Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Z poradny Alík radí dětem

  Závislosti

  Ahoj potřebuji pomoc : babička strašně kouří asi skoro 50 let ( je jí 68) a mě se to prostě nelíbí já ji mám ráda ale když k ní jedem tak člověk neustále pasivní kouří což mi extrémně vadí ( barák postavil její otec a ona tam žije celý život takže je dost prohulený), potom taky vždycky když přijedeme od babi tak všichni po sobě musí do vany a umýt si vlasy aby jsem nesmrdéli jako kuřáci. Mě je to vlastně líto ale tohle je véc do které se babičce prostě mluvit nedá zvlášť když ji to řeknu já nebo segra( asi si myslí že jsme na to moc malý i když je nám 13,5).
  Prostpotřebuju potadi to sním protože pasivně kouřit nechci.
  S pozdravem Bety

  holka, 13 let, 5. května

  Ahoj Bety,

  moc díky za Tvůj dotaz a za důvěru, se kterou se na nás obracíš.

  Píšeš, že se cítíš nekomfortně, když navštěvujes babičku, jelikož kouří. Kouřem je načichlý celý barák a když jedete domů, musíte zápach z cigaret vymýt z vlasů. Nechceš pasivně kouřit a nevíš, co v této situaci dělat.

  Situace, kdy někdo z našich blízkých dělá něco, co nám vadí, je vždy náročná. Je zcela pochopitelné, že Ti babiččino kouření není příjemné. Vzhledem k tomu, jak dlouho babička kouří bude její motivace k tomu přestat asi malá. To ale neznamená, že není, nebo že jí s motivací nemůžes pomoct!

  Bohužel, kouře z cigaret, který je ve zdech, se velmi těžko zbavuje. Většinou nepomůže ani čištění, ale až kompletní rekonstrukce.

  Napadá mě si o tom s babičkou promluvit, říct jí, co Ti přesně vadí a zkusit společně najít nějaké řešení. Může to být třeba to, že se v létě budete potkávat mimo místnosti, kde kouří. V létě to může být venku, na zahradě nebo v parku. Klidně bych na Tvém místě babičce řekl, že o ní máš kvůli kouření obavy a že by si byla ráda, kdyby s kouřením skončila nebo ho alespoň omezila. Zároveň jí můžes nabídnout podporu a doporučit jí, aby se obrátila na nás - Národní linku pro odvykání, kde se o jejím kouření můžeme pobavit. Můžeš také vyzkoušet do procesu zapojit i rodiče a sdílet své obavy s nimi, aby si na to nebyla sama.

  Přejeme Ti, abyste s babičkou našli řešení, které bude vyhovovat jak jí, tak i Tobě,

  Národní linka pro odvykání

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Závislosti

  Od kolika let je vapo bez nikotinu ?škodí míň než s nikotinem ?
  Předem díky za odpověď ;-)

  holka, 14 let, 7. června

  Ahoj a díky za Tvůj dotaz!

  Elektronické cigarety bez nikotinu jsou stejně tak jako ty s nikotinem dostupné osobám starším 18 let. Konkrétně je tato úprava zakotvena v Zákoně o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek (Zákon č. 65/2017 Sb.) v § 3 odstavec 4: „Zakazuje se prodávat nebo podávat tabákové výrobky, bylinné výrobky určené ke kouření, elektronické cigarety a nikotinové sáčky bez obsahu tabáku osobě mladší 18 let. Zakazuje se prodávat kuřácké pomůcky osobě mladší 18 let.“

  Je faktem, že nikotin je hlavní látkou způsobující závislost, avšak v aerosolu el. cigarety je látek mnohem více, než jen nikotin. Negativní vliv na zdraví tedy nezpůsobuje výhradně nikotin, ale také chemické látky vznikající při vypařování aerosolu. Nedá se říct, že by el. cigareta bez nikotinu škodila méně, ale je pravda, že pravděpodobně nevyvolá závislost.

  Tak či onak, i výrobky určené ke kouření jsou dostupné až osobám starším 18 let, protože i když neobsahují nikotin, mohou mladistvé učit rituálům spojených s kouřením a usnadňovat tak přechod na nikotinové alternativy.

  Doufám, že jsem Tvůj dotaz zodpověděl. V případě dalších dotazů se klidně mrkni na náš web: https://www.chciodvykat.cz/

  Ať se Ti daří!

  Národní linka pro odvykání

  Závislosti

  Ahoj Alíku.
  Mám takový problém.
  Jsem na tom trochu psychicky špatně a pomáhá mi strašně málo věcí. Ale je to jedna věc, kterou bych sama o sobě nezačala je vapo. Když jsem to zkusila úplně poprvé, tak mi to přišlo divný takový sladký, ale potom vícekrát mi to začalo chutnat. Před tím než jsem to poprvé zkusila, měla jsem v sobě strašně moc stresu, kterého se nedalo zbavit(ani moc nebylo čím). Když jsem si vapo několikrát dala, tak jsem se cítila úplně jinak a teď jsem od prvního potahu z vapa bez stresu. Nevim co mam dělat, vím že to není správné a škodí to zdraví, ale zase na druhou stranu se cítím jako jiný človek... Myslíš si že se to dá, že jsem bez stresu ? A mohl by si mi poradit co by mi ještě mohlo pomoct ?

  holka, 2. června

  Ahoj!

  Díky za Tvou důvěru, se kterou se na nás obracíč. Píšeš, že aktuálně prožíváš náročné období a pomáhá ti hrozně málo věcí. Vapo Ti poprvé nechutnalo, ale když si ho zkusile vícekrát, cítila si se jinak a bez stresu. Zároveň přemýšlíš, jestli by Ti mohlo pomoct ještě něco jiného.

  Předně bych Tě chtěl moc ocenit, že hledáš alternativní způsoby, jak se vyrovnávat se stresem. Jak sama víš a píšeš, vapování škodí zdraví a není to ideální cesta, jak si od stresu ulevit. I když se může zdát, že vapování může dočasně zmírnit stres, není to úplně tak pravda. Člověk si poměrně rychle vybuduje závislost na nikotinu a jediné, co vapo zmírní, jsou abstinenční příznaky. Zdá se nám tedy, že nám pomáha od stresu, ale vlastně nám stres jen přidává.

  Ptáš se, jestli bych Ti mohl poradit a co by ještě mohlo pomoct. Existuje opravdu spoustu aktivit, které pomáhají od stresu, tak Ti zkusím par tipů říct.

  1. Fyzická aktivita. Může to být třeba jen procházka nebo nějaký sport, který máš ráda. Pohyb funguje skvěle na stres a když se třeba člověku zpočátku nechce, na konci fyzické aktivity nebudeš nikdy litovat, ale naopak, budeš se cítit lépe.

  2. Koníčky. Najdi si čas na to, co tě baví. Kreativní činnosti jako kreslení, malování, hraní na hudební nástroj nebo čtení mohou být skvělým způsobem, jak se uvolnit.

  3. Spánek a výživa. Dbej na dostatek kvalitního spánku a zdravou stravu. Špatný spánek a špatné stravovací návyky mohou přispívat k pocitu stresu a úzkosti.

  4. Mindfulness. Pokud si o tom nikdy neslyšela, jde o techniku, jak být tady a teď. Existují různé aplikace a online návody, které tě provedou základy.

  5. Podpora. Mluvit s přáteli, rodinou nebo třeba školním psychologem může být velmi užitečné. Podpora od ostatních může poskytnout nový pohled na tvou situaci. Pokud máš někoho, komu se můžeš svěřit, určitě tak udělej!

  Přejeme Ti hodně štěstí s hledáním nových aktivit a doufáme, že budeš mít brzy opět období radosti!

  Národní linka pro odvykání

  Závislosti

  Mam dotaz dneska jsem si koupil novou hlavu do vapa a i přesto to uz teď hodně bublá nevim co s tim liquid mam asi v půlce takže nechápu jak se to stalo jo a ještě to strašně teče do pusy

  kluk, 12. dubna

  Ahoj a díky za Tvůj dotaz!

  Píšeš, že sis koupil novou hlavu do elektronické cigarety a hlava prská a protéká.

  Naše služba se zaměřuje zejména na poradenství ohledně odvykání kouření a dalších nikotinových výrobků, tím pádem Ti s dotazem nejsme schopni poradit. Doporučil bych se obrátit na některého z prodejců.

  Pokud by si však chtěl řešit cokoliv ohledně odvykání, určitě nám neváhej napsat!

  Ať se Ti daří,

  Národní linka pro odvykání

  Závislosti

  Ahoj já jsem já a bydlím doma.
  Mám takový jeden problém jsem hodně na mobilu a nevím co mám jiného dělat. A když už se něco najde tak mě to nebaví. Většinu dne jsem na mobile sotva přijdu ze školy. Někdy najdu motivaci dělat něco jiného třeba číst. Někdy přečtu knížku za tři dny a další den z toho mám referát ve škole. To je motivace taková abych nedostal pětku. Takže co jiného mám dělat a co mám udělat abych na tom strávil tak dlouho

  kluk, 12 l, 13. března

  Ahoj!

  Píšeš o tom, že Tě trápí, kolik času strávíš na mobilu. Nevíš moc co jiného dělat, ale zároveň někdy najdeš motivaci pro jiné aktivity. Třeba pro čtení knížky, i když je to kvůli tomu, aby si nedostal pětku ve škole.

  To, co nám popisuješ, je poměrně běžné. Na mobilu se dá dělat plno zajímavých věcí a navíc to nevyžaduje příliš úsilí. Problém nastává v momentě, kdy nám trávení spousty času na mobilu začíná vadit, stejně jako to začíná vadit Tobě.

  Pro začátek je dobré stanovit si hranice, kdy mobil budeš používat. Nemusíš si hned mobil úplně zakázat, ale můžeš zkusit třeba ubrat půl hodiny, hodinu a uvidíš, jak to půjde. Zároveň je dobré vymezit, kdy mobil budeš používat. Může to být třeba po splnění svých školních povinností. Je to jen na Tobě.

  Je skvělé, že se snažís najít jiné způsoby, jak lépe využít Tvůj volný čas. Existuje plno aktivit, které jdou dělat a ani nejdou všechny vyjmenovat. Bude záležet hlavně na Tobě, co ti bude vyhovovat a co se Tě bude bavit. Nejlépe se znáš Ty sám a já Ti můžu říct, co baví mě, ale Tebe to bavit nemusí.

  Abych ti ale dal pár tipů, tak se například můžeš učit novým, pro tebe neznámým věcem. Nelákalo Tě třeba někdy zkusit začít hrát na nějaký hudební nástroj? Přečíst si knihu o něčem, co Tě zajímá? Co třeba strávit nějaký čas s rodinou, sourozenci a zahrát si deskovou hru, projít se nebo si jen tak povídat?

  Nemusíš všechno měnit hned a úplně. Ideální je začít po malých krůčích, jako třeba zahrnout jednu novou aktivitu týdně. Nebo třeba omezit čas na mobilu o půl hodiny denně. Uvidíš, jak to bude fungovat a postupem času můžeš přidat nebo ubrat tak, aby Ti to vyhovovalo.

  Přejeme Ti, ať se daří!

  Národní linka pro odvykání

  Závislosti

  Ahoj Alíku, minuly rok jsem si našla kamarádku která byla fajn a všechno ale jenomže ona kouřila vapa a proste jednou mi dala „ochutnat“ a já mám pořad strašnou chuť jít a to vapo si koupit jenomže já proste nechci vím ze bych si tím úplně zničila život ale ta chuť je proste obrovská a kdybych neznala tu holčinu tak mě v životě nic takovýho nenapadne a i vím kde by mi to prodali ale proste já si to koupit nechci ale ta touha je strašná

  holka, 13 let, 1. března

  Ahoj,

  díky za dotaz a za důvěru! Nacházíš se ve složité situaci, kdy pociťuješ silnou touhu znovu vapo vyzkoušet, ale na druhou stranu víš, že nechceš.

  Prvním krokem, u kterého můžeš začít, je pochopení toho, co přesně Tě k tomu táhne. Je to kvůli tlaku od kamarádky nebo kvůli tomu, jakým způsobem se cítíš, když používáš vapo, nebo něco úplně jiného? Pokud se ti to podaří identifikovat, můžeš začít hledat alternativní způsoby, jak se s těmito pocity vypořádat. Takové způsoby, které nebudou mít negativní vliv na Tvoje zdraví.

  Je dobré vědět, že i když se ti může zdát, že chuť na vapo je momentálně obrovská, můžeš najít způsoby, jak s ní pracovat a chuť snížit, oddálit, nebo úplně zahnat. Chuť netrvá věčně, naopak, většinou jen pár minut. Můžeš si jí představit podobně jako nějakou emoci, člověk také není smutný na vždy, ale po určité chvíli se začne opět radovat.

  Mluvením o svých pocitech s někým, komu důvěřuješ, Ti může pomoci získat jasnější pohled na Tvojí situaci. Můžeš vyzkoušet promluvit si s rodičem, dobrým kamarádem nebo kamarádkou, učitelem, případně i školním psychologem. Prostě s kýmkoliv, komu důvěřuješ a cítíš se s ním bezpečně.

  Některé tipy, jak zahnat chuť na vapo, můžeš najít i na našich webových stránkách bezcigaret.cz

  Ať se Ti daří!

  Národní linka pro odvykání

  Závislosti

  Ahoj alíku
  Mám dotaz strašně by mě zajímalo jak chutná vapo ale nechci na tom pak být závislá(kvůli zdraví) a taky nechci aby se to pak dozvěděli rodiče a tak mám otázky:

  1. jak průměrně dlouho trvá než člověk na tom přestane být závislý?
  2. co bych měla udělat kdyby to zjistily rodiče nebo doktorka
  3. jaké vapo obsahuje nejmíň nikotinu
  holka, 11. února

  Ahoj,

  díky za Tvůj dotaz. Je skvělé, že se zajímáš o zdravotní dopady vapování ještě před tím, než ho vyzkoušíš.

  Rád bych Tě ale upozornil, že si nemyslím, že zkoušet vapování je dobrý nápad. Závislost na nikotinu se vytváří poměrně snadno a rychle. Navíc jednorázové elektronické cigarety (vapo) obsahují většinou vysoké množství nikotinu, a to právě z důvodu, aby si na něm lidé vytvořili závislost co nejrychleji. Pokud je totiž někdo na nikotinu závislý, generuje příjem firmě, která nikotinové výrobky vyrábí. V tomto případě právě třeba elektronické cigarety. Jediný, kdo z toho má prospěch je výrobce, ale už vůbec ne Ty.

  Čím je člověk mladší, tím spíše si vytvoří na nikotinu závislost. Rozumím tvé zvědavosti, ale zážitek Tě možná zklame. Zprvu ucítíš nějakou příchuť, podobně, jako by sis dala třeba bonbón. Po chvilce Ti pravděpodobně bude špatně, může se ti točit hlava nebo se taky můžeš pozvracet. To všechno je důsledkem vysokého množství nikotinu, který v sobě vapo má.

  Lepší je nečekat na to, až někdo zjistí, že vapuješ, ale vyhnout se vapování úplně. Ještě lepší by bylo promluvit si o tom třeba s rodiči nebo školním psychologem. Ty Ti pomohou zodpovědět další otázky, které budeš mít, aby si lépe pochopila, co to vlastně je a jak to funguje. Je to lepší, než to zkoušet s tím, že se na vapování můžes stát závislá.

  Doufám, že jsem Ti pomohl se alespoň trochu dozvědět, jaké vapování je. Pokud máš další otázky, neváhej se zeptat.

  Ať se Ti daří!

  Národní linka pro odvykání

  Závislosti

  Ahoj alíku mám problém a nevím kam to nahlásit. U nás ve vesnici u vietnamce prodávají dětem pod 18 let elektronické cigarety (vapa) a alkohol. Několika mým kamarádům i mladším dětem to tam prostě prodávají. Dělá to jen jedna prodavačka a ta umí sotva česky a je vydět že na to prostě vydělávají. Druhý prodavač to nevím, s ním skušenosti nemám ale vím že ta prodavačka je vyhlášená všude možně že to tam prodává. Příde mi to jako podraz ale nevím co s tím. Rodiče říkali že takové případy se prostě neřeší ale mě to příde zlé na to aby to tam neřešil nikdo. Prosím pomozte mi.

  holka, 14 let, 30. ledna

  Ahoj a díky za Tvůj dotaz!

  Je skvělé, že situaci chceš řešit a zajímá Tě, co se s tím dá udělat!

  Přesně pro takový případ, který popisuješ, existuje Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. V něm se píše, že kontrolu nad dodržováním povinností (jako je třeba prodej tabákových a nikotinových výrobků osobám mladším 18 let) vykonává Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Přikládám zde odkaz, kde lze takovou skutečnost nahlásit: https://www.szpi.gov.cz/podnety-ke-kontrole.aspx

  Měj se krásně,

  Národní linka pro odvykání

  Závislosti

  Ahojky! Prosím o radu a předem děkuji za odpověď.
  Už delší dobu se přejídám SLADKÝM jídlem. Ať jsou to čokoládky, sušenky (nejčastěji), sladkým pečivem (štrůdl, bábovka...). Vážím 39 kg, je mi 11 let a měřím 159 cm. Doktorka říkala, že je to na mou výšku normální. Nejsem tlustá, ale hubená úplně taky ne. Prostě taková "normální".

  Už dlouho si říkám že s tím skončím kvůli pár důvodům:

  • ztloustnu
  • můžu mít cukrovku nebo zvýšený cholesterol v krvi

  Nedaří se mi tuto závislost odbourat. Rodiče o tom neví a nemám s nimi moc dobrý vztah.

  Prosím poraďte mi. Jak odbourat závislost? Kolik cukru a sacharidů můžu sníst maximálně za den a kolik je minimum?

  holka, ?? le, 18. ledna

  Ahoj!

  Píšeš, že už se delší dobu přejídáš sladkým jídlem a máš strach, že kvůli tomu budeš mít cukrovku nebo zvýšený cholesterol. Tvoje váha je v normě, ale nedaří se ti sladké přestat jíst. Rodiče o tom neví a chtěla by si poradit, jak se zbavit potřeby jíst sladké a jaký je optimální příjem sacharidů (cukrů).

  Je skvělé, že už v takto mladém věku přemýšlíš nad stravováním, protože právě strava je velmi důležitým faktorem k celkové psychické i fyzické pohodě!

  Zkusím Ti dát par tipů, které by Ti mohli pomoct omezit chuť na sladké.

  1. Zkus vědomě snížit množství sladkostí. Především je potřeba začít snižovat porce sladkostí postupně. Pokud si řekneš, že přestaneš jíst sladké úplně ze dne na den, je možné, že se Ti to nepodaří. Ideálním způsobem je tedy postupně zmenšovat množství nebo velikost porce.
  2. Alternativy. Existuje plno sladkých potravin bez přidaného cukru, jako je třeba ovoce. Mimo cukru obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek a není důvod se ho bát. Často po něm přejde i chuť na sladké.
  3. Jez pravidelně. Pravidelnost zaručí, že nebudeš mít tak velké výkyvy hormonů, které jsou zodpovědné za pocit hladu a tím pádem i chuti na sladké.
  4. Vláknina. Potraviny bohaté na vlákninu mohou zpomalit trávení a tím stabilizují hladinu cukru v krvi. Potraviny bohaté na vlákninu jsou zejména celozrnné potraviny, ovoce a zelenina.
  5. Trpělivost. Ne všechno jde hned a proto je potřeba být trpělivý. Změna stravovacích návyků není jednoduchý proces a vyžaduje určitou dávku času. Pokud se Ti tvoje nově nastavené návyky nebudou dařit udržovat, nezoufej a zkus si stanovit třeba o trochu menší cíl, který dokážeš splnit.

  Dále se ptáš, kolik cukrů a sacharidů můžeš sníst maximálně za den a jaké je minimum. Odpověď není jednoduchá, protože záleží také dost na tom, kolik energie během dne vydáš. Jinými slovy, jak moc se hýbeš nebo třeba sportuješ. Obecně by se dalo říct, že pro holku tvého věku by sacharidy měly tvořit zhruba půlku celkového příjmu energie za den. To znamená cca 175 - 250 gramů sacharidů za den. Cukry (což jsou jednoduché sacharidy se sladkou chutí) by potom měli tvořit kolem 10 % příjmu energie za den. To odpovídá cca 30-35 gramům denně. Tyto jednoduché cukry se často nachází právě v sušenkách, sladkém pečivu nebo v mléčné čokoládě. Množství cukru v potravině opět najdeš na etiketě.

  Určitě není nutné dodržovat tyto hodnoty přesně a každý den. Je normální, že jeden den přijmeme více cukru nebo třeba bílkovin a další den méně. A je úplně v pořádku jíst i sladké věci, které popisuješ. Jde jen o to, aby sladké pochutiny netvořili většinu našeho jídelníčku.

  Pokud bych Ti měl nakonec dát jeden tip, to nejdůležitější je jíst pestrou a vyváženou stravu.

  Ať se Ti daří!

  Národní linka pro odvykání

  Závislosti

  ahoj alíku a ostatní dnes jsem tak projížděla tiktok a videla jsem tam žvykací tabak s príchutí capri sunu a na puku bylo napsáno 120mg chci se zeptat jestli to je mg nikotinu v sáčku nebo v celém puku.Já nežvýkám ale jenom se ptám protože mě to zajímá předem díky😊

  holka,, 1. ledna

  Ahoj a díky za dotaz!

  Vypadá to, že tento výrobek obsahuje 120mg nikotinu v jednom sáčku a nikoliv v celém balení. Nuntno však podotknout, že 120mg je obrovské množství nikotinu, které může být velmi nebezpečné. I z toho důvodu u nás není možné zakoupit balení nikotinových sáčků obsahující více než 12mg nikotinu v jednom sáčku a to na základě vyhlášky Ministerstva zdravotnictví.

  Je skvělé, že nikotinové výrobky neužíváš, protože to je to nejlepší, co pro své zdraví můžeš udělat!

  Přejeme, ať se Ti daří!

  Národní linka pro odvykání

  Závislosti

  Vážená poradno,

  před nějakou dobou jsem si uvědomil, že můj životní styl na tom není zrovna dobře… trávím hodně moc času na sociálních sítích a hrozně mě trápilo, to jak žiju…

  Jendou když jsem se koukal na YouTube, viděl jsem tam video v angličtině o tom, (zkráceně) že když s tímto „špatným“ životním stylem skončíme, tak nás život začně odměňovat.

  A právě proto jsem si jednoho dne řekl; „změním se.“ Tím „změním se“ myslím to, že nebudu tolik na sociálních sítích, začnu pravidelně posilovat vlastní váhou, budu žít tady a teď a zkusím napsat holce, která už se mi delší dobu líbí.

  Ale má to takový háček… zaprvé: jsou Vánoce, takže je těžké to dodržovat a zadruhé: je to celé psychicky náročné. A proto ztrácím motivaci a tím pádem to opakovaně porušuji. ;-(

  Mám na vás dvě otázky:

  1. Myslíte si, že je v mém věku vpořádku se takto změnit?
  2. Máte nějaké rady, na to abych se udržel a nezačal to opakovaně porušovat?

  Před Vám moc děkuji za odpovědi. :-3

  kluk, skoro 12 let, 27. prosince 2023

  Ahoj!

  Moc děkujeme za dotaz. Píšeš v něm, že by si chtěl změnit svůj životní styl k lepšímu, a to třeba tím, že budeš trávit méně času na sociálních sítích. Zároveň máš potíže s motivací a dodržováním Tvých nových zvyků.

  Prvně bych chtěl říct, že si udělal skvělé rozhodnutí, které nemusí být jednoduché. Zaměření se na zdraví životní styl je skvělým krokem a je úplně jedno, v jakém věku!

  Je naprosto pochopitelné, že se vše hned nedaří plnit na 100%. Sám popisuješ mnoho aktivit, které měníš a je možné, že vše nepůjde hned. Důležité je na sebe netlačit a začít klidně od malých změn. Z tohoto pohledu je dobré si stanovit reálné a měřitelné cíle.

  Pokud dám příklad třeba u toho cvičení, které popisuješ, tak změna nemusí spočívat v tom, že budeš každý den cvičit hodinu. Můžeš začít tak, že jednou za dva dny si zacvičíš na pět minut. Postupem času můžeš přidat den v týdnu nebo cvičit déle.

  To samé platí i u omezení času stráveného na sociálních sítích. Není nutné přestat na nich trávit čas úplně, ale třeba si stanovit maximálně hodinu denně, kterou si ochoten jim věnovat. K tomu mohou pomoci různé chytré funkce v telefonu jako třeba sledování času obrazovky.

  Co může pomoci je vytvořit si plán tvých cílů s rozpisem daných aktivit. Pokud se ti v daný den podaří vše splnit, můžeš si aktivitu v plánu odškrtnout a máš tak hezký přehled o tom, jak Ti nový životní styl jde.

  Není na škodu mít v blízkosti někoho, kdo Tě v tom podpoří, ať už to je rodina nebo dobrý kamarád.

  Důležité je vědět, že změna není jednoduchá a nestane se přes noc. Buď proto k sobě shovívaví a pokud se někdy něco nepodaří podle Tvých představ, hoď to za hlavu a pokračuj v tom, co sis nastavil.

  Změna životního stylu může být během Vánoc obzvláště náročná, protože to je období, kdy jsou naše rutiny narušené. Pokud se na to teď necítíš, je v pořádku začít v momentě, kdy budeš připravený. I malé kroky se počítají!

  Přejeme Ti hodně sil a úspěchů při Tvojí cestě za novým životním stylem,

  Národní linka pro odvykání

  Závislosti

  Ahoj, mám dotaz zda můj dětský lékař nebo zubař dokáže poznat, že vapuji jednorázové Elfbary? Chtěl bych s tím přestat

  Děkuji

  kluk, 12 let, 1. listopadu 2023

  Ahoj,

  díky za Tvůj dotaz! Ptáš se, jestli lékař nebo zubař dokáže poznat, že si vapoval elfbar a zároveň s tím chceš přestat.

  To je skvělá zpráva! Vapování elfbarů sebou nese zdravotní rizika, která se pravděpodobně neprojeví hned, ale až za pár let. Zároveň aerosol který vzniká v elfbaru není dostatečně prozkoumán a tak se neví, jaké zdravotní následky bude vapování mít. Je však jasné, že jakékoliv kouření či vapování není zdravé, protože plíce jsou stavěné zejména na čistý vzduch.

  To, jestli to lékař pozná, Ti nedokážu říct. Elfbar může způsobovat třeba zánět dásní, který by byl vidět, ale nemusí ho způsobovat jen vapování. Pokud si vapoval jen krátce, je pravděpodobnější, že to nikdo nepozná.

  Co mi ale přijde důležitější, než to, jeslti to někdo pozná, je že chceš s vapováním přestat a to je skvělé!

  Co pomáhá odehnat myšlenky na vapování jsou různé zábavné aktivity nebo činnosti. Může to být sport, společenské hry, poslech hudby, napít se vody nebo si třeba dát žvýkačku. Existuje nespočet aktivit a je jen na Tobě, aby si zjistil, co Tě nejvíc baví a co Ti pomáhá.

  Pokud se v situaci cítíš sám, může pomoci se svěřit někomu, komu věříš. Může to být někdo z rodiny, přátel nebo třeba školní psycholog. Věřím, že by tě v situaci podpořili.

  Více informací o tom, jak přestat vapovat můžeš najít i na našich webových stránkách: https://chciodvykat.cz/

  Přejeme Ti, ať se Ti aktivity podaří nalézt!

  Národní linka pro odvykání

  Závislosti

  Ahoj chci se zeptat, jeden můj známý vypil čaj matcha, maccha, nevím jak se to přesně jmenuje, chci se zeptat, jaký je rozdíl mezi tím a kratomem, slyšel jsem, že kratom je škodlivý a VYSOCE navykovy, je to podobné? Má to podobné vedlejší účinky? Mám mít strach?

  Ahoj a díky za Tvůj dotaz!

  Ptáš se, jestli je čaj matcha podobný kratomu a také jestli je škodlivý či návykový podobně jako kratom.

  I přes to, že tyto dvě látky vypadajá podobně, matcha a kratom jsou dvě rozdílné látky s různými vlastnosmi a účinky.

  Matcha je mletý zelený čaj, který se smíchá s vodou a tím vznikne nápoj s typickou chutí a vůní. Protože jde o čaj, obsahuje antioxidanty, chlorofyl (proto je zelený), kofein a další látky. Hlavní psychoaktivní látkou je kofein, který podobně jako u kávy může zlepšovat koncentraci a snižovat únavu. V matche je ho poměrně hodně, cca 30mg na jeden gram, ale kromě toho nenese v rozumném množství žádná významná rizika.

  I v případě kofeinu je však třeba být ostražitý. Podle Evrospkého úřadu pro bezpečnost potravin by děti a mladistvý neměli přijmout více než 3 mg kofeinu na 1 kg hmotnosti.

  Naproti tomu kratom je sice také rostlinného původu, ale funguje v našem těle trochu jinak. V menších dávkách mírně nabuzuje a ve větších spíše člověka tlumí. Jak sám píšeš, je zde riziko, že při častém užívání může způsobit závislost a jeho dlouhodobé pravidelné užívání může přinášet i další zdravotní rizika. I proto by ho děti a mladsitvý neměli užívat vůbec.

  Jak vidíš, čaj matcha by se dal připodobnit ke klasickému čaji nebo kávě, a tak strach o svého známého mít rozhodně nemusís.

  Přejeme Ti vše dobré!

  Národní linka pro odvykání

  Závislosti

  cus mam dotaz : zvejkam zvýkaci tabak ted uz asi 2 mesice a vsiml jsem si decentne vyzrane dasne , chci se zeptat jestli dasen „doroste“ nebo ne ? dekuji

  kluk, 14 let, 12. října 2023

  Ahoj,

  díky za Tvůj dotaz. Zajímá tě, jestli ustupující dáseň v důsledků užívání žvýkacího tabáku „doroste“.

  Žvýkací tabák může působit dráždivě na ústní sliznici, jelikož narušuje přirozenou mikroflóru v ústech. To se může projevit právě ustupováním dásní, které je způsobené jejich zánětem. Tento ústup v důsledku může ovlivnit i kazivost zubů.

  Aby se dáseň mohla zregenerovat a „dorůst“, je třeba snížit užívání žvýkacího tabáku na minimum nebo jeho užívání úplně zanechat.

  Informace o tom, jak přestat užívát žvýkací tabák můžeš najít i na našich webových stránkách: https://chciodvykat.cz/. Odvykání je podobné jako u klasických cigaret.

  Přejeme Ti hodně sil!

  Národní linka pro odvykání

  Závislosti

  Zdravím, když bych někde viděla třeba 9 letý dítě, jak kouří, má člověk vlastně volat policii? Je to od toho dítěte trestný čin? A děti přece až do 15 let nemají trestní odpovědnost, tak jak to teda je? Děkuji za odpověď

  Zvídavá holka, 10. října 2023

  Ahoj,

  ptáš se, co dělat v situaci, kdy uvidíš dítě nebo nezletilého kouřit cigaretu. Zároveň Tě zajímá, jestli je to ze strany dítěte trestný čin. Odpověď na Tvoji otázku není úplně jednoduchá, ale pokusím se Ti nějaké informace poskytnout.

  V České republice užívání jakýchkoliv návykových látek, ať už je třeba kouření cigaret, trestný čin není. A to ani v případě, že dotyčnému ještě nebylo 18 let. To co může být v této souvislosti přestupkem je třeba prodej nikotinových výrobků neoprávněné osobě. To znamená prodej někomu, komu ještě není 18 let. Přestupku se pak ale nedopouští ten, kdo si cigaretu kupuje, ale ten, kdo cigaretu prodává.

  Samotné kouření dítětem, ačkoliv je zdraví škodlivé a rozhodně by děti kouřit neměli, není trestné.

  Další věc, která je trestná, je nabádání k užívání tabáku nebo podpora takového chování u osob mladších 18 let. Takové chování už nemusí být jen přestupkem, ale může to být i trestný čin. Pokud by si měla pocit, že někdo nutí dítě kouřit, v takovém případě bych už zvážil kontaktovat někoho, kdo v takové situaci pomůže. Volat policii ale určitě nemusíš. Můžeš se svěřit někomu, komu důvěřuješ (rodič, školní psycholog, třídní učitel) a ten ti se situací určitě pomůže.

  Dítě, které je ke kouření nabádáno a nebo je jeho kouření podporováno má právo na pomoc od orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). I v takovém případě bych se nejprve obrátil na někoho, komu důvěřuješ a situaci s ním probral.

  Zároveň je dost možné, že dítě bude kouřit někde, kde se kouřit nesmí. To může být třeba ve škole a tím pádem by porušoval školní řád. V takovém případě bych situaci neprodleně nahlásil někomu z učitelů, idelálně třeba třídnímu učiteli.

  Díky za zajímavý dotaz!

  Národní linka pro odvykání