Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Mráček
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Alík

  dobrý den je mi 11 a ve dva nácti už se sem nesmí proč to tak je a skutečně sem už za rok nesmím prosím odpovězte hned Ašta

  Ahoj,
  to, že je Alík určen přednostně pro děti od 4 do 12 let, rozhodně neznamená, že starší by na Alíka nesměli. Jen to znamená, že se na Alíkovi nesmějí probírat témata, která by děti od 4 do 12 let mohla obtěžovat nebo ohrožovat.
  Pralinka2

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší Alíkova poradna, v této poradně mažeme.

  Ahoj ultrone01,
  musím se přiznat, že z mého pohledu také skoro všichni příslušníci druhu homo sapiens vypadají stejně. Hrochům se pletou lidi, takže je do jisté míry omluvitelné, že z pohledu lidského trpí stejnou identifikační nejednoznačností všichni hroši. Vypadáme sice podobně, ale mohu tě ujistit, že rozhodně nejsme jeden hroch!

  Znám třeba hrocha z jedné místní zoologické zahrady, který je dost vybíravý a jmenuje se tuším Josef, a kdyby sis ho spletl se mnou a oslovil ho mým jménem, nejspíš by to bral jako hrubou urážku. :-E
  Mohl by tě ukousnout a vyplivnout! :-c

  Takže na to pozor!
  Podobný dotaz mi občas někteří lidé skoro stejní jako ty píšou i v poště. Nyní jim můžu odpovídat odkazem na tento dotaz. ok

  Alík

  Alíkovy rozvrhy hodin

  Ahoj Alíku, správci a všichni co odpovídáte,
  nejdříve bych vám všem chtěla poděkovat za všechno, co pro nás všechny děláte, jak ve svém volném čase pomáháte ostatním a jste na všechny pořád moc milí a hodní. Jste opravdu skvělí :-)
  Teď však k tomu, proč vlastně píšu ... Trošku jsem tady projížděla nástěnky a našla jsem v jedné z nich odkaz na tento rozvrh hodin. Chtěla bych se zeptat, jestli se neuvažuje o obnovení tvorby rozvrhů. Myslím, že by to hodně uživatelů Alíka ocenilo. Moc děkuji za odpověď.
  Mějte se krásně!

  Díky za tip, zkusíme to formou soutěže. ;-)

  Takto vypadaly historické rozvrhy:

  © Alík

  Alíkův rozvrh hodin pro školní rok 2012- 2013, © Alík

  Alíkův rozvrh hodin pro školní rok 2013/ 2014, © Alík

  Alíkův celodenní rozvrh ke stažení na www.Alik.cz, © Alík

  V posledních letech už byly trochu odfláknuté. :-|
  Tak snad teď vznikne díky soutěži něco pěkného. O:-)

  Alík

  Ahoj Alíku,
  přeji vše nejlepší.
  Chci se zeptat jak mám psát barevně. Nevím, jestli je tam na to nějaká ikona nebo tak. (Na Alíka chodím na mobilu.)

  Díky moc.

  Ahoj,
  jedná se o nový AZJ (Alíkův značkovací jazyk). Žádná ikona na to není, ale jsou na to příkazy. Zkus si prostudovat tuto stránku.

  Ale jestli ti jde jen o barevné písmo a nechce se ti to číst celé, tak barvičky se dělají tak, že nejprve napíšeš do závorky, jakou barvou to má být (třeba červeně, žlutě, modře, zeleně, ... a nebo taky duhově).;-)

  Jakmile závorku ukončíš, tak píšeš text, který se po odeslání příspěvku obarví. Neuvidíš ho barevně hned, ale jakmile bude příspěvek viditelný v nástěnce (nebo kdekoli jinde, kde to funguje), tak už se barvičky objeví.

  Pokud chceš barevný text ukončit, aby pokračoval zase jako běžný černý text, tak napíšeš v závorce slovo obyčejně (nebo normálně). Případně to automaticky ukončí i odřádkování nebo nový odstavec.

  Jen tak mimochodem, chceš-li to někde jen tak zkusit, tak můžeš navštívit zkušební nástěnku.

  Alík

  Jak funguje hroší tlačítko?

  Ahoj,

  podle čeho se prosím hroší tlačítko rozhoduje, kam uživatele zavede?

  Děkuji

  Ahoj panglaqu,
  je to moc velká věda! Sám si zdaleka nejsem jist, zda je v mých možnostech a silách mému tlačítku bezchybně porozumět. Správci Alíka mají zajisté výstižnější představu, do jakých končin může tlačítko zamířit, neb je seznam cílů v jejich pravomoci, ale pokusím se popsat, jak to vnímám já ze svého hrošího perspektivy…

  Představme si devatenáct hracích kostek, klasických ze hry Člověče, nezlob se, kterými se hází proti osmi figurkám ze hry Člověče, nezlob se. Na každé šestistěnné kostce je dvacet jedna puntíků, protože jedna plus dva plus tři plus čtyři atd. plus šest je dvacet jedna – je to zatím jasné? Jinými slovy je každá hrací kostka vlastně jako tři sedmitečné berušky. Těch kostek máme pořád všech devatenáct, protože je vrháme v ideálním prostředí, v němž se nevyskytují vysavače, ani jiné hladové spotřebiče, které by hrací kostky mohly během hodů pozřít. Jestli mě neklamou mé aritmetické dovednosti, máme dohromady padesát sedm berušek vržených proti osmi rozličně zbarveným figurkám, které vyjadřují různé politické směry i rychlosti. Figurky umístíme do trouby a pečeme na 90°, dokud se viditelně nepřestanou zlobit. Zatímco padesát jedna berušek (to jest necelých 90 procent) hladově kouká na své čím dál pravoúhlejší protivníky, dalších pět berušek škrábe mrkev a jedna škrábe los. No a ten los pak rozhoduje, kam povede tlačítko…

  Alík

  Hroší tlačítko zůstalo i po soutěži?

  Ahoj Alíku a spol.,
  jak to, že je na hlavní stránce pořád hroší tlačítko, když se hledalo do konce dubna?
  2i.cz/i/qs543
  PAAJAaALIIK

  Ahoj PAAJAaALIIKu a spol.!

  Jsme si společně s kamarádem Alíkem plně vědomí, že již zcela skončil buben (ptal jsem se ho a tuto informaci mi potvrdil, i on důvěřuje kalendářům, že už vskutku nastal nový měsíc), ale kýžené tlačítko na titulní stránce webu Alík.cz zůstane přítomno patrně navždy. Věz, že zdejší vellinokoční soutěž byla pouze přívětivým prostředkem k tomu, aby se nová funkcionalita veřejně představila široširým zrakům veřejnosti. Zajisté jsi během soutěže četla popis, který se k testovacímu provozu tlačítka vázal v tajné sekci Alíka.

  Mé tlačítko je tlačítkem pro…
  … všechny, kdo ztrápení nudou netuší, kam se vydat a co si přečíst. >X<-
  … všechny, kdo překypují zvědavostí, co je zde zajímavého či zábavného. O=
  … všechny, kdo rádi odhalují rozličná malá tajemství. ;-)
  … úplně všechny ostatní. :-3:-D

  Můžeme vésti debaty o tom, jestli je Alík díky tomuto tlačítku lpeší nebo hroší, ale tlačítko bude k našemu závěru bezpochyby indiferentní. $>

  Alík

  Ahoj,

  našel jsem tři typy errorů je tvaru alik.cz/NĚCO:

  1. b, y, e, f, g, i, j, k, q, t - dole se zobrazí travička
  2. m, z - také s travičkou, ale trochu „zdrclejší“, užší
  3. none, fake, oops - bez travičky

  Upravil jsem chybové stránky, aby byly konzistentnější. ;-)
  Už si toho na nástěnkách všiml Matisek.

  K adresám s písmenkem /m se pojí historie, že bylo původně zamýšlené jako zkratka pro „moje“, pro jakousi pseudosekci, kde jsou jen věci pro přihlášené uživatele. Pošta byla původně na /m/posta, úprava vizitky na /m/vizitka a tak podobně. Postupně jsme ale dospěli k závěru, že by nebyl dobrý nápad nasoukat značnou část Alíka do jedné neviditelné sekce, která by byla směsí všeho. Pošta dostala vlastní sekci /@ a všechno ostatní se přesunulo na lépe pasující místa.

  Na adresách s písmenkem /z chtěl HelPik vytvářet tuším nějaký systém na zájmové kroužky. Nic hotového ale nakonec nezveřejnil, zůstala tam jen podmínka, která způsobila, že se místo běžného nic vrátilo zdrclejší nic. :-D

  Alík

  Ahoj Alíku,
  asi už jsem s tím sloučením účtů otravná, ale mám pár otázek:
  Jaké bude stáří účtů?
  Jaké bude jméno?
  Jaká bude vizitka?

  Ahoj,
  vezmu to postupně...

  1. Staří účtu (doba, kterou kamarádíš s Alíkem) se bere podle účtu, na kterém s ním kamarádíš déle. Pokud tedy spojíš třeba účet, který kamarádí s Alíkem 2 roky, s účtem, který 5 let, tak bude výsledný účet kamarádit s Alíkem 5 let.
  2. Jméno... myslíš přezdívku? To záleží na tobě. Při spojení určuješ, jakou přezdívku má mít výsledný účet.
  3. Vizitka bude ta, kterou měla přezdívka, do které spojuješ.
  Alík

  Ahoj,

  proč mi prosím nejdou v Alíkovinách hledat všechny srazy Alíka? Vyjede mi jen jediná stránka se srazy převážně z roku 2009. ;-(

  Děkuji

  Ahoj,
  když byl Alík ještě pod Mafrou, tak byly posledních pár let srazy Alíka úplně zakázané. Mohly se pořádat akorát srazy uživatelů Alíka, ale nesměly o tom vycházet články, protože to nic oficiálního přímo s Alíkem nebylo.

  Cosi jako takovou náhrada za články ze srazů, které byly do roku 2008, můžeš najít v nástěnkách (www.alik.cz/n/zpravodajstvi-z-alikovskych-srazu). Ovšem přímo články v Alíkovinách z té doby prostě nejsou...

  Alík

  Ahoj Alíku,
  zde www.alik.cz/o/moznosti-spoluprace je napsáno, že Alík je 19 let a už je to 20. Jen mě napadlo, že by se to mělo opravit.

  Ahoj,
  v tuto chvíli to chyba není, neboť Alík jako takový nevznikl 1. ledna, ale až 1. června, konkrétně v roce 2000 - na Den dětí. Znamená to tedy, že dvacetiny oslaví až 1. června 2020. Podrobnosti naposled vyšly v článku v Alíkovinách zde: www.alik.cz/a/alik-slavi-19-narozeniny-zlevni-darky-a-hleda-dalsi-kamarady.

  Alík

  Bude mít někdy Alík sraz v Hradci Králové?
  Nechce se mi kvůli tomu jezdit někam daleko (třeba do Prahy atd.)

  Ahoj,
  srazy se konají na různých místech, právě proto, aby se tam mohli dostat i uživatelé, kteří bydlí na různých místech. Ale taky záleží na tom, zda se v tom místě najde někdo, kdo by byl ochotný sraz uspořádat, a zda se v okolí najde dost lidí, kteří by o účast na takovém srazu měli zájem. Samozřejmě nemá smysl dělat sraz v místě, kde by se pak sešli dva lidi.
  V Hradci Králové už se několik srazů konalo a je možné, že se tam někdy zase konat bude.

  Alík

  Ahoj, vím že to bude znít jako strašná blbost, ale spolužáci mi říkalali že prý alík patří Andreji Babišovi. Prý to četli v poradně. Je to pravda?

  Ahoj,
  tvoji spolužáci nemají úplně aktuální informace.
  Ano, Alík patřil Andreji Babišovi, ale jen od června 2013 do prosince 2016.
  Alík byl v roce 2000 založen opavskou firmou Silcom Multimedia. Ta ho v roce 2006 prodala pražské firmě Mafra. V červnu 2013 Andrej Babiš koupil firmu Mafra, i s Alíkem, a tím se stal i vlastníkem Alíka.
  Avšak koncem roku 2016 se Mafra rozhodla se Alíka zbavit; napřed ho chtěla zrušit úplně, ale pak ho začátkem roku 2017 prodala skupině soukromých osob. Tím se Alík dostal z vlastnictví Andreje Babiše.
  V současné době tedy Alík Andreji Babišovi nepatří.

  Alík

  Proč Alík na Alíkovi ta často není?
  Amee

  Ahoj,
  to je zapeklitá otázka. :->
  Web Alík na mně psovi Alíkovi není, protože jsem pes a nikoliv počítač. :-D

  Ale pokud byla otázka myšlena opačně... já na svůj web obvykle jednou denně nakouknu. Jestli někdo neprovokuje v poradně, jestli mají odpovídající přidělené dotazy, občas odpovím na nějaké dopisy (chodí mi jich mraky!) a tak podobně. Také řeším různé e-maily, musím domlouvat všechny soutěže a jiné potenciální spolupráce. Na jednoho psa je té práce docela dost. Občas přemýšlím, že si najdu nějaké pomocníky, abych nebyl tolik zavalený...

  Na druhou stranu je v současném stavu takové hezky vzácnější a zajímavější, když přijdu mezi vás do klubovny nebo na nástěnky. A to je pěkné, ne? Kdybych tam byl všude a furt, tak bych se brzo okoukal. :-D

  Alík

  Alík

  Ahoj.
  Vedle seznamu Alíkových kamarádů je velká černá díra! Nevíte co to je?

  8-o :-c
  Kde se tam dole vzala? 8-o

  Alík o ní nic neví... a je z ní dost v šoku.
  Ani hroch Pepíček netuší, ani nevěděl, že má Alík veřejný seznam kamarádů.
  Je to podobná díra, jako když mě před rokem ukradli z adventního kalendáře. Je možné, že tam bylo něco cenného? Velikonoční zajíček je ale pořád uvězněný, ten to spáchat nemohl.

  Jsme z toho zmatení.

  Alík

  Ahoj Alíku a správci, chtěla bych se zeptat, jestli bude mít Alík mobilní aplikaci? Bylo by to pro některé lepší. Třeba mně se vůbec nenačte web, takže nejsem tolik aktivní.
  Děkuju za odpověď.

  Ahoj, aplikace časem určitě vznikne, viz www.alik.cz/p/248252.

  Proč se ti nenačte web? 8-o
  Na rozdíl od spousty jiných webů je Alík docela úsporný, nepotřebuje moc přenesených dat. Odpověz případně do pošty.

  Alík jako aplikace také bude potřebovat internetové připojení, protože ty informace, které jsou součástí Alíka, musí někde nějak získat. Jestli se ti z nějakého důvodu nenačítá web, tak aplikace na tom nebude o moc lépe.

  Alík

  Proč vypadají Alíci na tlačítkách jinak než na obrázku?

  Protože tlačítka nikdo nepřemaloval, když bývalý provozovatel (mediální skupina Mafra) před pár lety změnil podobu pejska. Viz www.alik.cz/a/alik-cz-slavi-18-narozeniny – Alík na tlačítkách je pořád ten původní od Josefa Quise, má vidět límec ze svého žlutého trička.

  Ještě před dvěma roky byl starý vzhled Alíka i v logu Alíkovin a v ikonce pro Nastavení (v tabuli vpravo nahoře), ale na obou místech jsem ho dokázal vyměnit. Přesněji řečeno jsem v nich vyměnil hlavu. Ruce, které u Alíkovin drží noviny a u Nastavení drží nářadí, jsou stále původní, ale to skoro není poznat. Jsou jen trošku baculatější. :-D

  Osobně se mi ten starší Alík líbil víc, ale nová verze je pro nás praktičtější, protože ji máme namalovanou ve více pózách. Postupně bude všude nasazený nový vzhled, aby to bylo jednotné.