Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Zvířata

  Dobrý den potřebuji poradit s mojí roční králičicí. Když je vypuštěná mimo klec tak běhá jako úplnej magor jakoby něco hledala vydává u toho takový vrčen.zvuky. A furt by se chtěla mazlit.

  holka, 12 let, 19. června

  Ahoj chovatelko.
  Neviděl bych v chování Tvé králičí samičky nic zásadního... Z toho co píšeš to vypadá, že jí život v kleci úplně neuspokojuje, může jí chybět dostatek pohybu, podnětů... a tak mimo klec řádí. Nepíšeš, kolik času je mimo klec, ale měla bys jí dopřát opravdu co nejvíce volna, tedy alespoň 4 hodiny denně. Mazlení jí dopřej, je prima, že je kontaktní. :) Nemělo by se jednat o žádné vážné problémy, ale určitě Tvá králičí slečna potřebuje Tvou pozornost. Přeji vám oběma, ať je vám spolu dobře.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Zvířata

  Zdravím vás,
  obracím se na vás s jedním dotazem.
  Brzy si budu pořizovat Axolotla mexického, velice jsem si jej oblíbil kvůli jeho unikátním vlastnostem.
  Již mám vše koupené (krom samotného axolotla), ale rad bych se zeptal jak mám chladit vodu pro nej. Vím že potřebuje vodu pod 20 stupňů, koupil jsem sice pro něj ventilátor ale mám obavy že by to v létě nemuselo stačit. Máte nějaké rady?

  Předem děkuji.

  kluk, 14 let, 28. června

  Ahoj budoucí chovateli.
  Pokud možno vyber nejchladnější místnost ve vašem době/bytě, nádrž hlavně nedávej na slunce/na světlo a pokud možno ať je co nejníže u podlahy. V létě, pokud jsou vedra, v noci větrej a bude-li nejhůř, vkládej do vody láhev s chladnou vodu nebo ledem. Existují elektrické chladiče, ale jsou velmi drahé. Jinak co vím, tak by neměl pro axolotla být úplný problém, pokud teplota na nějakou dobu stoupne lehce nad 20 st., ale samozřejmě bude dobré, pokud se Ti jí podaří udržet níže.
  Držím palce a přeji vám oběma vše dobré.

  Zvířata

  Krásný den všem! :->

  Mám dotaz...

  Dost by mě zajímalo dají pořídit taková ta terapeutická zvířata, nebo mít na ně nějaký pas nebo potvrzení (nevím jak se tomu říká (8:°)). A jaká jsou povolena a jaká zakázána. Neptá se, protože to chci, ale jen proto že mě to zajímá a všude potkávám lidi které je mají.
  Předem děkuji za odpověď a přeji krásné a bezproblémové léto!Z;-)

  holka, 12 let, 25. června

  Ahoj,
  terapeutické zvíře je, dá se říct každé, které pomáhá člověku zvyšovat kvalitu jeho života tím, že je mu společníkem v samotě nebo v těžkém životním období. Dále existují např. asisenční psi, kteří lidem pomáhají zvládat různé handicapy (slepota, deprese, úzkosti apod.), ti mohou doprovázet člověka i tam, kam běžní psi nesmí, jako např.na palubu letadla. Jiní zase navštěvují seniory v pečovatelských domovech v rámci canis terapie. Výcvik takových zvířat je obrovský záslužné.
  I já Ti přeji moc hezké léto.

  Zvířata

  Ahoj;-(tenhle dotaz píšu hodně ve smutku;-(:-(napřed by jsem vám chtěla říct celý příběh-jednoho dne k babičce kočka donesla 5 koťat, čtyři jsme dali někomu a jednoho kocourka jsem si nechali byl super a choval se jak pes a posmouchal a byl veliky.Jenze uz 4 tydny se nevratil,ano je jaro a může chodit po kočkách ale i tak mi to přijde divné on by nikdy tak dlouho pryč nebyl nikdy nebyl pryč déle než týden a najednou 4 tydny.A jelikož má přes 2 roky tak si všichni myslí že zemřel protože není jak ostatní kocouři on je fakt úplně jiný,a znám ho dobře;-(;-( a nevím jak se s tím mám vypořádat, strašně moc teď brečím;-(;-(

  holka, 11 let, 22. dubna

  Ahoj,
  moc mě mrzí, že se kocourek nevrátil tak dlouho domů. Skutečně je možné, že už nežije. Rozumím, že je to pro tebe těžké, ale slyším, že na něj máš moc hezké vzpomínky. Takže i kdyby už se nevrátil, budeš mít na co vzpomínat a zůstane v tvém srdci. Časem už to nebude tak bolet.
  Budu na tebe myslet,
  Péťa

  Zvířata

  Stýská se mi po mém koni

  Ahoj, všichni píšu sem první dotaz ohledně mého „problému“.
  Dřív jsme vlastnili koně Galaxyho, ale z finančních důvodů jsme ho museli prodat. Hrozně se mi po něm stýská. Po asi 2 letech jsem se rozhodla že chci jezdit, ale má to háček nikde v okolí nikdo koně nemá, dívali jsme se aji na internet a nejbližší stáj je asi 2-3hodiny. Což pro mě není možné jet tak daleko. :-( Nevíte co dělat? Já už zkusila asi vše tak píšu sem. :-(;-(

  Bez nápadů ohledně koně, 21. dubna

  Ahoj,

  věřím, že se Ti po Galaxym stýská. Kůň je finančně velmi náročná záležitost, je dobré tyto okolnosti zvážit dopředu a podle toho postupovat. Nejde o cenu za koně, která je jednorázová, ale o finance, které je nutné za koně, zejména není-li ustájený doma, platit každý měsíc.

  Píšeš, že jste zjistili, že nejbližší stáj je vzdálená 2-3 hodiny. Nevím, zda máš na mysli vzdálenost pro auto, kolo, pěšího, atd. Máš-li na mysli vzdálenost pro auto, jde o 150-200km vzdálenou stáj a přiznám se, že to se mi nezdá. Dnes je hodně lidí, kteří vlastní koně ( i jednotlivé, nemusí jít hned o stáj), myslím, že by se nějaký kůň blíže k Tvému bydlišti přece jen našel. Na výletech můžeš oslovit každého, kdo pojede na koni, tak by ses také mohla brzy dopátrat, kde nějaký kůň je ustájený. Pokus se také zjistit, zda někde v Tvém okolí funguje jezdecký kroužek.

  Nevím, kolik je Ti roků. Jsi-li už na druhém stupni ZŠ, můžeš nabídnout někomu, kdo vlastní koně své služby. Koně krmit, hřebelcovat, podestýlat mu, dávat vodu, projet ho, když je třeba, předpokládám, že tyto úkony zvládáš, když jste koně vlastnili.

  O koních vychází mnoho různých časopisů, můžeš si některý z nich (až si prověříš, který Tě nejvíce osloví) objednat, přát si to jako dárek. V takovém časopise se toho o koních mnoho dozvíš, jsou tam i inzeráty a Ty si tam můžeš dát svůj vlastní inzerát, v němž budeš hledat koně v té a té oblasti, s kterým bys pomáhala. Atd. Věřím, pokud dáte jako rodina hlavy dohromady, napadnou vás ještě jiná možná řešení. Můžeš se pokusit rozšiřovat si své vzdělání o koních, třeba se jednou přihlásíš na veterinární fakultu a tam budeš pečovat o koně. Nyní už můžeš začít pracovat na tom, aby Ti něco takového jednou vyšlo. Jdi svou cestou, za svým cílem.

  Věřím, že Ti taková cesta připadá zdlouhavá. To je pravdou, ale mít svůj vlastní cíl a jít si za ním, na tom pracovat, to člověka naplňuje. Mezi tím můžeš pátrat a budeš-li moc chtít, myslím si, že se nějaký kůň časem najde. Chce to trpělivost a vůli.

  Přejeme Ti, ať se Ti daří, užívej jara,
  Modrá linka

  Zvířata

  Smrt morčátka

  Ahoj poradně,
  Moc se vám předem omlouvám, tmě zase píšu, ale když jsem psala včera, tak jsem to ještě nevěděla.
  Když jsem byla malá (4 roky) dostala jsem od tatínka morče. Pojmenovala jsem ho Erinka. Já vím, změny je to divné jméno, ale mně se líbí. Rodiče se rozešli a Erinka zůstala u tatínka, protože moje maminka ji nechtěla. A takhle to šlo celých 8 let. Je to hodně na morče co?
  Už rok jsem se připravovala na její odchod a říkala si, že tohle musím dát, že beze smrti by nebyl život, že je už hodně stará a že se pak bude mít líp, že si uleví. Včera mi tatínek zavolal, že Erinka umřela, ale mě to strašně vzalo. Řekla jsem mamince, že se jdu na pět minut projít, ale vrátila jsem se za hodinu. Já z toho ale pořád nijak nemůžu, pořád se mi chce brečet. Já ji chci prostě ještě jednou pochovat, ještě jednou jí chci říct, změny jsem jí měla ráda. Já vím, změny byla stará, ale jemu ti neskutečně líto.
  Děkuji vám za váš čas a odpověď.
  $>$>$>$>$>$>

  holka, 12 let, 16. dubna

  Ahoj,
  je mi líto, že Ti zemřelo Tvé morče, které jsi měla moc ráda. Pláč a všechny pocity, které popisuješ, jsou naprosto v pořádku. Nepíšeš úplně přesně, co bys od nás potřebovala, možná jen vypsat to ze sebe, popsat, jak se cítíš. Je dobře, že hledáš podporu. Myslím, že tím, co se teď s Tebou děje, se nemusíš nijak znepokojovat, nech ty pocity plynout, prožij je, jsou přirozené. I když víš, že Erinka byla už stará, nic to nemění na tom, že se Ti po ní stýská. V rozloučení by Ti mohl pomoci nějaký rituál. Třeba si můžeš udělat sešit, kam si napíšeš příběh jejího života, jak jsi ji dostala, co ráda jedla, co jste spolu dělaly, nějaké veselé vzpomínky, dát k tomu fotky, klidně i kreslit obrázky, cokoliv Tě napadne. Ve chvílích smutku si pak můžeš sešit prohlížet. Na závěr můžeš napsat třeba i dopis na rozloučenou, jako kdybys mluvila přímo k Erince. Věřím, že časem se bude smutek a lítost zmenšovat a zůstanou Ti hlavně pěkné vzpomínky.

  Modrá linka

  Zvířata

  Vzpomínka na andulku

  Ahoj,
  asi před rokem mi umřela andulka a mně je po ní pořád smutno, zároveň si uvědomuji, jak jsem ji měla ráda. Chtěla bych něco, co by mi ji pořád připomínalo. Něco, co bych mohla mít pořád při sobě, nejlépe s její fotkou a aby to bylo odolnější, aby to nebyla prostě fotka. Nejlépe nějaký přívěsek. Dívala jsem se na internet, ale co jsem tak viděla, všechny takové věci jako přívěsky , na které si můžu dát svou vlastní fotografii stojí docela dost peněz, většinou kolek 400 Kč a to je docela drahé. Nevíte o něčem co by bylo levnější, nebo co by se třeba dalo vyrobit, popřípadě jiný tip na něco, co by mi andulku pořád připomínalo a co bych mohla mít pořád u sebe?
  Děkuji moc, mějte se hezky.

  Anežka, 12. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  je Ti smutno po andulce, která Ti asi před rokem umřela. Chybí Ti a ráda bys ji měla pořád nějakým způsobem „s sebou“. Zkouším si představit, jak asi pro Tebe byla andulka důležitá a proto rozumím, že hledáš způsoby, jak ji mít blízko alespoň skrze nějaký předmět, který Ti ji bude připomínat. Záleží, co si vybereš – jestli to bude fotka, anebo přívěšek (třeba ne konkrétně s Tvou andulkou, ale s nějakým ptáčkem, který Ti ji nejvíc připomene), Tvůj vlastní obrázek, co vytvoříš, dá se vyšít i výšivka na Tvůj oblíbený kus oblečení. Můžeš zkusit víc možností a zjistit, jaká Ti nejvíc vyhovuje, co Ti dělá radost, třeba časem přijdou další nápady. Je přirozené, že hledáš způsoby, jak smutek po ní prožít. Přála bych Ti, aby bylo rozloučení s ní tak dlouhé, jak budeš potřebovat. Neboj se o tom pobavit s rodiči a říct jim, na co v tom myslíš a proč je to pro Tebe teď důležité. Třeba Tě podpoří tak, že Ti přispějí anebo pomůžou domyslet, jak to ještě udělat. Napadlo mě taky, jestli jsi Ty sama přemýšlela anebo rovnou mluvila s rodiči nebo s jiným dospělým o možnosti mít další andulku. Záleží na Tobě, jestli máš zájem se starat o dalšího ptáčka, který sice bude jiný, než Tvá původní andulka, ale může to být nové, podobně silné přátelství, jaké jsi měla dřív.

  Hezké jarní dny přeje
  Modrá linka

  Zvířata

  Mamka nechce dovolit gekona

  Ahoj alíku a ostatní jemi teprve 11let a chtě la by sem zvířatko gekona ale mamka nechce a jasi hochci koupit online pres web ale mam problem nevim kam ho dat mame byt)tak aby to mamka nezjistila . a to je vsechno 8-Ddekuju za odpoved driv

  holka 11 let problem se zviratkem, 6. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  ráda by sis pořídila zvířátko gekona, ale nechceš, aby to zjistila mamka - s chovem gekona u vás doma nesouhlasí. Ptáš se nás, jak to udělat.

  Úplně chápu, že bys gekona chtěla, jsou to roztomilá zvířátka. Obávám se ale, že bez souhlasu mamky to nepůjde. Utajit zvířátko v bytě se Ti může těžko podařit - i když se budeš snažit sebevíc. Gekon potřebuje kvalitní podmínky k tomu, aby se mu dobře dařilo, což znamená větší terárium, do kterého je potřeba vybavení, dále potřebuje kvalitní stravu, například čerstvý hmyz nebo malé hlodavce, což by mamce asi taky neušlo. Gekon bude taky vydávat zvuky - ať už svoje vlastní, kterými se dorozumívá, ale i jeho pohyb v teráriu může být slyšet. Může být i něco cítit. Myslím si také, že kdybys chtěla zvířátko tajit a byla v tom i velmi vynalézavá, byla bys ve stresu a Tvoje zvířátko potom taky. A v neposlední řadě, dělat cokoliv někomu za zády není něco, co by se dalo obecně doporučit a většinou nemívá dobré konce. Obzvláště to platí, když jde o rodiče.

  Co se dá tedy dělat? Zkus o tom s mamkou znovu mluvit. Něco si o gekonech nastuduj, aby mamka viděla, že to myslíš vážně, Udělej si rozpočet, kolik by stál chov gekona do začátku, kolik potom měsíčně, jak by probíhala péče o něj, údržba terária apod. O tom všem můžeš zkusit s mamkou mluvit. Můžeš se jí zeptat na důvody, proč gekona nechce, a kdyby se například něčeho bála, můžeš hledat cesty, aby se bát nemusela. Pokud by jí vadil přímo gekon, můžete spolu hledat jiné zvířátko, které by u vás mohlo být.

  Věřím, že bys gekona opravdu chtěla a moc bych Ti ho přála. Uvidíš, jak moc to půjde.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Zvířata

  Koupě zvířete pod 15 let

  Ahoj poradno,
  Kdybych přišla do zverimexu a chtěla si koupit nějaké obyčejné zvíře (třeba laboratorní myš) prodají mi ji nebo ne? Už je to sice dlouho ale slyšela jsem něco o tom že mi můžou zvíře prodat jen od 18 let, ale nejsem si jistá jistá jestli to platí nebo ne. a kdyby, tak platí to třeba i u té myši která také často slouží jako potrava pro hady?
  Předem děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 3. dubna

  Ahoj,

  odpověď je poměrně komplikovaná v tom, že v právním světě existuje nesrovnalost ohledně jednoho pojmu v právu.

  Začnu tím, že hranice 18 let existuje, ale jen v případě, že bys chtěla chovat nějaké zvíře vyžadující zvláštní péči (třeba krokodýl). Dále existuje hranice 15 let, kdy osoba mladší tohoto věku si nesmí koupit nebo ji nesmí být darováno zvíře, které je v zájmovém chovu. Zjednodušeně se dá říct, že tímhle zvířetem je každé zvíře, u kterého hospodářský efekt není hlavním účelem chovu a jehož chov slouží především zájmové činnosti člověka, nebo zvíře sloužící člověku jako společník.

  Důvodem pro tohle ustanovení zákona je podpis Evropské dohody o
  ochraně zvířat v zájmovém chovu a rodičovské odpovědnosti pro chovatele zvířat v zájmovém chovu (jeho článek 6). Předchozí úprava tohoto zákona věkový limit neměla.

  Otázkou toho, jestli je zvíře zájmové, nebo není, si občas není jistý ani Ústav státu a práva Akademie věd ČR.
  Pokud však chceš koupit myš za účelem ji použít jako krmivo pro hady, tak se dostáváme do poslední kategorie, kde není žádný věkové omezení stanovené zákonem (Existuje pouze princip, že musí být koupě tohoto zvířete je přiměřená k rozumové a volní vyspělosti dítěte.).

  Abych tedy shrnul odpověď: nejdřív se zeptej, jestli je to zvíře, které vyžaduje speciální péči. (hranice 18+ let)
  Jestli ne, bude se užívat jako společník, místo hospodářské funkce? (hranice 15+ let)
  Jestli ne, tak se jedná o zvíře, na které neexistuje přesný věkový limit, pouze princip „je tohle na jeho/její mentální kapacity?“.

  Přeji štěstí

  Zvířata

  Ahoj,
  Mám dotaz ohledně mých dvou pískomilů nevím jestli je někdo z vás veterinář nebo se vyzná ve zvířatech... Snad ano... Ale chtěla jsem se zeptat jak bych si ne mohla ochočit, mám je už 4 měsíce a pořád nechtějí jít na ruku. Nevím co dělám špatně, normálně je krmím, dávám jim čistou vodu, měním jim podestýlku, i ke pohladím když se nechají, ale na ruku jít nechtějí, koušou, někdy až do krve :-c

  Děkuju moc za odpověď a přeji krásný den >X<-

  Emča, 11 let, 2. dubna

  Ahoj chovatelko Emčo.
  Jsou to aktivní, temperamentní zvířata, potřebují hodně pohybu a podnětů a pokud jsou dva, dost možná si zkrátka vystačí a na mazlení si moc nepotrpí. Zvlášť, pokud se jedná o samce. Samičky jsou klidnější. Zkus zůstat trpělivá, třeba se to časem zlepší. Dbej na pestrou stravu, aby neměli zbytečný stres. Držím palce, abyste se spolu měli dobře.

  Zvířata

  Ahojky,
  s taťkou jsme na zahradě postavili voliéru pro andulky. Doma mám dvě andulky a protože voliéra je velká, chtěla bych si pořídit další dvě, nebo tři. Doma mám samičku a samečka, ale nevím, jakého pohlaví by měly být ty další andulky. Jestli budou mít mláďátka, nebo ne, je mi jedno, ale aby se třeba neporvali, nebo tak něco. Na druhou stranu bych chtěla ještě alespoň jednu samičku a jednoho samečka.
  Tento dotaz je méně důležitý, než některé jiné dotazy, takže můžete klidně odpovědět později a dát přednost důležitějším dotazům.
  Doufám, že se máte hezky,
  Anežka

  Anež, 27. března

  Milá Anežko.
  Pokud je voliéra dost velká, neměl by být problém do ní přidat ještě další 2 andulky a páreček by byl, dle mého, to správné řešení. Zpočátku všechny pozoruj, dbej na to, aby byl ve voliéře vždy dostatek jídla a hlavně na různých místech, aby nemuselo kvůli jídlu docházet mezi andulkami k nějakým šarvátkám. Nejedná se o nějaký agresivní druh a během pár dnů se spolu popasují a měl by být klid. Přeji Ti chovatelské úspěchy a radost.

  Zvířata

  jak můžu zabránit tomu aby králík ne kousal klec

  Ahoj chovatelko.
  Není úplně snadné odhalit příčinu takhle z dálky, ale mezi nejčastějšími důvody bývá snaha upoutat pozornost, může se prostě nudit v malém prostoru, může si tím říkat o něco k snědku, může si tím obstarávat nějaký vitamín... Zkus vypozorovat, kdy to nejvíce dělá. Jestli když jsi s ním v místnosti, nebo jestli je to jen v čase, kdy dostává obvykle jídlo... Mohlo by pomoci, když bude mít na okusování v kleci jiné věci, nějaké mňamky, nebo bude mít víc podnětů, které ho v čase, kdy musí být v kleci, zabaví, zaujmou. Držím palce!

  Zvířata

  Ahoj poradno,
  Mám dotaz ohledně zvířat. Máme v plánu se přestěhovat a tam kde budeme bude i větší zahrada, což je dobrá zpráva pro mě protože tam můžu mít psa. Ale teď mě napadlo že by se tam hodila i menší voliéra. Zatím tam mám v plánu chovat zebřičky(nebo jiné pěnkavovité), andulky nebo Alexandry. Ale furt mi vrtá hlavou to, co dělat s ptačctvem v zimě? Mohli bysme je sice na podzim nachytat do klecí a přes zimu je mít doma, což by bylo docela obtížné ale zase podle mě v zoologických zahradách je podle mě mají ve voliérách celoročně. Myslím to tak že ptáci jsou přes zimu ve vnitřním prostoru voliéry kde jsou stěny. Zajímalo by mě, jestli je potřeba do těch vnitřních prostorů nějaké topení nebo jestli je něco jiného? A jak se to řeší ve voliérách bez vnitřního prostoru?
  Předem děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 2. února

  Ahoj budoucí chovatelko,
  všechny druhy ptactva, které jsi vyjmenovala, budou potřebovat zimní ubykaci s topením. U např. korel nebo andulek se dá ještě postupovat tak, že si pořídíš 1-2 kusy, nejlépe na jaře, do voliéry tak, aby se postupně ptáci otužovali. Snesou pak i mírnou zimu. Při dlouhotrvajících hlubokých mrazech bys je ale musela vzít do vnitřního prostoru, např. do garáže apod., do klece, ale ne do vytápěného bytu, abys je mohla zase brzy vrátit do voliéry. Tak nejlépe získáš zkušenosti a můžeš zvyšovat počet chovaných ptáků. Přeji štěstí a mnoho chovatelských úspěchů.

  Zvířata

  Ahoj Alíku a spol. ❤️Mám dotaz: do budoucna bych chtěla být ekolozka a aktivistka za práva zvířat. Je mi jich totiž strašně líto, jak se s nimi zachází, v jakém prostředí atd. Ráda bych byla vegankou, nebo pro začátek aspoň vegetariánkou, ale rodiče s tím úplně nesouhlasí. Problém je, že když jím maso nebo i mléčné výrobky, vejce atd., tak z toho mám prostě výčitky svědomí a je mi to strašně líto. Nevíte, jak bych se s tím mohla vypořádat, popřípadě jak přemluvit rodiče, abych mohla být veganka? Předem děkuji za odpověď ❤️🌟❄️

  holka, 11 let, 3. prosince 2021

  Ahoj,
  vegetariánství i veganství jsou omezení, která mohou vést k nedostatku živin v těle. Možná proto ti to rodiče nechtějí dovolit. Zkus se s nimi pobavit o tom, proč je to pro tebe důležité a domluvte se zatím alespoň na omezení masa. Můžete se společně podívat na to, jak živiny z masa nahradit jinými potravinami, aby tvému tělu nic nedocházelo.
  Měj se hezky,
  Péťa

  Zvířata

  Chci krajtu

  Ahoj poradno chtěla bych se zeptat mám takový problém už hodně dlouhou dobu jsem si přála krajtu No a teď konečně se mi ten sen splnil a už mám i terárium objednané No jo, jenomže Jakmile se terárium objednalo tak najednou z toho všichni začali couvat a mamka říkala že nic krmit nebude že o prázdninách jsem to babička krmit jezdit nebude ať si to zařídím, že se o to starat nebudou. No a já z toho jsem teď špatná. Myslela jsem si že konečně u nich s tím budu mít podporu ale všechno se opět rozplynul v prach. Teď jsem z toho docela špatná protože mám mít Zvíře o které se v podstatě nebude mít kdo starat až já tady nebudu i když se začátku všichni slibovali že prostě jim to vadit nebude i taťka který je do hadů taky blázen tak prostě říkal jakože že jo že to má taky rád že mě s tím pomůže ale teď řekl že mně říká že se o nic starat nebude. Že prý že žádný mražený myši v mrazáku nebudou případě ať si to vymyslím jinak... ono to úplně jinak nejde a žere to hlodavce ať už mražený nebo živí(s tím nic nenadělám) a i tak Rozhodně mi přijde lepší mu to házet přece jenom už mrtví než pozorovat jak to dusí a hlavně i z chovatelského hlediska je to z několika důvodů lepší... Každopádně teď jsem z toho opravdu hrozně moc špatná protože ze začátku jsem si myslela že se mi konečně splnil sen ale teď to pro mě přináší hned několik komplikací terárium už mám objednané a pro hada si pojedeme Nejspíš za 14 dní až za měsíc a až teď po tom co už je vše objednané Já s taťkou to mám dohodnutý tak mě mamka říkala že se hadů bojí a že bratr je z toho taky celý na nervy Co kdyby to ztrhlo takže z toho mám docela deprese a mám z toho strach v podstatě mě teď všichni jako v tom projevily absolutní nezájem a neochotu mě v něčem s tím pomoct a všechno to zůstane jenom na mě což samozřejmě mě to jako Nevadí on ten had jako nějakou dobu vydrží potom když už je starší ale i tak jako když jsou letní prázdniny... co se týče jarních třeba nebo těch na týden až 14 dní tak to je v pohodě... tak jako když ten had je malý tak to přece jenom žere a častěji ale potom když je to dospělý tak už to vydrží déle bez jídla ale prostě i tak já s tím krmením problém nemám Ale nejvíc mě opravdu děsí představa letních prázdnin když celé ty dva měsíce nebudu doma a bude se tady o to muset někdo starat Ano už i tak mám doma docela dost velký zvěřinec už mám doma 9 gekonů: a taky o to už je problém se v létě postarat ale to rodičům nevadí O to se nějakým způsobem postarají ale kdyby do toho měl ještě házet myši hadovi Tak to už asi nezvládnou. Prosím chtěla bych znát váš názor je to pro mě důležitý budu ráda za vaši brzkou odpověď
  Omlouvám se za místy možná nesrozumitelný text takže jsem namlouvala protože jsem neměla sílu na toto všechno psát...

  Chovatelka plazů - 14 let, 29. listopadu 2021

  Ahoj z Modré linky,

  nepokládáš otázku, chceš znát názor. Umím si představit, že jsi zklamaná, když Ti rodiče něco slíbili a teď se zdá, že svůj slib nechtějí splnit. Na druhou stranu si umím představit i situaci rodičů. Jestliže hady nemají rádi a zároveň je to pro ně další povinnost navíc - postarat se o krmení (a to nejen hada) o veškerých prázdninách, kdy Ty si budeš užívat někde jinde, docela chápu, že se do toho rodičům úplně nechce. Také si umím představit, že Ti ten slib dali s dobrým úmyslem, proto, že Ti chtěli udělat radost. A když se teď blíží čas realizace, uvědomili si, k čemu se to upsali a není jim z toho dobře. To samozřejmě není omluva zrušení slibu. Ale je to možné vysvětlení, které by Ti mohlo usnadnit přijetí situace v případě, že slib nakonec nesplní.

  Pokud jsi čekala, že Ti napíšu, že jsi v právu Ty (nebo naopak rodiče), toto očekávání Ti nesplním. V životě se velmi často dostáváme do situací, které nejsou jednoznačné. Když spolu žije více lidí, velmi často nastávají situace, kdy mají různá přání a různé potřeby, které nejenže mnohdy nejsou v souladu, ale jsou naopak neslučitelné. A není řešením bojovat a snažit se vyhrát, ale společně o všem upřímně mluvit, sdílet své pocity, potřeby a přání, vzájemně si naslouchat a snažit se vzájemně si porozumět. A hledat nějakou cestu, která bude co nejpřijatelnější pro všechny. Chci Tě tedy podpořit v tom, abys s rodiči mluvila i o tom, jak se cítíš, zároveň ale naslouchala jim. Bylo by třeba možné, aby chodil krmit hada někdo jiný, když Ty budeš pryč? Třeba nějaký Tvůj spolužák/čka, kamarád/ka jako brigádu. Případně mohla bys dát hada k někomu na prázdniny? Nebo, pokud by to šlo ještě odvolat, mohla by sis hada pořídit později, až bys mohla trávit prázdniny třeba i částečně sama doma, aby to nebylo celé dva měsíce na rodičích. Když to shrnu, na jednu stranu Ti rodiče dali slib, na druhou stranu, je to pro ně zátěž, a to, že se Ti starají o zvířátka, je jejich dobrá vůle, nikoli povinnost, to je Tvoje zodpovědnost.

  Přejeme Vám, abyste se dokázali dohodnout ke vzájemné spokojenosti.
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!