Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Jak rozvinout vztah s holkou Alík radí dětem

  Kluci a láska

  Zdravím,
  potřeboval bych poradit. Jsem zabouchnutý do holky z mojí třídy (chodím do osmé), řekl bych že jsme docela dobří kamarádi, občas si povídáme a občas hrajeme video hry, ale problém je, že jsem introvert a nedokážu prostě s lidmi moc komunikovat, natož s někým, kdo se mi líbí. Hrozně rád bych za ní třeba o přestávku přišel a začal si povídat nebo alespoň s ní chatovat, což nedokážu a i kdyby, nevím ani pořádně nevím o čem. O těch klasických věcech jako zájmy apod. jsme si už povídali mockrát a už nevím o čem teď. Možná bych ji i rád někam pozval, ale je tu problém, který už jsem popsal a taky ten, že já po škole nikdy nemůžu (nebydlím ve stejném městě). Tak přemýšlím jestli mi někdo dokáže poradit nebo jestli mám s něčím takovým počkat třeba na střední nebo vysokou, kdy budu starší a budu možná moci zůstat po škole. (ještě doplněk - nechci, aby věděli rodiče o tom, že se mi někdo líbí nebo případně potom, že s někým chodím) Předem děkuji za odpověď. :(

  kluk, 14 let, 15. června

  Ahoj z Modré linky,
  píšeš nám o tom, že jsi zabouchnutý do holky ze Tvé třídy, ale je pro Tebe z více důvodů obtížné s tou holkou rozvíjet kontakt - jsi introvert a taky moc nevíš, o čem si s ní povídat, a ani pozvat ji nikam nemůžeš.
  Nejdřív Ti chci poblahopřát, že máš dobrou kamarádku. I to je vlastně moc fajn. Myslím, že to i tak může zůstat, ale kdybys chtěl něco víc, nějaké možnosti tu určitě jsou. Úplně to první je, že to, co jsi napsal nám, napíšeš nebo řekneš té holce. Klidně to, že bys moc rád s ní více komunikoval, ale že pro to pro Tvoje introvertní zaměření moc nejde - a že bys byl rád, kdyby Ti v tom pomohla. Nevím, jak ta holka zareaguje, ale stojí za to to zkusit. Po škole ji nemusíš ani nikam zvát, pokud to nejde, ale třeba s ní jít kousek ze školy a probrat, co bylo ve vyučování, co se vám podařilo, z čeho máte radost a co vám dělá starosti, nebo spolu něco poslouchat, pozorovat apod.
  Ke společným tématům mě napadá třeba už zmíněná hudba - společný poslech a písniček, hledání informací o skupinách nebo zpěvácích, překládání textů apod., nebo třeba poslouchání podcastů, čtení knížek, a povídání si o nich atd.
  Určitě je i možnost vztah rozvíjet později, až budeš mít více možnost a možná také, až se trochu více osmělíš. Je to jen na Tobě.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Kluci a láska

  Jak jí mám napsat, že se mi líbí?

  Dobrý den
  Jak mám holce že třídy se kterou si píšu na ig napsat že se mi líbí?
  Předem děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 24. června

  Ahoj,
  osobně si myslím, že není nutně potřeba psát přímo vyznání, ale skutečnost, že je ti někdo sympatický, můžeš vyjádřit i jinak. Když si se spolužačkou píšeš, určitě máte spoustu společných témat a rozumíte si. Projevuj zájem, ptej se jí na to, co jí zajímá a třeba se jí můžeš zeptat, jestli by s tebou nechtěla jít po škole ven, zasportovat si, do kina, nebo kamkoli jinam. Určitě z tvých náznaků pochopí, že je ti sympatická a líbí se ti bez toho, abys jí to musel psát přímo.
  Držím ti palce!
  Bára

  Kluci a láska

  Jak jí dát najevo, že se mi líbí?

  Zdravím Alíku a spol,
  je mi 14 let. Rozhodl jsem se Vám napsat, protože mám potřebu se někomu svěřit a říct, co mám na srdci.
  Na začátku tohoto školního roku se mi začala velmi líbit jedna slečna a myslím, že jsem do ní zamilovaný. Za měsíc opouštím základní školu a půjdu na střední školu. Velmi se obávám toho, že červen je úplně posledním měsícem, kdy tuhle holku uvidím. Bavil jsem se s ní pouze jednou, a to když jsem od ní potřeboval zjistit úkol pro bratra, když byl nemocný. Problém je však v tom, že mám velký strach jí to říct z těchto důvodů:

  1. Chodím již do deváté třídy a ona je teprve v šesté. Nevím, jak moc velikou roli hraje v tomto věku věkový rozdíl dvou let. A zda se jí kluci už líbí, nebo jestli to zatím neřeší. Také kvůli tomuto věkovému rozdílu má plno lidí z nějakého důvodu zapotřebí mě nazývat „pedofilem“, což si myslím, že opravdu nejsem. Nemůžu za to, že se mi líbí holka, které je 12 let. Taky si myslím, že 14 a 12 let není až zas takový drastický rozdíl.

  2. Mám velký strach z odmítnutí. Hezké a příjemné pocity lásky s převahou drtí smutné pocity a taková bolest u srdce. Každý den je mi velmi smutno a je to vidět na i venek. Proto když už mi je takhle smutno jen z toho, že se můj vztah s ní vůbec nikam nepohybuje, tak nevím, jak by mi bylo kdyby odmítla například se mnou někam jít.

  Snažím se, aby poznala, že se mi moc líbí, ale úplně nevím, jak na to. Když jde do školní jídelny, tak jí otevřu dveře a na chodbách se na ní vždy usměju. Co ale opravdu nechápu, je to, že jsou dny, kdy se naše oči střetnou a také jsou dny, kdy se na mě nepodívá vůbec. Už se taky stalo, že se na mě usmála, ale to byla vzácná výjimka. Nevím, jak mám poznat, jestli se jí také alespoň trochu líbím a nebo si vůbec nevšimla toho, že o ní mám velký zájem.

  Nemohli byste mi nějak poradit, jak jí více ukázat, že se mi moc líbí? Nějak se s ní seznámit, nebo dokonce i skamarádit?
  Je mi jasné, že s ní chodit asi nebudu, ale chtěl bych s ní alespoň kamarádit, protože mi hrozně chybí její přítomnost. Nemyslím si, že přijít za ní a říct, že se mi moc líbí je dobrý nápad, protože se ani jeden trochu neznáme. Jak jsem již uvedl bavili jsme se spolu pouze asi pět minut.

  Moc děkuji za Váš čas a předem děkuji za odpověď.

  Přeji hezký zbytek dne.

  kluk, 14 let, 6. června

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že je Ti líto, že nebudeš vídat holku, do které jsi zamilovaný.

  K Tvé první otázce, dvouletý věkový rozdíl skutečně není velký, je ale možné, že zatím jste opravdu v jiné vývojové fázi. Jak sám píšeš, nevíš, jestli se o kluky vůbec zajímá. Zkusit se s ní blíže seznámit však určitě můžeš. A jak to udělat? Neexistuje žádný jasný návod. Z toho, co píšeš, se domnívám, že jí svou náklonnost najevo dáváš. Někdy však tyto jemné náznaky nemusejí být dostatečné. Možná si myslí, že jsi prostě milý kluk. A třeba si Tvých gest všimla a teď přemýšlí, jak si je vlastně vyložit. Pokud oba zůstanete u gest a úsměvů, vztah se nemusí rozvinout. Tato gesta jsou prvním krokem k seznamování. Pokud na ně reaguje přívětivě, potom je možná čas udělat krok další. Můžeš jí třeba zkusit říct, že se Ti líbí nebo že má hezký úsměv. Také se na ni můžeš více vyptat bratra, nebo oslovit ji, že bys rád věděl, jak to bratrovi jde ve škole či něco podobného. Také můžeš zkusit zorganizovat pro začátek nějakou společnou akci, kam pozveš více lidí, mezi nimi i ji, abyste se více poznali. Třeba se domluvit s více spolužáky i bratrem a jít společně na zmrzlinu, do kina a tak podobně. A pokud sebereš odvahu, můžeš pozvat jen ji samotnou.

  Držíme Ti palce.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak to mám chápat?

  Ahoj alíku miluju jednu holku ze třídy jen problém je že má kluka který bydlí 700 km od ní na Slovensku ale i tak se ve škole objímáme a v chatu si posíláme srdíčka atd a já nevím jak to mám chápat

  kluk, 13 let, 4. června

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že bys rád věděl, jak jste na tom s holkou, kterou miluješ. A že pro Tebe může být její dost přátelské chování matoucí, když má kluka. Jak to máš chápat, Ti však říct nemůžeme, to ví jen ona. Jsou lidé, kteří se chovají přátelsky a skutečně to přátelsky myslí. Může to být i tak, že svůj vztah s tím klukem nevnímá jako smysluplný. Na to Ti však může odpovědět jen ona. Můžeš se jí zeptat buď přímo nebo můžeš zkusit zjišťovat v komunikaci s ní, jaký je pro ni vztah takto na dálku a podobně.

  Přejeme Ti prima dny.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Zamilovaný do kamarádky

  Zdravím Alíku
  nejspíš mám menší problém.
  Vypadá to že se mi povedlo zamilovat se do své nejlepší kamarádky. Chodíme spolu na tréninky do stejného oddílu a například pokaždé když spadnu ze stěny a sehne se ke mě mám neskutečné nutkání jí políbit a pořád na ni myslím.
  Ovšem nastává tu problém, je o dva roky mladší a ani nevím jaké sexuality případně je. Drásá mi to nervy a bojím se jí s tím že se mi líbí nějakým způsobem svěřit.
  Předem děkuji za případnou odpověď.

  osoba, 14 let, 24. května

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že ses zamiloval do své kamarádky. Dělá Ti ale starost, že je o dva roky mladší a nevíš, jaké je sexuality. Bojíš se jí s tím svěřit.

  Vážíme si důvěry, se kterou nám píšeš. Tvoje téma zní, že je čerstvé, a nedivím se proto, že může být křehké a že přitom zažíváš spoustu pocitů, které jsi předtím neměl. Představuji si, že Tě to mohlo vlastně překvapit a že teď váháš, jak k tomu přistoupit, chceš být opatrný. Do koho se zamilujeme si nevybíráme ani si to neporučíme. Nějak se to stane, třeba jako Tobě. Mohly k tomu přispět různé důvody – že se vlastně dobře znáte, rozumíte si, máte společná témata a zájmy, líbí se Ti její vzhled aj. Velkým dílem mohlo zapůsobit i adolescentní období, ve kterém se Tvoje tělo (s dozráváním hormonů) i psychika částečně mění a můžeš vidět jinýma očima třeba tuhle slečnu, která Tě teď přitahuje. Je to přirozený a často hezký proces u každého člověka a není třeba se za něj stydět nebo mu bránit.

  Rozumím, že se jí s tím obáváš svěřit. Zároveň si říkám, že na otázky, které pokládáš, dostaneš pravdivé odpovědi nejlépe od ní. Záleží ale na Tobě, jestli to téma otevřeš, můžeš si to rozmyslet, jak budeš potřebovat. Možná nastane dobrá příležitost a Ty ji s tím upřímně oslovíš, možná o tom začne mluvit ona, možností je hodně. Pokud jste dobří kamarádi, věřím, že bys mohl být dobře vyslyšen, možná si už i sama něčeho všimla. Nejde jen o to, o čem se bavíte, ale i o to, jak se k sobě chováte, jestli máte nějaká společná oblíbená místa, jestli se na sebe můžete spolehnout, jestli spolu rádi trávíte čas aj. Každý vztah to má jinak a taky se různě vyvíjí. Přeji Ti, aby se ten váš ubíral podle Tvých představ. Neboj se o tom popovídat s někým dalším, ke komu máš blízko, s kamarádem, někým z rodiny, ukáže Ti zase jiný pohled, třeba zažili něco podobného.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Miluju holku

  Ahoj Alíku a spol.chtěl bych se tě zeptat na pár pro mě důležitých otázek.
  Miluji 1holku z naší třídy,ale nevím jestli ona mě taky.Jak to zjistím?Je to 50|50% dnes jsme spolu hráli hry při informatice (učitel nám to dovolil)
  Ona je taková že se to dá těžko poznat.Kdyžtak ji napíšu na messenger,ale nevím co .Já jsem takový že bych jí napsal>Ahoj,jak se máš?
  Ale bude jí to asi divné,ale ve škole ji to nechci říkat stydím se .
  Předem děkuji za odpověď 😸

  kluk, 11 let, 23. května

  Ahoj z Modré linky,

  je hezké, že miluješ holku ze své třídy. Jak je na tom ona, můžeš buď odhadovat z jejího chování nebo se jí na to zeptat.
  Chápu, že když se stydíš, může pro Tebe být obtížnější s ní mluvit. Je však dobré to zkoušet a učit se to. Překonávat stud je v životě hodně důležité. Začít můžeš třeba právě tak, že si s ní budeš nejprve psát. Pokud by jí to bylo divné, klidně jí můžeš dát najevo, že nejsi moc upovídaný, že se Ti lépe píše.

  Užívej si lásky.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak říct holce, že se mi líbí?

  Ahoj, poslední dobou se mi líbí jedna holka a někdo mi říkal že i já jí ale moc mu nevěřím a chci se zeptat jak bych ji mohl říct že se mi líbí? A taky se hodně bojím že to nějak pokazim a že mi třeba řekne ať ji nechám napokoji

  kluk, 12 let, 20. května

  Ahoj,
  rozumím tomu, že oslovit holku, která se Ti líbí, může být těžké, a jsi z toho možná i trochu nervózní. Je dobré, aby ses jí svěřil ve vhodnou chvíli a na vhodném místě. Zkus ji třeba pozvat ven na procházku anebo si buď jistý, že Vás nikdo nevyruší. Nejlepší je říct upřímně to, co cítíš. Zkus si to třeba i říct pro sebe předem doma, aby sis potom byl jistý. Řekni jí, že se Ti líbí, a můžeš být i konkrétní a říct, co přesně se Ti na ní libí nejvíc, anebo jak se cítíš, když jsi v její přítomnosti. Zeptej se jí, jak to má ona a podle její odpovědi uvidíš, kam to bude směřovat dál. Pokud budeš upřímný, nemyslím, že můžeš něco pokazit. V nejhorším případě nebude opětovat Tvé pocity, ale na tom není nic špatného, můžete být i tak dál kamarádi.

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak poznám, co ke mně cítí?

  Dobrý den, líbí se mi jedna holka, ale nejsem si jistý jestli se jí taky líbím. Rozumíme si a občas to vypadá že ano, ale jindy to zase vypadá že se jí líbí jeden její kámoš. No a nevím jak zjistit, jestli má ráda mě, jeho, nebo snad ani jednoho z nás? Nemyslím si, že by mohla mít ráda nás oba. Nemáte nějakou radu? :-)

  kluk, 14 let, 19. května

  Ahoj z Modré linky,
  Svěřuješ se nám, že se Ti líbí jedna holka, ale nevíš, jak to vnímá ona. Proto se nás ptáš na radu, jak to zjistit.
  Zamilovanost může být krásné období, ale představuji si, že pokud nevíš, jak to vnímá druhá strana, tato nejistota může být i velmi náročná a zatěžující. Proto úplně rozumím tomu, že si přeješ vědět, co vůči Tobě cítí dívka, která se Ti líbí.
  Tuto otázku Ti dokáže zodpovědět jedině ona sama. Proto mě napadá, že jí můžeš dávat najevo svým chováním, že o ní máš zájem např. svými pohledy, úsměvy, přízní, můžete spolu trávit více času jen vy dva, apod.. Můžeš pozorovat její reakce na tvé chování. Ty Ti mohou napovědět, jak se situace asi má, ale nejjasnější odpověď samozřejmě získáš tak, pokud se jí přímo zeptáš. Představuji si, že to nemusí být vůbec snadné a může to chtít pořádný kus odvahy, ale je to nejúčinnější způsob, jak zjistit, jak to dívka Tvého srdce má. Zkus najít vhodnou chvíli, když budete spolu sami, abys měl klid a prostor tuto otázku kamarádce položit, nebo zvolit jiný způsob komunikace, který vám vyhovuje např. přes Instagram, SMS či jiným preferovaným způsobem. Při osobní komunikaci může být reakce autentičtější, na druhou stranu jí může Tvá otázka zaskočit a nemusí hned vědět, jak zareagovat. Na sociálních sítích si může vzít více času na odpověď, nebo se jí může odpovídat snáz, ale i tento způsob s sebou nese jistá rizika. Proto Tě chci podpořit, aby ses rozhodl pro způsob, který je Ti bližší, a který se Ti víc zamlouvá.
  Samozřejmě nedovedu odhadnout, jak Tvá kamarádka zareaguje, vše může dobře dopadnout, ale její odpověď může být i zamítavá. Je třeba se připravit na obě možnosti, ale ať to dopadne jakkoliv, budeš vědět, na čem jsi, můžeš se podle toho zařídit, a i kdyby o Tebe kamarádka neměla zájem způsobem, jaký o ni máš Ty, třeba i nadále můžete zůstat přáteli.

  Přejeme Ti pohodové jaro s kamarády.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Říct mu, že jsem do něj zamilovanej?

  Ahoj alíku, jsem gay a nejspíš jsem se zamiloval do mého nejlepšího kámoše ze školy. Neustále na něj myslím a dokonce se mi o něm zdají i sny. Vždycky když se mi podívá do očí mám strašnou touho ho obejmout,políbit, nebo prostě být s ním ve fyzickém kontaktu. Problém je že pořád říká( nevim jestli je to pravda) že je homofob. Spousta lidí z naší třídy to ví ( že jsem gay) a jsou s tím v pohodě . Někteří lidé z naší třídy si myslí že je ten kámoš ve skutečnosti gay a že se jen boji to přiznat a proto předstírá že ne homofob. Já osobně nevim co si o tom mám myslet. Ale už to psychicky přestávám dávat. Ve skole se chovám " jakože nic" ale moc mě to trápí. Opravdu nevím co s tím dělat a tak jsem se obrátil na vás. Mám mu teda říct že jsem gay? A když už jo mám mu říct že jsem do něj zamilovanej? Dík za odpověď.kluk,12 let

  kluk, 12 let, 16. května

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se s tím, že jsi zamilovaný do kamaráda, a chceš od nás vědět, jestli mu říct, že jsi gay, a že jsi do něj zamilovaný. Pohráváš si i s myšlenkou, že by kamarád mohl být také gay. Z chování druhého je možné usuzovat, co si druhý, myslí, cítí. Ale vždy je to pouze domněnka. Jak to ten druhý opravdu má, to ví jen on sám. Proto je ve vztazích tak důležitá komunikace. Jestli tedy chceš vědět víc, jak je to s kámošovou homofobií, můžeš si o tom s ním popovídat. Můžeš se ho klidně zeptat, co přesně mu na homosexualitě vadí. Také můžeš sondovat, jak by reagoval, kdyby zjistil, že je homosexuální někdo v jeho okolí. Podle jeho reakcí se můžeš rozhodnout, jestli mu to říct chceš nebo ne. I s tím můžeš začít postupně, pokud se rozhodneš, že chceš, aby to kámoš věděl. Říkám si, že pokud jste nejlepší kámoši, asi by bylo fajn, abys mohl být sám sebou a nic před ním nepředstírat. Vždycky je tu riziko, že by to kámoš nemusel zvládnout, a vaše přátelství by mohlo skončit. Na druhou stranu, pokud by to pro něj byla překážka, je otázka, jak opravdové jeho přátelství je.

  Co se týká případné neopětované lásky, je to vždy bolestivé, ale není jiná možnost, než si takovou lásku odtruchlit, věnovat se dál svým koníčkům i povinnostem a dívat se kolem sebe, jestli v blízkosti přece jen není ještě někdo další, kdo by mohl být fajn.

  Přejeme Ti bezstarostné dny
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Ahoj

  Před pár týdny jsem psal o mé holce. Všichni mi doporučovali ať se jí zeptám.
  A tak jsme jednou ze školy šli do knihovny. A já jsem se jí zeptal jestli mě má ještě ráda. Rozhovor:
  Já: Máš mě ještě ráda?
  Ona: Jo jo jo
  Já: Poslední dobou se mi zdá, že si mě už nevšímáš.
  Ona: (mumlá) Co co co, eee, všímám si tě.
  Já: Třeba když se potkáme v šatnách, tak mě nezdravíš...
  Pak jasně naznačila že se rozcházíme. Tak jsme se rozešli. Pár dní jsem byl smutný ale pak jsem zjistil velmi špatné věci o ní. Přehled:
  Lhala a lhala a lhala
  Knížku kterou jsem jí dal asi nečetla a používala ji jako složku na pracovní listy (musel jsem ji po škole ukrást z pod lavice, jelikož to pro tu knížku byl velmi nedůstojný osud.
  Bavila se více s nejmenovaným klukem než se mnou ( s toho nic není)

  Teď jsem rád, že jsem se s ní rozešel. Ale je pro mě bylo těžké se k ní normálně chovat. Nazvat ji jinak než krycím jménem pro mě byl supertěžký úkol.
  Pak s ní něco začalo dít. Vydávala zvuky vyšší než Olympus Mons. Měla tolik energie jako kdyby byla napojena na nukleární reaktor. Smála se věcem které byly pro ostatní kruté a naprosto nesměšné. Proto bych se vás chtěl zeptat na pár věcí.

  1. Jaký máte názor na ukradenou, tedy zachráněnou knížku?
  2. Proč je pro mě těžké se k ní normálně chovat?
  3. Jak si jí mám nevšímát?
  4. Jak se můžu zbavit spojitostí s ní?
  • už nás spolu na jedné soutěži viděla skoro celá škola.
  • lidé ze třídy nás často zmiňují
  1. a Proč se chová tak divně?
  2. b Je to nějaký druh holčičí puberty?
  3. c Potřebuje nějakou pomoc?
  4. Společně trénujeme na jednu akci, a mě je nepříjemné, že se s ní musím bavit. Co mám dělat?

  -na tuto akci jsme se přihlásili když jsme spolu ještě chodili
  7. Je normální, že jí vyčítám to, co mi provedla?

  Omlouvám se za tuto slohovku a doufám, že to zvládnete přečíst a odpovědět.

  Ahoj

  kluk, 12 let, 29. dubna

  Milý pisateli,

  popisuješ svůj vztah s bývalou přítelkyní. Zjistil jsi, že ti hodně lhala a teď pozoruješ její divné chování a nevíš, jak se k ní máš teď chovat a jak se vyrovnat s tím, jak se k tobě zachovala. Určitě je dobře, že jste se rozešli a ty máš v tom vztahu již jasno. A tak jako přišla úleva po tom rozchodu, tak postupně přijde i úleva z toho, jak se k tobě chovala. Postupně ti to časem bude jedno. I když ti věřím, že tě ta zrazená důvěra teď mrzí. Otevřel jsi jí své city a ona to takto zneužila. To je vždy vnímáno jako zrada a může nám to i hodně snížit na nějaký čas sebevědomí. Možná právě proto si to vyčítáš. Pokud jde o to její chování, tak mi přijde, že nyní je právě proto hlučná, aby přehlušila nějaké své vlastní nepříjemné pocity. Že prostě něco přehrává. Možná to je součást její puberty ale také to může být i její reakce na ten rozchod. Třeba zažila nějaké odmítnutí ona a teď se tímto způsobem z toho léčí. Lidé ze třídy i další lidé postupně pochopí, že spolu již nejste. I to chce čas. Vztahy se prostě vyvíjí a mohou vzniknout i zaniknout. To se děje pořád, tak tomu musíte všichni dát čas, ono to postupně vyjde najevo. A ostatní uvidí, že jsi v pohodě a přestanou to řešit také. Vnímej tu úlevu, jakou ti to přineslo, když ses smířil s tím rozchodem. Tak podobně se postupně zbavíš i dalších vzpomínek a výčitek. A s tou knížkou jsi udělal dobře. Mrzelo by tě to, že jsi jí tam u ní nechal. Tak to máš alespoň takovou trofej získanou zpět a jednou jí dáš někomu, koho si budeš víc vážit a koho mít zase rád a kdo bude mít opravdu rád tebe. Uvidíš, že to přijde. Tohle je tvá první zkušenost a vlastně i ta je moc důležitá. Alespoň budeš vědět, na co si v dalších vztazích dávat pozor a komu důvěřovat a komu ne. A na té akci to zkus prostě brát s odstupem. Bavíte se jako kamarádi. Zkus si jí všímat co nejméně to půjde. Také to se časem podá a přestane ti to tak vadit. Tak ti v tom moc držím palce. Je moc dobře, že se zajímáš o své vztahy, že se ptáš a hledáš, co je tvá cesta. To se ti určitě v životě zúročí. Poradce Centra Locika

  Kluci a láska

  Zdravím, líbí se mi spolužačka jenže mám problém ona mi nadává (doopravdy ne srandovně) a prostě mě nemá ráda dřív jsme se bavily ale v tu dobu se mi nelíbila a já se na ni vykašlal už se mi líbí rok ale říct jí to nemůžu protože nemám se všema dobré vztahy ve třídě s kdybych ji to řekl tak to řekne celé třidě a to nechci, a já vím že i kdybych ji to řekl tak se mi vysměje, a myslím že to ví protože jí to můj kamarád řekl… Prostě mě úplně nenávidí a nemá to cenu, snažil jsem se být milý ale nic. Jí se líbí starší kluci sportovci, co cvičí a takový ”bad boys” říkal jsem si několikrát že už ji nechci ale vždy když vidim její fotku tak se mi pořád líbí:-|. Co mám dělat? Děkuju za odpověď

  kluk, 12 let, 30. dubna

  Ahoj,
  bohužel nás v životě potkají i neopětované lásky. Moc mě to mrzí, že to s kamarádkou neklaplo. Možná je teď ten správný čas věnovat se svým koníčkům a kamarádům a o lásku se teď nestarat. Soustřeď se na sebe a na aktivity, které děláš rád, uvidíš, co to udělá.
  Měj se krásně!
  Péťa

  Kluci a láska

  Miluji jednu holku, co dál?

  Ahoj., každý den se ve škole vídám s jednou holkou kterou miluju ale nevím co mám dělat . Předem děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 16. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že miluješ jednu holku, ale nevíš, co dělat dál. Vídáte se ve škole. Z Tvého psaní nevím, jestli jste v kontaktu a máte k sobě blízko, anebo jsi do ní zamilovaný a kontakt ještě pořádně nezačal, odpovím proto obecněji. Přijde mi důležitá otázka, jak moc se znáte? Zamilovanost může přijít tak, že nás druhý něčím „okouzlí“, je nám sympatický, líbí se nám, co dělá a jak se chová. Je to celá bouře emocí a je normální, že Tě někdy ovlivní tak, že si nevíš rady, jak dál, necítíš se ve své kůži nebo jsi z toho celý nervózní . Později můžeme zjišťovat, jak nám samotným je v kontaktu s druhým a jestli si rozumíme a máme společná témata. To jsou pomalé kroky, které mohou zamilovanost přehoupnout v to, že druhého opravdu milujeme. Je normální si nevědět rady v tom, jak se dál zachovat, abychom vztah posunuli, abychom se druhému přiblížili. Je to často o zkoušení a hledání. Můžeš proto hledat příležitosti (ve škole, ve volném čase, při cestě ze školy..), jak spolu trávit víc času. Být s druhým sám za sebe – na nic si „nehrát“ a dát najevo zájem o druhého, to jsou jedny z důležitých součástí vztahů. Často pomáhá utřídit si myšlenky a přijít na nové nápady tak, že to někomu podrobněji povíš. Může to být kamarád, kterému důvěřuješ, může to být někdo z rodiny, kdo Ti je blízko. Neboj se svěřit, pravděpodobně taky zažili něco podobného. Moje představa o tom, co bys ještě potřeboval anebo s čím si nevíš rady, je teď neúplná. Proto pokud budeš mít zájem, rádi Tě vyslechneme na Modré lince, můžeš se ozvat do chatu nebo zavolat (https://www.modralinka.cz/).

  Hezké jarní dny,
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Ztratila o mě zájem?

  Ahoj
  Jsem na primě na gymplu a od prosince chodím s jednou holkou.
  Byla chytrá, krásná, rozuměla mi, myslel jsem si, že je dokonalá. Dal jsem jí knížku, dala mi překrásné Valentýnské přání, jenže...
  ...Přestávala se mnou mluvit, nezdravila mě, po neustálém očním kontaktu před začátkem vztahu si mě vůbec nevšímala. Snažil jsem se s ní více komunikovat, ale nepovedlo se. Jako kdybychom spolu vůbec nechodili. No, asi fakt ne. Dneska při obědě byla za mnou v řadě a tak jsem se zeptal, jestli chce přede mě. Rázně odpověděla „Ne.”, jako kdyby se mnou neměla nic společného.
  Ví to jenom moji kamarádi. Rodičům jsem to neříkal, jelikož by se mnou mluvil asi celý víkend nonstop. Prosím vás, znamená to, že o mě nemá zájem, nebo něco jiného? Co s tím mám dělat?

  p.s. Nevím, že bych jí něco udělal.

  kluk, 11 let, 8. dubna

  Ahoj,
  chování Tvé dívky mě mrzí, a úplně chápu, že jsi zmatený, když nevíš, co tu změnu chování způsobilo. Když si nás někdo, koho máme rádi, přestane všímat, může to být hodně zraňující. Ptáš se nás, jestli její chování znamená, že o Tebe už nemá zájem. Těžko říct, nikdo jiný než ona neví, co se jí honí hlavou, a proč se k Tobě začala chovat jinak. My můžeme spekulovat a snažit se přijít na to, co se stalo, ale pouze ona Ti to může říct přesně. Myslím, že si zasloužíš vědět, na čem jsi, a jestli Tě má stále ráda. Je úplně v pořádku za ní jít, svěřit se jí s tím, jak se cítíš, jaké chování teď u ní pozoruješ, a chtít po ní vysvětlení. Pak už záleží na tom, co Ti řekne. Umím si představit, že třeba může procházet něčím těžkým, třeba se v jejím osobním životě něco děje, a proto nemůže vztahu teď tolik dávat, ale to jsou opravdu jen spekulace. Podle její reakce poznáš sám, jak se cítíš a zda chceš s dívkou dál chodit a vztah společně napravit nebo ne. Obojí je v pořádku. Je důležité, aby Ti ve vztahu bylo dobře.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak oslovit holku?

  Dobrý den,
  líbí se mi jedna holka. Každý den už po dobu asi měsíce a půl si spolu píšeme. Strašně rád bych s ní šel ven, ale já jsem typ kluka, co se před novýma holkama stydí a není moc schopnej komunikovat. Hrozně se bojím, co by stalo atd.. Jak se jí mám přes chat zeptat zda nechce jít ven? Co potom venku dělat? Měl bych jí hned při prvním venku říct, že se mi líbí a popřípadě jak a jak potom reagovat na odmítnutí nebo na to, že se jí líbím také? Poslední dobou, co si píšem tak už nevím o čem moc si psát...

  kluk, 6. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o tom, že jsi v kontaktu s jednou holkou a rád bys s ní navázal bližší kontakt, ale nevíš jak. Hlavou se Ti honí spousta otázek, které se té holky a komunikace s ní týkají.

  Začnu tím, čím jsi skončil - poslední dobou nevíš, o čem si s ní psát. Můžeš jí psát víc o sobě, svých zájmech, rodině, o tom, co Tě baví, jaké máš sny, co se Ti líbí nebo nelíbí, a na to samé se ptát i jí. Tím se lépe poznáte, a Ty budeš více vědět, jak ji oslovit i o čem se s ní bavit.

  Rozumím tomu, že máš z bližší komunikace obavu a představuješ si, „co by kdyby“. Zkus to ale vzít pěkně od začátku: Nejdříve zkus té holce říct, jestli by s Tebou nešla ven. Můžeš to říct úplně normálně (třeba - „Nešla bys se mnou někdy ven, třeba zítra, nebo jindy?“. Je dobré vědět, co to znamená „ven“, je dost možné, že se na to ta holka zeptá. Může to být park, cukrárna nebo pizzerie, workoutové hřiště, podle toho, co u vás v okolí máte. Dá se vyrazit i na kole, inlinech apod. Nevím, co na to ta holka poví, může se stát, že Tě odmítne - ale za zkoušku to určitě stojí. Venku si pak můžete povídat, můžeš (podle jejích zájmů) jí něco ukázat (třeba nějaký pozoruhodný strom, květiny, sochu, turistickou atrakci apod.), povídat něco zajímavého o místě, kde budete apod. Jak jsem už psala, když budeš vědět, na co se ta dívka zaměřuje, bude to pro Tebe jednodušší.
  Říct té holce, že se Ti líbí, můžeš i přes chat, i na přímo, zase přirozeně a normálně. Většinou kluci říkají „Chtěl bych Ti něco říct… líbíš se mi…“, ale udělej si to tak, jak se bude chtít Tobě. Na případné odmítnutí člověk většinou reaguje tím, že upřímně řekne, jak se cítí, například „to je mi líto“, ale nijak dále netlačí nebo nepřemlouvá. A na opětování citu většinou reaguje spontánně - vyjádřením radosti, nebo třeba úsměvem, pohlazením apod.

  Přejeme Ti, aby sis své zamilování hezky užíval a všechno dopadlo tak, jak si představuješ (a i kdyby ne, stojí určitě za to i to hezké, co teď prožíváš).
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak si vybrat holku?

  Ahoj,
  v naší třídě A se mi líbí 3 holky a v B 2. Nevím jak si vybrat, chápu že jsem na to ještě moc mladej ale i tak jak bych to měl udělat. Jo a další jak na holky udělat dojem nebo se nějak zvíraznit abi si tě všimly. Jako poslední otázka je jak vyznat lásku holce či se jí zeptat jestly mě myluje a je vůbec dobrý se jich ptát nebo radši počkat. Vím že je toho moc ale prosím odpovězte. Díky moc.

  kluk, 13, 5 let, 2. dubna

  Ahoj,
  je v pořádku, že se Ti líbí více holek najednou a je fajn, že by sis mezi nimi chtěl vybrat. Záleží hodně na tom, jestli ty dívky znáš a víš o nich něco víc. Předpokládám, že holky z vaší třídy aspoň trošku znáš. Je fajn všímat si, jestli třeba máte nějaké společné zájmy, nebo témata, o kterých mluvit. Přirozeně je člověku dobře s někým, s kým si má co říct a má podobné názory. Myslím, že je úplně v pohodě nechat tomu trochu volný průběh a počkat, s kterou z dívek Ti bude nejlépe a se kterou by ses případně chtěl sblížit. Nemusíš na sebe tlačit. To, že se Ti holka líbí, nemusí znamenat, že s ní musíš navázat nějaký bližší vztah.
  Ptáš se, jak zaujmout, jak se zvýraznit. Nejlepší je být sám sebou. Kdyby ses stylizoval do něčeho, co pro Tebe není přirozené, mohl by ses holkám zalíbit pro něco, co ve skutečnosti není opravdové a to by nemuselo klapat. Věřím, že najdeš někoho, komu se budeš líbit pro to, jaký jsi. Vyznání lásky, pokud to tak cítíš, je také dobré udělat co nejvíc přirozeně. Nejlepší je ve vhodné chvíli říct, co cítíš a co bys chtěl. Držíme Ti palce.

  Modrá linka