Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Jak se přiblížit klukovi? Alík radí dětem

  Holky a láska

  Ahoj, už jsem tu zase.
  Líbí se mi jeden kluk a já jemu také nejspíš. Moc mi pomáhá kámoška, jde se mnou když mu jdu dat bonbón, píše mu jestli si se mnou sedne. Ale já nevím co mám ještě udělat a jestli už nejsem otravná. Dnes jsem mu dala bonbón, zítra s ním nejspíš sedím v divadle a před měsícem jsem mu psala psaníčka. On si se mnou v divadle klidně sedne a bonbón si s díky a s úsměvem vezme ale hrozně se stydím mu něco říct dlouhého nebo s ním mít rozhovor. Moje dorazy

  • další typy co pro něj udělat...
  • nejsem už otravná?
  • jak se před ním přestat stydět?

  Předem děkuji.

  holka, 11 let, 10. května

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o tom, že se Ti líbí jeden kluk, ale je pro Tebe těžké se mu víc přiblížit. Vnímáš, že se mu taky líbíš. Zkoušela jsi s ním mít nějaký kontakt, ale bojíš se, že jsi otravná. Ráda by ses před ním přestala stydět.

  Stejně jako se učíme každý den, když se potkáme s něčím novým, anebo se ve škole dozvídáš o různých tématech, tak se postupně během života učíme, jak budovat vztahy a jak v nich vycházet. Znáš asi vztahy rodinné a kamarádské a partnerské teprve objevuješ. Je proto přirozené, že se třeba stydíš, že nevíš, jak a o čem začít povídání apod. Je to normální a zažívá to spousta Tvých vrstevníků, pokud mají zájem o to se s někým poznat intimněji. Je v pořádku, že jsi třeba teď více ovlivněna emocemi, které k němu cítíš, to všechno k tomu patří. Zmiňovaný kluk to tak pravděpodobně taky má, proto je fajn si na tohle seznamování dát dost času a trpělivosti. Není potřeba se na sebe zlobit, pokud Ti přijde, že jsi udělala něco jinak, než jsi chtěla, naopak je fajn o tom hned od začátku mluvit a probrat to - může to být povídání s nějakou Tvou kamarádkou, anebo později rovnou s klukem, kterého zmiňuješ.

  Přijde mi hezké, že se mu snažíš vyjádřit zájem – napíšeš mu, dáš mu sladkost aj. Všímáš si, jak na to reaguje – neverbálně taky poznáš určité sympatie, společné povídání pak vyjasní víc. Na druhou stranu na vztah musí být vždycky dva, kteří si chtějí být navzájem blíž. I Ty si zasloužíš zažívat podobné „pozornosti“ od druhého. Lépe tak rozlišíš opravdový zájem z druhé strany. V tom všem bývá nápomocné se řídit podle sebe. Někdy se zbytečně obáváme, myslíme, že to už připadá druhému nevhodné, otravné aj., ale pravda to být nemusí. Je dobré se koukat na to, jaký z toho máš Ty sama pocit - Ty sama nejlíp znáš danou situaci. Postupně bude jasnější, jak a kdy budete mít možnost se třeba pobavit víc, zároveň ta situace může nastat náhodou a celá věc se zase posune dál. S věcmi, které se Ti teď honí hlavou se neboj svěřit někomu blízkému anebo si taky můžeš zapisovat své myšlenky a obavy do deníku. Sdílení často ulevuje a pomáhá si věci utřídit, ujistit se.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Holky a láska

  Chce víc?

  Ahoj, mám na vás dotaz.
  Můj spolužák mi poslední dobou celkem často píše, nejčastěji když si změním profilovku na messengeru. Včera mi poslal video kde vyhrál ve hře. Dneska jsme spolu byli ve skupině na přírodopis a všemu co jsem řekla se smál. Znamená to že by chtěl něco víc?:-c Je celkem fajn, ale moc se s ním neznám.

  holka, 12 let, 16. května

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se nás, jestli spolužák, který si s Tebou často píše a směje se tomu, co říkáš, chce něco víc. Na to Ti odpovědět nedokážeme, to ví jen on. Může to být tak, že chce něco víc, zároveň to však tak být nemusí. Může Tě prostě vnímat jako prima holku, se kterou by rád kamarádil. Zároveň píšeš, že ho moc neznáš. V tom případě si klidně můžeš dát čas a svého spolužáka více poznat. A dále si všímat jeho chování, které Ti může napovídat, co asi cítí. Pokud bys cítila, že bys o něho mohla stát, můžeš se podle toho, jak se bude nadále chovat, rozhodnout, jestli mu své pocity chceš dát najevo a případně se ho zeptat, jak to má se svými pocity k tobě on sám. Chování druhého může o jeho myšlenkách a pocitech mnohé napovědět, ale vždy jde pouze o domněnky, proto je ve vztazích tolik důležitá komunikace.

  Přejeme Ti prima dny
  Modrá linka

  Holky a láska

  Zamilovaná do bratrance

  Ahoj poradno,

  Zamilovala jsem se do mích brazrancz teda do jednoho. Víte, oni jsou dvojčata ale já je dokážu dokonale rozeznat. Jsou z Ruska a jsou strašně milí, hlavně ten kterého miluji ( budeme mu říkat M a tomu druhému K), docela často si píšeme a scházíme vždy v létě, někdy jedeme mi k nim a někdy oni k nám. Na M pořád myslím. Vždy spolu trávíme strašně moc času. No, k tomu psaní, napsal mě taky že mě miluje a atd..
  Jenže vím že s ním nikdy být nemůžu a on taky

  • Je o 4 roky starší než já ale to tolik nevadí

  • Naše rodiny by to rozvrátilo

  Vím že jsem psala že mám kluka, jenže on se odstěhoval na Kanárské ostrovy a už spolu nejsme.
  Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den

  holka, 12 let, 9. května

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že ses zamilovala do bratrance a že spolu nemůžete být. Nepokládáš žádnou otázku, mohu tedy reagovat pouze obecně. Chápu, že nenaplněná láska bolí. Ne vždy ale může být naplněna. Potom je potřeba si ji odplakat, odtruchlit, ale zároveň žít dál. Věnovat se tomu, co Tě těší, baví, plnit si své povinnosti a dívat se kolem sebe. Možná je někde docela blízko i jiný zajímavý kluk, se kterým by sis mohla rozumět a se kterým by Ti mohlo být dobře.

  U nenaplněné lásky často pomáhá přerušit kontakty nebo alespoň kontakt omezit co nejvíce je to možné.

  Chci Tě tedy podpořit, abys žila dál svůj život, i když to bolí. Pomáhá nebýt na to sama, mít možnost o tom, co cítíš a prožíváš, s někým mluvit. Zkus si zvážit, jestli ve Tvém okolí ještě někdo jiný, než Alíkova poradna, komu by ses mohla svěřit a sdílet s ním.

  Přejeme Ti co nejklidnější dny
  Modrá linka

  Holky a láska

  Můj crush mi neodpovídá

  Ahoj Alíku,
  napsala jsem mému crushovi přes instagram a on mi odpovídal. Jednou jsem mu napsala „jak se máš, a on mi už neodpověděl... Dnes jsem mu psala znovu a zase nic... Myslíte, že třeba se snaží být zaneprázdněný? Nebo ztratil zájem ? (pokud o mně vůbec nějaký měl).... Každopádně hrozně mě mrzí, že mi neodepisuje, asi mě nemá rád...
  Děkuji za odpověď!!!!!

  holka, 11 let, 8. května

  Ahoj,

  je fajn, že se snažíš navázat komunikaci s klukem, který se Ti líbí. Oceňuji, že jsi mu sama napsala. Ptáš se nás, co znamená, že Ti neodpovídá. Někdy je to opravdu taktika, jak vypadat nedostupný, jak píšeš. To jsou ale jen dohady, ani já ani Ty nevíme, jak to myslí. Jeho chování může mít různé důvody a zná je nejlépe on sám. Úplně chápu, že Tě mrzí, že Ti neodepisuje. Je na Tobě, jak s tím naložíš. Můžeš ho zkusit oslovit osobně, třeba psaní moc nemusí. Anebo to můžeš nechat zatím být a dát tomu čas. Mezitím se můžeš věnovat sobě, třeba si Tě všimne sám. Zachovej se podle toho, co Ti říká intuice a co cítíš, že je správné.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Nešťastná láska a sebepoškozování

  Ahoj
  Hrozně se bojím svěřit ale zkusím to.
  Jednou jsem sem psala o tom klukovi jak se mi teď už 2 a půl roku líbí.
  V zimě se stalo že jsme spolu začali chodit. Byla jsem moc šťastná$> ale on se se mnou za měsíc rozešel. ;-(Nezvládla jsem to. Nechodila jsem do školy, pořád jsem brečela a začala jsem se řezat. Takhle jsem se řezala asi 3 měsíce. Teď mám samé jizvy. Naštěstí to nikdo nikdy nezjistil že jsem si ubližovala. V polovině dubna mi ten kluk řekl že si uvědomil že mě miluje a chtěl by se mnou zase chodit. Byla jsem opět šťastná a přestala jsem si ubližovat. V neděli 1. května jsem se s tím klukem mazlila a objímala. Bylo to hrozně fajn. Viděla jsem že mě má opravdu rád. Jenže v pondělí navečer mi přestal odepisovat na zprávy a já zase začala brečet. Včera večer mi jen napsal „ sory ale musíme se rozejít. Rodiče nechtějí aby jsme byli spolu“ . V tu chvíli jsem se hrozně rozbrečela. Pořád brečím i teď. Jsem hrozně nešťastná. Řekl mi že je to definitivní rozchod a já se s tím nedokážu smířit. Nedokážu bez něho žít. Je to nejlepší kluk na světě. Ale on mě přestal milovat kvůli našim rodičům. Chci umřít 😭 Včera jsem se zase řízla. Nedalo se to vydržet. Bylo mi hrozně ale tohle mi aspoň na chvíli pomohlo. Jenže problém že teď bude léto a nebudu to moct zakrývat mikinu. Takže jsem se rozhodla že od pátku mi je jedno kdo ty jizvy a nové rány uvidí. Třeba si aspoň rodiče uvědomí že mi zkazili vztah s jediným klukem kterého jsem opravdu upřímně milovala a pořád miluju a milovat budu. Snažím se věřit že jednou mě ten kluk zase bude nadevše milovat jako já jeho a zase spolu budeme chodit, a že už mě nikdy nikdy neopustí. Je to moje jediný přání.
  Prosím poraďte mi tedy co mám teď dělat. Já jsem úplně na dně chci umřít. Nedokážu bez něho žít 😭😭
  Prosím.

  holka, 5. května

  Ahoj,

  píšeš o tom, že jsi chodila s klukem, se kterým jsi byla šťastná, ale rozešel se s Tebou. Pak jsi si začala ubližovat - řezat se a nechodila jsi do školy. Začali jste ale spolu zase chodit, protože si kluk uvědomil, že Tě miluje a chce s tebou být. Přestala jsi si ubližovat. Teď se s Tebou zase rozešel a jako důvod sdělil, že si to nepřejí rodiče. Od té doby jsi moc smutná, pláčeš, nechceš bez něj žít a taky jsi se znova pořezala, je Ti jedno, kdo jizvy a rány uvidí. Ptáš se, co máš teď dělat.

  Představuju si, že nyní zažíváš spoustu myšlenek a pocitů a že jsi z rozchodu moc smutná. Je přirozené, že nevíš, co teď dělat a nedovedeš si život bez toho kluka vůbec představit, a právě ono říznutí Ti alespoň na chvilku pomáhá. Jsem moc ráda, že v tom nezůstáváš sama a napsala jsi nám.

  Přemýšlím, zda by se nenašla nějaká jiná možnost, než je řezání. Dobrou pomůckou je např. aplikace Nepanikař, kterou si můžeš zdarma stáhnout do telefonu. Najdeš zde tipy, co jiného můžeš vyzkoušet v momentě, kdy se chceš říznout a nebo zažíváš nějaké těžké pocity. Tento způsob by mohl také zajistit, že bys neměla už další jizvy, které bys musela schovávat.

  Vnímám, že Tě rozchod hodně bolí a tento kluk je Tvá velká láska a přeješ si, ať jste jednou zase spolu a nikdy Tě neopustí. To tak v zamilovanosti cítíme a přijde nám, že už žádná další láska nepřijde. Ale možná s odstupem času zjistíme, že ano. Je důležité však teď brát situaci, jaká je. K rozchodu smutek a pláč patří, i to je způsob, který pomáhá se s tím vyrovnat. Pokud se Ti chce plakat, klidně plakej. Napadá mne, že je dobré se věnovat i jiným povinnostem, věcem jako např. uklízení, učení do školy, setkání s kamarády, nebo něčemu, co Ti dělá radost a dojdeš tak na jiné myšlenky. Také se někomu svěřit, jak se cítíme a co prožíváme, umí být úlevné a pomáhá. Můžou to být rodiče, kamarádka, či např. učitelka ve škole nebo také školní psycholog. Někdo, komu důvěřujeme. Někomu pomáhá si své pocity a myšlenky psát.

  Chtěla bych Tě také podpořit v tom, že už nechceš své jizvy schovávat. Přijde mi to dobrý nápad a jako velmi odvážné.

  Kdybys potřebovala svou situaci probrat více dopodrobna, můžeš zavolat nebo napsat na některou z linek důvěry (https://www.capld.cz/linky-duvery-cr/).

  Přejeme hodně sil,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Kluk, který se mi líbí, mě praštil

  Ahoj všichni,
  Já chodím na tréninky (Po, út, čt) a je tam jeden kluk, který se mi hodně líbil. Jenomže teď, když u nás ve vesnici byly čarodějnice, tak jsem ho tam viděla. Jo tohle ještě v pohodě, prošel kolem mě a praštil mě. S ním šli ještě nějaký nechci říct vyloženě toxic kluci, ale prostě nějak tak. Já nechápu proč, ale prostě to udělal. Jinak se se mnou normálně baví, žádný problémem tam nebyl. Ale nemám na to se ho zeptat proč to udělal, asi by to řekl celé vesnici a to ,(pochopitelně) moc nechci. Můžete mi s tím poradit? Předem dík:)

  holka, 11 let, 1. května

  Ahoj,

  píšeš nám o tom, že kluk, který se ti hodně líbil, Tě bezdůvodně praštil. Nedivím se Ti, že nechápeš, proč to ten kluk udělal, taky mě to docela zarazilo. Není v pořádku, že Tě praštil, ať už k tomu měl důvod jakýkoliv. Píšeš, že ti kluci byli trochu toxic, možná je v partě kluků, kterým se chce zalíbit a tohle byl jeho způsob, jak to udělat. To je ale jenom moje domněnka. Jedině on ví, proč to udělal. Píšeš, že nemáš odvahu se ho zeptat, aby to nerozhlásil po celé vesnici. Říkám si, jestli tohle udělal na veřejnosti před lidmi, asi už o tom spoustu lidí ví. Jít se ho zeptat, co to mělo znamenat, není nic špatného, naopak postavíš se tím za sebe dáš najevo, že to nebylo v pořádku. Nechat to jen tak by mu mohlo dát zprávu, že si může dovolit takhle se k Tobě chovat. Chápu, že máš strach ho konfrontovat. Zkus popřemýšlet nad tím, co by Ti pomohlo. Jestli je pro Tebe lepší mu to napsat nebo říct, být u toho sama anebo s kamarádkou. Držíme Ti palce, abys našla odvahu postavit se za sebe, je to Tvé právo.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Nemá mě rád, ale kouká po mně

  Ahoj, potřebuji pomoct
  Už jsem tu psala o klukovi který mi dával zmatené signály, ale asi tak před týdnem a kus se to zvrtlo. Jeho kamarád mi po obědě řekl, že mě ten kluk nikdy neměl rád a že ať ho už nechám bejt. No a ten kluk který se mi líbí mi pak odpoledne napsal zprávu že by bylo pro nás oba lepší kdyby jsme se přestali bavit. Docela mě to zničilo protože pro mě by bylo lepší se s ním bavit. Ale to on asi nechce.
  Ale nejvíc mě naštvalo a do teď to nechápu proč se na mě díval, vždy se přede mnou předváděl, snažil se mě rozesmát a jednou když jsem ho obejmula tak se na mě potom usmíval.
  Jenže v některých těhle věcech pokračuje dál. Dívá se na mě když já se na něho dívám nebo na mě kouká za mými zády, zrovna když jsem smutná tak dělá že se snaží rozesmát celou třídu a jednou při obědě se sám nabídl že si sedne ke stolu kde jsem byla já a on to moc dobře věděl že tam budu. A navíc jednou se zmínil holce kterou údajně miluje. Prý je že školy a že se s ní baví. Docela mě to mrzí, nikdy na žádnou holku než jsem já nekoukal a to vím protože se na něho dívám snad celý den. Tak nevím kdo by to mohl být ale nevím proč o ní s nikým nemluví a nekouká na ní.
  Nevím co mám dělat, snažila jsem se ho vypustit z hlavy ale když tohle dělá tak mi to fakt nejde. Ale sám mi řekl že se mnou už nechce mít nic společného přitom vypadá že by se se mnou moc rád zase bavil, ale nevím jestli si to nevymýšlím v hlavě ale asi ne, I moje kamarádky vidí že to dělá. Je mi to velkou záhadou.
  Díky za odpověď

  holka, 30. dubna

  Ahoj,

  již poněkolikáté v poslední době jsi nám napsala o klukovi, kterého máš ráda a v jeho chování k Tobě se nevyznáš. Nově se přihodilo to, že Ti on i jeho kamarád dali slovně najevo, že se s Tebou nechce bavit. Ty bys ráda zachovala alespoň kamarádství a nerozumíš tomu, proč se k Tobě jinak chová mile, dívá se po Tobě.

  Přiznám se, že se vůbec nedivím, že jsi z rozdílu mezi slovní a „tělesnou“ komunikací zmatená. Věřím, že takové odmítnutí bolí a že je těžké poručit si a kluka, který se Ti líbí, si nevšímat. Napadá mě spoustu možností, proč Ti ten kluk teď jasně dal najevo, že si nepřeje, abys ho nějak zvlášť kontaktovala - sám si nemusí být jistý tím, co cítí, nebo si jistý je (ať už je to pro Tebe dobře nebo špatně) a nechce to řešit před spolužáky a kamarády ve škole. Může to být opravdu všelijak. Když si prolistuješ Alíkovu poradnu, třeba i rubriku Kluci a láska, určitě najdeš víc dotazů plných nejistoty, co si kdo myslí a cítí, nebo pochybností, jak o své lásce mluvit s kamarády, jak se nestát terčem posměchu a narážek ve škole atd. Není to v období dospívání nic neobvyklého.
  V předchozích odpovědích jsme Ti doporučovali počkat, až se kluk vyjádří. Teď už víme, že chápe, že o něj máš zájem Ty. Taky dal najevo, že on s Tebou teď v kontaktu být nechce ani jako kamarád. Nechci Ti slibovat, že se to změní, i když jeho chování k téhle domněnce svádí. Srdci těžko poručíš, přesto Tě chci podpořit, abys jeho vzkazy vyslyšela. Buď se mu po Tobě bude stýskat, když budeš trochu vzdálená, nebudeš vyhledávat kontakt, pak bude na něm, aby začal o Tebe a váš vztah usilovat. Nebo se časem podaří zapomenout Tobě a třeba si i všimneš jiného kluka, který Tvé city bude opětovat.
  Abys ses nemusela pořád trápit myšlenkami „co by, kdyby“, zkus si teď dělat víc radosti - sportovat, číst si, tvořit, malovat, hrát na hudební nástroj, blbnout s kamarádkami. Cokoliv, co Ti udělá radost, můžeš také zkusit nějaký úplně nový koníček. Chtěla bych Tě podpořit v tom, aby sis pro svěřování starostí (nejen s kluky) našla i někoho k povídání, kdo je Ti bližší než internetová poradna - mámu, sestru, tetu, kamarádku atp.

  Přejeme, aby raněné srdce brzy přebolelo.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Líbí se mi kluk

  Ahoj poradno.
  Mám další problém a vím že už jsem to sem jednou psala ale ta odpověď ( zamilování ) mi moc nepomohla, myslím že jsem ji jen špatně pochopila.

  Dnes jsem byla na kroužku a ten kluk ( budeme mu říkat DM)
  se mi začal líbit strašně víc, ale fakt hodně. Pořád na něj musím myslet a atd...... Jenže já s ním nemůžu chodit...
  Důvody:

  1. Je o 4 nebo 5 let starší než já
  2. Mám kluka ale moc se teď spolu nebavíme
  3. Asi má holku :(

  Ale dnes si mě vybral jako útočníka a vždy když jsem se na něj koukal tak se usmál, to nechápu :/.

  Moc se omlouvám za otravování a moc si vážím vaší odpovědi :-)
  Mějte se krásně

  holka, 12 let, 26. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám znovu o klukovi, který se Ti líbí, ale podle Tebe s ním nemůžeš chodit, i tak na něj hodně myslíš. Zkouším si představit, že to, co zažíváš, může být rozporuplné v tom, že sice máš kluka, ale líbí se Ti i jiný. A taky zároveň drásavé, že si „neumíš pomoct“ v tom, že se Ti prostě líbí jiný kluk. Opravdu si nejde poručit, abys nějakého kluka třeba přehlížela. Je přirozené, že se Ti líbí i druzí, mnohdy jsou to ti, kteří jsou nějak „nedostupní“. Nevybíráme si, ke komu cítíme sympatie, kdo se nám líbí, není třeba si nic vyčítat. Rozumím, že nevíš, co si počít, třeba když se na Tebe usměje - je to asi příjemný pocit, na druhou stranu to může být matoucí, protože nevíš, co čekat, co si myslí on.

  To, že se nám líbí třeba něčí vzhled je jedna věc, druhá pak je to, že postupně poznáváme, jestli si s druhým rozumíme i v komunikaci a jestli je tam oboustranný zájem. A to je pro vztah zásadní. Můžeš si na tyto otázky zodpovědět u Tvého kluka a i u toho, který se Ti líbí. Je v pořádku, když se Tvé vztahy různě proměňují a vyvíjí, skrze ně můžeš poznat i Ty sama, co bys od budoucího partnera chtěla a co během toho všeho zažíváš Ty. Dá to vlastně dost práce a učení, jak ve vztazích fungovat a komunikovat, zabere to taky dost času a nikdy není úplný konec. Je normální, že si v tom někdy nevíš rady. Důležité ale je, na co se chceš zaměřit Ty, na čem chceš pracovat a co bys Ty od toho všeho ráda. Napadá mě, že pokud ráda píšeš, mohla by sis všechny myšlenky kolem Tvé věci sepisovat do deníku a „ulevit“ si tak, ať toho nemáš plnou hlavu. Z Tvé zprávy mi přijde, že by sis to zasloužila ještě s někým podrobněji probrat a popsat to podobně jako nám – ať už to bude dobrá kamarádka nebo někdo z rodiny, neboj se svěřit. Možná budeš mít potřebu si o něčem z toho promluvit s jedním či s druhým klukem, to všechno jsou možné cesty.

  Dny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Holky a láska

  S mým klukem se bojíme chytit i za ruce

  Ahoj poradno,
  potřebovala bych poradit. Před dvěma měsíci jsem začala chodit s klukem, kterého jsem zmiňovala v minulém dopisu. Jsem s ním opravdu šťastná a jsem ráda že ho mám.
  Je tu však háček. Prakticky celý náš vztah je postaven online. Píšeme si doopravdy často, ale s mluvením v reálu je to horší. Už jsme spolu párkrát byli venku se projít a popovídat si, takže už jsme si celkem zvykli spolu i mluvit a ne jenom si psát. Jenže jednou jsme si řekli (tedy vlastně napsali), že když už spolu chodíme, tak se příště až půjdeme ven chytíme za ruce. Dvakrát jsme si to předem domluvili, ale ani jednou to nevyšlo. My se totiž oba toho druhého tak trochu “bojíme” po fyzické stránce. Psala jsem si s ním o tom a cítí to stejně jako já : chtěl by fyzický kontakt, ale bojí se. (pro upřesnění, tímto fyzickým kontaktem myslím jen např. držení se za ruce nebo objímání) Přijde mi, jako kdybychom mezi sebou měli nějakou neviditelnou zeď, která jakémukoli fyzickému kontaktu brání.
  Moje otázky tedy zní : Jak se takové zdi zbavit? Máme se vůbec pokoušet (vzhledem k našemu věku, on je o rok starší než já) se jí zbavit? Nemáme prostě s fyzickým kontaktem počkat až budeme starší?
  Předem děkuji za odpověď :-)

  holka, 13 let, 24. dubna

  Ahoj,

  jsem ráda, že jsi se svým klukem šťastná a rozumíte si. Věřím, že fyzický kontakt může být výzva, pokud jste spolu většinu času v kontaktu spíše online. Připadá mi skvělé, že se o tom spolu dokážete pobavit, říct si vzájemně, jak to cítíte. Zároveň je možná i výhoda, že to cítíte oba podobně, protože se pak dokážete vzájemně dobře pochopit. Ptáš se, jak tu neviditelnou zeď mezi vámi zbourat a jestli ji vlastně vůbec bourat. Je moc důležité, že přemýšlíte nad tím, zda vůbec už řešit fyzický kontakt, jako držení za ruce a obejmutí, anebo to ještě nechat být. Nemám na to jasnou odpověď. Myslím, že na držení za ruce či objetí není ani ve vašem věku nic špatného a klidně byste si takhle náklonnost mohli vyjadřovat. Otázkou je, jak to máte vy dva. Cítíte se na to připravení a chcete to? V tomto někdy bývají lidé ovlivněni okolím, zvlášť ve vašem věku. Možná na sebe můžete cítit tlak, že ostatní to dělají, a tak byste měli taky. Chci Tě ujistit, že nemusíte nic dělat jen proto, že myslíte, že se to od vás očekává. Pokud cítíte, že na to zatím připraveni nejste a je vám spolu dobře i bez toho, je to úplně v pořádku, užívejte si, že si povídáte a tohle nechte zatím být. Jestli ale oba vnímáte, že byste to chtěli, myslím, že stojí za to tu zeď zkusit odstranit. Opět není lehké říct, jak to udělat, myslím, že k tomu můžete dojít společně. Zkuste se spolu pobavit o tom, co byste potřebovali, abyste to dokázali. Proč vám to zatím nejde? Bojíte se něčeho? Případně čeho? Věřím, že když se tomu společně otevřete a budete spolu upřímně sdílet, co se s vámi děje, zeď začne pomalu mizet.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Líbím se klukovi, kterého nechci

  Ahojky.
  Trápí mně taková věc. Já chodím do kroužku, kde je spousta kluků. Jeden kluk se mi líbí, jenomže mám pocit že mě chce jiný kluk, kterého já nechci. Ten kluk, který se mi líbí mi ještě nikdy nic pořádně neřekl, zatímco ten co se mi nelíbí se se mnou chce bavit pořád, otvírá mi dveře, podává mi bundu, usmívá se na mě a pořád se mě dívá. Nechci vyznít jako fiflena co si ne něco hraje, ale je mi to nepříjemné a nechci nikomu ublížit.
  Co mám dělat, aby si mě ten kluk co se mi líbí všimnul a ten co se mi nelíbí si mě nevšímal?

  Míša, 14 let, 22. dubna

  Ahoj Míšo,

  věřím, že je Ti nepříjemné, když Ti projevuje náklonnost kluk, který se Ti nelíbí. Tedy na tom, že Ti podrží dveře nebo se na Tebe usměje, není nic zlého, ale jestli na Tebe pořád dívá, to už může být opravdu nepříjemné. Nechceš nikomu ublížit, vidím, že Ti záleží na pocitech druhých, to je moc dobře. Chci, abys věděla, že kdykoliv je Ti chování druhého člověka nepříjemné, máš právo říct mu to a požádat, aby to nedělal. Samozřejmě slušnou formou. Někdy v nás takové vymezení potřeb vyvolává pocity viny, že druhému ublížíme, ale opravdu je úplně v pořádku říct, co se Ti nelíbí. Dokonce si myslím, že když ten kluk bude vědět, na čem s Tebou je, bude nakonec také rád. Teď si možná dělá naděje na něco, co se nestane. Mohlo by pomoct domluvit se s ním, že s ním chceš mluvit, někdy, když na to budete mít klid. Potom mu řekni, jaké máš z jeho chování pocity a co bys potřebovala. Chci Tě ujistit, že pokud by to nepřijal a choval se k Tobě nějak negativně, je to už čistě jeho reakce. Ty máš právo vymezit si své hranice.

  Co se týče toho kluka, který se líbí Tobě. Nemusíš čekat, až on začne hovor s Tebou, je v pořádku, abys udělala první krok Ty. Chodíte do společného kroužku, to je skvělé, máte společný zájem, na tom můžeš stavět. Není třeba na to spěchat, od prvního rozhovoru se může vztah postupně posunout. Věřím, že dokážeš nakonec sama poznat, jestli se mu líbíš nebo ne.

  Držíme palce.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Ahoj, omlouvám se že píšu tak často, ale mám menší problém.
  Líbí se mi jeden kluk, a já mu asi taky, jenže my jsme se seznámili skoro před měsícem, a od té doby jakoby jsme byli ve slepé uličce. Když se vidíme, tak se potkáme očima (on na mě tak hezky kouká) ale já hned uhnu. A takhle to je už pár týdnů. Tak jsem si řekla, že když ho uvidím, usměju se na něj. Minulý týden jsem ho viděla třikrát, a vždycky jsem uhnula. Prostě když ho vidím, jakoby mě opustila odvaha a nemůžu se na něj kouknout. Prostě nemůžu. Chápu, že někdo má udělat první krok, ale já to prostě nezvládnu. Vim že v blízké době budeme asi spolupracovat na jednom projektu, ale bojím se, že se nějak ztrapním, nebo že se mu nelíbím.
  Co mám dělat?

  A ještě - jak být více přátelský člověk?

  Předem moc děkuji

  holka, 13 let, 16. dubna

  Ahoj,
  jsem moc ráda, že jsi našla někoho, kdo tě takhle zaujal. Nervozita je úplně normální, zvlášť v oblasti vztahů s druhými lidmi, kteří se nám líbí. Dej si dostatek času, připomínej si, že je to taky jen člověk a že je dost možná taky nervózní a užívej si společný čas u projektu.
  Na přátelskost není úplně recept, ale může pomoci zajímat se třeba o to, co druhý rád dělá.
  Péťa

  Holky a láska

  Ahoj poradně a celému Alíkovi,
  mám tu takový malinký problém. Já jsem si našla kluka (budeme mu říkat SO). To není ten problém, my se máme hodně rádi - chodíme spolu ven, držíme se za ruce a tak. SO chodí na jinou školu než já, ale chodíme do stejné jídelny. Pak mám spolužačku a zároveň „nejlepší kamarádku“ (třeba MA), a ještě kamarádku, která chodí na stejnou školu jako SO ale do jiné třídy (třeba VE). Společně se SO a VE jezdíme autobusem. Se SO každý den a s VE jenom v pondělí a úterý. SO vystupuje dříve než my dvě. Pak mi VE řekla že se nám přestane plést do vztahu(vím, že se tomu ještě nedá říkat vztah, ale dejme tomu), pokud splníme jednu ze dvou podmínek - buďto jí najdeme kluka, nebo si před ní dáme pusu(samozřejmě, že je to sranda, ale ona to evidentně vzala nějak vážně). Když jsme se SO byli venku, tak jsem mu to řekla a on řekl, aby s tím šla do háje (taky sranda, ale myšlena vážně. Snad to pochopíte.). Když mi to řekl, tak jsem ze srandy VE zavolala a řekla jsem jí jen „Ahoj VE, mám tě poslat do háje“ a típla jsem to. Měla to vzít jako srandu, ale vzala to jinak (naše stará dobrá VE...). Ona mi ani nezvedá telefon, neodpovídá na zprávy a mě to hrozně trápí.
  Abych se dostala k MA. Nejdříve bych měla vysvětlit, tuto situaci. Jednou jsme byli se SO venku po škole, než nám jel autobus. Byli jsme na té zastávce cca půl hodiny. Druhý den ve škole mi MA řekla, Že u ní budu spát (jako by to byl rozkaz). Máme totiž velikonoční prázdniny. Já jsem jí řekla, že to nepůjde, že mám už dohodnuté, že se SO půjdu ven a že mám dohodnutou babičku. No prostě, že mám celé prázdniny plné. Ona mi řekla, že jsem se SO moc často a když jsem jí řekla, že to není pravda, že jsme spolu jen půl hodiny čekali na autobus, tak na mě začala řvát, že je moje nejlepší kamrádka a že ona má být na prvním místě a že ona má být pro mě „zdroj štěstí“. Nevím, proč jsem nad ní jen nemávla rukou a neřekla si, že hold prostě není ta nejlepší kamarádka, že jediný, kdo je teď můj „zdroj štěstí“(my tak říkáme lidem, kteří nás dělají šťastnýma) by měl být SO, protože se na mě vykašlala nejlepší kamrádka. Nevím proč jsem to nevzala tak, jak by to vzal třeba SO. Mě to fakt hrozně trápí.

  Pak mám tady ještě jeden dotaz. Je to něco úplně mimo SO, VE a MA. Jde o mou „skvělou“ třídu a kluky v ní. Ještě v listopadu, jsem si našla kluka(třeba KO), který hned dostal covid a tři týdny kvůli tomu nemohl do školy. Když už přišel, tak se se mnou hned po týdnu rozešel, takže jsme spolu byli měsíc. Když se to dozvěděli i ostatní kluci, tak nejdříve byli naštvaní na něj, ale nedávno, jsem na hodinu matematiky musela sedět s jedním klukem. Chvíli jsme si povídali a pak jsem o přestávce slyšela, že KO a ostatní o mně říkají, že jsem děvka a já jim jen řekla ať aspoň mluví potichu. A nedávno mi vyčítali, že se se mnou KO rozešel. Řekli mi to i do očí (že jsem děvka)a pak se mi smáli a řvali na mě a házeli mi bačkory a svačinu do koše. Já jsem se rozbrečela ale to už oni nevěděli. Nejvíce mě na tom štve, že nevědí, jak se věci maj, jak jsme to s KO měli, jak to mám já. A taky mě štve, že si myslí, že se chvíli bavím se spolužákem (s jakýmkoli) a hned jsem děvka, hned se mi líbí, hned ho miluju apod. Prosím pomoc. Vážně se strašně trápím.

  Děkuji vám za váš volný čas za vaši trpělivost a omlouvám se za dlouhý dotaz.
  Holka, 12 let

  holka, 12 let, 15. dubna

  Milá dívko, 

  svěřuješ se poradně s tím, že tě trápí jak se ti zhoršily vztahy s tvými kamarádkami, když jsi navázala vztah s klukem. Jedna se ti vměšovala do vztahu, což vám nebylo příjemné a tak jste jí to dali najevo a druhá začala na tvého přítele hodně žárlit a vyčítat ti, že se jí nevěnuješ tolik jako jemu. Tebe trápí to, jak jsi zareagovala. Přijde ti, že jsi mohla reagovat méně impulzivně a spíš to přejít mlčením. Mrzí tě, že se nyní obě kamarádky teď od tebe odtáhly a přestaly s tebou komunikovat. Myslím si, že v obou případech byla podstata tvé reakce správná. Chování VE, kdy ti říká, že jí musíte najít kluka nebo si dát před ní pusu, opravdu není  dobře a nedivím se, že na to SO reagoval tím, že jí „poslal do háje“ a ty jsi jí to pak vyřídila. Možná to mohlo zazním víc v přátelském duchu, třeba to kamarádce vysvětlit, ať to nedělá, že vám to není příjemné a ujistit jí o tom, že vaše přátelství dál trvá, přestože máš nyní kluka. Myslím si, že jí to můžeš ještě takto dodatečně napsat. Je možné, že se cítí být nyní odstrčená, že už o ní nestojíš, když máš přítele. Ale také může být prostě uražená a tam s tím nic nenaděláš. Musíš to nechat na ní. Napiš jí třeba omluvu za tu přehnanou reakci a dál to nech být.  A s tou druhou kamarádkou je to podobné. Také jí můžeš napsat a popovídat si s ní o tom a pokud o její přátelství stojíš, tak jí to říci. Zbytek ale už nech prostě být. Víc pro to udělat nejde.  

  A pokud jde o tvůj druhý dotaz, kdy tě trápí to, jak tě vnímají kluci ve třídě. Vnímají tě jako přelétavou a takovou, která se hned na někoho upne a zamiluje se. Ty víš sama jak to je a opět tady není moc co vysvětlovat. Nech je být ať si myslí co chtějí. Postupně uvidí, že jsi nyní s jedním klukem a vztahy nestřídáš, jak oni si myslí. Nejspíš ta pomluva pochází z hlavy KO. A že se ráda bavíš i s kluky, tak na tom není nic špatného. Klidně buď dál přátelská. Prostě zkus nad tím mávnou rukou také. Ve třídě, ve tvém věku, vždy vyvolá určitý rozruch, když někdo začne s někým chodit nebo se s někým rozejde. Můžeš si  o tom popovídat se SO a zeptat se ho, co si on o tom myslí a jak by ti doporučil na to reagovat. Zkus také si promluvit přímo s KO a zeptat se ho proč má ten dojem, že střídáš kluky. Vždyť se rozešel on. Požádej ho ať už ve třídě nevyvolává  takové chování. A chápu, že ti je ta situace hodně nepříjemná ale myslím si, že ti to  chce nyní hlavně čas, že se to postupně zklidní a ostatní začnou řešit někoho jiného nebo s tebou navážou normální vztahy jako jste měli před tím. Držím ti palce. Poradce Centra Locika

  Holky a láska

  Jak se zalíbit klukovi?

  Dobrý den,
  Líbí se mi jeden kluk už od 7 let. Vadí mi že se se mnou poslední 3 roky vůbec nebaví. Vídám se s ním 3krát týdně na plavání. Další problém je v tom, že má holku. Jak se mu mám zalíbit?
  Děkuji za odpověď

  holka, 13 let, 17. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  líbí se Ti už dlouhou dobu jeden kluk, akorát se s Tebou poslední tři roky nebaví, i když se vídáte třikrát týdně. Zároveň víš, že má holku. Ptáš se nás, jak se mu zalíbit. Říkám si, že je to pro Tebe asi důležitý a sympatický kluk, když ho máš tak dlouhou dobu v hlavě. Je mi líto, že to teď není podle Tvých představ. Vzhled je jedna oblast a druhá je to, jak si rozumíte. Když si s ním povídáš, jaké to pro Tebe je? Často si představujeme u těch, se kterými vlastně nekomunikujeme, že by to bylo bez problémů a idealizujeme si druhého. Pak až s bližším kontaktem (povídáním o společných tématech, vzájemném zajímání se) zjistíme, jestli je to člověk, se kterým chceme prohlubovat vztah. Na vztah taky musí být vždycky dva a jsou v něm dobrovolně, s někým jsme si blíž, protože jsme podobně nastavení, podobně přemýšlíme. To jak se vztah bude vyvíjet nejde proto naplánovat. Zajímavá by byla otázka – v čem je pro Tebe tak speciální? V čem přesně se Ti líbí? Možná tyhle vlastnosti zpozoruješ i u jiných kluků, ale ještě jsi neměla čas to zjistit nebo je potkat. Důležité taky je, abys v tom všem zůstávala sama sebou a do ničeho se nenutila. Když se aktuálně s Tebou nebaví a neprojevuje zájem, tak je na Tvém rozhodnutí, jestli chceš dál něco zkoušet, anebo chceš jít dál a víc potkávat ostatní lidi a věnovat se sama sobě a tomu, co máš ráda - tohle často věci ujasňuje a dodává sílu. Sama pak uvidíš, jak se situace bude vyvíjet.

  Držíme ve všem palce,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak poznat, že se líbím klukovi?

  Ahoj,
  chtěla bych se zeptat, jak poznat, že se líbím jednomu klukovi. Koukala jsem se na pár starších dotazů, ale moc jsem toho na tohle téma nenašla. Vždycky si totiž chvíli myslím, že se mu líbím, pak zas že se mu líbí někdo jiný a už mě to nebaví;-(...
  Předem děkuju za odpověď:-)

  holka, 11 let, 16. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  už Tě nebaví to, že nevíš, jestli se líbíš jednomu klukovi. Zkouším si představit, že nevědět, na čem vlastně jsi, může být vysilující. Sama to nepíšeš, ale předpokládám, že se Ti zmíněný kluk v něčem líbí, něčím Tě zaujal. Tohle bývá často těžké „odhalit“, dokud si s tím člověkem reálně nepovídáme. Přirozeně to budou první jiné věci a společná témata (o škole, kroužcích, společných kamarádech), než hned otázka: „Líbím se Ti, nebo ne?“. Často jdou i z běžného kontaktu rozpoznat náznaky a sympatie – v celkovém chování, projevování zájmu o druhého (třeba kladením otázek), v úsměvech, v gestech, pohledech. Nejlépe to opravdu poznáš v přímé komunikaci, kde se všechno zmiňované odehrává. Je přirozené, že se můžeš cítit nesvá, možná nervózní, když dojde na Váš kontakt. Tak to často bývá, když nám na něčem záleží, neboj se ale zůstat taková, jaká zrovna jsi, není potřeba si na nic „hrát“. Můžeš se zamyslet – jak by ses chovala Ty sama, kdybys chtěla dát najevo zájem o druhého? Třeba Ti Tvé odpovědi na tuto otázku taky pomůžou dál. Neboj se svěřit i své dobré kamarádce, sdílení bývá úlevné a třeba na něco spolu ještě přijdete.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Ahoj Alíku a spol,
  mně se líbí, no dokonce bych řekla že miluju jednoho kluka, který je o tři roky starší než já a chodí do 8. třídy. Jednou jsem mu posílala jeden dopis, který si přečetl a dále nevím, co s ním udělal. Každopádně minulý týden jsem mu posílala další po mé kamarádce, která řekla, že mu ten dopis posílám já, a že je ode mne. Ten dopis si poprvé ani neotevřel a zahodil ho. Podruhé si ho otevřel, přečetl, a zase ho zahodil. Já jsem kvůli tomu brečela ve škole, protože já ho opravdu miluju, a chtěla bych se s ním bavit, ale nevím jak, popřípadě nevím co mu mám napsat, a nebo mu dát ten dopis sama osobně bez kamarádek.
  Děkuji

  holka, 12 let, 9. dubna

  Milá dívko, děkujeme za důvěru. Svěřuješ se poradně s tím, že miluješ jednoho kluka, který je o 3roky starší než ty ale nedaří se ti s ním navázat kontakt.  Zkoušela jsi mu posílat dopisy ale on je nejspíš ani neotevřel a zahodil je. Moc rozumím tomu, jak ti to musí být líto, když napíšeš někomu od srdce a on to takto odmítne. Je to od tebe odvážné a je  dobře, že ses nebála udělat první krok a otevřeně vyjádřit svůj zájem.  Možná se  jeho odmítavá reakce odvíjí od toho, že tím dopisem byl zaskočený. A je možné, pokud jsi mu v tom dopise přímo psala o tom, jaké k němu máš city, že z toho byl  překvapený.  A také to, že mu dopis předaly tvé kamarádky ho mohlo spíš zaskočit. Mohl si myslet, že si z něj třeba děláte legraci. Raději mu příště dopis dej ty sama. Píšeš, že se osobně zatím neznáte a tak on  v podstatě nevěděl o koho jde a jak je dopis myšlený. Doporučila bych ti se s ním nejdříve trochu poznat osobně. Třeba se naskytne příležitost na nějaké školní akci nebo se potkáváte na chodbě ve škole či jinde. Nejdříve by tě měl poznat a vědět kdo jsi. A nejdříve v neutrální, přátelském duchu. Dopis, ve  kterém píšeš o svých citech může opravdu být příliš a ten druhý vlastně vůbec neví, jak se k tomu postavit a co se od něj očekává. Zvláště pokud jde o kluky. Ti se v citech vyznají mnohem méně než dívky a cítí se být v tom hodně nejistí a zmatení.  To pak může vést k tomu, že mají ty odmítavé reakce a odtahují se. Proto je potřeba pomalu a spíše nejdříve navázat přátelství. Zkus najít něco, co by vás mohlo spojit. Něco, co máte společné, místo, kde se můžete potkat, téma o kterém si můžete promluvit a podobně. A uvidíš, jak se bude k tobě chovat. Zkus nejdříve ukázat zájem ale takový spíš lidský, přátelský. Teprve později pak ukaž své city. Nespěchej s tím. A i nadále rozvíjej hlavně to, co baví a zajímá tebe, hledej způsob jak být co nejvíce sama sebou a to bude k tobě přitahovat ty správné osoby.  Neupínej se na jednu osobu ale vnímej kolik i dalších zajímavých a přátelských osob, je kolem tebe. Tak ti v tom navazování prvních vztahů moc držím palce. Poradce Centra Locika.