Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Proč se mi dělají strie? Alík radí dětem

  Moje tělo - kluci

  Chtěl bych se zeptat proč se mi dělají strie na boku a na zadku, vážím 53 kg, vypadám na 45kg, proč mám strie???????

  Dominik, v červnu 14, 21. dubna

  Ahoj,
  i když se řada lidí domnívá, že strie jsou vždy spojeny s nadváhou, nemusí tomu tak být. Strie se dají zjednodušeně popsat jako jakési trhlinky, které vzniknou, když kůže rychle změní svůj objem (to znamená, když se zvětší, nebo naopak zmenší). To může být samozřejmě spojeno s obezitou, ale klidně také i s těhotenství, nebo například růstem. Vzhledem k tvému věku bych si troufla říct, že jsou nejspíš způsobeny výrazným růstem, ke kterému v průběhu dospívání dochází.
  I když jejich vzniku nemůžeš zabránit, protože samozřejmě nemůžeš regulovat rychlost, kterou porosteš, můžeš ovlivnit jejich vzhled. Zaměř se na vyváženou stravu, hydrataci, pravidelný pohyb a systematickou péče o tělo.
  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - kluci

  Nejsem si jist, jestli můj penis funguje, jak má

  Dobrý den. Jen bych se chtěl zeptat na pár otázek. :) Přídě mi to trochu trapné se na to ptát ale nevím si rady tak se tady zeptám. Otázky jsou na tělo.

  1) Někdy když si potřebuji jako přetáhnout mého pindu tak má předkožka se vrací stále zpět a nevydrží přetáhla pořád.. Mam to tak i když mi proste pinda stojí nebo masturbuji pro své účely. Mam predkozku stále nahoře a musím si to držet rukou když to chci přetáhnout.

  2) Zatím když jsem masturboval tak mi nevytekl ejakulat a bojím se zda není něco v pořádku. Nebo asi moc spěchám.. nevím. Jenom tam mam takovou slizkou tekutinu… nevím :\

  Tak mam takové obavy a potrebuji se tady informovat. Děkuji předem za odpověď!

  Kluk 12 let., 19. září

  Ahoj z Modré linky,
  pokládáš dva dotazy, které se týkají Tvého pohlaví a píšeš, že máš obavy, protože Ti přijde, že vše nefunguje, jak má.

  I když si oba dva dotazy napsal konkrétně, tím, že nejsme lékaři, je pro nás obtížné Ti odpovědět. Proto Ti napíšeme, co nás k tomu napadá, ale současně doporučujeme, aby ses pro jistotu obrátil na svého dětského lékaře. Lékař jednak problematice rozumí a také zná Tebe a může tak lépe vyhodnotit, zda se jedná o vliv věku nebo bude potřeba nějaký zákrok.

  U potíží s předkožkou by to mohlo být tím, že penis není dostatečně napjatý, vzrušený. Ale také to může být kratší uzdičkou u předkožky. Pokud by to bylo tímto, lze to řešit lékařským zákrokem celkem častým, velmi rychlým, který se řeší ambulantně. Lékaři se na přetáhnutí předkožky při preventivní prohlídce ve 13 letech většinou ptají, nebo ji přímo kontrolují, je tedy možné počkat na ni, nebo se zeptat, když půjdeš k lékaři kvůli něčemu jinému. Je naprosto v pořádku požádat o to, zda by ses mohl na něco zeptat soukromě, rodiče pak zůstávají v čekárně.

  K druhému dotazu mne napadá, že se může jednat o vliv věku, tzn. že se ještě ejakulát u Tebe netvoří (věkové rozmezí je cca 11-15), a může tedy jít o tzv. preejakulační tekutinu.

  Jak jsme psali výše, pro Tvou jistotu doporučujeme Tvé dotazy probrat ještě s lékařem.

  Přejeme prima dny.
  Modrá linky

  Moje tělo - kluci

  Zúžená předkožka

  :-)Ahoj Alíku,
  chci se zeptat, jestli je normální, když mi předkožka nejde přetáhnout přes celý žalud, ale jen do půlky (je mi 14)? Je to problém? Přijde mi trapné to říkat doktorce na preventivní prohlídce a s rodiči se o tom stydím bavit.

  kluk, 14 let, 9. září

  Ahoj z Modré linky,

  vážíme si důvěry, se kterou se na nás obracíš. Zúžená předkožka se u kluků objevuje často, někdy během dospívání sama vymizí. Důležité je, zda Ti to nezpůsobuje komplikace při močení či jiných činnostech. Musím ale upozornit, že my na lince důvěry nemáme lékařské vzdělání, a proto by bylo určitě lepší probrat to se svojí doktorkou - abys měl jistotu, že to nebude způsobovat nějaké potíže v budoucnu. Je úplně pochopitelné, že Ti připadá trapné ji o takto intimním problému říkat, na druhou stranu dětské lékařky bývají na problémy spojené s dospíváním zvyklé, a pravděpodobně tím nebude nijak zaskočena. Můžeš třeba zkusit začít s ní rozhovor slovy „mám jeden problém, o kterém se mi těžko mluví“, aby sis tak připravil půdu pro intimní téma.

  Přejeme vše dobré,
  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Strie na boku

  dobrý den nedávno jsem napsal dotaz jestli je normální že se mi dělají strie i když jsem hubený ale až teď jsem si všiml že můj příspěvek byl zařazen do „Moje tělo - holky“ ale já jsem kluk tak se znovu ptám jestli to je normální že se mi dělají strie na boku

  Dominik, 14 let, 6. září

  Ahoj,
  tvůj původní dotaz byl skutečně přiřazen do špatné kategorie, ale šlo pouze o „přehmat“, který na podstatě a obsahu odpovědi nic nemění. Už jsem tvému dotazu přiřadila správnou kategorii a pro jistotu sem ještě kopíruji odpověď:
  I když se řada lidí domnívá, že strie jsou vždy spojeny s nadváhou, nemusí tomu tak být. Strie se dají zjednodušeně popsat jako jakési trhlinky, které vzniknou, když kůže rychle změní svůj objem (to znamená, když se zvětší, nebo naopak zmenší). To může být samozřejmě spojeno s obezitou, ale klidně také i s těhotenství, nebo například růstem. Vzhledem k tvému věku bych si troufla říct, že jsou nejspíš způsobeny výrazným růstem, ke kterému v průběhu dospívání dochází.
  I když jejich vzniku nemůžeš zabránit, protože samozřejmě nemůžeš regulovat rychlost, kterou porosteš, můžeš ovlivnit jejich vzhled. Zaměř se na vyváženou stravu, hydrataci, pravidelný pohyb a systematickou péče o tělo.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Zvedá se mi penis

  Dobrý den, já mám jeden problém. Já když se třeba soustředím na dech nebo na údery srdce, tak se mi začíná zvedat penis. Já nevím jak ho dát dolů a nevím jak udělat aby přestal se zvedat. Pomůže mi tu někdo? A nechci to říkat rodičům

  kluk, 13 let, 28. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  všímáš si u sebe zvedání penisu v některých situacích. To, co popisuješ se nazývá erekce a jde o nahromadění krve v penisu. Může se to dít v situacích sexuálního vzrušení, ale stává se to i v jiných chvílích. V Tvém věku je přirozené, že se dějí různé změny s Tvým tělem. Rád bys věděl, jak to v danou chvíli zastavit a ovlivnit to. Je normální, že erekce může přicházet i samovolně a může to jít těžko ovlivnit. Ale chápu, že jsou chvíle, kdy je Ti to na překážku a nechceš to. Každému pomáhá něco trochu jiného, můžeš to různě zkoušet. Někomu pomáhá začít myslet na něco jiného nebo se přímo rozptýlit nějakou aktivitou, někdy zabere změna polohy, pokud sedíš postavit se, nebo naopak. Uvidíš, co Ti bude fungovat. Věřím, že se to časem srovná, je to součástí puberty u chlapců. Chápu, že to nechceš probírat s rodiči. Kdyby Tě to dále trápilo, můžeš se zkusit svěřit kamarádovi, staršímu bratrovi, bratranci, zkrátka komukoliv z okolí, komu věříš.

  Přejeme Ti hezké poslední dny prázdnin.
  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Potíže s předkožkou

  Ahoj alíku a spol. Chci se podělit se s vým problémem o kterém se bojím mluvit s doktorkou a rodiči ale to jako fakt takže konverzace nepřipadá v úvahu, no jde o to že nemohu přetáhnout předkožku a jsem z toho špatný, měl jsem různé mastičky ale jakoby na mě nerágovali a nic nedělali, už nevím co mám dělat, vypadá to že na třináctileté prohlídce mě pošle doktorka na obřízku protože už nad tím uvažuje od 11 ale já nechci na obřízku, a už vůbec si to nedokážu představit za živa, nejspíš bych omdlel, už nevím co mám dělat. Prosím dejte mi nějakou radu, Děkuji.

  Klučina, 12 let, 12. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  vážíme si důvěry, se kterou se na nás obracíš s takto initmním dotazem. Chápu, že je pro Tebe obtížné o tom mluvit s rodiči i s lékařkou. Umím si představit, že obřízka je pro Tebe děsivá představa a bojíš se, že bys omdlel.

  Důvodů, proč nejde předkožka přetáhnout, může být více. Do určitého věku je to zcela normální a v mnoha případech není nutné to řešit zákrokem. Ten se doporučuje, pokud vznikají potíže při močení anebo záněty. Ne všichni lékaři se shodnou na tom, kdy je zákrok skutečně nutný, Než by Tě Tvá lékařka na zákrok poslala, vyšetřoval by Tě pravděpodobně ještě i urolog, který se na toto specializuje a dokáže to lépe posoudit. Je i možné zjistit si názor více odborníků. Pokud by k zákroku skutečně mělo dojít, můžeš dopředu vyjádřit svou obavu z omdlení. Na strach může pomoci co nejlépe se od lékaře informovat o tom, co se bude dít. Zákrok by měl být bezbolestný.

  Napadá mě také, jestli je pro tebe možné na třináctileté prohlídce s doktorkou mluvit o tom, co prožíváš. Vím, že jsi psal, že to nejde, ale píšeš také o tom, že doktorka sama už zákrok zmiňovala na poslední prohlídce, tedy by mohlo být snazší o tom začít mluvit. Můžeš také požádat o rozhovor bez přítomnosti rodičů, pokud by Ti zrovna toto stálo v cestě. Kdybys o tom potřeboval více mluvit, jsme Ti nadále k dispozici, lépe však na telefonu nebo na chatu, kde můžeme lépe reagovat na Tvé potřeby.

  Přejeme Ti hezké letní dny.
  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Obavy o další vývoj v pubertě

  Ahoj všichni, měl bych otázku ohledně puberty atd. Můj penis měří při erekci asi 7cm a nemám skoro žádné ochlupení a obávám se, že se mnou něco je, protože můj bratr je stejně starý a už má úplně všechno a měří tak 15cm. Dostaví se to někdy jako opožděná puberta nebo ne? Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 14 let, 29. července

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Máš obavy ohledně velikosti Tvého penisu a míry ochlupení, Tvůj bratr to má jinak a je ve stejném věku. Nedivím se, že nad tím přemýšlíš a srovnáváš se. Chápu, že Ti na tom záleží a chceš, aby bylo všechno v pořádku. Tak, jako je jiný každý člověk, je jiné i jeho tělo a jeho zrání. Proto je pravděpodobné, že tyto znaky a změny během puberty u Tebe přijdou později (ochlupení, růst penisu aj.) Je to něco, co člověk nemůže uspěchat, řídí to vnitřní faktory. Možná máš v okolí podobně staré kamarády, kterým důvěřuješ, a dalo by se jich zeptat, jak to mají oni. Možná Tě překvapí, že tyto změny někdo už u sebe zpozoroval více, někdo třeba zatím taky dost málo. Má to svůj čas, který dříve či později přijde. Pokud bys měl nějaké větší obavy anebo bys byl dlouhodobě nespokojený s tím, že se toho „málo děje“, chtěla bych Tě podpořit, říct o tom Tvému praktickému lékaři. Zná Tě lépe a umí zhodnotit, příp. udělat potřebné testy, abyste si ujasnili, co a jak dál. Své myšlenky o tom můžeš zkusit sdílet i s někým dospělým v Tvém okolí, možná táta, strejda nebo jiný muž, ale i žena, ke kterým máš důvěru. Není ostuda o tom začít mluvit, taky si tím prošli a můžou Tvé obavy zklidnit.

  Ať máš ještě hezké prázdninové dny přeje
  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Posilovna ve 13

  Ahoj poradno, chtěl bych začít chodit do posilovny a nejsem si jistý jestli mi to něco neudělá s růstem (rodičovské vyhrožování) předem děkuji za odpověď.8-D

  kluk, 13 let, 9. července

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že chceš cvičit. Nejsme odborníci, nedokážeme Ti tedy říci, zde je vhodné začít s posilovnou ve 13 letech. Na to by Ti mohla odpovědět Tvoje obvodní lékařka nebo trenér v posilovně. Skutečně se doporučuje nejprve začít cvičit a posilovat se svojí vlastní váhou, tedy dělat například kliky, sedy-lehy, dřepy a tak podobně. S tím můžeš začít hned. A s rodiči se o posilovně můžete poradit, jak jsem psala výše.

  Přejeme Ti hezké léto.
  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Nekleslá varlata

  ahoj alíku, je mi 14 a ještě mi neklesla varlata, znamena to něco?

  kluk, 14 let, 3. července

  Ahoj z Modré linky,
  je dobře, že se nebojíš zeptat, když Ti něco ohledně Tvého těla není jasné.

  Píšeš, že je Ti 14 let a ještě Ti neklesla varlata. Protože si nejsem úplně jistý, co myslíš tím „neklesla“, zkusím Ti odpovědět trochu obecněji.

  Varlata se normálně vyvíjejí v tělní dutině a v prvních letech života obvykle sestupují do šourku. V případě, že se tak nestane, tedy varlata v šourku nejsou, jedná se o stav, který potom umí řešit lékaři. Protože to je ale něco, co lékaři kontrolují v rámci preventivních prohlídek, předpokládám, že pokud by k tomu došlo, už by to Tvůj doktor nebo doktorka věděli a probrali s Tebou a s Tvými rodiči.

  Přemýšlím, jestli se tedy Tvá starost netýká spíše tvaru a volnosti šourku. Ten se přirozeně mění s věkem, ale je také závislý na teplotě (v zimě se stahuje, aby varlata byla v teple, v teplém prostředí se naopak uvolňuje) a na dalších okolnostech.

  Každopádně, pokud máš v této oblasti nějaké otázky, je nejlepší se jimi dlouho netrápit, neriskovat nějaké zanedbání a zeptat se přímo svého lékaře. Někdy se lidé při podobných dotazech před lékařem stydí, ale není k tomu důvod. Lékaři jsou na podobná témata zvyklí a řeší je se svými pacienty běžně. Pokud by Ti to bylo příjemnější, může Tě v tom podpořit třeba i táta nebo některý jiný dospělý příbuzný, kterému důvěřuješ. Kdybys nevěděl, jak rozhovor na toto téma otevřít, můžeš začít třeba ukázáním této zprávy.

  Přejeme Ti vše dobré a pěkné prázdninové dny.

  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Moje tělo

  Ahoj Alíku, mám pro tebe otázky okolo mého pohlavního orgánu

  1. Mám předkožku dlouhou tak že překrývá celý žalud a ještě kus před ním
  Je to normální?

  2. Na konci mé předkožky mám několik býlích teček u sebe
  Je to normální?

  3. Moje předkožka je jakoby přilepená okolo žaludu a bojím se abych s tím někam nemusel

  kluk, 12 let, 15. června

  Ahoj z Modré linky,

  díky za Tvoje dotazy, je důležité se zajímat o své tělo a postupně ho objevovat.

  1) Ano. Zároveň je důležité, že Ti jde shrnout a můžeš tak žalud obnažit.

  2) Je to normální. Jsou to nervové zakončení, které mají svůj účel. Bíle jsou kvůli obalení v tuku. Problém by byly bílé tečky přímo na žaludu.

  3) Nevím co tím přesně myslíš, ale určití přilnavost předkožky je normální. Jak jsem psal v odpovědi na první bod, důležité je, že Ti jde shrnout a můžeš tak žalud obnažit. Kdyby se Ti ale něco nezdálo, i když to může být nepříjemné, doktoři jsou tu i pro takovéto chvíle a chtějí pomoci. Jsou na to navíc učení a trénovaní, je pro ně naprosto běžné řešit takové záležitosti, což ale neznamená, že to musí být pro Tebe.

  S pozdravem,

  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Různé starosti s penisem

  Ahoj alíku todle je můj první dotaz. Prosím odpoveď od pana MUDr Jířího Staňka.

  1) Předkožka mi jde normálně přetáhnout, ale vrátí se na pozici že zakrývá jen půlku žaludu. Už to tak klidně rok možná dýl. Její výchozí pozice(v půli žaludu) je jinde než se uvádí v dotazech v této poradně. Čím to je?

  2) Na konci (v tom místě kde se dotýká žaludu) předkožky mám takové shluky malilinkých bílích pupínečků. Už je tam mám velice dlouho nevím přesně. Jestli se rozšiřují tak velice pomalu nejsem si jistý. Co by to mohlo být? Dřive jsme si žalud pod předkožkou nemyl dost často, nemůže to být tím?
  Nechce se mi to řešit s rodiči pokud to není nutné, protože máma je ztoho vždycky moc vystresovaná a já se domnívám že takovéhle věci se v pubertě dějí.

  3) Penis mám na stranu více jak 30° v podstatě se trošku "převalí" na jednu stranu a pak tam směřuje hodně prudce. Není to zlom je to oblouk a vůbec to nebolí. Myslím že když bych ho nosil v kalhotách na druhou stranu tak by se to srovnalo. Je to v pohodě?

  kluk, 14 let, 18. května

  Ahoj z Modré linky,

  je super, že si se rozhodl napsat svůj první dotaz. Pan Staněk je nyní sice bohužel nedostupný, každopádně věříme, že ti budou odpovědi užitečné, i když je napíšeme my :)

  K Tvému prvnímu dotazu mě napadá, že někteří muži a kluci mají předkožku přirozeně zúženou (odborně se tomu říká Fimósa). Je přitom třeba dbát o něco větší hygieny. Otázkou je, nakolik ti to vadí a překáží v běžném dnu, močení, co dělá penis při erekci, masturbaci či sexu (jestli něco z toho není bolestivé). Obecně by ale měla jít předkožka volně přes žalud přetáhnut. Pokud by si s tím nějaké problémy měl, bylo by na místě navštívit doktora a dohodnout se, co s tím dělat dál. Přirozeně zúžená předkožka se řeší například obřízkou.

  Bílé malé pupínečky na konci předkožky jsou nervová zakončení, zodpovědná za citlivost penisu (bílé jsou proto, že jsou pokryté vrstvou tuku). Je naprosto normální je na konci předkožky mít, nemusíš se ničeho bát ani s nimi něco dělat. Naopak, jejich vymačkávání či jiná snaha se jich zbavit by Tě mohla bolet.

  A i zahnutí penisu je něco, co je přirozené. Dokonce by asi bylo těžké najít muže, který má penis naprosto rovný. Jeho rovnání není třeba a upřímně si nemyslím, že by nošení v kalhotách na druhou stranu mělo nějaký efekt.

  Měj se!
  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Pohlavní dospívání

  Ahoj Alíku a spol,
  mám pár otázek ohledně svého těla a dospívání...

  1) Můj penis měří v erekci 7cm, nepozoruju už 2 roky žádnou změnu. Je nějaká možnost že bych měl třeba opožděnou pubertu? Hlas mi ještě nezmutoval, přijde mi že objem varlat se zvětšil (vím to tak na 80%) a ochlupení už mám taky dost. Jinak... je mi 14 a půl roku.

  2) Dále po dosažení uspokojení při masturbaci neejakuluju. Občas se mi pouze stává, že třeba půl hodiny po masturbaci si kouknu na žalud a on je pokrytý takovou skoro až průhlednou tekutinou. Je taková hodně slizká a kluzká. Ale stává se mi to pouze občas (třeba každá třetí nebo čtvrtá masturbace).

  3) Kdybych musel se svými problémy s případnou opožděnou pubertu na endokrinologii, jak by probíhalo vyšetření pohlavních žláz? Pouze pomocí ultrazvuku nebo bych se musel celý svlékat?

  4) Jsem docela dost stydlivý - bojím se 15 leté prohlídky (hlavně kvůli mým rozměrům), dále mi není vůbec příjemné mluvit s rodiči o cokoliv, co se týká pohlavních orgánů. Takže říct jim to, že nemám ejakulaci v mém případě nepřipadá v úvahu. Vím že se bude muset s pravdou ven ale znám sám sebe... Asi největší problém mi dělá se svléknout u doktorky před mamkou ale kdybych ji požádal jestli by nemohla na chvíli do čekárny, tak by to vyznělo divně mamce i doktorce. Rodiče bohužel ani nevědí, jak ho mám krátkého, protože vždy když se sprchuju si ho nechávám v takové „poloerekci,“ to znamená že má třeba 4,5-5cm, nestojí a vypadá jako kdyby to byl rozměr v klidovém stavu.

  Vím že toho chci moc ale i tak žádám o zodpovězení všech otázek, předem děkuji za odpovědi ;-)

  kluk, 14 a půl roku, 26. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  na tvé otázky rádi odpovíme :)

  Co se týká velikosti Tvého penisu, je skutečně možné, že si ještě neprošel (plně) pubertou a Tvé tělo tak neukončilo vývoj. Běžně se přitom stává, že některé části těla se mění rychleji a dříve než jiné a uvádí se, že puberta někdy může trvat déle a v 15 ještě rozhodně není ukončena. Je přitom ale důležité, že se nějaké změny kolem 14 roku už objevovat začaly (ochlupení a varlata). Máš tedy ještě stále čas, i když věřím, že Tě to může zneklidňovat. Na druhou stranu je možné, že budeš mít penis přirozeně menší, ovšem s takovým soudem bych opravdu ještě chvíli počkal.

  Stejně tak je možné, že Tvé tělo ještě netvoří spermie. proces spermatogeneze (torby spermií) začíná obvykle ve věku 12-14 let, ale za normální se považuje i rozmezí 11-15 let. Občas se stává, že ejakulát neobsahuje žádné spermie a u mladších kluků se objeví nějakou chvíli po vyvrcholením. To souvisí se sílou určitých svalů pánevního dna, které nejsou ještě na začátku puberty tak silné a ejakulát tak “nevystříkne”, ale spíše volně vyteče. S každou další masturbací se přitom tyto svaly posilují.

  S průběhem vyšetření si upřímně nejsem jistý. Předpokládám, že doktor by nejspíš chtěl Tvůj penis a varlata vidět či možná dokonce vyšetřit pohmatem tak, jako praktická lékařka, o které dále mluvíš. Chápu, že Ti takové vyšetření může být nepříjemné, ale jsem si jistý, že ho nikdo nebude chtít zbytečně protahovat či u toho vytvářet nepříjemnou atmosféru. Lékař se snaží primárně dělat svou práci, ke které je možně, že Tě bude muset i vidět. Zároveň se mu určitě o tom, že je Ti to nepříjemné, dá říct a můžete spolu hledat takový způsob, který Ti bude alespoň trochu příjemnější.

  A k poslední věci, co píšeš - ve svém věku už máš určitě nárok mamce říct, že jí u vyšetření nechceš (nebo ne v této fázi). procházíš změnami, stárneš a pomalu se z Tebe stává dospělý člověk, který chce mít své soukromí a toto k tomu patří. Můžeš se o tom s mamkou pobavit předtím, říct jí třeba, že by sis chtěl zkusit celé vyšetření absolvovat sám a pozvat ji až na výsledky. Pokud by se Ti o tom těžce mluvilo, můžeš jí ukázat tento odstavec případně si na pomoc vzít někoho dospělého, komu věříš a může tě v rozhovoru “podržet”.

  Snad v odpovědích najdeš vše, co hledáš.

  Měj se fajn,

  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Kdy začít cvičit?

  V jakém věku by se mělo začít cvičit?

  Dominik, 14 let, 13. června

  Ahoj,
  položil jsi hodně všeobecný dotaz, ze kterého není jasné, jestli myslíš sport obecně, nebo třeba jen posilování. Nicméně co se týká sportu a pohybu obecně, minimální věk rozhodně není nijak omezen a čím dříve člověk s pravidelným pohybem začne, tím lépe. Pravidelný pohyb má výborný vliv na lidské zdraví, udržuje zdravou hmotnost a má spoustu dalších benefitů. Čím dříve si člověk na pravidelný pohyb zvykne, tím větší je šance, že si tento životní styl přenese až do dospělosti a bude jej praktikovat celý život.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Vyrážka v intimní oblasti

  Dobrý deň Alíkovi aj ostatným,
  Našiel som si na pohlavnom úde výražku. Je dosť podobná tým bežným výražkam na tvári. Jediná vec čo je nezvyčajná je to umiestnenie. Je to normálne?
  Ďakujem za odpoveď

  kluk, 13 let, 6. června

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že sis našel v intimní oblasti vyrážku. Bohužel takto na dálku Ti neumíme potvrdit, zda to je či není normální. Může to být dočasná vyrážka, která se zahojí sama a může se vyskytovat i v této oblasti. Taky to ale může být něco, co je potřeba zkonzultovat s lékařem. Můžeš pozorovat, jestli se ze dne na den hojí, anebo se zhoršuje a je třeba bolestivá, svědí apod. Není ostuda se o tom zmínit někomu z rodičů anebo jinému dospělému, kterému důvěřuješ. Může Ti pomoct posoudit závažnost, třeba Ti doporučí i nějakou hojivou mast. Pokud bys pozoroval velkou změnu k horšímu, neváhej se obrátit na někoho dospělého, abyste mohli podniknout další kroky. Držíme palce, aby vyrážka brzy ustoupila a neměl jsi s tím starosti.

  Co nejhezčí dny přeje
  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Masturbace bez ejakulace

  Ahoj Alíku a spol.,
  teprve nedávno se začaly u mě projevovat moje sexuální touhy a skoro každý den masturbuji. Mám ale problém s tím, že se mi začnou prokrvovat nohy, ucítíte takový dobrý pocit, ale pak jen nemůžu dál pokračovat a neejakuji. Nevíš, co s tím dělat? Děkuju předem za odpověď.

  kluk, 14 let, 3. června

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Píšeš o tom, že masturbuješ, pak cítíš dobrý pocit, ale neejakuluješ. Objevování sexuality je v Tvém věku úplně přirozené a patří to k dospívání. Je to proces, nestane se to jen tak ze dne na den. Je taky normální, že masturbaci postupně objevuješ, zkoušíš, co Ti dělá dobře a co ne. Souvisí to i s ejakulací, která může přicházet až postupně, i když už zažíváš orgasmus. Říkám si, že možná nějaký Tvůj podobně starý kamarád může procházet podobným obdobím a dalo by se ho na to zeptat. Není ostuda o tom mluvit. Zkusit pobavit se o tom můžeš i se straším dospělým, kterému důvěřuješ. Pokud by se Ti zdálo, že se něco nevyvíjí tak, jak má, je v pořádku se na to zeptat Tvého praktického lékaře při preventivní prohlídce. Přejeme, ať Tě i dál baví objevování vlastního těla i sebe samého.

  Hezké dny přeje
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!