Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Z technické poradny

  Oprava rozbitého Salazara Alchymisty

  Hry

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat proč nefunguje několik her co tady na webu máte třeba moje oblíbená Salazar Alchymista?
  Předem děkuji za odpověď. :-)

  Ahoj,
  místo, odkud Salazar běžel, se porouchalo. Podařilo se nám hru zrekonstruovat z různých archivních kopií a rozběhat její kopii u nás. Nyní by měla běžet vždy spolehlivě a bez reklam. B-)

  Při té příležitosti jsme ji i počeštili. Byl to trochu oříšek, protože používané písmo nemá česká písmenka (jako třeba ř, ě, ů), ale těch textů tam není zase tak moc. Myslím, že se to docela povedlo. :-D

  Co se týče dalších her, které běžely na gameplayer.io… těm asi podobné úsilí věnovat nebudeme, nejspíš je prostě odebereme ze seznamu. Ale Salazar je pěkná hra, té by byla škoda. ;-)

  Uf, teď jsem zjistil, že těch rozbitých her je víc jak stovka. :-c
  No, to nám tedy sekce převzatých her asi docela prořídne. O důvod víc, abychom konečně naprogramovali nějaké nové hry. 8-D

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Chyba ve vánoční šibenici

  Hry

  Ve hře Vánoční oběšenec jsem měla slovo Baltazar a když jsem klikla na „B“, počítalo mi to jako chybu:-E
  Asi je to jen drobný problém, ale trochu mě to naštvalo.

  To věřím, že naštve… :-|

  Ale všechno jsem prošel a zkontroloval a nemám žádné vysvětlení, jak k něčemu podobnému mohlo dojít. I pokud si hru upravím, aby mi dávala slovo Baltazar vždy a zkouším různé kombinace, tak všechno funguje správně. Není možné, že jsi se překoukla? Opravdu se při béčku utrhnul dárek? Při uhodnutí správného písmenka se modře škrtne nějaké jiné písmenko, tak jestli není možné… nevím, nechci naznačovat, jen už nevím, kde jinde hledat příčinu. :-)

  Stalo se to ještě někomu? Nebo jiná podobná chyba? Napište!
  (Lidi bývají často zvyklí chyby nehlásit, ale nás každá chybička zajímá!)

  Zablokovaní mohli přispívat do Alíkova trezoru

  Hry

  Ahoj, jelikož jsem byla na pár dní zablokovaná, tak jsem přišla na to, že se sice nedá nikam nic psát, ale dá přispívat do trezoru… proč?;-D:-D

  Ahoj,
  díky moc za upozornění! ok

  Měli jsme tam chybu, že se skutečně nekontrolovalo správně oprávnění, jestli člověk smí přispívat. Teď už si bohužel nemůžeš vyzkoušet, zda jsme to správně opravili, když teď zablokovaná nejsi… O:-)

  Pokud víme, byla jsi jediná, kdo to kdy zkusil. Ono pro běžně zablokované lidi asi není až tak atraktivní, že mohli na tajné místo napsat něco potenciálně nehezkého… nikdo by to tam nenašel, protože nikde veřejně nemůžou napsat kombinaci. :->

  Za poctivost posílám pár kaček. ;-)

  Hry

  Ahoj Alíku,
  jen bych se chtěla zeptat, jak funguje abeceda u hry Trezor. Chápu, že každé písmeno má své číslo, ale nechápu, jaké číslo je jaké písmeno. Děkuji za odpověď. >X<-

  Ahoj,
  písmen v základní abecedě (tedy bez háčků, čárek a našeho speciálního „CH“) je celkem 26, tedy nemůže mít každé písmeno své číslo, neboť tolik čísel nemáme. Každé číslo proto představuje několik písmen, jako tomu bývalo i třeba na klávesnicích starých mobilů.

  Podíváš-li se na trezor pozorně, tak určitě zjistíš, že na každém tlačítku s číslem je i něco dalšího. Třeba na čudlíku s jedničkou je dole trojice písmen ABC. To ti říká, že tato tři písmena zastupuje jednička. Dvojka zastupuje písmenka DEF atd. Vždycky je to pod číslem napsané.

  Nedá se takhle oběma směry převádět úplně přesně, protože když někdo napíše jedničku, tak ty nemůžeš vědět, zda to má být A, B či C, ale to už není důležité. Ukrýt takhle do trezoru slovo bez problémů jde. ;-)

  Hry

  Jak sem dáváte hry z jiných stránek, kde jsou hry?

  HTML značkou <iframe> jde vnořit jedna stránka do druhé.
  Viz popis na webu Jak psát web.

  Jde si takto dostat do webu i jiné věci než hry, třeba tady Google:
  Upraveno: Tak ne, Google si u některých z vás krade kurzor a způsobuje, že stránka odrolovává na tento dotaz. :-)
  Třeba tady ten zmíněný Jak psát web:

  Spousta novějších webů podobné vnoření blokuje. Ale zrovna ty převzaté hry bývají záměrně přizpůsobené tomu, aby si je jiné weby vkládaly.

  Je všechno, co vypadá jako dort, durianový dort?

  Hry

  Ahoj, chci se zeptat.
  Je (ÍÍÍ) toto durianový dort?
  Díky, Krokouš :-)

  Ahoj Krokouši,
  no vidíš, to mě ani nenapádlo! Že by byl ten slavný úžasný dort z úžasné ledničky celou dobu přímo tady mezi úžasnými námi? Přímo mezi smajlíky? Takhle na očích? Skoro všude? Dokonce v každém formuláři? Takhle malý? No to teda! Kdo by ho tu čekal, že ano? Takhle před nosem…

  Víš, Krokouši, durian je převelice páchnoucí ovoce. 8-[)
  Zkus si tady teď ten svůj krátký krásný dotaz důkladně očichat. Pořádně zblízka, jako kdybys byla hubice hladového vysavače. Už čicháš? Cítíš něco?

  Jak se tvůj displej cítí? Nevadí mu, že strkáš nos do jeho věcí? Mě jednou zkusil někdo očichat a mně se to nelíbilo, tak jsem mu dal jednu do nosu . B-)

  Jako uznávaný odborník na potraviny i na zapáchání bych si troufl vyslonit odvážlivou myšlenku, že o durianový dort se nejedná. Blížilo-li by se číslo na ledničce už hodně zblízka nekonečnu, tak bych tomu možná i nadšeně uvěřil, do nekonečna pořád zbývá celé nekonečno. Je zapotřebí více a více a více a více přičítat, žádná jiná naprosto očividně průhledná cesta k durianovému dortu nepovede.

  Alík mi tu našeptává, že je to narozeninový dort. Musím mu dát za pravdu . Takže záhada je pravděpodobně rozluštěna. Samozřejmě zde nebudu popisovat, jakým způsobem se takový dort v průběhu narození používá, protože si myslím, že tyto věci se na dětský web nehodí, a protože to sám vlastně nevím. Umím si to však zevrubně představit. :-$

  Prázdno v Alíkově trezoru

  Hry

  Ahoj. Našel jsem chybu. V žebříčku v trezoru (kdo kolik přispěl) je na 53. místě prázdno. Žadná přezdívka. Prý má 3 příspěvky v trezoru. Co to znamená?

  Ahoj,
  měli jsme tam od konce prosince chybičku v případě, že se účet přejmenoval, ale pod novým jménem ještě nic do trezoru nepřidal. Nyní je to opravené. Díky za upozornění! ok;-)

  Proč Doba dubu hlásila, že není volná větev?

  Hry

  Dobrý den.
  Ptám se ohledně hry Doba dubu. Když chci zkusit tuto hru ukáže se: Momentálně není volná žádná dubová větev, zkus to prosím později. Nově od konce března můžeš poprosit nějakého kamaráda o nasdílení uložené hry.
  Ptal jsem se v nástěnkách a mně a několika dalším lidem to nefungovalo, kvůli stejnému textu. Jeden uživatel, kterému to fungovalo, mi dal odkaz a stejně to nefungovalo.
  Je to bug, nebo je to schválně?
  Jak se do hry teda dostat?

  B-) Apríl! B-)

  Ve skutečnosti žádná hra Doba dubu neexistuje. ;-D

  Úvodní menu s touto chybovou hláškou jsem vyrobil teď v pátek, dostávali ji úplně všichni, kdo klikli na Novou hru. Nic víc v této hře nikdy vyrobeno nebylo. Žádná uložení, žádné levely, žádná brambora štěstí… :-P

  Děkuji komunitě Alíka za několikaměsíční průběžnou přípravu tohoto žertíku. Nečekali jsme, že se do nástěnky zapojí tolik lidí se skvělými nápady, a i Alíkovina od FanUnikitty překonala naše očekávání. :-3

  Pěti procentům z vás, kterým se tento vtípek v loňské anketě nelíbil, se omlouváme za naše darebáctví. ]:-)

  Odstranění flashových her

  Hry

  Ahoj,
  u převzatých cizích her jsou dole na stránce hry vyžadující Flash. Rozhodně nejsem žádný herní typ, takže nevím, zda se dá k nim nějaký Flash stáhnout a nainstalovat, jelikož se Adobe Flash Player před pár lety ukončil... Nebylo by lepší ty flashové hry odebrat pryč, pokud se už nedá k nim sehnat flash? Díky!

  Ahoj,
  proč by nešel sehnat Flash? Kdo se snaží, ten ho rozběhnout nejspíš dokáže. Už jsem se k podobné otázce vyjadřoval v nástěnkách v srpnu 2020, Flash Player je aplikace jako každá jiná a záleží jen na prostředí v počítači, jestli bude fungovat nebo ne. Názor Adobe nebo výrobců prohlížečů může spuštění nanejvýš zkomplikovat, ale nemůžou mu nikdy zamezit. Hry pro prastarý MS-DOS jdou také dodnes spustit (dokonce i tady na webu).

  Pokud je tedy malá šanci, že starší flashové hry někomu poběží, v čem by bylo lepší, kdyby tady vůbec nebyly? Myslím, že jich není zase tolik, aby jejich přítomnost v seznamu her obtěžovala.

  Krom toho existuje Ruffle.js, zázračný skript, který umí rozběhat flashové věci i bez Flash Playeru. Třeba Hexxagon a Solitaire jsou vyrobené ve Flashi a fungují perfektně. Část her potřebovala novější verzi Flashe a ty v Rufflu zatím nefungují, ale třeba se to časem naučí.

  Dokonce jsem nějaké flashové hry loni přidal, po údajné smrti Flashe. :->
  Beru to tak, že Flash je něco jako dinosauři. Ti také vyhynuli 8=, a přesto jich dneska žije nejspíš víc než před vyhynutím. :-D (Protože lidstvo pěstuje fakt hodně slepic, slepice jsou ptáci a ptáci jsou přímým nástupcem přeživších dinosaurů.)

  Hry

  Jak můžu na Alíkovi vytvářet vlastní hry?

  1. Naučit se tvořit weby přes HTML/CSS/JavaScript.
  2. Naučit se, že web nemusí být jen stránka s textem, ale i hra.
  3. Vymyslet hru.
  4. Vyrobit hru.
  5. Poslat ji na Alíkův e-mail.

  Kdysi jsem sám takto vyrobil Drahokamový důl. ;-)
  Také viz starší odpověď.

  Teoreticky jde hru vyrobit i v něčem jiném a pak ji nějak překompilovat do něčeho webového. Takhle jsou dělaní třeba Recykloboti, ale je to z hlediska výkonu dost neefektivní postup, na pomalejších počítačích/mobilech to nejde moc rozumně hrát, v různých prohlížečích to různě padá. Vývojáři Recyklobotů použili Unity, aby si mohli myslet, že mají vývoj snazší, ale pak to funguje hůř… :-|

  Nativní webové technologie jsou pro webový prohlížeč vždy přirozenější.

  Rozdělení statistiky po přejmenování

  Hry

  Mám problém s trezorem. Pod mojí starou přezdívkou se ukazuje starý počet trezorů, ale ty nový se k tomu se k tomu nepřičítají. Šlo by s tím něco udělat?
  Předem děkuji za odpověď. :)

  Mělo by to být opravené, trezorová tabulka rekordů už počítá se spojenými/přejmenovanými účty. ;-)

  Kombinace „kdo kolik“ v trezoru

  Hry

  Ahoj, je někde napsané, kdo vše přispěl do trezoru? Děkuji za odpověď.

  Ahoj DžungaráčkuChlupáčku,
  to je velmi tajemný dotaz, na který znají ututlanou odpověď jen ti nejtajemnější nejutajenější uživatelé Alíka. Jelikož já jsem jeden z nich (Koalík je druhý a los Punťa poslední, ale to nikomu neříkej!), tak ti to samozřejmě můžu okamžitě vyzradit, ale nesmíš to nikomu říct! Nebo, pokud to někomu řekneš, tak jim řekni, ať to nikomu neříkají. Tajemství se musí střežit! Kdyby takovou věc věděl každý, tak by mohlo…

  Aha, teď na mě Koalík a Punťa gestikulují, jeden si ťuká na čelo prstem a druhý naznačuje cosi, nevím, co to je, asi že mi sní příbor? Jsou to moc dobří kamarádi, že mě takhle chrání před neblahými důsledky, které by mi bývali chtěli způsobit. :-3

  Takže ti tedy můžu prozradit, že ti z diplomatických a strategických důvodů vůbec neprozradím, jak zjistit, kdo vše a KDO KOLIK přispěl do trezoru. ;-)

  Tak. Tajemství je uchováno. O:-)

  Hry

  Ahoj Alíku
  můj dotaz se týka opět Darvinovy ročenky.
  Po aktualizaci, kterou udělal MM ředitel, jsem přišel o postup, ačkoli mám trvalé přihlášení, za odpověď děkuji.

  Ahoj,
  moje změna tohle způsobit nemohla. Je to tzv. převzatá hra, běží na cizím serveru, to, jakým způsobem a kam a na jak dlouho si ukládá postup, bohužel neovlivníme, je mi líto. :-(

  Nemá na to vliv ani tvé přihlášení, servery Cartoon Network vůbec netuší, jestli a jak jsi na Alíkovi přihlášený.

  Hry

  Ahoj Alíku,
  mám dotaz, který se týká hry Darwinova ročenka. Jednoduše jsem tu na notebooku a poté, co zapnu Darwinovu ročenku, (ach jak to jen říct) obrazovka hry je větší než obrazovka notebooku a kvůli tomu se mi nedaří najít všechny tajné předměty, mám na mysli secrety, protože třeba nevidím kus stěny, kde ten secret je, nevím, co mám dělat.
  Předem děkuji za odpověď
  ariana

  Ahoj,
  zkusil jsem to minulý týden opravit, díky za upozornění. ;-)
  Popsal jsi to srozumitelně. ok

  Sám používám docela obří monitor a snažím se myslet na to, že mnoho lidí chodí na Alíka přes malinký mobil, ale občas si neuvědomím, že hodně lidí má i nepříliš velký (nebo spíš málo jemný) displej u počítače – že mají sice web dostatečně široký, ale to neznamená, že se jim vejde do okna celá hra na výšku. V posledních týdnech jsem upravoval více her, aby se uměly zmenšit i podle výšky.

  Kdyby ještě někdo někde narazil na podobný problém, ať se ozve, není to těžké opravit. B-)

  Hry

  Všimla jsem si že jsou na různých částech Alíka reklamy na Hravé učení, je to nové?

  Aplikace Hravé učení je pořád stejná, ale reklamy jsme nasadili nově. Někdo se nás totiž zeptal, jak námi nabízené reklamní pozice vypadají, že na Alíkovi žádné reklamy nevidí… tak teď je tedy vidí. ;-)

  Pokud si někdo myslíte, že tato postarší aplikace pro menší děti vypadá zajímavě, nebo jestli chcete, abyste měli méně peněz a aby Alík měl více peněz, můžete si ji koupit. :-D

  Také je k mání v katalogu dárků za kačky.