Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Alík

Co je to deníček???

Ender6, 27. srpna 2018
Pralinka2 28. srpna 2018

Ahoj,
Deníček je jedna z věcí, které byly dříve na Alíku, uživatelé si tam mohli psát... no jako do deníčku. Po přechodu Alíka na nový server loni v létě se řada věcí musela dělat znova od začátku a ne všechno už je hotové, a například Deníček dosud obnoven není, ale počítá se s ním.

Alík

Mohla bych uspořádat sraz Alíka, nebo jsem na to moc malá?případně jak to mám uspořádať?
P.s.Alík je super web!

číča800, 8. srpna 2018
Pralinka2 13. srpna 2018

Ahoj,
pokud se pořádá sraz Alíka, který je oznámen v Alíkovinách, tak je zapotřebí ho pořádat ve spolupráci s nějakým správcem Alíka. Je to hlavně z bezpečnostních důvodů, aby byla při srazu dodržena základní bezpečnostní pravidla, ale také proto, aby se to nějak koordinovalo a nebyly srazy třeba těsně po sobě, což by bylo nevhodné.
A srazy už pořádali různí pořadatelé, včetně těch, kterým bylo pod 15 let. Ale když chce pořádat sraz někdo hodně mladý a nezkušený, tak mu s tím ten spolupořádající správce Alíka bude víc pomáhat. Ale je zapotřebí, abys včas napsala, co v souvislosti s organizací zvládneš a co ne. Nevhodné je toho moc naslibovat a pak to nesplnit.

Jo a je důležité hlavně napsat, kde ten sraz chceš dělat. Snažíme se, aby srazy byly střídavě na různých místech, takže když navrhneš, kde ten sraz chceš dělat, tak podle toho navrhneme nějaký termín.

Alík

Kdo je nejvyšší ředitel Alíka? sám Alík, -MM- , nebo Pralinka2?
d

číča800, 4. srpna 2018
Pralinka2 6. srpna 2018

Ahoj,
ředitelem Alíka je –MM–. Pralinka2 je jen obyčejný správce, jakých je na Alíku několik.

Alík

Proč je napsané na Alíkově vizitce, že je zatoulaný?

Fandíček18, 31. května 2018
Alík 1. června 2018

Už jsem se přitoulal. Díky všem, že jste mi to připomněli. ;-)

Alík

Dobrý den!

Mám tři návrhy.

Zaprvé, navrhuji, aby pozice správce Alíka, správce klubovny a redaktor byla placená místa, ale jejich odměna za práci by byla nízká (např. správce Alíka = 3 Kč na den, správce klubovny = 2 Kč na den, redaktor = 1,50 až 2 Kč na den). Důvod pro zavedení tohoto návrhu je učinit tyto pozice více atraktivní a případně přílákat další zájemce o tyto pozice.

Zadruhé, navrhuji, aby se z živnosti Alík.cz stala akcioná společnost. Důvod pro zrealizování tohoto nápadu je zvýšení příjmu pro majitele této firmy.

Zatřetí, navrhuji, aby majetek Alíka spravoval zkušený investor, který by se snažil dosahovat stanovených zisků a zvýšit efektivitu nákladní s majetkem podniku.

Přeji Vám jinak pěkný den, hezké jaro a hodně zdraví!

S pozdravem

Rock_Lee13

Rokio, 25. května 2018
Pralinka2 25. května 2018

Ahoj,
odpovídám na tvé tři návrhy.

Zaprvé, aby správce Alíka, správce klubovny a redaktor byla placená místa, musely by být k dispozici peníze na jejich platy. Jakým způsobem myslíš, že takové peníze vznikají? Platíš jako uživatel nějaké poplatky za užívání Alíka? Vidíš tady nějaké reklamy, za které by Alík mohl nějaké peníze dostávat?
A 3 koruny za den pro správce, to by znamenalo 90 korun za měsíc, za to by si správce nekoupil ani jízdenku na sraz Alíka. Naproti tomu při počtu správců Alíka kolem 10, správců klubovny řekněme taky 10 a redaktorů například 5, to by bylo 60 Kč denně, tedy 1800 Kč měsíčně, myslíš, že Alík má měsíčně 1800 Kč nazbyt?
A dále musím konstatovat, že není pravda, že by tyto „pozice“ byly nedostatečně atraktivní a vhodní kandidáti že by to odmítali, protože by za to nedostávali 90 Kč měsíčně.
Další problém by byl, že by bylo zapotřebí s každým takovým správcem sepisovat nějakou pracovní smlouvu, ty peníze by bylo nutno zdanit a pak nějakým způsobem posílat adresátům.
Jako neplacený správce myslím, že to není dobrý nápad.

Zadruhé, firma vydělává peníze tím, že poskytuje nějaké placené služby, za které jí někdo platí, nikoli tím, že má právní formu akciové společnosti.

Zatřetí, provozování Alíka za účelem dosahování stanovených zisků tady už bylo. Alíka provozovala za účelem zisku akciová společnost, jejímž majitelem byl zkušený investor, který i stát chce řídit jako firmu. Výsledkem bylo, že koncem roku 2016 měl být Alík zrušen, a přežil jen proto, že skupina soukromých osob ho od akciové společnosti za drahé peníze odkoupila a pracně předělala tak, aby mohl fungovat nezávisle na serverech té akciové společnosti. Nemyslím si, že by současní majitelé chtěli vrátit Alíka do stavu, z kterého ho za drahé vlastní peníze a s vynaložením nemalé námahy zachránili.

Děkujeme za Tvůj zájem o Alíka a jeho prosperitu, ale obávám se, že Tvé návrhy v současné době nejsou na pořadu dne.

S pozdravem

Pralinka2

Alík

Proč nemám na úvodní straně narozeniny?
Děkuji.

levhart2009, 23. dubna 2018
–MM– 24. dubna 2018

Jako svoje vlastní? Potřebuješ od Alíka připomínat, kdy máš narozeniny? To si snad pamatuješ, ne? :-)

Alík

Ahoj, zajímalo by mě kolik je na Alíkovi uživatelů? Víc než milion? Děkuji.

Veryfr, 2. dubna 2018
–MM– 7. dubna 2018

Méně než milion :-)

Záleží, na jaké uživatele se ptáš. Největší sledovaný údaj je celkový počet registrací, těch je okolo sedmi set tisíc, z nich je ale část účtů zrušená, část zablokovaná, část dlouhodobě nepoužívaná.

Kdybys chtěla počítat jen nějaké aktivní účty, museli bychom si ujasnit, co to vlastně aktivní účet znamená, protože aktivita jde měřit různě. Sám nemám úplně jasno v tom, který úhel pohledu je ten nejdůležitější. Ale prakticky ve všech měřených aktivitách vyrostl Alík za poslední rok na dvojnásobek.

Co se týče celkového počtu návštěvníků, aktuální údaje jsou popsané na stránce www.alik.cz/o/moznosti-spoluprace.

Alík

Ahoj, jaký je rozdíl mezi nástěnkou a stolem ?

Player8, 26. prosince 2017
Pralinka2 27. prosince 2017

Nástěnka je taková trvalejší diskuse, kde se dá delší dobu diskutovat na nějaké téma, s tím že se dá reagovat třeba za několik hodin nebo dní. Stůl je v klubovně, dá se tam povídat v reálném čase, nemusí mít přesné téma a napsané texty se za několik minut ztratí z dohledu.

Alík

Jak jste udělali tuto stránku ?
Chtěla bych taky udělat takovouto stránku, pro děti a ostatní.
Budu moc ráda za odpoved

Mentoska_Games, 27. listopadu 2017
Pralinka2 28. listopadu 2017

Ahoj,
existují různé webové stránky.
Úplně nejjednodušší statická stránka, kde je jen trochu textu a pár obrázků, se dá udělat za pár hodin nebo i dřív.
Ale složitější stránka, která obsahuje nějaké dynamické prvky, je náročnější, a pokud tam má být ještě například přihlašování, různá přístupová práva pro různé uživatele a podobně, je to ještě náročnější.
Alík je dost náročná internetová stránka. Obsahuje mnoho různých součástí, a některé z těch součástí je dost složitých, a ještě musí být vzájemně funkčně propojené. Autor takové stránky musí umět zejména dobře programovat.
Jak dlouho vznikala původní verze Alíka v roce 2000, to nevím. Další verze Alíka se připravovala od roku 2006, a v červnu 2008, kdy byla uvedena do provozu, ještě nebyla úplně dodělaná. A tato současná podoba Alíka se začala dělat někdy v prosinci 2016, původně měla být hotová do března 2017, nakonec byla uvedena do provozu v květnu, ale tehdy ještě dost věcí nefungovalo, například vkládání obrázků, a dodělávaly se později, a ještě není všechno úplně hotové.
Takže taková stránka jako Alík trvá zkušeným programátorům nejméně rok, ne-li víc.
Takže pokud by sis chtěla udělat nějakou jednoduchou stránku, kde bys zveřejňovala například fotky z dovolené nebo tak něco, to by nebyl problém. Ale kdyby ses pouštěla do takové stránky, jakou je Alík, asi by se ti to hned tak nepodařilo.

Alík

AHOJ Alíku modrá linko a ostatní,
Chtěla bych se zeptat, když máte napsané, že tento web je určený pro děti do 12 let , je tady poradna až do 15, nebo proč jsou tady starší lidé než 12????? Jen mě to zajímá, nechci rejpat.
A ještě jsem se chtěla zeptat, jestli až budu mít věk kdy už tady nemám co dělat , protože jsem starší než věk , do kdy tady smím být, jestli mě potom vyhodíte, jakože zablokujete účet, nebo mi dáte nějaké instrukce jak se mám na vždy odhlásit. Jenom mi prosím kdyžtak před tím napište, až k tomu nějak dojde, abych si nemyslela, že mám v tabletu nebo mobilu vir , který mi zrušil účet.
Prosím ó co nejrychlejší odpověď, předem děkuji
Tvoje PRALINEČKA

PRALINEČKA, 3. září 2017
Pralinka2 3. září 2017

Ahoj,
odpověď na Tvoji otázku je uvedena v Často kladených dotazech, momentálně na adrese www.alik.cz/p/70202.

Alík

Ahoj, proč Alíka vlastní někdo jiný?

kuba57, 25. června 2017
ALX75 25. června 2017

Ahoj,
ke konci loňského roku se tehdejší vlastník Alíka (společnost MAFRA, a. s.), rozhodl, že Alíka z několika důvodů již nechce provozovat. Byly dvě možnosti, jak tuto situaci řešit - první byla pozvolné utlumení provozu Alíka, až po jeho úplný zánik (pokud by se realizovala tato možnost, Alík by v tuto dobu zřejmě už vůbec neexistoval), a druhou možností byl odprodej někomu jinému. Nakonec se podařilo realizovat druhou možnost - totiž prodej novému vlastníkovi. Ovšem Alíka bylo zapotřebí přeprogramovat a vytvořit prakticky úplně znovu od začátku na novém serveru. Jelikož pak byla dána přednost tomu, aby Alík nějakým způsobem fungoval bez přerušení, stihly se vytvořit jen ty nejzákladnější věci, ale je tu ještě spousta věcí, které nyní ještě čekají na dodělání a pracuje se na nich průběžně za provozu nového Alíka.

Alík

Ahoj Alíku, Kdo tě teď vlastní ?

martinm236, 30. května 2017
ALX75 30. května 2017

Ahoj,
v článku o novém Alíkovi: www.alik.cz/a/alik-2017-alika-ceka-spousta-zmen, se můžeš, mimo jiné, dočíst toto: „V lednu 2017 se Alík.cz rozloučil s mediální skupinou Mafra a.s. Jeho novým vlastníkem se stává společnost Ing. Mojmír Mojzík, která zastřešuje skupinu nadšenců, kteří věří v myšlenku bezpečného interaktivního komunitního dětského webu.
A dále například v textu „Pro rodiče“:www.alik.cz/o/pro-rodice (v dolní části stránky v odkazech - mezi Nejčastějšími dotazy a Cookies) se dočteš toto: „Kdo za Alíkem stojí
Provozovatelem serveru Alik.cz je:
Ing. Mojmír Mojzík

Alík

Ahoj Alíku, našla jsem hry, co se jmenují „Alík: Veselá matematika“ a „Alík: Než půjdu do školy“, a těmi hrami tě provází pes, který je stejně vyobrazený jako ty v některých článcích. Souvisí ty hry nějak s tebou, nebo je to jen náhoda?

fyrefli, 25. května 2017
–MM– 27. května 2017

Ahoj, není to náhoda.

Server Alík.cz založila kdysi dávno opavská firma Silcom, která se zabývá výrobou výukových programů – a vyrobila právě i ty dva zmíněné. Když Alíka v roce 2006 kupovala Mafra, o výukové programy neměla zájem, ty zůstaly Silcomu. My jsme o ně letos také neprojevili zájem. Takže pro současného Alíka jsou ty hry něco jako prastrýcové, se kterými se nevídá :-)

Ještě před pár měsíci jsem Veselou matematiku a Než půjdu do školy viděl v nabídce na webu Silcomu, ale koukám, že už tam nejsou. Byly naprogramované někdy na přelomu tisíciletí a na nových Windowsech již moc dobře nefungovaly, takže je asi lidi (a hlavně učitelé) přestali kupovat.

Alík

Ahoj Alíku,
mohla bych se Tě zeptat,jestli chystáš nějakou aplikaci Alík. Bylo by to super.
Předem děkuji za odpověď

Cat29, 12. února 2017
Alík 21. února 2017

Zatím pracujeme na obnovení stávajících funkcí bez technických výpadků, dalčší kroky budou následovat.

Alík

Ahoj proč některé stránky píší že je něco ze serverem?

Děkuji

Anonym, 12. ledna 2017
Alík

Ahoj Alíku,prosím tě v alíkovinách píšeš že jsi odešel od Marfy,ale v textu co to jsou Bodíky,pro rodiče,reklama na Alíkovi, v pátračkách se furt o Marfě zminuješ tak jak to je v Kontaktech máš jen Alík.cz,Mojzík.Děkuji jo a z jaké adresy teď budou posílány nové dárky z Kat.Dárků.Děkuji

Starosta, 13. ledna 2017
Alík 13. ledna 2017

Ahoj, postupně budeme měnit všechny texty. Zatím jsme změnili ty podstatné. Pátračka teď aktivní není. Dárky budu posílat tak, aby k vám došly :)

Alík

Moc díky za odpověď Alíku mám tě ráda VeverkaČiperka123

VeverkaČiperka123, 24. prosince 2016
Alík 3. ledna 2017

[Odpovězeno čtenáři do jeho pošty] I já vás mám všechny moc rád. I zlobily, zejména, když je zlobení přejde :) Krásný nový rok.

Alík

Ahoj Alíků,mohu se zeptat po tomto datu mu Tj 14.12 se budou moci také zbírat Bodíky a nebo se Bodíky zruší?,

Nechápu proč Bodíky mají jen roční platnost jak to vyplívá z článku.Nikdy to takhle nebylo a mohlo se zbírat jak dlouho si chtěl a pak sis mohl třeba až za 2 roky koupit dárky.2)Mohu se zeptat jesty na Alikovi bude zase adventní kalendář a pátračku vánoční s mikulašska,vanočnima,silvestrovskýma premiéra.Dekuji

Ps mám novou přezdívku od kamarádů. - otázka upravena poradcem

Starosta, 12. listopadu 2016
Alík 7. prosince 2016

Ahoj, co bude s bodíky po 14.12.2016 zatím nezveřejňujeme a to do 14.12.20216 :) Adventní kalendář na Alíkovi právě běží, pátračku nepřipravujeme, ani prémie. Gratuluji k nové přezdívce.

Alík

Ahoj Alíku,mám jen jednu otázku:Nevadí,že mm tady na Alíkovi tři přezdívky?

VeverkaČiperka123, 27. listopadu 2016
Alík 7. prosince 2016

Ahoj, mít více přezdívek není ideální, ale určitě jich má víc více dětí. Záleží na důvodu, kvůli kterému více přezdívek máš. Z našeho pohledu by by byla správná jediná přezdívka. Pravidla webu ale počtem více přezdívek neporušuješ. Pokud střádáš bodíky na více účtech, chápeme to. Pokud zlobíš a pod falešnými profily někomu ubližuješ, je to nepřijatelné, ale to určitě není tvůj případ. Měj se pěkně, Alík

Alík

Alíku mám tě ráda jsi můj kamarád????????????

VeverkaČiperka123, 27. listopadu 2016
Alík 7. prosince 2016

Ahoj, to je moc milé, také vás mám úplně všechny moc rád :) Jasně, že jsem Tvůj kamarád, stejně jako kamarád všech dětí na webu. Jen nemám moc času na to, abych si s každým z vás jednotlivě psal :( Krásné čekání na Ježíška, Alík

Alík

Ahoj Aliku chci se zeptat proc mi pise server error 500 co to prosim te je? A dekuji za odpoved misstejulka
P.S. dnes mi to znova napsalo:-(

misstejulka, 7. listopadu 2016
Alík 10. listopadu 2016

Ahoj, o chybě víme, na nápravě pracujeme.

Alík

Prosim uz vcera se mi naky zpravy na aliku neodeslali a dnes se mi ukazuje jen Internal server error 500 pujde alik dneska jeste a nebo to je na dyl?

Valdurek, 7. listopadu 2016
Alík 10. listopadu 2016

Ahoj, o chybě víme, pracujeme na nápravě.

Alík

Ahoj, nefunguje mi Alík, píše mi to internal server error. Nemůžu hledat žetony.

konemy, 7. listopadu 2016
Alík 10. listopadu 2016

Ahoj, o chybě víme, na nápravě pracujeme.

Alík

Ahoj Alíku, chtěla jsem se zeptat, v rubrice Alíkův počítač jsou šetřiče, chtěla jsem se zeptat, na co se využívají a jsk se s němi pracuje.

Modralka, 25. října 2016
Mari1 9. listopadu 2016

V současné době se již příliš šetřič nepoužívá. Účelem je, aby se šetřil monitor v době, kdy nepracuješ na počítači a přitom máš PC zapnutý. Máš-li stažený a nainstalovaný šetřič od Alíka, tak se ti aktivuje.

Alík

19.9.2016 se mi skoro pořád psalo Server error?Nevíte proč?

KoťátkoMicinka, 19. září 2016
Alík21. září 2016

Ahoj, po příčinách pátráme. Díky za trpělivost.


Položit nový dotaz

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Než se zeptáš, prohlédni si nejčastěji pokládané otázky.

Alíkovi kamarádi neodpovídají ihned, na odpověď si budeš muset počkat.

Pokud položíš otázku, která již byla v Poradně řešena, otázka nebude zodpovězena. Nejprve se raději podívej, zda už na podobný dotaz není odpověď.

Tvůj dotaz:

Pokládat dotazy mohou jen přihlášení uživatelé, kteří mají alespoň sto kaček.

Pokud máš účet, , pokud ne, můžeš se zaregistrovat (pár dní ale potrvá, než si kačky naspoříš).