Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Z poradny Alík radí dětem

    Závislosti

    Ahoj alíku
    Mám dotaz strašně by mě zajímalo jak chutná vapo ale nechci na tom pak být závislá(kvůli zdraví) a taky nechci aby se to pak dozvěděli rodiče a tak mám otázky:

    1. jak průměrně dlouho trvá než člověk na tom přestane být závislý?
    2. co bych měla udělat kdyby to zjistily rodiče nebo doktorka
    3. jaké vapo obsahuje nejmíň nikotinu
    holka, 11. února

    Ahoj,

    díky za Tvůj dotaz. Je skvělé, že se zajímáš o zdravotní dopady vapování ještě před tím, než ho vyzkoušíš.

    Rád bych Tě ale upozornil, že si nemyslím, že zkoušet vapování je dobrý nápad. Závislost na nikotinu se vytváří poměrně snadno a rychle. Navíc jednorázové elektronické cigarety (vapo) obsahují většinou vysoké množství nikotinu, a to právě z důvodu, aby si na něm lidé vytvořili závislost co nejrychleji. Pokud je totiž někdo na nikotinu závislý, generuje příjem firmě, která nikotinové výrobky vyrábí. V tomto případě právě třeba elektronické cigarety. Jediný, kdo z toho má prospěch je výrobce, ale už vůbec ne Ty.

    Čím je člověk mladší, tím spíše si vytvoří na nikotinu závislost. Rozumím tvé zvědavosti, ale zážitek Tě možná zklame. Zprvu ucítíš nějakou příchuť, podobně, jako by sis dala třeba bonbón. Po chvilce Ti pravděpodobně bude špatně, může se ti točit hlava nebo se taky můžeš pozvracet. To všechno je důsledkem vysokého množství nikotinu, který v sobě vapo má.

    Lepší je nečekat na to, až někdo zjistí, že vapuješ, ale vyhnout se vapování úplně. Ještě lepší by bylo promluvit si o tom třeba s rodiči nebo školním psychologem. Ty Ti pomohou zodpovědět další otázky, které budeš mít, aby si lépe pochopila, co to vlastně je a jak to funguje. Je to lepší, než to zkoušet s tím, že se na vapování můžes stát závislá.

    Doufám, že jsem Ti pomohl se alespoň trochu dozvědět, jaké vapování je. Pokud máš další otázky, neváhej se zeptat.

    Ať se Ti daří!

    Národní linka pro odvykání

    Na otázky odpovídají

    pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

    Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

    Závislosti

    Ahoj poradna
    Potřebuji poradit, co mám dělat když v mé třídě
    kouří Elektronickou cigaretu a já je nechci napráskat ale velmi mi to vadí. Co mám dělat?

    kluk, 14 let, 29. října

    Ahoj,

    píšeš o radu co dělat, když ve tvé třídě kouří elektronickou cigaretu, ale ty je nechceš napráskat.

    Rozumím, že je pro tebe tahle situace nepříjemná. Elektronické cigarety můžou být ve škole problémem, zvlášť když ti vadí jejich používání. Chápu taky, že nechceš kamarády „napráskat,“ ale je důležité myslet i na svoje zdraví a pohodu.

    Tady je pár věcí, které můžeš zkusit:

    1: Zkus to probrat přímo s nimi: Pokud s některými spolužáky dobře vycházíš, můžeš jim zkusit říct, že ti to vadí, třeba s tím, že bys byl rád, kdyby se s elektronickými cigaretami drželi dál od tebe. Může to být těžké, ale někdy stačí otevřeně říct, jak se cítíš.

    2. Najdi někoho, komu důvěřuješ: Pokud to nechceš řešit přímo s učitelem, můžeš se obrátit na školního psychologa nebo jiného dospělého, kterému věříš. Mohli by ti poradit, jak se s tím vypořádat, aniž bys měla pocit, že je „naprášíš.“

    Vždycky máš právo cítit se dobře a bezpečně. Držíme palce, aby se situace vyřešila tak, aby sis mohl ve třídě udržet klid a pohodu.

    Národní linka pro odvykání

    Závislosti

    Ahoj ! Chtěla bych se svěřit...a potřebovala bych radu.

    Trápí mě to, že jsem začala kouřit a asi jsem závisla mám strašnou chuť si to koupit i když jsem si myslela že závisla nejsem a vím že je to o vůli ale nejde mi přestat .... co bych měla dělat ? s rodiči o tom mluvit nechci a nechci ani aby o tom někdo věděl kromě kámošky....

    Děkuji moc předem O:-)$>!

    laurinkaaa, 14 let, 26. října

    Ahoj a díky za tvůj dotaz!

    Píšeš, že tě trápí, že si začala kouřit a máš na to strašnou chuť. Myslela sis, že nejsi závislá, ale teď ti nejde přestat. Ptáš se, co by si měla dělat.

    Moc dobře chápu, že tě tahle situace trápí, a je skvělé, že jsi se rozhodla hledat radu. Když má člověk silnou chuť kouřit, může to být znamení, že si tělo na nikotin už částečně zvyklo. Proto máš chuť kouřit. Dobrá zpráva je, že se tento proces dá zvrátit. To znamená, že čím déle nekouříš, tím spíše nemáš chuť na cigaretu a ani na to nemyslíš. I když se to může zdát hlavně o vůli, někdy je to těžší, než se zdá. Nejtěžší bývá začátek a odhodlání, které podle toho, co píšeš, máš. Čím déle pak nekouříš, tím to bývá snažší a chuť na kouření slabší.

    Ptáš se, co dělat, tak mě napadá:

    1. Najít náhradní aktivitu: Když máš chuť si zapálit, zkus najít něco, co ti odvede pozornost – může to být třeba procházka, poslech oblíbené hudby, nebo cokoli, co ti pomůže na chvíli zapomenout. Ne vždy na to přijdeš hned, ale když budeš hledat, určitě něco najdeš!
    2. Nastavit si malé cíle: Místo toho, abys myslela na úplné přestání hned teď, můžeš si dát za cíl třeba odolat na jeden den nebo týden. Když to zvládneš, oslav to nějakým způsobem – třeba odměnou, která ti udělá radost. Pokud to zvládneš prvních pár dní, uvidíš, že to bude časem určtiě lehčí.
    3. Podpora od kamarádky: Je super, že máš někoho, komu důvěřuješ. Můžeš jí říct, jak tě to trápí, a požádat ji, aby tě podpořila v tom, že chceš přestat.

    Držíme palce a pamatuj, že každý i malý krok se počítá!

    Národní linka pro odvkyání

    Obrazovky

    Závislosti

    Ahoj Alíku a spol mám otázku ohledně počítačů mobilů atd
    moje otázka je jak dlouho je zdravé být na obrazovkách denně?
    předem děkuji za odpověď

    holka, 11 let, 8. října

    Ahoj, to je dobrá otázka, protože ukazuje, že přemýšlíš o dlouhodobých dopadech svého chování. Obecně bych řekl, že dospělí i děti mají v poslední době problém odtrhnout se od displejů telefonů/počítačů/tabletů. Jde to někdy tak daleko, že jde mluvit o závislosti.

    Není jednoduchá odpověď, nedostaneš tedy ode mne jedno číslo. Dost podstatné totiž jsou dvě věci: co na obrazovkách děláš a co děláš nebo neděláš mimo obrazovky.

    Problém by nastal třeba ve chvíli, kdy kvůli času na mobilu nebo tabletu omezuješ čas s přáteli, kroužky, sporty, venkovní aktivity nebo spánek.

    Další problém může nastat, pokud na obrazovkách trávíš čas něčím, co tě přivádí k dalším rizikům (například přehnané používání sociálních sítí, konzumace návykového obsahu apod.).

    Pro posouzení svého vlastního chování se můžeš poradit s rodiči nebo třeba školní psycholožkou. Můžete spolu vymyslet, jak používat obrazovky smysluplně, a jaká pravidla si můžeš dát sama sobě. Já osobně si třeba některé aplikace na mobilu (sociální sítě, přehrávač videa apod.) zamykám. Mám na nich časovač 20 nebo 30 minut denně, a pak se mi vypnou. Takže vidíš, že i dospělí s tím musí bojovat 😊

    Závislosti

    Ahoj poradno, mám takovou věc a strašně jsem zklamala sama sebe. Jednou jsem sem psala ze proste od ty doby jsem se bavila s tou kamoskou tak mě hrozně trápilo to s tím kouřením no a já jsem dneska u mámy našla jedno vapo a proste jsem to nevydržela a protáhla jsem si parkrat. Strašně mě to štve protože jsem zklamala i samu sebe. No ale já bych se chtěla zeptat jestli je to pro mě teď nějak moc škodlivý jestli mi to muže něco udělat a když už bych to teď nikdy neudělala bude to mít nějaké následky? Nebo kdyby se to stalo třeba za dlouho nebo kdybych si proste občas protáhla mělo by to nějaké velké následky? Samozdrejme to dělat nechci ale proste já už jsem to nevydržela. Strašně mě to štve předem zatím moc dekuju za odpověď. Přeji hezky zbytek dne

    holka, 14 let, 25. září

    Ahoj a díky za tvůj dotaz,

    píšeš nám, že jsi si párkrát potáhla z vapa, které si našla u mámy. Hrozně tě to štve, protože si připadáš, jako kdyby si zklamala sama sebe. Nechceš dále vapovat a zajímá tě, jaké to může mít do budoucna následky.

    Jednorázové kouření většinou nezpůsobí trvalé škody. Škodlivost kouření nebo vapování tkví práve v dlouhodobosti. Proto je i dobré nezačínat užívat nikotin v jakékoliv formě, jelikož se člověk stane velmi rychle závislým a začne si výrazně poškozovat své zdraví.

    Čistě jednorázově si však pravděpodobně člověk moc neublíží, tak z toho neměj obavy.

    Je skvělé, že se na cestu dlouhodobého užívání nikotinu nechceš vydat a snažíš se držet zdravých návyků. Přejeme ti hodně sil a odhodlání!

    Národní linka pro odvykání

    Závislosti

    Ahoj Alíku a spol.
    Potřebuji tvou pomoc. Dneska (22.9.2024) je to 50 dní co nevapuju. Stáhl jsem si na to takovou aplikaci, která mi to počítá. Říká se, že první dny odvykání jsou nejtěžší. Pro mě ale začínají být těžké až teď. I když jsem vapoval v kuse asi 3 měsíce, je to pro mě těžké odvykání. Mám na to chuť už asi 2 dny v kuse. Nedokážu se kvůli tomu pořádně soustředit na jiné věci. Koukal jsem na (váš) web Národní linky pro odvykání, kde se píše, že chuť trvá zejména okolo 10. minut. U mě to tak ale bohužel není:-( Můžeš mi prosím poradit, jak tuto chuť zamezit, případně jak proti ni bojovat?

    kluk, 13 (za měsíc a týden 14) let, 22. září

    Ahoj,

    předně bych ti chtěl pogratulovat k 50 dní bez vapování, to je obrovský úspěch, zvlášť když jsi vapoval tři měsíce v kuse!

    Každé odvykání je trochu jiné a není neobvyklé, že chuť může přicházet i po několika desítkách dní. Je dobré vědět, že nejen tyto chutě, ale i ty budoucí, přejdou. Občas se stane, že je nějaké období, kdy můžeš mít větší chuť, ale postupem času budou tyto chutě méně intenzivní a méně časté.

    Akutní chuť většinou trvá zrhuba těch 10 minut a po chvilce odezní. Je možné, že se objeví znova. To může být za hodinu, za den nebo třeba za měsíc. Nikdy ale chuť netrvá věčně. Rozumím tomu, že se to může zdát náročné, ale každou chuť, kterou překonáš, se stáváš silnější. U většiny lidí pak postupem času chutě úplně vymizí, nebo jsou tak slabé, že trvá pár sekund je překonat.

    Je super, že odvykání nevzdáváš i přes to, že je to zrovna náročnější. Zkusím ti dát pár tipů, jak si s akutní chutí na vapování poradit.

    1. Rozptýlení. Pokud chuť trvá delší dobu než těch 10 minut, zkus se vědomě zaměřit na jinou aktivitu. Může to být procházka, čtení knihy, krátké cvičení nebo poslech hudby – něco, co tě pohltí a odvede pozornost od myšlenek na vapování. Jak jsem říkal, chuť v 99% případech odezní.

    2. Lehká svačinka. Mít po ruce vodu nebo něco zdravého na zakousnutí může pomoci překonat chuť. Často lidé hledají ropzýlení v malých rituálech, jako je pití vody, malá svačina nebo třeba žvýkačka.

    3. Změna prostředí. Pokud chuť přijde, když jsi v určitém prostředí nebo při určité činnosti, zkus ho změnit. Jít ven, přesunout se do jiné místnosti nebo se věnovat něčemu jinemů může pomoci překonat chuť.

    4. Připoměň si své důvody. Vzpomínka na důvody, proč jsi s vapováním přestal, mohou být velmi silná motivace. Zamysli se, jak se cítíš teď oproti době, kdy jsi vapoval. Fyzické i psychické přínosy mohou být skvělým zdrojem síly, když se chuť objeví.

    5. Dechová a relaxační cvičení. Někteří lidé nacházejí úlevu v dechových technikách. Když přijde silná chuť, zkus zhluboka a pomalu dýchat. Pomáhá to uvolnit napětí, zbavit se chuti a zaměřit se na přítomný okamžik. Užitečné mohou být i různé relaxační techniky, na youtubu je plno videí o relaxaci.

    V neposlední řadě ti chci říct, že toto jsou různé tipy, které mohou fungovat u ostatních, ale nemusí u tebe. Nejlepší je, když si člověk sám přijde na to, co mu nejlépe funguje. Buď v tomhle kreativní a objevuj nové aktivity, které ti pomohou. Fantazii se meze nekladou.

    Ještě jednou blahopřejme k 50 dnům a držíme palce, aby si pokračoval na své cestě bez vapování.

    Národní linka pro odvykání

    Závislosti

    ahoj Alíku a spol. Mám trochu netradyční dotaz (možná i blbí dotaz) týká se to mí mamky. Abych Vas uvedla do děje tak moje mamka když mě čekala tak přestala kouřit a jak jsem se narodila tak zase začala a když mi bylo cca. 6 let tak zase přestala. Od ty doby mi tvrdí že nekouří. Jenže dneska když jsem šla za ní na zahradu tak sahala do popelníku a smrděla po kouři. Pak se šla sprchovat tak jsem se jí koukla do batohu a viděla jsem tam cigára ( vím že ji bylo 18 tak že může kouřit). Můj dotaz zní jak se jí na to zeptat aby mi řekla pravdu (nedokážu snést to že mi lhala). Dost mě to trapí protože vím co může s lidma udělat alkohol a cigarety. Jestli by bylo možný odpovědět do soboty protože jedu na chatu. předem děkuji za odpověď $>

    holka, 12 let, 13. srpna

    Ahoj!

    Tvůj dotaz rozhodně není blbý a je super, že se o maminku takhle zajímáš.

    Rozumím tomu, že Tě tahle situace může hodně trápit. Je pro Tebe důležité, aby k tobě maminka byla upřímná a zároveň je vidět, že ti na mamince a na jejím zdraví záleží.

    Kouření je návykové a může být těžké s ním přestat, i když to člověk už zvládl v minulosti. Maminka se možná cítí provinile a nechce Tě zklamat a právě proto svoje kouření před tebou tají.

    Pokud se o tom s maminkou rozhodneš mluvit, je dobré vybrat nějaký klidný moment, kdy jste obě v pohodě. Můžeš začít třeba tím, že jí řekneš, jak moc ti na ní záleží a jak tě to trápí, že si myslíš, že znovu kouří. Zkus se jí zeptat bez obviňování a dej jí prostor, aby ti mohla odpovědět otevřeně. Můžeš třeba říct něco jako: „Mami, všimla jsem si, že jsi měla v batohu cigarety. Je mi to líto, protože tě mám moc ráda a bojím se o tvé zdraví. Můžeme si o tom promluvit?“

    Důležité je, aby maminka věděla, že si tu pro ní a že jí za její chování nebudeš odsuzovat. Je to těžká situace, ale maminka má pravděpodobně nějaký důvod, proč kouří a pokud to s tebou bude chtít sdílet, může to být dobrý začátek pro vzájemné porozumění. Pokud by maminka uvažovala nad tím, že chce přestat, klidně jí můžeš odkázat na naší linku, která je bezplatná: 800 350 000.

    Držím palce, ať se Ti podaří najít společnou řeč a vyřešit to tak, aby jste si i nadále důvěřovaly.

    Národní linka pro odvykání

    Závislosti

    Ahoj Alíku a spol.
    Mému kamarádovi je taky 13, a kouří vape s 5% nikotinu. Má to 9000 potahů. Já mu říkám, ať to vyhodí, ale on že je to škoda, když to stálo 350 Kč. Měl na vysvědčení samé 1, a vzhledem k tomu, že je to můj nejlepší kamarád, nechci, aby do něčeho takového spadl. Kouří (zatím) naštěstí jen krátce. No a mě by zajímalo:

    1. Co se stane, když bude vapovat méně a déle než rok?
    2. Co se stane, když ho vykouří celé?
    3. Má to nějaký vliv na mozek?
    4. Může mít nějaké dlouhodobé/krátkodobé problémy s učením a pamětí, případně dá se to nějak vyléčit?

    Předem děkuji za odpověď!

    kluk, 13 let, 26. července

    Ahoj!

    Píšeš, že Tvůj kamarád vapuje. Chtěl by si, aby vape vyhodil, ale on nechce. Máš o něj starost a nechceš, aby se stal závislý na nikotinu. Zároveň máš několik konkrétních dotazů.

    Je skvělé, že se o Tvého kamaráda zajímáš a máš o ně starost. Je vidět, že Ti na něm opravdu záleží. Zkusím Ti odpovědět na Tvoje otázky.

    1. Co se stane, když bude vapovat méně a déle než rok?

    Čím déle člověk vapuje el. cigaretu s nikotinem, tím spíše se může na nikotinu stát závislý. Často to netrvá ani rok, ale podstatně méně. Je faktem, že el. cigareta je méně škodlivá než třeba klasické cigarety, stále však není bez rizika. Určitě je nejlepší nikotin neužívat v jakékoliv formě.

    2. Co se stane, když ho vykouří celé?

    Pokud Tvůj kamarád neužívá nikotin často a vykouřil by celou el. cigaretu v krátké době, může mít akutní otravu nikotinem. To může způsobit nevolnost, motání hlavy, zvracení nebo třeba závratě.

    Čím více nikotinu do sebe dostane, tím spíše zvyšuje šanci na to, že na nikotinu bude závislý a bude si chtít koupit další, aby do sebe mohl nikotin dostat. Právě proto je nejlepší s nikotinem vůbec nezačínat, protože to je o dost snažší, než se pak snažit přestat. Obzvláště v momentě, kdy už na nikotinu jsme závislý.

    3. Má to nějaký vliv na mozek?

    Nikotin má vliv na mozek, obzvláště na mladý a vyvíjející se u dětí a mladistvých. Vykouření jedné el. cigarety pravděpodobně nezpůsobí nic závažného, ale největší riziko tkví právě v potenciálu na rozvoj závislosti na nikotinu. Ta už potom může způsobovat problémy v oblasti duševního zdraví, jako jsou třeba úzkosti nebo deprese. Zároveň působí i na naše fyzické zdraví, protože inhalujeme aerosol, na který plíce nejsou stavěné. Člověk může být třeba více dušný, jinými slovy se více zadýchává nebo třeba kašle.

    4. Může mít nějaké dlouhodobé/krátkodobé problémy s učením a pamětí, případně dá se to nějak vyléčit?

    Budu se opakovat, ale jedna el. cigareta dlouhodobé problémy spíše nezpůsobí. To, co je rizikové, je opakované užívání a již zmíněná možnost vzniku závislosti. S ní se pak mohou pojit potíže se soustředením, pamětí nebo snížený výkon ve škole.

    Existuje celá řada služeb a lidí, kteří v tomto mohou pomoci. Pokud Tvůj kamarád bude chtít přestat a nebude se mu to dařit, může se obrátit třeba na školního psychologa, rodiče nebo třeba učitele, kterému důvěřuje. Je skvělé, že ho v tom podporuješ a můžeš mu také být oporou.

    Přijde mi také důležité, aby Tvůj kamarád věděl o rizicích, která se s vapováním pojí.

    Doufám, že jsem Ti vše zodpověděl. V případě dalších dotazů se klidně mrkni na náš web: https://www.chciodvykat.cz/

    Ať se Tobě i Tvému kamarádovi daří a užijete si léto!

    Národní linka pro odvykání

    Závislosti

    Od kolika let je vapo bez nikotinu ?škodí míň než s nikotinem ?
    Předem díky za odpověď ;-)

    holka, 14 let, 7. června

    Ahoj a díky za Tvůj dotaz!

    Elektronické cigarety bez nikotinu jsou stejně tak jako ty s nikotinem dostupné osobám starším 18 let. Konkrétně je tato úprava zakotvena v Zákoně o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek (Zákon č. 65/2017 Sb.) v § 3 odstavec 4: „Zakazuje se prodávat nebo podávat tabákové výrobky, bylinné výrobky určené ke kouření, elektronické cigarety a nikotinové sáčky bez obsahu tabáku osobě mladší 18 let. Zakazuje se prodávat kuřácké pomůcky osobě mladší 18 let.“

    Je faktem, že nikotin je hlavní látkou způsobující závislost, avšak v aerosolu el. cigarety je látek mnohem více, než jen nikotin. Negativní vliv na zdraví tedy nezpůsobuje výhradně nikotin, ale také chemické látky vznikající při vypařování aerosolu. Nedá se říct, že by el. cigareta bez nikotinu škodila méně, ale je pravda, že pravděpodobně nevyvolá závislost.

    Tak či onak, i výrobky určené ke kouření jsou dostupné až osobám starším 18 let, protože i když neobsahují nikotin, mohou mladistvé učit rituálům spojených s kouřením a usnadňovat tak přechod na nikotinové alternativy.

    Doufám, že jsem Tvůj dotaz zodpověděl. V případě dalších dotazů se klidně mrkni na náš web: https://www.chciodvykat.cz/

    Ať se Ti daří!

    Národní linka pro odvykání

    Závislosti

    Ahoj Alíku.
    Mám takový problém.
    Jsem na tom trochu psychicky špatně a pomáhá mi strašně málo věcí. Ale je to jedna věc, kterou bych sama o sobě nezačala je vapo. Když jsem to zkusila úplně poprvé, tak mi to přišlo divný takový sladký, ale potom vícekrát mi to začalo chutnat. Před tím než jsem to poprvé zkusila, měla jsem v sobě strašně moc stresu, kterého se nedalo zbavit(ani moc nebylo čím). Když jsem si vapo několikrát dala, tak jsem se cítila úplně jinak a teď jsem od prvního potahu z vapa bez stresu. Nevim co mam dělat, vím že to není správné a škodí to zdraví, ale zase na druhou stranu se cítím jako jiný človek... Myslíš si že se to dá, že jsem bez stresu ? A mohl by si mi poradit co by mi ještě mohlo pomoct ?

    holka, 2. června

    Ahoj!

    Díky za Tvou důvěru, se kterou se na nás obracíč. Píšeš, že aktuálně prožíváš náročné období a pomáhá ti hrozně málo věcí. Vapo Ti poprvé nechutnalo, ale když si ho zkusile vícekrát, cítila si se jinak a bez stresu. Zároveň přemýšlíš, jestli by Ti mohlo pomoct ještě něco jiného.

    Předně bych Tě chtěl moc ocenit, že hledáš alternativní způsoby, jak se vyrovnávat se stresem. Jak sama víš a píšeš, vapování škodí zdraví a není to ideální cesta, jak si od stresu ulevit. I když se může zdát, že vapování může dočasně zmírnit stres, není to úplně tak pravda. Člověk si poměrně rychle vybuduje závislost na nikotinu a jediné, co vapo zmírní, jsou abstinenční příznaky. Zdá se nám tedy, že nám pomáha od stresu, ale vlastně nám stres jen přidává.

    Ptáš se, jestli bych Ti mohl poradit a co by ještě mohlo pomoct. Existuje opravdu spoustu aktivit, které pomáhají od stresu, tak Ti zkusím par tipů říct.

    1. Fyzická aktivita. Může to být třeba jen procházka nebo nějaký sport, který máš ráda. Pohyb funguje skvěle na stres a když se třeba člověku zpočátku nechce, na konci fyzické aktivity nebudeš nikdy litovat, ale naopak, budeš se cítit lépe.

    2. Koníčky. Najdi si čas na to, co tě baví. Kreativní činnosti jako kreslení, malování, hraní na hudební nástroj nebo čtení mohou být skvělým způsobem, jak se uvolnit.

    3. Spánek a výživa. Dbej na dostatek kvalitního spánku a zdravou stravu. Špatný spánek a špatné stravovací návyky mohou přispívat k pocitu stresu a úzkosti.

    4. Mindfulness. Pokud si o tom nikdy neslyšela, jde o techniku, jak být tady a teď. Existují různé aplikace a online návody, které tě provedou základy.

    5. Podpora. Mluvit s přáteli, rodinou nebo třeba školním psychologem může být velmi užitečné. Podpora od ostatních může poskytnout nový pohled na tvou situaci. Pokud máš někoho, komu se můžeš svěřit, určitě tak udělej!

    Přejeme Ti hodně štěstí s hledáním nových aktivit a doufáme, že budeš mít brzy opět období radosti!

    Národní linka pro odvykání

    Závislosti

    Ahoj potřebuji pomoc : babička strašně kouří asi skoro 50 let ( je jí 68) a mě se to prostě nelíbí já ji mám ráda ale když k ní jedem tak člověk neustále pasivní kouří což mi extrémně vadí ( barák postavil její otec a ona tam žije celý život takže je dost prohulený), potom taky vždycky když přijedeme od babi tak všichni po sobě musí do vany a umýt si vlasy aby jsem nesmrdéli jako kuřáci. Mě je to vlastně líto ale tohle je véc do které se babičce prostě mluvit nedá zvlášť když ji to řeknu já nebo segra( asi si myslí že jsme na to moc malý i když je nám 13,5).
    Prostpotřebuju potadi to sním protože pasivně kouřit nechci.
    S pozdravem Bety

    holka, 13 let, 5. května

    Ahoj Bety,

    moc díky za Tvůj dotaz a za důvěru, se kterou se na nás obracíš.

    Píšeš, že se cítíš nekomfortně, když navštěvujes babičku, jelikož kouří. Kouřem je načichlý celý barák a když jedete domů, musíte zápach z cigaret vymýt z vlasů. Nechceš pasivně kouřit a nevíš, co v této situaci dělat.

    Situace, kdy někdo z našich blízkých dělá něco, co nám vadí, je vždy náročná. Je zcela pochopitelné, že Ti babiččino kouření není příjemné. Vzhledem k tomu, jak dlouho babička kouří bude její motivace k tomu přestat asi malá. To ale neznamená, že není, nebo že jí s motivací nemůžes pomoct!

    Bohužel, kouře z cigaret, který je ve zdech, se velmi těžko zbavuje. Většinou nepomůže ani čištění, ale až kompletní rekonstrukce.

    Napadá mě si o tom s babičkou promluvit, říct jí, co Ti přesně vadí a zkusit společně najít nějaké řešení. Může to být třeba to, že se v létě budete potkávat mimo místnosti, kde kouří. V létě to může být venku, na zahradě nebo v parku. Klidně bych na Tvém místě babičce řekl, že o ní máš kvůli kouření obavy a že by si byla ráda, kdyby s kouřením skončila nebo ho alespoň omezila. Zároveň jí můžes nabídnout podporu a doporučit jí, aby se obrátila na nás - Národní linku pro odvykání, kde se o jejím kouření můžeme pobavit. Můžeš také vyzkoušet do procesu zapojit i rodiče a sdílet své obavy s nimi, aby si na to nebyla sama.

    Přejeme Ti, abyste s babičkou našli řešení, které bude vyhovovat jak jí, tak i Tobě,

    Národní linka pro odvykání

    Závislosti

    Mam dotaz dneska jsem si koupil novou hlavu do vapa a i přesto to uz teď hodně bublá nevim co s tim liquid mam asi v půlce takže nechápu jak se to stalo jo a ještě to strašně teče do pusy

    kluk, 12. dubna

    Ahoj a díky za Tvůj dotaz!

    Píšeš, že sis koupil novou hlavu do elektronické cigarety a hlava prská a protéká.

    Naše služba se zaměřuje zejména na poradenství ohledně odvykání kouření a dalších nikotinových výrobků, tím pádem Ti s dotazem nejsme schopni poradit. Doporučil bych se obrátit na některého z prodejců.

    Pokud by si však chtěl řešit cokoliv ohledně odvykání, určitě nám neváhej napsat!

    Ať se Ti daří,

    Národní linka pro odvykání

    Závislosti

    Ahoj já jsem já a bydlím doma.
    Mám takový jeden problém jsem hodně na mobilu a nevím co mám jiného dělat. A když už se něco najde tak mě to nebaví. Většinu dne jsem na mobile sotva přijdu ze školy. Někdy najdu motivaci dělat něco jiného třeba číst. Někdy přečtu knížku za tři dny a další den z toho mám referát ve škole. To je motivace taková abych nedostal pětku. Takže co jiného mám dělat a co mám udělat abych na tom strávil tak dlouho

    kluk, 12 l, 13. března

    Ahoj!

    Píšeš o tom, že Tě trápí, kolik času strávíš na mobilu. Nevíš moc co jiného dělat, ale zároveň někdy najdeš motivaci pro jiné aktivity. Třeba pro čtení knížky, i když je to kvůli tomu, aby si nedostal pětku ve škole.

    To, co nám popisuješ, je poměrně běžné. Na mobilu se dá dělat plno zajímavých věcí a navíc to nevyžaduje příliš úsilí. Problém nastává v momentě, kdy nám trávení spousty času na mobilu začíná vadit, stejně jako to začíná vadit Tobě.

    Pro začátek je dobré stanovit si hranice, kdy mobil budeš používat. Nemusíš si hned mobil úplně zakázat, ale můžeš zkusit třeba ubrat půl hodiny, hodinu a uvidíš, jak to půjde. Zároveň je dobré vymezit, kdy mobil budeš používat. Může to být třeba po splnění svých školních povinností. Je to jen na Tobě.

    Je skvělé, že se snažís najít jiné způsoby, jak lépe využít Tvůj volný čas. Existuje plno aktivit, které jdou dělat a ani nejdou všechny vyjmenovat. Bude záležet hlavně na Tobě, co ti bude vyhovovat a co se Tě bude bavit. Nejlépe se znáš Ty sám a já Ti můžu říct, co baví mě, ale Tebe to bavit nemusí.

    Abych ti ale dal pár tipů, tak se například můžeš učit novým, pro tebe neznámým věcem. Nelákalo Tě třeba někdy zkusit začít hrát na nějaký hudební nástroj? Přečíst si knihu o něčem, co Tě zajímá? Co třeba strávit nějaký čas s rodinou, sourozenci a zahrát si deskovou hru, projít se nebo si jen tak povídat?

    Nemusíš všechno měnit hned a úplně. Ideální je začít po malých krůčích, jako třeba zahrnout jednu novou aktivitu týdně. Nebo třeba omezit čas na mobilu o půl hodiny denně. Uvidíš, jak to bude fungovat a postupem času můžeš přidat nebo ubrat tak, aby Ti to vyhovovalo.

    Přejeme Ti, ať se daří!

    Národní linka pro odvykání

    Závislosti

    Ahoj Alíku, minuly rok jsem si našla kamarádku která byla fajn a všechno ale jenomže ona kouřila vapa a proste jednou mi dala „ochutnat“ a já mám pořad strašnou chuť jít a to vapo si koupit jenomže já proste nechci vím ze bych si tím úplně zničila život ale ta chuť je proste obrovská a kdybych neznala tu holčinu tak mě v životě nic takovýho nenapadne a i vím kde by mi to prodali ale proste já si to koupit nechci ale ta touha je strašná

    holka, 13 let, 1. března

    Ahoj,

    díky za dotaz a za důvěru! Nacházíš se ve složité situaci, kdy pociťuješ silnou touhu znovu vapo vyzkoušet, ale na druhou stranu víš, že nechceš.

    Prvním krokem, u kterého můžeš začít, je pochopení toho, co přesně Tě k tomu táhne. Je to kvůli tlaku od kamarádky nebo kvůli tomu, jakým způsobem se cítíš, když používáš vapo, nebo něco úplně jiného? Pokud se ti to podaří identifikovat, můžeš začít hledat alternativní způsoby, jak se s těmito pocity vypořádat. Takové způsoby, které nebudou mít negativní vliv na Tvoje zdraví.

    Je dobré vědět, že i když se ti může zdát, že chuť na vapo je momentálně obrovská, můžeš najít způsoby, jak s ní pracovat a chuť snížit, oddálit, nebo úplně zahnat. Chuť netrvá věčně, naopak, většinou jen pár minut. Můžeš si jí představit podobně jako nějakou emoci, člověk také není smutný na vždy, ale po určité chvíli se začne opět radovat.

    Mluvením o svých pocitech s někým, komu důvěřuješ, Ti může pomoci získat jasnější pohled na Tvojí situaci. Můžeš vyzkoušet promluvit si s rodičem, dobrým kamarádem nebo kamarádkou, učitelem, případně i školním psychologem. Prostě s kýmkoliv, komu důvěřuješ a cítíš se s ním bezpečně.

    Některé tipy, jak zahnat chuť na vapo, můžeš najít i na našich webových stránkách bezcigaret.cz

    Ať se Ti daří!

    Národní linka pro odvykání

    Závislosti

    Ahoj alíku mám problém a nevím kam to nahlásit. U nás ve vesnici u vietnamce prodávají dětem pod 18 let elektronické cigarety (vapa) a alkohol. Několika mým kamarádům i mladším dětem to tam prostě prodávají. Dělá to jen jedna prodavačka a ta umí sotva česky a je vydět že na to prostě vydělávají. Druhý prodavač to nevím, s ním skušenosti nemám ale vím že ta prodavačka je vyhlášená všude možně že to tam prodává. Příde mi to jako podraz ale nevím co s tím. Rodiče říkali že takové případy se prostě neřeší ale mě to příde zlé na to aby to tam neřešil nikdo. Prosím pomozte mi.

    holka, 14 let, 30. ledna

    Ahoj a díky za Tvůj dotaz!

    Je skvělé, že situaci chceš řešit a zajímá Tě, co se s tím dá udělat!

    Přesně pro takový případ, který popisuješ, existuje Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. V něm se píše, že kontrolu nad dodržováním povinností (jako je třeba prodej tabákových a nikotinových výrobků osobám mladším 18 let) vykonává Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Přikládám zde odkaz, kde lze takovou skutečnost nahlásit: https://www.szpi.gov.cz/podnety-ke-kontrole.aspx

    Měj se krásně,

    Národní linka pro odvykání