rychla atd..na hodine latku chapu i doma se porad pripravuju pocitam spoustu prikladu...mam i doucovani ..ale na test jsem strasne vystresla vzdy se skoro rozsypu ale snazim si rikat to zvladnes...ale vsechny testy jsou 3-4 ...tedka jsme po testu a ja uz vim ze jsem to pokazila...mam prisnou mamku takze se ji to bojim rici ...ale ona vi ze mam tento problem....strasne moc si preju abych na vysvetceni mela 2 ted na ctvrleti mam 3...hodne to dopada na moji psychiku..uz jsem byla i u psychiatra...ale zatim to moc nepomaha ...ta ucitelka nedava opravy takze neni moznost si to opravit...ja jsem tak trochu sprt...to priznavam...minuly rok jsem mela jen jednu 2 a to z cj..strasne se bojim ze dostanu za 3..hodne casto z toho placu...ucim se na to treba tyden a stejne to zkazim uz nevim co delat  ...
  Dekuji

  holka, 13 let, 20. prosince 2021

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že si pro sebe hledáš podporu, když jsi z matematiky vystresovaná. Takto po internetu Ti však můžeme odpovědět pouze v obecné rovině, možná podobně, jako Ti již bylo odpovězeno. Nejprve chci ocenit, že jsi již kroky ke zlepšení začala dělat - našla sis doučování, psala sis o podporu.

  Pokud nejsi jediná, komu nevyhovuje přístup paní učitelky z matematiky, můžete se společně se spolužáky dohodnout, konkrétně pojmenovat, co přesně Vám nevyhovuje a obrátit se na paní učitelku třídní či psycholožku, pokud ji ve škole máte, případně požádat o pomoc nějakou jinou paní učitelku, které věříte.

  Jestliže Tvým hlavním problém je stres z matematiky (obzvláště, když píšeš, že matematice rozumíš), je důležité učit se se stresem pracovat. V tom případě Tě chci podpořit, abys našla odvahu a na mamku se znovu obrátila. Můžeš jí snadno dokázat, že horší známky nejsou výsledkem toho, že se neučíš, ale Tvého stresu. Se stresem by Ti více než psychiatr mohl pomoci psycholog, psychoterapeut - je to dlouhodobější práce, naučit se vyrovnávat se stresem. Můžete spolu hledat, co přesně Tě stresuje a jak stres zvládat v konkrétních situacích, učit se společně relaxovat a pracovat se svými pocity. Toto Ti však nemůžeme zprostředkovat po internetu. Kdybys potřebovala vše probrat více do hloubky, můžeš se obrátit přímo na nás, na Modrou linku na některém z našich telefonů, prostřednictvím Skype či chatu, kde se můžeme více doptávat. Kontakty najdeš na adrese: www.modralinka.cz. Systematičtější dlouhodobou práci se stresem Ti však ani jako linka nabídnout nemůžeme, tu Ti může zprostředkovat právě psycholog. Úlevné může být již sdílení toho, co Tě trápí, možnost nebýt se svými pocity sama.

  Přejme Ti klidný nejen advent.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Problémy se školou

  Ahoj, od té doby co začala škola, tak se všechno zhoršilo. Každý den píšeme minimálně 1 test a já už to nezvládám. Jsem z toho v hrozném stresu, brečím 2-3 hodiny denně, cítím se hrozně hloupě, protože momentálně třeba vůbec nedokážu pochopit matematiku. Nemám se ráda za to, že mi teď škola přestala jít a když pokazím test, tak si ublížím (ne nějak hodně, většinou mi ani neteče krev, naštěstí), protože se cítím jako chyba. Možná to teď zní jakoby mi nebylo asi 12, ale prostě se snažím vypsat.
  Abych to nějak shrnula: celá škola mě zničila, pořád mám špatnou náladu a Cítím se hloupě.

  Předem moc děkuju za radu :/

  holka, 13 let, 29. listopadu 2021

  Ahoj z Modré linky,

  rozumím tomu, že období on-line výuky a návrat zpět do školy pro Tebe byly obtížné. Podobně je na tom spousta žáků nejen v České republice a i v jiných zemích, kde probíhala on-line výuka. Není proč na sebe být naštvaná a už vůbec není důvod si ubližovat. To není řešení, naopak může přinést více problémů.

  Chci Tě podpořit, abys na to, co Tě trápí, nebyla sama. Svěř se rodičům, požádej je o vysvětlení toho, čemu nerozumíš, případně o zařízení doučování. S doučováním by Ti třeba mohli pomoci i ve škole. Tvoje paní učitelka třídní nebo jiná paní učitelka, které věříš, či školní psycholožka Ti mohou dát doporučení. Zkus si promluvit i se spolužáky, pravděpodobně nejsi zdaleka jediná a třeba byste mohli mít nějaké skupinové doučování.

  Stejně tak je důležité svěřit se rodičům či školní psycholožce s tím, jak se cítíš, říct si o podporu. Ne vždy se nám daří tak, jak bychom si přáli, je však důležité umět se svými pocity pracovat, vyrovnávat se s nimi. To však nejde takto po internetu.

  Přejeme Ti bezstarostnější advent
  Modrá linka

  Škola - učení

  Dobrý den ,
  Mám takový dotaz
  Jelikož jsem v jiné třídě..tak mam jiné učitele.
  Máme jako učitelku na matiku zástupkyni ale je to hrozný nikdo to nechápe..já látku sice chápu ale test mám za 4..teď tam mám 4 3 3 1..už nevím v čem je problém u testu jsem vždy hrozne vystreovana ..jelikož chci se dostat na střední tak nemůžu mít na vysvědčení za 3. Minuly rok jsem měla samé jedničky ale to jsme měli jinou učitelku ..chodím i na doučování Nejhorší je že nedává opravy ..v po píšeme test a hrozně se bojim..nevím co dělat. Děkuji za radu..jsem v 8 tride

  holka, 13 let, 10. listopadu 2021

  Ahoj milá pisatelko,

  z Tvého dotazu chápu, že látka z matematiky Ti nečiní potíže, problémem je spíše stres, který zažíváš před písemkou. Možná máš i trochu strach z té konkrétní paní učitelky. S tím se někdy potkal každý z nás, je mi líto, že tyto pocity zažíváš nyní i Ty. Je těžké se soustředit na test, když nás zavalí pocit strachu a nervozity. Zkus se v takové chvíli několikrát zhluboka nadechnout a říci sama sobě, že to zvládneš! Zkus nepřemýšlet nad tím, jak těžká situace při testu ve třídě je. Spíše se soustřeď na ty dané příklady. Pokud příkladům a úlohám rozumíš, pak určitě písemku zvládneš.

  Důležité je si uvědomit, že známky jsou jen známky. Neříkají nic o tom, jaký jsi člověk nebo o tom, co bys měla v životě dělat a na jakou školu jít. Na střední se máš šanci dostat i s trojkou, ba i s několika. Většinou se tam píší přijímací zkoušky a až tak se neřeší průměry vysvědčení (i když to samozřejmě záleží na konkrétní střední škole). A tak, pokud se nyní se známkami nedaří, nepodléhej panice, času na opravu máš ještě dost. Zkus si i tohle před písemkou připomenout.

  Pokud máš nepříjemné pocity z toho, jak s Tebou nebo s ostatními ve třídě paní učitelka jedná, bylo by dobré si o tom promluvit s někým ve Tvém okolí - nabízí se rodiče, případně výchovný/á poradce/kyně, školní psycholog/žka. Nejlepší by bylo samozřejmě řešit to přímo s danou paní učitelkou, k tomu ale musí ve třídě panovat vstřícná atmosféra a přátelské prostředí. Pokud tomu tak není, pak je v pořádku nechat si pomoci od někoho dospělého ve Tvém okolí.

  Držím Ti palce,

  Dominika

  Škola - učení

  Naučit se periodickou tabulku

  nazdárek, chtěla bych nějaký rychlý a učiný způsob toho, jak se naučit periodickou tabulku.

  holka, 13 let, 24. listopadu 2021

  Ahoj, díky za dotaz. Není jasné, co přesně myslíš tím „naučit se periodickou tabulku“. Jestli ti jde o to, znát zpaměti značky chemických prvků, osvědčila se mi metoda „odloženého opakování“. Udělej si balíček kartiček, z jedné strany napiš „O“, z druhé „kyslík“, „H“ - vodík atd. pro všechny prvky. Pak můžeš kdykoli začít studovat. Koukneš na značku a pokusíš se vzpomenut si na název prvku. Pak kartičku otočíš a zkontroluješ, zda jsi měla pravdu. Prvky, které znáš, dej dospod balíčku (dostaneš se k nim znovu, až všechno projdeš), zatímco prvky, které neznáš, dej třeba jen o pět kartiček dolů. Takto máš zajištěno, že se postupně naučíš všechny prvky. To samé za tebe zvládnou i speciální aplikace, třeba Anki nebo Quizlet, ale někdy je papírová metoda nejlepší.

  Škola - učení

  Dobrý den, chodím do 7. Třídy protože jsem měla odklad jenže teď vůbec nezvládám matematiku, učíme se nějaké zlomky krátit atd…, mám z toho každý den deprese, naše učitelka na matiku nás zkouší na známky každou hodinu jenže já když jdu před tabuli tak se celá klepu a je mi zle, ještě do toho se mi začne celá třída smát že to neumím a bojím se že propadnu mám samé 3 a dvě 4 nevím co mám dělat :(( (rodiče to nijak neřeší)

  holka, 13 let, 19. listopadu 2021

  Ahoj,
  matika někdy může dělat starosti, má to tak spousta lidí. Možná by nebylo od věci domluvit si nějaké doučování od spolužáka nebo učitele, abys učivu lépe porozuměla. Co se týká nervozity před zkoušením, zkus si promluvit se školním psychologem nebo nějakým jiným dospělým (rodičem, učitelem) a poraď se s nimi, co by ti mohlo pomoct. Mohu doporučit třeba pár hlubokých nádechů a výdechů, pořízení nějakého talismanu pro štěstí nebo třeba zkusit se domluvit s učitelem na konkrétní dny zkoušení.
  Držím palce!
  Péťa

  Škola - učení

  Strach z přijímaček

  Ahoj, jmenuji se Ema a je mi deset let. Příští rok půjdu na příjmačky na gymnázium ..... Budu tam mít kamarády z moji minule skoly (přestoupila jsem na jinou) tak je tam chci zase potkat po dlouhé době. Ale hrozně se bojim že nesložím přijmacky a nemůžu na to přestat myslet. Rodiče mě uklidňují, že to zvládnu, ale moc to nepomáha. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 10 let, 14. listopadu 2021

  Ahoj Emo,

  je přirozené, že máš strach, že se ti přijímací zkoušky nepovedou. Často se před důležitými událostmi cítíme nervózní – tak to má většina lidí. Je mi líto, že Ti to dělá starosti natolik, že na to nemůžeš vůbec přestat myslet, to musí být nepříjemné.
  Je fajn, že ses svěřila rodičům a oni Ti věří, že to zvládneš. Chápu ale, že Ti takové prosté ujištění nepomáhá, rodiče asi neví, jak jinak by tě uklidnili. Možná Ti pomůže podívat se na to z hlediska faktů: Věřím, že se na přijímací zkoušky svědomitě připravuješ, když Ti na tom tolik záleží a ještě máš další čas na přípravu. Obvykle se dají sehnat i nějaké vzorové/podobné testy, které by sis mohla zkusit natrénovat a podle toho poznat, jak dobře jsi připravená. Věřím, že do toho dáváš, co nejvíce můžeš.
  Pokud by Tě to i dál hodně trápilo, neboj se svěřit třeba i učitelce ve škole. Učitelé tě znají, vědí, jaké jsou Tvé schopnosti a dokážou odhadnout, jestli na to máš, to Tě třeba taky uklidní. Případně je i možnost obrátit se na školního psychologa/psycholožku a mluvit o Tvých obavách a o tom, jak s nimi pracovat.

  Přejeme mnoho zdaru u přijímaček,
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahojte mám docela dost dotazů:

  1. Máme učitelku češtiny a furt nám říká jak jsme všichni blbí a jestli náhodou nechceme jít všichni na výuční list že neprojdeme přijímačkama, a mě to docela zaskočilo a bojím se z přijímaček
  2. Kvůli tomu jak se bojí přijímaček, tak si na všechno dávám pozor, a při tom stresu to spíše podělám, a dost mě to trápí protože mám už 4x 4 z testu z matiky a nevím proč učím se dobře ale vždycky se leknu a nic nevím nevíte co s tím? + Začnu mrkat, cuká mě víčko bolí břicho a je mi zle
  3. Kvůli tomu že dostávám špatné známky nechci chodit do školy protože se bojím že zase dostanu špatnou známku..

  Ps: Jsem v osmé třídě

  kluk, 14 let, 22. října 2021

  Ahoj,
  učitelé někdy straší studenty, aby je přiměli k intenzivnějšímu učení. Ale už to, že vás paní učitelka hodila všechny do jednoho pytle, mi nepřijde fér. Někdo možná přijímačkami neprojede, ale určitě ne všichni. Navíc pokud jsi v osmé třídě, tak se do přijímaček ještě spoustu věcí naučíš.
  Zkus se před testem trochu prodýchat, hluboce vydechuj a nech dech, ať zklidní celé tvé tělo. Pak bude snazší zužitkovat znalosti. A znalosti jsou důležitější než známky. Máte ve škole psychologa? Pokud ano, zkus si s ním nebo třeba s nějakým učitelem, kterému věříš o svých starostech promluvit. Společně pak můžete vymyslet, jak testy zvládat líp.
  Držím palce!
  Péťa

  Škola - učení

  Nejde mi matematika

  Zdravím všechny, chodím do 8. třídy a vím že vysvědčení z 8. třídy + 1. pololetní 9. třídy vysvědčení je velice důležité na přijímačky a sš. Vím že osmička je asi nejnáročnější ročník ze základky a že to bude letos a příští rok opravdu těžké. Můj problém ne ten, že mi ABSOLUTNĚ nejde matika. Do nějaký ty 5. třídy to bylo lehké ale potom to začalo být čím dál tím těžší a já nedokážu pochopit a naučit se látku. Opravdu nemám ráda matiku, vždy se mi z ní svírá žaludek a je mi blbě a prostě se necítím dobře. Všechny předměty jsou v pohodě, mám většinou samý jedničky, sem tam někdy 2. Ale matika je fakt pro mě těžká, nechápu ji. Nechápu ji ani z výkladu učitelky, ani od mamky, ani z internetu. Všechny předměty mi vychází průměr 1 ale matika mi vychází zaokrouhleně na 5. Mamka je určitě ze mě zklamaná. Připadám si jak nějakej mimozemšťan z marsu, který neumí matiku ale skoro celá třída ji umí. Opravdu nechci opakovat ročník, jen kvůli tomu že mi nejde matika. Ale taky nechci mít 4 z matiky na vysvědčení, to se mi pak asi horko těžko bude hledat dobrá škola a nechci skončit na nějakým učňáku. Neříkám že učňák je nějak špatný ale asi je lepší chodit na nějakou sš kam bych chtěla a to se pak samozřejmě odvíjí od mé budoucí práce. Vím jsou tu výjimky ale takhle to většinou bývá. Nevím co mám dělat. Několik hodin učení se matiky mě už ničí. Taky tolik probrečených nocí, mě už taky nebaví. Doma mi matika docela jde, když mám na to kolik času chci, vzor, popřípadě kalkulačku. Ale ve škole kde mám stres, málo času, nějaký slovní úlohy kterým vůbec nerozumím, tak to mi pak matika nejde a mám za 5. Jak by to bylo kdybych měla na vysvědčení 3-4 z matiky a samy jedničky? Jak by to v tom případě mohlo být s přijímačkami? Nebo jak se tu matiku naučit ?

  holka, 13 let, 30. září 2021

  Ahoj,

  v první řadě bych chtěla podotknout, že je skvělé, jak se snažíš. Učení doma, s mamkou, to může opravdu velmi pomoci. Bohužel někdy při testu, ve škole, zkoušení, zazmatkujeme, stres nás pak ochromí a ani to naučené nejsme schopni z hlavy vydolovat. Stalo se to někdy každému z nás. Nesmutni! :)

  Zkus si o Tvých pocitech promluvit s maminkou. Myslím, že když ji popíšeš, jak se cítíš, že se možná bojíš toho, že je zklamaná, uleví se ti. Možná právě proto, že se bojíš zklamání maminky a matiku nemáš ráda, je odpověď na to, proč ti matematika nejde. Pokud najdeš v mamce podporu, určitě ano!, zajděte spolu za paní učitelkou z matematiky. Třeba by ti mohla pomoci v tom, že ti poskytne doučovací hodiny, dá ti pro test více času, společně určitě něco vymyslíte.

  Možnost je také poohlédnout se po dobrém doučování. Na internetu se dnes nabízí mnoho mladých učitelů - zkus třeba server naucim.cz, nebo někoho z tvé školy - spolužáka nebo někoho o rok výš, o kom víš, že mu matika jde.

  V neposlední řadě je důležité, abys věděla, že i když budeš mít z matematiky čtyřku, tvé šance na dobrou střední školu to nezkazí. Jen je třeba vybrat si takovou, kde matika nebude hlavním oborem. Určitě to ale není na učňák, vždyť jedna čtyřka nezhorší průměr zase tolik.

  Držím palce, ať se ti s tvým matematickým problémem podaří pohnout :)

  Dominika

  Škola - učení

  Ahoj Alíku a spol.

  1. chci moct poděkovat za to co pro nás děláte$>
  2. Mám takový dotaz vždycky když máme psát písemku, nebo máme ústní zkoušení tak se na to naučím a rodiče mě vyzkouším a umím to, ale ve škole těsně před začátkem té hodiny, kde máme psát test se mi začnou třást ruce ( třeba i když jsme se testovali na covid na táboře) ‚, a mám pocit najednou že nic neumím a jsem strašně nervozní a z toho pak dělám úplně primitivní chyby.

  Nevíte co by mi pomohlo na snížení stresu a na ten třesk?

  holka, 13 let, 7. září 2021

  Ahoj,
  děkujeme za vyjádření díků! :)
  Podobné stavy jako ty zažívá ve stresu poměrně dost lidí. Ruce se začnou třást, protože je tělo až příliš aktivizováno a energie není kde vybít. Je proto třeba své tělo zase zklidnit. Nejsnazší cesta k tomu je skrze dech. Zaměř se před písemkou na dýchání, dělej hluboké výdechy, mysli na klidný dech. S dechem se pak zklidnit i celé tvé tělo. Může ti pomoci také jít se projít po chodbě (pokud stres cítíš už o přestávce) nebo si pořídit nějaký talisman, který můžeš mačkat pro štěstí. Další techniky ti může poradit školní psycholog, využij jeho pomoc, pokud ho na škole máte.
  Měj se krásně a držím palce na všechny budoucí testy!
  Péťa