Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Podezřelý nehet Alík radí dětem

  Nemoce

  Ahoj tíme poradny,
  Mám menší problém se svými nehty na rukou. Můj prsteníček pravé riky mi roste rychleji než ostatní nehty, na internetu jsem hledal, že by to mohlo znamenat i rakovinu, mám se bát a nebo je to v mém věku normální. Děkuji

  kluk, 12 let, 11. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám, že Ti nehet na prsteníčku pravé ruky roste rychleji než ostatní. Našel jsi na internetu, že by to mohlo znamenat i rakovinu. Nevíš, jestli se máš bát. Říkám si, že jsi asi narazil na internetu na stránku, kde mohou psát všichni všemožné věci bez ohledu na odborné vzdělání. Na nehtech se nám mohou objevit různé plísně a skvrny, které mohou znamenat nedostatek nějakých vitamínů apod. Rakovinu ale opravdu nejde určit dle toho, jestli některý z nehtů roste rychleji. Pokud by ses chtěl na něco zeptat ohledně Tvého zdraví, neboj se obrátit na někoho dospělého v Tvém okolí, anebo svého praktického lékaře.

  Hezké dny přeje
  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Nemoce

  Ekzém u nosu

  Ahoj Alíku, vim že nejste zdravotníci, ale už týden mě trápí jedna věc- udělal se mi nějakej exém kolem nosu. Je to tam červený, suchý a dělají se tam šupinky. Hádám že to je z mrazu, anebo- dřív jsem si na nose vymačkávala hodně takový ty mini černý tečky. Že by to bylo z toho? Ale je problém že si ty šupinky furt musím vytrhávat, furt, což vede k tomu, že mi to svědí, bolí a je to červenější, musím to škrabat a zas vytrhávat atd. Jak mám svoji vůli přesvědčit abych to nedělala? Jinak není něco, co by na to pomáhalo? Už jsem si tam patlala plno krémů, třezalkový olej, i okurky, nevím co zabírá, ale aby to vůbec zabralo, musím to přestat odlupovat. Nebo mám jít rovnou k doktoru?Trápí mě to.
  Děkuji

  holka 13 let, 14. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že je nesnadné se ovládnout, když Tě něco svědí. Neexistuje žádná jednoduchá rada, jak svou vůli k něčemu přinutit. Ten nejdůležitější krok je Tvé rozhodnutí, že něco chceš nebo nechceš dělat. Když máš neodbytné nutkání si na obličej sahat, je nápomocné obrátit pozornost k něčemu, na co se můžeš plně soustředit, nebo rovnou zaměstnat něčím ruce. Někdy taky může pomoci, když si člověk srovná, co mu to přináší a co mu to bere. Někteří lidé si pak píší seznam krátkodobých a dlouhodobějších následků, které to má (např. jak říkáš - krátkodobě mi škrábání přinese úlevu, ale z dlouhodobého hlediska si tím tu kůži dál naruším a bude mě to znovu svědět, bude to bolet a bude to červenější), pak si ho dají někam na viditelné místo, aby to měly před očima a dobře si rozmysleli, co dělají.

  Jak jsi sama psala, nejsme lékaři, nemůžeme Ti tedy říct ani příčinu, proč se Ti exém udělal, ani Ti poradit, co s ním. Jestliže Tě to však trápí a už jsi leccos vyzkoušela a nezabralo to, určitě je na místě se na lékařku obrátit.

  Bezstarostnější dny Ti přeje
  Modrá linka

  Nemoce

  Ahojda,
  Potřebuji poradit s jedním problémem.

  Ve čtvrtek jsme se ve škole testovali, a jeden kluk byl pozitivní, takže jsme šli znova do karantény.Já neměla žádnou chuť k jídlu(tím myslím že jsem nechtěla jíst ale chuť jsem cítila).Mamka mi tedy nechala udělat test a byla jsem pozitivní.A tady je problém: Já tu karanténu a online výuku vůbec nezvládám, učení mi nejde a jsem smutná, protože to mám doma teď hodně těžké.😷🤯😭

  A taky mi přijde, že svět jde s covidem úplně do.....
  A to není i s covidem, je to i s vymíráním různých živočichů a s přelidněním😩

  holka 12 let, 16. ledna

  Ahoj,
  naprosto chápu, že je pro tebe tahle doba těžká. Myslím, že to tak cítí i hodně tvých spolužáků. Zkus si s nimi o tom popovídat, posdílejte navzájem své pocity a potíže, které z této doby plynou. Věřím, že tobě pomůže se vypovídat a zároveň tím pomůžeš i druhému člověku. Je důležité vědět, že v tom nejsme sami.
  Měj se krásně a držme si palce, aby se covid brzy dostal pod kontrolu.
  Péťa

  Nemoce

  Strach z operace

  Dobrý den aliku . No mám strasne velký strach z kontroly u oční .minule mi řekla že pokud se mi zrak nezlepší tak půjdu na chirurgickou operaci oci proto že silham .
  Mam strach z toho co bude po operaci proto že jsem v živote na operaci nebyla .chci se zeptat jak bude následovat pece po operaci? Prosím povzbudte me .nevím si rady a mam z toho strach .PS omlouvám se za pravopis

  holka, 12 let, 9. ledna

  Ahoj,

  svěřila ses nám se svým strachem z kontroly na očním, minule Ti doktorka řekla, že možná půjdeš na operaci očí. Chápu, že když člověk na operaci ještě nikdy nebyl, vyvolává to spoustu obav, člověk neví, co má čekat a na co připravit. Nejsem lékař, proto Ti nedokážu přesně popsat, jak to bude po operaci probíhat, co všechno bude potřeba. Chtěla bych Tě podpořit, aby ses na všechno, co Tě zajímá, dopředu zeptala lékařů, ke kterým chodíš. Když budeš mít informace, co a jak se bude dít, dost možná to ten strach zmenší. Oční lékařství je v dnešní době na velmi vysoké úrovni. Zároveň je moc dobře, že jsi na svoje obavy nechtěla být sama a napsala jsi. Můžeš se se svým strachem svěřit i lidem, kteří jsou Ti blízcí, často to člověku přinese úlevu.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Nemoce

  Ahoj Alík a spol
  Mám takový problém měla jsem roupy a doktorka mi dala prášky a bylo to v pohodě, ale furt jsem měla pocit že je mám. A tak jsem si bez vědomí rodičů a doktorky vzala další prášky ( v jednom balení jsou dvě davky) hygienu dodržuji.
  Jde o to že i přes další prášky jsem furt pocit měla, ze je mám doktorka mi udělala testy a vyšly negativně. Ale nekde v hlavě mám furt pocit že je mám a nejde se toho pocitu zbavit ikdyz vím že je na stoprocent nemám. Ten pocit je mi nepříjemný nevíte jak se toho pocitu zbavit.

  Ahoj,
  předně bych tě chtěla varovat před užíváním léků bez vědomí rodičů nebo lékaře, můžeš si opravdu vážně ublížit.
  Nejsem si jistá, jestli je ten pocit spojený s nějakými tělesnými příznaky (třeba svědění nebo pájení), pokud ano, poraď se s rodiči, zda nenavštívit lékaře. Pokud je to jen nepříjemný pocit, bez tělesných projevů, věřím, že časem zmizí. Když tě přepadne pocit, že je pořád máš, zkus se zaměstnat nějakou jinou činností. Časem se ten pocit určitě nebude připomínat tak často, až nakonec zmizí úplně.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Nemoce

  Ahoj, chtěla bych se jen na něco zeptat. Už jsem sem jednou psala ohledně mého problému s jídlem a tím, že budu muset k doktorce. U té se toho moc nestalo, pouze k ní chodím každý týden na převážení a od ledna budu chodit k psycholožce a psychiatrovi, ale jinak jsme u žádného výživového poradce nebo tak nebyli. A taky mi našli, že mám Celiaki a že kvůli tomu nejspíš hubnu. (Hubnu totiž trochu - pomalu ale jistě pořád a to jím "normálně" - ne moc ale zase ne málo. Takže se u mě spojila moje anorexie a celiakie a kila šly pak hezky rychle dolů... Bezlepkovou dietu budu držet až po návštěvě psychologa. Chtěla jsem se zeptat, že jestli je to možné (to co si myslím), že je za vinnou mého hubnutí i ta celiakie a jestli je možné, že třeba když sním lepek (pečivo a mouku jím faakt hodně), tak by to bylo jako bych nic nesnědla? Nevím, jestli jsem to totiž správně pochopila.. A taky se chci zeptat ještě na jednu věc - ano, vím že budete asi odpovídat, že je to individuální a že v této situaci na to vůbec nemusím brát ohled, ale.. Zkoušela jsem všude počítat, kolik kcal bych tak měla jíst, někde mi vyšlo třeba jen 1300 a jinde i 2000 (nakonec jsem usoudila, podle jedné kalkulačky pro děti, že to bude 1890), takže jsem si začala zapisovat, kolik čeho sním do tabulek a zjistila jsem, že jím jen něco kolem 1300-1500, ale přitom jím dost a to 6×denně.. (Vím, že teď asi budete říkat, že bych si to neměla počítat, ale mně to dost pomáhá, normálně bych si večer, třeba už nic k jídlu nevzala, ale takhle Vím, že jsem jedla málo a že musím [A taky jsem si drive myslela že jím o dost víc než je realita]) Kolik by tak dívka jako já měla jíst kj nebo kcal? (Je mi 13, měřím 159, vážím 35-36, teď už nijak nesportuji, ale řekla bych, že jsem "lehce aktivní- anebo neaktivní". Také bych se chtěla zeptat na optimální příjem živin u dětí. Je 55% sacharidů, 30% tuků a 15% bílkovin ok? Není to málo bílkovin?

  holka, 13 let, 27. prosince 2021

  Ahoj,
  při celiakii se může objevit i hubnutí, ale při správné léčbě bys už dále hubnout neměla. Potraviny s lepkem způsobují, že se ti ve střevě nevstřebává dostatek živin, ale není to tak, jako bys nic nesnědla, když si dáš třeba pečivo. Pokud by tě zajímaly detaily, zeptej se svého lékaře, je na toto téma odborník a zvládne ti bez potíží odpovědět. Na tvou druhou otázku je těžké odpovědět, skutečně každý potřebuje trošku jiný energetický příjem. Opravdu ti nedoporučuji počítat kalorie, ale jíst tak, abys neměla hlad a abys na druhou stranu nebyla přejedená.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Nemoce

  ahoj Alíku,

  mám tady problém co se týká rodiny. každý víkend jezdíme k babičce a dědovi. moje babička je na tom zdravotně dobře(kromě normální bolesti kloubů) ale děda má Alzheimra. takže už třeba neví jaký je den. no jenže děda je odjakživa se vším nespokojený a na všechny oškliví. a právě díky tomu jak se chová plus jeho nemoc je oškliví na babičku. například se dědy zeptala jestli chce udělat čaj a on na ní začal křičet že ji nepotřebuje tak ať mu do toho nekecá. a tohle se tam děje 24/7. babička je tam i s kocourkama tak tam není tolik sama ale aj tak mě to velmi trápí. vůbec se mi nelíbí jak se děda chová k babičce. a proto jsem se chtěla zeptat zda nemohu nějak pomoct? rodiče se snaží aspoň o víkendu ale v týdnu se to stejně děje.

  děkuju za odpověď
  holka

  holka, 12 let, 10. prosince 2021

  Ahoj,
  při Alzheimerově nemoci se skutečně může objevit ještě větší nerudnost než je obvyklé. Zkus si s babičkou o víkendu popovídat, jak se jí s dědou žije. Myslím, že bys jí tímto způsobem mohla pomoc, bude díky tomu vědět, že se o ni někdo zajímá a že je pro někoho opravdu důležitá. Jinak je na dospělých ve tvé rodině, aby se zamysleli nad tím, jak to babička s dědou zvládá. Ty jim můžeš připomínat, aby to řešili, protože se ti dědovo chování nezdá v pořádku.
  Držím palce, aby se to brzy vyřešilo.
  Péťa

  Nemoce

  Je kreslení po rukou zdraví nebezpečné?

  Ahoj Alíku a spol...
  Chtěla jsem se zeptat jestli se mi může něco stát když si budu kreslit po ruce. Většina lidí říká že mohu dostat rakovinu kůže nebo něco podobného nejsem si 100% co přesně. A tak přemýšlím jestli se to jen říká nebo je to pravda, protože o přestávce jsi s kamarádkou malujeme po rukách pořád. Děkuji za odpověď :3 !

  holka, 13 let, 2. prosince 2021

  Ahoj,

  na Alíkovi máme ve zvyku do 14 let tykat, budu tedy tykat i Tobě. Tvůj dotaz by měl směřovat spíše směrem k dermatologovi, tedy kožnímu lékaři, než do psychologické poradny. Je ovšem dobře, že se zamýšlíš nad tím, zda taková opakovaná činnost nemůže na kůži zanechat nějaké následky. Nedomnívám se, že by jsi z malování po rukách mohla dostat rakovinu kůže, ale k dráždění kůže dochází a to může, zejména u citlivé pokožky, vést k různým nepříjemnostem, jako jsou kožní ekzémy, vyrážky, svědění, pálení, záněty, ve výsledku pak třeba i nějakým trvalejším změnám na kůži.

  Otázkou také je, čím si po rukách maluješ a o jaké barvy jde, čím je kůže drážděná nebo zda své výtvory následně smažeš či je ponecháváš, a tak mají barvy možnost déle působit na kůži.

  Obecně platí, všeho moc škodí. Píšeš, že si s kamarádkou malujete po rukách pořád. Napadá mě, co vám tato aktivita přináší a zdali lze tuto činnost nahradit něčím jiným, co Vám také přinese zábavu a radost, ale bude zcela neškodné. Napadá mne třeba jakákoliv forma pohybu o přestávce ve škole, záleží na možnostech a nabídce.

  Klidné dny přeje
  Modrá linka

  Nemoce

  Alergie a povinné očkování

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat když mám alergie na vakcíny např. Encefalitidu, chřipku atd. Abych se musela povinně očkovat na Covid-19? Protože moje babička na to dopadla hodně špatně i se svými sourozenci. Děkuji za odpověď.@)->->X<-

  D. 12 let holka ?????????????, 27. listopadu 2021

  Ahoj,

  přemýšlíš, jak to bude s povinným očkováním na Covid-19, protože se potýkáš s alergií na vakcíny a v rodině máte špatnou zkušenost s reakcí na očkování. Chápu, že z toho máš obavy. Ve chvíli, kdy píšeme tuto odpověď, ještě vláda definitivně nic nerozhodla. Myslím si, že i kdyby bylo očkování vyhlášené za povinné, vždy tam budou i zákonné výjimky - právě pro lidi, kteří mají podobné obtíže, jako Ty, a očkování by jim mohlo přinést zdravotní komplikace. Můžete možnost očkování s rodiči konzultovat v některém z dětských očkovacích center - dívám se, že bývají k dispozici ve větších nemocnicích. Je také možné obrátit se případně o radu i k právníkovi, který se zaměřuje na zdravotní právo, kdyby to bylo potřeba. Chtěla bych Tě podpořit, abys na svůj strach nezůstávala sama a svěřila se s ním někomu, kdo je Ti blízký. To často přináší úlevu.

  Zdraví

  Modrá linka

  Nemoce

  Strach z výsledků u doktora

  AHOJ VSICHNI .MAM VELKY PROBLEM . MAM PRIZNAKY CUKROVKY A ZITRA JDEME K PANI DOKTORCE NA TESTY. BOJIM SE ZE BUDU MYT TEST POZITIVNI. A KDYBY JSEM TU CUKROVKU MELA TAK OMEZOVALO BY ME TO V JEZDECTVI .OTAZNIK .-NEUMIM NA NOTEBOOKU NASAT OTAZNIK . MOC DEKUJI ZA ODPOVED .KIKI

  KIKI 12 let, 15. listopadu 2021

  Ahoj Kiki,

  je mi líto, že máš podezření na cukrovku a chápu, že se bojíš výsledku testu. Jestli by tě cukrovka případně omezovala v jezdectví, bohužel, nedokážeme odpovědět, protože nejsme lékaři. Přesně ti to dokáže říct jedině lékař, který tě bude vyšetřovat a bude znát výsledky testů. Obvykle se cukrovka řeší především dietou, respektive musela by sis hlídat, co a v jakém množství jíš. Domnívám se, že lidé s cukrovkou, pokud ji mají pod kontrolou, sportovat mohou. Přesněji ti to ale řekne opravdu až lékař.

  Držíme ti palce,
  Modrá linka.

  Nemoce

  Léčba deprese a úzkosti

  Ahojky a dobrý den, můj dotaz zní, jak se dají řešit deprese a kolikrát i úzkosti, které způsobují to, že člověk nejí a nemá na nic chuť a je mu akorát špatně.
  Děkuji za radu a mějte se krásně

  holka, 14 let, 27. října 2021

  Zdravíme tě z Modré linky,
  ptáš se, jak léčit deprese a úzkosti, které vedou i ke ztrátě chuti a nevolnosti. Nevíme, jestli se jedná o Tebe, nebo o někoho jiného, odpovídáme tedy obecně.
  Lidé mívají různou představu, co je to deprese a úzkost, ale pokud se jedná o smutnou náladu, která trvá delší dobu a ztěžuje nebo i znemožňuje běžný život, může se opravdu jednat o deprese.
  Tyto stavy se řeší zejména návštěvou odborníka - psychiatra, který může předepsat léky, které projevy deprese a úzkosti zmírňují, a také psychologa či psychoterapeuta, který v rozhovoru hledá příčiny těchto stavů a dále s nimi pracuje. Je možné začít u praktického lékaře, který může předepsat některé léky a doporučit další postup.
  Pomocí nebo podporou při řešení depresí může být i změna životního stylu - zaměření se na dostatek pohybu, dostatek spánku, zdravé jídlo v přiměřeném množství, přiměřený pitný režim, nebo také různá relaxační cvičení (různá cvičení je možné najít na YouTube). Je možné také využít aplikaci Nepanikař, která se dá stáhnout do mobilu (https://nepanikar.eu/). Jako „první pomoc“ je možné využít i volání nebo psaní si s linkou důvěry.

  Přejeme klidné dny.
  Modrá linka

  Nemoce

  Jak si udržet psychickou pohodu při nemoci?

  Ahoj. Už jsem zde párkrát psala a zmínila jsem se zde o svém zdravotním stavu. Uz od března mám něco v ruce. Dělají se mi modřiny. Jelikož si se mnou obvodacka nevěděla rady poslala mě všude možně, kde jen mohla. Nikdo, ale nic nezjistil. Paní kožní lékařka pojala podezření na autoimunitní onemocnění, proto mi zařídila hospitalizaci ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Zde mi udělali magnetickou rezonanci, kde zjistili, že něco není v pořádku a že mám v ruce něco, co tam nemá být. Jelikož si nevěděli rady s diagnózou, poslali snímky magnetické rezonance do Fakultní nemocnice Brno. Po konzultaci mi diagnostikovali Hemangiom ( benigní nádor z cév) a nasadili mi léčbu. Místo toho, aby mi léky pomohly, tak mi tu nemoc zhoršily a to o dost. Jeli jsme okamžitě na pohotovost, kde nám paní doktorka řekla, že se podari s ostatními, co bude dál. Neubylo pár dnů, kdy jsme s mým tátou odjeli do Fakultní nemocnice Brno na onkologii. Zde si mě prohlédli a domluvili operaci. Operace dopadla v pohodě. Poté jsem čekali na výsledky dva měsíce, kde se sice zjistilo, že něco není v pořádku, ale nedokázali určit o jakou nemoc se jedna. Padlo však podezření na nějaké vzácné onemocnění ( cévní malformace nebo něco takového) léčbu na tuto nemoc měli, ale nechtěli mi ji dát jelikož se jedná o typ cytostatik který se používá u rakoviny prsu. Proto se daná operace provedla znovu a hned po týdnu jsme dostali zpravu, že se nic nezjistilo a že podle vzorků jsem zdravá jako řípa, přitom jsem modřiny měla furt a ruka mě bolela. Po sdělení toho, že neví co mi je a že neví co mají dělat, řekli že už nám nedovedou pomoci a že tu ruku name zkusit LEDOVAT. Ještě řekli, že se máme objednat k obvodacce a k revmatologovi že je noc jiného nenapadá. Bojím se že se nezjistí co mi je a že zůstanu v bolestech na paralenu 😭 nevím co si mám myslet. Už je to půl roku a nikdo mi ještě nedokázal pomoct. Chtěla bych poradit co mám dělat se stresem 😭 jsem na dně. Už nechci trpět. Chtěla bych si zachovat alespoň to psychické zdraví když už ne to fyzické 😞 děkuju moc že jste si vyslechli můj něco jako PŘÍBĚH.

  holka, 14 let, 26. září 2021

  Ahoj,

  Tvůj příběh jsme vyslechli a pozorně pročetli, mrzí nás, že si zažíváš takové kolotoče kolem svého zdraví, běháš z vyšetření na vyšetření, absolvovala jsi dvě operace, a stále to nikam nevede a lékaři moc neví, co s Tebou. Máš bolesti v ruce a modřiny a nás se ptáš, jak si zachovat psychické zdraví, jak bojovat se stresem.

  Vůbec se nedivím, že už moc nevíš, co s tím, nejistota je někdy horší než co jiného a Tvůj zdravotní stav provází samá nejistota.

  První, co mne napadá, je zkusit nebojovat. Prostě situaci, která Tě nyní potkala, přijmout takovou, jaká je a nesnažit se nějak bojovat. Pokus se naslouchat svému tělu a své intuici, co Ti říká, ruce se snaž ulevit, (třeba ji nosit v závěsu, pokud to pomůže). Analgetika, Paralen a cokoliv dalšího ber pokud možno jen výjimečně, neprospívají nikomu, natožpak vyvíjejícímu se tělu.
  Fyzioterapeuti by Ti měli poradit, jak s rukou cvičit, jak jí akupresurou (tlakem na určité body) ulevit od bolesti. Podobně funkční či celostní medicína se věnuje takovým potížím, jaké provázejí Tebe.

  Od stresu umí ulevit meditace a relaxace (návody najdeš na internetu). Je důležité být tady a teď, soustředit se na to, co právě děláš, a to dělat co nejlépe. Negativní myšlenky zkus nechat odejít, odplynout, jako mraky na obloze, snaž se jim nevěnovat svou pozornost a energii, to vyčerpává.

  O zvládaní stresu také existuje ohromná spousta odborných publikací, jen namátkou např. od brněnského psychologa, PhDr. Tomáše Nováka, autora mnoha bestsellerů z oblasti psychologie. Knihkupci či knihovníci Ti poradí, kterou publikaci by sis mohla zakoupit či zapůjčit a prostudovat. Cesta sebepoznání a objevování nikdy nekončí, je to běh na dlouhou trať a celoživotní práce.

  Můžeme také doporučit aplikaci "Nepanikař", ve které najdeš návody na snížení strachu, úzkosti i nepříjemných myšlenek. Stáhnout si ji můžeš například z Google Play.

  Přejeme Ti, aby se Ti co nejdříve ulevilo.
  Modrá linka

  Nemoce

  Deprese

  Ahoj, co znamená slovo deprese. Díky

  kluk, 10 let, 26. září 2021

  Ahoj, je výborné, že se zajímáš o slova, která jsou pro tebe nová. Lidé používají slova k pojmenování věcí kolem sebe, nebo konceptů, které považují za užitečné pro komunikaci s ostatními. Je dobré pamatovat na to, že slova neexistují „mimo“ lidskou společnost a jejich význam tedy vzniká tak, že se na něm lidé „dohadují“.

  Zkus si vzít třeba slovo „telefon“. Dříve byl telefon zařízení jenom na volání na dálku. Poté přišly přenosné telefony, kterým se říkalo mobilní telefony. Bylo jich málo, a tak když někdo řekl „telefon“, znamenalo to obvykle „pevný telefon“. Ale dnes už mobily převažují a tak „telefon“ obvykle znamená „mobilní telefon“. A tak nás nepřekvapí věta „podej mi telefon, já tě vyfotím“, přestože lidem před 30 lety by taková věta vůbec nedávala smysl.

  Slovo „deprese“ má za sebou také dlouhý vývoj. Pojďme se podívat k jeho samotným kořenům. Pochází z latinského slova „deprimere“ a znamená to stlačovat, přeneseně skličovat. V češtině se někdy říká, že je něco „deprimující“, tak to je stejný základ.

  Deprese obecně tedy znamená, že je něco nižší, než bylo před tím. Ekonomická deprese znamená snížení ekonomických aktivit (používá se také recese). V meteorologii je deprese označení pro pokles tlaku.

  Nejčastěji se ale deprese používá pro popis nálady u lidí. A tady je potřeba rozlišovat běžné použití v řeči a odbornou diagnózu.

  Běžně může někdo říci „mám depku“ a může to zkrátka znamenat, že ten den nemá dobrou náladu, do ničeho se mu nechce a je otrávený.

  Pak je ale také klinická deprese, což je závažná a dlouhodobá porucha psychiky, která vyžaduje pomoc odborníků. Člověk, který trpí depresí, má nepřekonatelný nebo těžko překonatelný pocit bezmoci, nedostatek motivace, pocity bezcennosti apod. Je to vážný problém, který vyžaduje dlouhodobou pozornost lékařů. Někdy může pomoci série rozhovorů s odborníkem (psychiatrem), někdy pomáhají prášky, které psychiatr předepíše, často je léčba deprese běh na dlouhou trať. Takový člověk potřebuje i podporu a pochopení okolí.

  Bohužel lidé se někdy k psychologickým problémům staví nechápavě nebo odmítavě. Když si někdo zlomí nohu, chápeme, že musí k doktorovi a pak potřebuje měsíc nosit sádru. Když má někdo zápal plic, chápeme, že nebude moci měsíc hrát fotbal, protože se potřebuje zotavit. A tak bychom se měli také naučit chápat, že když se někdo léčí s depresí, vyžaduje to čas a pochopení.

  Léčba deprese je těžká a často vyčerpávající, pacient u sebe musí najít sílu v léčbě pokračovat, a to ve chvílích, kdy mu deprese našeptává, že léčba nemá cenu nebo že si ji nezaslouží. Je to často velmi zákeřné a takový člověk se může cítit velmi sám. A nepomůže mu, když mu ostatní říkají „hlavu vzhůru“ nebo „tak jdi na procházku“. Člověku se zlomenou nohou taky neříkáme „tak se jdi projít, to se spraví“.

  Věřím, že všichni, kdo si toto přečetli, budou patřit mezi ty, kdo se nebudou bát vyhledat psychologickou a psychiatrickou pomoc, když u sebe poznají známky psychických problémů. A doufám, že budete schopni podpořit své kamarády a příbuzné, kteří třeba nějaký psychologický problém mají. Můžete se jich třeba zeptat: „To zní dost složitě. Jsi dobrý/dobrá, že to dáváš. Já o tom moc nevím, je vím, že to není žádná legrace. Jestli chceš, můžeš mi o tom říct víc.“ I taková maličkost může hodně potěšit.

  Nemoce

  Strach z nemoci

  Dobry den , mám dotaz od kolika let průměrně mužů dostat rakovinu děložního čípku a všechny tyhle nemoci muže to být i v 10,14 letech nebo až od vyššího věku?Dost se těchto nemoci bojím a nikde jsem se nedočetla odpovědi Možná to je proto že mám výtok někdy jak voda někdy jako nudle z nosu (konzistence)jinak nezapachá je bili až průhledný a ma vůni jogurtu jediné co smrdí tak spodní prádlo močí a je mokré .Děkuji za odpověď

  ——-, 29. srpna 2021

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, s kterou se nám svěřuješ. Píšeš o strachu z nemocí, spojených s pohlavními orgány a o poševním výtoku. Ptáš se nás, od kolika let se může objevit rakovina děložního čípku.

  Rozumím, že když u sebe a svého těla něco neznáš, může Tě to vystrašit. Je proto moc dobře, že se ptáš, a že na to nezůstáváš sama. Bohužel, Ti nemůžu přesně říct, z čeho máš aktuálně výtok, který popisuješ, to by Ti nejlépe řekla gynekoložka. Bývá ale časté, že průměrně půl roku před první menstruací dívky mívají výtok podobný tomu, který popisuješ. Rakovina děložního čípku může být způsobena pohlavně přenosnou HPV infekcí. Tvoje praktická lékařka/gynekoložka by Tě měla informovat o očkování proti HPV infekci (rakovině děložního čípku), které se provádí ve 13 letech. Důvodem očkování v tomto věku je to, že se tak mladí lidé s infekcí ještě nesetkali, protože nezahájili sexuální život. Je proto velmi málo pravděpodobné, že by se dívky mezi 10-14 lety s tímto onemocněním setkaly.
  Ve většině případů je mladé lidské tělo zdravé a vyvíjí se tak, jak má. Pokud máš ale přetrvávající strach, anebo nejistotu z toho, jak Tvé tělo reaguje, tak bych Tě chtěla podpořit, ať se poradíš nejprve s někým blízkým dospělým (rodiče, jiní příbuzní, starší kamarádi) a spolu pak můžete navštívit lékaře (praktického, gynekoložku). Pro podrobnější povídání jsme Ti k dispozici i na Modré lince anebo non-stop na Lince bezpečí.

  Přejeme Ti klidnější dny podle Tvých představ.
  Modrá linka

  Nemoce

  Škodlivý vliv mobilního záření

  Ahoj, vím, že to sem moc nepatří, ale zajímalo by mě jestli má záření z mobilního telefonu vliv na zdraví (jestli je rakovinotvorné a podporuje tvoření nádorů) díky za odpověď

  Ahoj, díky za dotaz a za to, že se zajímáš o věci kolem sebe.
  Mobilní telefony využívají ke komunikaci s okolím technologie Bluetooth, Wi-Fi a GSM, a všechny fungují na principu rádiových vln, liší se především dosahem a frekvencí.

  Síla (energie) tohoto vyzařování je řádově nižší, než taková, která by mohla mít měřitelný vliv na naše buňky v jakékoli významné míře. Jde o celkem sledovanou a kontrolovanou záležitost, není v zájmu žádného výrobce, aby poškozoval zdraví (kdyby se něco takového prokázalo, platil by vysoké pokuty, nemluvě o zničené pověsti). Tady je zpráva Světové zdravotnické organizace: „V posledních dvou desetiletích bylo provedeno velké množství studií, jejichž cílem bylo posoudit, zda mobilní telefony představují potenciální zdravotní riziko. Doposud nebylo zjištěno, že by používání mobilních telefonů mělo nepříznivé účinky na zdraví.“

  Jsou ale jiná rizika, která jsou spojená s používáním mobilního telefonu: nedostatek pohybu, problémy se zády (kvůli strnulé poloze), psychologické problémy související se závislostí (týká se nejen návykových her, ale i třeba sociálních sítí nebo návykového obsahu), roztěkanost nebo narušená kvalita spánku. Ty jsou podle mého mnohem závažnější a vyplatí se kvůli nim sledovat, jak často bereme do ruky telefon.