Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Obrázek
Ahojky Alíku! Prosím, Dnes jsem si přidala na vizitku 3 obrázky a ještě se mi na víze nezobrazily. Chci se zeptat jestli je to vpořádku nebo ne? A ještě mám otázku jestli jsou na zíze jen 3 obrázky nebo i více? Děkuju Ti -----------Muna
-----------MuN, 13. července 2008
Alík 18. července 2008
Ahoj. Obrázky se nezobrazují ihned. Musí je někdo zkontrolovat, zda tam není něco nevhodného. Je tedy možné, že někdy to bude i několik hodin trvat, dokonce jsou dny, kdy si i mí spolupracovníci potřebují odpočinout (třeba o víkendu) a tak se neobjeví obrázky na vizitkách hned. Ale na druhou stranu vím, že se všichni snaží jak jen to jde, abyste nemuseli dlouho čekat. Na každou vizitku je možné dát nejvíce tři obrázky. Větší množství obrázků by výrazně zpomalovalo chod serveru při tak velkém počtu uživatelů.
Alík

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Obrázek

dobrý den (ahoj)
uživatelka pk74 má na svém profilu obrázek:
Moji plyšový pejsci (je to plemeno pomeranian boo) hlídají maminčiny řízky na dovolené v Egyptě v Hurghádě
a
asi takhle vypadám
prosila sem ji aby to z profilu dala pryč (ty fotky)
napsala že to vymazala
já se podívala a pořád to tam má
ale pk74 tvrdí že ne
třeba to tam nevidí nebo já nevim

Nechci žalovat,
ale nejsou to její plyšový pejsci a pochybuji, že takhle vypadá.

Děkuji moc

paratko2323, 28. října
Pralinka2 29. října

Ahoj,
ano, je pravda, že dotyčná uživatelka má na vizitce obrázky, které jsou tvoje.
Ale oba ty tvoje obrázky byly při vložení označeny jako použitelné. U toho prvního jsi zaškrtla „Obrázek smí použít kdokoli z Alíka“, a u toho druhého dokonce „Volné dílo“. Tím jsi dala souhlas k tomu, aby obrázky mohl použít kdokoli z Alíka.
Trochu problém je v tom, že když někdo použije obrázek někoho jiného z Alíka, tak se mu ten obrázek zobrazí včetně textu, který k němu napsal původní autor, takže když někdo vloží obrázek s textem „To jsem já“ a zaškrtne, že obrázek může použít kdokoli z Alíka, tak na vizitce kohokoli jiného se ten obrázek rovněž zobrazí s textem „To jsem já“, a na té vizitce se ani nedá poznat, že ten obrázek je někoho jiného.
Jedna z možností, jak můžeš situaci řešit, je, že popisek k tomu druhému obrázku doplníš například svojí přezdívkou, a obdobně upravíš popisek k tomu prvnímu obrázku a doplníš tam svoji přezdívku. Tím by tvoje obrázky nadále mohl někdo použít, ale vždy by bylo patrné, že na obrázcích jsi ty a tvoji plyšoví pejsci.
No a nebo druhá možnost by byla si v nastavení obrázků opravit zaškrtnutí a zaškrtnout „Obrázek smím používat jen já“. Tím by nikdo další nemohl tyto tvoje obrázky použít. Ale nevím, zda by se tím obrázky odstranily i z vizitky uživatelky, na které již jsou.

Ale všeobecně by asi bylo vhodné, aby osobní obrázky s osobními popisky typu „to jsem já“ nebo „to je můj medvídek“ byly zaškrtávány jako že je smí použít jen jejich autor.

Obrázek

Ahoj,
chci se zeptat jestli nějakým způsobem lze přidat do článku obrázky. Píšu jeden článek a celkem by mi to pomohlo.

GreefMan, 4. října
Pralinka2 5. října

Ahoj,
uživatel prozatím přidat obrázek do článku nemůže. Pokud chce mít v článku další obrázky, může je uložit na Alíka a pak napsat do redakční rozpravy, které obrázky chce do článku vložit a případně do které části článku. Ale na tom, aby mohl vkládat obrázky přímo autor, se pracuje.

Obrázek

Ahoj ,
Smím se zeptat, jestli jde udělat, abych přepnula na to, aby obrázek byl jen můj a nesměl ho nikdo jiný používat? Nelíbí se mi, že pk74 má tento obrázek jako profilovou fotku. Mohli byste toto udělat v obrázku „piji svou domácí tříšť“, který mám na vizitce?

Předem moc děkuji. Šároušek

Šároušek, 17. září
Pralinka2 18. září

Ahoj,
při vkládání každého obrázku si uživatel může zvolit licenci, jakou obrázek má mít. Pokud jde o vlastní obrázek, je tam mimo jiné možnost „Obrázek smím používat jen já“ a „Obrázek smí používat kdokoliv z Alíka“. Když vkládáš nový obrázek, musíš si už při jeho vkládání rozmyslet, zda chceš, aby obrázek mohli používat i jiní uživatelé.
Licenci u dotyčného obrázku jsem ti změnil na „Obrázek smím používat jen já“, takže napříště by nikdo další neměl mít možnost tento obrázek použít. Ale vypadá to, že na profilové fotce uživatelky pk74 zůstal, tak se s ní budeš muset domluvit, aby si profilovou fotku změnila dobrovolně.
A příště si už při vkládání každého obrázku rozmysli, zda souhlasíš s tím, aby ho používali i ostatní.

Obrázek

Ahoj
Proč jste mi ne schválili obrázek Romance o Josefu Ladovi? Fotila jsem to z čítanky to se nesmí?

číča800, 16. září
Pralinka2 16. září

Ahoj,
u tohoto obrázku nebyl problém v tom, že je z čítanky, ale v tom, že ten text je položený na boku, takže se bez kroucení hlavy nedá číst.

Obrázek

Ahoj,
18. června v 15:56 jsem vložila do obrázků obrázek jménem To jsem já
ale pořád čeká na schválení.
Proč?

paratko2323, 24. srpna
–MM– 15. září

Ahoj,
už je schválený. Redakce si nebyla jistá, jak postupovat v případech, kdy obrázek pochází z nějakého generátoru. Mělo by platit to, co jsem psal v odpovědi www.alik.cz/p/251826.

Obrázek

Ahoj, mohu se zeptat, jak nahrát obrázek do webu?

MackenzieX_X, 12. srpna
–MM– 9. září

Ahoj,
nevím, proč ti na tento dotaz nikdo neodpověděl dříve.

Na všech místech, kde se vybírá obrázek, je i v tom výběru obrázků v menu možnost „Nahrát nový obrázek“.

Obrázek

Ahoj Alíku. Mám na tebe jeden dotaz. Zrovna jsem si chtěla změnit vizitku, konkrétně tu úvodní fotku. Četla jsem si pravidla ohledně licencí (nebo jak se to jmenuje, ale ty budeš vědět). A jak jsem si to přečetla, tak jsem si nebyla jistá v jedné věci. Na vytvoření té nové fotky do vizitky jsem si stáhla takovou aplikaci, kde jdou vytvářet různé nápisy na fotkách, nebo na pozadích které jsou v nabídce.

I když jsem si na to pozadí z nabídky dala vlastní nápis a vytvořila jsem to podle sebe, třeba to pozadí jsem nevytvořila já, a tak nevím jestli mám zaškrtnout, že jsem ten obrázek nakreslila/vyfotila já, nebo jestli je autor neznámý, protože nevím, kdo tu aplikaci dělal. V pravidlech je napsáno, že autorem je ten, kdo na obrázku "hraje hlavní roli" a tak nevím. Poraďte mi prosím.

Mataty8, 22. srpna
–MM– 24. srpna

Ahoj,
generátory obrázků jsou trochu taková šedá zóna, zejména pokud jsou chytřejší – existují už třeba aplikace, které umí převzít něčí umělecký styl kresby a použít ho na nějakou fotku, těžko pak říct, jestli je víc autorem ten, kdo fotku vyfotil, nebo ten, kdo vytvořil její styl kresby, protože na výsledku se oba podílejí velmi výrazně.

Obecně ale platí, že počítačový program nemůže být autorem. Lze i předpokládat, že aplikace, kterou jsi použila, má autorská práva k využívané grafice nějak ošetřená. Je velmi nepravděpodobné, že by ve své nabídce měli možnost „vytvořte si ukradený obrázek“. :-)
Kdyby v generátoru přeci jen používali kradené obrázky, autoři těch obrázků by požadovali odškodnění po nich a ne po lidech, kteří aplikaci používají.

Bral bych to tedy tak, že podklady v aplikaci jsou nějaké volně šiřitelné polotovary, které jsi ty (s menší výpomocí ;-)) využila k vlastní tvorbě... a výsledek je tedy spíš tvoje dílo, než dílo autorů aplikace. Můžeš tedy říct, že autorem jsi ty.

Obrázek

Ahoj, můžu se zeptat jak oddělám obrázek z vizitky? (myslím jak jsou obrázky tam dole)

Šároušek, 28. července
–MM– 30. července

Ahoj,
klikneš na to vybírací políčko a vlevo v menu vybereš „nastavit prázdno / nic“. Možná bych mohl dodělat nějaký odstraňovací křížek i přímo do toho políčka...

Obrázek

Ahoj,
chci se zeptat proč je můj obrázek Mario nelegální, vždyť jsem vyfotil obal na cédéčko? To je nelegální?

Best-Rebel, 25. dubna
–MM– 7. července

Ahoj,
promiň za pozdější odpověď. K tomu, aby ses mohl označit jako autor obrázku, musíš sehrát významnou roli při jeho vzniku. Viz www.alik.cz/a/pravidla-pro-legalni-vkladani-obrazku

Vyfocení obrázku, který vytvořil někdo jiný, z tebe podle našeho názoru nedělá autora – ten obal Maria není tvé dílo. Pokud vyplníš jako autora Nintendo, ideálně i s odkazem na nějaký web hry, obrázek ti schválíme.

Obrázek

Ahoj, nevíte někdo, jak na Alíka nahrát obrázek z počítače? Zapomněl jsem to, dík

EndorsedCord156, 7. června
–MM– 14. června

Měl jsi to zakázané v nastavení osobních údajů, což už jsi zjistil.
Přidal jsem tam hlášku, aby to bylo jasnější.

Obrázek

Ahoj,
Když vyfotím obrázek z knihy, časopisu, nebo něčeho podobného, jak se má při nahrávání na Alíka označit autor? Lze takovou „kopii“ považovat za své dílo? Na autora knihy nejde zadat odkaz, a bez něj se obrázek zamítne.
Jak se to tedy má udělat?

Alfa_Beta, 10. května
–MM– 14. května

Ahoj,
někdy není úplně jednoznačné, kdo je víc autor. Na podobnou zapeklitou otázku jsem odpovídal v diskusi www.alik.cz/a/pravidla-pro-legalni-vkladani-obrazku/diskuse.

Neplatí, že by se obrázek bez vyplněného odkazu vždy automaticky zamítal. Pokud je všeobecně známé, který autor se skrývá za jménem, které uvedeš, tak odkaz není nezbytný. U známých osobností ale nějaký odkaz většinou doplnit jde – žijící autoři mívají svůj web, nebo svůj profil na nějaké sociální síti, nežijící jsou popsaní na Wikipedii. Když si čtenář řekne „chci vědět o autorovi víc“, odkaz by ho měl nasměrovat. Nemusí to tedy nutně být odkaz na místo, odkud byl obrázek převzatý.

Obrázek

Ahoj poradno.
Co se stalo jakto že jsou mé tři nově přidané obrázky z Pixbaye nelegální? Zadala jsem špatně licenci? Nebo co se děje?

Ťapka2008, 13. května
–MM– 13. května

Zadala jsi špatně autora. Autorem nikdy není Pixabay, viz www.alik.cz/a/pravidla-pro-legalni-vkladani-obrazku. Na Pixabay je u každého obrázku napsáno, kdo ho tam nahrál, je tam odkaz na jeho profil.

Obrázek

Dobrý den, můžete udělat to, že když nahraji obrázek, tak abych nemusela zadávat jméno autora, prosím?

maggiesimspons, 28. dubna
–MM– 28. dubna

Ty bys chtěla sprostě okrádat autory obrázků a Alík ti to nedovolí? Jak smutné...

Přečti si článek www.alik.cz/a/pravidla-pro-legalni-vkladani-obrazku. Chceš-li páchat nějaké zločiny, nezatahuj do nich prosím Alíka.

Obrázek

Ahojky,

byla mi obnovena jedna z mých přezdívek ještě ze starého Alíka (Miaow), zjistila jsem ale, že nemám možnost nahrávat nové obrázky a pak si z nich vybírat, tudíž si nemůžu změnit profilový obrázek ani nahrát žádné svoje nové obrázky na vizitku. Prostě mi v sekci s obrázky chybí ta možnost „Nahrát nový obrázek“, mám tam jen možnosti „Tvoje sbírka“, „Od Alíka“ a „Od všech“, pod tím už je jen možnost „Nastavit výchozího smajlíka“. U téhle přezdívky, založené až po spuštění nové verze Alíka, tenhle problém nemám. Je možné, že u starších přezdívek to funguje jinak?

Nairaan, 18. dubna
–MM– 19. dubna

Ahoj,
pokud se podíváš do té možnosti „Tvoje sbírka“, měla bys tam mít napsaný důvod: „Přidávat vlastní obrázky můžeš až po nasbírání 100 kaček...“. Tvá stará přezdívka neměla žádné kačky. Až nasbíráš stovku, bude ti vložení vlastního obrázku umožněno.

Obrázek

Ahoj,
Jde odstranit obrázek z vizitky?
Předem děkuji za odpověď.

Dana395, 11. dubna
–MM– 11. dubna

Ahoj, jde. V rozbaleném vybírání obrázku je vlevo v menu možnost „Nastavit prázdno / nic“.

Obrázek

Ahojky, mám ještě dotaz. Jak dlouho trvá, než budou fotky schváleny? Četla jsem ve starších odpovědí, že nejdéle do druhého dne a já už je tam mám skoro týden a pořád čekají na schválení. Ptám se jen ze zvědavosti, nikam nespěchám. :-) Díky!

BakerStreet, 7. března
Pralinka2 8. března

Ahoj,
záleží na tom, jak je schválení fotky složité. Pokud se jedná o očividně vlastní fotku uživatele, je schválení rychlé. Ale pokud jde o fotku odněkud převzatou a není zřejmé, odkud a zda tato fotka má licenci povolující použití, je posouzení delší a v případě nedostatku času schvalovatel schválení takové fotky o pár dní odloží. No a taky se může stát, že prostě nikdo ze schvalovatelů třeba některý den nemá čas, Alík nemá žádné zaměstnance v nepřetržitém provozu, kteří by neustále sledovali, zda někdo nevložil fotku.

Obrázek

Ahoj, když si chci dát na vizitku nějaký obrázek třeba z Pixabay, tak jak se to dělá? Mám tam dát, že je autor neznámý, a když tam napíšu autora, tak to nepovolíte. Jak se to teda dělá, že si chci dát obrázek z Pixabay, když neznám odkaz?

Julča05, 22. února
–MM– 22. února

Jak můžeš vzít obrázek z Pixabay a nemít odkaz? To mi nedává smysl. Každý obrázek na Pixabay má nějakou svoji stránku.

Pokud jde obrázek najít na milionu stránek a ty jako autora uvedeš nějaké slovo, tak to toho autora vlastně nijak neidentifikuje.

Obrázek

Ahoj, Alíku.Jak se dává profilová fotka?Ještě jsem na to nepřišla

jughead1, 19. ledna
–MM– 22. ledna

Zajdi do Nastavení, podpoložka Osobní údaje... tam je kolonka „Profilový obrázek“.

Obrázek

Už nevím kde ty obrázky vzít! Když zadám autora i odkaz, nepovolíte to! Vůbec nechápu... tak už opravdu nevím, co tam psát! Píšu autora i odkaz, tak tam má být ještě něco dalšího?

barca-musilova, 16. ledna
–MM– 16. ledna

Pokud napíšeš, že je autorkou fotky Emmy Watson nějaká jiná uživatelka na Alíkovi, tak to zjevně není pravda... ona jí nevyfotila, takže není autorkou. (Sama u té své kopie fotky zadala, že autor je neznámý.)

Pokud si fotku Emmy Watson zobrazíš na monitoru a vyfotíš si monitor, tak to z tebe také nedělá autorku. To je stejné, jako kdyby sis zašla do muzea vyfotit obraz Mony Lisy a pak bys tu fotku zkoušela jako své umělecké dílo prodat jinému muzeu.

Nevím, proč je tak těžké to pochopit. Vypadá to, že se snažíš úplně zbytečně očůrat systém. Pokud autora neznáš, proč při vkládání fotky pravdivě nepřiznáš, že je autor neznámý?

Obrázek

Ahoj, můj dotaz se opět týká profilových obrázků... Už vím, že jsem zde psala několikrát, s obrázkami jste mi tvrdili že to nejde. Pokud si uložím obrázek volně z internetu a zaškrtnu, že jsem autorkou já, tak je nelegální. Což nechápu proč jste mé kamarádce povolili obrázek a vůbec tam nezadávala nějakého autora. Zdá se mi to nespravedlivé! Obrázek z Pixabay ani Wikipedie to nepovolíte, tak by mě zajímalo, proč některým obrázek povolíte i bez toho, aniž by tam byl napsán autor!
Děkuji za odpověď, ze které se doufám dozvím, jak to je s těmi obrázky.

barca-musilova, 10. ledna
–MM– 12. ledna

Uživatel, který vkládá nový obrázek, může zadat, že autor je neznámý a že nezná licenci obrázku. V takovém případě má velmi omezené, kde jde obrázek na Alíkovi používat – může ho použít jako profilový obrázek (ale kdykoliv se může stát, že o něj přijde), nemůže si ho dát na vizitku, do článku v Alíkovinách atd.

Základním zásadou je nelhat o autorství. Za kradení obrázků budou časem i kačkové pokuty. Nespravedlivé by bylo předstírat, že všechno patří všem a že stáhnout si odkudkoliv jakýkoliv obrázek a prohlásit se za jeho autora je v pořádku.

Může se někdy stát, že správci schválí i ukradený obrázek, pokud nepřijdou na to, že je ukradený. Ale dnes už existuje spousta vyhledávačů, do kterých jde nahrát obrázek a ony najdou, kde všude byl na internetu použitý... takže když někde vyhledávačem najdeš cizí obrázek, nahraješ ho do Alíka a řekneš, že jsi jeho autorkou, tentýž vyhledávač tě může usvědčit z krádeže.

Obrázky z Pixabay a Wikipedie mají většinou licence, které povolují šíření. Což ovšem neznamená, že povolují, aby se kdokoliv kdykoliv označil za jejich autora... znamená to jen, že je legální je kopírovat.

Obrázek

Ahoj, když si chci dát na vizitku nějaký obrázek,tak se mi tam objeví, že to je nelegální. Přitom ten obrázek je normální. Proč je to nelegální? To ty obrázky musíme mít jenom z wikipedie a pixabay? Já to totiž ani z jednoho nemám, tak proto je to nelegální?

Julča05, 8. ledna
Pralinka2 8. ledna

Ahoj,
obrázek můžeš použít i z jiných zdrojů, pokud u toho obrázku je povoleno volné šíření nebo použití. Ale není v pořádku u takového obrázku označit, že jsi ho sama nakreslila nebo vyfotografovala.

Obrázek

Už jsem psala... A u obrázku se mi opět objevilo nelegální, nechápu, proč jiní obrázek mohou mít jaký chtějí a já ne... :( píšete, že si můžeme obrázky uložit z Pixbay nebo Wikipedie, ale ani jedno jste mi nepovolily... Několik ostatních má i z jiných stránek stažené obrázky...

barca-musilova, 3. ledna
–MM– 3. ledna

Ostatní na rozdíl od tebe neprohlašují, že stažený obrázek sami nakreslili nebo vyfotili. Musíš uvést jméno autora a odkaz na něj.

Do názvu obrázku prosím „pixbay“ nepiš, do kolonky pro název patří skutečně název (podle kterého půjde časem i vyhledávat). Mimochodem, ta fotobanka se navíc jmenuje Pixabay, ne Pixbay.

Obrázek

Proč je na mém obrázku pendolína a u posunovacího vlaku nelegání?

levhart2009, 3. ledna
Pralinka2 3. ledna

Ahoj,
protože u obou obrázků jsi uvedl, že jsi je sám nakreslil či vyfotografoval, ale všechny dostupné údaje nasvědčují tomu, že jde o obrázky stažené z internetu.

Obrázek

Chtěla jsem se zeptat na profilové obrázky...
Když si chci dát např. nějakého hrdinu z pohádky apod., tak proč se mi tam objeví, že je to nelegální? Když někteří jiní na Alíku mají ty obrázky... a proč mně to nejde?

barca-musilova, 2. ledna
–MM– 2. ledna

Pokud prohlásíš, že jsi autorkou obrázku, který jsi zjevně nevytvořila, tak to někdo ze správců zamítne, protože je to trestný čin a nechtějí, aby byl Alík spolupachatelem.

Pokud uvedeš skutečného autora, předpokládáme, že s ním máš domluvené, že jeho obrázek používat můžeš... je to už tvoje odpovědnost.

Tipnul bych si, že dokud patřil Alík Mafře, nikdo autorská práva k obrázkům moc neřešil. Ale Mafra v kupní smlouvě prohlásila, že všechny obrázky na Alíkovi smíme nadále používat, takže to snad také měla se všemi dotčenými autory poctivě domluvené ;-)

Obrázek

Ahoj, chci si vlozit nový obrazek na vizitku a pise to ceka se na schvaleni. A to znamena ze se na moji vizitku musi kouknout spravce a schvalit to?

Best-Rebel, 31. prosince 2017
Pralinka2 31. prosince 2017

Ano, na každý obrázek se musí podívat správce a schválit ho, což je možné jen v případě, že za prvé není nevhodný a za druhé že není kradený, tedy že uživatel nevydává nějaký cizí obrázek za svůj.
A tvůj obrázek už je schválený.


Položit nový dotaz

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Než se zeptáš, prohlédni si nejčastěji pokládané otázky.

Alíkovi kamarádi neodpovídají ihned, na odpověď si budeš muset počkat.

Pokud položíš otázku, která již byla v Poradně řešena, otázka nebude zodpovězena. Nejprve se raději podívej, zda už na podobný dotaz není odpověď.

Tvůj dotaz:

Pokládat dotazy mohou jen přihlášení uživatelé, kteří mají alespoň sto kaček.

Pokud máš účet, , pokud ne, můžeš se zaregistrovat (pár dní ale potrvá, než si kačky naspoříš).