Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Z poradny Alík radí dětem

  Nepravidelná menstruace

  Menstruace a výtok

  Ahoj.
  Když jsem měla naposledy menstruaci ,tak přišla o týden dřív než měla a logicky i skončila o týden dřív (mám v telefonu menstruační kalendář). A teď mám znova menstruaci ale prošla 19 dni po tě minule. Je to normalni takhle nepravidelně ? A mužů používat vlozku na menstruacnich kalhotkách ?(mam tak větší jistotu)
  Predem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 18. března 2023

  Ahoj holko,

  U dospělé ženy se délka jednoho cyklu pohybuje v rozmezí 3 až 5 týdnů, tedy 21 až 35 dní. Dostaví-li se dříve než za 21 dní, jedná se o poruchu zvanou polymenorea, zatímco prodloužení cyklu nad 35 dní se nezývá oligomenorea. To však platí pro dospělé ženy, případně pro starší dívky, které již mají stabilizovaný cyklus. Pro dospívající platí, že během prvních dvou let od první menstruace je až 50% cyklů nepravidelných, aniž by se muselo jednat o poruchu.
  Pokud jde o menstruační kalendář, ten si samozřejmě můžeš vést různou formou, ať již klasickou rukopisnou, nebo elektronickou. U mobilních aplikací je však třeba počítat s tím, že jsou nastaveny na pravidelný cyklus, tedy na výše uvedených 21 až 35 dní (některé jsou dokonce nastaveny přesně na 28 dní). Obávám se, že aplikaci pro dospívající dívky nelze vyvinout, protože doba prodlevy mezi jednotlivými cykly a jejich fázemi je zcela nevyzpytatelná, neboť je ovlivněna řadou vnitřních i vnějších podmínek (namátkou – kolísající hladinou pohlavních hormonů v krvi, která může být opět dána jak vnitřními, tak i vnějšími faktory). Přesto je správné si termíny poznamenávat, protože v případě, že by bylo třeba provést vyšetření na gynekologii, by pro Tvoji lékařku byly velmi důležitým zdrojem poznatků.
  Nicméně vzhledem k Tvému věku (a vzhledem k tzv. „menstruačnímu věku“, o němž předpokládám, že u Tebe není vyšší než dva roky) není třeba za každou nepravidelností hledat poruchu. Důvody ke znepokojení (a zároveň i důvody k návštěvě gynekologie) jsou u dospívajících dívek tři. Označují se také jako „zásada třikrát příliš“, což znamená, že deskvamační fáze menstruačního cyklu, což je fáze, při níž dochází ke krvácení, trvá (1.) příliš dlouho, tedy déle než 7 dní, nebo se dostavuje (2.) příliš často, tj. dříve než po dvou týdnech od skončení deskvamační fáze předchozího cyklu, nebo je krvácení (3.) příliš silné, tj. více než 1 mililitr krve na 1 kilogram tělesné hmotnosti (tento objem je sice těžké odhadnout, ale určitým vodítkem může být množství použitých vložek, které při příliš rozsáhlém krvácení přesahuje počet 7 za den).
  Pokud používáš menstruační kalhotky, pak současné používání vložky není nutné. V podstatě je to totéž, jako kdybys používal tampóny a k nim ještě vložky, případně tampóny a k nim ještě menstruační plavky. Nicméně pokud Ti současné používání obou hygienických pomůcek pomáhá v tom smyslu, že se cítíš důkladněji chráněná, nevidím důvod, proč bych Ti to měl rozmlouvat. Používání vložky v kombinaci s menstruačními kalhotkami Ti však v takovém případě pomůže spíše „psychicky“, protože tyto speciální kalhotky představují plnohodnotnou náhradu vložek.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Silná menstruace

  Menstruace a výtok

  Ahoj,
  Chtěla jsem se zeptat ohledně své menstruace.
  Moji první menstruaci jsem dostala 16. Května a trvala deset dní. Byla hodně silná, až tak, že jsem se ráno vzbudila a pode mnou byla krev všude.
  Mamka volala doktorce a ptala se jí, ale ona říkala, že je to normální a že se to časem srovná.
  Teď ji mám znovu, už čtvrtý den. Mám ji zase silnou a nevím co mám dělat. Chtěla jsem se zeptat mamky, ale ta má teď hodně práce, takže na mě a moje dotazy nemá čas. Mám řadu vložek, které mi minulou menstruaci vyhovovaly a ještě jsem dostala menstruační kalhotky, ale i tak to nezabíralo. Kalhotky mi protekly už po třech hodinách nošení ve škole, a vložka mi dnes také protekla, a to měla šest kapiček. Už jako „malá“ jsem neměla ráda krev, ale teď ji vidím každý měsíc a dělá se mi z toho špatně.
  Vím, že existují tampony, kalíšky a další vybavení, ale nedokážu si představit, že bych si něco dávala do pochvy.
  Moje dotazy zní:

  1. Je v pohodě, že ji mám tak silnou?
  2. Je nějaký způsob, jak si zvyknout na krev?
  3. Existuje nějaké řešení, aby mi vložky a menstruační kalhotky neprotékaly?
  4. Jak mám poznat, že si mám vyměnit vložku?
  5. Je nějaká možnost, jak ji zeslabit?

  Předem děkuji za odpověď.
  Anička
  P.S omlouvám se za tak dlouhý dotaz

  holka, 12 let, 15. června

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že hledáš odpovědi na své otázky, když se nemáš kde jinde zeptat. Oceňuji, že jsi to už řešila s mámou a ta volala lékařce. Chápu, že Tě trápí, že je menstruace tak silná, musí to být dost nepříjemné, zvláště když nemáš ráda pohled na krev. Umím si představit, že máš třeba i strach ve škole, aby se Ti nestala nějaká nehoda, když říkáš, že Ti vložka protekla.

  Postupně Ti odpovím na Tvé dotazy. My tady nejsme lékaři, takže Ti nedokážu jednoznačně říct, jestli to je nebo není v pohodě. Obecně každá dívka a žena má menstruaci jinak silnou a to je v pořádku. Jak říkala mamce lékařka, může se to ještě změnit, na začátku bývá menstruace dost proměnlivá. Ale pokud Tě to znepokojuje, je v pořádku o tom říct znovu mamce (i když se Ti zdá, že toho má hodně) a třeba i zajít za lékařkou a více to s ní zkonzultovat. Někdy mohou mít dívky a ženy v nerovnováze hormony a to může menstruaci ovlivňovat.

  Jak si zvyknout na krev, na to bohužel není jednoznačná rada, ale myslím si, že na menstruaci obecně si časem zvykneš. Můžeš se zeptat kamarádek nebo nějakých jiných holek či žen, kterým věříš. Každá z nás se s příchodem menstruace nějak vyrovnávala. Co se týče protékání vložek a kalhotek, není jiná rada, než používat produkty, které jsou co nejvíce savé a často si je vyměňovat. Nedá se říct, že by byl nějaký signál, podle kterého poznáš, kdy je čas vložku vyměnit. Ze začátku je to trošku pokus omyl, než přijdeš na to, jak často potřebuješ vyměňovat. Obecně pokaždé, když jdeš na WC, zkontroluj stav vložky a podle toho se rozhodni, jestli ještě vydrží. Chápu, že tampony nebo kalíšek nechceš, nemusíš se do toho tlačit. Navíc pravděpodobně by byla potíž s protékáním podobná. Žádná metoda, jak bys Ty sama mohla menstruaci zeslabit bohužel neexistuje. Věřím, že se to časem ještě samo srovná. Neboj se o tom více mluvit s mámou, je to přirozená součást života dívky a ženy.

  Držíme Ti palce.
  Modrá linka

  První menstruace?

  Menstruace a výtok

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám problém. Když jsem předevčírem byla ve škole na záchodě všimla jsem si větší červenohnědé skvrny na kalhotkách a postupem dne se objevovali další už světlejší. Myslela jsem že to jsou první měsíčky ale po zbytek dne už tam nic nebylo ale druhý den jsem na kalhotkách měla to stejné a dneska taky ale není to červená barva ale taková nahnědlá až červená a já vůbec nevím jestli to teda měsíčky jsou nebo ne protože mě ani nic nebolí akorát mě trochu boleli nohy a prsa jinak nic a já vůbec nevím.
  Předem děkuji za odpověd

  holka 13 let, 8. června

  Ahoj z Modré linky,

  rozumím, že Tě asi trápí, co se s Tvým tělem děje, a jsi zmatená z toho, zda jsou to měsíčky nebo ne. Menstruace neboli měsíčky mohou zezačátku vypadat velmi různě, krvácení může být nepravidelné, může se i dít to, co popisuješ (ohledně krvácení v jednom dni a druhém ne apod.). Krev může mít taky různé odstíny červené až hnědé podle toho, jak dlouho se uvnitř dělohy drží. Některá krev se odplaví ven hned, jiná se tam nahromadí a vyjde ven později, proto je pak i tmavší až hnědá. Menstruace taky někdy může být bolestivá (jak v podbřišku, zádech, tak i třeba ve větší citlivosti prsou), ale nutně nemusí, i to se vyvíjí s věkem.

  Nedokážu s jistotou říct, zda to, co jsi teď zažila, jsou měsíčky. Podle toho, co popisuješ, se zdá, že by mohly, ale pokud si chceš být jistá, doporučuju Ti zajít za Tvou dětskou lékařkou/lékařem a probrat své nejistoty s ní/ním. Zároveň to můžeš zkusit probrat s mamkou, sestrou nebo jinou starší ženou ve svém okolí. Každá žena zažila asi trochu jiný nástup měsíčků, bývá fajn to společně sdílet a třeba i rozptýlit některé obavy, které můžeš mít, nebo se poradit, jaké menstruační pomůcky používat apod.

  Přejeme Ti, ať je Ti dobře ve vlastním těle.

  Modrá linka

  Mám v blízké době očekávat menstruaci?

  Menstruace a výtok

  ahoj Alíku a spol, chtěla by jsem se zeptat, v březnu to byli 2 roky co mám výtok ( od 10 let) a furt jsem nedostala menstruaci. Výtok je jemě do žluta. ( teď mi je 12 let). Můj dotaz zní jestli když mám výtok 2 roky a už je žlutý jestli mám menstruaci v blízké době očekávat. předem děkuji za odpověď. PS: omlouvám se za chyby.

  holka, 12 let, 31. května

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že se zajímáš o to, jak se Tvé tělo vyvíjí. Příznaky toho, že menstruace přichází, bývají obecně růst prsou (i několik let před menstruací), růst pubického ochlupení, a někdy také výtok z pochvy (obvykle 6 měsíců až rok dopředu). Popisuješ, že si všímáš žlutého výtoku už 2 roky. Nedokážu říct, jestli to znamená, že menstruaci dostaneš, vývoj probíhá u každé dívky trochu jinak a jestliže ještě ve 12 letech nemáš menstruaci, je to stále v pořádku. Více informací, které potřebuješ, Ti může říci Tvoje mamka nebo jiná dospělá žena. Můžeš si o tom s ní popovídat jak to bylo u ní, když měla první menstruaci.

  Přejeme Ti příjemné dny.

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Ahoj! Je mi 12 let a 21.5. jsem dostala menstruaci. Chtěla bych si stáhnout nějaký menstruační kalendář, ale vždy mi to píše že v EU nebo Evropě (nepamatuju si) je to od 16. Nevíte o nějaké? Nemůžu tam zadat jiný rok narození?

  holka, 12 let, 25. května

  Ahoj, věk používání se v jednotlivých zemích skutečně může lišit. Co je ale v tomto případě důležitější - zrovna tyto kalendáře a aplikace bývají bohužel často spojeny se sbíráním a zneužíváním dost citlivých dat. Výběr konkrétní aplikace a její instalaci proto určitě doporučujeme projít s rodiči či s někým, kdo se podívá, jaká data aplikace na telefonu využívá.

  Menstruace u moře

  Menstruace a výtok

  Ahoj Alíku,
  Za dva měsíce máme jet s rodinou na dovolenou a já jsem si zpočítala, že mi na tu dobu vychází menstruace. Nemám ji pravidelně. Vždy je to tak plus mínus 3 dny rozdíl, takže to prostě vychází na ten týden. Do teď jsem měla opravdu slabou menstruaci ( třeba za 3 hodiny kapka o velikosti posledního článku prstu), ale teď se o dost zvětšila. Kvůli té slabé menstruaci jsem nikdy nepoužívala tampóny a teď je asi musím začít používat. Bojím se, že to nepoznám a pak kolem mě bude na té přeplněné pláži plavat krev. Máte nějaké rady a tipy? Jak dlouho si můžu nechat zavedený tampon, když budu plavat?

  Pardon za chyby. Pravopis mi nejde.

  Děkuji moc za odpověď $>

  holka, 13 let, 11. května

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že Tě trápí, co dělat, když Ti menstruace vychází zrovna na týden u vody. To věřím, že je nepříjemné zjištění. Je fajn, že na to nezůstáváš sama a píšeš si o radu.

  Napadá Tě použití tamponu, to mi přijde jako dobrý nápad. Bude asi fajn, když si jeho používání vyzkoušíš ještě předtím než pojedete na dovolenou, v době menstruace. Někdy může chvíli trvat než se žena naučí tampon dobře zavést, tak je dobré to otestovat ještě třeba doma. Co se týče poznání, že je tampon nasáklý, většinou stačí mírně zatáhnout za šňůrku a pokud s tamponem lze tímto způsobem lehce pohnout, bývá už dobré ho vyměnit. Možná s častějším používáním tamponu to poznáš i podle pocitu nebo budeš vědět, kolik krvácení tampon zvládne právě ve Tvých menstruačních dnech.

  Udává se, že tampon by se měl měnit 3-6 hodin po zavedení, ale to velmi závisí na síle krvácení. Pokud jdeš s tampónem plavat, je fajn zavést nový před plaváním a po něm zase vyměnit. Také už existují menstruační plavky, které udrží krev v látce, dají se nosit samostatně (pro slabší krvácení) nebo v kombinaci s tamponem. Jednou z variant je pak ještě menstruační kalíšek, funguje podobně jako tampon, jeho zavedení taky chce nějaký cvik, ale ve výsledku může vydržet i déle než tampon a je možné s ním jít plavat. Při plavání může být nápomocné mít někde blízko ručník, případně i oblečení a vložky, kdyby ses třeba necítila na to jít znovu plavat a chtěla se cítit ještě bezpečněji na pláži.

  Chci tě podpořit v tom, aby ses svěřila mamce nebo starší sestře, pokud máš. Můžou Ti pak na dovolené být oporou a třeba i dělat takovou „kontrolu“, jestli náhodou krev neprotéká. Bývá fajn mít někoho, kdo o tom ví a může Ti psychicky i prakticky pomoci to zvládnout. Zároveň se můžeš s mamkou (nebo s jinou starší ženou z rodiny) pobavit o vyzkoušení tamponu nebo dalších menstruačních pomůcek.

  Přejeme Ti, abys i přes menstruaci měla příjemnou dovolenou.

  Modrá linka

  Zpožděná menstruace

  Menstruace a výtok

  Ahoj,
  Chtěla bych se zeptat. Menstruaci mám už od 12 let a ze začátku jsem ji měla dost nepravidelnou a potom se to docela srovnalo asi na dobu kolem 40 dnů a teď mám zpoždění 15 dnů a nevím čím by to mohlo být. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 14 let a 5 měsíců, 8. května

  Ahoj,
  bohužel nikdo z těch, kdo odpovídají v poradně, není lékař, takže ti mohu odpovědět jen laicky. Jedním z vysvětlení může být skutečnost, že se tvůj menstruační cyklus ještě úplně „neusadil“ a bude potřeba ještě nějaký čas, než bude zcela pravidelný. Stejně tak ale může být nepravidelná menstruace spojena s celou řadou vnějších vlivů, jako je například výrazný úbytek váhy, přetrénování, velký stres a tak dále. Bohužel se obávám, že takto na dálku a online ti nikdo nedokáže zodpovědně říct, jaká je skutečná příčina. Pokud se menstruace ani v následujících dnech nedostaví, určitě by bylo dobré domluvit se s maminkou, aby tě objednala na gynekologii, kde tě vyšetří a zjistí, co je příčinou zpoždění tvé menstruace.
  Měj se hezky!
  Bára

  Nemohu se zbavit strachu, že nikdy nedostanu menstruaci

  Menstruace a výtok

  Dobrý den,
  můj minulý dotaz se týkal menstruace chtěla bych na něj ještě navázat. To že jsem menstruaci ještě nedostala mě strašně deptá vím že je to divné ale skoro každý den brečím. Mám 11letou sestru zatím sice žádné příznaky nemá ale strašně se bojím že dostane menstruaci dřív než já cítila bych se strašně špatně. Navíc se strašně bojím že menstruaci nedostanu vůbec a budu mít nějaké problémy, zkrátka se cítím strašně zaostalá v podstatě nejsem žena když nemám menstruaci a už opravdu nevím jak se uklidnit. Vím že to má každá jinak ale nechápu proč zrovna já musím mít pořád strach 😭.

  holka, 13 let, 1. května

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že se se svými obavami obracíš pro pomoc. Vnímám, že je to pro Tebe opravdu hodně těžké takto „čekat“ na menstruaci a denně zažívat strach.

  Přemýšlím, jestli by Tvé obavy zmírnila návštěva dětského lékaře/lékařky, kterou jsme ¨Ti doporučovali už v minulé odpovědi. Mohl/a by Tě vyšetřit a ujistit, že je vše v pořádku. Kdyby naopak bylo s Tvým vývojem něco v nepořádku, mohl by Ti lékař/ka navrhnout vhodnou léčbu.

  Jak píšeš, menstruace přichází u každé dívky různě a závisí to na mnoha faktorech. Dokážu si ale představit, že jsi z toho nešťastná, i když tohle víš. Chápu, že si připadáš pozadu jako žena, zároveň si říkám, že menstruace není to jediné, co ženu definuje. Moc bych Tě chtěla povzbudit k tomu, abys u sebe hledala, co dalšího Tě dělá ženou - vlastnosti, které máš, zájmy, vztahy. Věřím, že ženství má v sobě mnohem více, co můžeš u sebe objevovat.

  Přemýšlím, jestli zažíváš takový strach i v jiných oblastech svého života. Možná by pak mohla pomoct třeba i návštěva psycholožky/psychologa (např. ve škole, pokud máte), se kterou byste spolu mohly právě hledat odpovědi na otázku, proč takový strach zažíváš a jak se s ním popasovat. Na to Ti takto na dálku nedokážu odpovědět.

  Taky by mi přišlo dobré, abys na to všechno nebyla sama, a proto, jak jsem již psali minule, zkus se svěřit i někomu z rodiny nebo blízkého okolí. I to samo o sobě může pocitům ulevit.

  Přejeme Ti, aby Ti brzy bylo lépe.

  Modrá linka

  Tampony a panenská blána

  Menstruace a výtok

  Ahoj všichni
  Mám otázku.
  Proč holky(které ještě neměli sex) by neměli používat tampony.
  Já se ptám protože mamka mi říkala že je nesmím používat ale od kámošky jsem zase slyšela že je prý používá
  A tak se ptám smí (nebo jako spíš.) jestli to té holce nějak neublíží když si dá tampon když je ještě panna.

  Zatím Pája

  holka, 12 let, 24. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme za Tvůj dotaz Alíkovi. Je dobře, že se dokážeš zeptat na to, co bys chtěla vědět.

  Dívky, které ještě neměly pohlavní styk, mají poševní vchod chráněný pružnou blankou - panenskou blánou. Ta by se při použití příliš velkého tamponu nebo při nešetrném zavádění mohla porušit.

  Dívky, které jsou panny, mohou používat speciální tampony (většinou „mini“), a při zavádění používat například speciální aplikátor. Ublížit by tedy neměly.

  Je ale na každé dívce, jakou si vyberte ochranu při menstruaci, na výběr je více možností. S mámou se můžete zeptat třeba v lékárně, nebo u lékařky (praktické, nebo gynekoložky), nebo si prostudovat informace k různým druhům tamponů.

  Přejeme klidné dny,

  Modrá linka

  Kdy by se měla měnit intimka?

  Menstruace a výtok

  Ahoj Alíku a spol, chtěla by jsem se zeptat jak dlouho vydrží intimka (slipová vložka na výtok). Po kolika hodinách by se měla měnit? Omlouvám se za chyby. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 10. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že se dokážeš zeptat, když potřebuješ. U intimky, podobně jako u běžné vložky na menstruaci, se doporučuje měnit zhruba po 4-6 hodinách. Pokud je výtok silný, tak i dříve. Někdy se dá i poznat, že je na čase vyměnit, když máš pocit většího vlhka v intimních partiích - může to značit, že vložka už tolik nevstřebává. Vždy je důležité Tvoje pohodlí, může se stát, že někdy bude třeba vyměnit dříve, jindy později. Existují i látkové intimky/vložky, tam většinou platí trochu jiné časové rozmezí, často vydrží déle.

  Přejeme Ti klidné dny.

  Modrá linka

  Různé bolesti při menstruaci – pravda a fámy

  Menstruace a výtok

  Ahoj Aliku mám takový zvláštní dotaz, než člověk dostane menstruaci tak v horších případech se mu udělá blbě nebo ho jen bolí břicho ale existuje i něco takoveho že člověka bolí stydké pysky nebo je má nateklé ?(říkala mi to kamarádka ale já osobně tomu nevěřím)

  holka, 13 let, 31. března

  Ahoj z Modré linky,

  je moc dobře, že si umíš říct o to, co Tě zajímá.

  V období těsně před menstruací dochází k většímu prokrvení v oblasti podbřišku a také k zadržování vody v tkáních celého těla. Oboje může vést k pocitu napětí v oblasti rodidel, které může být výjimečně i bolestivé, i s pocitem otoku. Může se tedy týkat i stydkých pysků.

  Tyto příznaky jsou součástí takzvaného premenstruačního syndromu, který se projevuje těsně před menstruací. Během něj může žena prožívat různé fyzické i psychické příznaky, které mohou kromě toho, co jsme psali, zahrnovat bolesti hlavy, břicha, náladovost, podrážděnost, únavu, otoky nebo váhové změny. Každá žena může prožívat premenstruační syndrom jinak, některé ženy se s ním potýkají více, jiné méně.

  Přejeme pěkné jaro,
  Modrá linka

  Jak si vyvolat menstruaci?

  Menstruace a výtok

  Dobrý večer Aliku,
  Mám takovou věc stále v hlavě a ta věc je že jsem pořád nedostala menstruaci. První menstuaci jsem dostala v září 2023 a byla celou dobu pravidelná. Ale teď jsem měla menstruaci dostat 26.3. a pořád jsem ji nedostala a bojim se. Zkoušela jsem různé „babské rady“ ale nic nepomáhá. Dnes ráno když jsem vstávala do školy jsem cítila pocit jak pri menstruaci ale byl to jen výtok. Ve škole to stejné a kvůli tomu se nemůžu soustředit. Takže bych se chtěla zeptat jestli je to normální a jak bych ji měla vyvolat $>
  Předem moc děkuji $>

  holka, čerstvě 14 let, 2. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  přijde mi prima, že si hledáš informace, když potřebuješ. Vyvolávání menstruace pomocí „babských rad“ nebývá moc účinné - někomu rady sice zaberou, většině dívek ale ne. Nedokážu Ti tak vhodně poradit, jak menstruaci vyvolat, jelikož s jistotou tak lze učinit pouze po užití léků předepsaných lékařem.

  Během dospívání je ale zcela běžné, že se menstruace dostavuje nepravidelně. A to i v případě, kdy se z počátku jistá pravidelnost objevuje. V Tvém věku je to zcela normální. Je to ovlivněno hladinou hormonů v Tvém těle, která se během dospívání různě mění. Může trvat i několik let než se Tvůj menstruační cyklus ustálí a menstruace bude přicházet zcela pravidelně. U některých žen k tomu také nemusí dojít nikdy, jelikož na pravidelnost menstruace mají vliv i další věci, jako strava, prožívaný stres, sportování a další.

  Takto na dálku nedokážu posoudit, zda je Tebou prožívaný pocit jako při menstruaci bez samotné menstruace normální nebo ne. V některých případech může bolest v podbřišku spojená s výtokem a opožděnou menstruací značit přítomnost zánětu v těle. Nejsem ale lékař. A pokud by Tvé potíže a obavy přetrvávaly, doporučím Ti probrat s některým ze svých rodičů možnost návštěvy gynekologa, abys měla jistotu, že je s Tvým tělem vše v pořádku. Pouze ten po řádné prohlídce dokáže Tvůj zdravotní stav vhodně posoudit.

  Pěkné dny,
  Modrá linka

  Jak říct o výtoku mamce?

  Menstruace a výtok

  Ahoj alíku,
  Mela bych takový dotaz. Mám výtok a nevim jak to mám říct mamace

  1* let, 23. března

  Ahoj,
  chápu, že můžeš cítit určitý ostych, ale ujišťuji tě, že maminka určitě tvé pocity i obavy pochopí. Výtok a poté i menstruace patří k dospívání. Je ho jeho přirozená součást a není potřeba se za něj stydět. Popros maminku, aby si na tebe udělala čas. Sedněte si na klidné místo a řekni jí všechno, co chceš. Neboj se ani zeptat na to, co tě zajímá. Jsem si jistá, že maminka měla podobné myšlenky, obavy i pocity, když byla ve tvém věku a zcela určitě tě pochopí.
  Měj se hezky!
  Bára

  Výtok mě svědí a pálí

  Menstruace a výtok

  Dobrý den všem z poradny,
  Mám takový problém… když mi bylo zhruba 9 let začala jsem mít výtok, úplně normální, ale teď když mi je 11 tak to úplně v pohodě neni:-(
  Vždy když mám výtok tak mě svědí a pálí přirození a je to hrozně nepříjemné a musím si to jakoby přidržet nohou když sedím abych si ulevila;-(:-(ko
  Napadlo mě že by to mohlo být z toho že se tŕeba špatně utirám ale já se „tam“ vždy ještě umyju ale nepomáhá to:-c:-(

  Vždycky mám pak v kalhotkách bílou někdy trochu žlutou tekutinu/sliz nebo něco takového:-$

  A taky mě při tom bolí v podbřišku ale to je asi normální… No každopádně se to bojím říct mamce protože my spolu takovéhle věci moc neřešíme a taťkovi se mi svěřovat moc nechce:-(:-(:-(
  Taky se bojím že kdybych to řekla mamce tak by mě vzala ke gynegologovi a já vůbec nechci a navíc se hrozně stydím když jsem někde(klidně i ve svém pokoji) polonahá:-cko

  Takže moje otázky jsou:

  1. je normální že mě výtok svědí a pálí? Měla bych to říct mamce?
  2. kdybych to ŕekla mamce a ta by mě vzala ke gynegologovi tak co by mi dělal?

  Předem děkuji za odpověď a omlouvám se že je dotaz trochu intimní $>

  Holka, 11 let, 20. března

  Zdravíme Tě z Modré linky,

  je úplně v pořádku, že Alíkovi posíláš dotaz týkající se intimního problému. Je to dotaz velmi důležitý, protože se týká Tvého zdraví.

  Výtok je v plodném období ženy úplně normální, ale ne tehdy, když svědí a pálí. To svědčí o tom, že zřejmě není něco v pořádku. Proto je moc důležité to říct mamce, i když chápu, že to může být opravdu těžké. Možná by pomohlo dát tento dotaz mamce přečíst, je to jednodušší, než to říci napřímo.

  Pak by skutečně mělo přijít vyšetření u gynekologa, a to co nejdříve. Rozumím, že návštěva je to nová zkušenost, do které se Ti nemusí kvůli obavám chtít. Pomoct by Ti mohlo třeba promluvit si těch obavách s mamkou. Můžeš se jí zkusit doptat, jaké to je a co třeba pomáhalo a pomáhá jí, aby z návštěvy gynekologa byla méně nervózní. Obecně by se Tě gynekolog měl nejdřív na vše vyptat, potom provést fyzické a laboratorní vyšetření. Gynekologové jsou zvyklí pracovat s pacientkami všech věkových skupin, klidně se ho nejdříve můžeš zeptat, co Tě při vyšetření čeká.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Ještě jsem nedostala menstruaci

  Menstruace a výtok

  Ahoj Alíku,
  je mi 13 let a ještě jsem nedostala menstruaci. Vím že je to normální ale mám všechny příznaky. Ochlupení mám už od 11 let prsa mi začaly růst taky tak a za poslední měsíce hodně vyrostly. Fyzicky asi opožděná nejsem tedy kromě menstruace. Navíc mi jednou měsíčně vždycky bývá špatně, bolí mě v podbřišku, celkem podobné datum. Každý den se trápím s tím že to ještě nepřišlo. Co mám dělat.

  holka, 13 let, 8. března

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že si píšeš o radu, když potřebuješ. Rozumím tomu, že Tě trápí, že menstruace ještě nepřišla, když vnímáš, že se fyzicky vyvíjíš poslední dobou rychleji. Chci Tě ujistit, že je v pořádku, že menstruace nepřichází vždy ve stejnou dobu jako růst ochlupení nebo prsou. Tělo každé ženy se vyvíjí v jiném tempu. U některých dochází k první menstruaci dříve, ale u některých i ještě později. Pokud zažíváš každý měsíc bolesti v podbřišku, může to být signál, že přijde i menstruace, tedy výtok. Zároveň ale nelze předvídat, za jak dlouho to bude.

  Píšeš, že Tě to denně trápí, proto bych Tě povzbudila k tomu, abys třeba navštívila svoji praktickou lékařku/lékaře, která by Ti mohla Tvé otázky nebo nejasnosti lépe zodpovědět. Pokud máš obavy, že je s Tvým vývojem něco v nepořádku, vyšetření u lékařky by Ti mohlo nabídnout větší jistotu ohledně toho, zde se u tebe něco děje a případně i co. Zároveň Tě chci podpořit v tom, abys o tom mluvila i s některou starší ženou ve svém okolí, může to být mamka, starší sestra nebo i kamarádka. Mohlo by být fajn se zeptat na jejich zkušenosti a zároveň by Ti to mohlo poskytnout prostor sdílet své obavy a nebýt na to sama.

  Přejeme Ti klidné dny.

  Modrá linka

  Stále ještě nemám menstruaci?

  Menstruace a výtok

  Ahoj Alíku a spol.
  předem se omlouvám za blbou otázku. No de o to že skoro všechny holky ve třídě už mají menstruaci, ale já ještě ne. Tak se chci zeptat co mám dělat.

  holka, 12 let, 3. března

  Ahoj,
  vůbec to není hloupá otázka a je pochopitelné, že se můžeš cítit zneklidněná, že jsi poslední ze třídy, která nemenstruuje. Na druhou stranu tě mohu uklidnit, že je to úplně normální a je ještě spousta času k tomu, aby se menstruace dostavila (spousta dívek začíná menstruovat až po patnáctém roce). Její příchod nijak uspíšit nemůžeš, protože každé tělo dospívá jinak a jinou rychlostí. Dej svému tělu čas, až se bude cítit připravené, menstruace se dostaví.
  Měj se hezky!
  Bára


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!