Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Alíkoviny
Ahojky, chtěla bych vědět, na jaké téma mám psát ty články do Alíkovin? Děkuju za odpověd
, 1. července 2008
Alík 8. července 2008
Ahoj, nějaké rady najdeš v článku Bodíky snadno a rychle? Aneb jak psát do Alíkovin. Dobré je, když budeš mít nějaký nápad, aby ses podívala, jestli o tom už Alíkoviny nepsaly. Zcela ideální je psát o něčem co dobře znáš (o svých koníčcích, o svém městě či jeho okolí). Ale pozor - není dobré zkopírovat z webu města historii. Každý by měl psát vlastní text tak, aby to ostatní návštěvníky Alíka zaujalo. Klidně se podívej na dosud zveřejněné články od čtenářů Alíka: Čtenáři píší Alíkoviny. Všimni si, kde se diskutuje hodně, kde třeba skoro vůbec. Možná tak získáš inspiraci o čem psát.
Alík

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Alíkoviny

Milý Alíku a ostatní, co pracujete na tomhle úžasném webu,
našel jsem takovou menší chybku. Před dvěma lety jsem napsal povídku do Alíkovin. Z nějakého důvodu, je ale povídka v Alíkovinách dvakrát.
Tady: [odstraněno]
a tady: www.alik.cz/a/jak-krtecek-zazil-dobrodruzstvi-aneb-limonada-neni-zdrava
Nemohli byste ten první (s vaší fotkou) smazat?
Děkuji, i když je ten článek starý a pravděpodobně už ho nikdo číst nebude.

matisek005, 18. listopadu
–MM– 20. listopadu

Tak jo. Díky za upozornění.

V Alíkovinách byl trošku chaos, protože články do redakce chodili mailem a neexistovala jednotná evidence, který článek už byl zpracovaný a který ne (občas bylo i popleteno, kdo je čeho autorem). Nyní už by se podobná chyba nestala.

Alíkoviny

Dobrý den, před chvílí jsem vám poslala Alíkoviny a objevila jsem tam pár chyb.Dalo by se to po případném přidání opravit?

jughead1, 15. listopadu
Pralinka2 15. listopadu

Ahoj,
časem prý bude možné, aby autor mohl svoji vloženou a dosud nezveřejněnou Alíkovinu opravovat, ale zatím to nejde, tak mi zkus napsat do pošty, co v tom článku potřebuješ opravit, a uvidíme, co by se s tím dalo dělat.

Alíkoviny

Ahoj, k článku Ledvinka-módní doplněk jsem dávala fotku ledvinky, ale když se podívám do toho článku, tak tam ta fotka není. Jakto?

Verýsek06, 10. listopadu
–MM– 13. listopadu

Nahrála jsi do Alíka dohromady čtyři obrázky „Moje ledvinka“... a všechny čtyři jsi 6. listopadu ve 21:09 smazala.

Alíkoviny

Ahoj Alíku, mám 2 dotazy:

  1. Co tím myslíte tím „reklamním podtextem“?
  2. Na jakého správce se mám obrátit, když chci napsat článek s reklamním podtextem?
Děkuji za odpověď.
Verýsek06, 11. listopadu
–MM– 13. listopadu

V pravidlech se hovoří o komerčním podtextu, ne o reklamním... takže už sis to zjevně přeložila do pojmu, kterému nějak rozumíš :-)

Komerčním podtextem se myslí, že hlavním (nebo i vedlejším) účelem článku je zisk z něčeho, co je v článku popsáno. Prostě autor chce s pomocí Alíka něco vydělat (nebo nechat někomu vydělat).

Pokud chceš v Alíkovinách vydat článek s komerčním podtextem, zkus se dohodnout přes kontakty uvedené dole na stránce www.alik.cz/o/moznosti-spoluprace.

Alíkoviny

Krásný den,
Docela mě mrzí, že jsem napsala hezký, srozumitelný článek. Je to cca. měsíc zpět a dodnes článek nebyl vydán. Mrzí mě to, dala jsem si více jak 3 hodiny s tím, potom psala rady a zkušenosti. Myslím, že to bylo tématicky vhodné a přiměřené k věku uživatelům Alíka. Bylo to bez chyb, tak by mě zajímalo, proč jsou některé nemoci diskriminovány a nemluví se o nich...Takové ADHD tu třeba bylo několikrát, ale Crohnova nemoc nikdy. Je škoda, že se nějakým nemoc nadržuje,a nemoci, které jsou méně běžné, o těch se už člověk nedozví.

mojaa, 11. listopadu
Pralinka2 11. listopadu

Ahoj,
možná se správcům nepodařilo najít žádný vhodný obrázek k tvému článku. Nemohla bys nějaký dodat? Nemusí to být přímo obrázek té nemoci, ale třeba nějakou fotku nemocnice nebo tak něco?
Nicméně je pravda, že v nezpracovaných Alíkovinách jsou i články staré dva nebo tři měsíce. Některé z nich taky čekají, až k nim autoři dodají vhodné fotky.

Alíkoviny

Ahoj, vím, že na tom pracujete, ale už je možné vložit k článku svůj obrázek? Nějak mi to nejde.

atinka, 27. října
–MM– 31. října

Od teď už to možné je :-)
Ale pořád to prosím ber jako testovací provoz, text si připravuj pro jistotu někde jinde, pro případ, že by se odeslání nepovedlo, abys o své dílo nepřišla.

Alíkoviny

Dobrý den,

Tohle je ten pocit, když si s článkem dáte záležet, a už je to přes měsíc a pořád nic:-(..... jsem z toho hrozně moc smutná :-(
Děkuji za chvilku pozornosti

křeček1233, 16. října
–MM– 17. října

Tohle je ten pocit, když na žádnou otázku není žádná odpověď.

Redakce Alíkovin se rozhodně nefláká, není nutné ji popohánět. Přijatých článků je prostě hodně.

Alíkoviny

Dobrý den,
mohla bych se prosím zeptat, kdy vyjde můj článek Harry Potter?
Moc děkuji a přeji hezký den!!!

Gerdička123, 7. října
Mari1 14. října

Napadá mě přísloví:
Dočkej času, jako husa klasu....
Až na článek přijde řada, tak bude zkontrolován. Když je článek zajímavý a splňuje všechny náležitosti, pak je vydán a podle zajímavosti tématu odměněn. Pochopitelně kontrolujeme i množství pravopisných chyb, ty pak případnou odměnu snižují. Za zkopírovaný článek je udělan trest a Kačky jsou odečteny.
Neočekávej, že ti tu někdo napíše datum případného vydání článku. Těch čeká na kontrolu a případné vydání opravdu velké množství.

Alíkoviny

ahoj milý alíku či správce mám jeden dotaz nebo spíš připomínku .Asi před 1 měsícem jsem do alíkovin napsala článek knížky a knihy a den před tím dvojčata , trojčata nebo snad čtyřčata a ještě pořád se tam neoběvilo kdy budou zveřejněny nevíš kdy vyjdou chtěla jsem se jen zeptat poslední dny se trošku bojím že jste na ně zapoměly nebo něco tak moc děkuji za odpověd .

Kočka9999, 14. října
Pralinka2 14. října

Ahoj,
v posledních měsících přicházelo víc článků, než bylo zveřejňováno, proto je nyní dost nevydaných článků. Proto se v poslední době občas začal vydávat víc než jeden článek denně. Hodně článků, zejména o zvířátkách, zůstalo nezveřejněno proto, že se čekalo, až půjdou vkládat obrázky. V následujících týdnech budeme zřejmě vydávat některé dny víc než jeden článek. Ale u některých článků by se hodilo, kdyby autor poslal vlastní fotku. Tvoje články se neztratily, nadále jsou v zásobě, a časem asi budou vydány. Ale jestli máš nějaké fotky, které by se k nim hodily, zkus si je nachystat, a až půjdou vkládat obrázky, tak je vložit (podle návodu, který Alík asi uveřejní, až to půjde). Tím se zrychlí úprava a vydání tvého článku, protože zpracovatel nebude muset hledat ilustrační fotku odjinud.

Alíkoviny

Ahoj Alíku chtěla by sem se zeptat vmím článku jsem našla chybu když jsem ho odeslala (asi pět minut) myslím si že mi to dělá můj mobil pořad mi prosím.

Fandíček18, 9. října
Pralinka2 9. října

Ahoj,
napiš některému správci, například mně, kde ta chyba je a co tam potřebuješ opravit.

Alíkoviny

Ahoj, kdy vyjde můj článek? Už je to asi měsíc, co jsem ho napsal...
Díky, Misík.

Misíkovec, 23. srpna
–MM– 18. září

Zatím není naplánovaný k vydání, ale nevidím v něm žádný vážný nedostatek. Dokonce sis dal práci s výrobou videa exkluzivně pro použití na Alíkovi, to se mi moc líbí R^

Jestli to měl být začátek seriálu, klidně si připravuj další díly.
Správci si nejspíš všimnou této mé reakce a ... nějak se to pohne :-)

Alíkoviny

Ahoj!
Při psaní článku do Alíkovin se mi rozházelo formátování, je možné to nějak dodatečně poupravit(článek ještě nebyl publikován)?
Děkuji

Tereza136, 12. září
Pralinka2 12. září

Ahoj,
v současné době to nejde, ale programátoři o tom vědí a pracují na tom, aby to šlo.
Prozatím je možné to, abys napsala správci, který bude Tvůj článek upravovat (například mně), o který článek jde a jaké úpravy je tam zapotřebí udělat.

Alíkoviny

Kdy vyjde můj článek Tábor 2017 /1?

šipín, 31. srpna
Pralinka2 31. srpna

Dovoluji si upozornit, že na otázky „Kdy vyjde můj článek?“, vložené do Poradny minutu a půl po vložení článku, nebudeme v Poradně veřejně odpovídat. Obecně jsme již uváděli, že článek může být zařazen různě za několik dnů až týdnů po vložení, v závislosti na různých okolnostech. O případném termínu zařazení konkrétního článku můžeme v jednotlivých případech s autorem pohovořit individuálně, například poštou. Ale aby ve veřejně dostupných odpovědích v Poradně každá druhá odpověď byla „Tvůj článek vyjde v pondělí“, „Tvůj článek dosud nebyl zařazen“, „Tvůj článek byl zamítnut“, to asi není účel zveřejňovaných odpovědí v Poradně. Odpovědi jsou zveřejňovány proto, aby byly užitečné i jiným čtenářům než tazateli.

A minutu a půl po vložení článku, když jsme ho ještě ani nečetli, se k němu už vůbec nemůžeme vyjádřit.

Alíkoviny

Ahoj, můžu se zeptat, jak dlouho asi trvá, než se nějaká Alíkovina vydá?
Předem děkuji za odpověď

Terka186, 7. srpna
ALX75 12. srpna

Ahoj,
to nejde takto univerzálně říci, vždy tam závisí na spoustě okolností.
Obecně jde asi říci, že pokud někdo pošle do Alíkovin článek, který se zabývá nějakým aktuálním tématem, může být vydán přednostně i třeba druhý den po zaslání. Dále záleží na tom, jak moc je náročné upravit článek do nějaké srozumitelné podoby, aby se v něm nevyskytovaly pravopisné a jiné chyby, byly tam zvýrazněny nějaké důležité věci, odstavce, atd. Taky to závisí na tom, jak dalece se v jakém tématu zpracovatel Alíkoviny orientuje, neboť bychom měli ručit i za správnost uváděných informací v článku. Prověřujeme také, zda není článek zkopírován z nějakého jiného zdroje na internetu. V neposlední řadě jde také o to, kolik je k dispozici přijatých Alíkovin. Takže pokud chceš nějaký časový údaj, tak nějaký článek může vyjít třeba i druhý den po přijetí, některý za několik dní, jiný za týden, jiný za měsíc, jiný i déle. U každého článku je to zkrátka značně individuální záležitost.

Alíkoviny

Ahoj měla jsem rozepsaný dlouhý článek zamkla jsem telefon a za minutku jsem se vrátila. Článek pryč!!!!!! Jsem fakt naštvaná. Jak je to možné?

Sofie, 7. srpna
–MM– 7. srpna

Aj, to naštve :-(

Tvůj telefon patrně usoudil, že může načtenou stránku zahodit, aby si uvolnil paměť na jinou činnost. Při probuzení ji znovu načetl, jako kdyby na ní přišel poprvé.

Podle některých vědeckých studií funguje spánek u lidí podobně, náš mozek si při něm čistí krátkodobou paměť, abychom se ze všech drobných zážitků nashromážděných během dne nezbláznili :-)

Sám jsem již během let přišel o mnoho rozepsaných textů nebo rozepsaných kusů kódu. Ten pocit je naprosto ohavný! Ale chce to vytrvat. Pokud píšu něco důležitého a delšího, snažím se nepsat to na křehkých místech, kde ztráta textu hrozí, ale raději v nějakém textovém editoru, kde je možnost uložit si natrvalo rozepsaný text. Také jsem vypozoroval, že když píšu stejný text podruhé podle paměti, napíšu ho obvykle trochu lépe, stručněji, výstižněji, protože si z té první verze pamatuji spíš to, co jsem opravdu chtěl říct, ne vatu, která při psaní obvykle vzniká. U kvalitního článku se ostatně ta nejtěžší práce odehrává v hlavě, ne v textovém editoru – a o myšlenky tě žádné technické zaškobrtnutí nepřipraví.

Přiznávám, že existuje způsob, jak zařídit, aby si webový prohlížeč zapamatoval rozepsaný text ve formuláři i poté, co uživatel stránku opustí (nebo načte znovu), rád bych ho časem zavedl univerzálně na všech formulářích na Alíkovi, ale zatím jsem se k tomu nedostal. Tvému ztracenému článku to bohužel život nevrátí...
Není to úplně triviální problém, drtivá většina webů to vyřešené nemá.

Alíkoviny

Ahoj,
když píšu Alíkovinu můžu tam dávat odkaz na nějakou stránku?
Díky za odpověď.

trglinek, 14. července
–MM– 7. srpna

Technicky to možné je.
Ptáš-li se, zda je to dovolené, tak samozřejmě záleží na konkrétní situaci, na kontextu a na tom, kam odkazuješ.

Alíkoviny

Ahoj mam připravenou dalši alikovinu. chtěl bych se zeptat, šli by do ni dat vlastni obrazky?

mardas05, 30. července
Pralinka2 31. července

Ahoj,
radši ještě počkej, až se dodělá vkládání obrázků, už se na tom pracuje. Pak samozřejmě bude ideální, když autor vloží vlastní obrázky, zatím to ještě nejde.

Alíkoviny

Ahoj,
kdy vyjde můj článek?
Děkuji :)

pajka2412004, 29. července
ALX75 30. července

Ahoj,
Tvůj článek dorazil, ale zatím není připraven k vydání.

Alíkoviny

Ahoj, chtěl bych se zeptat, kdy moje Alíkovina už vyjde, posílal jsem ji tu před necelým měsícem. Protože už bude za měsíc konec prázdnin, tudíž nejvyšší čas poslat přihlášku na univerzitu. Ten článek jsem sem dával proto, aby někoho zaujmul, třeba někoho, kdo udělal maturitu, a neví, kam na vysokou, nebo i mladší. No ale jak tak vidim, tak to do konce prazdnin nebude. Už jsem naštvaný, strávil jsem nad tím člankem hodiny. S pozdravem MJ

mardas05, 29. července
ALX75 30. července

Ahoj,
Tvůj článek vyjde zítra, tedy 31. července 2017. Bodíky/kačky máš už za daný článek připsány. Pokud by přesto byl s něčím nějaký problém, napiš prostřednictvím alíkovské pošty dopis Správci Alíka s přezdívkou Pralinka2, který Tvůj článek zpracovával.

Do Alíkovin chodí hodně článků, to, kdy budou zveřejněny, závisí na více faktorech. Tvůj článek je opravdu dosti dlouhý, možná by pro příště bylo lepší, kdybys některé věci zkrátil. Další věc je, že Tvůj článek zřejmě příliš neosloví cílovou skupinu Alíka, to jest uživatele do 15 let věku, Tvůj článek cílí především na starší uživatele. Tvůj článek také vyžadoval nějaké úpravy, pro příště by bylo vhodné, abys některé věci zvýraznil (tučně), dodržoval odstavce a také si dával pozor na pravopis. Díky těmto a i dalším věcem trvala příprava a úprava Tvého článku déle.

Alíkoviny

Ahoj Alíku, kdy vyjde můj článek Můj křeček Maggie?
Děkuji za odpověď

VeverkaČiperka123, 22. července
ALX75 30. července

Ahoj,
Tvůj článek je připraven k vydání na 6. srpen 2017. Bodíky/kačky za článek už bys měla mít připsané. Pokud by přesto byl s něčím nějaký problém, obrať se nejlépe na Správce Alíka s přezdívkou Pralinka2.

Alíkoviny

Ahoj, kdy vyjde můj článek „jak vytvořit vlastní web“??

kuba57, 28. července
Pralinka2 29. července

Ahoj,
po pravdě řečeno, ten článek je natolik neúplný a nepřesný, nemluvě o pravopisných chybách, že se spíš přikláníme k tomu, že ho asi nezveřejníme. I když definitivně zamítnut ještě nebyl.

Alíkoviny

Ahoj,
jak se dá přidat k Alíkovinám fotka článku? (když jsu na Alíkoviny, tak tam jsou články, upoutávky a obrázky...)
Díky.

Misíkovec, 25. července
Pralinka2 28. července

Ahoj,
na novém Alíkovi zhruba od začátku května vkládání obrázků nefunguje, k článkům v Alíkovinách jde zatím použít jen fotka, která už je vložena u některého staršího článku. Ale na tom, aby obrázky vkládat šly, a to nejen k Alíkovinám, se pracuje.

Alíkoviny

Ahoj, chci se zeptat k mým 2 článkům v angličtině. Nikde nemáte napsáno, že články v angličtině se psát nemůžou. Navíc jak vysvětlíte jak psát články v Aj, když nedáte ukázku a navíc si myslím, že to většinu lidí zajímá? Co s nima budete dělat?

ferda2009, 23. července
–MM– 24. července

Tvé články jsem zamítl já. Chápu, že sis s nimi dala práci, mrzí mě to, ale někde musí být hranice...

1) Nemůžeme povolit všechny možné jazyky, protože není v našich možnostech kontrolovat gramatickou správnost. Co kdyby někdo napsal článek třeba v japonštině? A pak by se ptal, proč tolerujeme jen češtinu, slovenštinu a angličtinu? Za kvalitu článků ručí správci Alíka, z nichž většina neumí dobře anglicky, nemohli by tedy objektivně posoudit, zda je článek správně napsaný.

2) Myslíš si, že to většinu lidí zajímá... možná jo, ale ta většina není dostatečně velká, aby obstála v konkurenci česky psaných článků. Text napsaný v češtině si skoro určitě přečte víc lidí, zejména na webu pro děti, kde jsou mladší čtenáři rádi, že už umí číst aspoň ve své mateřštině.

3) Jak vysvětlíme lidem, jak psát články v AJ? Většina dětí potřebuje anglicky psát úvahy a vyprávění (tedy slohové útvary, o nichž jsi psala) jen na hodinách angličtiny nebo na nějaké víceméně-školní soutěži... a jak na to se též dozví na hodině angličtiny. Před nějakou dobou vyšel v Alíkovinách článek o tom, jak se dorozumět na dovolené, s frázemi z různých řečí – to mi přijde mnohem praktičtější než tradiční slohová cvičení. Zajímavé by také bylo rozebrat, jak diskutovat v angličtině na internetu, to se na škole neučí. (Ale sám článek by měl být převážně česky, měl by to být skutečně spíš návod než jedna velká ukázka.)

4) Nikde nemáme napsáno, že články nemůžou být v angličtině... ale tuším, že někde je napsáno, že mají dodržovat český pravopis. Anglické věty nepoužívají platná česká slova, takže z ryze češtinářského pohledu je to obrovský chuchvalec chybných slov a hrubek :-)
Uznávám, že pravidla pro Alíkoviny nejsou úplně jasně napsaná, zdědili jsme je od předchozího vedení a ještě jsme se nedokopali k nějakému úklidu. Možná ti dáme nějaké kačky jako kompenzaci...

5) Já jako programátor angličtinu docela ovládám, takže jsem mrknul na tvé texty... a musím konstatovat: Sorry, ale neumíš ještě úplně perfektně anglicky. Přesněji řečeno umíš anglicky přiměřeně svému věku a vzdělání, mnoho gramatických pravidel ještě ani nemůžeš znát (pokud jsi nevyrůstala v anglicky hovořícím prostředí). Časem se nepochybně zlepšíš a když se pak zpětně ohlédneš na své vyprávění a na svoji úvahu, budeš možná ráda, že jsme ti je nevydali. Musel bych tvé texty před vydáním opravit, aby tě o rok či dva zkušenější angličtináři v diskusi pod článkem nesežrali :->

Pokud bys chtěla toto téma dále rozebírat, založ si prosím o něm nástěnku nebo mi napiš do pošty.

Alíkoviny

Ahoj,

nevím, jak se vkládá Alíkovina?

Poradíte mi prosím?

Děkuji

Dubai, 22. července
ALX75 23. července

Ahoj,
nový článek do Alíkovin vložíš tak, že si najdeš na titulní stránce Alíka Alíkoviny, a následně v pravém bočním rohu klikneš hned na první možný odkaz: Vložit nový článek. Nebo jednoduše klikni na následující odkaz: www.alik.cz/a/pridat.

Alíkoviny

když napíšu článek do Alíkovin tak kdy ten článek bude vořejný ? díky za odpověd

Táborník, 17. července
Pralinka2 17. července

Ahoj,
to je naprosto různé, může to být od jednoho dne až po několik týdnů. Záleží to na různých okolnostech, včetně toho, jak náročná je jeho úprava ke zveřejnění.


Položit nový dotaz

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Než se zeptáš, prohlédni si nejčastěji pokládané otázky.

Alíkovi kamarádi neodpovídají ihned, na odpověď si budeš muset počkat.

Pokud položíš otázku, která již byla v Poradně řešena, otázka nebude zodpovězena. Nejprve se raději podívej, zda už na podobný dotaz není odpověď.

Tvůj dotaz:

Pokládat dotazy mohou jen přihlášení uživatelé, kteří mají alespoň sto kaček (bodíků).

Pokud máš účet, , pokud ne, můžeš se zaregistrovat (pár dní ale potrvá, než si kačky naspoříš).