Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Jak Alíkovi finančně přispět na provoz? Technická poradna

  Všeobecně

  Ahoj, mám zvědavý dotaz. 8-D

  Je mi moc líto, pokud vás tímto vyprovokuji, ale můžu Alíkovi poslat i jinou částku peněz, než stojí maňásek nebo jinou částku než dělitelnou cenou jednoho maňáska či prostě jen poslat dar a nechtít za to nic od vás – maňáska, mikinu atd.?

  S pozdravem

  Ahoj,
  díky za milou otázku. Přemýšleli jsme o jiných možnostech a musím tě bohužel zklamat. S obyčejným darem je spojeno složitější papírování, proto je pro nás úředně mnohem příjemnější něco možná-maličko-předraženě prodávat. :->

  Zaplacením 2017 Kč vznikne člověku časově neomezený nárok na objednání maňáska za nulu kaček, ale samozřejmě není povinnost si ho objednat. Může ho věnovat jinému uživateli, uspořádat o něj vlastní soutěž v nástěnkách, nebo prostě nedělat nic, to už je na něm. ;-)

  V budoucnu možná upravíme maňáskové poděkování, že si půjde takto zaplatit za libovolný z dárků s motivem Alíka, cena však zůstane fixní.

  Jak se u nabídky placeného maňáska píše – pokud si myslíš, že sám nemáš dostatek peněz, tak se na nás klidně vybodni. Investuj nejprve raději do sebe, aby ses měl lépe! ;-)

  Nechci nic zakřiknout, ale my se v těchto ekonomicky nelehkých časech máme pořád poměrně dobře. Netrpíme hlady, máme kde bydlet, topení topí, světla svítí, voda vodí, Alíkovi určitě nehrozí zánik kvůli nezaplaceným účtům. Poděkování dvoutisícovkou vnímáme jako milé gesto, které nás povzbudí k dalšímu rozvoji – kupříkladu k výrobě nových dárků s motivem Alíka, nebo k využívání různých placených AI služeb (zvažujeme zapojit na různá místa GPT-4 a všelijaké chytré generátory obrázků). B-)

  Na rozdíl od jiných webů tady máme vás všechny! $>
  Úžasnou komunitu, která pracuje sama pro sebe bezplatně. Jakákoliv výpomoc s provozem webu se počítá. Člověk nemusí být přímo správce, může i správcům nějak pomáhat, aby měli snazší život. Upozorňovat na zlobivce, psát skvělé články do Alíkovin, posílat pěkné vtipy, organizovat zábavu v klubovně a nástěnkách, vymýšlet nové nápady… nebo třeba zpívat. :-D

  A kdo netrpí nouzí a chce nám dát najevo, že provoz bezpečného webu pro děti bez otravných šmírovacích reklam je opravdu hodně fajn, může nám poslat i těch 2017 Kč… :-3

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Všeobecně

  Generátor dýní?

  Ahoj, dostala jsem takový nápad. Jsem veliký fanda generátoru velikonočních vajíček a vánočních koulí, tak mě napadlo jestli by nešlo udělat třeba i hallowenské dýně.:-D Dýně by byly oranžové a obrázky (+ fotky) by byly svítivě žluté (aby vypadaly jako výřezy). Možná je to hodně složité, ale myslím si že by to mohlo být hodně oblíbené a navíc to bude opravdu nové (na nové věci se děti hrnou jako včely na med).
  Nešlo by to nějak udělat?(8:°)@)->-

  Ahoj,
  hodně dlouho jsme o tom přemýšleli. Ideálně by ta dýně měla být skutečně vyřezaná, což stávající generátor vajíček a koulí neumí – on umí jen napodobit 3D prohlubeň v nějakém tvaru definovaném rovnicí, nikoliv přímo průhlednou díru. Krom toho nemáme ani žádné rovnice pro dýně, takže… nápad se nám líbí, budeme v budoucnu hledat cestu, jak to udělat, ale letos to už určitě nestíháme.

  Všeobecně

  Předělával se smutný smajlík?

  Ahoj, je to sice taková maličkost a ptám se jen se zajímavosti. Zdá se mi to, nebo se nějak předělával smutný smajlík? Přijde mi jiný a takový smutnější než dřív. :-D
  Děkuji za případnou odpověď, ale nemusíte to řešit, je to jen maličkost. :-)

  Zdá. Je stejný. :-(

  Možná jsi veselejší ty…? >X<-

  Všeobecně

  Kolik uživatelů je celkem na Alíkovi?

  Ahoj Alíku a spol., mohu se zeptat kolik je na Alíkovi uživatelů?
  A má Alík nějakou kapacitu uživatelů (jestli určen daný počet, kdy více už nejde)?
  Případně platí to i u příspěvků? (kapacita)

  Děkuji za odpověď a omlouvám se, pokud je tahle otázka nejasná (já se moc v elektronice nevyznám).

  Ahoj,
  je mi líto, ale aktuální počty nesdělujeme. Na Wikipedii se píše, že je účtů přes 351 tisíc. Toto číslo se nám líbí a stále s ním nechceme nic dělat. ;-)

  Kapacita v podstatě omezená není. Teoreticky kdyby registrovaných uživatelů bylo víc jak 231, tedy víc jak 2,1 miliardy, tak bychom museli trochu přeorganizovat databázi. Totéž platí pro počet diskusních příspěvků. Pravděpodobně bychom narazili i na jiné technické limity serveru dřív, ale i ty by šly překonat. Zkrátka a dobře žádné tvrdé stropy nejsou.

  Jestli tedy máš osm miliard kamarádů, neboj se je k nám pozvat. ;-)

  Všeobecně

  Co znamenají šipky u odkazujících časů?

  Proč jsou nově pod časem poslání u všech příspěvků šipky? Má to nějakou funkci nebo je to jen dekorativní?

  V klubovně mi contyk vytkl, že běžný člověk nemá šanci poznat, že časy fungují jako trvalé odkazy na určité věci – a že třeba neví, jak odkázat na konkrétní vtip. Dal jsem mu za pravdu a dodělal jsem šipky, u kterých zjevně běžný člověk také nemá šanci poznat, co znamenají. :-D

  Zatím mě nenapadá lepší řešení.
  Většina lidí to rozeznat stejně nepotřebuje, protože na konkrétní vtip, nebo diskusní příspěvek, nebo dopis, nebo dotaz nepotřebuje odkazovat. Ale jak zařídit, aby to rozeznali ti, kdo to potřebují? Aniž bychom na ně křičeli „hele, tady, tady koukej, tady máš odkaz, ten si zkopíruj!“? Těžko říct.

  Jestli má někdo nápad, může nám zkusit poradit. ;-)

  Všeobecně

  Nevidím na mobilu verzi pro PC

  Ahoj,
  Dneska když jsem přišel na Alíka, tak cedule nebyly otočené, text v nástěnkách maličkatý, nějaká menu zase větší...

  Dělali jste nějakou změnu nebo to je aktualizací prohlížeče? (Mobilní firefox)

  Nemohli by jste to nějak opravit? (Aby alespoň bylo čitelné písmo)

  Ahoj,
  pravděpodobně jsi měl v prohlížeči přepnuté nastavení, že chceš na mobilu zobrazovat verzi pro PC, a teď to máš vypnuté. My jsme nic zásadního neměnili za poslední měsíc.

  Na mobilu (nebo při hodně malé šířce okna na PC) jsou běžně cedule v menu méně nakloněné, trochu větší a blíž u sebe. Takto to funguje už někdy od roku 2020. Boční menu bývá dole a mívá větší písmo, aby se do něj snadněji trefovalo (stejně v něm bývají krátké věci, které většinou stejně nevyplní celý řádek). Hlavní textový obsah bývá docela malý, aby se ho hodně vešlo na obrazovku najednou, ale měl by být vždy čitelný. Nějaké nastavení velikosti písma plánujeme už dlouho.

  Hlasovat mohou pouze přihlášení.

  Co si myslíš o výchozí velikosti písma při zobrazení Alíka na mobilu v současném vzhledu? (od června 2020 do července 2023)

  A nebo mě napadá, že asi popisuješ nějakou jinou chybu…? Takže jsem ve své odpovědi trochu mimo. :->

  Všeobecně

  Vidím na mobilu verzi pro PC

  Zdravím.

  Píšu kvůli jedné chybě (teda doufám že není jen v mém mobilu) ale Alík se mi zobrazuje v počítačové verzi na mobilu, což je docela nepříjemné i pro oči... Nevím jestli je to jen třeba chyba v mém mobilu nebo tak, mno kdyžtak bude o jeden zbytečný dotaz navíc.

  Ahoj,
  pravděpodobně sis v prohlížeči přepnula nastavení, že chceš i na mobilu zobrazovat verzi pro PC. My jsme nic zásadního neměnili za poslední měsíc.

  Všeobecně

  Alík.cz na české Wikipedii, hlídá ho někdo?

  Zdravím! Zase se zde objevuje Lívanec s jeho zvědavými dotazy :D
  No dneska přichází s otázkou a Wikipedii:
  Existuje Wikipedie Alíka, občas to tam někdo upraví na něco ne úplně fajn, ale zase se to většinou i poměrně rychle dá dohromady. Kontrolují správci alespoň někdy Wiki? Stará se o to někdo? Alespoň trošku? Nebo to je jen v režii uživatelů?
  Děkuji :D
  -Lívanec

  Ahoj,
  to je pěkný zvědavý dotaz. Občas mrkneme, co se tam děje, správci mají při ruce odkaz na tamní historii změn, ale že bychom to tam nějak aktivně kontrolovali a udržovali, to ne. Stejně jako celý zbytek Wikipedie je i povídání o Alíkovi plně v režii uživatelů. Myslím, že asi nechceme do tohoto přirozeného vývoje sami výrazněji zasahovat, mohli bychom sklouznout k nějaké nevonící sebechvále… nebo naopak k nepřirozeně přehnané skromnosti. Myslíme si, že tamní text víceméně odpovídá naší představě, všechno důležité v něm je.

  Když ho někdo pěkně vylepší, máme z toho samozřejmě radost. O:-)
  Když tam někdo napíše něco ošklivého a ostatní mu to po pár minutách smažou, máme z toho také radost. ]:-)

  Takže pokud tam někdo chcete něco zlepšit, editujte s odvahou! ;-)

  Všeobecně

  Ahoj,
  asi jsem to špatně pochopila, ale už několikrát jsem si pročítala pravidla a stále to nechápu. No nic, jedná se mi totiž o ty uživatelské účty. :-D

  V pravidlech je napsáno, že se nesmíme vydávat za více osob a sbírat na více účtech kačky, to ale znamená, že nesmíme mít více účtů? Docela mi to vrtá hlavou, protože třeba majdula2000 má na vizitce napsáno účtu hned několik 8-o, (a má to tak více uživatelů).

  Navíc je v katalogu i možnost koupě sjednocení účtu a tam se zas říká, že se (na ten sjednocený účet) přendá ta vyšší kačková naspořená suma. Ale jak to? Když se na více účtech ani kačky sbírat nesmí? ]:-);-)

  Moc se omlouvám, jestli touhle otázkou obtěžuji a prostě jsem to špatně pochopila. Ale zajímá mě to. :->

  Ahoj,
  je v pořádku se zeptat, když něčemu nerozumíš, za to se omlouvat nemusíš. ;-)

  Samo o sobě mít více účtů není vyloženě zakázané, jen se to obecně nedoporučuje. Je to i kvůli vaší bezpečnosti, protože když někdo mění účty jako ponožky, tak je pak strašně jednoduché se za něj vydávat. Nebylo by přece nic neobvyklého, kdyby měl dotyčný další účet.

  Hrát divadélko a vydávat se za víc různých osob či sbírat kačky na několika účtech zakázané skutečně je. Já mám tolik účtů zejména proto, že hromada z nich je dost stará. Dřív platilo, že se účty při půlroční neaktivitě „rušily“, takže bylo nutné zakládat nové, ale když se Alík odstěhoval z Mafry, tak pak byly všechny obnovené.

  Správci mají často i testovací účty. Máme na svých hlavních účtech poměrně dost věcí jinak, takže když vám třeba chceme s něčím poradit, tak se hodí to psát z pohledu nesprávcovského účtu, aby to skutečně odpovídalo. Nebo když chceme či potřebujeme něco testovat.

  Co se týče sjednocení... Když je něco zakázané, tak to bohužel neznamená, že to všichni respektují. I teď je tady spousta „vyžírků“, kteří i přes zákaz sbírají kačky na několika účtech. Možnost spojení účtů je pro ně jedna z možností, co dělat, kdyby se třeba chtěli zbavit přirážky na dárky. A i u ostatních můžeme říct, že vyšší částka z nuly kaček a nějaké kladné částky bude vždycky ta kladná částka. ;-)

  Všeobecně

  Chybějící obrázky v balíku ilustrační grafiky

  Přeji hezký večer všem,

  chtěl jsem se zeptat proč některé obrázky z Alíka nejsou součástí veřejně dostupného balíčku (například odesílací tlačítka). Většinou jde zároveň o obrázky (resp. ikony), které ani nejde zkopírovat.

  Děkuji za odpověď

  Miki

  Ahoj,
  už tam od teď starší obrázky jsou, je tam podsložka retro. ;-)

  Chtěl bych podotknout, že ta všudypřítomná odesílací tlačítka považujeme za relikt z minulé verze webu. Je jen otázka času, kdy je vyměníme. Nový vzhled tlačítek už máme nějakou dobu vymyšlený – třeba v nastavení účtu je nové červené tlačítko na uložení změn. Některá tlačítka také u sebe budou mít kousky Alíka, které už jsou nakreslené – v balíku ilustrací je obrázek:
  animace/od-LillMissAlex/Alik-Na-Tlacitka.png

  Všeobecně

  Ahoj. U generátoru máte chybu, místo generátor koulí máte napsáno generátor vajíčka.

  Ahoj, díky za upozornění, opraveno. ok
  Projít místa a přidělat podmínky „když Velikonoce, tak vajíčko, jinak koule“ bylo docela pracné, snad jsem pochytal i ta zbývající místa, kde jsem na to zapomněl. ;-)

  Všeobecně

  Ahoj Alíku,
  předem se omlouvám, pokud má můj problém nějaké zjevné vysvětlení, nebo třeba neumím správně klikat. Ráda bych si aktualizovala poštovní adresu a své příjmení. V sekci „Upravit osobní údaje“ mohu pouze spravovat jejich zpracování (co se zobrazí, co smí Alík uchovávat...). Změnit mohu pouze datum narození a místo, kde žiju. Hledala jsem v poradně, jak změnit osobní údaje, ale vždy mě odpovědi navedly tam, kde hledám a nenalézám.

  Děkuji a přeji hezký den,

  Ahoj,
  z jakého důvodu chceš ty údaje měnit? Jestli si nechceš nic objednávat, tak tvou aktuální adresu znát nepotřebujeme. Pokud si něco objednat chceš, vyplň si správné údaje přímo u objednávky. (Upozorňuji pro ostatní, že toto může udělat jen „dospělácký“ účet, dítě musí o objednávku na jinou adresu poprosit rodiče.)

  Nastavení neumožňuje nic dělat s adresami právě proto, aby to lidé nedělali zbytečně. Nechceme znát vaše adresy (je to dost citlivý údaj), když to není potřeba. Umí se pouze uchovávat adresa, která byla někdy zadaná u objednávky.

  Všeobecně

  Má Alík z návštěvníků peníze?

  Dostává majitel těchto stránek nějaké peníze za to, že tento web má hodně návštěvníků?

  Většinou ne, protože tu nebývají reklamy.
  Kdyby tu reklamy byly… hmm, pojďme si to spočítat. B-)

  Když se podívám na konkurenční Ábíčko.cz, tam reklamy mají, na každé stránce jich je dokonce několik. Dodává je tam CNC (vydavatel Blesku apod.), tady mají veřejně dostupný ceník online inzerce. Naší reklamní pozici z Alíka je nejblíž pozice rectangle cross-device, kterou nabízejí za částku 130 až 215 Kč CPT, pokud je bez cílení (cílením se myslí zneužití informací o čtenáři po odsouhlasení v cookie liště). Zkratka CPT je cost per thousand, to je cena za tisíc zobrazení. Znamená to, že když si nalistuješ Ábíčko, někdo zaplatil orientačně 13 až 21 haléřů za to, že máš možnost vidět jeho reklamu. Pokud načteš takových reklam dvacet, vydělal jsi jim na rohlík! ;-)

  Ábíčko mělo za listopad 370 tisíc zobrazených stránek. Alík mívá za měsíc jeden a půl až dva miliony zobrazených stránek, takže pokud je na skoro každé stránce jedna pozice, náš příjem z reklamy by teoreticky mohl být 200 až 400 tisíc Kč měsíčně. Za to by nejspíš šlo koupit hodně rohlíků… ale přejídání není zdravé. ;-D

  Tím, že část reklamního trhu z principu odmítáme, si případný zisk omezujeme. Jakákoliv reklama, kterou se podaří dojednat mně, stojí obvykle v řádu tisíců za týden. Nejsem moc schopný (a nadšený) vyjednavač. Myslíme si, že by se za slíbenou 20% provizi uživil člověk, který by reklamy dojednával, ale zatím se nás žádný schopný obchodník neujal, takže je náš komerční potenciál spíš teoretický. :-D

  Z vyšší návštěvnosti plynou hlavně větší starosti. O:-)

  Všeobecně

  Šok z reklamy!

  Zdravím,
  mě se na tomhle webu objevila reklama. Myslel jsem, že na Alík.cz nejsou reklamy.
  Děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  my nejsme obecně proti reklamám, jen proti reklamním systémům, které sledují uživatele (v případě nezletilých navíc nelegálně). Viz můj článek o oslintaných sušenkách. Žádný podobný systém tady už od roku 2017 neběží a běžet nebude.

  Většinou tady není žádná reklama, protože není nikdo, kdo by ji domlouval. Inzerenti jsou zvyklí jednat spíš s reklamními systémy než přímo s weby, kde se reklama zobrazí. Ale to neznamená, že chceme, aby provoz webu byl ztrátový, nebo že žijeme v nějakém antikapitalistickém snu. :-)

  Náklady na provoz máme v porovnání s jinými podobně velkými weby proklatě nízko (jen několik tisíc měsíčně), proto tady reklam nemusí být nijak zvlášť moc k tomu, aby se Alík uživil – stačí jedna pozice na každé stránce, žádné tajtrlíkování. Nechceme se propadnout do nižších kapitol v mém popelářském přirovnání.

  Kromě běžných nákladů na provoz se občas objeví i jiný výdaj…

  Taková psí schůzka nevznikne zadarmo. ;-)

  Všeobecně

  Kdyby Alík měnil majitele...

  Ahoj,

  jak by se prosím věci měly, kdyby náš Alík měnil majitele? 8-D

  Chápu to tak, že teď tady tomu šéfuje parta programátorů (nebo tak nějak), kdyby Alíka vlastnil někdo jiný, bylo by jednoduché mu při předávání vysvětlit, jak se k Alíkovi chovat, aby neonemocněl jejich přístupem? :-3

  S pozdravem

  Ahoj,
  ač se to na první pohled nezdá, tak i webový portál je jen věc, kterou může někdo úplně vlastnit, podobně jako vlastní třeba židli nebo domek. Když se jako majitel židle rozhodnu, že ji naštípám sekerou, tak mě nic nezastaví. Sice na web chodí hodně lidí, kteří můžou mít nějaké názory, jak má fungovat, ale konečné slovo (a odpovědnost za něj!) má vždy majitel.

  V posledních měsících názorně předvádí tuto tvrdou skutečnost Elon Musk jako novopečený majitel Twitteru. Nemusí své uživatele poslouchat, nemusí mít žádnou vizi, žádný důmyslný plán, nemusí rozumět tomu, co dělá, a nemusí si u sebe držet lidi, kteří tomu rozumí…

  My – míněno stávající majitelé Alíka – se snažíme naslouchat názorům uživatelů víc, než bývá běžné (myslím, že určitě víc, než naslouchali předchozí dva vlastníci), ale z našeho pohledu je to napůl součást zábavy (= baví nás dělat věci, které se líbí) a napůl součást jakési obchodní strategie (= respektujeme uživatele jako ctěné zákazníky). I když nám očividně ta obchodní rovina příliš nešlape. :->

  Za současného stavu si nedovedu představit, že bychom Alíka někdy někomu prodali.

  Jiný majitel by téměř určitě zvolil úplně jiný přístup. Mohl by oblepit web reklamami, začít rozesílat reklamní e-maily, vydávat královsky zaplacené články o ničem s nenápadně rozmístěnými odkazy (typicky na kasina) s cílem ovlivnit vyhledávače, zrušit méně navštěvované a pracněji udržovatelné části webu, víc sem tlačit pasivní obsah (reklama ve videu je hodně ceněná), omezit komunitní části, zaměstnat místo dobrovolných správců nějaké své lidi… a nikdo by ho nedokázal zastavit. Drtivá většina podnikatelů podniká proto, aby vydělávala peníze. :-D

  My jsme divní
  My nanejvýš prodáváme maňásky. O:-)