Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Moje tělo - holky

  Ahoj. Minule jsem sem psala že často chodím na velkou a jestli je to v pořádku. Dneska jsem byla 5× na velké, ale jak na ten zachod chodím často, tak se odrela po tom toaletaku tak díra a tekla mi krev. Už nevím co dělat. Prosím napište na to něco. Už mi to přijde divne. Predem děkuji.

  holka 13 let, 12. května

  Ahoj,
  pokud tato situace trvá už dlouho a způsobuje ti to potíže, není to úplně v pořádku. Může to být jen dočasná porucha trávení způsobená špatnou životosprávou, ale taky příznak nějakého onemocnění nebo poruchy. Na dálku přes internet ti ale přesnou diagnózu nikdo neudělá a Alík už vůbec ne. Rozhodně nic nezkazíš, když co nejdříve navštívíš lékaře. Jedině ten ti na základě přímého vyšetření zjistí, zda jde jen o nějakou přechodnou poruchu trávení, nebo závažnější nemoc, a v obou případech ti poradí, jak to řešit, a případně ti předepíše potřebné léky nebo terapie.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - holky

  Ahoj Alíku a spol.,
  Mám dotaz je mi 13 skoro 14 let a mam pořad dost malá prsa všechny spoluzačky i z nižších ročníku uz mají docela velká prsa a já furt nic spolužáci ze mi za to pořad posmívají a říkají mi ze jsem plocha nebo „dálnice“. Nedal by se ten růst prsou nějak urychlit nebo zvětšit prsa?
  Předem Dekuji za odpověď
  PS: omlouvám se za pravopisné chybi

  holka, 13 let a 10 měsíců, 3. září

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Obracíš se na poradnu s tím, že máš oproti svým spolužačkám menší prsa a spolužáci se ti kvůli tomu posmívají. Tělesný vývoj je u každého individuální a každý rosteme a vyvíjíme se jiným tempem a způsobem. Rozumím tomu, že ti je nepříjemný posměch spolužáků. A vývoj prsou bohužel zdravým způsobem urychlit nejde. Můžeš pracovat na tom, aby jsi měla pěknou postavu, se kterou budeš spokojená. Např. sportovat, mít zdravý životní styl, dobře jíst, spát. Můžeš pracovat na tom, aby ses psychicky cítila dobře. Určitě víš, co tě baví, zajímá, co máš ráda, co prožíváš jako dobré. Tak tomu dávej ve svém životě co nejvíce místa. Udržuj se v dobré náladě. Setkávej se s kamarády, se kterými se cítíš dobře. Velikost prsou je pouze jedna součást toho, co je vzhled dívky a určitě se na ní nestaví hodnota této osoby. Tak se zkus víc věnovat tomu, co ti dává pocit sebehodnoty jiným způsobem. A to ti pomůže udržet si větší odstup nebo dokonce ignorovat to, co ti říkají spolužáci. Nyní jsi ve věku, kdy vývojové rozdíly mohou být víc nápadné. Ale vše se časem srovná a také se nebudeš pohybovat mezi spolužáky, pro které je toto téma tolik předmětem zájmu a pozornosti. I to vezmi v úvahu. Prostě jsi nyní ve věku, kdy vás tělesný vývoj vzájemně velmi zajímá. V pozdějším věku, nebudou spolužáci věnovat tolik pozornosti tomu, jak se která dívka vyvíjí. Ale spíš tomu, jak se kdo chová a jak celkově působí. Držím ti palce, abys v klidu a s nadhledem překonala toto období. Určitě vše bude postupně lepší. Pokud by tě tvůj tělesný vývoj i nadále trápil, tak ti doporučuji se obrátit na tvého dětského lékaře a zeptat se ho na to. Určitě bude mít v tvé kartě záznamy o tvé dosavadním růstu, vývoji a případných tělesných obtížích. Poradce Centra Locika.

  Moje tělo - holky

  Vyšetření u gynekologa - panenská blána

  Dobrý den/večer, mě vždy strašně zajímala jedna věc, bála jsem se na to zeptat každého,ale nakonec jsem se odhodlala. Pozná vůbec gynekolog z jakého důvodu se protrhla panenská blána? Jestli ano , jak je to poznat? Předem děkuji moc za odpověď.

  holka, 14 let, 5. září

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru. Gynekolog pravděpodobně při vyšetření pozná, že je panenská blána porušená. Nerozliší ale, jestli byla protržena pohlavním stykem, zaváděním tampónu, prsty, vibrátorem apod. Může to zjistit i Tvými odpověďmi na otázky, které při vyšetření ženám dává. Pokud je blána neporušena, tak lékař nevyšetřuje přes pochvu, ale jen například pohmatem přes břicho, ultrazvukem a proběhne další popovídání si s lékařem. Žádná otázka není špatně, je to pro Tebe něco nového a zasloužíš si o tom získat všechny informace, které bys ráda - neboj se ozvat třeba i Tvým blízkým (mamce, tetě, sestře apod.), pokud by Tě ještě něco k tomu napadalo.

  Měj hezké dny,
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Chci nosit podprsenku

  Ahoj. Omlouvám se za další blbý dotaz, ale nikde sem na něj odpověď nenašla.

  Chtěla bych nosit podprsenku, ale nevím jak jí to mám říct. Mám dvě sportovní, ale ty mi kupovala třeba na gymnastiku místo gymnastického dresu (prostě sme měli mít jednu na tréninky a druhou na vystoupení). Jen sem jí řekla že potřebuju na gymnastiku nějaké gymnastické podprsenky. Chtěla bych nosit už normální, jelikož všechny holky ze třídy už je nosí, jen já ne. Když sem mamce řekla jestli by mi je nekoupila (když sme byli v obchodě) a řekla mi, že mám prsa ještě moc malé. Od té doby už na to nemám odvahu.

  Moje otázky:
  Jak mám říct mamce jestli by mi jí nekoupila?
  Od kolika let přibližně holky nosí podprsenky?
  Jaké jsou velikosti?

  Předem děkuji moc za odpověď
  Nyša 10 (brzy 11) let

  holka, 10 let (brzy 11 let), 3. září

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že bys ráda nosila podprsenku, pokud vidíš, že i ostatní dívky ji už mají. Oceňuji, že ses o tom snažila mluvit s mamkou. Řekla Ti, že máš prsa zatím moc malá, takže teď nemáš odvahu se jí na to znovu ptát.

  Přemýšlím o tom, proč vlastně po podprsence toužíš. Jestli je důvodem to, že už cítíš, že chodit bez ní je Ti nepříjemné a ráda bys pod tričkem měla ještě nějakou vrstvu, která by prsa zakryla. Nebo je to čistě proto, že ji nosí ostatní holky. Pokud by to byl ten druhý případ, chci Tě ujistit, že je v pořádku podprsenku zatím nemít, pokud je Tobě samotné příjemně bez ní. Nemusíš se řídit tím, co dělají ostatní holky. Je normální, že každé dívce rostou prsa v jiném věku a jinak rychle a každá tak má jinou potřebu, kdy podprsenku pořídit. To je také odpověď na Tvou otázku, od kolika let se podprsenka nosí. Je to pro každou dívku různé, není na to žádné pravidlo.

  Pokud bys podprsenku skutečně moc chtěla a přišlo Ti, že ji potřebuješ, pak je v pořádku, zkusit o tom mamce říct. Nevím, jak je to dlouho, co ses na to mamky ptala, ale klidně to můžeš zkusit znovu. Důležité je dát jí vědět, jak se cítíš, proč by Ti podprsenka pomohla. Nemusí se nosit jen na velká prsa. Podprsenka má smysl i pro menší prsa, pokud například nosíš upnutá trička a nechtěla bys, aby se Ti rýsovaly bradavky. Důvodů může být více. Možná, když to mamce co nejlépe vysvětlíš, bude přístupnější podprsenku koupit.

  Co se týče velikostí, je jich hodně a je důležité vybrat si opravdu dobře padnoucí podprsenku, aby Tě nikde netáhla, neškrtila apod. Pomoci Ti může například tento web, kde máš návod na to, jak se změřit: https://www.eshopspravnapodprsenka.cz/jak-se-spravne-zmerit

  Držíme Ti palce v rozhovoru s mámou.

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Růst prsou

  Ahoj Alíku.
  Ráda bych s tebou pohovořila o jedné věci, se kterou mám hodně velký problém se srovnat a občas kvůli tomu i brečím...No...vím, že ti bude připadat, že je to naprostá blbost, ale...mě prostě nepochopí nikdo ;) Jde o to, že mi je 12 a furt mi nerostou prsa...Moje kámošky a sestřenice, konkrétně ty mladší (než já) mají už velký prsa...Kvůli tomu často ve škole slychávám věty:
  „Wtf? Však ty podprsenku ještě nepotřebuješ, Lol“
  „Kamo, ty nemáš co říkat. Však si úplně plochá!“

  No...asi chápeš.. :((
  Já vím, že jsem mladá a dospívám, to slychávám od mamky často, ale na mě toho je už docela dost...Je to už sakra normální?? Budu mít vůbec v budoucnu nějaký prsa??

  holka, 12 let, 30. srpna

  Zdravíme z Modré linky,

  trápí Tě velikost Tvých prsou. Nejprve Ti chci říct, že si nemyslím, že je to blbost. Je moc dobře, že ses nám svěřila a nezůstáváš na své trápení sama.

  Chápu, že by sis přála mít prsa stejně tak, jako Tvé kamarádky a sestřenice. Je pochopitelné, že když se Ti nedostává toho, co si přeješ, jsi smutná a občas kvůli tomu brečíš. Také mě mrzí, že z úst svých spolužáků slýcháš různé narážky. To pro Tebe musí být určitě velmi zraňující. Vnímám, že celou situaci probíráš i se svou mamkou. Je fajn, že v ní máš důvěru a můžeš se jí svěřit a bavit se o věcech spojených s dospíváním.

  Asi Tě moc nepotěším, ale musím slova Tvé mamky potvrdit. Je Ti 12 let, to znamená, že jsi ve věku, kdy se Tvé tělo teprve začíná vyvíjet a měnit se z těla dětského na tělo ženské. To je celkem náročný a dlouhý proces. Některým dívkám můžou vyrůst prsa hned na začátku dospívání, u jiných dívek k tomu dochází postupně. Ale jsou i dívky, u kterých dlouhou dobu k růstu prsou nedochází, a pak se náhle jejich prsa zcela změní. Vše je podmíněno hormony, které se během dospívání ve Tvém těle uvolňují. Dospívání ale bohužel nejde urychlit. Každá jsme jiná, jinak se vyvíjíme, a je to tak v pořádku. To, že zatím prsa nemáš, je zcela normální. Vliv na růst prsou má i genetika, je možné, že mamka nebo některá z babiček čelila podobné situaci.

  Ptáš se, jestli ale v budoucnu vůbec nějaká prsa budeš mít. Na to Ti bohužel nedokážu odpovědět. Některé dívky zkrátka mají pouze malá prsa, na tom ale není vůbec nic špatného, jiné naopak veliké, a také se kvůli tomu trápí. Jak už jsem zmínila, velikost prsou je do jisté míry ovlivněna dědičností. Dle velikosti prsou své mamky, babiček a jejich zkušeností můžeš odhadnout, jak by tomu mohlo být i u Tebe.

  Důležité je ale především naučit se mít se ráda taková, jaká jsi. Bez ohledu na velikost svých prsou. Vím, že to není snadné, ale věřím, že s pomocí nejbližších, se Ti toto období podaří překonat. Moc Ti přeji, aby se Tví spolužáci přes prázdniny umoudřili a s hloupými narážkami přestali. Pokud by se tomu tak nestalo, je na místě se svěřit ve škole učitelce, které důvěřuješ, nebo psycholožce, jestli ji máte. Nemusíš být konkrétní, každé vysmívání je špatné a nemělo by se dít. Je možné, že stejní lidé se smějou jiným kvůli něčemu dalšímu. To klimatu školy neprospívá. Někdy pomáhá neukázat emoce, že se Tě to dotýká, že nad Tebou mají moc, a zanadávat si nebo se vyplakat u někoho blízkého, nebo o samotě, ale chápu, že ne vždy to jde. Je proto důležité o tom promluvit, aby ve škole věděli, co se děje, a mohli takové chování řešit.

  Co nejpěknější a nejklidnější dny přeje

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Ahoj všem
  Mám problém ohledně prsou . Když si je třu rukou tak mají normální tvar ale jinak je mám takové divně vyboulené a nemají celkově tvar prsou ale spíše pyramidy. Spraví se mi Díky za odpověď >X<-(8:o)(ÍÍÍ)$>

  holka, 12 let, 25. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  je mi líto, že Tě trápí tvar Tvých prsou. Píšeš, že jsou divně vyboulené, vypadají spíš jako pyramida. Napadá mě, že svá prsa hodnotíš možná podle toho, co jsi viděla u jiných holek. A protože třeba většina dívek má jiný tvar prsou, myslíš si, že ta Tvá jsou divná. Chci Tě ujistit, že prsa mohou mít všelijaké tvary a velikosti a všechny jsou v pořádku, i když některé tvary jsou třeba méně obvyklé. Stejně tak jako je někdo vysoký, někdo menší a každý máme jinou barvu vlasů, i prsa jsou různá. Ve Tvém věku je v pořádku, že se tělo mění a je normální, že to pozoruješ, hodnotíš a možná i porovnáváš. Někdy může být pro člověka těžké přijmout na sobě to, co se liší od ostatních. Je pravděpodobné, že Tvá prsa budou ještě růst a tvarovat se, ale nedokážu Ti říct, jak budou vypadat. Je dobré učit se sebe přijímat takovou, jaká jsi, ale ne vždy je to jednoduché. Skoro každý z nás by na sobě chtěl něco málo změnit. Ale jsou to právě naše odlišnosti, které nás mohou dělat zajímavými. Kdyby Tě to dál trápilo, bylo by fajn, abys na to nebyla sama. Můžeš se svěřit někomu, komu věříš - kamarádka, starší sestra nebo mamka.

  Přejeme Ti hezké poslední dny prázdnin.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Pochva

  Ahoj modrá linko, je mi to docela trapné ale zajímalo by mě podle čeho se pozná že má holka úzkou pochvu nebo naopak širokou?🤔

  holka, 14, 21. srpna

  Ahoj,

  jsme rádi, že se nebojíš Alíka zeptat na to, co Tě zajímá.
  Délka pochvy je přibližně 8-10 cm. Je to však velmi individuální. Roli zde hraje genetická výbava dané dívky a také její věk, protože se během života délka pochvy různě mění. S vyšším počtem sexuálních styků za život (a dále vlivem porodu) dochází k jejímu dalšímu rozšíření. Celkově se i během samotných sexuálních aktivit pochva různě mění a podle potřeby dochází, vlivem vzrušení, k jejímu dočasnému roztáhnutí.
  Jelikož nejsem lékař, nedokážu Ti popravdě na Tvou otázku blíže odpovědět. Své dotazy týkající se Tvých intimních partií dále můžeš směřovat na gynekologa v rámci lékařské prohlídky.

  Hezké dny,

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Přerušení panenské blány

  Ahoj Alíku je to asi měsíc dozadu kdy jsem začala masturbovat (strčila jsem si celý prst do vagíny) a bojím se že jsem si protrhla hymem. Ale při tom mi nikdy krev netekla. Ani se ji nikdy nenahmatala. Dokonce mě to při první masturbaci trošku bolelo. Nevíš co s tím? Mamce to říkat nechci protože by se na mne naštvala;-( A k předminulé otázce mamka mě ty tampony zakázala že nejsou pro mne

  holka, 11 let, 19. srpna

  Ahoj,

  děkujeme Ti za důvěru, s jakou se Alíkovi svěřuješ.

  Máš obavy z toho, že sis během masturbace narušila panenskou blánu. Z Tvého dotazu mi však není zcela jasné, z jakého důvodu je pro Tebe případné přerušení panenské blány problematické. Obvykle k jejímu protržení dochází až během prvního pohlavního styku, není to ale pravidlem. K přerušení panenské blány může skutečně dojít i během masturbace. A také například i během sportování či zavádění tampónů. Vše závisí na její pružnosti a pevnosti, která je u každé dívky jiná. Není také nutností, aby její protržení vždy doprovázelo i krvácení, to je také velmi individuální.

  Zda došlo k přerušení panenské blány Ti však s jistotou může potvrdit pouze lékař v rámci gynekologické prohlídky. Avšak v některých případech nelze přesně říct, jakým způsobem k protržení panenské blány došlo.
  To, že začínáš objevovat své tělo a začínáš experimentovat v oblasti různých sexuálních praktik, je v rámci dospívání zcela přirozené. Je ale vhodné své tělo vnímat a nedělat nic, co by Ti bylo nepříjemné nebo Ti případně způsobovalo bolest.

  Je také pochopitelné, že se s podobnými intimnostmi nechceš své mamce svěřovat. Myslím, že je v tomto případě zcela na Tobě, zda se rozhodneš svou zkušenost s mamkou sdílet či nikoliv. Můžeš se zamyslet, komu ve svém okolí důvěřuješ natolik, abys s ním podobné sexuální zážitky mohla sdílet a získat tak odpovědi na další otázky, které Tě, v souvislosti s Tvou intimitou, napadnou.

  Přejeme Ti pěkné dny,

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Celulitida a strie

  Ahoj Alíku a spol., chtěla bych se zeptat zda je v pořádku mít v 14 letech celulitidu na zadku a stehnech + strie na stehnech. (Nejsem ani moc při těle, cca 60kg a 172 cm) Děkuji.

  holka, 14 let, 6. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se, jestli je v pořádku mít celulitidu a strie ve 14 letech. Všechny tyto změny se běžně na těle mohou vyskytnout a vyskytují u většiny žen. Jedním z důvodu, proč se objevují, je právě dospívání, kdy tělo získává ženské křivky, rosteš do výšky a získáváš plnější tvary. Na pokožce to můžeš sledovat právě třeba na zadku, stehnech, bocích. Pokud chceš, můžeš si celulitidu a strie opečovávat speciálními krémy, které koupíš v drogerii. Díky mazání se může kůže vyživovat a lépe si poradí s těmito změnami. Nezapomínej i dostatečně pít, nejlépe obyčejnou vodu, zdravě jíst a dostatečně se hýbat. Zároveň si dopřej i odpočinek, který Tvé tělo v dospívání potřebuje.

  Ještě hezké prázdniny přeje
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Dívčí dospívání

  Ahoj Alíku, mám více otázek tak doufám, že to nevadí.

  Je mi 14 let a stále mi nevyrostla prsa, bolí mě a něco hodně málo tam je, ale nejde to ani vidět a taky jsem nedostala ještě menstruaci, je to normální?

  Tak před měsícem jsem si všimla, že mám občas na kalhotkách takový slizký výtok (bez nepříjemného zápachu) a četla jsem, že je to normální a značí to, že bych měla dostat svoji první menstruaci, je to pravda? A když ten výtok na těch kalhotách zaschne, tak je obarví (většinou nosím černé, takže je na nich takový bílý flek) je to normální?

  Omlouvám se, pokud jsou otázky nějak nevhodné, ale opravdu si s tím nevím rady a předem děkuji, pokud mi odpovíš.

  holka, 14 let, 6. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou nám píšeš. Každé tělo má svůj čas a dozrává postupně. A ano, možná právě teď, ve 14 letech, zažíváš postupnou změnu a příchod menstruace. Bylo by to v pořádku a normální. Je dost možné, že výtok, který u sebe pozoruješ se vztahuje k budoucí menstruaci a je to běžné, stejně tak zaschlý bílý flek. Nespěchej na sebe ani na své tělo, dopřej si dostatek odpočinku a dobrou výživu, aby mělo tělo odkud brát. Růst prsou přichází taky postupně, může se objevit bolest/pnutí v prsou, které souvisí s hormonálními změnami. Kolem příchodu menstruace bys měla jít na gynekologickou prohlídku, na které si vše můžeš s paní doktorkou ještě ujasnit. Neboj se mamce říct, ať Tě objedná. Možná si umíš představit i tyto věci sdílet s mamkou anebo jinou dospělou ženou či kamarádkou, které Ti je blízká. Nemusíš na to být sama, je normální, že máš kolem toho spousty otázek.

  Držíme palce a ať je toto období pro Tebe co nejklidnější a nejpříjemnější.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Dá se vyléčit alergie?

  Ahoj Alíku a spol.
  Jde nějak vyléčit silná alergie na ořechy a na zvířecí chlupy? Ořechy jsem ještě nikdy neměla a když bych je ochutnala tak se začnu podle alergologů dusit. Zatímco když přijdu do styku třeba s kočkou ( jen v místnosti, venku mě to nic nedělá) začnu smrkat a kýchat. Děkuji za odpověď ale pochopím když dáte přednost jiným dotazům 8-P

  Gynnyanomym 12 let, 4. srpna

  Ahoj,
  alergie se bohužel zatím zcela vyléčit nedá, ale lékaři umí účinně mírnit její projevy. Předpokládám, že jsi v péči alergologa, k němuž chodíš na pravidelné kontroly. Na nich lékař zjistí, jak se tvá alergie vyvíjí a podle aktuálního stavu ti předepíše léky, které ti pomohou při jejím zmírnění. Je možné, že postupem času lékaři objeví způsob, jak alergii zcela vyléčit, ale zatím to bohužel není v dohledu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Pozná gynekolog, jestli je dívka panna?

  Ahoj mám rychlý dotaz: Jak může doktorka na gynekologii zjistit jestli má holka protrhnutou panenskou blánu nebo ne ( jen mě to napadlo tak se chci zeptat:-)

  Holka, 3. srpna

  Ahoj,
  ano, gynekolog skutečně při vyšetření pozná, zda žena má nebo nemá protrženou panenskou blánu. Není k tomu zapotřebí žádného speciálního vyšetření, ale gynekolog to zjistí už v rámci běžné prevence.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Otázky ohledně masturbace

  Ahoj, mám více dotazů, sice se cítím trapně, tázat se na to, ale vím, že odpovíte :-)

  1. Poslední dobou jsem si poměrně hodně načetla o masturbaci a orgasmech, resp. o jeho typech. Je možné, toho nejběžnějšího (myslím že víte, co myslím), dosáhnout už v tomto věku?

  2. Ano, vím, že je běžné to.. vykonávat, ale jak se zbavit toho pocitu, že je „špatné’'? A jak na to přestat myslet?

  3. Trochu se obávám, že to rodiče nějak zjistí nebo mě nachytají. Vím, že není povinnost jim to říkat, nemusí to vědět, ale je možný, že to nějak vydedukují?

  Nebojte, vím, že všechno na internetu není pravé, některé popsané zkušenosti jsou až stupidně nereálné. Každopádně děkuji za odpověď a hezký den.

  holka, 14 let, 30. července

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se nás na více věcí ohledně masturbace. Děkujeme za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. K Tvému věku naprosto přirozeně patří, že máš chuť objevovat věci ohledně sexu, masturbace a toho, co dělá dobře Tvému tělu. Je to v pořádku a normální vývoj v Tvém dospívání. Naopak je dobře, že tuto chuť nepotlačuješ. Ptáš se nás, jestli běžného orgasmu můžeš dosáhnout v Tvém věku. Myslím si, že ano, ale bude to pravděpodobně přicházet postupně, spolu s tím, jak budeš objevovat to, co Ti dělá a nedělá dobře. Může to být orgasmus, který přijde drážděním genitálií spíše zvenku anebo masturbací (třeba prsty anebo můžeš zkusit jemný proud sprchy). Může se stát, že Tě přepadnou výčitky, že je na tom něco špatného. Je to přeci jen něco hodně nového, intimního a jen Tvého. Nedivím se, že to chceš jako tajemství a rodičům se spíše nesvěřovat. Pokud máš obavy, že by mohli přijít nevhod, tak si zkoušej vybírat čas a místa, kde je malá pravděpodobnost, že budou, můžeš si i zamknout pokoj, koupelnu. I kdyby se stalo, bývá běžné, že se snaží být i rodiče diskrétní a nezačnou o tom mluvit, pokud Ty nechceš. Nevím, jak to mají vaši, ale běžně to opravdu není věc, kterou by člověk na druhém vypozoroval jen tak běžně. Možná máš nějakou dobrou kamarádku, se kterou by se o tom dalo promluvit, třeba zjistíš, že má podobné zkušenosti a že to opravdu není nic špatného a dělají to i Tví vrstevníci.

  Přejeme příjemný čas v objevování nového a ještě hezké prázdninové dny podle Tvých představ.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Chci si holit podpaží

  Ahoj, je mi už 13 a chtěla bych se začít holit v podpaží, problém ale je že se bojím zeptat mámy, ale fakt! Sice mám v mámu důvěru, ale fakt se jí bojím na tohle zeptat, protože jsem se i 2-3 ROKY odhodlávala zeptat se na podprsenku...
  Poslední dobou si chlupy jen zastřihnu nůžkami ale někdy se střihnu do kůže a ještě k tomu jsem si je předevčírem stříhala a zase je mám skoro dlouhé ;-(

  holka, 13 let, 23. července

  Ahoj,

  píšeš nám, protože by ses chtěla začít holit v podpaží, ale máš strach se na to zeptat mámy. Zmiňuješ ale, že důvěru ve svou mámu máš - to je super.
  I když jsi v sobě hledala delší dobu odvahu, nakonec ses odhodlala mámy na podprsenku zeptat. Nepíšeš ale, jak to tehdy dopadlo. Jak máma reagovala? Pokud byla její reakce kladná, věřím, že ani nyní nemusíš mít strach se jí na možnost holení se zeptat. Pokud tomu tak nebylo, věřím, že i tak stojí za to si zkusit s mámou o všem promluvit.
  Představuji si, že to je stud, který Ti brání s mámou vést konverzaci na toto téma. Tím si, troufnu si říct, prochází většina dívek ve Tvém věku. Ale holení chlupů v podpaží, nošení podprsenky - to jsou věci, které k dospívání zkrátka patří. A i Tvá máma toto musela jednou řešit. Proto si říkám, že by pro Tvou potřebu mohla mít pochopení. Zkus tak najít vhodnou chvíli, kdy ty i máma budete mít dostatek času a soukromí na to používání holítka probrat a neboj se jí s tím svěřit.
  Zároveň (pokud by Ti rozhovor s mámou byl opravdu nepříjemný) jsou holítka volně dostupná k prodeji ve všech drogeriích. Můžeš si ho tak zakoupit i sama, jelikož už nyní se o zkracování chloupků určitým způsobem pokoušíš a užití holítka je určitě bezpečnější variantou.

  Hezké dny

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Průhledná tekutina po masturbaci

  Ahoj, mám takový „zvláštní dotaz“ vždycky když si to udelam (masturbace) tak tekutina co ze mne vytece není bílá ale průhledná nebo má v sobě jen bílé kusy. Nevíte co to je? Jak aby byla úplně bílá?

  Holka Iwioo, 16. července

  Ahoj z Modré linky,

  tekutina, o které píšeš, může být takzvaný ženský ejakulát, který žena vylučuje po uspokojení. Pokud je to tak, je zcela v pořádku, že je průhledná. Nebo se může jednat o výtok, který se vyloučí právě drážděním. Výtok může mít různou barvu a konzistenci. Jestliže se to děje pouze po masturbaci a jinak Tě netrápí žádné jiné zdravotní obtíže – a masturbace Ti není nepříjemná – mělo by snad být všechno v pořádku. Pokud bys však chtěla mít jistotu, můžeš se na preventivní prohlídce zeptat svého lékaře, případně navštívit gynekoložku (gynekologa). Jestliže by ses však necítila dobře, výtok by byl zapáchající, svědivý či dokonce bolestivý, určitě by bylo vhodné nechat se vyšetřit.

  Bezstarostné dny Ti přeje

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Nenávidím své tělo

  Ahoj pořádnou,
  mám takový pocit že nenávidím svoje tělo.
  Mám ohnuté záda a každý mi říká ať se narovnám jenže ono se jim to řekne a vždycky potom mi je smutno a nenávidím se.
  Nebo si přijdu tlustá a porovnávám se s ostatníma. Vážím 71kg měřím 167cm a je mi 14 . obvod pasu mám 75cm, obvod hrudníku 85cm a boků 90cm. Je to v pořádku?

  Poslední dobou to řeším čím dál tím víc. Nemám ráda svoje fotky a zrcadla.
  Děkuji za odpověď

  Bb_Borka

  holka, 13 let, 15. července

  Ahoj z Modré linky,

  mrzí mě, že prožíváš nenávist ke svému tělu. Naše tělo nám vlastně umožňuje žít náš život. Stálo by tedy za to vytvářet si k němu hezký vztah. A to i tehdy – vlastně tím je to důležitější - když není úplně podle našich představ nebo máme nějaké zdravotní potíže. Když si ke svému tělu vytvoříme hezký vztah a hezky se o ně staráme, žije se nám v něm mnohem lépe. Jestliže máš se zády nějaké zdravotní obtíže, určitě je dobré začít je řešit co nejdříve. Pokud se jen hrbíš, stojí za to se učit s tím něco dělat i právě proto, abys v budoucnu nějaké potíže neměla. Pomoci může třeba i pravidelné cvičení.

  Co se týká váhy, můžeš se poradit se svou obvodní lékařkou. Současně je to tak, že každé tělo je jiné, má jiný poměr svalů, tuků a vody, kostru, konstituci i míry, a je to tak v pořádku. Váha tedy nemusí být tím hlavním ukazatelem. To, co je nejdůležitější, je právě to, jak Ty sama se ve svém těle cítíš, zda máš dostatek pohybu, který Tě těší a dostatek zdravého, vyváženého jídla. Také může být prima zkusit si říci, co na sobě máš ráda, co se Ti líbí, snažit se sama sebe ocenit a pochválit, pro začátek třeba i za maličkosti.

  Můžeme se učit mít své tělo rádi, třeba tím, že si vždy, když nás přepadne nenávist k němu, uvědomíme, co vše nám naše tělo umožňuje, co hezkého jsme díky němu prožili. Už za to, že ráno vstaneme z postele a uděláme cokoli, vděčíme svému tělu. Důležité je také, abys na své pocity nebyla sama, abys mohla o tom všem, co Tě trápí (a to nejen ohledně Tvého těla) s někým sdílet. Zkus se svěřit třeba rodičům, nějakým kamarádkám či po prázdninách školní psycholožce (psychologovi), pokud ve škole máte.

  Bezstarostné dny Ti přeje
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!