Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Je moje váha v pořádku? Alík radí dětem

  Moje tělo - váha

  Ahoj je mi 12 měřím 154 a vážím 39kg, je má váha v pořádku?

  holka, 12 let, 18. června

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto v pořádku a nemusíš mít žádné obavy. Pokud i chceš udržet optimální váhu i do budoucnu, nerezignuj na zdravý životní styl a dodržuj pestrý a vyvážený jídelníček, stejně jako dostatek pohybu. Potom si nebudeš muset dělat starosti se svou váhou ani do budoucna.
  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - váha

  Otázky na mou váhu

  Ahoj, moc se omlouvám že otravuji ale mám otázku- je mi 12, vážím 36,2 kg, měřím 155cm.

  1. Je normální že jsem tak nízká?
  2. Jak moc musím zhubnout abych měla normální váhu?
  3. Jak mám zhubnout?
  4. nelíbí se mi že mi jdou vidět žebra co mám dělat je na to nějaká mast????

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se nás, jestli je v pořádku Tvá výška a váha, a jak případně zhubnout. Tvé tělo je v období, kdy se vyvíjí a s tím je spojena taky změna váhy i růst. Z údajů, které píšeš, mi opravdu nezní, že bys potřebovala hubnout. Píšeš, že Ti jdou vidět žebra a to bývá často naopak u lidí, kteří by mohli klidně na váze přibrat. Mast, která by zakryla viditelná žebra neexistuje. Odborně Ti poradí ale Tvůj praktický lékař anebo výživová poradkyně, kteří Tě uvidí a pobaví se s Tebou naživo. Důležité je svěřit se s tím někomu blízkému dospělému v Tvém okolí – třeba rodičům, prarodičům. Řeknou Ti na to zase svůj pohled a případně Ti pomůžou v dalších krocích. Přála bych Ti, aby ses postupem času cítila ve svém těle příjemně a spokojeně.

  Hezké prázdninové dny přeje
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Je to normální váha?

  Ahoj, dneska jsem projížděla poradnou a viděla jsem nějakou dívku v mém věku a mé výšce jak váží o skoro 20 kilo míň jak já a někdo odpovídal že je to normální. Je ve 12 50kg v pořádku? Příjde mi to jako hrozně velká váha. btw měřím 157 cm.
  D+kuji předem za odpověď-

  holka, 12 let, 26. června

  Ahoj,
  ano, je to přesně tak. Pro dvanáctiletou dívku, která měří 157cm, je padesát kilogramů naprosto optimální váha. Pokud v tomto veku a při této výšce vážíš skutečně o dvacet kilogramů méně, jedná je o velmi výraznou podváhu, kterou by už rozhodně měl řešit odborník. Taková podváha už totiž představuje ohrožení zdraví.
  Bára

  Moje tělo - váha

  Mám velké břicho

  Ahoj
  Vážím 55 kg a měřím 171 cm. Tlustá nejsem, ale zdá se mi, že mám velké břicho. Což je asi kvůli tomu, že denně sním 4 suchý rohlíky. Ve škole sice sním oběd, ale přijdu domů a vezmu si rohlíky nebo to co měli rodiče k obědu. Nejím to, protože bych měla hlad, ale protože na to mám chuť. Velké břicho mám možná taky protože ho má mamka, babička i teta. Někdy když doma nejsou rohlíky nebo něco, tak třeba celé odpoledne nejím, ale večer, když mamka přijde z práce a donese rohlíky nebo jakékoli pečivo, hned ho sním😔. Potom většinou cítím, že mám velké břicho.
  Jak přestat tolil jíst rohlíky?
  Je to opravdu tak špatné?
  Pomáhá na to cvičení?

  holka, 13 let, 22. června

  Ahoj,
  skutečnost, že máš „velké“ břicho, může mít celou řadu příčin. Na vině mohou být například genetické dispozice, které předurčují typ postavy - tzn. že někteří lidé mají například postavu typu „jablko“ nebo „hruška.“ S těmi samozřejmě není možné nic udělat a člověk se s nimi musí smířit.
  Ale stejně tak je možné, že je na vině tvůj jídelníček. Stravování tak, jak ho popisuješ, rozhodně není ideální a měla by ses nad ním zamyslet. Chápu, že máš chuť na pečivo, ale sníst za den čtyři rohlíky rozhodně není ideální varianta. Zkus postupně množství pečiva omezovat a místo něj zařazovat kvalitní potraviny, které tvému tělu něco dají. Je totiž také klidně možné, že tvá chuť na pečivo pramení z toho, že tvé tělo některé živiny postrádá a proto si je kompenzuje touto chutí. Také bych si troufla tvrdit, že chuť na pečivo může souviset i s půldenním hladověním, které rozhodně také není optimální. Věřím, že když svůj jídelníček změníš, určitě se výsledky dostaví.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Problém s váhou?

  ahoj,mám problém s váhou před 2 týdny mi bylo 12 měřím 148,5 cm a vážím 48 kg.
  v oblasti břicha mi přijde že jsem strašně tlustá jak bych měla zhubnout ? měla bych zhubnout ?

  děkuji za odpověd holka která si neví rady 12 let.

  holka, 12 let, 13. června

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám se starostmi o svou váhu. Přijdeš si v oblasti břicha tlustá a ptáš se, jestli a jak zhubnout. V období dospívání je přirozené, že se Ti mění tělo a váha se různě posouvá. Zároveň by výkyvy neměly být extrémní a taky je důležité, aby ses Ty sama ve Tvém těle cítila zkrátka dobře, příjemně. Pokud tomu teď tak není, tak mi přijde jako první fajn krok se s tím svěřit, podobně jako jsi napsala nám, někomu ve Tvém okolí, komu důvěřuješ – možná jednomu z rodičů, prarodičů, sourozenců, kamarádů. Možná bude těžší začít, ale pak od nich uslyšíš jejich pohled a můžete spolu vymyslet, co zkusit dělat dál. Možná se budete chtít i poradit s nutriční specialistkou (odbornice na výživu), která Ti pomůže upravit jídelníček tak, aby Ti žádné živiny nechyběly. Hladovění totiž určitě není zdravý a dlouhodobě trvající způsob, jak se cítit v těle dobře. Můžeš se i Ty sama zamyslet, jestli bys mohla v Tvém jídelníčku něco změnit – například přidat kvalitní potraviny, ovoce, zeleninu, dobré bílkoviny, vlákninu i tuky a naopak ubrat průmyslově zpracované potraviny, cukry a sladké nápoje. Není to jen o jídle, ale taky o kvalitním a dost dlouhém spánku a pravidelném režimu, například bez ponocování. Možná máš nějaký oblíbený sport nebo se ráda procházíš (se psem, s kamarádkou), jezdíš na kole, plaveš… Zkus si najít tu „svou“ oblíbenou pohybovou aktivitu, které se budeš věnovat pravidelně a ráda. Někdy je fajn ji dělat s někým, ať se můžete navzájem motivovat. Zároveň chci dodat, že velkým dílem můžeme ovlivnit to, jak se tělo bude vyvíjet a růst, ale taky je tam stále velká část, kterou jsme dostali v genech zděděnou po předcích. Budeš taky ještě růst do výšky a během pár let se všechno postupně ustálí. Přála bych Ti proto taky dost trpělivosti a laskavosti k sobě samé, když nebude hned vše podle Tvých představ, je to dlouhodobý proces.

  Ať máš hezké letní dny a držíme palce,
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Vážím málo?

  zdravím, píšu ohledně váhy vážím 38 kg, je mi 12 a měřím 164 cm je moje váha v pořádku (některé moje spolužačky váží i o 10 kg víc a to jsou nižší než já)

  holka, 12 let, 25. května

  Ahoj,

  Tvá hmotnost je nižší než by správně vzhledem k Tvému věku měla být. Proto by ses mohla domluvit s Tvou praktickou lékařkou/lékařem, a požádat ji/jej o doporučení zdravého jídelníčku Tobě na míru, s kterým Ti může pomoci nutriční sestra, nebo výživová poradkyně,/poradce. Do takovéto akce je samozřejmě nutné zapojit i rodiče, protože jsou to oni, kteří určují režim a životosprávu v rodině, která se týká všech členů rodiny.

  Přejeme Ti příjemné jaro se spolužáky.
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Jaký pohyb na zhubnutí?

  Ahoj,
  mám dotaz ohledně hubnutí. Všude píšou že když chce člověk zhubnout, měl by zdravě jíst a mít dostatek pohybu. Co za pohyb by to mělo být? Je to jedno? Stačí třeba pravidelná dlouhá procházka nebo by to měl být spíš běh? A pomáhá jízda na kole?
  Předem děkuji za odpověď, doufám že to není zbytečná otázka.

  holka, 12 let, 20. května

  Ahoj,
  je dobře, že se zajímáš o to, jak dopřát svému tělu zdravé jídlo a pohyb. Zajímá Tě, jaký pohyb by to měl být. Ideální je, aby Tě pohyb bavil, protože tak je velká šance, že se mu budeš věnovat pravidelně a dlouhodobě. Pro někoho je to tanec, pro někoho posilovna, nebo i sport, který se dá hrát ve dvojici (squash, badminton), je možné cvičit doma, jít si zaběhat, populární je dnes i pole dance. Možností je opravdu spoustu. Nedokážu odhadnout, co by Tě mohlo bavit, můžeš zkusit víc věcí a uvidíš, co Tě zaujme. Ale rozhodně se počítá třeba i jen chůze. Pokud jsi třeba zvyklá do školy jezdit autobusem, nebo Tě vozí rodiče, můžeš to nahradit chůzí, není-li to daleko. Jízda na kole určitě pomáhá též. Jakýkoliv pohyb se počítá a je pro Tvé tělo užitečný. Jen chci, abys věděla, že nic se nemá přehánět, ani zdravá strava nebo sportování. Pokud chceš zhubnout, zkus se vyvarovat dietám a zakazování některých potravin. Zkus jíst vše, ale v přiměřeném množství. Můžeš se zaměřit na to, co Ti říká Tvé tělo, třeba jestli jsi už sytá, není nutné dojídat porce apod. Měla by to pro Tebe být zábava/výzva, ne utrpení nebo trest. Kdyby se Ti zdálo, že se v tom ztrácíš, obrať se na nutričního terapeuta, ten Ti dokáže nastavit na míru pohyb i jídelníček.

  Držíme Ti palce.

  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj, chci se zeptat jestli je moje váha v pořádku - vážím 57kg a měřím 170cm.
  Mám něco zhubnout?

  holka, 12 let, 21. května

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální a vůbec si s ní nemusíš dělat starosti. To ovšem samozřejmě neznamená, že bys měla rezignovat na zdravý životní styl. Dodržuj zdravý a vyvážený jídelníček, soustřeď se na dostatek pohybu a nebudeš se o svou váhu muset strachovat ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Ahoj, mám nadváhu ? Vážím 56kg a měřím 162cm
  Jak mám zhubnout?
  Předem děkuji za odpověď Olivia.

  holka, 14 let, 12. května

  Ahoj,
  tvoje váha je v normě, rozhodně nemusíš hubnout.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo - váha

  Ahoj
  Chtěla bych se zeptat jestli nám normální váhu. Vážím 55 kg a měřím 171 cm. Některé BMI kalkulačky mi ukazují, že mám podváhu a některé, že mám normální váhu. Já si nemyslím, že mám podváhu. Jím dost. Někdy sním denně i 4 rohlíky. Vždy když mamka přijde z nákupu hned se jdu podívat co koupila, protože mám chuť na pečivo. Málokdy mám hlad spíš mám na to chuť. Denně sním 3 kusy ovoce a vypiju 2 litry čisté nebo minerální vody. Sladkosti si dávám tak 1‐2 do týdne ( někdy i trochu víc). Žádný sport nedělám, ale asi 3x týdně cvičím.
  Je moje váha normální?
  Myslíte, že je můj životní styl v pořádku a měla bych v tom pokračovat?
  Předem děkuji za odpověď.
  Přeji hezký den.

  holka, 13 let, 8. května

  Ahoj,
  BMI kalkulačka nepřináší u dětí přesné údaje, proto se nedoporučuje ji používat. Pokud máš starost, že máš podváhu, můžeš se na to zeptat třeba svého praktického lékaře, až půjdeš na preventivní prohlídku. Co se týká zdravého životního stylu, je určitě třeba alespoň nějaký pohyb - který máš a také je důležité, abys nehladověla a jedla pestrou stravu, kde you obsaženy všechny potřebné živiny.
  Měj se fajn!
  Péťa

  Moje tělo - váha

  Dobrý den. Potřebovala bych poradit, nebo říct co mám dělat... je mi 14, měřím 158 cm a vážím 38kg... je to hodně málo, ale nejím maso.. mám k tomu odpor. Jím strašně málo i vajíčka nebo nějaké fazole. Co mám dělat? Jak se donutit jíst? Děkuju za odpověď:-(

  naty, 14 let, 1. května

  Ahoj,
  s jídlem je to trochu složité, zvlášť v dětském věku. Každé tělo se vyvíjí jinak, něco jiného nám chutná, jinak rychle přibíráme. Pokud máš starost, že jsi moc hubená, domluv se s mamkou a stavte se spolu za lékařem, aby ti pomohl přijít na to, proč nepřibíráš. Důležité je, abys nehladověla a měla pestrou stravu.
  Držím palce, ať se to brzy vyřeší.
  Péťa

  Moje tělo - váha

  Ahoj,
  od začátku roku mám problém s jídlem. Začalo to úplně nevinně, nejdříve jsem jen upravila svůj jídelníček a snažila se si udržet zdravý životní styl. Jen se to trochu zvrtlo. Začala jsem si hlídat více svou váhu, postavu a taky začala hubnout. Snažím se sníst za den minimum jídla a přestala jsem si do školy nosit svačiny. Když toho sním víc, třeba větší porci, mám hrozné výčitky svědomí. Kontroluju kalorie, porce, kolikáté jídlo to v daném dni je. Často se vážím, pokaždé, když moje váha klesne, mám z toho radost. Maminka i doktorka si mého úbytku na váze všimly, a hlavně mamka se o mě strachuje, ale pořád jsem neklesla k podváze a podle BMI kalkulačky mám ještě zdravou váhu. Příliš jsem si to neuvědomovala, jenže teď jsem několikrát toho snědla víc než jsem chtěla. Hrozně jsem si to vyčítala a snažila se to úmyslně vyzvracet. Vím, že je to špatně, ale já s tím nemůžu přestat. Zhubla jsem od začátku problému skoro šest kilo a líbí se mi to, i když by nemělo. Co mám dělat?

  Anonym, 28. dubna

  Ahoj,
  potíže s jídlem trápí řadu holek ve tvém věku. Pokud se jim nepodaří vypěstovat si zdravý vztah ke svému tělu a dát mu to, co potřebuje, mohou mít starosti se zdravotními potížemi. Může být proto účinné vyhledat odborníka už v počáteční fázi potíží. Domluv se s maminou a vyhledejte pomoc psychologa nebo specializované zařízení, které se věnuje poruchám příjmu potravy.
  Měj se krásně a držím palce, ať je tvá váha zdravá!
  Péťa

  Moje tělo - váha

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli je má váha v pořádku jsem kluk 13 let měřím 175 cm a vážím 72 kg. Kolik kilo by jsem měl zhubnout? Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 17. dubna

  Ahoj,
  tvoje váha je úplně v pořádku a k hubnutí není důvod.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku a spol.
  Chtěla bych se tě zeptat jestli je moje váha a břicho v pořádku. Měřím cca 150 cm a vážím asi tak 39. Což tohle mi přijde v pořádku s váhou nijak nespokojená nejsem ale na břiše mi připadá že jsem tlustá. Ale nejsem nijak jako do strany to ne jenom jako že se mi to břicho roste víc do předu. Vím že jsem ve vývinu ale jiné holky od nás ze třídy jsou krásně hubený a nevím jak to dělají:-D;-D Tady je i problém že já mám pořád nutkání jenom jíst:-D;-D Prosím o radu jak bych alespoň trošku mohla zhubnout. BMI kalkulátor mi ukázal že jsem sice normální... Ale i tak mi připadá moje břicho docela že by mohlo ještě zhubnout... (P.s. Chci zhubnout na břicho ne na váze;-))
  Předem děkuji za odpověď
  Holka ve vývinu$>

  Holka 10 let, 17. dubna

  Ahoj,
  hubnutí se u dětí nedoporučuje, pokud nemají výraznou nadváhu. Ty jsi podle hodnot (pokud ses nepřepsala) dokonce ve výrazné podvýživě, takže k hubnutí opravdu není důvod. Důležitá je pro tvé zdraví především pravidelná strava v dostatečném množství.
  Péťa

  Moje tělo - váha

  Zdravím, chtěla bych vědět jestli mám váhu v pořádku. Je mi 10 let, měřím 147cm a vážím 37 kg. Normálně v pořádku jím vynechávám pouze snídani, ale živiny si doplňuju ve velké svačině co mám ve škole.Jezdím každé pondělí na plavání a taky jezdím motokáry.

  PS.: ptám se, protože mi BMI kalkulačka ukázala že mám podváhu, ale mě to nepřijde

  holka, 10 let, 15. dubna

  Ahoj,
  u dětí se BMI kalkulačka obvykle nepoužívá, protože jejich tělo se teprve vyvíjí a váha se může poměrně rychle měnit. Váhu ti kontroluje lékař na pravidelných preventivních prohlídkách, takže kdyby bylo něco v nepořádku, dozvěděla by ses to. Kdybys měla starost, že vážíš málo, domluv se s rodiči a můžete lékaře navštívit pro kontrolu.
  Měj se krásně,
  Péťa


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!