Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Alík

Ahoj Alíku,
zde www.alik.cz/o/moznosti-spoluprace je napsáno, že Alík je 19 let a už je to 20. Jen mě napadlo, že by se to mělo opravit.

Ahoj,
v tuto chvíli to chyba není, neboť Alík jako takový nevznikl 1. ledna, ale až 1. června, konkrétně v roce 2000 - na Den dětí. Znamená to tedy, že dvacetiny oslaví až 1. června 2020. Podrobnosti naposled vyšly v článku v Alíkovinách zde: www.alik.cz/a/alik-slavi-19-narozeniny-zlevni-darky-a-hleda-dalsi-kamarady.

Alík

Bude mít někdy Alík sraz v Hradci Králové?
Nechce se mi kvůli tomu jezdit někam daleko (třeba do Prahy atd.)

Ahoj,
srazy se konají na různých místech, právě proto, aby se tam mohli dostat i uživatelé, kteří bydlí na různých místech. Ale taky záleží na tom, zda se v tom místě najde někdo, kdo by byl ochotný sraz uspořádat, a zda se v okolí najde dost lidí, kteří by o účast na takovém srazu měli zájem. Samozřejmě nemá smysl dělat sraz v místě, kde by se pak sešli dva lidi.
V Hradci Králové už se několik srazů konalo a je možné, že se tam někdy zase konat bude.

Alík

Ahoj, vím že to bude znít jako strašná blbost, ale spolužáci mi říkalali že prý alík patří Andreji Babišovi. Prý to četli v poradně. Je to pravda?

Ahoj,
tvoji spolužáci nemají úplně aktuální informace.
Ano, Alík patřil Andreji Babišovi, ale jen od června 2013 do prosince 2016.
Alík byl v roce 2000 založen opavskou firmou Silcom Multimedia. Ta ho v roce 2006 prodala pražské firmě Mafra. V červnu 2013 Andrej Babiš koupil firmu Mafra, i s Alíkem, a tím se stal i vlastníkem Alíka.
Avšak koncem roku 2016 se Mafra rozhodla se Alíka zbavit; napřed ho chtěla zrušit úplně, ale pak ho začátkem roku 2017 prodala skupině soukromých osob. Tím se Alík dostal z vlastnictví Andreje Babiše.
V současné době tedy Alík Andreji Babišovi nepatří.

Alík

Proč Alík na Alíkovi ta často není?
Amee

Ahoj,
to je zapeklitá otázka. :->
Web Alík na mně psovi Alíkovi není, protože jsem pes a nikoliv počítač. :-D

Ale pokud byla otázka myšlena opačně... já na svůj web obvykle jednou denně nakouknu. Jestli někdo neprovokuje v poradně, jestli mají odpovídající přidělené dotazy, občas odpovím na nějaké dopisy (chodí mi jich mraky!) a tak podobně. Také řeším různé e-maily, musím domlouvat všechny soutěže a jiné potenciální spolupráce. Na jednoho psa je té práce docela dost. Občas přemýšlím, že si najdu nějaké pomocníky, abych nebyl tolik zavalený...

Na druhou stranu je v současném stavu takové hezky vzácnější a zajímavější, když přijdu mezi vás do klubovny nebo na nástěnky. A to je pěkné, ne? Kdybych tam byl všude a furt, tak bych se brzo okoukal. :-D

Alík

Alík

Ahoj.
Vedle seznamu Alíkových kamarádů je velká černá díra! Nevíte co to je?

8-o :-c
Kde se tam dole vzala? 8-o

Alík o ní nic neví... a je z ní dost v šoku.
Ani hroch Pepíček netuší, ani nevěděl, že má Alík veřejný seznam kamarádů.
Je to podobná díra, jako když mě před rokem ukradli z adventního kalendáře. Je možné, že tam bylo něco cenného? Velikonoční zajíček je ale pořád uvězněný, ten to spáchat nemohl.

Jsme z toho zmatení.

Alík

Ahoj Alíku a správci, chtěla bych se zeptat, jestli bude mít Alík mobilní aplikaci? Bylo by to pro některé lepší. Třeba mně se vůbec nenačte web, takže nejsem tolik aktivní.
Děkuju za odpověď.

Ahoj, aplikace časem určitě vznikne, viz www.alik.cz/p/248252.

Proč se ti nenačte web? 8-o
Na rozdíl od spousty jiných webů je Alík docela úsporný, nepotřebuje moc přenesených dat. Odpověz případně do pošty.

Alík jako aplikace také bude potřebovat internetové připojení, protože ty informace, které jsou součástí Alíka, musí někde nějak získat. Jestli se ti z nějakého důvodu nenačítá web, tak aplikace na tom nebude o moc lépe.

Alík

Proč vypadají Alíci na tlačítkách jinak než na obrázku?

Protože tlačítka nikdo nepřemaloval, když bývalý provozovatel (mediální skupina Mafra) před pár lety změnil podobu pejska. Viz www.alik.cz/a/alik-cz-slavi-18-narozeniny – Alík na tlačítkách je pořád ten původní od Josefa Quise, má vidět límec ze svého žlutého trička.

Ještě před dvěma roky byl starý vzhled Alíka i v logu Alíkovin a v ikonce pro Nastavení (v tabuli vpravo nahoře), ale na obou místech jsem ho dokázal vyměnit. Přesněji řečeno jsem v nich vyměnil hlavu. Ruce, které u Alíkovin drží noviny a u Nastavení drží nářadí, jsou stále původní, ale to skoro není poznat. Jsou jen trošku baculatější. :-D

Osobně se mi ten starší Alík líbil víc, ale nová verze je pro nás praktičtější, protože ji máme namalovanou ve více pózách. Postupně bude všude nasazený nový vzhled, aby to bylo jednotné.

Alík

Ahoj,
Co znamená ten černý pruh v levém horním rohu nad Alíkem? Je to nějaká chyba nebo je to z nějakého důvodu?
Děkuji za odpověď :-)

Ahoj,
černý pruh tu je z důvodu úmrtí uživatelky Lajka01. Pokud si na černý pruh klikneš, přesměruje tě na její vizitku, kde je parte. :-(@)->-

Alík

Kolik lidí denně navštěvuje Alíka?

Řádově v tuto chvíli pořád ještě jen tisíce. ;-)

Není to málo, ale chvíli ještě potrvá, než se dostaneme na statisíce. :-D

Alík

Ahoj,
myslíte, že by šla udělat tmavá verze Alíka pro ospalé oči (třeba, že by se ta tmavá verze zobrazovala jen od (to by se nastavilo) do (to by se taky nastavilo)), protože když mi svítí do obličeje ta světlá barva ještě když mám k tomu největší jas tak mi skoro tečou z očí slzy. Proto se ptám. Nemusí být odpověď rychlá, jsem trpělivá. :)

Jelikož různými cestami naléháš na rychlou odpověď, zde ji máš:

Nevím. Možná. Není to špatný nápad, ale nebylo by to jednoduché. Takže zatím nevím.

Nebylo by rychlejší nastavit si nižší jas, než přesvědčovat webové stránky, které navštěvuješ, aby používaly tmavší barvy?

Alík

Co je to deníček???

Ahoj,
Deníček je jedna z věcí, které byly dříve na Alíku, uživatelé si tam mohli psát... no jako do deníčku. Po přechodu Alíka na nový server loni v létě se řada věcí musela dělat znova od začátku a ne všechno už je hotové, a například Deníček dosud obnoven není, ale počítá se s ním.

Alík

Mohla bych uspořádat sraz Alíka, nebo jsem na to moc malá?případně jak to mám uspořádať?
P.s.Alík je super web!

Ahoj,
pokud se pořádá sraz Alíka, který je oznámen v Alíkovinách, tak je zapotřebí ho pořádat ve spolupráci s nějakým správcem Alíka. Je to hlavně z bezpečnostních důvodů, aby byla při srazu dodržena základní bezpečnostní pravidla, ale také proto, aby se to nějak koordinovalo a nebyly srazy třeba těsně po sobě, což by bylo nevhodné.
A srazy už pořádali různí pořadatelé, včetně těch, kterým bylo pod 15 let. Ale když chce pořádat sraz někdo hodně mladý a nezkušený, tak mu s tím ten spolupořádající správce Alíka bude víc pomáhat. Ale je zapotřebí, abys včas napsala, co v souvislosti s organizací zvládneš a co ne. Nevhodné je toho moc naslibovat a pak to nesplnit.

Jo a je důležité hlavně napsat, kde ten sraz chceš dělat. Snažíme se, aby srazy byly střídavě na různých místech, takže když navrhneš, kde ten sraz chceš dělat, tak podle toho navrhneme nějaký termín.

Alík

Kdo je nejvyšší ředitel Alíka? sám Alík, -MM- , nebo Pralinka2?
d

Ahoj,
ředitelem Alíka je –MM–. Pralinka2 je jen obyčejný správce, jakých je na Alíku několik.

Alík

Proč je napsané na Alíkově vizitce, že je zatoulaný?

Už jsem se přitoulal. Díky všem, že jste mi to připomněli. ;-)

Alík

Dobrý den!

Mám tři návrhy.

Zaprvé, navrhuji, aby pozice správce Alíka, správce klubovny a redaktor byla placená místa, ale jejich odměna za práci by byla nízká (např. správce Alíka = 3 Kč na den, správce klubovny = 2 Kč na den, redaktor = 1,50 až 2 Kč na den). Důvod pro zavedení tohoto návrhu je učinit tyto pozice více atraktivní a případně přílákat další zájemce o tyto pozice.

Zadruhé, navrhuji, aby se z živnosti Alík.cz stala akcioná společnost. Důvod pro zrealizování tohoto nápadu je zvýšení příjmu pro majitele této firmy.

Zatřetí, navrhuji, aby majetek Alíka spravoval zkušený investor, který by se snažil dosahovat stanovených zisků a zvýšit efektivitu nákladní s majetkem podniku.

Přeji Vám jinak pěkný den, hezké jaro a hodně zdraví!

S pozdravem

Rock_Lee13

Ahoj,
odpovídám na tvé tři návrhy.

Zaprvé, aby správce Alíka, správce klubovny a redaktor byla placená místa, musely by být k dispozici peníze na jejich platy. Jakým způsobem myslíš, že takové peníze vznikají? Platíš jako uživatel nějaké poplatky za užívání Alíka? Vidíš tady nějaké reklamy, za které by Alík mohl nějaké peníze dostávat?
A 3 koruny za den pro správce, to by znamenalo 90 korun za měsíc, za to by si správce nekoupil ani jízdenku na sraz Alíka. Naproti tomu při počtu správců Alíka kolem 10, správců klubovny řekněme taky 10 a redaktorů například 5, to by bylo 60 Kč denně, tedy 1800 Kč měsíčně, myslíš, že Alík má měsíčně 1800 Kč nazbyt?
A dále musím konstatovat, že není pravda, že by tyto „pozice“ byly nedostatečně atraktivní a vhodní kandidáti že by to odmítali, protože by za to nedostávali 90 Kč měsíčně.
Další problém by byl, že by bylo zapotřebí s každým takovým správcem sepisovat nějakou pracovní smlouvu, ty peníze by bylo nutno zdanit a pak nějakým způsobem posílat adresátům.
Jako neplacený správce myslím, že to není dobrý nápad.

Zadruhé, firma vydělává peníze tím, že poskytuje nějaké placené služby, za které jí někdo platí, nikoli tím, že má právní formu akciové společnosti.

Zatřetí, provozování Alíka za účelem dosahování stanovených zisků tady už bylo. Alíka provozovala za účelem zisku akciová společnost, jejímž majitelem byl zkušený investor, který i stát chce řídit jako firmu. Výsledkem bylo, že koncem roku 2016 měl být Alík zrušen, a přežil jen proto, že skupina soukromých osob ho od akciové společnosti za drahé peníze odkoupila a pracně předělala tak, aby mohl fungovat nezávisle na serverech té akciové společnosti. Nemyslím si, že by současní majitelé chtěli vrátit Alíka do stavu, z kterého ho za drahé vlastní peníze a s vynaložením nemalé námahy zachránili.

Děkujeme za Tvůj zájem o Alíka a jeho prosperitu, ale obávám se, že Tvé návrhy v současné době nejsou na pořadu dne.

S pozdravem

Pralinka2

Alík

Proč nemám na úvodní straně narozeniny?
Děkuji.

Jako svoje vlastní? Potřebuješ od Alíka připomínat, kdy máš narozeniny? To si snad pamatuješ, ne? :-)

Alík

Ahoj, zajímalo by mě kolik je na Alíkovi uživatelů? Víc než milion? Děkuji.

Méně než milion. :-)

Záleží, na jaké uživatele se ptáš. Největší sledovaný údaj je celkový počet registrací, těch je okolo sedmi set tisíc, z nich je ale část účtů zrušená, část zablokovaná, část dlouhodobě nepoužívaná.

Kdybys chtěla počítat jen nějaké aktivní účty, museli bychom si ujasnit, co to vlastně aktivní účet znamená, protože aktivita jde měřit různě. Sám nemám úplně jasno v tom, který úhel pohledu je ten nejdůležitější. Ale prakticky ve všech měřených aktivitách vyrostl Alík za poslední rok na dvojnásobek.

Co se týče celkového počtu návštěvníků, aktuální údaje jsou popsané na stránce www.alik.cz/o/moznosti-spoluprace.

Alík

Ahoj, jaký je rozdíl mezi nástěnkou a stolem ?

Nástěnka je taková trvalejší diskuse, kde se dá delší dobu diskutovat na nějaké téma, s tím že se dá reagovat třeba za několik hodin nebo dní. Stůl je v klubovně, dá se tam povídat v reálném čase, nemusí mít přesné téma a napsané texty se za několik minut ztratí z dohledu.

Alík

Jak jste udělali tuto stránku ?
Chtěla bych taky udělat takovouto stránku, pro děti a ostatní.
Budu moc ráda za odpoved

Ahoj,
existují různé webové stránky.
Úplně nejjednodušší statická stránka, kde je jen trochu textu a pár obrázků, se dá udělat za pár hodin nebo i dřív.
Ale složitější stránka, která obsahuje nějaké dynamické prvky, je náročnější, a pokud tam má být ještě například přihlašování, různá přístupová práva pro různé uživatele a podobně, je to ještě náročnější.
Alík je dost náročná internetová stránka. Obsahuje mnoho různých součástí, a některé z těch součástí je dost složitých, a ještě musí být vzájemně funkčně propojené. Autor takové stránky musí umět zejména dobře programovat.
Jak dlouho vznikala původní verze Alíka v roce 2000, to nevím. Další verze Alíka se připravovala od roku 2006, a v červnu 2008, kdy byla uvedena do provozu, ještě nebyla úplně dodělaná. A tato současná podoba Alíka se začala dělat někdy v prosinci 2016, původně měla být hotová do března 2017, nakonec byla uvedena do provozu v květnu, ale tehdy ještě dost věcí nefungovalo, například vkládání obrázků, a dodělávaly se později, a ještě není všechno úplně hotové.
Takže taková stránka jako Alík trvá zkušeným programátorům nejméně rok, ne-li víc.
Takže pokud by sis chtěla udělat nějakou jednoduchou stránku, kde bys zveřejňovala například fotky z dovolené nebo tak něco, to by nebyl problém. Ale kdyby ses pouštěla do takové stránky, jakou je Alík, asi by se ti to hned tak nepodařilo.

Alík

AHOJ Alíku modrá linko a ostatní,
Chtěla bych se zeptat, když máte napsané, že tento web je určený pro děti do 12 let , je tady poradna až do 15, nebo proč jsou tady starší lidé než 12????? Jen mě to zajímá, nechci rejpat.
A ještě jsem se chtěla zeptat, jestli až budu mít věk kdy už tady nemám co dělat , protože jsem starší než věk , do kdy tady smím být, jestli mě potom vyhodíte, jakože zablokujete účet, nebo mi dáte nějaké instrukce jak se mám na vždy odhlásit. Jenom mi prosím kdyžtak před tím napište, až k tomu nějak dojde, abych si nemyslela, že mám v tabletu nebo mobilu vir , který mi zrušil účet.
Prosím ó co nejrychlejší odpověď, předem děkuji
Tvoje PRALINEČKA

Ahoj,
odpověď na Tvoji otázku je uvedena v Často kladených dotazech, momentálně na adrese www.alik.cz/p/70202.