Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Mám se s ním rozejít? Alík radí dětem

  Holky a láska

  Dobrý den, poradno, trochu mám zmatek s láskou. Chodím s klukem, ale teď mám poslední dobou pocit, že bych se s tím klukem nejraději rozešla z více mých osobních důvodů např. mám pocit, že už ho nemám tolik ráda a také si moc asi nerozumím já sním. Toto je jen pár mnoha důvodu. Jeden důvod je taky ten, že se mi líbí holka se kterou jsem se seznámila na kroužku asi více než půl roku. Snážíme se sejít když to jde buď to nábídnu já nebo ona. Skoro každo denní psaní. Posílání $> Myslím na ní atd... Když jsem jí to asi před měsícem řekla tak ona se mi omlouvala, že ne ona se i totiž ještě nedávno rozešla s klukem. Zátím jsme skoro Best freiend né úplně BFF , ale pro nás už skoro ano$>$> Co bych s tím mohla udělat?
  Děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 19. června

  Ahoj,

  oceňuji, že si píšeš o radu, když nevíš jak dál ve vztazích. Vidím, že v Tvých pocitech směrem k Tvému klukovi se něco proměnilo a Ty si s tím teď nevíš rady. Je fajn, že si takových věcí všímáš a chceš je řešit. Cítíš, že už ho nemáš tolik ráda a že si už ani tolik nerozumíte. To se může stát a ve vztazích se to běžně děje. Ve Vašem případě to může být dáno i věkem, kdy oba ještě dospíváte, vyvíjíte se, mění se Vám zájmy i názory a hodnoty, a tak se může stát, že se najednou Vaše cesty trochu vzdalují.

  Mohlo by pomoci, kdybys o tom s Tvým klukem mluvila. Ve vztahu jste dva a oba máte na něj nějaký pohled. Je dost možné, že i on něco vycítil a třeba nemá odvahu to otevřít. Zkus mu říct, jak se cítíš a zeptat se ho, jak to má on. Věřím, že už jen samotný rozhovor Ti mnohé vyjasní a budeš vědět, jak dál. Co se týče kamarádky, nejsem si jistá, zda jsi chtěla jen sdílet, že na ni myslíš a máte spolu fajn vztah, nebo hledáš i tady nějakou radu. Pokud by Tě ve vztahu k ní něco zajímalo, zkus nám upřesnit, co bys potřebovala.

  Měj fajn letní dny.
  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Holky a láska

  Líbím se klukovi?

  Ahoj poradno
  Mám tu jednu otázku. Byla jsem na závodě a byl tam můj crush. Když jsme se na závodě všichni fotili tak si dřepl přede mě.:-> No a když se ten závod ještě neodstartoval tak se ke mě někdy přiblížil tak na 5 metrů , a občas se na mě taky díval tak se chci zeptat jestli se mu náhodou líbím?. Děkuji za odpověď.

  holka, 11 let, 25. června

  Ahoj z Modré linky,

  ráda bys věděla, jestli se taky líbíš klukovi, který se líbí Tobě. Nedivím se, že bys to chtěla vědět, ale na tuto otázku, bohužel, neznám odpověď. Komunikujeme s druhými nejen slovně, ale taky gesty, očním kontaktem a celým svým tělem. Proto si říkám, že je přirozené, že přemýšlíš nad tím, jestli se mu taky líbíš, když to vypadalo, že se Ti snažil být blíž. Ty sama, i když se třeba záměrně nesnažíš, s ním můžeš nějak komunikovat neverbálně a on si toho mohl všimnout. Na druhou stranu je možné, že to na závodě byla třeba náhoda. Můžeš si všímat i při dalších příležitostech, jak se k Tobě chová a zjistit tak víc. Nebo s ním klidně můžeš začít rozhovor Ty na nějaké jednodušší, aktuální téma – máte společný zájem na závodech, tak by to mohl být dobrý začátek, neboj se do toho jít jako první, když budeš mít chuť. Seznamování většinou bývá delší období, ve kterém se postupně poznáváte a zjišťujete, jestli a jak to půjde dál. Může být úlevné se s tím, co teď prožíváš, svěřit třeba své dobré kamarádce nebo někomu, kdo s vámi taky závodí, může Ti na to dá svůj pohled a Ty si další věci ujasníš.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Mám se s ním rozejít?

  Dobrý den, to jsem zase já jak jste psala s tím rozhodnutím, ale co když o tom můj kluk neví. Ta kámoška ví o tom klukovi a asi co se stane.
  Děkuji za odpověď$>.

  holka, 14 let, 28. června

  Ahoj,
  navazuješ svým dotazem na dva předešlé, kdy jsi se ptala, jestli se máš se svým klukem rozejít. Je pro mě ale poněkud těžké zorientovat se v tom, na co se vlastně teď přesně ptáš. Ptáš se, co máš dělat, když tvůj kluk neví, že se s ním chceš rozejít? Pokud je to tak, musím říct, že je to velmi běžná situace, protože často je člověk překvapen, že s ním ten druhý rozchází. Rozchod je často jednostranným rozhodnutím a někdy to zkrátka musí rozhodnout jen jeden z partnerů. Pokud už jsi se tedy rozhodla, že chceš svůj vztah ukončit, je asi celkem nepodstatné, jestli to tvůj přítel tuší, či nikoli. Je to zkrátka tvé rozhodnutí, které bude muset respektovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Jiná třída + koncert + starší muži

  Ahojky,
  Dnes ani nevím o čem se chci poradit.
  1, Chtěla bych na poslední rok do jiné třídy kde mám pár kamarádů. Ale bojím se že mě zase podrazí nebo něco jako že mě do kolektivu ostatní nepřijmou a já prostě budu zase sama. A taky je jich tam hodně tak nevím jestli by to šlo.

  2, Dneska jsme byli na koncertě a já tam stála jak tvrdé Y protože je neposlouchám. Tady jsou asi dvě věci co mě vadily. 1 jak jsem tam stála a ani se skoro nehla tak mamka mě občas „nutila" tancovat když já nechtěla a hned jsem zase začala být nervózní ještě horší to bylo když do mě někdo cizí narazil. 2 Přicházeli jsme na to místo a já myslela že umřu strachy nebo nevím čím, chtěla jsem se otočit a jít domů bála jsem se snad všeho lidí, hudby a tak... A měla jsem strašně moc emocí v sobě jelikož chci na jiný koncert na který zřejmě nepojedu strašně mě to štve.

  3, Asi hlavní věc co chci vědět (nevím jestli to už někdo tady psal)
  nějakým stylem mi přijdou zajímavější starší muži a ja nevím prostě proč. Jasný i některý kluci mého věku jsou dobrý. Ale prostě ty starší (klidně prostě starší o několik let) jsou lepší....

  Nevím jak chci aby jste na to odpověděli asi by staćilo když to tu prostě vypustím ven jen aby jste si to třeba přečetli. Ale na něco odpovědět jde si myslím. :)

  holka, 13 let, 26. června

  Ahoj,

  píšeš, že tentokrát ani nevíš, s čím by ses potřebovala poradit. Svěřila ses nám s tím, co se Ti teď v životě děje – chtěla bys poslední rok chodit do jiné třídy, máš nepříjemný zážitek z koncertu a vnímáš, že se Ti líbí starší muži. Nepokládáš nám konkrétní otázku, spíše ses z toho všeho možná potřebovala vypsat – vypustit to ven, jak zmiňuješ. Věřím, že už jen to často přinese úlevu. Pokusím se Ti tedy napsat několik svých postřehů k tomu, co píšeš.

  1. Nevím, jak moc je u vás ve škole složité změnit třídu, proto nedokážu odhadnout, jestli to vyjde anebo ne. Přestože v té třídě máš kamarády, bojíš se, že Tě nakonec zklamou a Ty budeš znovu sama. Chápu, že nebývá lehké lidem důvěřovat, když už jsme někdy dřív zažili nějaké zklamání. Zároveň to tak být znovu nemusí, je taky velká šance, že Ti s kamarády bude dobře. Ve vztazích s druhými lidmi nemáme nikdy úplnou jistotu, že se navzájem nikdy v ničem nezklameme, někdy se to prostě tak stane. Byla by ale škoda, kdyby Ti měl takový strach ze zklamání zabránit v tom, abys začínala nová přátelství.
  2. Chápu, že se člověk asi úplně nebaví na koncertu hudby, kterou neposlouchá, navíc když ho mamka nutí tancovat. Také se zdá, že i to samotné prostřední v Tobě vyvolalo hodně silných emocí. Všude bylo hodně lidí, hudba byla nahlas, navíc bys chtěla na úplně jiný koncert, na který ale nejspíš nepojedeš. Připadá mi moc fajn, že sis dokázala takto pojmenovat, co Ti vadilo a co se v Tobě na koncertě odehrávalo. To se dá teď využít k tomu, aby Ti příště takhle nepříjemně nebylo. Nevím, jestli jsi svoje pocity takhle popsala i mamce, jestli vůbec ví, jak nepříjemné pro Tebe bylo. Je v pořádku dát druhým vědět, když nám něco vadí a necítíme se dobře.
  3. Některé dívky to tak mají, že se jim líbí více spíše starší muži. Určitě nejsi jediná. Nedokážu říct, proč to tak je – řekla bych, že to každý může mít trochu jinak a každého může na starších mužích přitahovat něco jiného. Vlastně nevím, jestli „staršími“ muži myslíš o pár let starší anebo třeba i muže ve věku svých rodičů, i to je rozdíl. Můžeš sledovat, jak se to bude postupně vyvíjet a kdyby Tě to trápilo, můžeš to s někým probrat podrobněji, třeba u nás na Modré lince – na chatu, telefonu anebo Skypu – kontakty a provozní dobu najdeš na našich stránkách www.modralinka.cz.

  Zdraví

  Modrá linka

  Holky a láska

  Tři kamarádky

  Ahoj Alíku,
  Mám takový problém. Mojí kamarádce se líbí stejný kluk jako mně, ale zároveň se jí líbí i kluk, který se líbí mojí druhé kamarádce. Nemůže se rozhodnout, který se jí líbí více. Jednou řekne, že se jí líbí jeden a podruhé druhý. A chce mu to říct. Nechceme, ale abychom se kvůli tomu pohádaly, protože nám to ve třech klape a nechceme to zkazit. Co s tím? Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 23. června

  Ahoj,

  svěřila ses nám s tím, jak to teď máte s kamarádkami ohledně kluků, kteří se Vám líbí. Chápu, že to není úplně jednoduché, když se třetí kamarádce líbí stejní kluci, jako vám dvěma. Nemůže se rozhodnout, kdo z oněch dvou se jí vlastně líbí více – s tím asi nic nenaděláte, těžko se dá předpovědět, jak a jestli vůbec se rozhodne. Je hezké, že je Vám spolu s kamarádkami dobře a rozumíte si. Chápu, že si kamarádství nechcete nějak poškodit. Připadá mi nejdůležitější být k sobě upřímné a zkusit si promluvit o tom, z čeho máte obavy, co byste od sebe teď navzájem potřebovaly, aby Vám ve Vašem přátelství bylo pořád dobře. Můžete se třeba domluvit na tom, jak budete kluky oslovat či ne, aby nedošlo k porušení důvěry mezi vámi.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Zamotaná situace

  Ahoj, jsem teď docela v zamotané situaci a tak bych moc potřebovala poradit. Nejdřív Vás uvedu do „děje". Jde o to, že chodím s jedním chlapcem (budeme mu říkat D). Už asi tak 3 měsíce. No a poslední 4 týdny přemýšlím jestli je to vlastně to co bych chtěla. Jelikož oba dva bydlíme tak cca 25km, tak se nevídáme tak často. A jak se nevídáme, tak mám takový asi problém s tím, že koukám po jiných chlapcích. Třeba jednou byl ve škole basketbalový turnaj a naše škola vyhrála a v tom týmu byli hezcí kluci a od té doby se po nich dívám (budeme jim říkat A, T ) Zkrátka to vypadá jak kdybych byla neloajální ke svému klukovi a, že se snažîm balit další. Třeba dneska u nás na školním hřišti byla akce na ukončení školního roku a já jsem D pozvala jestli by nechtěl přijít. Jelikož za ním ale přijela prababička, tak nešel. No a jak jsem tam byla s kamarádkama, tak jsme se bavily o klucích atd. A mé kamarádce se taky líbí A, ale já ho spíš obdivuju, než jako, že bych chtěla něco víc. No a jak jsme se tak bavily, tak nás napadlo, že bychom mohly jít ty kluky balit. A tak jsem teda šla za T a zeptala se ho jestli by mi nedal telefonní číslo. A on se mé zeptal proč bych ho chtěla a já jsem mu popravdě odpověděla, že mně připadá jako fajn týpek a že bych se s ním chtěla třeba bavit. To číslo mi nedal. (Taky jaká by byla šance, že by mi ho dal...) Až na to, že jsem ho viděla, že to říká ostatním klukům o tom, že jsem se ho zeptala. A na naší škole se to většinou všechno rychle rozkecá, takže mám docela obavy co mě čeká. Nejhorší z toho všeho, ale je to, jak jsme zmatená, protože vůbec netuším co bych teda měly, či neměla dělat.
  Dotazy tedy zní: 1. Co si o tom celém myslíte?

  1. Co bych měla dělat?
  2. Co mám říct, když o tom někdo bude vtipkovat?
  3. Má vztah s D ještě nějaký smysl?
  4. Proč jsem tak zmatená?
  5. Co byste na mém místě udělali vy?

  Chtěla bych poradně moc poděkovat za veškerou pomoc, kterou jste my kdy poskytli, až zpětně si uvědomuji jak mi to pomohlo. Zároveň se omlouvám, že jsem to nenapsala víc stručně, ale to samotné vypsání těch věcí mi pomáhá se zbavit jakési úzkosti, která ve mně působí...
  Ještě bych chtěla dodat, že třeba se to přes prázdniny zapomene, ale i tak... Docela mě to děsí :D
  Ještě jednou moc děkuji
  S pozdravem Bs

  holka, 13 let, 23. června

  Ahoj,

  děkujeme za zpětnou vazbu, jsme rádi, když se dozvíme, že jsme pomohli.
  Myslím, že takové situace, jaké popisuješ, jsou ve věku náctiletých zcela přirozené, normální a patří k běhu života v dospívání. Máš plno dotazů a přemýšlím o tom, zda sis pokusila na ty své dotazy odpovědět sama a zamyslet se nad nimi, třeba formou deníku. Nebudu Ti psát, co bych na Tvém místě udělala já, protože já žiji úplně jiný příběh a neznám ani Tebe ani kluky, o kterých se zmiňuješ, ale myslím, že může být moc podpůrné zkusit si říct, jak bys přirozeně chtěla reagovat sama - tak, jak se znáš.
  Jestli má vztah s D ještě smysl, to záleží na Tobě, jak ten vztah vnímáš a prožíváš, nakolik je pro Tebe živý, co vše Ti dává nebo bere. Můžeš to zkusit prodebatovat s někým starším, komu věříš, jak on, který Tě na rozdíl od nás zná, Tvůj příběh vidí a vnímá.
  Určitá forma “zmatenosti” je v Tvém věku přirozená a normální. Dospíváš, začínáš brát zodpovědnost za svůj život, “oťukáváš” se s druhým pohlavím, což také patří k Tvému věku. Můžeš si doma s rodiči, staršími sourozenci nebo kamarádkami zahrát modelovky pro případ, že bude někdo vtipkovat na Tvůj účet, vyzkoušet si, které odpovědi by se Ti nejlépe líbily. Možností je více, od nevšímání si a nereagování až po stejně vtipnou a pohotovou odpověď, kterou si můžeš zkusit dopředu připravit a natrénovat.

  Přejeme Ti prima léto s kamarády.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Mám šanci u kluků?

  Zdravým všechny v poradně ❤️
  Mám jeden dotaz, který se týká jednoho kluka. Vlastně dvou.
  Můj táta má kamaráda se kterým se zná už dlouho. A ten má dvě děti, dceru(12) a syna(16). Samozřejmě se bavím s jeho dcerou, říkejme jí Anička (nejmenuje se tak) a s Aničky bráchou se nebavím, tomu říkejme Adam. Vídáme se 1-2x do roka. A od posledního setkání se mi Adam začal líbit. Je to už asi rok, ale letos ho bohužel neuvidím, jelikož se ta akce kde jsme se potkávali zrušila. Jednu dobu jsem si řekla že to nemá smysl a na měsíc na něj zapomněla. A pak jen si zase vzpomněla a myslím na něj. Kdykoliv se o něm taťka zmíní, zrudnu a zakoktávám se. S Adamem se známe fakt dlouho a nevím jestli je možnost že bych se mu líbila taky. Jenže minulý víkend přišel zvrat. Byl takový turnaj v beach volejbale. Jen takový sranda turnaj, kde o nic nešlo, a kde jsme byli namícháni z 5 holek mého věku, rodičů a sourozenců starších hraček. Já byla s taťkou někoho, ani nevím koho a jedním klukem, bráchou starší holčiny od nás, který hraje za jiný oddíl. Byl mega šikovný, hezký a fakt mu to šlo. Asi se mi taky začal trochu líbit. Já si ho moc nevšímala, párkrát jsem si s ním pácla, třeba když mi přihrál, já nahrála a on zasmečoval, jinak nic. Možná bych podotkla že jsem měla jen kraťasy a horní díl plavek, bylo hrozné vedro. Ale přijde mi že si mě taky tak nevšímal, ale když jsme nehráli tak jsem ho jednou viděla na mě koukat. On tam jen seděl na lavičce a koukal na mě, já počítala těm co hráli. Ale myslím že jsem se spíš ztrapnila, vůbec mi to hraní nešlo.
  Myslíte že mám nějakou šanci alespoň u jednoho?
  A když někoho z nich uvidím, mám se usmát?
  Jak bych na ně měla “zapůsobit“?
  A jak poznám že se mi opravdu líbí?
  Předem moc děkuji za odpověď a omlouvám se za případné chyby píší na mobilu a dost se to opravuje❤️. J.

  holka, 13 let, 23. června

  Ahoj,

  ptáš se, zda máš u kluků šanci. Ve Tvém věku je naprosto pochopitelné zajímat se o kluky i o to, jak na ně můžeš působit. Neumíme Ti ale odpovědět, jak to konkrétní kluci mají. To, jak na ně působíš, vědí nejlépe oni sami. Zájem přitom mohou projevovat různými způsoby - jak tím, že s Tebou navazují kontakt, jestli se usmějí, když Tě vidí nebo nabídnou pomoc, stejně tak ale i tím, že se kontaktu mohou vyhýbat, pokud jsou např. stydlivější nebo neví, jak k dívce, která se jim líbí, přistupovat.

  Ptáš se také na úsměv. Úsměvem nic nepokazíš, úsměv umí rozzářit den, pohladí, nic nevymáhá, je milý. Dál se ptáš, jak máš zapůsobit. Myslím, že nejlepší ze všeho je nesnažit se nějak nuceně působit, ale prostě být svá. Druhým může být příjemné, pokud k nim budeš otevřená, upřímná a spolehlivá.

  A jak poznáš, že se Ti někdo líbí? Tak, jak jsi psala ve svém dopise o Adamovi. Každý to může mít jinak, je to různé, zčervenáš nebo naopak zbledneš, cítíš se rozechvělá, slabá v kolenou, rozbuší se Ti srdce, může to být tak, ale i úplně jinak. Myslím si ale, že to rozhodně poznáš, až to přijde. Měla bys to poznat, intuitivně vycítit. Ostatně se můžeš na podobné téma pobavit s mamkou nebo jinou starší ženou, které věříš. Můžeš se jich optat, jak to ony měly v Tvých letech. Zabrousit k tomu, jak a kdy se seznámily se svými partnery. Možná se dozvíš něco, co o svých rodičích dosud nevíš, sdílení také sbližuje, přináší pohodu.

  Přejeme Ti hezké prázdniny.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Rozejít se

  Dobrý den mám ještě jeden dotaz. Já psala o tom klukovi jestli se mám rozejít? Snad víte asi kdo jsem ... No a já si myslím že moje věková skupina je na to ještě mladá i proto se chci rozejít. Protože mám hlavě zmatek i s tou kámošku. Co mám s tím dělat a co si o tom myslíte vy?
  Děkuji za odpovědi.

  holka, 14 let, 22. června

  Ahoj,

  ke svému minulému dotazu Alíkovi ještě přidáváš další, jestli se máš rozejít. Rozumím, že Tě to zajímá, že stojíš před rozhodnutím a ptáš se na náš názor.

  Podle toho, co píšeš, myslím, že vlastně rozhodnutá jsi, předpokládám, že jsi už i mluvila se svým klukem a zvažovala pro i proti. Pokud si člověk není vztahem jistý, může nějakou dobu vyčkat, většinou se ukáže, „kam ho srdce táhne“. Když nejistota trvá déle, je to signál, že vztah moc budoucnost nemá a svědčí spíše pro rozchod. Zvaž, jak tomu je u Tebe.

  Tady na Alíkovi Ti ale přímo neřekneme „rozejdi se“, nebo „nerozejdi“, To je opravdu na Tobě, Ty žiješ svůj život a máš právo o sobě rozhodovat tak, jak chceš a usoudíš Ty. Mohlo by Ti pomoci představit si, co se stane, když se rozejdeš, a když nerozejdeš. Jaká to je představa, a co u ní cítíš? Myslím, že Tě to může navést k dalším krokům.

  Přejeme Ti, aby ses rozhodla tak, jak to je pro Tebe nejlepší.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Má cenu s ním začít chodit?

  Ahoj poradno, mám takový menší problem, a nemuzu na to přestat myslet. Mám jednoho 15leteho kamaráda, je docela fajn kluk, a upřímně se mi i docela líbí, no problém je v tom že řekl ze mám dobry zadek a že se chce se mnou vykousnout (neřekl to přímo mně, ale jeho kamarádovi), navíc se mnou pořad flirtuje a má sexuální narážky, což je docela divny no. Má otazka zní jestli to má cenu s nim zkusit (nemyslím nic spojeného se sexem atd.), popř. Jak na to, nebo jak mu naznačit ze s nim chci chodit.
  Předem děkuji
  Áďa

  holka, 13 let, 18. června

  Ahoj,

  myslím, že je moc dobře, že přemýšlíš nad tím, jestli má cenu s kamarádem chodit. Píšeš o jeho sexuálních narážkách, které se Ti zdají divné. Navíc Ty sama píšeš, že bys nic sexuálního nechtěla. Tvůj přístup oceňuji, věřím, že víš, že do 15 let jsou tyto věci mimo zákon. Myslím, že by bylo fajn zkusit si s ním promluvit, abyste oba věděli, na čem jste. Z toho, co píšeš, mi připadá, že máte možná každý trochu jiné očekávání od toho, kam by měl Váš vztah vést. Na druhou stranu je i možné, že se ten kluk třeba jen chvástá před kamarády a ve skutečnosti by sám ještě nic sexuálního taky nechtěl zkoušet. Proto je nejlepší zjistit to přímo od něj.

  Není hned potřeba říkat mu, že s ním chceš chodit. Nemusíš na sebe tlačit s rozhodnutím. Můžete se zatím poznávat a zjistit, jak to mezi sebou máte. Třeba ho zkus pozvat ven, kde spolu budete sami, budete si povídat a časem mu třeba můžeš říct, jak to máš. Že se Ti líbí, možná bys s ním chtěla chodit ale na nic sexuálního nejsi připravena. Věřím, že pak z jeho reakce dokážeš sama poznat, zda to s ním má smysl.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Vztah s kamarádkou?

  Ahoj před nedávnem jsem zjistila, že jsem pravděpodobně na holky... Mám jednu kamarádku se kterou se známe necelý měsíc. Máme spolu za tak krátkou dobu celkem dost zážitků a spoustu společných zájmů, zároveň mi taky přijde sympatická a chová se ke mně hezky. Ale poslední týden mi přijde, že se to snaží posunout dál. Např. Mě každou chvíli objímá občas mi dá pusu na tvář často mi půjčuje oblečení a říká mi říká lichotky což předtím moc nedělala. Myslíte si že bych to s ní měla zkusit? A není to moc brzy po tak krátké době co se známe?

  holka, 13 let, 14. června

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o Tvém čerstvém kamarádství, u kterého Ti přijde, že o Tebe má zmiňovaná slečna zájem možná i víc než jen jako kamarádka. Odpověď na otázku, jestli bys to s ní měla zkusit poznáš nejlépe Ty sama, neumím Ti ji zodpovědět. Zároveň je normální, že ji teď ještě neznáš a může trvat, než to zjistíš. Představuji si, že to může být moc fajn mít takové intenzivní kamarádství, kdy si v hodně věcech opravdu rozumíte a baví vás spolu trávit čas. Možná to mohlo být překvapující, když jsi zaznamenala její náklonnost a lichotky ve větší míře. Proto se nedivím, že o tom uvažuješ víc a máš potřebu to s někým probrat. Každé kamarádství má jiný vývoj a není vůbec zvláštní, že jedno se tak posunulo už za měsíc a některé kamarády poznáváš lépe třeba až po pár měsících/letech. Nevím, jestli jsi už měla možnost jí říct, že cítíš z její strany něco jinak, že uvažuješ, jestli váš vztah nechce/š posunout dál. Můžeš mít představu, jak to má, ale její opravdový postoj Ti řekne jen ona. Gesta Ti ale taky mnoho napoví a je fajn si jich všímat a vnímat, co s Tebou dělají. Vývoj vašeho kamarádství nemusíš nikam uspěchat, spíš sleduj, jak se v tom všem máš Ty – na co myslíš, když jste spolu, jak Ti s ní je, jestli se cítíš uvolněná a sama sebou v její přítomnosti aj. Můžeš na sobě taky pozorovat, jestli Tě přitahuje fyzicky, anebo Ti vyhovuje kontakt jen do té míry, jak to máte nastavené teď. Možná přijde fajn chvíle a Ty zjistíš, že chceš něco z toho, co cítíš z vašeho kamarádství, sdílet. Podobně jak to začínáš řešit Ty, to pravděpodobně řeší i ona. Možná máte společné kamarády, kterým bys ses chtěla svěřit a poradit se, možná to může být člověk, který ji nezná, ale jeho pohled je pro Tebe důležitý. Další možností je svěřovat své myšlenky do deníku anebo jsme tu pro Tebe na chatu/telefonu na Modré lince. Povídání s blízkými i s kamarádkou samotnou Ti můžou pomoct ujasňovat si věci a hledat cestu dál. Přejeme, ať jsi na ní spokojená a šťastná.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Miluji ji?

  Ahoj, píši z účtu svého bratra.
  Můj dotaz se týká divného pocitu k jedné holce.
  Znám ji ze školy a cítím k ní pocit, který by se dal nazvat „láska“, ale představa že s ní chodím nebo neco podobného je mi divná.
  Co to má znamenat? Jinak myslím, že jsem na kluky, už jsem i snějakým chodila a tak.
  Děkuji

  holka, 13 let, 14. června

  Ahoj,
  od přátelství k lásce je velice blízko a ty dva pocity jsou si velmi podobné. Je tedy klidně možné, že to, co cítíš k oné dívce je hodně intenzivní pocit souznění a přátelství. Stejně tak je ale možné, že jsi se do ní skutečně zamilovala. Dospívání je obdobím hledání, tápání a nejistoty, kdy se člověk často nevyzná ve svých vlastních pocitech a nerozumí sám sobě. I kdyby tomu bylo tak, že jsi se do ní skutečně zamilovala, je dle mého názoru příliš brzo usuzovat z toho na sexuální orientaci.
  Ber to zkrátka jako zkušenost, která k dospívání patří, a uvidíš sama, jak se postupem času budou tvé city vyvíjet - nejen k této dívce, ale i k ostatním.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Držení za ruce a srdíčka

  Ahoj, po všech problémech s jedním klukem mám další

  Zamilovala jsem se do jednoho kluka že třídy. Řekla jsem mu to a on moje city opětoval. Takže teď spolu chodíme. Jenže nevím proč, ale oba se bojíme se třeba držet za ruku atd. Chtěla bych dostat nějaký tip jak se takového strachu zbavit, kamarádka mi říká ať ho prostě za tu ruku chytnu a nic neřeším, Jenže já se toho bojím a můj kluk asi taky.

  Další věc je, že mi vůbec nepíše srdíčka nebo mi nepíše první. Když mu ho pošlu já tak to bere jakože jsem nic neposlala a ignoruje to. Jenže s holkou s kterou chodil dřív tak jí normálně srdíčka posílal, psal jí první atd. což u mě vůbec nedělá. Bojím se že mě nemiluje tolik jako tu před tím nebo že mě nemiluje vůbec a chtěl si ze mě udělat jenom srandu. Nebo možná se tak chová protože je nervózní.

  Už několikrát jsem se ho ptala jestli mě má fakt rád a vždy řekl že jo. Nevím jestli mu to věřit.

  Děkuji za odpověď na oba dotazy ♡

  Ahoj,

  svěřila ses nám s tím, jak to teď máš s klukem, se kterým chodíš. Ani jeden s Vás toho druhého zatím nechytil za ruku, oba z toho máte strach. Trápí Tě taky to, že Ti nepíše srdíčka a jsi to Ty, kdo tomu druhému píše první. Nevíš, jestli mu máš věřit, že Tě má tak rád, jak říká.
  Když s někým v dospívání začínáme chodit, nebývá vůbec jednoduché udělat první krok v dotýkání. Takový ostych a strach je úplně normální. Obvykle to přijde nějak přirozeně samo – přijde nějaká situace, kdy jeden z Vás toho druhého za ruku chytí a potom už se z toho stane běžná věc. Doporučila bych vycházet hlavně z toho, jak to Ty sama cítíš. Když přijde chvíle, kdy bys svého kluka chtěla chytit za ruku, je úplně v pořádku to tak udělat.
  K posílání srdíček a tomu, kdo komu píše první mě napadá několik věcí. Jednak to, že to v tomhle každý může mít trochu jinak a v dospívání se to může i měnit. To, že Ti neposílá srdíčka a nepíše Ti první ještě nemusí znamenat, že Tě nemá tolik rád, jako svoji bývalou holku. Zároveň rozumím tomu, že nad tím přemýšlíš. Je těžké takhle na dálku odhadnout, proč to takhle teď Tvůj kluk má, druhému člověku do hlavy nikdy úplně nevidíme. Proto bych Tě chtěla podpořit, abys mu zkusila upřímně popsat, co Tě trápí, a zeptala se ho, jak to vidí on. Nedokážu Ti dát zaručenou radu na to, jestli mu máš anebo nemáš věřit v tom, co k Tobě cítí. Připadá mi důležité, abys to, že Tě má rád, mohla vnímat nejen ze slov, ale celkově i z toho, jak se k Tobě chová.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Chtěla bych s někým chodit

  Ahoj všichni děkuju za předchozí odpověď, moc jste mi pomohli.$> Jak už jsem psala v minulém dopise, jsem introvert, ve škole se se spolužákama moc nebavím ale celkem mi to vyhovuje. Jenže všichni mluví o tom že někoho mají že si dali pusu nebo že se líbali. Já nikoho nemám a ani jsem nikdy neměla. A ani jsem se nikdy nelíbala ale chtěla bych s někým chodit. Nikdy jsem se nikoho nezeptala jestli by se mnou nechtěl chodit a ani mě se nikdo nezeptal. Mám problém mluvit se spolužačkama natož s klukama. Moje otázka tedy zní jak si někoho najít a má to vůbec smysl? Já si teda myslím že má ale nemám žádné zkušenosti.

  Předem děkuji za odpověď.$>

  holka, 12 let, 9. června

  Ahoj,
  chápu, že ti může být nepříjemné poslouchat,že většina spolužáků s někým „chodí“ a ty jsi ještě podobnou zkušenost neměla. Ujišťuji tě však, že tví spolužáci naprosto jistě nemají zkušenost a opravdovými partnerskými vztahy. To, o čem mluví, jsou částečně dětské lásky a částečně snaha vyrovnat se ostatním. Opravdu tě nemusí trápit, že jsi ve dvanácti letech ještě s něíkým nechodila. Je to naprosto normální a máš spoustu času, protože opravdové chození a partnerský vztah budeš řešit až za několik let.
  Až k tomu dojde, nebudeš se muset nikoho ptát, jestli by s tebou nechtěl chodit, ale vztah si postupně vybudujete na hodnotách, jako je důvěra, vzájemná úcta, tolerance a tak dále.
  Teď nemá smysl trápit se tím, že se tě nikdo nezeptal, jestli bys s ním nechtěla chodit. Až na budeš za pár let skutečně připravená na opravdový vztah, vyplyne přirozeně a určitě bude krásný.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Jak oslovit kluka, který se mi líbí?

  ahoj, mně se líbí jeden kluk, kterému je 15 a v prosinci bude 16. mně bylo letos 13 a chodím do 7. třídy, zatímco on do deváté. dá se říct, že jsme sousedi, protože on bydlí na začátku ulice a já na konci a když vyjdu před dům, tak koukám na jeho zahradu. je to cca 300 metrů. ale my jsme se nikdy nebavili. možná maximálně asi v roce 2020, když jsme ještě s pár kamarády hráli fotbal, to je vše. jezdíme každý den autobusem spolu do školy, jenže on se baví se svými kamarády a já se svými, protože nás z naší vesnice jezdí docela dost. většinou jezdíme spolu busem i domů, protože většinou končíme ve škole stejně. ale v pondělí ho beru jako takovou „záchranu", protože jak bydlíme od sebe kousek, tak vystupujeme na stejné zastávce, co je zastávka na znamení a když jede on, tak se nebojím že tam budu vystupovat sama. minulý týden jsem s kamarádkou čekala na autobus a on tam stál taky. tak jsme se ho šly zeptat, jestli nezná kamarádky sestru. a to byl dá se říct jediný „kontakt“ za 2 roky. já jsem totiž i hrozně introvertní v těhlech situacích a nikdy nevím co říct, protože obyčejné „ahoj, jak se máš?“ mi přijde docela trapný. já se bavím s jeho mladším bráchou, takže jsem od něj zjistila o něm hodně informací a on ví že se mi líbí, ví to vlastně skoro všichni z 2. stupně. já jsem se totiž ptala jednoho učitele, když byl ON nemocný, co s ním je a pak jsem se toho učitele ptala ještě na pár věcí o něm, jenže on všechno řekl deváťákům jako hotovou věc a že mám na něj (na toho devataka) crush. neřekl sice přesně mě, ale já jsem se jim omylem prozradila. a teď vždy když potkám nějakého devataka, tak na mě hned *jeho jméno a příjmení* (toho, kdo se mi líbí) a když jsme čekali na tělocvik minulý týden, tak oni devataci procházeli chodbou a procházel tam i on. (at nemusím říkat on, tak ho pojmenujete třeba Honza) a všichni na „Honzu" :„Honzo, tady je tvoje crush, vlevo" (já jsem totiž stala nalevo od nich) a on že „nevím kde je levo" (když procházel okolo me) takže jsem i docela zmatená, jestli to mysleli že on je můj crush, nebo já jeho. a když jsem nedávno vyšla na velkou přestávku ven na hřiště, tak ona tam měla jedné mojí kamarádky sestra dozor (dělá asistentku ve škole) a Honza tam hrál fotbal. a když jsem pak té kamaradce něco říkala, tak ona, že jak jsem přišla ven, tak on se v tom fotbale začal víc snažit, že do té doby se tolik nesnažil, což jestli je pravda, tak mě to potesilo.
  jenže tady je ještě jeden háček. já Honzu neberu jako svého crushe. ano, líbí se mi, ale nedokážu si s ním představit vztah. já bych ho spíš chtěla hrát jako svého staršího bratra, který mi bude předávat zkušenosti, budu mu moct říct cokoliv a takhle. a moje otázka teda, nevíte jak se s ním mám začít bavit? já se totiž i stydím a nevím o čem bych se měla bavit. jakoze, já bych věděla co má rád, ale nerada bych řekla něco špatně, protože asi před rokem a půl mu umřela mamka.
  a taky si nedokážu představit, že za necelý měsíc odejde ze školy. vím že tím jak jsme sousedi, že se třeba můžeme vidat, ale to bych musela s ním mít nějaký kontakt, třeba zdravení, protože my se ani nepozdravime.
  hrozně moc děkuju za odpověď

  holka, 13 let, 5. června

  Ahoj,
  chápu, že není snadné oslovit kluka, který se Ti líbí, zvlášť pokud se vlastně ani oficiálně nezdravíte. Navíc je starší, už bude končit základku a jeho spolužáci na vás občas pokřikují a dělají si srandu. Myslím, že to by se těžko začínala konverzace každému. Oceňuji, že přesto hledáš způsoby, jak bys s ním mohla promluvit. Je podle mě výhoda, že o něm něco víš, co ho baví a co má rád, máš tak aspoň představu, o čem se můžete bavit. Ač se to nezdá, pozitivní může být i to, že on i jeho spolužáci vědí, že se Ti líbí. Nebude tak pro ně překvapení, pokud Honzu někdy oslovíš a budeš s ním chtít mluvit. Z některých situací máš dokonce náznaky, že se možná líbíš i Ty jemu - snažil se víc v fotbale, asi chtěl před Tebou vypadat dobře. Nevím, jestli jsem správně pochopila, že na Vaší společné zastávce ze školy vystupujete jen vy dva. To by mohl být ten správný okamžik, kdy ho oslovit. Nebude tam na Vás nikdo pokřikovat. Začít můžeš úplně přirozeně, není potřeba vymýšlet nic velkolepého. Je opravdu v pohodě zeptat, jak se má, pokud Tě to opravdu zajímá. Můžeš to třeba formulovat trošku jinak, pokud se Ti to zdá jako otřepaná fráze. Třeba jaký měl dneska den. Můžeš zavést řeč třeba právě na to, že je zvláštní, že se nezdravíte, když spolu každý den jezdíte autobusem a jste sousedi. Věřím, že pokud se mu líbíš, nebude Ti to dělat těžké a konverzace bude plynout. Zkus být co nejvíc přirozená a tolik nad tím nepřemýšlet.

  Myslím, že v tuhle chvíli nemusíš řešit, jestli s ním chceš chodit nebo ne. Můžeš se zaměřit na to, že s ním chceš začít mluvit a poznat ho, trávit s ním občas nějaký čas. Sama pak uvidíš, kam to povede. Rozhodně je v pořádku, aby Váš vztah byl čistě kamarádský s tím, co jsi popisovala, že bys chtěla - získat od něj zkušenosti jako od staršího bratra.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Strach z reakce spolužáků

  Ahoj aliku . Ve škole je jeden kluk který se mi libi . Já mu nejspíš taky proto že se na me Hezky usmívá a diva když kolem něj projdu . Ale ted začíná ten problém . Je trochu při tele vic než Já a ještě k tomu je z jine třídy . Bojim se reakce mich spolužáků proto že jsou hodně agresivní . Nemám odvahu ho vůbec oslovit natoz něco říct . Co mám dělat ?

  holka, 12 let, 4. června

  Ahoj,
  je prima, že se Ti líbí kluk, kterému se asi taky líbíš. Zmiňuješ ve svém dotazu dvě věci, jednak že ten kluk je při těle a Ty se bojíš reakce spolužáků, kteří bývají agresivní. Pak také, že nemáš odvahu ho oslovit.
  Nejsem si jistá, jestli to mám chápat tak, že v tom strachu oslovit ho hraje roli i to, že se bojíš, jak spolužáci zareagují, anebo i tak samo o sobě je pro Tebe těžké ho oslovit. Ať je to jakkoliv, vždy je dobré jednat podle své intuice a toho, jak to cítíš. Zkus se zeptat sama sebe, jak to s tím klukem máš. Dokážeš si představit, že by ses s ním sblížila a třeba byste spolu chodili? Jaké máš z takové představy pocity? Pokud dobré a toužíš po tom, pokus se dát názory spolužáků stranou. Rozumím, že to může být těžké, asi Tě napadají různé scénáře, jak by mohli reagovat. Myslím si ale, že by byla škoda, abys bránila svému štěstí na základě strachu z jejich reakce. Navíc dost často se děje, že to, čeho se bojíme, se nakonec vůbec nestane. Kdyby přece jen spolužáci měli problém s tím, jakého kluka sis vybrala, může pomoct, když budeš ve svém rozhodnutí pevná, budeš si sebevědomě stát za tím, že právě to je kluk, se kterým chceš být a za svou volbou si stojíš. Dokonce lidé často cítí obdiv k těm, kteří se dokáží rozhodnout jinak, než se očekává, protože to chce velkou odvahu. Věřím, že se rozhodneš tak, abys byla spokojená.

  Modrá linka