Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Z poradny Alík radí dětem

    Hrtan

    Moje tělo

    Dobrý den . Mám dotaz na krku je taková chrupavka když si do středu toho krku dáte dlaně a posunete je do práva nebo do leva tak se tam něco hne mě se to stalo a bojím se ze jsem si něco udělala nic mě neboli je to možné ?

    Ahoj holko,

    Část těla, kterou v dotazu zmiňuješ, se nazývá hrtan neboli larynx. Stěny tohoto trubicovitého orgánu jsou zpevněny chrupavkami, k nimž je upnuto 7 párů svalů. Díky pružnosti svalů a vazů v přední části krku je hrtan pohyblivý. Jeho poloha se více či méně výrazně mění například při polykání (kdy se zvedne nejprve nahoru a poté dolů), při kašli a podobně. Tudíž je naprosto normální, že můžeš hrtanem pohybovat do stran pomocí dlaní či prstů. Když už však něco takového zkoušíš, postupuj jemně, ať si nezpůsobíš pohmožděniny krku.

    Na otázky odpovídají

    pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

    Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

    Jak mluvit s kamarádkou o sebepoškozování?

    Moje tělo

    Ahoj, mám takový dotaz.
    Už nějakou dobu se jakoby kružítkem škrábu do krve, je to už docela dlouho co to dělám. Nedávno jsem to řekla kamarádce, a abych s tím přestala, tak jsme se domluvily, že mi bude kontrolovat ruce a nohy, ale mám pocit, že to byla chyba. Já totiž přestat tak úplně nechci. Uklidňuje mě to, a navíc se cítím nepříjemně, když jí to musím ukazovat. Bojím se, že když to vidí, tak mě nebere vážně, protože jsou to „jenom“ škrábance. A ještě se bojím, že to někomu řekne.
    Co jí mám říct, aby mě pochopila?

    holka, 13 let, 14. října

    Ahoj z Modré linky.

    Svěřit se někomu s tím, že si ubližuješ, a říct si tak o pomoc, není vůbec snadné. Chci moc ocenit, že jsi to dokázala a uvažuješ nad tím, co Ti sebepoškozování přináší a co Ti v boji s ním pomáhá, nebo naopak nepomáhá.

    Ptáš se, co kamarádce říct, aby Tě pochopila. Myslím, že by ses jí mohla svěřit přesně tak, jak ses svěřila nám. Sebepoškozování skutečně může přinášet úlevu, ale vždy jen krátkodobou, a vede tak k dalšímu nutkání ho opakovat. Dává mi proto smysl, že se ho úplně vzdát nechceš, protože Ti s něčím pomáhá. To, že máš chuť si ublížit, pravděpodobně souvisí s něčím, co se děje kolem Tebe i s tím, co prožíváš, a je to náročné na zvládání. Kontrola kamarádkou pro Tebe tak skutečně může být spíše stresující, dokud svůj způsob zvládání náročných situací nemáš čím nahradit, zvládnout je jinak.

    Existuje více způsobů co změnit, abys i tak pociťovala úlevu a klid. Většinou je to pro jednoho příliš, proto nejrychlejší a účinná cesta bývá se s tím svěřit někomu, kdo Ti bude oporou dál a společně budete hledat cesty, aby Ti mohlo být zase lépe. Nejčastěji to jsou odborníci, ale i kdokoliv další, ke komu máš důvěru. Možná máte na škole školního psychologa, za kterým můžeš o přestávce zajít, je zvyklý pomáhat v podobných situacích. Třeba Tě tam doprovodí i kamarádka, můžeš ji o to požádat. Tvé trápení si zaslouží být bráno vážně.

    Existuje také mnoho technik, které můžeš zkusit namísto ublížení si. Najdeš je třeba v mobilní aplikaci Nepanikař, nebo tady: Nepanikar.eu. Můžeš je probrat i s odborníkem nebo dospělým. Představa, že by se to dozvěděl někdo další, může být nepříjemná. Chtěla bych Tě ale moc podpořit v tom, ať tomu dáš šanci, abys mohla mít zase hezčí dny, které si zasloužíš. Přála bych Ti, abys mohla postupně se sebepoškozováním přestat a našla jinou cestu úlevy. Na to všechno ale nemusíš být sama.

    Jsme tu pro Tebe i na telefonu nebo chatu, pokud by se dělo něco akutně, chtěla by sis popovídat, když budeš mít chuť si ublížit anebo jen chtěla naplánovat další krok. Na vše tam bude víc prostoru, můžeš se ozvat tady https://www.modralinka.cz/ anebo tady https://www.linkabezpeci.cz/.

    Moc Ti držíme palce

    Modrá linka

    Prohlídka u lékaře a jizvy od sebepoškozování

    Moje tělo

    Ahoj Alíku a spol,
    už jsem zde nedávno psala a chtěla bych se zeptat ještě na něco.
    teďka budu mít někdy nového pediatra a chtěla bych se zeptat jak tato prohlíka bude probíhat a zda se budu muset vysvléknout do naha. mám totiž po stehnech, zápěstí a předloktí hodně jizev od sebepoškozování a nechci aby to můj doc. a ani mamka věděli. Ano asi to zní divně a zle ale vážně to zatím nechci.
    takže se ptám.
    jak probíhá lékařská prohlídka když máte nového pediatra cca.
    budu se muset vysvléknou a pokud ano jen do spodního prádla??
    a jak mám skrýt jizvy od sebepoškozování?

    předem moc děkuji za odpověď.
    S přátelským pozdravem a přáním krásného dne
    Sandra :)

    holka, 13 let, 2. října

    Ahoj z Modré linky,

    ptáš se nás na to, jak probíhá kontrola u nového pediatra. Každý lékař pracuje jinak, proto nejde říct, jak to má Tvůj nový lékař či lékařka. Nejčastěji se setkáš s tím, že Tě zváží, změří, zkontrolují Ti zrak a sluch, poslechnou srdce a možná další základní vyšetření, a zeptají se Tě na to, jak se Ti daří a zda nemáš nějaké zdravotní problémy. Nedokážu Ti však říct, zda se budeš svlékat do prádla. Napadá mě, že je možné se před prohlídkou zeptat sestřičky nebo lékaře/ky, co Tě čeká, abys byla klidnější a případně je požádat, zda si můžeš nechat oblečení, nebo být v ordinaci sama bez rodičů. To s nimi lze vyjednat předem, a pak doktora/ku požádat, zda by to rodičům mohli neříkat. Nevím ale, jak budou reagovat. Za zkoušku to, myslím, stojí.

    Pokud jde o jizvy, jak jsme Ti již psali v minulé zprávě. Jizvy, které máme na těle, se hojí postupně a nejdou zcela skrýt. Můžeš se o ně starat, aby se lépe hojily, zároveň na kůži zůstávají. Rozumím, že máš strach z reakce lékaře/ky. Zároveň si říkám, že jim můžeš říct, co zažíváš a společně můžete vymyslet, co pro sebe můžeš udělat. Lékař nebo lékařka Ti mohou doporučit psychologa/psycholožku, se kterými můžeš mluvit o tom, co Tě trápí a jak se cítit líp. Můžete tak společně hledat pomoc, kterou si zasloužíš.

    Přejeme Ti, ať to u pediatra jde dobře.

    Modrá linka

    Sebepoškozování hladem

    Moje tělo

    Pokud naschval nejím, abych měl hlad a bolelo mě to.je to sebeposkozovani?

    kluk, 14 let, 3. října

    Ahoj z Modré linky,

    sebepoškozování vnímáme jako záměrné ubližování sobě samému - jako určitý nezdravý způsob, jak se vyrovnávat se svými problémy. Může nabývat různých podob, jako třeba i omezování se v jídle. Přemýšlím, co Tě k zamezování jezení vede. Důležité ale je, jak se ve chvíli, kdy si jídlo nedovolíš, Ty sám cítíš, co v Tobě prožitek bolesti vzbuzuje. A jestli to sám jako sebeubližování vnímáš. Ať už Ti pociťovaná bolest přináší úlevu od náročných chvílí, či se za tím skrývá něco jiného, přála bych Ti, abys měl pro sebe prostor a možnost nalézt zdravější způsoby vyrovnání se s tím, co Tě nyní tíží.

    Doporučím Ti článek Linky bezpečí, kde se o tématu sebepoškozování dozvíš více (https://www.linkabezpeci.cz/poradna/sebeposkozovani). A stejně jako kolegové v reakci na Tvé minulé dotazy, Tě i já povzbudím ve vyhledání odborné péče, kde by Ti zmiňovaný prostor vše prozkoumat mohl být nabídnut.

    Pěkné dny.

    Modrá linka

    Únava a jak ji řešit

    Moje tělo

    Dobrý deň,
    Občas bývam v škole celkom unavený a chcel by som sa rano pred odchodom nejako povzbudiť. Kávu nepijem a energy drinky nechcem piť moc často. Aké sú vhodné alternatívy?

    kluk, 14 let, 11. září

    Ahoj, díky za dotaz. Celý život se učíme, jak nejlépe pracovat se svým vlastním tělem. A jeden z těch aspektů je právě to, jak unavení nebo naopak odpočatí se cítíme. Správně píšeš, že není ideální spoléhat na jednorázové věci typu káva a energetické nápoje. Co dalšího vyzkoušet?
    Cvičení: Krátká a pravidelná rozcvička, sport, běh, plavání... to všechno ti může dodat energii. Zní to jako paradox, vždyť by tě to mělo spíš unavit. Ale tělo si zvykne na tu námahu, přepne se do „akce“ a funguje to jako rychlé probuzení i jako dlouhodobá strategie.
    Sprcha: Studená sprcha může člověka probudit a nabudit. Není to pro každého, ale někteří lidé na tento rituál nedají dopustit.
    Voda: Sklenice obyčejné vody, a hlavně dostatečná hydratace celý den, může snížit únavu.
    Spánek: To nejdůležitější jsem si nechal na konec. Spánek. Lidé jej často podceňují, a mladí lidé obzvláště. Přitom právě v dospívání lidské tělo potřebuje více spánku. Podle některých výzkumů by mladí lidé (teenageři) měli spát devět až deset hodin denně. Když člověk dlouhodobě nespí, spí špatně nebo málo, tak se cítí unavený, má problémy se soustředěním a vůbec je takový malátný a zpomalený. Pravidelný spánek v dostatečném množství je velmi silná páka nejen proti únavě. Tak hodně štěstí a dobrou noc!

    Moje tělo

    Zdravím všechny,
    jsem trans, pár lidí to ví (a všichni z nich jsou supportive), ale nejsem tak úplně out.
    Momentálně chodím do 9. třídy a v blízké době se mají přihlašovat taneční. Do tanečních bych vážně chtěl, ale ne jako „holka“ ale jako „kluk“ a úplně nevím jestli a popř. jak by to šlo udělat.

    (trans)kluk, 14 let, 4. září

    Ahoj,

    díky, že jsi napsal. Chápu, že to může být pro tebe náročná situace, kterou chceš vyřešit co nejlépe. Rozumím tomu, že chceš jít do tanečních jako kluk, a ne jako holka.

    Je skvělé, že máš kolem sebe podporující lidi – to je moc důležité! Píšeš ale, že nejsi tak úplně out. To je přirozené - každý by si měl vždy rozhodnout, komu tuto osobní informaci chce sdělit. Pokud mezi lidi, kterým jsi to sdělil, patří rodiče a kamarádi, s nimiž půjdeš do tanečních, bude hledání řešení s tanečními jednodušší. Pokud okolí o tom, že jsi trans ví, bude tě jistě více podporovat v tom, abys i v tanečních mohl vystupovat jako kluk.

    Každé taneční mohou fungovat trošku jinak, takže bude záležet na konkrétní taneční škole nebo kurzu, kam se budeš chtít přihlásit. Mají svá pravidla, je nutné vyplnit oficiální přihlášky, škola musí ručit za pravidla i směrem k ostatním zúčastněným... To znamená, že je nutné, aby jsi zjistil, jak to funguje v taneční škole, kam se chceš přihlásit. Zkus se zeptat předem, jak přistupují k trans lidem. Můžeš to udělat osobně, emailem nebo telefonicky, a nemusíš hned říkat, že jsi to ty, pokud nechceš.

    Pokud se ukáže, že do tanečních můžeš nastoupit jako kluk, nezaručí ti to, že se nedostaneš do situací, které budou nepříjemné. Doporučuji ti předem promyslet, o jaké situace by mohlo jít, jak bys mohl reagovat a případně o jakou pomoc a koho bys mohl požádat. Díky tomu tě pak takové situace lépe zvládneš.

    Pokud se naopak ukáže, že nelze do tanečních jako kluk nastoupit, nebuď z toho zbytečně smutný. Zkus požádat o to, aby ti důvody vysvětlili. Možná bys s některými důvody mohl pro příští rok, kdy bude opět šance začít do tanečních chodit, něco udělat tak, aby přihlášení bylo možné.

    Kdyby to šlo, promluv si s někým, komu věříš. Jestli máš kolem sebe někoho z rodiny, kamarádů nebo vyučujících, s kým můžeš mluvit o tom, jak se cítíš, mohli by ti pomoci zjistit, jak by to šlo zařídit. Bývá dobré mít někoho, kdo ti „kryje záda“.

    Držíme ti palce a určitě jsme tu pro tebe, kdybys chtěl něco probrat. Můžeš napsat zase na Alíka nebo do poradny Sbarvouven.

    Měj se dobře.
    poradna Sbarvouven.cz

    Číro

    Moje tělo

    Ahoj, jde o to že mám jeden účes už hodně dlouho a chtěla bych zkusit něco nového, a právě mě láká číro, jelikož jsem punk nebo něco na způsob, a nedávno jsem viděla seriál cobra kai, a byl tam kluk kterej měl taky číro, a on s tím vypadal hrozně cool, a chtěla bych to zkusit, vím že by mi to slušet nemuselo, ale rada bych vyzkoušela něco nového. Ale problém je v tom že moje příbuzný si myslí že je to hrozný, a neměla bych to dělat. Další problém je třeba že by to vadilo ve škole, myslím že ve školním řádu nic takové není, ale škola do které chodím měla dokonce problém s tím že jsem si dělala tlustší a výraznější linky. Doma už jsem si to číro zkoušela udělat a podle mě to nebylo tak hrozné, a napadlo mě že bych to nemusela nosit do školy ale jen takhle ven, ale zároveň se obavám že se mi budou smát.

    holka 14 let, 20. srpna

    Ahoj Binnie,

    pokud nosíme jeden účes dlouhou dobu, je přirozené, že nás po čase omrzí. Chápu tak, že toužíš po změně, a ráda bys vyzkoušela takový účes, který se Ti líbí - i když je možná trochu neobvyklý. Je super, že si zkoušíš účes vytvořit v domácím prostředí. Můžeš tak zjistit, jestli se v něm sama sobě skutečně líbíš, a jestli je to něco, na co by si Tví příbuzní dokázali zvyknout.

    Pokud víš o tom, že Tvá škola není zrovna benevolentní v tom, jak jako žáci chodíte do školy upravení, doporučila bych Ti si před tím, než s podobnou úpravou vlasů do školy dorazíš, zjistit, jak by se na to učitelé tvářili. Můžeš to probrat s výchovným poradcem nebo metodikem prevence, kteří na Vaší škole působí. Tvůj nápad, zkoušet takto chodit pouze ven, mi přijde fajn. To, jestli se Ti Tvé okolí bude smát nebo ne, ale dopředu nejde odhadnout. Je jen na Tobě, pokud se rozhodneš, že Ti nový účes za risk případných posměšků stojí nebo ne.

    Někdy i malá změna účesu může být moc fajn. Pokud bys ráda zkusila něco nového, zkus se porozhlédnout po takovém účesu, ve kterém by ses cítila cool, a zároveň přijímaná svým okolím.

    Pěkné léto,

    Modrá linka

    Psychogenní zácpa

    Moje tělo

    Ahoj, mám problém.
    Mám problém se vyprázdnit mimo domov, a často potom musíme jezdit na pohotovost a tak. A není to vůbec příjemné.
    Nevím co mám dělat, prostě mě to trápí, a vždy když někam jedu, tak se s tím stresuju a o to je to horší. Nevim jak jsem to mela v minulosti, ale poslednich asi 5 let to vnimam casteji. Předem děkuji za odpověď.

    holka, 14 let, 12. srpna

    Ahoj z Modré linky,

    je mi líto, že se potýkáš s tak nepříjemným problémem ohledně vyprazdňování. Je moc dobře, že hledáš možnosti, jak si pomoci.

    Nedivím se, že jsi z toho nervózní už dopředu a že Tě to trápí. Přemýšlím o tom, jestli jsi to řešila i se svým dětským lékařem/lékařkou? Je dobře jet na pohotovost, když je akutní problém, ale pokud to trvá již delší dobu, je dobré, aby o tom věděl/a i Tvůj/Tvá ošetřující lékař/ka.

    Potíže spojené s vyprazdňováním mohou mít často psychický podklad. Proto bych Ti také doporučila vyhledat pomoc psychologa/psycholožky. Díky konzultacím s odborníkem můžeš více prozkoumat, co se s Tebou děje, když se máš vyprázdnit mimo domov, jak se cítíš, jestli třeba máš z něčeho obavy anebo to může být spojeno i s nějakým minulým zážitkem. Jakmile lépe porozumíš sama sobě, je pak snazší hledat způsoby, jak s tím pracovat a co pro sebe udělat, aby se Tvé potíže začaly postupně zlepšovat. K psychologovi Tě mohou objednat rodiče anebo můžeš o kontakt požádat i Tvého/Tvou dětského lékaře/lékařku.

    Držíme Ti palce, aby se potíže brzy zlepšily.

    Modrá linka

    Křeč lýtka

    Moje tělo

    Ahoj,
    nevím, co to je, proto se ptám. Někdy, prostě úplnou náhodou, mě začne chytat křeč do lýtka, nemůžu vůbec nic dělat, prostě ležím a křičím, strašně to bolí.😭
    Nevíš, co to je?

    holka, 7. srpna

    Ahoj,
    to zní fakt nepříjemně! Nahodilá svalová křeč je strašně otravná. :-(

    Obávám se však, že po internetu ti diagnózu nikdo nestanoví. Křeče můžou mít řadu příčin. Může je způsobovat obyčejný nedostatek tekutin nebo hořčíku, nebo to může být symptom nějaké nemoci. Nemám šanci zjistit, co to je v tvém případě, ale tvůj lékař možnost má – zajdi si za ním, pokud to nepřejde.

    Alík

    P. S.: Hořčík jde koupit běžně v samoobsluze, třeba ve formě šumivých tablet rozpustných ve vodě.

    Bezpečnost parfémů

    Moje tělo

    Ahoj, je bezpečné používat vůně a parfémy? Slyšel jsem o nějakých nebezpečných látkách, které jsou v nich obsaženy. Jak to tedy je? Je to bezpečné, nebo ne? A pokud ne, jaké jsou alternativy?

    kluk, 14 let, 7. července

    Ahoj, díky za otázku. Je výborné, že se zajímáš o své zdraví a dáváš pozor, s čím přijdeš do kontaktu. Obecně se dá říct, že parfémy běžně dostupné v obchodech by měly být bezpečné, ale najdou se výjimky. Některé parfémy obsahují, které mohou u některých lidí vyvolat kožní alergickou reakci. Řada parfémů také obsahuje tzv. „ftaláty“, které známe též z plastů. Podle některých zdrojů mohou být ftaláty spojené se zdravotními riziky. Existují ale i parfémy, které tyto látky neobsahují. Ostatně parfém si může vyrobit kdokoli svůj vlastní, stačí k tomu voda, esenciální oleje apod.

    Moje tělo

    Proč když se jizvy nějakým způsobem zahřejí (třeba teplou vodou nebo když je venku horko), tak změní barvu? Nebo jsem jenom divná? ;D Nijak mě to netrápí, pouze dlouho hledám odpověď.

    holka, 14 let, 5. května

    Ahoj, nejsi divná :-) Změna barvy je nejspíš důsledek většího prokrvení, což se u jizvy projeví jinak, než v okolí. Přiznám se ale, že jsem k této problematice moc informací nenašel. Tady si k tomu můžeš na této stránce přečíst trochu obecných informací.

    Moje tělo

    Ahoj všem,
    mám zvláštní dotaz, a ne úplně na něj najít opověď.
    Když si člověk poškrábe kůži, která pak zčervená, znamená to, že se prokrvila? A proč k tomu vlastně dochází?
    Díky moc,
    S Pozdravem

    Ahoj, díkyz za zajímavý dotaz. Mechanické podráždění kůže skutečně může zvýšit průtok krve, rozšíření cévek a tedy optické zčervenání. Pokud si navíc kůži poškrábeš hodně, hrozí, že sedřeš část vrchní vrstvy pokožky.

    Mám nafouklé břicho, i když vážím málo

    Moje tělo

    Ahoj, potřebuju pomoc, je mi 14 méřim 153 a vážím 38, já vím že je to málo ale nejde mi přibrat protože mám pořád nafouklé břicho (asi 3 poslední měsíce), nemám nikdy hlad, i když chuť jo, ale hodně sportuje a s tím břichem je těžší běhat takže jim málo. Nikdo z rodičů si toho nevšímá a říkají že se mi ti jen zdá že žádné břicho nemám. Už jsem zhubla 3kg, půl roku nevyrostla ani o 1cm a překáží mi. Prosím pomozte co nejdřív. Děkuju

    holka, 14 let, 10. června

    Ahoj z Modré linky,

    chápu, že Tě to trápí. Je důležité, že si říkáš o pomoc. Říkám si, že je to asi dost nepříjemné se každý den potýkat s nafouklým břichem, navíc když kvůli tomu máš i další potíže, a rodiče si toho nevšímají.

    Nedokážu říct, co se s Tvým tělem přesně děje. Břicho může být nafouknuté z různých důvodů, někdy to může být složením jídla, jindy třeba potížemi v zažívacím traktu atd. Množství jídla přitom s nafouknutým břichem nemusí vůbec souviset. Přijde mi podstatné, že Ty sama si všímáš změn, např. toho, že jíš méně, že jsi zhubla apod. Vnímám, že Tě to hodně omezuje a proto mi přijde na místě zajít za dětskou lékařkou/lékařem a probrat s ní/ním to, co zažíváš. Přemýšlím, jestli si umíš představit ještě za rodiči zajít, říct jim znovu, co Tě trápí a požádat je, aby s Tebou zašli za lékařkou/lékařem. Přijde mi moc důležité, aby se Ti dostalo pomoci a jelikož se jedná o Tvoje zdraví, lékař je ten, na koho by bylo dobré se obrátit.

    Pokud by to s rodiči nějak nešlo, můžeš zkusit požádat i někoho dalšího z rodiny, aby se to pokusil (společně s Tebou) rodičům vysvětlit.

    Přejeme Ti, ať se Ti dostane brzy pomoci a je Ti lépe.

    Modrá linka

    Hrozná únava

    Moje tělo

    Ahoj! Chodím domů ze školy hrozně unavená a to máme jen 6 hodin. Nevíte co s tím?

    holka, 12 let, 5. června

    Ahoj z Modré linky,

    děkujeme za Tvůj dotaz.

    Vůbec se nedivím, že jsi unavená ze školy. Teď v červnu máš za sebou celý školní rok, a to se projevuje jak fyzickou, tak někdy i psychickou únavou. Školní povinnosti mohou být opravdu náročné, i když třeba nemáte dlouhý rozvrh.

    Je úplně v pořádku, když po škole zařadíš odpočinkový režim, a třeba si i lehneš nebo zdřímneš. Svůj program můžeš přizpůsobit tomu, jak se aktuálně cítíš.

    Pokud chceš pocity únavy snížit, snaž se mít dostatek spánku (8-9 hodin), vyváženou stravu (po škole spíše lehčí, nezatěžující), dobrý pitný režim. Vhodný pohyb může také pomoci, aby ses cítila lépe. Zkus si také naplánovat svůj den tak, abys měla čas na relaxaci i na povinnosti. I správné rozložení času pomůže stres a únavu snížit. Můžete také s rodiči obstarat vhodné doplňky stravy.

    Pokud se Tvá únava nezlepší, bylo by dobré se poradit s lékařem, který může hledat příčiny únavy a také nabídnout i možnosti řešení.

    Držíme Ti palce,

    Modrá linka

    Koušu si nehty

    Moje tělo

    Ahoj sice už jsem pátrala v poradně ale mám trošku jiný dotaz: koušu si nehty a chci s tím prestat už mi i zase začaly růst ale dneska jsem se přistihl že si je zase kousu zjistila ještě že to nejspíš dělám že stresu ( dneska jsem se koukala na Jurský park a když byla scéna s tyranosaurem tak jsem se přistihl že jsem ve stresu a okusuju si nehty), chtěla bych zjistit proč když jsem ve stresu tak si ty nehty kousu a nějaké řešení i mentálne abyc prestala byt ve stresu( ani nevim proc jsem ve stresu a to je taky vec co bych chtela vedet). Lak ani nic podobného nepomaha. A k psychologovi nechci

    holka, 13, 5 let, 1. června

    Ahoj z Modré linky,

    je fajn, že hledáš způsoby, jak se zbavit zlozvyku, který se Ti nelíbí. Oceňuji, že nad tím přemýšlíš a všimla sis, že to děláš ve stresu, třeba i u filmu, kde je napjatá scéna. Chci Tě ujistit, že je to poměrně běžné, lidé ve stresu mají různé způsoby, jak se snaží uklidnit a je to často i podvědomé, neděláme to schválně. Někdo si kouše nehty, někdo okusuje rty, někdo poklepává nohou apod. Určitě existuje způsob, jak se to odnaučit, jen na to bohužel není jeden jednoduchý návod, který by fungoval všem.

    Myslím, že jsi moc dobře začala už jen tím, že pozoruješ, kdy se Ti to děje. Když víš, že spouštěčem je stres, cílem nemusí být zbavit se stresu, protože jistá míra stresu provází v životě každého z nás. Mnoho situací může být stresujících. Důležité je, jak se s ním vyrovnáváme, jak na něj reagujeme. Dá se začít třeba tak, že když si všimneš, že si okusuješ nehty anebo máš chuť to udělat, můžeš se zkusit zastavit a zamyslet se, co v danou chvíli cítíš. Uvědomíš si možná, že jsi ve stresu, můžeš to chvíli zkoumat, z čeho jsi ve stresu a jestli to třeba cítíš i někde v těle, například na hrudníku nebo v břiše. Pak můžeš zkusit stres prodýchat, zhluboka se nadechnout do břicha a vydechnout. Někomu pomáhá představovat si, že se s každým nádechem zklidňuje a vydechuje stres a nervozitu ven z těla. Někdo třeba používá tzv. fidget spinnery, což jsou malé hračky do ruky, kterými se můžeš zaměstnat, když nevíš, co s rukama.

    Důležité je netlačit na sebe, že bys s tím měla ze dne na den přestat. Všímat si svých pocitů a reagování na ně chce jistý trénink a ne vždy je to jednoduché. Pokud se Ti to nepovede, není to selhání, je to součást cesty. Úspěch je i to, když si nehty neokoušeš všechny anebo když se Ti podaří všimnout si pocitů. Kdyby Tě to dále trápilo, psycholog může být nápomocný, i když vím, že jsi psala, že k němu jít nechceš.

    Držíme Ti palce.

    Modrá linka

    Dělá se mi hrozně moc kazů

    Moje tělo

    Ahoj, já jsem Kari. Poslední půl rok se docela dost trápím problémem s mými zuby. Dělá se mi hrozně moc kazů a nevím proč. Zuby si čistím 2x denně (někdy i víckrát podle toho, co jím) normálním zubním, jedno svazkovým a mezizubním kartáčkem + mezizubní nití. Sladké omezují na minimum. Před rokem jsem byla u zubaře na vrtání kvůli zkaženým stoličkám a teď mám zase 7 kazů na horním patře. K zubaři jsem objednaná na preventivní prohlídku teďka v červnu.
    Prosíme o nějakou radu co dělám špatně nebo jestli je to geneticky. :-(
    Děkuji s pozdravem Kari

    holka, 14 let, 31. května

    Zdravíme Tě z Modré linky,

    je moc dobře, že se zajímáš o to, jak se starat o své zuby. Zní to tak, že se o ně staráš moc dobře, to moc oceňuji. Je mi líto, že i přesto máš mnoho kazů. Umím si představit, že Tě to může dost frustrovat a že nerozumíš tomu, proč se to děje. My tady na Modré lince bohužel nejsme zubní lékaři a nedokážeme Ti říct, čím to je, nebo co bys mohla dělat jinak. Je moc dobře, že jsi objednaná na prevenci, a právě tam je to pravé místo, kde se na to můžeš více doptat. Neváhej svému zubaři položit jakékoliv dotazy o péči o zuby. K tomu prevence slouží.

    Držíme Ti palce, aby se to brzy zlepšilo.

    Modrá linka


    Prosba od Alíka

    Podpořte prosím
    Modrou linku!

    Partner poradny