Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Volný čas

  Ahoj Alíku a ostatní laskaví lidé co nám odpovídají. Chtěla bych se ti svěřit, že volejbal už mě opravdu nebaví. Ne, že by mě nebavily samotné cviky, ale vadí mi ti trenéři a přístup ostatních.

  Např. Když při turnaji něco zkazím, tak se na mne všichni naštvou, a já se pak cítím celý turnaj jako páté kolo u vozu.

  Tohle se však děje asi od začátku modrého minivolejbalu (už asi 2 roky). Když jsem byla menší, nikdo mě za nějakou chybu hned nesjel.

  Vím, že kroužek má být pro dítě zábava, jenže pro mne je to spíš povinnost. Často se musím nutit abych na tréninky vůbec šla. Taky jsem se hodně vymlouvala mamce abych tam nemusela.
  Už fakt nevím jak si mám trénink zpříjemnit. Chodím tam hlavně kvůli tomu že moje nejlepší kamarádka odešla na gymnázium, a na volejbale se vždy po týdnu vidíme. Mamka mě tam však nutí chodit, protože jsem „silnější“, i když si myslím, že mám pohybu celkem dost, když chodím do školy 2km tam a 2km zpátky, takže asi 40 min chůze.

  holka, 12 let, 12. ledna

  Ahoj,
  někdy člověka prostě kroužky bavit přestanou, stává se to… Zkus si s maminou ještě jednu promluvit, řekni ji důvody, proč už na kroužek chodit nechceš a domluvte se, jak to vyřešit. Jestli tě tam nutí kvůli pohybu, tak zkus přijít s vlastním plánem, jak pohyb nahradíš. Třeba, že budeš chodit na jiný kroužek nebo se půjdeš po škole proběhnout.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Volný čas

  Ahoj.
  Chodím do jednoho kroužku, který mě vůbec nebaví. Říkala jsem mamce, že tam prostě už NECHCI chodit. No hned mi začala říkat, že hned všechno vzdávám, ale mě ten kroužek vážně nebaví a nechci tam už chodit.
  Co mám dělat?

  holka, 12 let, 3. ledna

  Ahoj,
  možná by pomohlo, kdybys mamce rovnou navrhla nějakou jinou možnost, kam bys místo toho chodila. Aby viděla, že chceš něco dělat, ale zrovna tenhle kroužek ti prostě nesedl…
  Držím palce, ať se to brzy vyřeší.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Volný čas

  Co s nudou?

  Dobrý den
  Pořád se nudím. Chodím na Alíka a skoro nic jiného neďělám. Jsem pořád ospalá. Nevím co mám dělat.
  Děkuji za každou odpověď.

  holka, 11 let, 28. prosince 2021

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme, že ses nám svěřila a napsala. Pořád se nudíš a nevíš, co máš dělat, býváš taky ospalá. Představuji si, že chodíš na Alíka nejen z dlouhé chvíle, ale taky proto, že Tě tam něco baví, něco Tě tam zaujalo. Třeba jsi využila možnosti nám napsat skrz něj zprávu. Je dobře, že jsi nezůstala sama, když si s něčím nevíš rady.

  Zkouším si představit, že nuda a k tomu ospalost může být dost nepříjemná věc. Nuda opravdu vyčerpávající může být, může ubrat sílu a chuť něco dělat. Přijde mi fajn, že když Ti to nevyhovuje, chceš s tím zkusit něco udělat. Říkám si, že během vánočních svátků podobný stav může zažívat hodně lidí. Najednou mají víc času a přicházejí otázky, jak s ním naložit. Nuda může být taky „nic nedělání“, což je pro někoho odpočinek a příjemný, užitečný čas, kdy nikam nespěchá, nepotřebuje mít výsledky, a to je úplně v pořádku. Možná se i Ty potřebuješ dospat a odpočinout od věcí, které se běžně během roku dějí.

  Když pocítíš nudu, která Tě ale ubíjí, než abys při ní odpočívala, můžeš zkusit podniknout nějaké činnosti, které Tě povzbudí. Často to jsou ty, ze kterých máš aspoň malou radost. Může to být krátká procházka na osvěžujícím vzduchu, návštěva zahrady/balkónu. Možná se k Tobě přidá někdo z rodiny nebo Tvých kamarádů, neboj se jich zeptat. Můžeš si vzít knížku, která tě něčím zaujme, anebo si nechat si poradit od blízkých, co by se Ti mohlo dobře číst, sledovat aj. Můžeš taky zkusit něco vytvořit, namalovat, zazpívat, zasportovat si, zavolat někomu, koho máš ráda. Možností je spousta. Můžeš něco zkusit a pak sama nejlíp poznáš, jestli Tě to baví a chceš u toho zůstat, anebo zkusíš něco jiného. Dej si čas na to poznat, co Tě láká při zahánění nudy, nemusí to jít hned. Na Alíka si pak můžeš určit jen nějaký vymezený čas, třeba chvíli dopoledne/odpoledne. Někomu pomáhá psát si své plány předem a pak ví, co ho čeká dnes, zítra a další dny a může se na to třeba těšit. Napadá mě, že můžeš probrat s kamarádkou/kamarádem/sourozencem, co dělá on/a, když se nudí, třeba se inspiruješ, anebo se domluvíte a něco podniknete spolu.

  Přejeme, ať zažíváš nudu jen do té míry, do které Ti je příjemná a ať najdeš činnosti, které jsou pro Tebe povzbuzující.
  Modrá linka

  Volný čas

  Koníčky

  Ahoj Aliku a spo.,
  Mám problém ohledně zájmu atd..., od mala jsem dělala spoustu věcí a kroužků, ale nikdy jsme nenašla nic co by mě vážně vážně bavilo... 2,5 roku jsem dělala balet pak jsme přestala, 1 rok volejbal pak taky nic. Takový ty věci :brusle, kolo, skate, lyže, snowboard, lezení po skalách atd... Dělám tak nějak pořád ale zase nemám žádnou zálibu ve které bych se prostě mohla a chtěla zlepšovat. Spoustu lidí má nějaký hobby přátelé př. : kámoška dělá Waterpolo skoro celý život, kamarád zase horskou jízdu na kole atd... A já proste nic.
  Mám talent na malbu, kresbu, hudbu, hru na hudební nástroje.. Harju na kytaru, klarinet a piano a chci zkusit i příčnou flétnu a housle. Namalovala jsme několik hezkých obrazů atd... Všichni mi říkají že mám vážně talent a bych se v tom měla zlepšovat jak v hudbě, zpěvu, kresbě, malbě, ale já to mám spíš jen tka jako jo zábava ale jic víc,. Ze sportů už jsem něco říkala ale třeba si zahrají basket, nebo zacvicim, 2 roky jsme dělala taekwondo, sebeobrana atd... Ale zase nic.
  Momentálně mi je za tru měsíce 15 a nad tímhle už přemýšlím od mala, od mala mi vadilo že jsem tak nějak umělá všechno ale tak nějak normálně ne špatně a ne nejlíp prostě uprostřed. Nikdy jsem prostě neměla nic čemu bych se nějak pravidelně věnovala a trvá to do teď. Ani envite jak moc mi to vadí prostě už díky tomu ani nevím prostě směr protože prostě mám ode všeho kousek.
  Zkousela jsme snad úplně všechno a nenašla nic. A prostě chci mít něco co mě bude bavit, něco v čem se chci zlepšovat apod.
  Ale nemůžu nic najít a tak většinu času trávím na pc nebo kyz mama Teda ladu tak maluku, hraju, cvičím ale jen nárazově. Stokrát jsme chtěla prostě jít a plnit si ten svůj sen a prostě jen tak jít a dělat ten koníček, ale prostě žádný nemám...
  Vždy si něco najdu dělám věnují se tomu a pak mě to omrzí, dělám to z donucení a přestanu.
  Už mě to vážně nebaví nevím co mám dělat. (BTW. Hlaveň teď se ještě musím učit na přijímačky na SŠ - málo času na všechno, spoustu stresu a přemýšlení...)

  holka, 14 let, 11. prosince 2021

  Ahoj,
  svěřila ses nám s tím, jak to máš se svými koníčky. Trápí Tě, že nemáš nic, čemu bys byla oddaná, čemu by ses věnovala dlouhodobě a měla v tom ambice – chtěla se v tom zlepšovat, přestože jsi toho vyzkoušela už spoustu. Musím říct, že když jsem si četla Tvoji zprávu, říkala jsem si, kolik toho umíš, kolik jsi toho za necelých 15 let stihla vyzkoušet. Zmiňuješ, že hraješ na tři hudební nástroje, všichni chválí obrazy, které jsi namalovala, ze sportů je toho taky spousta, od těch klasických rekreačních přes volejbal, balet až k bojovým uměním. Někdy to prostě tak je, že to nějakou dobu trvá, než objevíme tu pravou činnost. Řekla bych, že v dospívání je docela běžné, že střídáme různé aktivity, sbíráme tím zkušenosti, které se později můžou hodit. Myslím si, že je dobré na sebe příliš netlačit. Věřím, že až přijde ten pravý koníček, pro který se opravdu nadchneš, poznáš to. A do té doby mi připadá úplně v pořádku, dělat všechny ty věci jen tak pro radost. Nevím, jak vypadá Tvůj každodenní rytmus, ale přemýšlím nad tím, jestli jsi nebyla všemi těmi činnostmi dříve až zahlcená, jestli sis toho na sebe nevzala až příliš. Potom to někdy dopadá tak, že si nic pořádně neužijeme a akorát jsme ze všeho unavení a otrávení. Píšeš, že se zrovna připravuješ na přijímačky na střední školu, máš málo času a hodně stresu. I to může mít velký vliv. Když máme stresové období, býváme více vyčerpaní a může nám chybět energie na to objevovat nové životní sny. Často hledáme spíše něco, co je nenáročné, rychle nás zabaví a odvede myšlenky – jako je právě trávení času na počítači anebo mobilu. Ráda bych Tě podpořila v tom, abys na sebe teď před přijímačkami byla hodná, snažila se dost odpočívat a spát. Můžeš si v tomhle období ve volném čase vybírat ty činnosti, které Ti přináší radost. Zkus se vždycky jednou za čas sama zeptat: Co bych teď nejradši dělala, kdybych si mohla vybrat? To Ti může časem napovědět, kam Tě to táhne. Pokud bys téma zájmů a koníčků chtěla víc prozkoumat, napadá mě obrátit se třeba na psychologa anebo pedagogickou-psychologickou poradnu.

  Zdraví

  Modrá linka

  Volný čas

  Skoro nic mě nebaví

  Ahoj Alíku,
  mám dotaz, který se týká mého volného času. V poslední době mě skoro nic nebaví, a nevím co s tím mám dělat. Dřív jsem hodně ráda poslouchala hudbu, nebo byla venku s kamarády...Ale teď mě nic nebaví... Můžeš mi prosím poradit, co s tím mám dělat?
  Děkuji

  holka, 11 let, 8. prosince 2021

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se nás, co dělat s tím, když Tě v poslední době nic nebaví. Líbí se mi, že věci nenecháváš být a hledáš cestu, aby Tvůj volný čas byl hezky naplněný.
  Říkám si, že jsi ve věku, kdy se hodně proměňuješ. Měníš se zvenku a zevnitř. To, co Tě bavilo, Tě bavit přestává a pomalu přicházejí nové zájmy, záliby a způsoby trávení volného času. Není to tedy nic neobvyklého, ale věřím, jsi z toho bezradná.

  Můžeš si klidně dát čas, kdy vše prostě necháš tak, a budeš čekat, kam Tě to bude táhnout. Nebo můžeš začít zkoušet nové činnosti, a hledat něco, co Tě bude bavit. Někdy je to hledání delší, někdy člověk může najít něco, co ho hned příjemně překvapí. Jakou půjdeš cestou, je jenom na Tobě.

  Kdyby se k tomu, že Tě skoro nic nebaví, přidala třeba dlouhodobá únava nebo smutná nálada, bylo by nejlepší třeba zajit za Tvým lékařem, a říci mu o tom, co se s Tebou děje. Obrátit se můžeš také na školního psychologa.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Volný čas

  Nemůžu mít to, co chci - virtuální realitu

  Ahoj chci se zeptat maminka me nedovoli Virtuální Realitu myslí si že si zkazím víc oči když mam brýle proto nemohu mít to ci si přeji

  kluk, 12 let, 9. listopadu 2021

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o tom, že Ti maminka nedovolí virtuální realitu. Bojí se, že si zkazíš oči. Mrzí mě, že na to s mamkou nemáte stejný pohled a Ty tak nemůžeš mít to, co bys rád. Může být více důvodů, proč Ti to Tvá mamka nechce dovolit. Aby se něco posunulo, přijde mi fajn zjistit, co všechno jí na tom vadí. Možná když o tom budeš více mluvit, popisovat, jak to funguje, co v tom chceš zkusit a ptát se, tak mamka uvidí, že Ti na tom opravdu záleží, a nebude to pro ni už tak neznámé. Říkám si, že pokud se mamka bojí zhoršení Tvého zraku, je možné se o tom poradit s odborníkem/Tvým očním lékařem, příp. stanovit třeba omezený čas, kdy budeš virtuální realitu používat. Možná máš nějaké kamarády, kteří mají zkušenosti s virtuální realitou a mohli by Ti třeba půjčit brýle a ostatní příslušenství na zkoušku. Jsou taky místa, kam byste se mohli s mamkou vydat, zjistit víc i o zdravotní stránce a vyzkoušet si to – obchody s elektronikou, vědecké parky, některé knihovny aj. Přála bych Ti, abyste v tom s mamkou našli kompromis a byli jste spokojení. Za pokus to určitě stojí.

  Ať máš dny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Volný čas

  Bude 3. světová válka?

  Ahoj, moc mě zajímá, jestli bude 3. světová válka.

  kluk, 12 let, 9. října 2021

  Nebude.
  A basta!
  Právě teď jsem to všem velmocem zakázal. ;-D

  Obávám se, že ani psychologové, ani lékaři, ani odborníci na zvířátka, ani odborníci na kouření, ani odborníci na školství, ani odborníci na vědu ti nemůžou na podobnou otázku dát správnou odpověď, v týmu žádného cestovatele časem nemáme. Pokud se ptáš jen na náš subjektivní názor, tak se prosím neptej.

  Kdybys ale chtěl třetí světovou vyvolat, tak spouštěcí kódy k jaderným hlavicím jsou .

  Alík

  Volný čas

  Účast na demonstraci

  Ahoj Alíku mám dotaz jak se dostat na demonstraci když je mi teprve 14 rád bych taky demonstroval ohledně toho co se teď děje, ale nevím jestli na to mám věk a až ho mít budu tak už se nic dít nebude

  kluk, 14 let, 6. září 2021

  Ahoj, nemyslím, že se musíš bát toho, že se za čtyři roky „nic nebude dít“. Trend je spíše opačný, různých demonstrací a shromáždění přibývá spíše než ubývá (samozřejmě, že pandemický rok s tím zamíchal, ale to je jiné téma).

  Účast na demonstraci není sice omezena věkem (svolavateli musí být 18 a více let, účastníků se toto omezení pokud vím netýká), nicméně určitě prober s rodiči, než se na nějakou demonstraci vydáš. I když bývají demonstrace v Česku relativně bezpečné, pořád může dojít k nějakým potyčkám nebo střetům. A v davu se lidé chovají jinak, než jednotlivě. Já osobně se třeba davům raději vyhýbám a svůj názor se snažím účinně prezentovat jinak. Třeba dopisem na zastupitelství nebo příslušným politikům. I to je důležitá a účinná forma protestu.

  Volný čas

  Příliš moc zájmů

  Dobrý den,
  omlouvám se za spoustu dotazů ale tohle mě vážně moc trápí.
  Za dva dny se jde do školy a já na gympl. Těším se, na kamarádky se kterými se konečně budu vídat, na novou třídu a celkově.
  Mimo školu mám ale ještě spousty koníčků a kroužků. Mám tedy strach že už na ně všechny nebudu mít čas.
  Chodím na: Výtvarku, dramatický kroužek, hudební nauka, harmonika, kytara a chci začít chodit na zpěv. Jinak často běhám, učím se anglicky, hrát na ukulele, klávesy, flétnu.
  A ráda bych měla čas i na kamarády a do toho se budu muset i učit...

  Jsem ochotna vzdát se výtvarky, ve volném čase flétny a kláves... Jinak mě všechno moc baví ale už to nebudu stíhat. Nevím co dělat.

  Prosím můžete mi nějak pomoct?

  holka, 11 let, 29. srpna 2021

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o svém trápení ohledně výběru volnočasových aktivit. Máš strach, abys všechny své zájmy stíhala, ráda bys ale měla čas i na kamarády a budeš se muset učit. Dokážeš se vzdát výtvarky, flétny a kláves.

  Přijde mi moc fajn, že se zajímáš o dění kolem sebe, a že hledáš aktivity, které Tě baví a intenzivně se jim věnuješ. Ne každý Tvůj vrstevník to tak má. Trávit svůj čas tak, ať je to pro Tebe smysluplné, zábavné i poučné je moc cenné a je dobře, že si to tak umíš zařídit. Přála bych Ti, aby ses aktivitami, které Ti dělají radost nenechala „otrávit“ nebo vystresovat z toho důvodu, že je nestíháš. Energie, kterou jsi věnovala aktivitě, která Tě bavila, a která Ti něco nového přinesla, nikam nezmizí. Tvůj mozek si pamatuje, čemu se věnuješ, i když to není třeba pravidelně každý týden. Pokud něčemu nebudeš dávat tolik prostoru, protože na to zkrátka nebudeš mít čas, máš stále tu možnost se k tomu později vrátit, až se budeš cítit volnější.
  Bohužel, Ti nepomůžu konkrétně vybrat, čemu se aktuálně věnovat více a čemu méně. Tuším, že to nejlépe zjistíš časem sama, anebo s pomocí blízkých či jinými okolnostmi. Smysluplně trávit volný čas je dovednost a ať už to bude jedním či druhým kroužkem/zájmem, je moc dobře, že to pro sebe uděláš. Napadá mě, že si můžeš zkusit sepsat, proč se chceš věnovat konkrétním věcem, které jmenuješ. Možná Ti to pomůže v rozhodování. Stejně tak to můžeš probrat s někým blízkým z kamarádů/rodiny, jsme tu pro Tebe i na Modré lince nebo na Lince bezpečí.

  Hezké dny s kamarády i během aktivit, které Ti přinášejí radost.
  Modrá linka

  Volný čas

  Ahoj Alíku,
  s tímhle problémem jsem se sem už dost krát obracela. Je to o t že mi mamka po sedmi letech zakázala tančit. Bylo to jediné co mě v životě bavilo a šlo mi. Rodiče jsou dlouho rozvedení. Taťka na to nemá peníze, jelikož má jen invalidní důchod. Kamarádky by to asi tak moc nechápali, jelikož neví jaké to je vidět umírat svého tátu. Ale spátky k věci, taťka mi umíral, (operaaci naštěstí přežil) mamka po mě i trochu řvala no a ještě k tomu byl covid a zakázala mi tanec. Bylo mi strašně jelikož jsem přišla i o většinu přátel z toho kroužku. Tento rok si naa narozky začátkem září přeji jen tanec o nic jiného nemám zájem. Jenom ty boty stojí bohužel cca 1000 Kč a pakk k tomu dodá že na rok to stojí přibližně i 30 000 ročně. Když se to mamce snažím vysvětlit tak mi řekne najdi si sponzora. Ještě k tomu trpím kvůli tomu že jsem přišla o tanec slabší depresí. Budu ráda když mi pomůžete.
  $>

  holka, 12 let, 28. srpna 2021

  Milá pisatelko, 

  obracíš se opakovaně do poradny s trápením ohledně zákazu tanečního kroužku. Vnímám, že ten zákaz přišel v době, která byla už tak pro tebe moc obtížná. Vážně nemocný táta, covid a negativní chování mámy k tobě, nejspíš vlivem toho napětí, které to vše doprovázelo. Myslím si, že zákaz něčeho, co bylo pro tebe takovou oporou, bavilo tě a měla jsi tam kamarádky, opravdu není dobře. A je pochopitelné, že ti je z toho těžko a jsi smutná až tak, že jde možná o lehčí formu deprese. Je to hodně psychického tlaku a změn -  ohrožení života táty, pak to, co způsobil covid a změna chování mámy k tobě. Bylo by lepší, aby ti něco, co jsi měla před tím a máš i teď, zůstalo, něco co ti dá tzv. půdu pod nohama. Myslím si, že pro tebe ten kroužek měl určitě i takovou psychologickou roli. A bylo by moc fajn, kdyby to takto dokázala vnímat i tvá máma. A místo odpovědi ať si najdeš sponzora, by ti mohla třeba doporučit, co by se mohlo dělat jiného, co by tedy ona na tvém místě dělala. Myslím si, že by bylo moc dobře, aby ti s tím alespoň nějak, podle svých možností pomohla a ne tě pouze odbyla touto odpovědí. Nejde přece jen o ty peníze ale také o její zájem o tebe, o to, co potřebuješ a jak ti je. Rozumím také bohužel tomu, že rodiče nemusí mít dostatek financí na nákladné zájmové aktivity dětí. A je hodně dětí, které z tohoto důvodu nemohou určité kroužky navštěvovat. I to je realita a je potřeba to tak brát. Máma může opravdu být ve finanční tísni a ten nákladný kroužek by jí mohl přivádět do ještě větší tísně a tím nepohody. Ale bylo by dobře, aby ti pomohla najít alespoň nějaké náhradní řešení nebo to s tebou řešila s větším pochopením k tomu, jak ti nyní z toho je. Co se stalo, že dřív to šlo, abys na kroužek chodila a najednou to nejde? Také byl před tím drahý. Je to kvůli tomu, že otec onemocněl a šel do invalidního důchodu? Třeba by se na to mohli rodiče složit. Půl dá táta a půl máma. A co babička s dědou? Nemohli by třeba přispět i oni? Můžeš se také třeba poohlídnou po tanečním kroužku u jiné organizace, který bude méně nákladný. Je možné, že i zde budeš nakonec spokojená, mít tanec a najdeš tam kamarádky nové. Ty staré můžeš třeba kontaktovat ve volném čase a potkat se s nimi. 

  Tak ti držím palce, aby se tvá situace už mohla  pohnout k možnému řešení a ty našla něco s čím budeš spokojená, buďto starý nebo nový kroužek.

  Poradce Centra Locika

  Volný čas

  Ahoj potřebuji poradit jak si splnit Můj sen .
  Jde o to že mám moc ráda koně ale nemáme
  Moc veliké finanční prostředky na to aby jsem koně mela. Jak by to šlo udělat aby se mi splnil sen? Mela jsem narozeniny a mamka se mě zeptala jak by to bylo nejakym způsobem financne utahnutelné .bylo by lepší někam docházet nebo si koně pronajmout

  holka, 12 let, 26. srpna 2021

  Milá pisatelko, 

  ptáš se poradny na hodně specifickou otázku a nejspíš ti zde nemůžeme odpověď úplně přesně. Neznáme poměry v tvém bydlišti ani to, jak to v koňském světě ve tvém kraji chodí. Ale to, co ti mohu k tomu napsat je, že se je moc fajn, že se mamka o tvůj sen zajímá a nabízí ti, že spolu najdete nějaké řešení. Myslím si, že ze začátku bude určitě lepší někam docházet. Budeš potřebovat kolem sebe lidi, kteří tě to všechno naučí. Pronajmout si koně je z počátku hodně velký závazek a už k tomu potřebuješ vědět, jak s koněm zacházet. Koně se většinou pronajímají osobám, které jsou schopné s ním samostatně pracovat a zaopatřit ho, aby to ulehčilo majiteli. Proto bych ti radila aby sis našla teď nějaký kroužek. Vím, že jich funguje hodně. Ale to záleží na to, z jakého kraje pocházíš. Zkus si to najít na internetu. Zadej si třeba "stáje a ranče" ve tvém bydlišti a uvidíš. Ale každopádně zájem o koně je moc pěkný a moc ti přeju aby se ti podařilo se ke koním dostat. Může z toho být celoživotní zájem a láska.

  Držím palce ať se ti to brzy podaří,

  Poradce Centra Locika

  Volný čas

  Ahoj Alíku,
  mám problém ohledně zájmových kroužků, obávám se že jich budu mít moc a nebudu stíhat školu, jelikož letos jdu do 7.třídy a mám táké jiné zájmy. Minulý rok jsem chodila 2x týdně na lezení, 2x týdně bych chtěla chodit i tento rok. Lezení mě velice baví, lezu 5 let ale přesto průměrně a chci se zlepšovat. Poté budu chodit do umělecké školy na hudební nástroj a na nauku (1.rok, rozhodla jsem se sama) . Minulý rok jsem také chodila do té samé umělecké školy na výtvarku, velmi nerada, měla jsem kvůli tomu zkažený celý den. Mamka ale chce abych tam chodila i nadcházející rok protože kreslím a maluji nadprůměrně dobře, takže by to byl dobrý základ pro střední uměleckou školu. Takže moje utázka zní zda bych stíhala v jednom týdnu 2x lezení, výtvarku, hudební nástroj, nauku, a pokud ne jaké bych měla vynechat.

  Předem děkuji za odpověď holka 12 let

  holka, 12 let, 15. srpna 2021

  Milá pisatelko, 

  svěřuješ se poradně s tím, že máš obavu, že budeš mít hodně zájmových kroužků a nebudeš stíhat školu.  Popisuješ pak, že by to znamenalo mít dvakrát týdně lezení, výtvarku, hudební nástroj a nauku.  Můj názor je ten, že těch kroužků je opravdu hodně.  A už i ty sama o tom máš pochybnosti, zda-li to budeš vše stíhat. Myslím si, že to cítíš dobře. Vím, že je to těžké rozhodování, co tedy vypustit, že vše má nějaký smysl. A tví rodiče nejspíš chtějí aby ses rozvíjela všestranně.  Výtvarka tě nebaví ale mamka se domnívá, že by to byl dobrý základ pro uměleckou školu. Kladu si tu otázku, když tě ta výtvarka nebaví už nyní, tak nejspíš nebudeš chtít aby pak tvořila základ tvého dalšího vzdělávání. Jakou budeš mít skutečně motivaci pro tu střední školu?  Pro hudební nástroj i pro lezení ses rozhodla sama. Sice tam nejspíš nesměřuješ k profesnímu využití ale je to něco, co ti dělá radost a baví tě to.  Jako nejpevnější zájem se ukazuje to lezení. Sport je určitě dobré si nechat. Je to kompenzace k tomu, že ve škole pracuješ převážně rozumově, hlavou. Nemohu ti dát nyní konkrétní radu, které kroužky si nechat a které vypustit. Spíš ti píšu otázky k zamyšlení, které by ti mohly pomoci si vybrat a rozhodnout se sama. Také bych ti moc doporučila se o tom s někým poradit, kdo tě zná a může ti s výběrem pomoci. A také mě napadá, že je možné to když tak zkusit, jak to bude probíhat a co z toho tě bude skutečně bavit a případně v pololetí ten kroužek opustit. Je to hledání a třeba není nutné mít v tom vše jasně dané už nyní. Zkus o tom s někým dospělým mluvit, případně i se školním psychologem, který ti dá nějaké nápady jak se rozhodovat s ohledem na možnou, budoucí volbu střední školy. A když pak budeš chtít a napsat do poradny jak to dopadlo, jak ses rozhodla, tak to bude fajn. Moc nás to bude zajímat. 

  Držím ti palce, ať svou situaci dobře a brzy vyřešíš, 

  S pozdravem, 

  Poradce Centra Locika

  Volný čas

  Ahoj alíku a spol.
  Tak přicházím a dalším dotazem. Mám takový problém že mi přijde že mě nic nenaplňuje. Jakože je život nudný. Asi je to těma prázdninama. Ať dělám cokoliv tak mě to nebaví a nudím se. Teď většinu dní trávím doma a hraju hry nebo koukám na videa nebo filmy. Když jdu ven s kamarádama tak to není takový jaký to bylo. Už to není taková zábava. Asi nemám pro co ráno vstát z postele. Když jsme chodili do školy nebo měli distanční tak jsem měl důvod vstát ráno z postele a obléknout se nebo si sednout k počítači a byla to zábava jak ve škole tak i při distanční se občas stalo něco vtipného. Asi vás napadne abych si našel nějakého koníčka. Ale on je problém že mě to po čase přestane bavit. Nejdéle jsem chodil na kytaru 4 roky a tenhle rok asi v únoru jsem s tím skončil. Bylo to převážně kvůli koroně protože přece jenom hrát na kytaru před monitorem a koukat hodinu do kamery není taková zábava a i před koronou mě to přestávalo bavit. A ještě před rokem jsem chodil na taekwondo ale to mě taky už nebavilo. Napadl mě airsoft protože jsem si ho chtěl vždycky zkusit ale zrovna na tom nejsme finančně nejlépe takže si nemůžeme dovolit jen tak vyhazovat peníze. Za rok ale začnu chodit na brigády takže si budu moct něco málo občas koupit. No ale to jsem odběhl od tématu. Jak jsem zmiňoval v nějakém že svých dotazů tak se věnuji skládání písniček ale to už taky není tak časté ale občas si něco napíšu. Každopádně nevím co mám dělat abych se zabavil. A také trávení volného času s rodinou mě taky nebaví. Prostě by to chtělo něčím okořenit.
  Tak to je vše a omlouvám se že jsem se tak rozepsal.
  Předem děkuji za odpověď a doufám že jste pochopili co jsem tím chtěl říct. Díky moc $>

  kluk, 14 let, 20. července 2021

  Ahoj,
  během prázdnin studenti vybočí ze zajetého řádu a režimu. Najednou mají velkou spoustu času, který není nijak organizován zvenčí. Když se chtějí vidět se spolužáky a kamarády, musejí si to zařídit sami, nestačí jen přijít do školy. V tohle je prázdninové období náročné. Člověk zkrátka na chvíli přichází o intenzivní kontakt s vrstevníky.
  Máš pravdu, že jako první by mě napadlo poradit ti, ať si najdeš nějaký koníček. Píšeš, že tě koníčky vždycky po nějaké době omrzí. Myslím, že to tak má hodně lidí. Ale je fajn užít si ty chvíle, kdy nás to ještě baví. Že to není koníček na celý život, to vůbec nevadí. Zkus si představit, jak by měl vypadat prázdninový den, na který by ses těšil. Pak zkus vymyslet, jak by se tvoje přání dala naplnit. Možná se i pobav s rodiči o tom, jak by ti v tom mohli pomoct oni.
  Držím palce, ať najdeš nějakou zábavu.
  Péťa

  Volný čas

  Ahoj všichni, zrovna jsem na táboře a přijde mi, že tu všem vadím nebo nwm… No…napíšu to asi takhle. Dneska má nás oddíl službu a odhlasovali se i noční hlídky. Naše vedoucí Terka rozhodla, že půjdeme společně po chatkách a rozdělíme se na dvě dvojice. Jenže problém je v tom, že ta jedna Elis, se kterou jsem si před táborem trochu psala, je až moc upřímná. Například Judit něco řekla a já ji rozuměla něco jiného a tak jsem řekla co jsem ji rozuměla. Elis pak hned řekla, že to neni vtipný (to říká skoro pokaždé co něco řeknu) i když to ani vtipny být nemělo. :( A třeba ani nemá problém říct co na tom člověku nemá rada. Já vím ze to neni nic špatného, ale ona neříká věci jako třeba-No na Elišce mi vadí že skáče do řeči-ale spis věci jako-No…ty jsi občas trochu trapná.- Jo, já vím ze jsem trapná! No a Elis se rozhodla jít s Eliškou na tu hlídku, která je btw ještě za světla protože holky chtěly tu první nudnou :/ No… a rak se rozhodlo, ze půjdu s Judit. Jako ona je super, ale proste je taková jiná. Nikdy neměla kluka, má jiný humor, nechápe hodne věcí co lidi našeho věku jo a pod. No a potom šly holky-Elis, Eliška a Judit na záchod a Elis s Judit se rozhodly, že půjdou nakonec spolu a já půjdu s Eliškou. Když mi to teda řekly, tak Elis ještě řekla Elišce-Neboj, to přežiješ. Nejspíš to že půjde se mnou. Eliška a Elis se spolu hodne bavi a povídají si a já doufala ze až s ni půjdu tak si budeme taky alespoň trochu povídat, ale nic se nedělo. Na hlidce jsme zažily jen to, ze jsme potkaly holky co sli ze zachoda. Ty se nás zeptala jestli jsme trapní, že prej jestli jsme trapní zrak po smrti budeme slavni nebo ja nevím co to rikala. No a Eliška řekla ze není a ja neříkal nic a dělala jsem jako ze tam nejsem. Potom Elen už jen dodala že-No (moje jméno) je vlastně trapná. No a tak jsme jen půl hodiny za světla chodily po táboře a neměli jsme koho peskovat, protože 1 a 11 oddíl přišli až později, těm mensim četli vedoucí pohádku, holky z našeho oddílu čekaly na hlídku a nemusely spát a kluci nahore byli ticho. V chatce pak holky řešily pavouky pod posteli a pozdeji jsme si šli lehnout. Teď jen lezim ve spacáku a dělám ze spím. Místo toho vám sem píšu a mám 2% baterky.

  Shrnutí tohoto?

  1. Všem zde očividně přijdu trapná
  2. Nikdo se mnou nechce být ve dvojici
  3. Mám 1% baterie a pospicham se psaním.
  4. S Elis jsme přes zprávy před táborem plánovaly jak budeme v noci vzhůru a dělat blbosti a nakonec holky vzdycky hned jdou spát.
  5. Bez Elišky je tu nuda (myslím jinou Elišku) kterou dali do jiného oddílu. Tam jsem původně měla být já s Elis ale nechtěly jsme a ona se za nás vyměnila :( je tu bez ni nuda.
  6. Nevím jestli to tu vydrzim :(( co mám dělat?
  holka, 13 let, 4. července 2021

  Ahoj,
  koukám, že soužití s holkama na táboře není zrovna procházka růžovým sadem a slovo „trapná“ je tam na denním pořádku. Jestli si některá z holek mysli, že jsi trapná, je to jen její problém. Názor jednoho člověka (ani dvou, ani pěti) neříká nic o tom, jaká ve skutečnosti jsi. Lidi umí být pěkně zlí a rychle soudit.
  Tábory jsou od toho, aby sis v létě užila nějakou zábavu. Jsem si jistá, že si tam najdeš partu, se kterou se bavit budeš. 😊 Možná to nebudou holky, se kterými jsi v chatce, ale někdo úplně jiný.
  Držím palce, aby sis zbytek tábora užila, nenechej se holkami odradit od zábavy 😊
  Zase napiš, kdybys potřebovala!
  Péťa

  Volný čas

  Ahoj....dneska skončil školní rok. To je přece super ne? V minulých letech jsem touto dobou užívala chill, žádnou školu atd. a ještě před dvěma týdny když jsem se učila na test z dějepisu jsem se strašně těšila jak se nebudu muset nic učit.... jo to učení mi nechybí. Jenže letos zažívám úplně jiný pocity prostě mi přijde že máme se třídou strašně málo zážitků a ani to blbnutí ve škole jsme si neužili.... jako jo bez učení je mi suprově ale letos se má ty prázdniny těším ale ne nějak extra.... :( všude na tt vidím videa stejného typu tak aspoň že tak ale prostě si přijdu strašně divně. Myslíte že za to může distanční výuka? Jak mám přestat myslet na ty super zážitky ze školy? Jsem divná že to tak letos mám? Díky moc předem za odpovědi

  holka, 12 let, 30. června 2021

  Ahoj,
  tento rok byl kvůli covidu pro školáky hodně náročný. A to nejen kvůli učení, ale také kvůli nedostatku času stráveného se spolužáky a kamarády. Tvoje pocity tedy zřejmě souvisí s distanční výukou. Prázdniny letos v podstatě nejsou o moc jiné, než školní rok. Nemyslím si, že by bylo divné, že se takhle cítíš, zkus se zeptat, jestli to někdo nemá podobně, mohli byste si o tom promluvit a nabídnout si pomocnou ruku k tomu, abyste si prázdniny užili i tak. Užívej si teď prázdniny, od září si pak užiješ i srandu ve škole se spolužáky.
  Měj se krásně,
  Péťa


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!