Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

  Alík - nová podoba

  dájí se použít na vizitky html kody?

  helíík, 2. srpna 2008

  Ahoj.

  Na nové podobě Alíka se HTML kódy používat nedají.
  Na vizitce je použit jiný způsob úpravy textu, umožňující i bez znalosti HTML používat například tučný text, kurzívu, podtržené písmo, odkazy, seznamy (výčty), nadpisy, horní a dolní index a některé barvy písma. Což jsou asi tak hlavní věci, které umožňují upravit text bez nebezpečí narušení celé stránky.

  Na nástěnkách a v poště se zatím tyto úpravy použít nedají, ale pracuje se na tom, aby tam nějaké úpravy textu taky šly dělat.

  Kdo je opravdu dobrým znalcem HTML a chce se nějak tvůrčím způsobem prezentovat, může si například udělat svoji vlastní internetovou stránku a na vizitku si umístit třeba odkaz, odkazy na vizitce, jak jsem již uvedl, dělat jdou.

  Pralinka2

  Na otázky odpovídají

  Alík, správci Alíka a Alíkův ředitel/programátor –MM–.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

  Alík - nová podoba

  Ahoj Alíku, tak se mi Alík líbí, Jindra.

  Ahoj Jindro, díky za pochvalu, Alík. ;-)

  Alík - nová podoba

  Redesing alik.cz prosim web vyzera velmi staro.
  viac otazok: mailto:macka@svk.jp

  Ahoj,
  slovo „redesign“ se správně píše s „gn“. Pokud vím, tak na Slovensku si anglické výrazy mnohem ochotněji poslovenšťujete, ne? Takže můžeš psát rovnou redizajn a nikoho tím nepohoršíš. ;-)
  Zajímavé je, že třeba ve Španělsku jdou ještě dál – pokud mají zkratku z anglických slov, tak si ji přeloží do španělštiny a z těch španělských slov poskládají novou španělskou zkratku. Takže neznají nemoc AIDS, znají jen SIDA, nejsou členem NATO, ale OTAN, místo USB konektorů si připojují BUS…

  Ale abych odpovídal alespoň trochu k tématu, nemyslím si, že je vzhled webu nějak zvlášť důležitý. Už jsem si na toto téma před třemi roky povídal s Aristotelem. Když se podívám na nejnavštěvovanější weby na světě, tak graficky nijak neoslňují, takhle mohly klidně vypadat i v roce 1999, kdyby tehdy existovaly. Na uživatele nemá vzhled webu zase tak zásadní význam, jak by grafičtí výtvarníci doufali…

  Dojem stáří tady nejspíš nevyvolává grafický styl, ale to, že už je současný vzhled trošku okoukaný. Alík má v tomto ohledu výhodu, že se mu generačně obměňují uživatelé, takže je tu málokdo, kdo by si mohl říct „fuj, třináct let stará grafika!“, protože tu je málokdo takhle dlouho. :->

  Když už tu někdo trošku déle je, tak si na současný vzhled zvykne a hrozí, že by ho změna naštvala. Nejsem vůbec příznivcem radikálních redesignů. Když nějaký umělec začne válku s uživateli tím, že řekne „teď se vám bude líbit tohle, protože se to tak líbí mně“, tak to dopadne většinou špatně a smutně… ostatně i Alík tohle udělal před těmi třinácti lety a způsobil si (nejen) tím historicky největší propad návštěvnosti. Jsem zastáncem drobných změn a plynulejších cestiček k lepšímu stavu… bez vnucování. Návštěvník webu je pro mě při vývoji partner, ne překážka.

  Chystám v brzké době nějaké drobné změny v hlavičce webu (snížím ji) a použitelnější vzhled v mobilech. To jsou asi nejradikálnější redesigny, které jsem ochotný provádět. ;-)

  Alík - nová podoba

  Budou nějaké aktulizace na Alíku v blízké době?

  Budou. Průběžně se děje spousta úprav, které běžní uživatelé moc nevidí. Změny nasazujeme několikrát týdně.

  Momentálně se vrtáme trošku v soutěžích, dáváme jim nějaký lepší řád, aby nám jejich pořádání nezabíralo tak moc času. Díky chystaným úpravám získáte přístup k archivu svých soutěžních účastí, což asi není nic úžasného, ale my díky těmto změnám získáme lepší přehled pro sponzory (kolik % správně odpovědělo apod.). Také je od tohoto víkendu částečně zautomatizovaná akce Alík větří, kdo si šetří.

  Po soutěžích předěláme přihlašovací tabulku, aby byla na samostatné stránce. Následně začneme konečně řešit nějaké příjemnější zobrazování webu v mobilech.

  Někdy mezi tím snad možná dokončím novou Šibenici. Mohl bych asi také zpřístupnit další nastavení nástěnek více lidem, ale s tím bych chtěl počkat na dokončení AZJ, na kterém se pracuje. Také bych mohl dodělat převleky, které už mám trošku rozpracované, ale bojím se, že pokud je zavedu dřív do nástěnek než do klubovny, tak tím přizabiju klubovnu ještě víc, než už je. :-D

  Jinak plánů je spousta. Času málo. :-(

  Alík - nová podoba

  V jakém jazyce jsou naprogramované tyto stránky?

  V ASP.NET, přesněji v C#.
  Předchozí verze (od Mafry) byla v ASP, přesněji ve VBScriptu.
  A úplně první verze (od Silcomu) byla v PHP.

  Ani jeden z těch jazyků moc neumím, ale Alíkovi o tom neříkejte. ;-)

  Teď se nám povedlo najít chybu, která citelně zpomalovala všechny stránky. Ani jsem netušil, jak rychle může server odpovídat... 8-D

  Alík - nová podoba

  Zdá se mi to, nebo se Alík pohybuje? Je to strašně moc hezké

  Ahoj, opravdu se občas pohybuje. Děkujeme za uznání, také se nám líbí.

  Alík - nová podoba

  Ahoj, je pravda, že na Alíkovi bude takové vylepšení? Jako že tady bude deník atd..

  Ahoj,
  v současné době je několik věcí, které na Alíkovi ještě nefungují a budou postupně dodělány nebo obnoveny. Deníček by měl být jednou z nich. Přesnější informace by podali přímo zvěrolékaři.

  Alík - nová podoba

  Ahoj Alíku,všimla jsem si,že u přezdívky je teď nějaká tečka.Mám o ní několik otázek:

  1. K čemu slouží
  2. Proč je u někoho růžová a u někoho zelená
  3. Já bych chtěla tu růžovou
  Prosím,odpověz brzy
  Děkuji moc
  VeverkaČiperka123, 20. srpna 2017

  Ahoj,
  tu růžovou tečku tam máš většinu času, ale přitom ji u své přezdívky nikdy neuvidíš. Protože zelená tečka znamená, že uživatel je online, tedy připojen na Alíka, a růžová znamená, že uživatel není připojen na Alíka. Takže tam skoro pořád máš růžovou, ale jakmile se přihlásíš, měla by se tam objevit zelená.

  Alík - nová podoba

  Dobrý den, kdy bude dokončena rekonstrukce webu? Předem moc děkuji za odpověď.

  Pozor, tato odpověď už trošku zastarala!

  To je dost nekonkrétní otázka. Už jsem tady dřív odpovídal v tom smyslu, že žádný okamžik, kdy řekneme „tak, teď je to hotové, jdeme od toho“ patrně nenastane.

  Nahrávání obrázků by mělo být hotové v září.
  Pak budeme znovuoživovat deníček.
  Potom přijdou na řadu nové vizitky, zlepšení nástěnek a předělání klubovny.
  A napříč těmito velkými změnami se potáhnou i menší změny, jako je výroba mobilního vzhledu, nová titulní strana...

  Přesný časový horizont změn říct nedokážu. Nechci nic slibovat, pevný termín by mi nahlodával nadšení :-)

  Alík - nová podoba

  Ahoj,
  v alíkovinách dřív bylo vyhledávání podle kategorií. Mně se líbil jeden recept, který jsem si bohužel neopsal, a chtěl jsem si ho znovu najít, ale teď už tam nevidím vyhledávání podle kategorií na místě, kde dřív bylo. Je někde jinde? A dá se v alíkovinách vyhledávat?

  Ahoj,
  vyhledávání v Alíkovinách ani členění na příslušné kategorie na novém Alíkovi zatím k dispozici není. Nicméně pracuje se na tom, aby později byly obě věci doplněny. Děkujeme za trpělivost.
  Nyní si můžeš zkusit vzpomenout, o jaký recept asi šlo, a hlavně, kdy přibližně mohl být tehdy vydán. Následně můžeš zkusit listovat Alíkovinami ručně, to možné je.

  Alík - nová podoba

  Ahoj Alíku, nemůžu nikde najít políčko na vyhledávání, v poradnách ani na celém webu. Je to chyba, nebo jsem něco přehlédla? Díky moc :)

  Ahoj,
  vyhledávání v poradnách nebo v Alíkovinách (či jinde) zatím na novém Alíkovi nefunguje, nicméně pracuje se na tom, aby to co nejdříve možné bylo. Děkujeme za trpělivost.
  Vyhledávání kamarádů přes Klubovna>Seznam kamarádů už ale funguje: www.alik.cz/u. Pokud je i tak s něčím problém, zkus mi poslat upřesnění prostřednictvím alíkovské pošty. O vyhledávání si také můžeš přečíst ve článku v Alíkovinách: www.alik.cz/a/zlevnili-jsme-darky-ozivili-stare-ucty-a-doplnili-par-her

  Alík - nová podoba

  Můžu se zeptat. Vím že se teť dočasně bodíky za články nepřidělují, ale kdy by to tam mohlo být hotové? A vůbec celý Alík?

  TheQueen, 14. června 2017

  Odměňování už víceméně hotové je, nyní ho správci testují.

  Co se týče zbytku Alíka, neexistuje žádný přesný konečný stav, kterého bychom chtěli dosáhnout. Jinými slovy: budeme-li na to mít čas, nepřestaneme Alíka vylepšovat nikdy :-)

  Stoprocentní funkčnost zbytku věcí, které fungovaly na starém Alíkovi a na novém zatím chybí, bychom chtěli doprogramovat během léta.

  Alík - nová podoba

  Ahoj, chtěl bych se zeptat na dvě věci.

  1. Neuvažuje se o funkci editovaní příspěvků v nástěnkách a klubovně? Když napíšu příspěvek chybně, nebo tam něco zapomenu napsat, tak by se to hodilo.

  2. Bude existovat funkce vytvářet kvízy? Když sou kvízy při Alíkovinách, a Alíkoviny se dají vytvářet, proč by se nemohli vytvářet kvízy?
  Díky za odpověd.

  1. U nástěnek s tím počítáme. Momentálně je editace příspěvku trochu nepohodlná, tak ji mají dostupnou jen správci, ale v budoucnu bude mít kdokoliv právo změnit i vlastní příspěvek... po nějakou dobu od odeslání. Také si půjde zobrazit náhled před odesláním, což by mělo pomoct s odhalením chyby před odesláním. U příspěvků v klubovně s dodatečnou editací v tuto chvíli nepočítáme.

  2. Bude. Přesněji řečeno nejspíš půjde kvíz vložit kamkoliv dovnitř do Alíkoviny (a nejen tam), bude na to asi nějaký speciální zápis.

  Alík - nová podoba

  Zdravím, chtěl jsem se zeptat, jestli bude mít Alík i mobilní verzi. Předem děkuju za odpověď :)

  Bude.

  Postupně čistíme jednotlivé sekce od starých stylů, které optimalizaci pro mobily bránily. Jediná část, která patrně zůstane nemobilní, budou vizitky, protože upravovat desítky uživatelsky vyrobených stylů není v našich silách. Časem pak zavedeme nový formát vizitek, vstřícnější ke všem velikostem displejů.

  Alík - nová podoba

  Dobrý den, chci do své ikonky dát jiný obrázek místo toho smajlíka, co je u všech, co nemají žádnou vlastní ikonku, konkrétně bych si tam chtěl dát velký státní znak
  České republiky, ale úprava ikonky není jaksi v nabídce.Je to asi těmi velkými změnami tady na Alíkovi, že?

  Ahoj,
  ano - je to těmi změnami, tato funkce ještě není dostupná, později však bude. Děkujeme za trpělivost.

  Alík - nová podoba

  Ahoj Alíku, je možné, že má katalog dárků jiný odkaz, nebo jste ho úplně zrušili? Po kliknutí na odkaz se nic neukáže.

  Ahoj,
  umístění odkazu pro Katalog dárků je stále stejné - nachází se v dolní části stránky, konkrétně mezi Pravidly chování a Hravým učením. Pouze se změnil název - již to není „Katalog dárků“, ale „Alíkovy dárky“. Některé věci tam nyní ještě nejsou dodělané, ale v nejbližší době očekáváme jejich dokončení. Pokud si tedy chceš nyní už něco objednat, zkus ještě nějakou dobu vydržet.
  Pokud se Ti Katalog dárků nezobrazil v danou dobu, možná se jednalo o nějakou chybu, nebo jsi hledala někde jinde na Alíkovi. Napiš tedy případně ještě upřesnění do poradny nebo mně do alíkovské pošty. Přímý odkaz na Katalog dárků - Alíkovy dárky: www.alik.cz/s/darky