Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Alík - nová podoba

Budou nějaké aktulizace na Alíku v blízké době?

Budou. Průběžně se děje spousta úprav, které běžní uživatelé moc nevidí. Změny nasazujeme několikrát týdně.

Momentálně se vrtáme trošku v soutěžích, dáváme jim nějaký lepší řád, aby nám jejich pořádání nezabíralo tak moc času. Díky chystaným úpravám získáte přístup k archivu svých soutěžních účastí, což asi není nic úžasného, ale my díky těmto změnám získáme lepší přehled pro sponzory (kolik % správně odpovědělo apod.). Také je od tohoto víkendu částečně zautomatizovaná akce Alík větří, kdo si šetří.

Po soutěžích předěláme přihlašovací tabulku, aby byla na samostatné stránce. Následně začneme konečně řešit nějaké příjemnější zobrazování webu v mobilech.

Někdy mezi tím snad možná dokončím novou Šibenici. Mohl bych asi také zpřístupnit další nastavení nástěnek více lidem, ale s tím bych chtěl počkat na dokončení AZJ, na kterém se pracuje. Také bych mohl dodělat převleky, které už mám trošku rozpracované, ale bojím se, že pokud je zavedu dřív do nástěnek než do klubovny, tak tím přizabiju klubovnu ještě víc, než už je. :-D

Jinak plánů je spousta. Času málo. :-(

Alík - nová podoba

V jakém jazyce jsou naprogramované tyto stránky?

V ASP.NET, přesněji v C#.
Předchozí verze (od Mafry) byla v ASP, přesněji ve VBScriptu.
A úplně první verze (od Silcomu) byla v PHP.

Ani jeden z těch jazyků moc neumím, ale Alíkovi o tom neříkejte. ;-)

Teď se nám povedlo najít chybu, která citelně zpomalovala všechny stránky. Ani jsem netušil, jak rychle může server odpovídat... 8-D

Alík - nová podoba

Zdá se mi to, nebo se Alík pohybuje? Je to strašně moc hezké

Ahoj, opravdu se občas pohybuje. Děkujeme za uznání, také se nám líbí.

Alík - nová podoba

Ahoj, je pravda, že na Alíkovi bude takové vylepšení? Jako že tady bude deník atd..

Ahoj,
v současné době je několik věcí, které na Alíkovi ještě nefungují a budou postupně dodělány nebo obnoveny. Deníček by měl být jednou z nich. Přesnější informace by podali přímo zvěrolékaři.

Alík - nová podoba

Ahoj Alíku,všimla jsem si,že u přezdívky je teď nějaká tečka.Mám o ní několik otázek:

  1. K čemu slouží
  2. Proč je u někoho růžová a u někoho zelená
  3. Já bych chtěla tu růžovou
Prosím,odpověz brzy
Děkuji moc

Ahoj,
tu růžovou tečku tam máš většinu času, ale přitom ji u své přezdívky nikdy neuvidíš. Protože zelená tečka znamená, že uživatel je online, tedy připojen na Alíka, a růžová znamená, že uživatel není připojen na Alíka. Takže tam skoro pořád máš růžovou, ale jakmile se přihlásíš, měla by se tam objevit zelená.

Alík - nová podoba

Dobrý den, kdy bude dokončena rekonstrukce webu? Předem moc děkuji za odpověď.

To je dost nekonkrétní otázka. Už jsem tady dřív odpovídal v tom smyslu, že žádný okamžik, kdy řekneme „tak, teď je to hotové, jdeme od toho“ patrně nenastane.

Nahrávání obrázků by mělo být hotové v září.
Pak budeme znovuoživovat deníček.
Potom přijdou na řadu nové vizitky, zlepšení nástěnek a předělání klubovny.
A napříč těmito velkými změnami se potáhnou i menší změny, jako je výroba mobilního vzhledu, nová titulní strana...

Přesný časový horizont změn říct nedokážu. Nechci nic slibovat, pevný termín by mi nahlodával nadšení :-)

Alík - nová podoba

Ahoj,
v alíkovinách dřív bylo vyhledávání podle kategorií. Mně se líbil jeden recept, který jsem si bohužel neopsal, a chtěl jsem si ho znovu najít, ale teď už tam nevidím vyhledávání podle kategorií na místě, kde dřív bylo. Je někde jinde? A dá se v alíkovinách vyhledávat?

Ahoj,
vyhledávání v Alíkovinách ani členění na příslušné kategorie na novém Alíkovi zatím k dispozici není. Nicméně pracuje se na tom, aby později byly obě věci doplněny. Děkujeme za trpělivost.
Nyní si můžeš zkusit vzpomenout, o jaký recept asi šlo, a hlavně, kdy přibližně mohl být tehdy vydán. Následně můžeš zkusit listovat Alíkovinami ručně, to možné je.

Alík - nová podoba

Ahoj Alíku, nemůžu nikde najít políčko na vyhledávání, v poradnách ani na celém webu. Je to chyba, nebo jsem něco přehlédla? Díky moc :)

Ahoj,
vyhledávání v poradnách nebo v Alíkovinách (či jinde) zatím na novém Alíkovi nefunguje, nicméně pracuje se na tom, aby to co nejdříve možné bylo. Děkujeme za trpělivost.
Vyhledávání kamarádů přes Klubovna>Seznam kamarádů už ale funguje: www.alik.cz/u. Pokud je i tak s něčím problém, zkus mi poslat upřesnění prostřednictvím alíkovské pošty. O vyhledávání si také můžeš přečíst ve článku v Alíkovinách: www.alik.cz/a/zlevnili-jsme-darky-ozivili-stare-ucty-a-doplnili-par-her

Alík - nová podoba

Můžu se zeptat. Vím že se teť dočasně bodíky za články nepřidělují, ale kdy by to tam mohlo být hotové? A vůbec celý Alík?

TheQueen, 14. června 2017

Odměňování už víceméně hotové je, nyní ho správci testují.

Co se týče zbytku Alíka, neexistuje žádný přesný konečný stav, kterého bychom chtěli dosáhnout. Jinými slovy: budeme-li na to mít čas, nepřestaneme Alíka vylepšovat nikdy :-)

Stoprocentní funkčnost zbytku věcí, které fungovaly na starém Alíkovi a na novém zatím chybí, bychom chtěli doprogramovat během léta.

Alík - nová podoba

Ahoj, chtěl bych se zeptat na dvě věci.

1. Neuvažuje se o funkci editovaní příspěvků v nástěnkách a klubovně? Když napíšu příspěvek chybně, nebo tam něco zapomenu napsat, tak by se to hodilo.

2. Bude existovat funkce vytvářet kvízy? Když sou kvízy při Alíkovinách, a Alíkoviny se dají vytvářet, proč by se nemohli vytvářet kvízy?
Díky za odpověd.

1. U nástěnek s tím počítáme. Momentálně je editace příspěvku trochu nepohodlná, tak ji mají dostupnou jen správci, ale v budoucnu bude mít kdokoliv právo změnit i vlastní příspěvek... po nějakou dobu od odeslání. Také si půjde zobrazit náhled před odesláním, což by mělo pomoct s odhalením chyby před odesláním. U příspěvků v klubovně s dodatečnou editací v tuto chvíli nepočítáme.

2. Bude. Přesněji řečeno nejspíš půjde kvíz vložit kamkoliv dovnitř do Alíkoviny (a nejen tam), bude na to asi nějaký speciální zápis.

Alík - nová podoba

Zdravím, chtěl jsem se zeptat, jestli bude mít Alík i mobilní verzi. Předem děkuju za odpověď :)

Bude.

Postupně čistíme jednotlivé sekce od starých stylů, které optimalizaci pro mobily bránily. Jediná část, která patrně zůstane nemobilní, budou vizitky, protože upravovat desítky uživatelsky vyrobených stylů není v našich silách. Časem pak zavedeme nový formát vizitek, vstřícnější ke všem velikostem displejů.

Alík - nová podoba

Dobrý den, chci do své ikonky dát jiný obrázek místo toho smajlíka, co je u všech, co nemají žádnou vlastní ikonku, konkrétně bych si tam chtěl dát velký státní znak
České republiky, ale úprava ikonky není jaksi v nabídce.Je to asi těmi velkými změnami tady na Alíkovi, že?

Ahoj,
ano - je to těmi změnami, tato funkce ještě není dostupná, později však bude. Děkujeme za trpělivost.

Alík - nová podoba

Ahoj Alíku, je možné, že má katalog dárků jiný odkaz, nebo jste ho úplně zrušili? Po kliknutí na odkaz se nic neukáže.

Ahoj,
umístění odkazu pro Katalog dárků je stále stejné - nachází se v dolní části stránky, konkrétně mezi Pravidly chování a Hravým učením. Pouze se změnil název - již to není „Katalog dárků“, ale „Alíkovy dárky“. Některé věci tam nyní ještě nejsou dodělané, ale v nejbližší době očekáváme jejich dokončení. Pokud si tedy chceš nyní už něco objednat, zkus ještě nějakou dobu vydržet.
Pokud se Ti Katalog dárků nezobrazil v danou dobu, možná se jednalo o nějakou chybu, nebo jsi hledala někde jinde na Alíkovi. Napiš tedy případně ještě upřesnění do poradny nebo mně do alíkovské pošty. Přímý odkaz na Katalog dárků - Alíkovy dárky: www.alik.cz/s/darky

Alík - nová podoba

Ahoj správci,
mám jeden dotaz. Jak si mám změnit ikonku?
Vím, že už tu takový dotaz byl, ale podle té odpovědi se mi to prostě nepodařilo. Nevidím tam žádné okénko ani ikonku procházet.
Pomozte mi !(prosím)
Jinak přeji moooooc krásný den a mockrát vám děkuji!

Ahoj,
změnit ikonku/vložit nový obrázek není nyní ještě možné. Proto se Ti změna ikonky nyní nedaří, nicméně konkrétně na této věci se nyní intenzivně pracuje a zřejmě bude brzy k dispozici. Děkujeme za trpělivost.

Alík - nová podoba

Zdravím,

chtěl bych se zeptat na jednu věc ohledně nástěnek: Počítá se s tím, že bude umožněno jejich prohlížení podle kategorií, například tak, jako je to s dotazy zde v poradně? (Tedy pravý sloupec se seznamem témat, na která když klikneme, zobrazí se nám pouze otázky týkající se onoho vybraného tématu.) Bylo by to přehlednější než současný systém, kde jsou nástěnky z různých kategorií (nové - nezařazené, volný čas, škola, osobní nástěnky,...) smíchány dohromady.

Kromě toho bych měl takový malý návrh, a sice, zda by se nemohly na vizitkách - podobně jako odkazy na založené nástěnky - zobrazovat odkazy na články napsané do Alíkovin.

Děkuji za odpověď.

Ahoj,
nějaká vylepšení u nástěnek se plánují, mimo jiné i některé ty věci, o kterých píšeš a které navrhuješ.
Odkazy na články zveřejněné v Alíkovinách na vizitkách uživatelů jsou také v plánu.
V současné době je však potřeba zajistit alespoň základní funkčnost nástěnek i vizitek, a stále ještě některé podstatnější věci nejsou dodělané. Takže Tebou navrhované nápady zřejmě realizovány budou, ale až někdy později.

Alík - nová podoba

Ahoj, mohu se zeptat, proč jste odstranili funkci vyhledávání? Docela mi to tu chybí.

Ahoj,
funkce vyhledávání kdekoli na Alíkovi ještě není na novém Alíkovi nyní dostupná, bude dostupná později. Děkujeme za trpělivost.

Alík - nová podoba

Ahoj, chtěla jsem se jen zeptat, kdy se budou zase moct dát k novému článku i fotografie, protože bez obrázku to není ono. Také kdy asi budou hotové alíkovy dárky, vím, že začínáte skoro od začátku a není to lehké, ale jen tak výhledově. Díky atinka

Ahoj,
na Katalogu dárků i na umožnění vkládání obrázku či ikonek kamkoli na Alíka se intenzivně pracuje. Přesný termín zprovoznění není znám, ale vzhledem k vysoké prioritě obou těchto věcí by měly být dokončeny poměrně brzy - přibližně tak do jednoho měsíce. V Katalogu dárků budou dárky, které byly i na dřívějším Alíkovi, nové tam nyní zatím nepřibydou.

Alík - nová podoba

Ahoj, mám zde na alíkovi účet už nějakou dobu
a mám 3094 bodíků. Až do nedávna jsem tam měla napsané junior, ale dnes se nějakým záhadným způsobem "junior" přepsalo na " voříšek". Přitom voříšek má
být do 1800 bodíků.
Předem moc děkuji za odpověď a přeji moooc krásný den!

Ahoj,
jednalo se o chybu, která by měla být už snad opravena. Nyní se mi na Tvé vizitce zobrazuje, že jsi junior, tak snad už je vše v pořádku. Děkujeme za upozornění.

Alík - nová podoba

Dobrý den,
chci upozornit, že máte rozbité hlášení u bodů tzv. píše mi to že jsem voříšek a přitom mám být veterán nebot jsem alespon vždy předtím býval. Mám přes 22.000 bodů, jak je tedy možné, že jsem podle hlášení voříšek? Tedy pokud se nejedná o chybu v počtu bodu a příděl jména podle/dle statusu uživatelů. Je to tedy chyba nebo ne?

Děkuji za Vaši odpoved Jaroslav P.

Ahoj, již by to mělo být opraveno, děkujeme za upozornění.R^

Alík - nová podoba

Ahoj, je tu ještě někde hledání? Když jsem si třeba vzpomněla na nějaký článek, mohla jsem ho přes to najít, teď netuším kde...
A pokud to tu není, nemohli byste to prosím vrátit?

Ahoj,
vyhledávání umístěné dříve v horní části stránky Alíka, v poradnách a podobně, zatím na novém Alíkovi k dispozici není, nicméně je v plánu jej později doplnit. Děkujeme za trpělivost.
Pokud znáš název nějakého dříve publikovaného článku v Alíkovinách, můžeš si jej zkusit vyhledat pomocí internetového prohlížeče (např.GoogleChrome, Mozilla Firefox...) - vyhledávače např. Seznam.cz nebo Google - zadej název článku do vyhledávače a klikni na vyhledat. Další možností je potom zde na webu v sekci Alíkoviny hledat články ručně - s přecházením na starší stránky.