Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Alíkoviny

aha dakujem! ale toznamena že ak ho nedate do alikovin tak nedostanem bodíky ?

Alikoviny, 28. června 2008

Ano, tak to bylo od začátku napsáno v pravidlech. Bodíky se dávají jen za zveřejněné články. Navíc jsme museli udělat větší rozdíl v bodech za zveřejněné články a budeme přidělovat od 500 do 3 000 podle toho, jak se článek povedl. Z toho, co jste poslali do redakce se ukázalo, že kvalita článků je velmi rozdílná.
Alík

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Alíkoviny

Jak mám dát do článku více obrázků?

Ahoj,
obrázky napřed vložíš na Alíka a potom napíšeš do redakční rozpravy u dotyčné Alíkoviny, na které místo v textu chceš který obrázek umístit. Následně redakce tyto obrázky do textu umístí.

Alíkoviny

Dnes jsem vložil svůj článek do Alíkovin, ale nedostal jsem žádné kačky. Je to záměr? Napsal jsem něco špatně? Je to tím, že mi tam nešel vložit obrázek?

Ahoj,
kačky se přidělují pouze za články, které vyjdou, ne za všechny přijaté (část přijatých článků nevyjde nikdy, skončí smazané, z různých důvodů). Tvůj článek dorazil a je nyní mezi přijatými. V redakční rozpravě máš už od redakce nějaké připomínky, tak si je přečti a zařiď se podle nich. Dost možná tím urychlíš dořešení svého článku. Veškeré dotazy ohledně svého článku piš do redakční rozpravy, nepiš již znovu do poradny. Děkujeme za pochopení.

Alíkoviny

Dají se někde najít Alíkoviny jako RSS zdroj?

Teď už dají: www.alik.cz/a/rss
Vytvořil jsem RSS pro Alíkoviny a jejich diskuse, pro nástěnky i pro poradny. Díky za popohnání. R^

Škoda, že už tento způsob hlídání změn na webových stránkách přestal být populární. Firefox dokonce zrušil integrovanou RSS čtečku. :-(

Alíkoviny

Ahoj,
chci se zeptat, jestli by v Alíkovinách nešla udělat nějaká možnost rozepsaný článek, kam by sis ukládal články, které by redakční rozprava nevydala, ale mohl bys s ní o článku diskutovat.

Ahoj,

tato možnost tu je i nyní.
Můžeš do Alíkovin poslat i rozepsaný článek, a hned po vložení můžeš napsat do redakční rozpravy, že na článku chceš ještě pracovat. Až si článek dokončíš, tak můžeš zase napsat do rozpravy, že máš hotovo, a až potom se začne redakce Tvým článkem zabývat. Můžeš samozřejmě ale i napsat, že máš článek rozepsaný, ale že žádáš o radu, co bys do článku měl ještě napsat, vše přes redakční rozpravu. Článek nebude vydaný, dokud nebudou vyslyšeny připomínky redakce, a pokud případně sám do rozpravy nenapíšeš, že máš hotovo. Je ale potřeba rozpravu sledovat a pravidelně tam psát, pokud tam dlouho psát nebudeš, tak je možné, že článek nevyjde - nyní má redakce možnost poslat Ti zprávu na e-mail, pokud se na Alíka týden nepřihlásíš - za podmínky, žes povolil v nastavení uveřejnění své e-mailové adresy (pro potřeby Správců a Alíka, veřejně se tato e-mailová adresa nikde nezobrazuje).

Stejně tak je potřeba uvést, že ne všechny články vyjdou. Můžeš také článek vložit, ale pokud později zjistíš, že jej vydat nechceš, je možné jej smazat. Napiš o tom rovněž do redakční rozpravy. Sám článek smazat nemůžeš, musíš napsat do rozpravy, a na základě Tvé žádosti redakce článek smaže. Je ale potřeba se rozhodnout pouze do doby, než článek vyjde nebo jej nachystá redakce závazně k vydání. Poté už většinou není možné článek smazat a pokud ano, tak opravdu jen z vážných důvodů.
Veškeré věci ohledně svého článku piš do redakční rozpravy u svého článku. Nepiš sem do poradny, nepiš redaktorům do pošty. Je to důležité i z toho důvodu, že redakční rozpravu si mohou zobrazit všichni redaktoři, a všichni tedy mají přehled o tom, co se právě s článkem děje. Děkujeme za pochopení.

Alíkoviny

Jak se dozvím, kdy bude můj článek vydaný? A je možné, že nebude vydán vůbec?

Pokud se u něj objeví datum vydání, které tam nastaví redakce, tak to znamená, že skoro určitě bude v daný čas vydaný.

Část článků se skutečně nikdy nevydá a končí smazané. Kdyby se třeba ukázalo, že je značná část textu nepřiznaně ukradená z jiných zdrojů, dostane autor i kačkovou pokutu, viz pravidla – www.alik.cz/a/pravidla-a-doporuceni-pro-psani-alikovin.

Chceš-li povzbudit redakci k nějaké reakci, napiš do redakční rozpravy. ;-)

Alíkoviny

Ahoj poradno. Jak dlouho trvá než ti redakce zveřejní nebo smaže článek? Já už čekám celkem dlouho.

To záleží na spoustě faktorů, z nichž některé ovlivnit nemůžeš (jako je pracovní vytíženost redakce, množství ostatních článků ke kontrole) a některé ovlivnit můžeš (bezchybně napsaný článek s dobrým obrázkem a aktivní komunikace v redakční rozpravě pomáhají).

Alíkoviny

Ahoj poradno. Jakto že když dám u vydávání článku odeslat nejede mi to?
Při tom když kliknu na něco jiného tak to normálně jede?

Nevím. Taková chyba zní dost strašidelně. :-c
Nikdo jiný ji zatím nehlásil a nějaké nové články přicházejí...
Ani v záznamech o chybách žádná selhání související se zakládáním nového článku nenacházím.

Napiš mi prosím poštou podrobnosti.

Alíkoviny

Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli bude v Alíkovinách funkce Čtěte dál, to znamená, že pod přečteným článkem bude dalších 5/6 článků, které s ním souvisí.
Příklad: přečetl jsem článek „Moje krásné zvířátko“
Čtěte dál:

  • Moje zvířátko
  • Křeček
  • Tohle je mé zvířátko
atd.
Díky za odpověď.

Díky za popohnání. R^
Podobný už jsme plánovali dlouho, teď jsme ho konečně rozběhali.

Související může být skoro cokoliv... a u čehokoliv. Zatím tedy hlavně u článků a nástěnek, ale systém je navržený univerzálně, aby dokázal propojovat cokoliv s čímkoliv.

Alíkoviny

Ahoj Alíku,
Mám dva dotazy.
Jak si můžu opravit článek když sem ho odeslala?
Jak si článek můžu smazat?

Ahoj,
když chceš smazat dosud nevydaný článek, například proto, že byl omylem vložen dvakrát, tak musíš požádat správce Alíka nebo někoho z redakce.
Opravil vložený článek je možné, dokud ho nezpracovala redakce.

Alíkoviny

Ahoj všichni!
Chtěl bych se zeptat, jestli jde stáhnout z tohohle webu nějaký článek, co byl už zveřejněný. Napsal jsem ho dávno a zjistil, že by mi mohl uškodit, kdyby si ho přečetl někdo, koho znám a byl bych rád, kdyby byl pryč. Jde to? Co mám kdyžtak udělat? Díky moc za odpověď předem.

Zkus se domluvit v redakční rozpravě pod svým článkem. Smazání celého článku je většinou nežádoucí a stejně nic nezmění na tom, že bude archivovaný v řadě služeb mimo Alíka – co je jednou veřejné, zůstane veřejné, jakékoliv dodatečné mazání (zejména po mnoha letech) obvykle nemá žádný smysl, můžeš nanejvýš trošku zkomplikovat dohledání. Otázka je, jak jsou souvislosti dohledatelné teď... a jestli toto veřejné požádání o smazání naopak neupoutá víc pozornosti.

Všiml jsem si, že jsi požádal o zapomenutí svého účtu – upozorňuji, že jakmile bude tvůj účet zničen, ztratíš jakoukoliv možnost prokázat, že jsi článek, který chceš promazat, napsal ty. Nebo napsala? Proč najednou ten mužský rod? Už teď asi bude prokazování, že jsi skutečně původní autor(ka), trochu obtížné.

Alíkoviny

Dobrý den,
jen bych se chtěl zeptat, k čemu je to hodnocení od 1 do 5 tlapiček dole u článků, když se pak nikde nezobrazí. To je zpětná vazba pro vás, jestli redakce vydává ty správné články?
A krásné Vánoce! :-)
S přáním hezkého dne

Ahoj,
u článků je to v tuto chvíli především zpětná vazba pro redakci. Jestli a jak toto hodnocení zobrazíme i čtenářům, to ještě nevíme. Pokud se jednou rozhodneme, že zobrazíme průměrný počet tlapek (nebo že třeba dovolíme zobrazit výběr nejtlapičkovějších článků :->), bude lepší, když už v tu dobu budou nasbíraná nějaká hodnocení.

Zvažujeme, že podobné hodnocení zavedeme i na další místa.

Alíkoviny

Proč, když jsem napsal Alíkovinu, tak jsem nedostal kačky?

Kačky se dávají za Alíkoviny, které jsou uveřejněny, Tvoje články dosud nebyly zpracovány.

Alíkoviny

Ahoj Alíku a správci, mám otázku, už celkem dlouho čekám na dva obrázky, abych je dala do mého článku. Za jak dlouho tak budou hotový? :)

Do článků v Alíkovinách jdou vkládat i neschválené obrázky. Celý článek nakonec prochází schválením, během kterého může redakce schválit i dosud neschválené obrázky.

Alíkoviny

Chtěla bych se zeptat jak to je s články v Alíkovinách. Tedy spíš po jak dlouhé době přibližne napíše redakce pod článek.

To je různé. Redakce nejsou placení zaměstnanci, kteří by denně upravovali články, ale uživatelé Alíka, kteří chodí normálně do školy nebo do práce a Alíkovi se věnují ve volném čase. Takže na články a podobné věci zareagují, když se k tomu dostanou. Někdy to je rychle, někdy to trvá déle, zejména když se sejde víc článků najednou.

Alíkoviny

Ahoj. Chtěla bych se zeptat-napsala jsem článek. (ještě nevyšel.) A pořád čekám, až se na něj podívá někdo z redakce. Ale, on už tam takhle leží čtyři dny...
Moc prosím, něco s tím udělejte. Vím, že nemáte na práci jen mě, ale čtyři dny.. To mi přijde trochu moc...

Redakce Alíka v současné době nejsou profesionálové, kteří by každý pracovní den od sedmi do tří seděli v redakci a zpracovávali Alíkoviny. Redakce jsou lidé, kteří chodí normálně do práce nebo do školy a ve svém volném čase a zadarmo se zabývají například vydáváním Alíkovin. A někteří z nich jsou současně i správci, takže se zabývají i dalšími záležitostmi na Alíku, například odpovídáním v Poradně. Takže ne každý článek je zpracován hned.
Uvádíš, že čtyři dny se ti zdá moc. Jsou tam články, které tam leží už čtyři týdny nebo čtyři měsíce. Pravda, tak dlouhá doba je často způsobena tím, že redakce čeká na odpověď autora, který dlouho nereaguje na připomínky redakce.
Nicméně skutečnost je taková, že redakce v současné době není schopna zpracovat veškeré došlé články do tří dnů.

Alíkoviny

Ahoj.. zas otravuji s dotazem.
Kdybych měla třeba 10000 kaček a koupila bych si v katalogu dárek přesně za 10000 a měla bych 0 kaček a chtěla bych napsat Alíkovinu, mohla bych nebo ne?

Ahoj,
mohla. Rozhodující je maximální nasbíraný počet kaček, stejně jako u hodnosti. Cílem tohoto omezení je pouze odfiltrovat lidi, kteří jdou zbrkle něco tvořit okamžitě po zřízení účtu. Občas totiž noví lidé nemají úplně dobré úmysly, nebo mají přímo chuť škodit.

Alíkoviny

Ahoj Alíku, můžu se zeptat proč je smazaný článek „je to vůbec možné“. Vůbec jsem ho nečetla, tak nevím, co se stalo.
Děkuji.

Ahoj,
to, jestli máš články přečtené, nemá vliv na to, jestli je redakce maže. :->

Jestli máš na mysli článek „Je to možné“, který předchozí vedení Alíka z nepochopitelných důvodů vydalo v dubnu 2015, tak ten je smazaný, protože byl úplně o ničem, nesmyslný a nesrozumitelný, a protože pod ním vznikla zbytečně bouřlivá diskuse o tom, že je o ničem. Nerozumím, proč se v této zbytečnosti pořád někdo šťourá...

V tuto chvíli je mimochodem text článku veřejně dostupný, protože jsem rozbil podmínku, která smazané vydané články znepřístupňuje. Ale brzy ji opravím.

Alíkoviny

Ahoj. Mám problém s mou Alíkovinou Hokusy pokusy. Do článku jsem vložila video , ale teď tam není. Je to chyba mobilu nebo nějaké technické stránky na Alíkovy? Předem děkuji za odpověď.

Mně se tedy v tom článku nějaké video ukazuje. Má tam být jedno, nebo jsi jich tam dávala víc?

Alíkoviny

Zdravím, mám dotaz ohledně toho, co je ještě ve článcích povolené.
Na dětském webu se pochopitelně nemohou vyskytovat různé NSFW věci, ale kde je hranice u hororových povídek? Nemyslím popisy krve / vnitřností / odporností, ale spíše psychologické záležitosti z reálného světa - chronická bolest, sebevražda...
Na Alíkovi se vyskytují články o koncentračních táborech a bojových hrách, recenze na 13+ filmy a tak dále, proto neumím odhadnout, co ještě považujete za přijatelné pro zveřejnění.
„Nesmrtelný“ hlavní hrdina přežívající autonehodu a třikrát páchající sebevraždu (z toho naposledy úspěšně a hodně netradičně) (pokaždé jenom zmíněné, nic grafického), protože ho bolí jeho magické schopnosti, je ještě v normě?

Ahoj,
z redakce se mi k tomuto dotazu vyjádřil jen Češtinář, který říká, že by text prezentující sebevraždu jako řešení neschválil. Já bych byl asi také spíš proti.

Ale nebral bych to asi obecně jako zákaz hororových povídek.

Alíkoviny

Ahoj,
četla jsem si Pralinkův starý článek o Alíkovi a Raketě. Raketa byla stránka podobná Alíkovi nebo jak? Existuje ještě? Řeknete mi o ní něco?

Ahoj,
internetová stránka Raketa vznikla v únoru 2001, tedy něco přes půl roku po vzniku Alíka. Raketu vyvinula stejná firma jako Alíka, tedy opavská firma Silcom Multimedia. Byla do značné míry podobná Alíkovi; technologii měla prakticky stejnou, ale měla méně barevný vzhled s méně obrázky. Byla určena pro uživatele o něco starší, než uživatelé Alíka, mimo jiné též pro uživatele Alíka, kteří by poněkud zestárli a Alík by byl pro ně příliš dětský. Na tento nově vzniklý web tehdy proběhla určitá propagace i přímo na Alíkovi, ale i jinde, takže se tam přihlásili někteří lidé, co dosud byli na Alíku, ale i lidé, kteří s Alíkem neměli nic společného.

Několik let oba weby běžely souběžně a skutečně řada lidí s postupujícím věkem přešla z Alíka na Raketu, ale také tam i nadále chodili i lidé, kteří na Alíku nikdy nebyli.
V té době taky docházelo k určitým konfliktům mezi těmi, kteří na Raketu přišli z Alíka, a těmi, co tam přišli odjinud.

Nicméně po několika letech začala péče provozovatelů o Raketu poněkud upadat, což se projevilo například tím, že se na titulní stránce kterýsi jarní čtvrtek objevilo hlášení „Dnes je Velikonoční Pondělí“; bylo to datum, na které několik let předtím připadalo velikonoční pondělí. Očividně to tehdy nastavovali ručně a pak se na to vykašlali a to velikonoční pondělí tam zůstalo naprogramované k tomu pevnému datu.

Když v roce 2006 Alík přešel ze Silcomu pod Mafru, společně s ním přešla pod Mafru i Raketa. Zatímco však noví provozovatelé začali Alíka předělávat a modernizovat, na Raketu ani nesáhli.
A pak přišlo léto 2008, a jednoho srpnového dne Raketa náhle a bez varování zmizela. Několik lidí v té době zrovna bylo v aplikaci, která se na Alíkovi jmenuje klubovna, a popisovali šok, který utrpěli, když uprostřed hovoru jim celá Raketa bez varování zmizela pod rukama. To je jako když sedíte v hospodě u stolu a povídáte si, a náhle bez varování stůl, židle i celá hospoda zmizí.
Nejabsurdnější bylo, že až do poslední vteřiny před zmizením Rakety na její titulní stránce červeně zářila výrazná hláška „R@KETA SE NERUŠÍ!!! Ani teď, ani za rok, ani jindy! Nevěřte fámám!
(Zdroj:
web.archive.org/web/20080630053156/www.raketa.cz:80/ )
Dosavadní uživatelé Rakety byli přeregistrováni na seznamovací web ukazse.cz, který byl zaměřen o dost jinak než Raketa, a to, že se stovky uživatelů Rakety náhle ocitli proti své vůli na tomto webu, vedlo ke konfliktům s dosavadními uživateli ukažse.

Někteří uživatelé Rakety nebyli s tímto vývojem spokojeni a požadovali po zástupcích Mafry, když nechtějí Raketu provozovat, tak aby ji předali uživatelům. Zástupci Mafry naslibovali kdeco, ale poté se odmlčeli a nic neudělali. Databázi i doménu si ponechali, i když ji nemohli k ničemu potřebovat. Tehdy si část uživatelů, kteří uměli trochu programovat, udělali novou Raketu, a to na nové doméně raketa2.cz. Tam sice nebylo nic z historie dosavadní Rakety, protože veškerou historii dosavadní vlastníci bez náhrady zrušili, ale časem se tam zaregistrovala část nejaktivnějších uživatelů dosavadní Rakety a pokračovali v hovoru tam, kde je zánik původní Rakety přerušil. Tato Raketa2 vzniklá jako náhradní v srpnu 2008 dosud existuje, ale nechodí na ni moc nových lidí, takže převážně tam jsou ti, kteří tam vydrželi od toho roku 2008. Nicméně dosud existuje.

Pro úplnost ještě dodám, že web ukazse.cz, kam po zrušení Rakety byli v roce 2008 přesunuti dosavadní uživatelé, byl zanedlouho prodán jinému majiteli a krátce na to taky zrušen.

Stačí ti to tak?