Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Z poradny Alík radí dětem

    Nevím, jestli nejsem bi

    Sexuální orientace

    Ahojky poradno!
    Zase se omlouvám za další dotaz v tak krátké době, nechci poradnu přetěžovat,mám moc dotazů.
    Začínám mít občas pocit, že jsem bi... Ano čtete to správně. Cítím se bisexuálně v 11 letech. Takové pocity jsem začala mít trochu před prázdninami když se mi začala líbit jedna kamarádka(nazveme jí Z).
    Myslím si to, protože se v blízkosti Z cítím šťastně, ráda si s ní povídám, nemám problém se Z svěřit a vzhledově se mi celkově líbí.
    Sice si moc chození s holkou nemůžu moc představit ale není to nemožné. Zato s klukem jsem i chodila, taky mám i takzvaný crush, je to skoro stejně jako u Z... Teda, bez toho svěřování... Taky si líp dokážu představit vztah s klukem.
    Vůbec nevím co si mám myslet... Jsem bi nebo nejsem? Opravdu nevím.
    Sice vím, že se to může změnit... Ale tohle je to co cítím teď.
    Předem děkuji za odpověď.
    S pozdravem,
    Holka
    @)->-

    S, 11 let, 28. srpna

    ahoj z poradny Sbarvouven.cz,

    děkujeme ti, že si se svěřila s tím, jak se nyní cítíš. Píšeš o tom, že si nejsi jistá, jestli nejsi bi, když se cítíš příjemně s jednou kamarádkou Z. Také píšeš, že máš zkušenosti s tím, že si chodila s klukem. Chci tě uklidnit a podpořit v tom, že nemusíš nic vědět hned. V 11 letech se naše sexualita vyvíjí a je naprosto v pořádku, že o tom, kdo se ti líbí přemýšlíš. Jednoduše řečeno ti to nebudu schopen ani potvrdit, ani vyvrátit. Zkus na sebe netlačit. Možná není třeba znát odpověď hned a jen zůstat u toho, že se nyní nějak cítíš. Pokud s kamarádkou Z ráda trávíš čas, můžeš ní mluvit, pokračuj v tom a pozoruj, co to pro tebe znamená.
    Není třeba hned na vše najít odpověď. Právě tlak na odpovědi k otázkám, které si kladeš mohou vyvolávat přirozeně nejistotu. Důležité je, že je ti nyní s kamarádkou dobře a chceš s ní trávit čas. Není třeba dělat nějaké ukvapené kroky nebo se rozhodovat, jakou sexuální orientaci máš. Otázkou je totiž, k čemu by taková odpověď byla a co by pro tebe znamenala.
    Jak píšeš a vidíš, že to podporuji - nějak se cítíš teď a to je důležité. Dělej to, co je ti příjemné a co by si sama chtěla. Potvrdím ti tvoji fantazii, že se to, co cítíš nebo jak o kamarádce přemýšlíš může změnit. Pokud se nic nezmění, dej si čas, aby si věděla, že to tak opravdu je. I k blízkým kamarádům totiž můžeme cítit velkou náklonost a pouto. Znamená to, že je nám takový člověk blízký a máme k němu důvěru.

    Zopakuji základní radu, aby si nikam nespěchala a netlačila na sebe. Užívej si, že máš někoho, s kým je ti dobře. Počkej, jak se situace bude vyvíjet. Kdyby si na to, co se děje nechtěla být sama, můžeš klidně napsat k nám do poradny někomu z našeho mentorstva a tam situaci více probrat. Doufám, že tě odpověď trochu podpoří a zklidní v tom, že by si hned měla vědět odpovědi na otázky, které píšeš.

    Zdravíme tě z poradny Sbarvouven.cz

    Na otázky odpovídají

    pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

    Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

    Sexuální orientace

    Ahoj, poslední dobou si myslím že jsem gay – jo, slyšíš to správně, myslím si že jsem gay. Líbí se mi jeden kluk a když ho vidím tak mi začíná stát. Vim že to v poslední době není nic neobvyklého a hroznýho, ale jestli se o tom dozvědí kamarádi tak se se mnou přestanou kamarádit. Být gay nechci. Co mám dělat?

    Ahoj,

    jsme rádi, že nám píšeš, když tě něco trápí.

    Z tvé zprávy vyplývá, že se ti líbí jiný kluk, cítíš se k němu fyzicky přitahovaný, ale bojíš se reakce kamarádů, kdyby se něco takového dozvěděli. Chápu, že to může být nepříjemné a cítíš se nesvůj.

    Jak sám píšeš, být gay není v současné společnosti již tolik odmítané. Jistě i mezi tvými kamarády bude dost takových, kteří jsou schopni to respektovat. A pokud ne, je otázkou, jak dobří lidé a dobří kamarádi to jsou. Ale vezměme to popořadě.

    To, že se ti zdá atraktivní jiný chlapec, ještě nemusí nutně znamenat, že jsi a budeš gay. Jsi ve věku, kdy se sexuální a vztahové potřeby začínají probouzet a mohou se ještě rychle měnit. Důležité je, aby tomu člověk nechal volný průběh, do ničeho se netlačil a nic si nezakazoval, ale přitom se choval bezpečně k sobě i druhým. Není třeba nikam spěchat, a to ani se získávaním reálných zkušeností, ani se sdělováním okolí.

    Spíše je dobré všímat si svých pocitů a toho, jak se mění, a to nejen při setkání s dotyčným klukem, ale třeba i při čtení knížek či sledování filmů s příběhy lidí, kteří řeší své dospívání. Pokud máš ve svém životě někoho, komu důvěřuješ (rodiče, sourozenec, blízký kamarád), bývá užitečné o tom, co cítíme s druhými mluvit. A tím nemyslím „oznamovat, jak to mám já“, ale opravdu mluvit o tom, co prožíváme - jak se cítíš, když vidíš kluka, který se ti líbí, v čem všem je to jiné oproti setkání s ostatními lidmi, v čem se to naopak podobá...

    Ve zprávě jsi zmínil tělesný projev toho, že ti druhý kluk připadá atraktivní. To, jak zareaguje naše tělo, je sice důležité, ale ještě podstatnější je, jaké emoce prožíváme. Být gay znamená, že muž touží mít romantický, partnerský vztah s jiným mužem. A ve vztahu jde o moc víc než jen o sexuální přitažlivost a uspokojení. Především jde o to, že jsou si lidé oporou, je jim spolu dobře, jsou do sebe zamilovaní a chtějí spolu trávit čas.

    Pokud po čase sledování svých pocitů zjistíš, že jsi skutečně gay (možná ale dojdeš k jinému závěru), bude následně dobré promyslet, jestli a jak to říct kamarádům a dalším důležitým lidem ve tvém životě. Můžeš pak napsat zase Alíkovi nebo do poradny Sbarvouven.cz. Rádi s tebou probereme, jakými způsoby bys to mohl sdělit. Ale k takovému sdělení je dobře, aby si člověk byl sám v sobě dostatečně jistý. Není třeba spěchat.

    Měj se dobře.
    poradna Sbarvouven.cz

    Sexuální orientace

    Ahoj Alíku, už delší dobu vím, že jsem bisexuál jenže poslední dobou jsem si začala všímat, že mě víc přitahují holky. Momentálně jsem ve vztahu s holkou v tom vztahu jsem šťastná, ale furt mám v hlavě scénář jak to říct rodičům. Nechci o ten vztah přijít, ale zároveň bych to rodičům moc ráda řekla ale vůbec netuším jak je to pro mě hodně citlivé téma. A ještě mám strach že mi kvůli tomu vztahu zakážou dělat dál můj oblíbený sport. Mohli by jste mi prosím poradit jak jim to říct a vysvětlit jim to. Předem děkuji za odpověď

    holka, 14 let, 30. srpna

    Ahoj,
    je moc milé číst, že jsi šťastná a prožíváš hezký vztah. Úplně chápu Tvůj scénář v hlavě. Mnoho mladých lidí hledá cestu, jak říct rodičům, co prožívají a přejí si zveřejnit svůj vztah. Tvé obavy z nepřijetí prožívá většina lidí při coming outu v rodině. Není jediný správný návod, jak to udělat. Jako důležité vnímám, aby ses o tom také dohodla s přítelkyní. Můžete společně promyslet, jak na to.
    Dobré je, pokud nevíš, jak rodiče vnímají Queer lidi, trochu si situaci zmapovat. To můžeš například udělat formou dotazů nebo upozorněním na témata v médiích, vyprávěním příběhů ze školy.
    Pokud se pro coming out v rodině rozhodneš, bude to vždy na Tobě. Fajn je vědět, že můžeš, ale také nemusíš. Zkus se zabývat otázkou, komu o sobě chceš říct (rodičům společně, nejdříve jednomu z nich, sourozenci, babičce …), jakou formou (dopis/rozhovor …), kdy (víkend, večer …), v jakém prostředí (ve Tvém pokoji, na chalupě, na procházce, v kavárně …), důležité jsou okolnosti a rozpoložení rodičů, jejich nálada. Pokud se ale rozhodneš, tak do toho jdi! Jen zkus také dát prostor rodičům na přijetí situace. Pokud nic netuší, mohou být velmi zaskočeni. Pak potřebují čas vše zpracovat. Někdy rodiče v první chvíli reagují pod silným tlakem emocí, což nemusí být příjemné pro nikoho. Ale v čase se situace obvykle usadí. Pokud by pro Tebe bylo těžké sebrat odvahu jít do coming outu, požádej blízkou osobu o podporu. Nebo je tu pro Tebe poradna sbarvouven.cz, kde s námi můžeš chatovat a vše sdílet, probrat více do hloubky. Také bys mohla využít služby školní/ho psycholožky/ga, s ním si o všem promluvit.
    Neznám Tvé rodiče a nevím, zda by Ti zakázali sport. Přijde mi dost nešťastné někomu zakazovat to, co je tak pro nás důležité a zdravé. Chci věřit, že zdravý rozum zvítězí nad předsudky. Drž se.

    Přeji Ti úspěšné vykročení do nového školního roku.
    Poradna sbarvouven.cz

    Jsem demiromantik?

    Sexuální orientace

    Ahoj poradno, potřebuji pomoct:
    Už od ledna-února tohoto roku mám pocit, že bych byla demiromantikem. Dříve jsem se zamilovávala do kluků rychleji ale ted už prostě.. ne. (já měla jen pár online vztahů, ne v realitě, ve škole ve třídě se mi nikdo nelíbí, všichni kluci jsou sprostí, blázniví a oškliví). Před pár dny jsem měla pocit, jako kdybych měla crush na jednoho kluka, který mě také miluje (online) a svou lásku mi vyznal myslím až v červnu nebo v květnu tento rok a já mu napsala že mám na něj crush před pár dny. Ano, ukázal mi svou tvář, je gentleman, hezký, milý, jen o pár let starší ( o 2 roky starší) prostě kluk mých snů. Zkusila jsem si odpovědět na tyto věty:

    Potřebuješ hluboké emocionální spojení: Romantickou přitažlivost cítíš až po vytvoření silného emocionálního pouta s někým.
    Romantické city se vyvíjejí pomalu: Může trvat delší dobu, než začneš cítit romantickou přitažlivost.
    Prioritizuješ přátelství: Často se zaměřuješ na budování přátelství a důvěry předtím, než začneš uvažovat o romantickém vztahu.
    Romantická přitažlivost není okamžitá: Na rozdíl od některých lidí, kteří mohou cítit romantickou přitažlivost okamžitě, ty potřebuješ čas a blízkost

    A ano, souhlasila jsem a na všechny tyto věty jsem odpověděla jedním slovem: ANO

    Co myslíte? Je to jen puberta a já nebo jsem opravdu demiromantik? Najdou se nějací demiromantici tady abych jsem si mohla to s nimi rozebrat a popovídat si? Chtěla bych to vědět, pokud ne, v pořádku, zkusím si je najít sama. Děkuji.

    Holka, 13 let, 15. srpna

    Ahoj z Modré linky,

    vypadá to, že se v poslední době zabýváš otázkou své sexuality, to je úplně v pořádku. Všimla sis u sebe, že aby se Ti někdo líbil nebo Tě přitahoval, potřebuješ k němu nejprve mít nějaké pouto, lépe ho znát. Vidím, že sis asi i dělala nějaký kvíz na internetu a podle odpovědí se Ti zdá, že bys mohla být demiromantik. Jestli správně chápu Tvůj dotaz, chtěla bys, abychom Ti napsali náš názor, jestli to tak skutečně je.

    Nedokážeme přesně říct, jestli jsi nebo nejsi demiromantik na základě toho, co píšeš. Myslím si, že v otázce sexuality a přitažlivosti se mohou věci různě měnit, prolínat a ve Tvém věku hlavně i dál vyvíjet. Chápu, že bys ráda rozuměla sama sobě a tomu, kdo vlastně jsi. Na druhou stranu uzavřít se do nějaké škatulky někdy může mít i negativní stránky - člověk se pak může vyhýbat tomu, co podle něj do dané škatulky nezapadá. Myslím si, že nemusíme vždy přesně pojmenovávat to, jací jsme, abychom se tak dokázali přijímat. Je v pořádku nechat tomu volný průběh, dál to pozorovat a vztahy vyhledávat podle toho, aby ses v nich cítila dobře.

    Bohužel Ti nedokážu říct, zda jsou tady i další lidé, kteří to cítí podobně jako Ty a jestli je možné se s nimi spojit. Možná můžeš zkusit nějaká diskuzní fóra na internetu. Věřím, že někoho najdeš. Kdyby Tě to dál trápilo nebo bys k tomu měla konkrétnější dotazy, můžeš nám znovu napsat na chatu nebo i zavolat na linku (www.modralinka.cz) Někdy je také úlevné svěřit se někomu, komu věříš - rodiče, kamarádi, oblíbená učitelka apod.

    Přejeme Ti hezké srpnové dny.

    Modrá linka

    Sexuální orientace

    Ahoj poradno a Alíku,
    já jsem psala nedávno, ale mně pořád něco šrotuje hlavou a potřebuji se zeptat. Jsem holka a normálně mě přitahují kluci. Chci být holka, ale taky by mi nevadilo být klukem. Jakože gay klukem. V minulém dotazu jsem to trochu objasňovala, a trochu jsem to naznačila mamce a ona se na mě rozzlobila. Myslím si, že moji rodiče jsou homofóbové, protože když ve zprávách četli o Pride, tak se nad tím zhnusili a říkali jaký je to „hnus tadyti lidé, kluk má milovat holku a ne kluka!“ (cituji). Takže jsem cisgender nebo bisexuál? Nebo transgender?

    1. Jaká je tedy moje sexualita?
    2. Mám to říct rodičům?
    3. Je to dočasné?

    Předem moc moc děkuji a přeji hezký den >X<-

    holka, 13 let, 14. srpna

    Ahoj,

    z tvého současného i minulého dotazu je vidět, že tě otázky na tvoji identitu a sexuální orientaci hodně zaměstnávají. Pokud se ti téma často honí hlavou, je dobře ho zkoušet prozkoumávat. Je skvělé, že to děláš.

    Přitom je ale důležité nesnažit se dostat jasnou odpověď příliš brzy. Jsi mladá a tvoje pocity se ještě budou určitě vyvíjet. Budeš také získávat nové zkušenosti a pocity z nich ti napoví, kdo skutečně jsi. Není obvyklé, aby tak mladí lidé, jako jsi ty, měli zcela jasno ve všech svých otázkách. Zkus prosím být trpělivá.

    Ve své zprávě kladeš tři konkrétní otázky. Stručně je zodpovíme. Pokud bys je potřebovala probrat podrobněji, můžeš napsat do anonymní online poradny Sbarvouven.cz.

    1) Ptáš se, jaká je tvoje sexualita, když se cítíš jako holka a přitahují tě kluci, ale ani by ti nevadilo být klukem, kterého přitahují kluci. Tady je třeba odlišit dva pojmy - sexuální orientace a genderová identita, které představují dvě samostatná témata. Genderová identita je to, jak sama sebe vnímáš a prožíváš - tedy zda se cítíš jako holka a při narození ti bylo připsáno ženské pohlaví, nebo naopak. Sexuální orientace znamená, kdo tě přitahuje a s kým bys chtěla mít romantický vztah. Pokud se cítíš jako holka a přitahují tě kluci, pak se jedná o heterosexuální orientaci. Pokud se cítíš jako kluk a přitahují tě kluci, pak se jedná o homosexuální orientaci.

    2) Dále se ptáš, zda to máš říct rodičům. Na to nelze jednoznačně odpovědět. Záleží na tom, proč bys jim to chtěla říct. Pokud je například člověk starší a už má či chce navázat vztah, je důležité to před rodinou netajit. Díky tomu se člověk může cítit svobodněji. Jiná situace panuje, pokud je člověk hodně mladý (jako ty) a je zvyklý s rodiči probírat všechna témata, o kterých přemýšlí. Pak je také určitě na místě jim své myšlenky a pocity předestřít. V takovém případě mohou rozhovory s rodiči i pomoci, aby si mladý člověk téma pro sebe ujasňoval. Jenže ne ve všech rodinách děti s rodiči skutečně takto otevřeně o všem hovoří a někdy zvláště témata týkající se sexuality jsou pro obě strany trochu nepříjemná. V tom případě nastává třetí situace - člověk je mladý, ale přitom s rodiči své (některé) pocity obvykle neprobírá. V tom případě není nutné se sdělením spěchat.
    Pokud tě trápí, že rodiče vyjadřují negativní postoje k LGBT+ osobám, můžeš si s nimi o tom promluvit. Není nutné mluvit hned o sobě, ale zeptat se jich na to, proč takto mluví, odkud jejich názory vycházejí, jaké LGBT+ lidi znají, ukázat svůj odlišný názor... Zkrátka vést o tom s rodiči rozhovor, aniž by nutně šlo o to, kdo tebe samotnou přitahuje.

    3) Třetí otázkou se ptáš, zda se budou tvoje pocity měnit. Jak jsme už psali na začátku, jsi hodně mladá, takže je pravděpodobné, že se tvé pocity ještě mohou vyvíjet. To neznamená, že by to, jak se cítíš nyní, nebylo skutečné. Ale jsi ve věku, kdy tvoje osobnost dozrává a kdy získáváš mnoho nových zkušeností.

    Pokud by tě trápily další otázky, klidně nám opět napiš do Alíka nebo do poradny Sbarvouven.cz.
    Přejeme ti pěkný závěr prázdnin,
    Sbarvouven.cz

    Sexuální orientace

    Dobrý den mám dotaz
    Je možné, že jsem bi, když si s holkou dokážu představit sex ale vztah ne? (s klukem si dokážu představit oboje)
    Děkuju předem :-)

    holka, 13 let, 12. srpna

    Dobrý den,
    díky za Tvou otázku, kterou si pokládá řada mladých lidí ve Tvém věku. Můžeš být bi a nemusíš. Na to Ti odpovědět nedovedu. Odpovíš si sama, ale chce to čas. Nyní jsi ve věku, kdy procházíš změnami. Patří to k vývoji Tvé osobnosti.
    Dobré je vědět, že sexuální identita (orientace) zahrnuje komplex chování, emocí, přitažlivosti a vztahů, není to jen a pouze o sexuálním chováním. Lidé se v průběhu života mohou chovat různě i mimo rámec své sexuální orientace. Mohou experimentovat, poznávat se. Sex s někým stejného pohlaví může pak brát třeba jako “úlet” a dál se identifikovat jako heterosexuální. Píšeš o svých nynějších představách a fantaziích, které se mohou v budoucnu lišit od Tvého skutečného sexuálního chování. Pokud by ses chtěla dozvědět více, doporučím Ti přečíst si informace dostupné na https://ucimolgbt.praguepride.com/kapitoly-se-zakladnimi-informacemi/vztahy-a-sexualita/ nebo https://www.sbarvouven.cz/faq/.

    Měj hezké léto.
    Poradna sbarvouven.cz

    Sexuální orientace

    Dobrý den mám dotaz a problém z ničeho nic mám furt v hlavě že přemýšlím jestli jsem kluk nebo holka je to velice divné a nepříjemné přitom vždy jsem mě holky rád ale teď mám problém se vůbec do nějaké zamilovat nevím jestli to nemůže souviset s mou pubertou ale moc se toho bojím chci být normálně kluk ale mám v hlavě tyhle myšlenky ale kluci mě nepřitahují a po holkách koukám ale nejsem schopný se do žádné zamilovat

    kluk, 14 let, 8. srpna

    Dobrý den,
    děkuji za dotaz do naší poradny. Píšeš o tom, že stále přemýšlíš, zda jsi kluk nebo holka, a takové myšlenky jsou Ti nepříjemné. Podobný chaos v myšlenkách a pocitech k takovému období v životě patří. Je dobré si uvědomit, jak dlouho Tě takové myšlenky provází. Zmínil jsi pubertu. Období dospívání je skutečně o velkých změnách a mezi ně často patří i ujasňování si identity či sexuální orientace, ale také je to čas navazování prvních vážných vztahů. Dopřej si čas se poznat. Sexuální orientaci ani genderovou identitu si nikdo nevolí ani nevybírá, ta je nám dána. Přála bych všem, aby mohli žít v souladu se sebou a pravdivě k okolí. Tvé současné prožitky nemusí nutně znamenat žádnou změnu.
    Zamilovat se, to je o silných citech, možná jsi jen nenarazil na dívku, která by v Tobě tak silné emoce vyvolala. Ale to také chce čas a někdo do Tvého života přijde.
    Je fajn mít někoho blízkého, s kým můžeš své myšlenky sdílet. Pokud ale nikoho důvěryhodného ve svém okolí nemáš, můžeš se obrátit na mentory naší poradny a více se doptat na vše, co tě zajímá, co prožíváš. Také máš možnost využít anonymní Linky bezpečí. Jsou tam odborníci otevření každému tématu mladých lidí.
    Užij si léto, bav se a sportuj.
    Poradna sbarvouven.cz

    Sexuální orientace

    Můj táta říká, že ve svém věku ještě nemůžu znát svou sexualitu. Má pravdu?

    holka, 13 let, 1. srpna

    Ahoj,
    díky za dotaz do poradny. Neodpovím Ti jednoznačně. Netuším, co všechno jste s tátou probrali a v jakém kontextu jste se bavili. Ale je fajn, jestli se můžeš s tátou nebo mámou bavit otevřeně o všem, co Tě zajímá. Napadá mě, že je dotaz vztažený k Tvému věku třinácti let. Rozhodně prožíváš věk, kdy více mladí lidé poznávají vlastní tělo, řeší vztahy aj. To se vším souvisí. Vše chce svůj čas a prostor, který je dobře si dopřát a nedělat ukvapené závěry a nehledat pro sebe „nálepky“. Současně je fajn, když má mladý člověk blízkou osobu, které důvěřuje a může s ní sdílet své myšlenky a pocity, ptát se.
    Důležité je vnímat sexuální orientaci jako několik různých složek. Jsou to sexuální přitažlivost, citová přitažlivost, sexuální chování, schopnost navazovat vztahy atd. Mnohdy jsou všechny tyto složky zacíleny jedním směrem (například muž, kterého fyzicky i citově přitahují ženy a vyhledává vztahy výhradně se ženami), ale není tomu tak vždy. Mohou být i muži, které fyzicky přitahují spíše muži, citově zase spíše ženy, a dávají přednost vztahům se ženami, nebo třeba ženy, které fyzicky přitahují ženy, citově muži, a nebrání se vztahům s lidmi jakéhokoli genderu. Pak jsou i lidé, kteří citovou ani fyzickou přitažlivost necítí k nikomu. Jakákoliv možnost je v pořádku, protože prožívání sexuality je jedinečné a každý člověk to může mít trochu jinak. Lidé se mohou v průběhu svého života identifikovat a chovat různě i mimo rámec své sexuální orientace. Mohou experimentovat, poznávat se, brát to jako “úlet”.
    Mezi lidmi často dochází k zjednodušení pojmu sexuální orientace a vztahují se pouze k sexuálnímu chování. V rámci ČR máme jasná pravidla, která nastavují hranici 15 let pro pohlavní styk. Takže praktickou zkušenost by mladí lidé do patnácti rozhodně mít neměli, ale jistě prožívají city, fyzickou přitažlivost, navazují vztahy, z toho mohou vycházet při svém poznávání. Tedy “nálepka”, již si pro sebe mladý člověk najde, nemusí být nutně v souladu s jeho skutečnou romanticko-sexuální orientací a v čase se může měnit s tím, jak se člověk lépe poznává a je vůči sobě otevřenější.
    Přeji Ti pohodové léto.
    Poradna sbarvouven.cz

    Sexuální orientace

    Dobrý den/večer :->
    Uvažovala jsem nad tím, že bych mohla být bisexuální, ale je tu háček. Přitahují mě muži, ale jenom fiktivní ženy (ženy ze seriálů, filmů atd.) Platí to i tak, nebo jsem hetero?
    Díky za odpověď :D

    holka, 13 let, 24. července

    Ahoj,

    díky za dotaz. Je prima, že o svých pocitech přemýšlíš.

    Je běžné cítit přitažlivost k fiktivním postavám. Příběhy jsou mocné a pokud nás vtáhnou, můžeme k postavě z příběhu mít téměř stejné emoce jako k reálným osobám.

    Ptáš se, co říká o tvé sexuální orientaci, že tě přitahují muži a fiktivní ženy. Může to znamenat, že jsi bisexuální, ale také to nemusí být tak jednoznačné. Sexuální orientace je různorodá a není pevně daná. Ty jsi navíc ve věku, kdy se ještě pocity mohou poměrně dost měnit a kdy sama sebe a své potřeby teprve poznáváš.

    Je v pořádku, pokud se necítíš jasně zařazená do nějaké kategorie. Netlač na sebe, že musíš mít jasno v tom, zda jsi heterosexuální nebo bisexuální... Hlavní je, aby ses cítila dobře a byla spokojená se svými pocity. Snaž se své pocity sledovat a buď otevřená v tom, že se mohou měnit. Časem budeš mít více zkušeností a sama ucítíš, v čem se cítíš nejlépe.

    Pokud budeš chtít toto téma více probrat, můžeš se kromě Alíka obrátit také na naši anonymní online poradnu Sbarvouven.cz.

    Měj se hezky!
    Sbarvouven.cz

    Sexuální orientace

    Ahoj poradno,
    vím že jsem sem psala už jednou podobný dotaz ale mně to nedá spát. Psala jsem, že se trošku cítím jako kluk, to naštěstí vymizelo a už se tak necítím, ale je tu ještě něco dalšího. Říkala jsem si, že kdyby existovaly alternativní vesmíry, tak v tom jiném bych byla trans klukem nebo jenom klukem, a ještě k tomu gay. A hrozně se mi ta představa líbí a já si říkám že bych to rodičům řekla, ale strašně se bojím co si o tom budou myslet, protože jsou celkem přísní. Poraďte, prosím, co mám dělat, jsem v hrozných rozpacích.

    holka, 13 let, 24. července

    Ahoj,

    díky, že nám píšeš. Je mi líto, že se cítíš nejistá, ale je dobře, že o svých pocitech přemýšlíš.

    Píšeš, že jsi prožila změnu pocitů ohledně toho, zda se cítíš jako kluk. Dříve tě to napadalo, nyní už tyto pocity vymizely. Takové změny jsou během dospívání poměrně běžné a není na nich nic znepokojivého. Dospívání je obdobím, kdy sami sebe poznáváme a hledáme své místo. Často se ptáme: „Nejsem někdo jiný?“ Tyto otázky je důležité prozkoumat a sledovat, zda pocity odcházejí nebo se mění. Ve tvém případě myšlenky na to, že jsi spíš kluk, odešly.

    To, co píšeš o představách alternativních vesmírů, je podobné. Fantazie nejsou škodlivé, naopak nám mohou pomoci lépe se poznat a cítit se ve svém životě spokojeněji. Cílem fantazií nemusí být jejich naplnění v realitě, ale obohacení naší skutečnosti. Například když čteme fantasy příběhy, obohacují nás a cítíme se díky nim dobře, i když nemusíme chtít, aby se staly skutečností.

    Nemusíš se tedy svými představami znepokojovat, pokud tě neruší a negativně neovlivňují tvůj běžný život. Sleduj, jak se tvé představy v čase mění a jak se při nich cítíš. Pokud bys začala mít nepříjemné pocity, je dobré to s někým probrat. Jinak není třeba být kvůli svým představám nervózní nebo se cítit provinile.

    Ptáš se, jak to říct svým rodičům. Způsobů je několik a volba toho nejlepšího záleží na tom, jaká je vaše rodina a jak spolu komunikujete. Pokud s rodiči probíráš své osobní pocity, může být užitečné jim o svých představách říct. Otevřenost vůči rodičům a možnost s nimi průběžně mluvit ti může pomoci lépe se ve svých pocitech orientovat. Pokud ale obvykle hlubší osobní rozhovory nevedete, zvaž, zda je to potřeba rodičům říkat. V dospívání se objevují témata, o kterých s rodiči obvykle nemluvíme. Se sdělením tedy není třeba spěchat, pokud ti to není příjemné.

    Pokud budeš chtít toto téma více probrat, můžeš se kromě Alíka obrátit také na naši anonymní online poradnu Sbarvouven.cz.

    Měj se dobře,
    Sbarvouven.cz

    Sexuální orientace

    Ahojte všichni, vím že radite jen do 15 ale to mi bylo jen pár dní zpět a já bych vážně potřebovala poradit.

    Tohle se týká moji sexuality. Je to pár měsíců od zjištění že jsem ace panromanticka. Četla jsem hromady textu o comingoutu. Jenže já jsme necítila že bych na sebe byla naštvaná. Může to něco znamenat.Nebo že bych si to nechtěla přiznat. Prostě jsem si řekla dobře. Může to něco znamenat? Ale nevím jak udělat comingout s rodiči. Sice mě miluji ale zjistila jsem že všichni kromě sestry jsou homofobové. Jak se vyoutovat co nejlíp i před právě homofoby?

    Budu ráda pokud odpovíte, prosím 🙏🏻

    holka, 15 let, 20. července

    Ahoj,

    jsme rádi, že jsi nám napsala. Omlouváme se ti za několikadenní prodlevu. Tvoje zpráva obsahuje několik otázek, které ukazují, že o svých pocitech přemýšlíš.

    Zmiňuješ, že tě znepokojuje, že tě tvoje odlišná sexuální orientace netrápí. Je pochopitelné, že se ptáš, jestli je vše v pořádku, když necítíš výraznou nejistotu nebo nepříjemné pocity, o kterým píší a mluví ostatní lidé.

    Lidé se liší v tom, jak prožívají svou odlišnost, včetně menšinové sexuální orientace. Pro někoho je to těžké a trvá delší dobu, než to zpracuje, zatímco jiní tím netrpí, protože pro ně sexualita není tak důležitá. Také záleží na naší osobnosti a na tom, jak nás přijímá naše okolí. Nemusí tedy platit, že cesta lidí s menšinovou sexuální orientací je vždy složitá a bolestivá.

    Ve své zprávě se také ptáš, jak říct o své orientaci rodičům, kteří tě sice mají rádi, ale zároveň nemají pozitivní postoje k LGBT+ tématům. Způsobů existuje řada a záleží na tom, jak jste zvyklí u vás doma spolu komunikovat. V některých rodinách funguje, když se takové zprávy sdělí během nějaké jiné aktivity (např. vaření), jakoby mimochodem. V jiných funguje, když se vytvoří klidná a soustředěná chvíle, kdy celá rodina zasedne ke stolu a očekává vážný rozhovor. V dalších rodinách může být nejlepším řešením dopis, který rodičům dá možnost informaci v klidu zpracovat a teprve poté zareagovat. Která možnost je nejlepší pro tebe, musíš promyslet ty s ohledem na to, jaká je vaše rodina.

    Vždy ale platí, že pomáhá, když informace sdělujeme v klidu, ne v hádce a s vypjatými emocemi, a dále když rodičům dáme možnost našim pocitům porozumět díky tomu, že jim je popíšeme podrobněji, a že jim dáme prostor, aby se s novou informací srovnali.

    Ještě před tím, než se ale rozhodneš udělat před rodiči coming out, je dobré promyslet, zda jsi si skutečně svoji orientací jistá a zda je už na čase rodičům informaci sdělovat. S coming outem není třeba spěchat. Pokud máš s rodiči dobrý vztah a mluvíte spolu o velmi osobních tématech, můžeš s nimi své pocity probírat - nejen oznamovat závěr, k němuž jsi dospěla. Získat jistotu ve své sexuální orientaci může trvat delší dobu, není třeba na sebe tlačit v tom, že je nutné mít jasno v nízkém věku.

    Pokud budeš mít další otázky, můžeš se kromě Alíka obrátit také na naši anonymní online poradnu Sbarvouven.cz.

    Měj se dobře,
    Sbarvouven.cz

    Není moje cesta až moc lehká?

    Sexuální orientace

    Ahojte, píšu znova. Omluvte že je mi 15, je mi teprve čerstvě 15 a nevím kam jinak jít pro radu.
    Jde o mojí sexualitu. Vím že jsem ace panromanticka. Jenže když jsem si to uvědomila prostě jsem to vzala vpohode. Jenže co jsem četla tak přijímání bývá to že to nenávidíte, že to zapirate a nechcete to přijmout ale u mě nic takového nebylo. Prostě jsem to přijala. Může to něco znamenat? Celá ta moje cesta mi přijde nějaká lehká, teda kromě coming out na který ještě nedošlo. Ale prostě všichni to popisují tak moc, a mě přijde že jsem prostě divná když jsem to měla ještě jinak. A bojím s že to něco znamená.

    holka, 15 let, 29. července

    Ahoj,

    děkujeme, že jsi nám napsala.

    Tvoje zpráva obsahuje několik otázek. Všechny jsou velmi dobré a je z nich patrné, že o svých pocitech přemýšlíš a některé tě trápí. Zmiňuješ, že tě znepokojuje, že tě tvoje odlišná sexuální orientace netrápí. Je pochopitelné, že se ptáš, jestli je vše v pořádku, když necítíš výraznou nejistotu nebo nepříjemné pocity, o kterých mluví a píše většina lidí. Takové myšlenky jsou zcela logické.

    Přijmout skutečnost, že má člověk menšinovou sexuální orientaci, může být náročné. Ale také nemusí. Lidé se v tom, jak prožívají svou odlišnost, velmi liší. Pro mnohé je to těžké a trvá jim delší dobu, než to zpracují. Pro jiné je sexualita méně důležitou oblastí života, a proto nepociťují výraznou nejistotu nebo nepřijetí. To často záleží na naší osobnosti, na tom, jak sami sebe přijímáme v různých oblastech života, a také na tom, jak nás přijímá naše okolí. Pokud máme kolem sebe lidi, s nimiž se cítíme dobře a víme, že nás kvůli naší odlišnosti nezatratí, obvykle se cítíme jistější.

    Neplatí tedy, že životní cesta lidí s menšinovou sexuální orientací musí být vždy složitá a bolestivá. To, že ty svou cestu prožíváš spíše lehce, není nic špatného a není třeba, aby tě to znepokojovalo.

    Pokud budeš mít další otázky, můžeš se kromě Alíka obrátit také přímo na naši anonymní online poradnu Sbarvouven.cz.

    Měj se dobře,
    Sbarvouven.cz

    Sexuální orientace

    Ahoj
    Ptal jsem se Sbarvouven jak udělat comong out, že jsem trans. To že jsem trans jsem věděl asi 3-4 roky. Ale dnes když už jsem se chtěl vyoutovat, mi došlo že asi trans nejsem. Nevím jestli to je kvůli strachu z comong outu, protože jsem se chtěl vyoutovat už včera a měl jsem strašné stresy, nebo prostě nejsem trans, ale to že jsem holka určitě taky ne. Já se vůbec necítím jako holka a jako kluk se cítím jenom tak na půl. Jako něco mezi se necítím vůbec. Nedokážu si představit, že v dospělosti budu žena, ale zároveň si nedokážu představit že budu muž. Mám body dysphoria, takže asi nebudu cis, ale i tak. Takže jsem takový polo-kluk? Nebo jak to nazvat. Na internetu jsem našel, že by to mělo být demi-boy. Co se týče operace tak bych si nechal operovat jenom prsa, ale jinak nic, ani bych nechtěl hormony. Chtěl bych binder, ale tím, že je určený hlavně pro LGBT+ lidi, tak moji rodiče by se asi ptali proč to chci. Chci si vymyslet nějakou výmluvu, aby mi to koupili, ale nevím jakou. Mojim rodičům by LGBT+ nevadilo, ale i tak se jim to bojím říct. Vím, že jsem ještě ve věku kdy se tak nějak ještě poznávám, ale já vím, že nejsem cis.

    1. Co vlastně jsem?
    2. Jsem demi-boy?
    3. Je normální, že trans člověk nechce operaci?
    4. Jak mám říct rodičům, že chci binder, bez toho abych jim musel říct, že jsem trans
    5. Chci udělat comong out, ale prostě to nedokážu. Nedokážu to říct ani napsat.

    Předem děkuji za odpověď. @)->-

    Kluk? 12 let, 17. července

    Ahoj,
    díky za důvěru, snad Ti naše odpověď ukáže možnosti a posuneš se blíž ke své spokojenosti. Stejně tak je také někdy v pořádku setrvat na místě, nechat věci plynout a jen vnímat, co potřebuješ, abys žil v budoucnu se sebou v souladu.
    Psal jsi, že ses ptal, jak udělat coming out Sbarvouven. Nevím, zda myslíš Alíkovu poradnu nebo přímo mentora z poradny sbarvouven.cz, kde je možné si offline chatovat a sdílet v čase vše, co Ti běží hlavou. Alík a jeho poradna je skvělá, ale nenabídne Ti souvislou komunikaci, kterou bys možná uvítal.
    Je fajn, že vnímáš rodiče jako nakloněné LGBT+. Ale je pochipitelné, že zažíváš obavy, strach z coming outu. Obvykle je to náročná situace pro všechny, ale dá se zvládnout a často ta úleva vysloveného (napsaného) stojí za to.

    Pokusím se odpovědět na Tvé otázky.
    Kdo jsi? To víš nebo budeš vědět opravdu jen Ty sám. Ale už jsem zmínila, že poznat se, je cesta, kterou nelze uspěchat a může trvat roky. Vnímáš a popisuješ, že se necítíš ani jako holka ani jako kluk. Tak to také můžeš mít a je to v pořádku. Můžeš se nejlépe cítit ve “škatulce” demi-boy. Ale také se to může v čase posunout. Opravdu na sebe netlač. Obzvlášť, když vnímáš, že bys potřeboval pro sebe “jen” binder.

    Ptáš se na trans lidi a zda někteří nechtějí operaci. V poradně jsme v kontaktu s řadou trans a nebinárních lidí, kteří se rozhodli nepodstoupit operaci nebo podstoupili jen některé zákroky, například mastektomii (odstranění prsou). Důvody jsou různé, třeba proto, že jde o komplikovaný zákrok, nemohou ze zdravotních důvodů, nebo operaci nepotřebují a jsou se svým tělem spokojeni tak, jak je.

    Úplně chápu, že si říct o binder je náročné, ale bez rozmluvy s rodičem to nejspíš nepůjde. Říkám si, že nejlepší cesta je být pravdivý. Jak Ti to zní? Popřemýšlej. Nemusíš v rámci coming outu o sobě tvrdit, že jsi trans kluk. Sám o tom nejsi přesvědčený. Sdělit rodiči, že již několik let pozoruješ nesoulad se svým tělem, ale stále se poznáváš, to mi přijde jako možnost. Bude ale dobře se připravit na to, že rodič bude potřebovat hned nebo později vysvětlit, co prožíváš. Často to rodiče nechápou a ono je to opravdu těžké, když to sami nezažívají. Pokud je pro Tebe opravdu těžké přijít za rodiči, zkus nejdříve jednoho, který je více vnímavý. Zkus vybrat vhodnou chvíli, kdy je klid na povídání a budete mít soukromí. Z poradny vím, že někdo volí rozhovor doma, jiný raději zvolí procházku v přírodě nebo kavárnu. Fajn je si sepsat na papír, co vlastně chceš s rodičem probrat. Papír Ti může být oporou. Možností je opravdu hodně. To vše bys třeba mohl postupně probrat v poradně s mentorem. Za rodičem Tě může doprovodit třetí osoba (prarodič, sourozenec, školní psycholog/žka …), která ví, čím si procházíš. Nevyčítej si, když coming out nevyřešíš hned zítra či příští týden. Strach nás někdy hodně brzdí a říká se, že má velké oči. Přeji Ti, abys našel sílu a žil spokojený život v respektujícím prostředí.

    Přeji pohodové prázdniny.
    poradna sbarvouven.cz

    Je normální někdy přemýšlet nad tím, jaké by to bylo kdybych byla kluk?

    Sexuální orientace

    Když jsem holka, je normální někdy přemýšlet nad tím, jaké by to bylo kdybych byla kluk? Popravdě někdy jsem si i zkoušela svazovat hrudník asi abych zjistila jak to mají trans lidé těžké.

    holka, 13 let, 17. července

    Ahoj z poradny Sbarvouven,

    děkuji ti za dotaz a rovnou na úvod pojmenuju, že bych nerad říkal, co je a není normální. Myslím, že přemýšlet o druhém pohlaví může být naprosto v pořádku. Záleží jen na tom, jestli o tom ty přemýšlet chceš. Jestli je to v pořádku/normální nemůže nikdo hodnotit. Pokud tomu dobře rozumím, zkoušela sis také představit, jak to mohou mít translidé těžké. To mi přijde srozumitelné a sám nad tím někdy přemýšlím. Věřím, že je to známka toho, že o druhých lidech přemýšlíš. I kdyby si chtěla být kluk a přemýšlela jen nad tím - znovu budu opakovat, že nikdo nemá právo hodnotit jestli je to normální nebo ne. Pokud o druhých lidech přemýšlíme, přemýšlíme nad sebou a nad tím, kdo jsme, jsou to přirozené otázky, které také patří k našemu životu. Přemýšlení o sobě je navíc naprosto běžnou součástí dospívání a je možné, že tě podobné otázky ještě budou napadat.

    Důležité je, aby si měla v okolí někoho, s kým můžeš v případě potřeby mluvit, svěřit se mu a nebýt na otázky, které by tě nějak trápily sama. Kdyby tomu tak bylo jsme tu my v poradně (kdyby to byly otázky vztahující se k otázkám sexuality nebo LGBTQ+ tématům). Možné je také využít například emailové poradny některých linek důvěry, jako je třeba Linka bezpečí. Nezapomeň, že na nic nemusíš být sama. Jsem proto rád, že si dostala odvahu napsat tento dotaz a doufám, že se mi tě podařilo trochu podpořit.

    Pěkné léto z poradny Sbarouven.cz

    Sexuální orientace

    Když se mi líbí kluci, trochu holky a gayové (kluci kterým se líbí kluci), co je má sexuální orientace?

    holka, 13 let, 16. července

    Ahoj,
    těší nás, že ses se svým dotazem obrátila na Alíkovu poradnu. Otázky spojené s tématem sexuální orientace dostáváme často od tvých vrstevníků. Z dotazu mi vyplývá, že se snažíš zorientovat ve své sexuální orientaci a pojmenovat ji.
    Nejprve tě chci ujistit, že ve věku dospívání je toto naprosto v pořádku a přirozené. Vše chce svůj čas. Žiješ období života, které je velmi proměnlivé a může být i náročné. Důležité je si dovolit poznávat se a přijímat.
    Dobré je vědět, že právě sexuální orientace má několik různých složek a není to jen o sexuálním chování, ale také o citové přitažlivosti, fyzické přitažlivosti a schopnosti navazovat vztahy. Ne vždy jsou všechny tyto složky zacíleny jedním směrem, takže mohou být dívky ženy přitahovány fyzicky muži, ale citově je přitahují ženy, a nebrání se vztahům s lidmi jakéhokoli pohlaví. Prožívání sexuality je jedinečné a sexualita je pestrobarevná a má mnoho odstínů. Nemohu ti dát tedy jednoznačnou odpověď, zda by ti nejvíce přiléhala bisexualita nebo pansexualita nebo jiné označení sexuální orientace. To nejlépe poznáš ty sama.
    Pokud by ses chtěla více dozvědět o tomto tématu, pročti si například stránky ucimolgbt.praguepride.com/kapitoly-se-zakladnimi-informacemi/vztahy-a-sexualita.
    Podle nás má každý/á právo být respektován/a a cítit se v tématu sexuality svobodně, protože sexuální orientace není otázku volby, je vrozená a člověk si ji nemůže vybrat ani změnit.

    Měj hezké léto.
    Poradna sbarvouven.cz


    Prosba od Alíka

    Podpořte prosím
    Modrou linku!