Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Plánujete aplikaci?

  Alík - nová podoba

  Dobrý den,
  plánuje Alík aplikaci pro Androidí zařízení? Docela mi chybí protože přeci jen se webové stránky na telefonech neovládají nejlépe. Díky.

  Ahoj,
  mohl bys prosím v nástěnce Diskuze o aplikaci Alík.cz popsat, co bys od aplikace očekával? Já nevím skoro o ničem důležitém, co by na webu vyrobit nešlo, proto aplikaci v dohledné budoucnosti neplánujeme. (Krom jiného také nemáme s programováním mobilních aplikací vůbec žádné zkušenosti.)

  Kdybych měl aplikaci vyrábět já, tak by nejspíš fungovala stejně jako web. Pokud ti na webu něco nevyhovuje, tak doporučuji popsat co… a jsem si skoro jistý, že „je to web a ne aplikace“ nebude optimální popis. ;-)

  Web poměrně aktivně rozvíjíme, snažíme se, aby všechno fungovalo všude a všem. Kdybychom každou úpravu museli dělat ještě jednou zvlášť i pro aplikaci, přibrzdilo by nás to nejspíš.

  Jak fungoval Alík v minulosti?

  Alík - nová podoba

  Ahoj –MM– a ostatní správci
  Nevím v jakém, ale v nějakém článku –MM– říkal, že nic moc o fungování alíka před rokem 2015 se nic moc neví.

  Když jsem chodil do 2. třídy, tak jsme objevil internet wayback machine ;-D (a také alíka samozřejmě)
  a zkoušel jsem web zálohovat, ale napsalo mi to, že už někdo přede mnou pravidelně web nahrával.

  Když jsem si na článek vzpomněl, tak jsem si vzpomněl i na web archive
  TADÁ
  https://web.archive.org/web/20000615000000*/alik.cz
  od roku 2000 do roku 2021.

  Ještě jednou přeji hezkou noc všem.

  P.S.: Vím, že Alík potřebuje finance, ale moc dětí, které by potřebovaly Hravé učení (viz aktuální reklama), není, ještě k tomu, že je to určeno pro předškolní děti.

  Ahoj,
  díky za odkaz. Internet Wayback Machine znám, už jsem ho asi i v nějakých odpovědích zmiňoval, ale je samozřejmě dobré si připomínat, že existuje a že se přes něj dá podívat do historie.
  Nedávno jsem třeba v archivu našel, že už tady kdysi za Silcomu existovala jiná Šibenice nazvaná Zachraň Pepého – kdybych to býval tušil, pojal bych tu svoji možná trošku jinak. :->

  Upřesnil bych, že se moc neví o tom, jak přesně fungovalo před rokem 2017 zákulisí Alíka – kdo a jak a proč a o čem přesně rozhodoval. Do jisté míry byl Alík rozpadlý do několika světů:

  • Jednak tu byly Alíkoviny – rozepsané články chodily někomu na mail, dotyčná osoba je zpracovala/učesala, zařadila je do redakčního systému iDNESu (pod svým novinářským účtem) a naplánovala k vydání. Občas se stalo, že nějaký článek vyšel dvakrát, nebo s chybami, nebo se u něj popletla přezdívka, kdo ho napsal. Do seznamu souvisejících článků zanášela tehdejší redaktorka nesouvisející chaos. Někdy vycházelo několik článků za den a pak zase dlouho nic.
  • Pak tu byly poradny – úplně oddělený systém, s oddělenými účty. Odpovídajícím odborníkům v poradně Alík radí dětem někdo ručně posílal maily a pak ručně kopíroval jejich odpovědi do systému. Přes systém poraden fungovaly z nějakého divného důvodu i vtipy, které někdo schvaloval kdovíjak, kdovíproč. Byly dny, kdy vycházela najednou spousta vtipů (i nevtipů).
  • Dále tu byly soutěže – spravované přes redakční systém iDNESu, vůbec nevíme, kolik jich bývalo ročně, a jak a s kým to bylo domlouvané. Soutěžit mohli i neregistrovaní a museli psát svoji adresu rovnou do formuláře, což zní z hlediska ochrany osobních údajů příšerně.
  • Katalog dárků byl chaotický, nikdo pořádně nevěděl, kolik čeho doopravdy je, počty kusů v databázi neodpovídaly skutečnosti. V historické poště Alíka jsme našli spoustu případů, kdy si někdo stěžoval, že dostal jiný dárek, než si objednal, a odpověď Alíka mnohdy byla, že objednaná věc už nejspíš není, tak prostě poslal něco jiného. 8-o:-)
  • Hry byly též úplně oddělený svět.
  • Pouze do nástěnek, klubovny a vizitek viděli správci Alíka. Někteří viděli i do technické poradny, ale to je asi tak všechno. Také vlastně nějakým způsobem schvalovali profilové obrázky a obrázky na vizitkách. Jinde uživatelské obrázky nebyly.
  • Ekonomické fungování je nám také trošku záhadou. Roční rozpočet byl tuším zhruba milion korun, byla tu spousta reklam, ale web prý nic moc nevydělával…

  My se od roku 2017 snažíme, aby Alík fungoval jako jeden společný komunitní svět s jednotnou hierarchií odpovědných lidí. Správci Alíka mohou zasahovat do všeho, mají i přehled, co se vyvíjí, ovlivňují plány. Máme zhruba třicetkrát menší rozpočet a přesto si myslíme, že tu vzniká zajímavější obsah – vycházejí lepší články, lepší vtipy, poradna Alík radí dětem funguje lépe (garantuje odpověď do sedmi pracovních dní), nástěnky jsou několikanásobně živější, správci mají lepší nástroje na dozor, klubovna běží stabilně a rychle, překonali jsme i všechny historické rekordy v návštěvnosti. Všichni správci, zelení i červení i ostatní pomocníci, jsou úplně skvělí! $>

  Záhadou tedy spíš je, proč Alík dříve fungoval tak, jak fungoval. Nemyslím si, že máme nějaké zázračné manažerské dovednosti a že by naše systémové změny byly nějak extra náročné na vývoj.

  Měl bych také podotknout, že tam kdesi v zákulisí jsem v letech 2007 až 2016 seděl i já, jako řadový programátor Mafry, jedno ozubené kolečko ve velkém korporátním soukolí. Řešil jsem občas, proč někomu nefunguje sbírání bodíků (tehdejších kaček, jeden bodík býval za jednu nalistovanou stránku) po nasazení nových skriptů reklamního systému, případně jsem opravoval nějaké drobnosti v chatu. Mimopracovně jsem pro Alíka vyrobil na zakázku hru Drahokamový důl. Více zadání souvisejících s Alíkem jsem ale nedostával. Nikdo mi pochopitelně nevysvětloval, proč některé věci fungují tak, jak fungují… nebyl důvod zvát mě na porady a řešit se mnou strategii fungování webu. Ani se správci ji nikdo neřešil. S tímto druhem záhad nám Wayback Machine nepomůže. :-D

  Co se týče kritiky reklamy na Hravé učení, jak jsem již nedávno odpovídal, je tu nasazená pokusně, aby tady nějaká reklama byla. Máš pravdu, že sem moc předškolních dětí nechodí, ale na ně stejně není cílená, spíš na rodiče. Živý web, kde pravidelně přibývá nový obsah, je lákavou pochoutkou pro vyhledávače, takže k nám Google i Seznam posílají spoustu lidí všelijakého věku. Nějaký efekt to tedy má.

  Kdyby někdo dokázal domluvit lepší reklamu, tak mu dáme 20 % provizi (což může být 10 až 20 tisíc měsíčně). ;-)
  Byly by pak peníze na propagační dárky. :-3

  Fíha, ty jsi mě rozpovídal.
  Je hezké občas zavzpomínat. :-)

  Alík - nová podoba

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, proč je na Alíkovi nový den až od 4:00 místo od 00:00? Omlouvám se, jestli už se na to někdo ptal, ale nikde jsem to nenašla. Děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  je to proto, že když nový den na Alíku začínal v 0:00, tak to lidi lákalo zůstávat na Alíku až do půlnoci. Bylo to vysvětleno v novoročním článku, který napsal sám Alík a který vyšel 1. ledna. Je to tam vysvětleno v kapitolce „Půlnoční život“.

  Alík - nová podoba

  Ahoj,
  když jdu do pošty na počítačové verzi, najdu tam modrou schránku s počtem dopisů ve schránce. V mobilní verzi však vidím té schránky jen kousek. Zobrazuje se totiž na konci obrazovky. Počet dopisů ve schránce vidím normálně. Opravíte to prosím?

  Děkuji za odpověď,
  lékařský :)

  Už je to opravené, díky za upozornění. ok;-)

  Alík - nová podoba

  Proč už se nezobrazují kategorie? Je to tak jen u mě, nebo jste to odstranili?

  Všechno se pořád někde zobrazuje, akorát při mobilním zobrazení je jeden ze sloupců přesunutý dolu.

  Nevím přesně, které kategorie kde jsi měla na mysli, ale na tvůj impuls jsem před pár dny zařídil, že na úvodní straně Alíkovin se ukazuje seznam témat pod druhým článkem. Podobná opatření bych mohl zavést i jinde, ale spíš přemýšlím o nějakém čudlíku, kterým by šlo rychle skočit dolů.

  Jinak mobilní úpravy se už pár dní probírají na nástěnce.

  Alík - nová podoba

  Ahoj Alíku, tak se mi Alík líbí, Jindra.

  Ahoj Jindro, díky za pochvalu, Alík. ;-)

  Alík - nová podoba

  Redesing alik.cz prosim web vyzera velmi staro.
  viac otazok: mailto:macka@svk.jp

  Ahoj,
  slovo „redesign“ se správně píše s „gn“. Pokud vím, tak na Slovensku si anglické výrazy mnohem ochotněji poslovenšťujete, ne? Takže můžeš psát rovnou redizajn a nikoho tím nepohoršíš. ;-)
  Zajímavé je, že třeba ve Španělsku jdou ještě dál – pokud mají zkratku z anglických slov, tak si ji přeloží do španělštiny a z těch španělských slov poskládají novou španělskou zkratku. Takže neznají nemoc AIDS, znají jen SIDA, nejsou členem NATO, ale OTAN, místo USB konektorů si připojují BUS…

  Ale abych odpovídal alespoň trochu k tématu, nemyslím si, že je vzhled webu nějak zvlášť důležitý. Už jsem si na toto téma před třemi roky povídal s Aristotelem. Když se podívám na nejnavštěvovanější weby na světě, tak graficky nijak neoslňují, takhle mohly klidně vypadat i v roce 1999, kdyby tehdy existovaly. Na uživatele nemá vzhled webu zase tak zásadní význam, jak by grafičtí výtvarníci doufali…

  Dojem stáří tady nejspíš nevyvolává grafický styl, ale to, že už je současný vzhled trošku okoukaný. Alík má v tomto ohledu výhodu, že se mu generačně obměňují uživatelé, takže je tu málokdo, kdo by si mohl říct „fuj, třináct let stará grafika!“, protože tu je málokdo takhle dlouho. :->

  Když už tu někdo trošku déle je, tak si na současný vzhled zvykne a hrozí, že by ho změna naštvala. Nejsem vůbec příznivcem radikálních redesignů. Když nějaký umělec začne válku s uživateli tím, že řekne „teď se vám bude líbit tohle, protože se to tak líbí mně“, tak to dopadne většinou špatně a smutně… ostatně i Alík tohle udělal před těmi třinácti lety a způsobil si (nejen) tím historicky největší propad návštěvnosti. Jsem zastáncem drobných změn a plynulejších cestiček k lepšímu stavu… bez vnucování. Návštěvník webu je pro mě při vývoji partner, ne překážka.

  Chystám v brzké době nějaké drobné změny v hlavičce webu (snížím ji) a použitelnější vzhled v mobilech. To jsou asi nejradikálnější redesigny, které jsem ochotný provádět. ;-)

  Alík - nová podoba

  Budou nějaké aktulizace na Alíku v blízké době?

  Budou. Průběžně se děje spousta úprav, které běžní uživatelé moc nevidí. Změny nasazujeme několikrát týdně.

  Momentálně se vrtáme trošku v soutěžích, dáváme jim nějaký lepší řád, aby nám jejich pořádání nezabíralo tak moc času. Díky chystaným úpravám získáte přístup k archivu svých soutěžních účastí, což asi není nic úžasného, ale my díky těmto změnám získáme lepší přehled pro sponzory (kolik % správně odpovědělo apod.). Také je od tohoto víkendu částečně zautomatizovaná akce Alík větří, kdo si šetří.

  Po soutěžích předěláme přihlašovací tabulku, aby byla na samostatné stránce. Následně začneme konečně řešit nějaké příjemnější zobrazování webu v mobilech.

  Někdy mezi tím snad možná dokončím novou Šibenici. Mohl bych asi také zpřístupnit další nastavení nástěnek více lidem, ale s tím bych chtěl počkat na dokončení AZJ, na kterém se pracuje. Také bych mohl dodělat převleky, které už mám trošku rozpracované, ale bojím se, že pokud je zavedu dřív do nástěnek než do klubovny, tak tím přizabiju klubovnu ještě víc, než už je. :-D

  Jinak plánů je spousta. Času málo. :-(

  Alík - nová podoba

  V jakém jazyce jsou naprogramované tyto stránky?

  V ASP.NET, přesněji v C#.
  Předchozí verze (od Mafry) byla v ASP, přesněji ve VBScriptu.
  A úplně první verze (od Silcomu) byla v PHP.

  Ani jeden z těch jazyků moc neumím, ale Alíkovi o tom neříkejte. ;-)

  Teď se nám povedlo najít chybu, která citelně zpomalovala všechny stránky. Ani jsem netušil, jak rychle může server odpovídat... 8-D

  Alík - nová podoba

  Zdá se mi to, nebo se Alík pohybuje? Je to strašně moc hezké

  Slzaholička1, 6. listopadu 2018

  Ahoj, opravdu se občas pohybuje. Děkujeme za uznání, také se nám líbí.

  Alík - nová podoba

  Ahoj, je pravda, že na Alíkovi bude takové vylepšení? Jako že tady bude deník atd..

  Ahoj,
  v současné době je několik věcí, které na Alíkovi ještě nefungují a budou postupně dodělány nebo obnoveny. Deníček by měl být jednou z nich. Přesnější informace by podali přímo zvěrolékaři.

  Alík - nová podoba

  Ahoj Alíku,všimla jsem si,že u přezdívky je teď nějaká tečka.Mám o ní několik otázek:

  1. K čemu slouží
  2. Proč je u někoho růžová a u někoho zelená
  3. Já bych chtěla tu růžovou
  Prosím,odpověz brzy
  Děkuji moc
  VeverkaČiperka123, 20. srpna 2017

  Ahoj,
  tu růžovou tečku tam máš většinu času, ale přitom ji u své přezdívky nikdy neuvidíš. Protože zelená tečka znamená, že uživatel je online, tedy připojen na Alíka, a růžová znamená, že uživatel není připojen na Alíka. Takže tam skoro pořád máš růžovou, ale jakmile se přihlásíš, měla by se tam objevit zelená.

  Alík - nová podoba

  Dobrý den, kdy bude dokončena rekonstrukce webu? Předem moc děkuji za odpověď.

  Pozor, tato odpověď už trošku zastarala!

  To je dost nekonkrétní otázka. Už jsem tady dřív odpovídal v tom smyslu, že žádný okamžik, kdy řekneme „tak, teď je to hotové, jdeme od toho“ patrně nenastane.

  Nahrávání obrázků by mělo být hotové v září.
  Pak budeme znovuoživovat deníček.
  Potom přijdou na řadu nové vizitky, zlepšení nástěnek a předělání klubovny.
  A napříč těmito velkými změnami se potáhnou i menší změny, jako je výroba mobilního vzhledu, nová titulní strana...

  Přesný časový horizont změn říct nedokážu. Nechci nic slibovat, pevný termín by mi nahlodával nadšení :-)

  Alík - nová podoba

  Ahoj,
  v alíkovinách dřív bylo vyhledávání podle kategorií. Mně se líbil jeden recept, který jsem si bohužel neopsal, a chtěl jsem si ho znovu najít, ale teď už tam nevidím vyhledávání podle kategorií na místě, kde dřív bylo. Je někde jinde? A dá se v alíkovinách vyhledávat?

  Ahoj,
  vyhledávání v Alíkovinách ani členění na příslušné kategorie na novém Alíkovi zatím k dispozici není. Nicméně pracuje se na tom, aby později byly obě věci doplněny. Děkujeme za trpělivost.
  Nyní si můžeš zkusit vzpomenout, o jaký recept asi šlo, a hlavně, kdy přibližně mohl být tehdy vydán. Následně můžeš zkusit listovat Alíkovinami ručně, to možné je.

  Alík - nová podoba

  Ahoj Alíku, nemůžu nikde najít políčko na vyhledávání, v poradnách ani na celém webu. Je to chyba, nebo jsem něco přehlédla? Díky moc :)

  Ahoj,
  vyhledávání v poradnách nebo v Alíkovinách (či jinde) zatím na novém Alíkovi nefunguje, nicméně pracuje se na tom, aby to co nejdříve možné bylo. Děkujeme za trpělivost.
  Vyhledávání kamarádů přes Klubovna>Seznam kamarádů už ale funguje: www.alik.cz/u. Pokud je i tak s něčím problém, zkus mi poslat upřesnění prostřednictvím alíkovské pošty. O vyhledávání si také můžeš přečíst ve článku v Alíkovinách: www.alik.cz/a/zlevnili-jsme-darky-ozivili-stare-ucty-a-doplnili-par-her