Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Kluci a láska

  Ahoj

  Před pár týdny jsem psal o mé holce. Všichni mi doporučovali ať se jí zeptám.
  A tak jsme jednou ze školy šli do knihovny. A já jsem se jí zeptal jestli mě má ještě ráda. Rozhovor:
  Já: Máš mě ještě ráda?
  Ona: Jo jo jo
  Já: Poslední dobou se mi zdá, že si mě už nevšímáš.
  Ona: (mumlá) Co co co, eee, všímám si tě.
  Já: Třeba když se potkáme v šatnách, tak mě nezdravíš...
  Pak jasně naznačila že se rozcházíme. Tak jsme se rozešli. Pár dní jsem byl smutný ale pak jsem zjistil velmi špatné věci o ní. Přehled:
  Lhala a lhala a lhala
  Knížku kterou jsem jí dal asi nečetla a používala ji jako složku na pracovní listy (musel jsem ji po škole ukrást z pod lavice, jelikož to pro tu knížku byl velmi nedůstojný osud.
  Bavila se více s nejmenovaným klukem než se mnou ( s toho nic není)

  Teď jsem rád, že jsem se s ní rozešel. Ale je pro mě bylo těžké se k ní normálně chovat. Nazvat ji jinak než krycím jménem pro mě byl supertěžký úkol.
  Pak s ní něco začalo dít. Vydávala zvuky vyšší než Olympus Mons. Měla tolik energie jako kdyby byla napojena na nukleární reaktor. Smála se věcem které byly pro ostatní kruté a naprosto nesměšné. Proto bych se vás chtěl zeptat na pár věcí.

  1. Jaký máte názor na ukradenou, tedy zachráněnou knížku?
  2. Proč je pro mě těžké se k ní normálně chovat?
  3. Jak si jí mám nevšímát?
  4. Jak se můžu zbavit spojitostí s ní?
  • už nás spolu na jedné soutěži viděla skoro celá škola.
  • lidé ze třídy nás často zmiňují
  1. a Proč se chová tak divně?
  2. b Je to nějaký druh holčičí puberty?
  3. c Potřebuje nějakou pomoc?
  4. Společně trénujeme na jednu akci, a mě je nepříjemné, že se s ní musím bavit. Co mám dělat?

  -na tuto akci jsme se přihlásili když jsme spolu ještě chodili
  7. Je normální, že jí vyčítám to, co mi provedla?

  Omlouvám se za tuto slohovku a doufám, že to zvládnete přečíst a odpovědět.

  Ahoj

  kluk, 12 let, 29. dubna

  Milý pisateli,

  popisuješ svůj vztah s bývalou přítelkyní. Zjistil jsi, že ti hodně lhala a teď pozoruješ její divné chování a nevíš, jak se k ní máš teď chovat a jak se vyrovnat s tím, jak se k tobě zachovala. Určitě je dobře, že jste se rozešli a ty máš v tom vztahu již jasno. A tak jako přišla úleva po tom rozchodu, tak postupně přijde i úleva z toho, jak se k tobě chovala. Postupně ti to časem bude jedno. I když ti věřím, že tě ta zrazená důvěra teď mrzí. Otevřel jsi jí své city a ona to takto zneužila. To je vždy vnímáno jako zrada a může nám to i hodně snížit na nějaký čas sebevědomí. Možná právě proto si to vyčítáš. Pokud jde o to její chování, tak mi přijde, že nyní je právě proto hlučná, aby přehlušila nějaké své vlastní nepříjemné pocity. Že prostě něco přehrává. Možná to je součást její puberty ale také to může být i její reakce na ten rozchod. Třeba zažila nějaké odmítnutí ona a teď se tímto způsobem z toho léčí. Lidé ze třídy i další lidé postupně pochopí, že spolu již nejste. I to chce čas. Vztahy se prostě vyvíjí a mohou vzniknout i zaniknout. To se děje pořád, tak tomu musíte všichni dát čas, ono to postupně vyjde najevo. A ostatní uvidí, že jsi v pohodě a přestanou to řešit také. Vnímej tu úlevu, jakou ti to přineslo, když ses smířil s tím rozchodem. Tak podobně se postupně zbavíš i dalších vzpomínek a výčitek. A s tou knížkou jsi udělal dobře. Mrzelo by tě to, že jsi jí tam u ní nechal. Tak to máš alespoň takovou trofej získanou zpět a jednou jí dáš někomu, koho si budeš víc vážit a koho mít zase rád a kdo bude mít opravdu rád tebe. Uvidíš, že to přijde. Tohle je tvá první zkušenost a vlastně i ta je moc důležitá. Alespoň budeš vědět, na co si v dalších vztazích dávat pozor a komu důvěřovat a komu ne. A na té akci to zkus prostě brát s odstupem. Bavíte se jako kamarádi. Zkus si jí všímat co nejméně to půjde. Také to se časem podá a přestane ti to tak vadit. Tak ti v tom moc držím palce. Je moc dobře, že se zajímáš o své vztahy, že se ptáš a hledáš, co je tvá cesta. To se ti určitě v životě zúročí. Poradce Centra Locika

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Kluci a láska

  Říct mu, že jsem do něj zamilovanej?

  Ahoj alíku, jsem gay a nejspíš jsem se zamiloval do mého nejlepšího kámoše ze školy. Neustále na něj myslím a dokonce se mi o něm zdají i sny. Vždycky když se mi podívá do očí mám strašnou touho ho obejmout,políbit, nebo prostě být s ním ve fyzickém kontaktu. Problém je že pořád říká( nevim jestli je to pravda) že je homofob. Spousta lidí z naší třídy to ví ( že jsem gay) a jsou s tím v pohodě . Někteří lidé z naší třídy si myslí že je ten kámoš ve skutečnosti gay a že se jen boji to přiznat a proto předstírá že ne homofob. Já osobně nevim co si o tom mám myslet. Ale už to psychicky přestávám dávat. Ve skole se chovám " jakože nic" ale moc mě to trápí. Opravdu nevím co s tím dělat a tak jsem se obrátil na vás. Mám mu teda říct že jsem gay? A když už jo mám mu říct že jsem do něj zamilovanej? Dík za odpověď.kluk,12 let

  kluk, 12 let, 16. května

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se s tím, že jsi zamilovaný do kamaráda, a chceš od nás vědět, jestli mu říct, že jsi gay, a že jsi do něj zamilovaný. Pohráváš si i s myšlenkou, že by kamarád mohl být také gay. Z chování druhého je možné usuzovat, co si druhý, myslí, cítí. Ale vždy je to pouze domněnka. Jak to ten druhý opravdu má, to ví jen on sám. Proto je ve vztazích tak důležitá komunikace. Jestli tedy chceš vědět víc, jak je to s kámošovou homofobií, můžeš si o tom s ním popovídat. Můžeš se ho klidně zeptat, co přesně mu na homosexualitě vadí. Také můžeš sondovat, jak by reagoval, kdyby zjistil, že je homosexuální někdo v jeho okolí. Podle jeho reakcí se můžeš rozhodnout, jestli mu to říct chceš nebo ne. I s tím můžeš začít postupně, pokud se rozhodneš, že chceš, aby to kámoš věděl. Říkám si, že pokud jste nejlepší kámoši, asi by bylo fajn, abys mohl být sám sebou a nic před ním nepředstírat. Vždycky je tu riziko, že by to kámoš nemusel zvládnout, a vaše přátelství by mohlo skončit. Na druhou stranu, pokud by to pro něj byla překážka, je otázka, jak opravdové jeho přátelství je.

  Co se týká případné neopětované lásky, je to vždy bolestivé, ale není jiná možnost, než si takovou lásku odtruchlit, věnovat se dál svým koníčkům i povinnostem a dívat se kolem sebe, jestli v blízkosti přece jen není ještě někdo další, kdo by mohl být fajn.

  Přejeme Ti bezstarostné dny
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Zdravím, líbí se mi spolužačka jenže mám problém ona mi nadává (doopravdy ne srandovně) a prostě mě nemá ráda dřív jsme se bavily ale v tu dobu se mi nelíbila a já se na ni vykašlal už se mi líbí rok ale říct jí to nemůžu protože nemám se všema dobré vztahy ve třídě s kdybych ji to řekl tak to řekne celé třidě a to nechci, a já vím že i kdybych ji to řekl tak se mi vysměje, a myslím že to ví protože jí to můj kamarád řekl… Prostě mě úplně nenávidí a nemá to cenu, snažil jsem se být milý ale nic. Jí se líbí starší kluci sportovci, co cvičí a takový ”bad boys” říkal jsem si několikrát že už ji nechci ale vždy když vidim její fotku tak se mi pořád líbí:-|. Co mám dělat? Děkuju za odpověď

  kluk, 12 let, 30. dubna

  Ahoj,
  bohužel nás v životě potkají i neopětované lásky. Moc mě to mrzí, že to s kamarádkou neklaplo. Možná je teď ten správný čas věnovat se svým koníčkům a kamarádům a o lásku se teď nestarat. Soustřeď se na sebe a na aktivity, které děláš rád, uvidíš, co to udělá.
  Měj se krásně!
  Péťa

  Kluci a láska

  Miluji jednu holku, co dál?

  Ahoj., každý den se ve škole vídám s jednou holkou kterou miluju ale nevím co mám dělat . Předem děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 16. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že miluješ jednu holku, ale nevíš, co dělat dál. Vídáte se ve škole. Z Tvého psaní nevím, jestli jste v kontaktu a máte k sobě blízko, anebo jsi do ní zamilovaný a kontakt ještě pořádně nezačal, odpovím proto obecněji. Přijde mi důležitá otázka, jak moc se znáte? Zamilovanost může přijít tak, že nás druhý něčím „okouzlí“, je nám sympatický, líbí se nám, co dělá a jak se chová. Je to celá bouře emocí a je normální, že Tě někdy ovlivní tak, že si nevíš rady, jak dál, necítíš se ve své kůži nebo jsi z toho celý nervózní . Později můžeme zjišťovat, jak nám samotným je v kontaktu s druhým a jestli si rozumíme a máme společná témata. To jsou pomalé kroky, které mohou zamilovanost přehoupnout v to, že druhého opravdu milujeme. Je normální si nevědět rady v tom, jak se dál zachovat, abychom vztah posunuli, abychom se druhému přiblížili. Je to často o zkoušení a hledání. Můžeš proto hledat příležitosti (ve škole, ve volném čase, při cestě ze školy..), jak spolu trávit víc času. Být s druhým sám za sebe – na nic si „nehrát“ a dát najevo zájem o druhého, to jsou jedny z důležitých součástí vztahů. Často pomáhá utřídit si myšlenky a přijít na nové nápady tak, že to někomu podrobněji povíš. Může to být kamarád, kterému důvěřuješ, může to být někdo z rodiny, kdo Ti je blízko. Neboj se svěřit, pravděpodobně taky zažili něco podobného. Moje představa o tom, co bys ještě potřeboval anebo s čím si nevíš rady, je teď neúplná. Proto pokud budeš mít zájem, rádi Tě vyslechneme na Modré lince, můžeš se ozvat do chatu nebo zavolat (https://www.modralinka.cz/).

  Hezké jarní dny,
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Ztratila o mě zájem?

  Ahoj
  Jsem na primě na gymplu a od prosince chodím s jednou holkou.
  Byla chytrá, krásná, rozuměla mi, myslel jsem si, že je dokonalá. Dal jsem jí knížku, dala mi překrásné Valentýnské přání, jenže...
  ...Přestávala se mnou mluvit, nezdravila mě, po neustálém očním kontaktu před začátkem vztahu si mě vůbec nevšímala. Snažil jsem se s ní více komunikovat, ale nepovedlo se. Jako kdybychom spolu vůbec nechodili. No, asi fakt ne. Dneska při obědě byla za mnou v řadě a tak jsem se zeptal, jestli chce přede mě. Rázně odpověděla „Ne.”, jako kdyby se mnou neměla nic společného.
  Ví to jenom moji kamarádi. Rodičům jsem to neříkal, jelikož by se mnou mluvil asi celý víkend nonstop. Prosím vás, znamená to, že o mě nemá zájem, nebo něco jiného? Co s tím mám dělat?

  p.s. Nevím, že bych jí něco udělal.

  kluk, 11 let, 8. dubna

  Ahoj,
  chování Tvé dívky mě mrzí, a úplně chápu, že jsi zmatený, když nevíš, co tu změnu chování způsobilo. Když si nás někdo, koho máme rádi, přestane všímat, může to být hodně zraňující. Ptáš se nás, jestli její chování znamená, že o Tebe už nemá zájem. Těžko říct, nikdo jiný než ona neví, co se jí honí hlavou, a proč se k Tobě začala chovat jinak. My můžeme spekulovat a snažit se přijít na to, co se stalo, ale pouze ona Ti to může říct přesně. Myslím, že si zasloužíš vědět, na čem jsi, a jestli Tě má stále ráda. Je úplně v pořádku za ní jít, svěřit se jí s tím, jak se cítíš, jaké chování teď u ní pozoruješ, a chtít po ní vysvětlení. Pak už záleží na tom, co Ti řekne. Umím si představit, že třeba může procházet něčím těžkým, třeba se v jejím osobním životě něco děje, a proto nemůže vztahu teď tolik dávat, ale to jsou opravdu jen spekulace. Podle její reakce poznáš sám, jak se cítíš a zda chceš s dívkou dál chodit a vztah společně napravit nebo ne. Obojí je v pořádku. Je důležité, aby Ti ve vztahu bylo dobře.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak oslovit holku?

  Dobrý den,
  líbí se mi jedna holka. Každý den už po dobu asi měsíce a půl si spolu píšeme. Strašně rád bych s ní šel ven, ale já jsem typ kluka, co se před novýma holkama stydí a není moc schopnej komunikovat. Hrozně se bojím, co by stalo atd.. Jak se jí mám přes chat zeptat zda nechce jít ven? Co potom venku dělat? Měl bych jí hned při prvním venku říct, že se mi líbí a popřípadě jak a jak potom reagovat na odmítnutí nebo na to, že se jí líbím také? Poslední dobou, co si píšem tak už nevím o čem moc si psát...

  kluk, 6. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o tom, že jsi v kontaktu s jednou holkou a rád bys s ní navázal bližší kontakt, ale nevíš jak. Hlavou se Ti honí spousta otázek, které se té holky a komunikace s ní týkají.

  Začnu tím, čím jsi skončil - poslední dobou nevíš, o čem si s ní psát. Můžeš jí psát víc o sobě, svých zájmech, rodině, o tom, co Tě baví, jaké máš sny, co se Ti líbí nebo nelíbí, a na to samé se ptát i jí. Tím se lépe poznáte, a Ty budeš více vědět, jak ji oslovit i o čem se s ní bavit.

  Rozumím tomu, že máš z bližší komunikace obavu a představuješ si, „co by kdyby“. Zkus to ale vzít pěkně od začátku: Nejdříve zkus té holce říct, jestli by s Tebou nešla ven. Můžeš to říct úplně normálně (třeba - „Nešla bys se mnou někdy ven, třeba zítra, nebo jindy?“. Je dobré vědět, co to znamená „ven“, je dost možné, že se na to ta holka zeptá. Může to být park, cukrárna nebo pizzerie, workoutové hřiště, podle toho, co u vás v okolí máte. Dá se vyrazit i na kole, inlinech apod. Nevím, co na to ta holka poví, může se stát, že Tě odmítne - ale za zkoušku to určitě stojí. Venku si pak můžete povídat, můžeš (podle jejích zájmů) jí něco ukázat (třeba nějaký pozoruhodný strom, květiny, sochu, turistickou atrakci apod.), povídat něco zajímavého o místě, kde budete apod. Jak jsem už psala, když budeš vědět, na co se ta dívka zaměřuje, bude to pro Tebe jednodušší.
  Říct té holce, že se Ti líbí, můžeš i přes chat, i na přímo, zase přirozeně a normálně. Většinou kluci říkají „Chtěl bych Ti něco říct… líbíš se mi…“, ale udělej si to tak, jak se bude chtít Tobě. Na případné odmítnutí člověk většinou reaguje tím, že upřímně řekne, jak se cítí, například „to je mi líto“, ale nijak dále netlačí nebo nepřemlouvá. A na opětování citu většinou reaguje spontánně - vyjádřením radosti, nebo třeba úsměvem, pohlazením apod.

  Přejeme Ti, aby sis své zamilování hezky užíval a všechno dopadlo tak, jak si představuješ (a i kdyby ne, stojí určitě za to i to hezké, co teď prožíváš).
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak si vybrat holku?

  Ahoj,
  v naší třídě A se mi líbí 3 holky a v B 2. Nevím jak si vybrat, chápu že jsem na to ještě moc mladej ale i tak jak bych to měl udělat. Jo a další jak na holky udělat dojem nebo se nějak zvíraznit abi si tě všimly. Jako poslední otázka je jak vyznat lásku holce či se jí zeptat jestly mě myluje a je vůbec dobrý se jich ptát nebo radši počkat. Vím že je toho moc ale prosím odpovězte. Díky moc.

  kluk, 13, 5 let, 2. dubna

  Ahoj,
  je v pořádku, že se Ti líbí více holek najednou a je fajn, že by sis mezi nimi chtěl vybrat. Záleží hodně na tom, jestli ty dívky znáš a víš o nich něco víc. Předpokládám, že holky z vaší třídy aspoň trošku znáš. Je fajn všímat si, jestli třeba máte nějaké společné zájmy, nebo témata, o kterých mluvit. Přirozeně je člověku dobře s někým, s kým si má co říct a má podobné názory. Myslím, že je úplně v pohodě nechat tomu trochu volný průběh a počkat, s kterou z dívek Ti bude nejlépe a se kterou by ses případně chtěl sblížit. Nemusíš na sebe tlačit. To, že se Ti holka líbí, nemusí znamenat, že s ní musíš navázat nějaký bližší vztah.
  Ptáš se, jak zaujmout, jak se zvýraznit. Nejlepší je být sám sebou. Kdyby ses stylizoval do něčeho, co pro Tebe není přirozené, mohl by ses holkám zalíbit pro něco, co ve skutečnosti není opravdové a to by nemuselo klapat. Věřím, že najdeš někoho, komu se budeš líbit pro to, jaký jsi. Vyznání lásky, pokud to tak cítíš, je také dobré udělat co nejvíc přirozeně. Nejlepší je ve vhodné chvíli říct, co cítíš a co bys chtěl. Držíme Ti palce.

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Ahoj Aliku,
  Mám problém. Strašně miluju jednu holku ve škole (už od školky, teď chodím do 7.třídy) Nevím jak a kde jí mám říct, že jí miluju
  (A kdy). Docela se stydím. Navíc se bojím, že než seberu odvahu, tak bude mít někoho jiného. Navíc mám ve třídě nízké postavení (pro většinu lidí jsem trapák, de*il, ko*ot, a tak dál). Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 12 let, 24. března

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o svém zamilování do jedné holky, o tom, že nevíš, jak a kdy jí to říct, a taky o svém studu a hledání odvahy. Je moc dobře, že se umíš zeptat na to, co je pro Tebe důležité.

  Začnu tím, co jsi napsal jako poslední - o svém postavení ve třídě. Věřím, že to může být nepříjemné, ale v oslovení té holky to nemusí vadit. Pro ni můžeš být hrdina, správný kluk, právě tehdy když ji oslovíš. Chtěla bych Ti dodat odvahu, abys to zkusil. Samozřejmě, nemusí to dopadnout podle Tvých představ, ale stojí to za to vyzkoušet a získat novou zkušenost. „Postavení“ ve třídě pro tu holku nemusí být rozhodující.
  Ptáš se, jak, kde a kdy říct té holce, že ji máš rád. Je lepší to udělat tak, abys měl klid, nikdo vás nerušil, tedy třeba při cestě ze školy, ve chvíli klidu o školní přestávce, nebo třeba i mimo školu. Jak to uděláš, je jen na Tobě. Můžeš si to předem zkusit, třeba i říct před zrcadlem. Může to být jednoduchá věta, že se Ti ta holka líbí, nebo přímo vyjádření, že ses do ní zamiloval a budeš rád, když bude Tvé city opětovat. Nejdřív jí ale můžeš svoje zamilování dát najevo pohledy, úsměvy, prohozením milých slov. Vyjádřit se můžeš taky písemně - napsat sms, zprávu na sociální síti, mail nebo papírový dopis, nebo si s ní touto cestou domluvit setkání, kde bys všechno řekl.
  Ostatní bude jen na té holce, a i kdyby to nedopadlo, víš, že ses o to pokusil a projevil odvahu, a to je taky moc důležité.

  Přemýšlím teď také o tom, že je mi líto, že ve třídě někdy slyšíš i různá nepříjemná slova, nadávky. Nevím žádné podrobnosti, ale chtěla bych TI říci, že pokud budeš chtít, je možné probrat to s někým blízkým ve Tvém okolí a požádat jej o podporu a radu. I my jsme Ti otevřeni, a to jak po telefonu, tak třeba také v chatu.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak zjistit, že mě holka miluje?

  Ahoj Alíku a spol. chtěl bych se zeptat na jednu otázku (dlouhý text)(omlouvám se)Miluji jednu spolužačku z mé třídy ale nevím jak mám zjistit jestli ona mě také ale myslím že to je 50%/50% tak jestli by jste mi napsali důvod/y jak to mám zjistit protože ji fakt miluji (6třída)(jestli to pomůže)(a ještě něco)kdyby jsem našel důvod nebo něco co mi napíšete tak mi prosím napište i jak ji mám říct že ji miluji protože se stydím.Předem děkuji za odpověď snad to nebude moc těžké odpovědět.

  kluk, 11 let, 16. března

  Ahoj,

  děkujeme za dotaz, ve kterém píšeš o spolužačce, kterou miluješ, a o tom, že bys rád zjistil, jak to má ona. Ptáš se taky, jak jí o své lásce říct.
  Na Tvůj dotaz není těžké odpovědět, protože jsi všechno srozumitelně a upřímně napsal. Nejdřív Ti napíšu něco o tom, jak zjistit, jestli Tě i ona miluje. Pozná se to tak, že se s Tebou třeba ráda dává do řeči, podívá se na Tebe, usměje se, něco Ti ukáže, nabídne, vyhledává Tvou blízkost. Jak to je ale doopravdy zjistíš jenom, když se jí zeptáš. Můžeš to udělat přímo, že se s ní ve vhodné klidné chvíli a na klidném místě dáš do řeči a řekneš jí, že se Ti líbí, nebo že jsi se do ní zamiloval a položíš ji otázku, jak to má ona. Dobrá zpráva je, že je to podle Tebe 50 na 50, to zní docela nadějně. Pokud se moc stydíš, můžeš jí nejprve napsat (mailem, po sociální síti, pomocí SMS) a říct jí třeba, že s ní chceš mluvit, a všechno říct ústně, nebo jí i o svém zamilování napsat.
  Stud je přirozený, klidně můžeš i před tou holkou mluvit, říct ji, že se trochu stydíš - tím si dodáš odvahy a můžeš pak vystupovat jistěji. Je to samozřejmě jenom na Tobě.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak oslovit holku?

  Ahoj Aliku,
  Mám problém. Strašně miluju jednu holku ve škole (už od 5. třídy, teď chodím do 7.třídy) Nevím jak a kde jí mám říct, že jí miluju
  (A kdy). Docela se stydím. Navíc se bojím, že než seberu odvahu, tak bude mít někoho jiného. Navíc mám ve třídě nízké postavení (pro většinu lidí jsem trapák, de*il, a tak dál). Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 16. března

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o svém zamilování do jedné holky, o tom, že nevíš, jak a kdy jí to říct, a taky o svém studu a hledání odvahy. Je moc dobře, že se umíš zeptat na to, co je pro Tebe důležité.

  Začnu tím, co jsi napsal jako poslední - o svém postavení ve třídě. Věřím, že to může být nepříjemné, ale v oslovení té holky to nemusí vadit. Pro ni můžeš být hrdina, správný kluk, právě tehdy, když ji oslovíš. Chtěla bych Ti dodat odvahu, abys to zkusil. Samozřejmě, nemusí to dopadnout podle Tvých představ, ale stojí to za to vyzkoušet a získat novou zkušenost. „Postavení“ ve třídě pro tu holku nemusí být rozhodující.
  Ptáš se, jak, kde a kdy říct té holce, že ji máš rád. Je lepší to udělat tak, abys měl klid, nikdo vás nerušil, tedy třeba při cestě ze školy, ve chvíli klidu o školní přestávce, nebo třeba i mimo školu. Jak to uděláš, je jen na Tobě. Můžeš si to předem zkusit, třeba i říct před zrcadlem. Může to být jednoduchá věta, že se Ti ta holka líbí, nebo přímo vyjádření, že ses do ní zamiloval a budeš rád, když bude Tvé city opětovat. Nejdřív jí ale můžeš svoje zamilování dát najevo pohledy, úsměvy, prohozením milých slov. Vyjádřit se můžeš taky písemně - napsat SMS, zprávu na sociální síti, mail nebo papírový dopis, nebo si s ní touto cestou domluvit setkání, kde bys všechno řekl.
  Ostatní bude jen na té holce, a i kdyby to nedopadlo, víš, že ses o to pokusil a projevil odvahu, a to je taky moc důležité.

  Přemýšlím teď také o tom, že je mi líto, že ve třídě někdy slyšíš i různá nepříjemná slova, nadávky. Nevím žádné podrobnosti, ale chtěla bych TI říci, že pokud budeš chtít, je možné probrat to s někým blízkým ve Tvém okolí a požádat jej o podporu a radu. I my jsme Ti otevřeni, a to jak po telefonu, tak třeba také v chatu.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Dobrý večer, zamiloval jsem se do jedný holky z áčka :‚‘-( Pár dní jsme si na igu psali ale pak mě zničeho nic začala ignorovat a já nevím co mám dělat D-: Jsem z toho úplně na dně a jak se teďka trénuje na tu akademii (já to dělat nemůžu protože jsem silnej introvert) tak mě neuvěřitelně štve že tancuje s někým jiným >:-< Takže abych to shrnul jsem do ní mega moc zamilovanej ale strašně moc mě ničí a štvou mě všichni co jsou s ní. Jsem úplně na dně a v depresích a kdykoliv se na ní kouknu tak jsem smutnej zamilovanej a naštvanej. Škoda že se nedá žít jen ve snech tam jsme spolu :‚‘-( Bude to překrásná ale smutná vzpomínka kašlu na to nemá smysl se už snažit budu sám stejnak každý umírá sám tak je to jedno. Moje holka bude moje budoucí auto který si budu tunit A NIKDY NEZKLAME nemám náladu na nějaký holky co mi akorát ubližují zůstanu u aut lepší jak holka.

  Ahoj,
  nenaplněná láska může hodně bolet. Lidé se ne vždycky chovají podle našich představ a my to musíme přijímat tak, jak to je. Máš pravdu, že u aut tohle nehrozí, ale většina lidí přesto nějaký partnerský vztah nakonec má. Auto zkrátka ne vždy stačí na to, aby uspokojilo naše potřeby.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Kluci a láska

  Masturbace + Jak na vztah

  Ahoj Alíku chtěl bych se zeptat na 2×otázky,otázka 1.)zní:Myslíš že masturbace vzniká pubertou?2.)Jak mám říct holce která se mi líbí a já ji také ale chodí s mým spolužákem ale nemiluje ho ale musí s ním být protože on ji vyhrožuje že když se s ním rozejde tak si podžeře ruku kružítkem(už to udělal 2×)tak jak spolu teda můžeme být když máme tenhle problém.
  Předem děkuji za odpověď snad to bude do letošního roku.

  kluk, 11 let, 8. března

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám se dvěma dotazy, odpovím postupně.

  Chuť začít masturbovat přichází nejsilněji opravdu kolem puberty. Závisí to na zvýšení mužských pohlavních hormonů v těle, které ovlivňují i další zrání a proměnu chlapeckého těla v mužské. Kolem puberty je úplně normální mít chuť masturbovat a postupně přicházet na to, jak svému tělu dělat dobře. Myslím, že pro více Tvých vrstevníků to bude teď něco, co řeší. Jestli na to bude vhodná chvíle a máš někoho, komu dobře věříš, můžete to zkusit společně sdílet. I když se o tom tak často nemluví, není ostuda s tím začít.

  Holce, která se Ti líbí, se líbíš i Ty. Chodí ale s někým, s kým chodit nechce, a ten ji vyhrožuje, že si podřeže ruku, pokud se rozejdou. Ptáš se, jak i přesto můžete být spolu. Je mi líto, že to abyste mohli být spolu, nese nějaké komplikace. Ve vztahu by měli být vždycky lidé dobrovolně. Mrzí mě, že slečna, která se Ti líbí, slyší od druhého kluka takovou výhružku, to si nezaslouží. Na jednu stranu je třeba brát vážně, co Tvůj spolužák říká, bude v tom potřebovat taky podporu od někoho dalšího, aby se s tím uměl lépe vypořádat. Na druhou stranu má slečna právo rozhodnout se sama, bez nátlaku. Protože ani jeden nevíme přesně, co se jim honí hlavou, bylo by dobré, aby si to vyjasnili nejprve oni dva. Zkouším si představit, že to celé může být na tu slečnu příliš a zasloužila by si to řešit s nějakou pomocí dospělého, kterému věří. Ty jí můžeš pomoct třeba tak, že jí navrhneš, aby se s tím vším svěřila někomu z rodiny nebo i školnímu psychologovi, který je tu pro podobné situace. Svěřit se může i třídní/třídnímu, kteří se líp orientují ve vztazích ve třídě a znají konkrétně kluka, který to tvrdí. Ty tady můžeš být celou dobu pro ni, kdyby se o tom potřebovala vypovídat, poradit se. Zasloužíte si být v kontaktu, pokud je vám oběma milý, a časem uvidíte, jak se situace vyvine, abyste si byli třeba ještě blíž.

  Držíme palce, ať máš hezčí dny,

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Dobrý den
  Kvůli jedné holce jsme se poprali s kamarádem a nevím co mám dělat : jestli se jí mám vzdát nebo se prát 😍👊
  Děkuji za odpověď

  kluk, 12 let, 27. ledna

  Milý pisateli, 

  píšeš do poradny pěkný, chlapský dotaz. To vší, nejraději bych tě povzbudila v tom, abys to nevzdával. Nejspíš si v tom budeš i věřit, a nebojíš se. Víš, že se prát umíš. Ale také tu je druhá stránka věci, a ta je to, aby jste si se svým sokem neublížili nebo nebyli ze svého dlouho trvajícího konfliktního napětí hodně vyčerpaní. Také je otázka, zda-li ti ta dívka za to stojí. Ale celkově je moc dobře, že si umíš věřit a víš, že můžeš případně prosadit to, co si přeješ.
  Každopádně ti přeju hodně síly ale i zdravého rozumu. Poradce Centra Locika

  Kluci a láska

  Stres z líbání + zákonnost vztahu 14 - 15 let

  Ahoj poradno za 1 pořád mám holku a já ji doprovodím domů a tam ji obejmu a chci ji dávat pusu ale vždycky se bojím a mám stres za 2 moje holka je cca o rok mladší a chci se zeptat kdyby mě bylo 15 a jí 14 tak jestli je náš vztah nezákonný (jen otázka)

  kluk, 11 let, 9. února

  Ahoj z Modré linky,

  blahopřejeme k tomu, že máš holku, se kterou můžeš být. Stres z líbání k prvnímu navazování vztahu patří. I líbání a vůbec to, že se člověk ocitá v důvěrném a tělesně blízkém vztahu s jiným člověkem, je určitou novou situaci, ve které se člověk učí pohybovat.
  Pomáhá nemít od pusy, kterou chceš své holce dát, velká očekávání - udělat to jednoduše, mile a něžně, hezky se na ni podívat, usmát se. Pokud si nejsi jistý, jak pusu dát, můžeš si to zkusit třeba „nanečisto“ na své ruce apod.
  Kdybys měl pořád před pusou stres, pořádně se nadechni a vydechni, tím se můžeš trochu uklidnit, a pak uvidíš. Někdy pomůže být upřímný a říct té holce, že se stresuješ - možná to má podobně a navzájem se podpoříte. Také není potřeba se nutit do něčeho, co by třeba nešlo nebo bylo moc stresující, pusa nebo líbání zatím nemusí být.

  To druhé, na co se ptáš, je to, zda by byl Váš vztah nezákonný, kdyby Tobě bylo 15 let a Tvé holce 14. Váš vztah by byl podle našich zákonů zcela v pořádku, mohli byste spolu chodit, ale samozřejmě bez sexu. Ten je možný, až oba partneři dosáhnou 15 let, dříve ne.

  Přejeme pěkné dny,

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Miluji stejnou holku od 1. třídy

  Dobrý den poradno!
  Mám problém, kterých tady už zaznělo hodně, ale myslím si, že tento problém je jedinečný. Miluji jednu holku od nás ze třídy. Seděli jsme spolu v lavici už v první třídě a mě se líbila už tam. Navštěvovali jsme se a kamarádily. Já víc kamarádů neměl. Potom se nám spolužáci začaly posmívat, že se milujeme a tak se mnou přestala mluvit. No a to až do šesté třídy. Teď spolu znovu sedíme v lavici a já nevím jak jí mám říct, že ji miluji. Dusím to v sobě už od první třídy. Myslím si, že já se jí moc nelíbím. Mám také velkou konkurenci v celé třídě. My bychom se nezačali bavit kdybychom nebyli v nové škole (naše stará škola je jen do páté třídy). Nejsem hezký ani dobrý v ničem jiném. Ani nevím jestli mám nějakou šanci. Ona je totiž hezčí, vyšší, hubenější a chytřejší než já. Jak na ni mám zapůsobit, říct jí a že ji miluji? Děkuji za vyřízení dotazu a doufám, že můj dotaz není tak moc dlouhý.

  Kluk, 12 let, 7. února

  Ahoj,

  Tvůj dotaz není dlouhý, děkujeme za Tvoji důvěru. Je dobře, že píšeš, když si nevíš rady. Miluješ svoji spolužačku už dlouho a nevíš, jak bys jí to řekl, bojíš se odmítnutí. Rozumím Ti, odhalit city druhé osobě není snadné, zvlášť pokud cítíš nejistotu, jak to má ona. Z toho, co píšeš, to vypadá, že k ní chováš opravdu hluboký cit, vždyť tak dlouho přetrval, přestože jste se několik let nebavili, to je, myslím, velmi výjimečné. Už to samotné by na ni podle mě zapůsobilo. Vnímám, že se možná podceňuješ, myslíš si, že nejsi hezký, ani chytrý, porovnáváš se s ní. Chci Tě ujistit, že každý člověk je jedinečný. Velmi často to, co na sobě nemáme rádi, mohou druzí obdivovat, anebo nám závidějí něco, co oni sami nemají. Druzí nás vidí úplně jinýma očima. Je tedy šance, že Tvá kamarádka v Tobě vidí kvality, pro které Tě může mít ráda a byla by škoda to nezjistit. Píšeš, že v sobě ten cit dusíš, tak mě napadá, jak dlouho to ještě půjde takhle dělat. Věřím, že v sobě najdeš odvahu svěřit se. A pak je nejlepší být prostě upřímný. Řekni jí to, jako jsi to napsal nám. Jak se cítíš, když jsi s ní a co máš na ní rád.

  Držíme Ti palce.

  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!