Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Jak cvičit na zadek? Alík radí dětem

  Moje tělo - holky

  Zdravím, potřebovala bych poradit. Mám strašně malý zadek a chtěla bych ho větší, jenže moje 20 letá ségra říkala, že když budu cvičit na větší zadek, tak se mi může ještě víc zmenšit a že to není dobré, protože jsem ve vývinu. Je to pravda? A kdyby nebyla, jaké cviky mám provádět, aby byl větší? Na internetu vždy uvádí jiné cviky… :-)

  holka, 14 let, 6. května

  Ahoj,

  oceňuji, že se zajímáš o to, jak bys měla cvičit, aby to pro Tebe bylo dobré. Je pravda, že jsi ve vývinu, jak říká Tvá sestra, takže Tvé tělo se ještě bude měnit. Cvičení je v pořádku, v přiměřené míře Tvůj vývin neovlivní, naopak je zdraví prospěšné. Bohužel, nejsme schopni Ti poradit, co přesně bys měla cvičit, není to náš obor. S tím by Ti nejlépe dokázal/a poradit fitness trenér/ka. Zkus poprosit rodiče, jestli by Ti mohli zajistit konzultaci u někoho, kdo se cvičením zabývá. Věřím, že i oni budou rádi, že bys ráda cvičila správně a podpoří Tě. Pokud by rodiče nechtěli, můžeš se zkusit zeptat učitele/učitelky tělocviku, i oni mají v této oblasti znalosti.

  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - holky

  Opožděná puberta?

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na pár dotazů:

  1. Je mi čtrnáct, ale vůbec na to nevypadám, mám pocit, jako kdyby u mě nezačala vůbec puberta. Dříve jsem byla dost hubená, teď jsem přibrala (ne tuky, ale poctivim cvičením mám poměrně pěknou a silnou postavu) a pořád nic. Hlavně nemám menstruaci a to mě štve. Když jsem byla na třináctileté, tak se doktor divil, za rok pořád nic, začínám být nervózní
  2. Existují nějaká jídla, která mohou alespoň o ždibeček podpořit růst, nebo vývoj? Která mohou alespoň trošičku pomoct? Nebo nějaké bylinky, prostě něco krom léků
  3. Je vůbec normální, že se po čtrnácti téměř vůbec nedostavuje puberta? Jak na tom asi jsem, tak: Nemám menstruaci, téměř nemám prsa (jakože trošku jsou pod tričkem vidět, když je úplé, jinak ne) a ochlupení mám taky trochu. Prostě i oproti mnohem mladším lidem jsem v tomhle směru hrozně pomalá
  4. Stálo by tohle za návštěvu lékaře, nebo bylo by to na léky?

  Pardon, že píší sem, ale s nikým se o tom nemohu bavit, mamka dělá, jako kdyby žádná puberta neexistovala a tohle slovo ještě téměř ani nevyslovila přede mnou, tak nevím, jak bych to s ní řešila :-$

  Děkuji vám všem $>

  holka, 14 let, 13. května

  Ahoj holko,

  1) První menstruace neboli menarché se dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, avšak za normální je považováno i širší věkové rozmezí 11 až 15 let. Důvod ke znepokojení by nastal pouze v případě, že by se menarché nedostavila ani po dovršení patnáctého roku věku. V tom případě je třeba se svěřit gynekologovi/gynekoložce, například na první gynekologické prohlídce, na kterou se dle vyhlášky o preventivních prohlídkách chodí právě ve věku 15 let.

  2) Obecně platí, že pro tělesný růst a vývoj je zapotřebí zajistit si dostatečné množství kvalitních potravin. Růst a vývoj je totiž spojen se zvýšeným výdejem energie, který je třeba kompenzovat. Nicméně žádná „zázračná“ potravina ani bylina „na růst“ neexistuje.

  3) Podle popisu u Tebe puberta sice nastupuje poněkud mírnějším tempem (tedy pomaleji a méně výrazně, než u většiny ostatních), avšak nelze říci, že by se vůbec nedostavila. Například vývoj prsů je u Tebe přinejmenším na 2. stupni, což znamená, že již dochází ke zvětšování prsních bradavek. Také se zmiňuješ o tom, že máš ochlupení, i když „jen trochu“ (pokud by u Tebe puberta dosud nezačala, neměla bys „ani trochu“).

  4) Pokud by se jednalo o tzv. pravou opožděnou pubertu, návštěva lékařského pracoviště (konkrétně endokrinologie) by byla namístě. Vzhledem k tomu, že určité známky nastupující puberty se u tebe již dostavily (např. začínající ochlupení či počáteční stádia vývoje prsů), se o opožděnou pubertu zřejmě nejedná. Nicméně úroveň hladiny pohlavních hormonů v krvi, která je pro určení opožděné puberty rozhodující, lze zjistit pouze na základě laboratorního vyšetření. Jestliže opravdu trpíš obavami, že se Tvoje tělo nevyvíjí tak, jak by mělo, stálo by za to navštívit praktického lékaře a požádat jej o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii.
  Pro návštěvu lékaře je ovšem nutný doprovod alespoň jednoho z rodičů. Nejprve bys tedy musela přesvědčit maminku, že puberta existuje, a že to není žádné sprosté slovo, které by se mezi lidmi nemělo ani vyslovovat.

  Na jednu stranu je pochopitelné, že Tě znepokojuje srovnání s „vyspělejšími“ vrstevníky, přesněji řečeno „vrstevnicemi“. Ale puberta není závod, ve kterém by se soutěžilo o to, čí tělo bude dříve vyspělé.
  Pomalejší tempo dospívání je ze zdravotního hlediska spíše výhodou, protože tolik nevyčerpává organismus a není spojeno s tak velkými energetickými nároky, jako v případě, že puberta probíhá prudce a překotně. Navíc lidé, kteří začnou dospívat později, začínají „z lepšího základu“. To znamená, že jejich tělo je na dospívání lépe připraveno (mám na mysli vyšší tělesnou hmotnost, větší podíl svalové hmoty, rozvinutější schopnost těla „hospodařit“ s energií a podobně).

  Pokud jde o nevýhody pozdějšího nástupu dospívání, ty jsou spíše psychické. Jde o to, že později dospívající člověk se mezi svými vrstevníky může cítit „divně“, protože určité tělesné znaky jsou u něj méně vyvinuté. Právě proto je ale důležité, aby ses nesrovnávala se svými spolužačkami či jinými dívkami Tvého věku, nýbrž věnovala pozornost sobě samotné. Můžeš například sledovat, jak se postupně vyvíjí či ještě budou vyvíjet různé viditelné tělesné znaky na Tvém těle.

  Především jde o to, aby Ti pomalejší tempo vývoje sekundárních pohlavních znaků (k nimž patří například ochlupení, u dívek růst ňader a podobně) nenarušilo Tvoje kladné sebepojetí a nesnižovalo Tvé sebevědomí. Jako člověk máš svoji hodnotu bez ohledu na to, že se u Tebe ve čtrnácti letech dosud nedostavuje menstruace, Tvoje ochlupení není tak husté a ňadra nejsou tak velká, jak bys možná chtěla. To vše jsou tělesné znaky, které se mohou dostavit buď dříve, nebo později (a pokud by se nedostavily ani po dovršení patnácti let věku, vždy je tu lékař-specialista, který může posoudit, zda trpíš nebo netrpíš nějakou poruchou vývoje). Mnohem důležitější je, aby ses na svoje Tělo a vůbec na svoji osobnost dokázala dívat pozitivně a nehledat na sobě jen samé nedostatky.

  Moje tělo - holky

  Velikost ňader

  Ahoj ,
  Je mi 13 a holkám ve třídě je už 15 ( některým, ale není jich moc je 14) narozeniny mám na začátku června. A všechny holky mají už velká prsa. Ja’ nemám žádný. Nechápu proč. Je mi 13 a i holky z nižších ročníků je mají velký. Kluci se po nich ohlížejí a mně říkají že se chovám dětsky. Chovající se ke mně jako k miminu. I učitelé.

  Otázky:

  1. jde nějak „dospět“ aby si o mně toto neříkali?
  2. jde nějak zvětšit prsa? Podprsenky nenosím, a máma mi říká až mi prý narostou.

  Prosím opravdu potřebuji nějak zvětšit prsa tak prosím o radu.

  dívka, 13 let, 12. května

  Ahoj dívko,

  Je smutné, že se kvůli své postavě trápíš. Na jednu stranu je pochopitelné, že se srovnáváš s ostatními spolužačkami, které jsou starší a tělesně vyspělejší, než Ty. A protože ani chování Tvých spolužáků není právě nejvhodnější (zřejmě se snaží dokázat si svoji „mužnost“ tím, že věnují nápadnou pozornost určitým tělesným částem spolužaček), není divu, že Ti problém s menšími ňadry, jak se říká, „jde na nervy“.

  Než odpovím na Tvé dvě otázky, chtěl bych Tě jen ujistit, že jako člověk máš svoji jedinečnou hodnotu bez ohledu na to, jak vypadá Tvůj hrudník nebo jakákoliv jiná část Tvého těla. Rozhodně není nějakou Tvojí „povinností“ mít stejně vyvinuté nebo i vyvinutější ňadra, než Tvoje (navíc ještě starší) spolužačky.
  Důležité je, abys kvůli svojí postavě neztrácela sebevědomí a necítila se kvůli prsům nějak „méněcenná“. Možná to zní jako prázdné řeči někoho, kdo se do Tvých problémů nedovede plně vcítit (přiznávám, že jako chlapec jsme měl v Tvém věku jiné problémy), ale hodnota lidské bytosti opravdu nespočívá v tom, jak velká má prsa.

  Nyní k Tvým dvěma dotazům:

  1) Jen těžko můžeš ovlivnit, co o tobě ostatní lidé říkají nebo neříkají. Jde totiž o to, že pokud někdo chce za každou cenu kritizovat druhého nebo druhou, vždycky si k tomu nějakou záminku najde. Kdyby to nebyla „malá prsa“, mohlo by to být něco jiného, třeba pihy, brýle, oblečení a podobně. Důležité je, aby sis proti takové „kritice“ (která může ve skutečnosti hraničit až s ubližováním, tedy minimálně v psychické rovině) dokázala vytvořit jakýsi „obranný štít“ v podobě dostatečně rozvinutého sebevědomí.
  Jednoduše řečeno jde o to, abys nepodléhala tomu, co o Tobě říkají ostatní, ale abys dokázala sama sebe hodnotit dostatečně kladně. To znamená, že bys na sobě neměla hledat jenom samé nedostatky a pohlížet na sebe přehnaně kriticky.
  Růst prsů, stejně jako vývoj dalších tělesných znaků v období puberty, může probíhat značně individuálním tempem. Tělesné dospívání však rozhodně není nějaký „závod“, ve kterém by šlo o to, abys dospěla co nejdříve a co nejrychleji. Každý má své vlastní tempo.
  Neexistuje žádný přirozený a „běžně dostupný“ způsob, jak „urychlit“ vývoj tělesných znaků. Snad pouze v případě, že by se jednalo o tzv. opožděnou pubertu, by připadala v úvahu hormonální terapie, kterou může předepsat jedině lékař-specialista, jmenovitě endokrinolog (u dívek případně též gynekolog). O tzv. opožděnou pubertu se však jedná pouze v případě, kdy ani po dovršení 14 let u dívek (nebo 15 let u chlapců) nedošlo k nástupu vývoje sekundárních pohlavních znaků (např. ochlupení v okolí pohlavních orgánů apod.). Ve všech ostatních případech se jedná pouze o variantu normálního vývoje.

  2) „Zvětšení“ prsou sice možné je, ať již hormonálně nebo chirurgicky, avšak u dospívající dívky se k němu zpravidla nepřikračuje, protože její tělo se stále ještě vyvíjí. Růst a vývoj prsů může probíhat značně individuálně, a proto je opravdu třeba počkat, protože jakékoliv radikální „opatření“ by nakonec mohlo být předčasné.
  Pokud jde o vývoj prsů, ten probíhá v několika stupních či stádiích. V 1. fázi vypadá hrudník dívky stejně, jako hrudník chlapce. Ve 2. stádiu se zvětšují prsní bradavky, ale hrudník je zatím ještě „dětsky plochý“. Jinak řečeno, zvětšené bradavky jsou „nasazeny“ na dětsky rovném hrudníku. Ve 3. stupni se rozšiřují prsní dvorce (což jsou tmavší kroužky kolem bradavek) a na hrudníku se ukládá větší množství tělesného tuku, než na jiných částech těla. Ve 4. stádiu mají ňadra zahrocený tvar s vystupujícími prsními dvorci, v 5. stupni je tvar ňader zaoblený a prsní dvorce poklesnou na úroveň základního obrysu prsu. Přitom však velikost ňader je individuální, tedy u každé ženy trochu jiná. Navíc není přesně stanoveno, v jakém věku by dívka měla jednotlivých stupňů vývoje dosáhnout.

  Samozřejmě, že dojmu větších ňader bys mohla dosáhnout nošením podprsenky s jakýmisi „vycpávkami“, což by Ti možná zvýšilo sebevědomí, ovšem je třeba si uvědomit, že problém se neodstraní tím, že se nějak zakryjí či zamaskují jeho vnější projevy. Ve skutečnosti totiž nejde o to, jak velká jsou Tvoje prsa nebo jak působí na ostatní, ale o to, jak Ty sama sebe vnímáš. Tvůj problém se nevyřeší tím, že se Ti zvětší prsa, ať už „od přírody“ nebo pomocí nějaké „kouzelné“ podprsenky (typu lift-up), nýbrž tím, že se naučíš na svoje tělo pohlížet pozitivně. Jde o to, abys nehledala nedostatky v tom, že určitá část těla u Tebe momentálně vypadá trochu jinak, než u spolužaček. To ve skutečnosti není nějaká Tvoje „chyba“ či „nedostatek“. Ve skutečnosti je docela dobře možné, že jsi velmi pohledná, jenom si to nedovedeš připustit.

  Navíc rozhodně neplatí, že čím má dívka větší prsa, tím je „lepší“ nebo „hodnotnější“. Například Tvému chlapci, až nějakého budeš mít, by ňadra nadměrné velikosti mohla „překážet“ při objímání. Nemusíš se obávat, že si kvůli menším rozměrům ňader nikoho nenajdeš. Možná, že Tvoji spolužáci se „ohlížejí“ po dívkách s bujným poprsím, ale to dělají spíše proto, že mají pocit, že to od nich ostatní chlapci jaksi očekávají. Ve skutečnosti si však chlapec nevybírá dívku podle velikosti ňader, nýbrž podle jejích osobních vlastností.
  Nezáleží na tom, jak vypadáš, ale jak se chováš.

  Je jen málo pravděpodobné, že by menší rozměry prsou byly projevem nějaké poruchy. Nicméně v případě, že by ani po dovršení čtrnácti let věku nedošlo k tzv. elevaci prsních bradavek, tedy k jejich zvětšení a napřímení, by bylo namístě se svěřit praktickému lékaři pro děti a dorost, případně požádat o poukaz na vyšetření na endokrinologii z důvodu podezření na opožděnou pubertu.

  Moje tělo - holky

  Růst prsů

  Ahoj Alíku,a spol. Chtěla bych se zeptat jestli je normální že mi chvilku rostly prsa a už mi asi 2 roky nerostou prostě mi už přestaly bolet jsem strašně plochá nemám žádné prsa už mě to hodně trapný,ostatní holky už mají prsa ale já ještě ne, porostou mi ještě někdy nebo už ne?? Prostě už mě přestaly bolet to znamená že už mi neprošlo nebo co to všechno znamena vůbec to nechapu.a kdy mi už Teda začnou růst jsem z toho hrozně spatna;-(😭😭, prosím pomozte,a děkuji za odpoved

  holka, 14 let, 11. května

  Ahoj holko,

  Růst prsů zpravidla neprobíhá plynule, nýbrž v několika fázích. Vývoj prsů má celkem 5 stupňů, přičemž zejména mezi dosažením 4. a 5. stupně může být různě dlouhá časová prodleva, někdy až několik let. Rozdíl mezi čtvrtým a pátým stupněm spočívá v dalším zvětšení prsů, navíc ve čtvrtém stupni je kromě prsní bradavky výrazně vystouplý i prsní dvorec, zatímco v nejvyšším, pátém stupni, dochází opět k poklesu prsního dvorce na úroveň základního obrysu prsu. Více než popis napoví obrázek který si můžeš prohlédnout zde. (vlevo je čtvrtý stupeň, vpravo pátý).

  Pokud jde o bolest při růstu prsů, ta se dostavuje obvykle pouze mezi prvním a druhým a druhým a třetím stupněm vývoje. Další vývoj prsů (mezi třetím a čtvrtým a čtvrtým a pátým stupněm) již zpravidla nebývá provázen nepříjemnými pocity. Jestliže tedy prsa nebolí, nemusí to nutně znamenat, že nedochází či nedojde k jejich dalšímu vývoji.

  Jistěže i po dosažení 5. stupně vývoje prsů existují mezi jednotlivými ženami či pohlavně „vyspělými“ dívkami určité individuální rozdíly týkající se rozměrů prsů, přesněji řečeno množství tukové tkáně uložené pod prsními bradavkami v okolí mléčných žláz. Pokud je u Tebe celkové množství tělesného tuku spíše nižší, nelze očekávat, že prsa budou nějak výrazně větší, i když rozložení tělesného tuku na jednotlivých částech těla (ňadra, boky) se řídí i úrovní hladiny pohlavních hormonů v krvi. Nicméně obecně platí, že kombinace štíhlého těla a výrazně „vyvinutého“ poprsí je spíše vzácná a nelze ji považovat za zcela přirozenou.

  Důležité je, abys na své tělo nepohlížela příliš kriticky. Svoji postavu bys neměla srovnávat ani s ostatními dívkami, ani s nějakým pomyslným ideálem typu „90-60-90“. Příliš mnoho dívek se trápí myšlenkami, že všechny ostatní dívky mají nějak „lepší“ prsa, ať již se jedná o jejich rozměry nebo tvar (podobně jako řada chlapců se zbytečně znepokojuje kvůli rozměrům či tvaru jejich penisů).

  Především je důležité, abys na sobě nehledala jen samé chyby či nedostatky. Méně rozměrná ňadra mohou být v určitých souvislostech spíše výhodou, například při výběru oblečení (například šaty ti lépe „padnou“). Nehledě k tomu, že dívky s výrazně rozvinutým, až „bujným“ poprsím, se mnohdy stávají terčem nevhodných až obscénních narážek ze strany vrstevníků opačného pohlaví. Abnormálně vyvinutá ňadra mohou ve skutečnosti představovat mnohem větší problém, než „plochý“ hrudník, který ostatně ani nemusí být tak „plochý“, jak se obáváš. Ze zdravotního hlediska je podstatné, zda už došlo k vývoji mléčných žláz a prsních bradavek, respektive i prsních dvorců. Samotné množství tuku v oblasti ňader představuje spíše kosmetický či estetický problém, nežli problém zdravotní.

  Případné obtíže se mohou dostavit spíše v oblasti zdraví duševního, a to tehdy, když dívka kvůli rozměrům či tvaru ňader trpí narušením sebevědomí. Rozhodně neplatí, že dívka s ňadry menších rozměrů si může připadat „méněcenná“ a řešit svůj „problém“ například různými vycpávkami či podprsenkami typu „push-up“. Důležitější je umět vůči svému tělu zaujmout kladný postoj a nehledat na sobě jen samé „nedostatky“.

  Na místě nejsou ani případné obavy, že by Ti rozměry či tvar ňader mohly nějakým způsobem komplikovat navazování vztahů. Ne každý chlapec dává přednost rozměrnému poprsí. Naopak, méně rozměrná ňadra Tvému chlapci umožní, aby se k Tobě při objímání důkladněji přitiskl, aniž by Ti způsobil nepříjemné pocity přílišným stlačením ňader. Časem možná objevíš i nějaké další výhody Tvojí postavy.
  Obávat se nemusíš ani případných komplikací při budoucím kojení dítěte, neboť již během těhotenství prochází tělo ženy jakousi „hormonální přestavbou“, během níž se mimo jiné zvětšují prsa. Zajímavé je, že u těhotných a kojících žen se rozměry ňader víceméně „srovnávají“, tj. prsa jsou u většiny z nich přibližně stejně velká bez ohledu na to, jak velká byla před těhotenstvím, respektive kojením. Po odeznění hormonálních změn spojených s mateřstvím se ňadra opět zmenšují.

  Jinak mne nenapadá žádný další důvod ke znepokojení kvůli rozměru ňader. Nicméně pokud máš přesto obavy, že se Tvoje tělo nevyvíjí tak, jak by mělo, respektive v případě, že u tebe dosud nedošlo ani ke zvětšení prsních bradavek (tj. bez ohledu na tvar hrudníku a množství tuku mají přibližně stejný tvar a rozměr, jako v dětství před pubertou), případně pokud nedochází ani k rozvoji dalších sekundárních pohlavních znaků (např. pubického ochlupení apod.), by bylo namístě svěřit se lékaři-specialistovi v oboru endokrinologie. Poukaz na vyšetření na endokrinologii vystavuje praktický lékař pro děti a dorost.

  Moje tělo - holky

  Ošetření pokožky po holení ochlupení

  Ahoj Alíku a všichni ostatní.
  Nevím jak bych to napsala, ale nevím jak se oholit tam dole abych tam pak neměla pupínky. Minule když jsem se holila tak jsem tam pak měla několik zarostlých chloupků. Chloupky si holím ve vaně když jsou mokré.
  Co mám udělat aby mi nezarůstaly? Mám se po oholení namazat nějakým krémem nebo něco takového?
  Moje kamarádka si vždycky po oholení namaže myslím. „ mandlovým mlékem“
  Může se tímhle mazat pokožka po oholení? Uvažuju že bych to taky zkusila a pak by mi chloupky nezarůstaly a nedělaly se mi pupínky.

  Holka, 25. dubna

  Ahoj holko,

  Je to přesně tak, jak popisuješ. Červené „pupínky“ vznikají jako drobné zánětlivé reakce v místech, kde dochází k zarůstání dorůstajících chloupků pod svrchní vrstvu pokožky. Aby k zarůstání nedocházelo, je třeba oholenou pokožku ošetřovat vhodným krémem. Nejlepších výsledků bys dosáhla s panthenolovým krémem, ale postačí i jakýkoliv krém pro citlivou pleť, případně tělové mléko. Záleží pouze na tom, jak bude pokožka na krém reagovat. proto je vždy lepší vyzkoušet nejprve menší množství krému na vnitřní straně předloktí a sledovat, zda nedojde k podráždění (svědění, zarudnutí). Pokud je vše v pořádku, můžeš krém nanést i na „citlivější“ místa, než je vnitřní strana předloktí. Krém se nanáší nejprve hodinu po oholení a poté jednou až dvakrát denně po dobu následujících dvou až tří dnů.

  Moje tělo - holky

  Porušený hymen

  Ahoj poradno, mám další dotaz. Chtěla bych se zeptat, na to jak pozná gynegolog že je panenská blána protrhlá masturbací nebo pohlavním stykem. Já myslím že jsem si jí protrhla při pokusu masturbace a pak mi trochu tekla krev a teď bojím se návštěvy gynegologa. Sice ještě menstruaci nemám, ale máma stejně říká že až tak v 16, tohle trochu podceňuje. Děkuju moc, ahoj.

  holka, 12-15, 23. dubna

  Ahoj holko,

  K porušení hymenu (neboli „panenské blány“) při masturbaci zpravidla nedochází, protože většina dívek si při masturbaci stimuluje (dráždí) vnější pohlavní orgány (zejména klitoris, respektive záhyb nad klitorisem). K porušení hymenu by mohlo dojít při razantním zavádění cizích těles do pochvy, což však není obvyklý způsob vykonávání masturbace.

  Při porušení hymenu pohlavním stykem zpravidla dochází k výraznému rozšíření otvoru v hymenu. Následnou restrukturací („přestavbou“) tkáně se ze zbytků hymenu stanou tzv. carunculae hymenales, což jsou drobné lalokovité výběžky tkáně lemující poševní vchod. Avšak neexistuje způsob, jak zjistit, zda k porušení hymenu došlo pohlavním stykem nebo jiným způsobem.

  První menstruace (menarché) se dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let. Za normální se považuje její nástup do 15 let věku. Pokud by se menarché nedostavila ani po dovršení patnáctého roku věku, bylo by vhodné se svěřit praktickému lékaři, případně přímo gynekologovi.

  Moje tělo - holky

  Změna hlasu u dívek

  Ahoj, kdokoliv kdo mi odpoví c: chtěla bych se zeptat jestli nemůžu nějak udělat muj hlas aby zněl víc dospěle. Je mi 13 a zním hrozně dětsky, potřebuju to na zpívání protože to co zpívám nezní tak jak by mělo kvůli mému hlasu :(( budu ráda za odpověd <3

  13 let, 22. dubna

  Ahoj,

  U dospívajících dívek nebývá změna hlasu natolik nápadná, jako u chlapců. K jejímu zahájení může dojít kdykoliv mezi 12. a 18. rokem, přičemž trvá půl roku až dva roky, než se hlas usadí na nové frekvenci. Nástup tohoto procesu nelze nijak urychlit.

  Pod vedením hlasového specialisty (např. učitele zpěvu či sbormistra) se sice můžeš naučit svůj hlas do určité míry modulovat, avšak jedná se spíše o dlouhodobý proces (většina lidí, kteří o něco takového usilují, zvládne naučenou modulaci hlasu v lepším případě za několik let). Je pravděpodobné, že dříve, než by ses naučila hlas modulovat, u Tebe proběhne změna hlasu „přirozenou“ cestou.

  Možná, že někde na internetu najdeš „zaručené recepty“ na zhrubnutí hlasu, jejich spolehlivost je však velmi sporná. Nehledě k tomu, že některé z nich mohou být zdraví škodlivé.

  Kvůli tomu, že Tvůj hlas zní „dětsky“, by ses neměla trápit. Vyšší frekvence (kmitočet) hlasu je při zpívání spíše výhodou, protože dítě může díky většímu rozsahu a výšce svého hlasu zazpívat i to, co naprostá většina dospělých ani při nejlepší vůli nezazpívá.
  Zatímco u dětí, ať již dívek nebo chlapců, činí rozsah frekvence hlasu 200 až 500 Hz (hertzů), u dospělých žen to je 150 až 350 Hz a u dospělých mužů dokonce pouze 80 až 200 Hz. Přitom se jedná o průměrné údaje, a tudíž „cvičený“ hlas může při zpěvu dosahovat i vyšší frekvence (např. dětský, respektive chlapecký soprán, dosahuje frekvence okolo 880 Hz).

  To, co považuješ za „nedostatek“, může být ve skutečnosti naopak výhodou. Záleží na úhlu pohledu. Možná, že by ses neměla hodnotit tak kriticky. Nemohu posoudit, zda Tvůj hlas či zpěv zní tak, „jak by měl“ (otázkou je, kdo nebo co rozhoduje o tom, jak by Tvůj zpěv či hlas vlastně měl znít), ale nakonec nezáleží na tom, jak „kvalitní“ je Tvůj pěvecký výkon, protože hlavní věc je, aby Ti zpěv přinášel radost a potěšení. Důležité není zpívat „dokonale“, ale zpívat s láskou.

  Moje tělo - holky

  Expirační doba

  Dobrý den, mám další dotaz.
  Minulý týden jsem brala antibiotika, a mám kvasinkovou infekci. Mamka mi dala mastičku, kterou se mám mazat 3krát denně a vždy se před tím umýt.
  Problém je v tom, že je byla použitelná do roku 2021.
  Je to nějak závadné? Předem děkuji za odpověď :-3

  holka, 12 let, 20. dubna

  Ahoj holko,

  Jestliže u masti již uplynula expirační doba, tj. mast je „prošlá“, její používání rozhodně nedoporučuji. Navíc mast či jakýkoliv jiný prostředek pro léčbu onemocnění dívčích pohlavních orgánů by měl předepisovat gynekolog (předpokládám, že „prošlá“ mast byla předepsána mamince, nikoliv Tobě). Doporučuji tedy navštívit pracoviště dětské gynekologie. Jedině lékař(-ka)-specialist(-k-)a může posoudit, o jaké onemocnění se jedná (např. zmíněné kvasinkové infekce může laik snadno zaměnit s infekcemi mykotického či bakteriálního původu) a jaké prostředky je třeba užít k jeho léčbě.

  Moje tělo - holky

  První návštěva gynekologa

  Dobrý den,
  Chtěla bych se zeptat, kdy bych měla jít poprvé ke gynekologovi.
  Všichni říkají něco jiného. Někdo, že hned po první menstruaci, někdo že až budu mít nějaký sexuální život. Tak jestli by mi to někdo nemohl ujasnit:D
  Předem děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 14. dubna

  Ahoj holko,

  Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. (Vyhlášky o preventivních prohlídkách) je gynekologická preventivní prohlídka povinná od 15 let věku.

  Gynekologii (přesněji řečeno, dětskou gynekologii) lze samozřejmě navštívit i před dosažením věku 15 let, to však zpravidla jen v případě výskytu konkrétních zdravotních obtíží, k nimž patří například vývojové vady pohlavních orgánů, opakující se zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů, poranění pohlavních orgánů, případně poruchy menstruačního cyklu (příliš časté, příliš dlouhé či příliš silné krvácení) a podobně.
  Pokud však dívka žádné „gynekologické“ obtíže nemá, tak se první návštěva gynekologie řídí ustanovením výše citované vyhlášky, která pro první preventivní gynekologickou prohlídku stanoví věk 15 let.

  Moje tělo - holky

  Holení chloupků

  Dobrý večer . Chcela by som sa spýtať jednu otázku . Mám trochu problém. Ako každé dievča začali mi rásť chĺpky a to všade. Áno Nohy a Podpazušie to si oholím žiletkou úplne vpohode. Ale čo tak sa oholiť tam dole ? Neviem ako to mám spraviť a čím . Či žiletkou alebo existuje niečo príjemnejšie ako žiletka . Veľmi sa bojím sa oholiť žiletkou keďže to budem robiť poprvý krát . Neexistuje niečo príjemnejšie na odstránenie chĺpkov ? Ďakujem za odpoveď :)

  holka, 14 let, 6. dubna

  Ahoj holko,

  Rozsah tělesného ochlupení může být u dívek různý. Záleží na vrozených dispozicích (předpokladech) a do určité míry také na aktuální úrovni hladiny pohlavních hormonů v krvi. U většiny dívek vyrůstají chlupy okolo pohlavních orgánů a v podpaží. Na jiných částech těla (např. na nohou) je ochlupení vzácnější a jeho růst může souviset s dočasnou hormonální nerovnováhou v pubertě.

  Nyní k samotnému holení. Pokud používáš ruční holicí strojek se žiletkovou hlavicí, je třeba na místa, kde se holíš, nejprve nanést dostatek pěny či gelu na holení. Po každém tahu je vhodné žiletkovou hlavici opláchnout. Po oholení může docházet k zarůstání dorůstajících chloupků pod svrchní vrstvu pokožky, což se projevuje vznikem červených pupínků (jsou to v podstatě drobné zánětlivé reakce v místech zarůstání chloupků). Aby k tomu nedocházelo, je třeba nejprve hodinu po oholení a pak jednou až dvakrát po dobu 2 až 3 dny na oholená místa nanést pleťový krém nebo panthenolovou mast.

  Pokud jde o holení „tam dole“, tedy o holení pubického ochlupení (tj. chloupků v okolí pohlavních orgánů), je pravdou, že to je spojeno s vyšším rizikem poranění. Problém s holením pohlavních orgánů (neboli genitálu) spočívá v tom, že jeho povrch není rovný, obsahuje záhyby a je relativně měkký (zatímco například lýtka jsou relativně rovná, pevná a bez záhybů). Proto je při holení pohlavních orgánů důležité, aby pokožka byla co nejvíc napnutá. K „natažení“ kůže na holeném místě můžeš použít volnou ruku, tedy tu, ve které nedržíš holicí strojek. U dívek je důležitá rovněž poloha při holení. Aby byla pokožka v okolí genitálu napnutá, doporučuje se poloha vsedě, v podřepu či případně vleže, a to s co nejvíce rozevřenýma nohama.

  Alternativou k ručnímu holicímu strojku je elektrický strojek či přímo depilátor. V tom případě je ovšem třeba počítat s poněkud vyšší pořizovací cenou. Na druhou stranu, pokud se hodláš holit dlouhodobě, časem se Ti tato investice vrátí, protože nebudeš muset kupovat nové strojky, přesněji řečeno nové žiletkové hlavice do strojku. Elektrický strojek či depilátor Ti vydrží řadu let.

  Další méně razantní způsob úpravy ochlupení spočívá v zastříhávání chloupků. Při něm je však třeba ponechat alespoň 0,5 až 1 cm chloupku, protože stříhání blíže k tělu by již bylo spojeno s rizikem poranění.
  Pokud máš obavy, že holení bude nepříjemné, nebo že při něm dojde k poranění, raději ještě jednou zvaž, zda se opravdu chceš „tam dole“ holit.

  Moje tělo - holky

  Strach z třináctileté prohlídky

  Ahoj,
  Hledala jsem odpověď na to co se dělá na 13ti letěl prohlídce. A našla jsem že mi bude koukat na pohlaví. Určitě je mi to nepříjemný . Chtěla bych, aby tam se mnou zústala máma . Je to možné? Tý doktorce bych řekla že mi je to nepříjemný. Asi jsem schopná jí říct ať to nedělá a že já to taky neudělám. Bude pak protivná a naštvaná? To asi ano ale já fakt nechci. Budu se bránit a fakt hodně. Ale může mě doktorka nějak přinutit abych si je sundala?

  A ještě mi prý bude koukat na prsa. Nevím jak to udělá protože žádný nemám.😄

  Prý se mě bude ptát i na menstruaci a výtok. Já o tom s mámou nemluvím. Vůbec. Vím o tom jenom z mobilu a ze školy. Mám doktorce říct pravdu (že to nemám ) a nebo že o tom nic nevím, ani co to je. Nechci, aby na mě byla máma naštvaná.

  Předem děkuji. Je mi 13 a už jsem na prohlídku měla jít dávno, ale já tady nebyla… takže tam jdu v úterý .

  TJ

  holka, 13 let, 6. dubna

  Ahoj,
  chápu, že máš před prohlídkou obavy - a je to zcela normální, protože člověk se většinou bojí věcí, které nezná, nebo nemá pod kontrolou. Nicméně ujišťuji tě, že se skutečně není čeho bát. Preventivní prohlídka u lékaře je zcela rutinní záležitost a není spojena s žádným nepříjemným, nebo dokonce bolestivým výkonem.
  Tvoje maminka bez problémů v ordinaci může zůstat. Vzhledem k tomu, že ti ještě nebylo patnáct let, je to dokonce její povinnost.
  Co se týká tvých obav ohledně prohlídky genitálií, nemusíš mít strach. Na preventivní prohlídce se obvykle pediatr u dospívajících zajímá o to, zda už došlo k růstu pubického ochlupení, aby měl přehled o tom, jestli už začala puberta. K podrobnější prohlídce genitálií se nepřistupuje.
  Chápu, že se můžeš stydět a že ti to může být nepříjemné, ale je potřeba uvědomit si, že lékař to nedělá ze zvědavosti, nebo pro své vlastní potěšení, ale proto, aby se ujistil, že jsi zdravá a tvůj vývoj probíhá tak, jak má. V dohledné době tě bude čekat i preventivní prohlídka na gynekologii, kde se již samozřejmě k detailnější prohlídce genitálií přistupuje. Troufám si říct, že se žádná žena na světě gynekologickou prohlídku netěší, ale těch pár okamžiků nepohodlí a studu je vyváženo jistotou, že je zdravá - a to za to rozhodně stojí.
  Proto bych ti rozhodně doporučila s lékařkou nijak nebojovat a nic jí nezatajovat. Ublížíš tím jen sama sobě. Stejně tak je poněkud zcestný argument, kdy se jí chystáš říct, že to nemá dělat, protože ty jí to také neděláš. Skutečně tě nevyšetřuje pro své vlastní potěšení, ale protože je to její práce a protože vyšetření má předejít možným problémům, případně je odhalit - a vzhledem k tomu, že ty lékařka nejsi, neeexistuje důvod, proč bys měla podobná vyšetření provádět.
  Místo toho zkus k prohlídce přistupovat jako k „nutnému zlu“, které ti sice nemusí být příjemné, ale dělá se pro tvé vlastní dobro a pro tvé zdraví. A za to těch pár okamžiků případně nepříjemných pocitů skutečně stojí.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Masturbace, menstruace

  Ahoj
  Chtěla bych se zeptat zda není divný že ještě nemasturbuji? chtěla bych to zkusit, ale nevím jak. A nevadí že nemám menstruaci, nemusel by to být problém?
  Děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 4. dubna

  Ahoj holko,

  Masturbaci může samozřejmě vykonávat i dívka, která dosud neměla menstruaci. Podle různých výzkumů sexuálního chování dětí a dospívajících (např. Kinsey, 1998 nebo Bancroft, 2004) přibližně dvě třetiny dívek i chlapců vykonávají masturbaci již v dětství před pubertou. Z toho vyplývá, že většina dívek začíná masturbovat dříve, než se u nich dostaví první menstruace.

  Podle výzkumů britského lékaře J. Bancrofta činí průměrný věk zahájení masturbace 8 let u dívek a 9 let u chlapců. Samozřejmě to neznamená, že pokud někdo od uvedeného průměrného věku nemasturbuje, není s ním něco v pořádku. Vykonávání masturbace je totiž značně individuální záležitost, která závisí na různých okolnostech, tempem tělesného vývoje počínaje a stylem výchovy v rodině konče.

  Kromě toho je možné, že ve skutečnosti již masturbuješ, ale nepovažuješ to za masturbaci. Pod pojmem masturbace se totiž rozumí jakákoliv stimulace (tj. dráždění) pohlavních orgánů za účelem dosažení příjemných pocitů. Když se dívka například před spaním dotýká svých pohlavních orgánů, protože je jí to příjemné, tak už v podstatě vykonává masturbaci.

  První menstruace neboli menarché se u dívek dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let (podle některých údajů činí průměrný věk menarché u současné středoevropské populace 12 let a 4 měsíce, avšak to je jen průměr, nikoliv norma). Za normální se považuje širší věkové rozmezí 11 až 15 let. Důvod ke znepokojení by nastal pouze v případě, že by se menarché nedostavila ani po dovršení 15ti let věku.

  Pokud jde o způsob vykonávání masturbace, v tomto ohledu Ti nemohu poskytnout nějakou konkrétní radu, protože žádný univerzální způsob neexistuje. Každý člověk má trochu jiné pocity a potřeby a to, co je příjemné jednomu, nemusí být příjemné druhému. Význam masturbace spočívá mimo jiné i v tom, že během této činnosti se dospívající člověk důkladněji seznamuje se svým vlastním tělem a objevuje různé pocity, které si může vyvolat tím, že se určitých částí svého těla dotýká. Záleží tedy výhradně na Tobě, abys v rámci zkoumání vlastního těla objevila takový způsob vykonávání masturbace, který Ti bude nejlépe vyhovovat.

  Obecně lze konstatovat, že většina dívek si při masturbaci dráždí (neboli stimuluje) své vnější pohlavní orgány. Pro většinu žen a dívek je hlavním zdrojem příjemných pocitů stimulace klitorisu, který obsahuje několik tisíc nervových zakončení, přesněji řečeno záhybu nad klitorisem, který se nachází v horní části vulvy mezi stydkými pysky. Naproti tomu dráždění v hloubce pochvy (ta již patří k vnitřním pohlavním orgánům) pro většinu žen a dívek není hlavním zdrojem uspokojení. Co při vykonávání masturbace nelze doporučovat, je zavádění cizích těles (předmětů) do pochvy, neboť při něm hrozí poranění a infekce. Jinak ovšem záleží na každé osobě, čemu dává přednost a co jí vyhovuje.

  Moje tělo - holky

  Gynekologická prohlídka, menstruace

  Ahoj, pročítala jsem si odpovědi tady na Alíkovi protože jsem hledala odpověď na jednu otázku (a našla jsem odpověď) ale zhrozila mě jedna věc... Když je v patnácti letech prohlídka tak se prý vyšetřuje i pochva. Je mi dvanáct ale už teď se strašně bojím, že dostanu menstruace ve škole (zatím jsem je nedostala) takže
  1 Co mám dělat když dostanu měsíčky ve škole?
  2 Kdy mě čeká nějaká prohlídka ohledně toho?
  3 Dá se menstruace oddálit?
  Děkuju

  holka 12 let, 3. dubna

  Ahoj holko,

  1) První menstruace (neboli menarché) se nejčastěji dostavuje ve věku 12 až 14 let. Nelze předem odhadnout, kdy se u Tebe dostaví. Může to být doma, ve škole, nebo kdekoliv jinde. Určitě bys však neměla podléhat obavám, že k první menstruaci dojde právě ve škole.
  Tvoje tělo Ti předem vyšle určité signály (například pocit tlaku v podbřišku, mírná nevolnost a podobně), které však mohou předcházet menstruaci i o několik dní. Pokud by se menarché skutečně dostavila ve škole, třeba i přímo při vyučování, můžeš se dovolit jít na WC (samozřejmě nebudeš udávat skutečný důvod).
  Při samotné menarché se zpravidla uvolňuje pouze malé množství krve. Pokud Tě však trápí obavy, můžeš si „pro všechny případy“ připravit vložku, kterou si v případě potřeby můžeš dojít použít na WC.

  2) Preventivní gynekologická prohlídka je dle vyhlášky č. 70/2012 povinná od 15ti let věku. Avšak vyšetření pochvy se neprovádí u dívek, které dosud neměly pohlavní styk a mají dosud neporušený hymen (neboli tzv. „panenskou blánu“). U těchto dívek se kontrolují pouze vnější pohlavní orgány (tj. stydké pysky, klitoris, záhyb nad klitorisem a okolí poševního vchodu) a mízní uzliny ve slabinách, nikoli pochva samotná.

  3) Bezpečný a spolehlivý způsob, jak oddálit nástup menstruace (ať už se jedná o první nebo jakoukoliv další menstruaci) neexistuje. Nicméně to ani není nutné, tedy alespoň pokud dívka netrpí poruchou menstruace zvanou polymenorhea, při níž je cyklus kratší než 3 týdny (21 dní), případně hypermenorhea, při níž krvácení trvá déle než 7 dní. Avšak tyto poruchy se vyskytují poměrně zřídka.

  Moje tělo - holky

  Gynekologická prohlídka

  Ahoj Alíku,
  Je mi 12 let (v září mi bude 13) tím pádem je u mě gynekologická prohlídka trochu aktuální. S mamkou jsem o tom ještě nemluvila. Nevím co by na mě mohlo čekat atd.. A tak mám pár dotazů.

  1. Je gynekologická prohlídka ve 13 letech vůbec povinná?
  2. Co mi tam může ten doktor/doktorka dělat?
  3. Stydím se svléct i před mladším bráchou a není mi úplně příjemné když se na mě někdo dívá, jak se svlékám/jsem nahá. Jak se to můžu odnaučit?

  Moc děkuji za odpověď.
  Slečna $>

  Slečna, 25. března

  Ahoj Slečno,

  1) Gynekologická preventivní prohlídka je podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. povinná až od 15 let věku. Tím samozřejmě není vyloučeno, že v případě potřeby lze gynekologii navštívit i dříve, zejména pokud se vyskytují jakékoliv obtíže spojené například s menstruací, vývojem pohlavních orgánů a podobně.

  2) Obsahem první gynekologické preventivní prohlídky je založení zdravotnické dokumentace (což znamená, že lékař či lékařka Ti „vyplní kartu“), rozhovor zaměřený na zjištění určitých rizikových faktorů (tedy například otázka, zda jsi v dětství prodělala nějaké závažnější onemocnění nebo úraz), dále prohlídka kůže a vyšetření mízních uzlin v oblasti pohlavních orgánů (pohmatem se zjišťuje, zda uzliny ve slabinách nejsou zvětšené).

  Pokud má dívka neporušený hymen (neboli tzv. „panenskou blánu“), prohlídka pohlavních orgánů tím v podstatě končí. Rozhodně se nemusíš obávat, že by ti gynekolog či gynekoložka při prohlídce zaváděli do pochvy nějaké sondy či jiné nástroje. Taková vyšetření se u virgo dívek (tj. u dívek, které mají dosud nepoškozený hymen) neprovádějí. Kontroluje se jen to, co „je vidět“.

  Kromě toho se v rámci preventivní gynekologické prohlídky někdy provádí i nácvik samovyšetření prsů. V podstatě jde o to, že dívka je poučena, jakým způsobem si má před zrcadlem kontrolovat, zda se v prsou neobjevují nějaké neobvyklé útvary (bulky).

  3) Do určité míry je takový stud normální, a to dokonce i před nejbližšími rodinnými příslušníky, zejména jedná-li se o sourozence opačného pohlaví (tedy alespoň za předpokladu, že nevyrůstáš v nudistické či naturistické rodině, kde jednotliví rodinní příslušníci dobře vědí, jak vypadají těla těch druhých). Takový stud má přinejmenším ten význam, že Tě do určité míry chrání před nežádoucí pozorností ze strany ostatních.

  Problém by mohl nastat v případě, že by stud přerostl do chorobné roviny. Takový pacient pak může mít problémy i s tím, když se má svléci v přítomnosti lékaře. Píšeš, že Ti svlékání není „úplně příjemné“, ale to ještě nemusí být projevem chorobného ostychu. Jestliže se dovedeš svléknout alespoň před lékařkou či lékařem, případně v jiných situacích, kdy je svlékání nutné (například v šatnách u bazénu a podobně), zřejmě žádným chorobným ostychem netrpíš.

  Pro překonání nadměrného studu je především důležité, abys na svoje tělo nepohlížela přehnaně kriticky a nesrovnávala se s nějakou „ideální představou“ typu panenky Barbie. Mnozí mladí lidé se stydí právě proto, že na svém těle hledají jenom samé nedostatky – třeba nějaké to kilo navíc. Myslí si, že jsou méněcenní, když nemají postavu jako herec nebo herečka z amerického seriálu pro mládež. Jenže v šatnách nebo ordinacích se přece lidé nesvlékají proto, aby je někdo mohl obdivovat, ale zkrátka proto, že je to z praktických důvodů užitečné či přímo potřebné.

  Moje tělo - holky

  Make-up a akné

  Ahoj poradno,
  mám jen krátký dotaz. Může používání make-upu zhoršit akné, nebo celou pleť?
  Děkuji za odpověď

  holka, 11 let, 20. března

  Ahoj,
  je dobře, že zjišťuješ, jak se starat o svou pleť. Rozumím tomu, že pokud Tě trápí akné, ráda bys ho něčím zakryla. Make-up nebo korektor by Ti akné zhoršit neměl, pokud se o pleť budeš dobře starat a pravidelně a důkladně si ji čistit. Určitě je dobré dávat si ho co nejméně, aby pleť mohla dýchat, tzn. zakrýt opravdu jen ta nejnutnější místa. Chci také zdůraznit, že ve Tvém věku je běžné, že se akné na obličeji objevuje a nemáš se za co stydět. Pokud Tě akné trápí nějak výrazněji, určitě je dobré obrátit se na kožního lékaře. Ten by Ti mohl také poradit, jaký make up případně zvolit. S péčí o pleť se můžeš obrátit i na mamku nebo jinou ženu ve Tvém okolí, která má více zkušeností.

  Modrá linka