Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Alíkoviny

Milá technická poradno,
co tak koukám na časy vydání Alíkovin, tak jsem si všimla, že jsou vydávány vždy ve 4:20 nebo v 7:30. Proč tomu tak je? Proč jsou to právě tyto dva časy? Proč jsou to dva odlišné časy a ne jen jeden?

A ještě jedna věc: Proč je u tlačítek na odeslání Alík ze starší verze webu a ne ten současný?

Předem děkuji.

Ahoj,
co se časů vydání týče... Není žádný přesně určený čas, kdy by měl článek vyjít. Záleží to vlastně čistě na tom, co tam někdo z redakce nastaví. Nevím, zda sis všimla, ale jeden z těch časů (ten dřívější, většinou je to cca 4:20, ale také ne úplně vždy) je zásadně vždycky ve všední den, kdy lidé chodí ráno do práce a za normálních okolností i děti do školy, je to proto, aby si článek mohl přečíst i ten, kdo vstává brzy. Naopak o víkendu, kdy je volno, vychází článek později, většinou v 7:30, právě kvůli tomu, že není škola a může se ráno vyspávat.

U odesílacích tlačítek je starý Alík asi jen a pouze kvůli tomu, že ho nikdo nepředělal...:-D

Alíkoviny

Mně nejde odeslat článek do Alíkovin,
děkuji.

Ahoj, taky tě zdravím,
asi nejpravděpodobnější je, že ho máš moc krátký. Alík hlídá jak nadpis, tak upoutávku, ale i délku samotného textu. Nicméně na všechny tyto nedostatky by tě měla upozornit taková hláška, která tam (pokud tento problém nastane) při kliknutí na odesílací tlačítko vyskočí. Pokud máš všechno dost dlouhé, tak je také potřeba mít dostatečné připojení k internetu, aby to šlo odeslat. Jinak by odesílání nemělo bránit vůbec, ale vůbec nic.;-)

Alíkoviny

„Rozhodnutí redakce můžeš popohnat tím, že se aktivně zapojíš do redakční rozpravy pod svými neposouzenými články.“ Toto píšete prosím kde a jak se můžu té redakční rozpravy zúčastnit? Nemůžu totiž napsat další článek, který je vyhlášené téma, a já se bojím, že to nestihnu a také mě na Alíka moc baví psát. Děkuji

Ahoj,
zatím ještě v rozpravách u svých článků nic nemáš, protože jsi je vložil teprve dneska. Další článek si můžeš zatím psát někde mimo Alíka, třeba ve Wordu nebo v poznámkovém bloku. Až bude rozhodnuto, co s nějakým z tvých nezpracovaných článků bude, tak budeš moct vkládat další. Vyhlášeným tématům myslím neběží poslední minuty ani hodiny, takže je zatím čas.

Jinak redakční rozprava je pod každým článek. Když si ho přes své články otevřeš a zajedeš úplně dolů, tak ji tam najdeš. Používá se při komunikaci mezi redakcí a autorem, takže klidně můžeš dotazy směřovat i tam.

Alíkoviny

Prosím, když je vyhlášené téma, tak to mám napsat, že je to k tomu vyhlášenému tématu, nebo vy to sami zjistíte, když to budete kontrolovat, a automaticky, když je to k tomu tématu, tak dáte více kaček?

Ahoj,
jak se píše u vyhlášených témat... „Článek vlož přes standardní formulář na přidání Alíkoviny. Nemusíš v úvodu ani v textu zmiňovat, že postupuješ podle zdejších pokynů, redakce to pochopí.“

Není potřeba to nikam psát, my si s tím poradíme, neboj.;-)

Alíkoviny

Ahoj, je nějaká možnost, jak nechat smazat mnou napsanou Alíkovinu?

Ahoj,
o smazání Alíkoviny je možné požádat před tím, než ji někdo začne zpracovávat. Později už ne, protože už je daný článek nachystaný/zveřejněný, takže už s tím měl někdo z redakce práci, a někdy kolem vydání za něj také byly přiděleny kačky.

Píše se to i pod formulářem pro vkládání článku, je tam toto: Než redakce rozhodne o (ne)vydání, budeš mít možnost obsah článku upravovat, nebo požádat o jeho smazání. Později už ne.

Alíkoviny

Ahoj,
Psala jsem článek do Alíkovin a šla jsem vybrat obrázek, nezabírala jsem záložky, ale když budeme obrázek našla a vložila, tak mi zmizel celý text. Nevíte, jestli bych ho ještě někde mohla najít, nebo ho musím napsat znovu?

Ahoj,
je mi líto, ale asi bude fuč. Delší texty je lepší připravovat jinde a pak do Alíka jen překopírovat.

Máme v plánu vytvořit nějaké zálohování přímo na webu, ale naše plány jsou poněkud dlouhodobější a tvůj text už stejně nezachrání.

Alíkoviny

Proč nemám na Alíkovi druhý článek? Napsal jsem ho 10 ledna.

Ahoj, taky tě zdravím. (Mezi slušnými lidmi se většinou používá pozdrav, jestli ti to něco říká.8-o)

Teď už k dotazu... Víš, nezpracovaných článků jsou desítky a desítky. My všichni z redakce máme kromě opravování a chystání článků i jiné povinnosti, občas taky potřebujeme spát a tak podobně, proto prostě někdy zpracování článku chvíli trvá. Některé Alíkoviny vycházejí i až po několika měsících od doby, kdy je autor vložil.

Zkus být prosím ještě trochu trpělivý. My se i k tvému článku dostaneme, až budeme mít čas, neboj.;-)

Alíkoviny

Mohu se zeptat, jestli jde získat za článek méně než 1000 kaček?

Ahoj,
ano, jde, minimální odměna je v současnosti 500 kaček za vydaný článek a občas některé články takovou odměnu z různých důvodů skutečně obdrží. Nicméně už před časem byla ke každému článku zřízena tzv. redakční rozprava, kterou by měl autor článku pravidelně sledovat a na podněty redaktorů tam reagovat, mimo jiné mu tam redakce může poradit, jak článek vylepšit, aby za něj autor získal více kaček. Zatím poslední, stále aktuální článek o kačkových odměnách vyšel zde: www.alik.cz/a/redakce-alika-zvysuje-kackove-odmeny-a-vyhlasuje-temata

Alíkoviny

Ahoj, chci se zeptat, jestli jde dát ke článku video, ve kterém nemluvím, ale byl by tam hlas od Google Translate.

Ahoj,
asi to ničemu nevadí. Můžeš tedy použít i strojově generovaný hlas, pokud mu bude dobře rozumět. ;-)

Alíkoviny

Já nemám ani moc dotaz, spíš vylepšení. Když člověk chce napsat do Alíkovin, tak nejde uložit to, co člověk má již napsáno, což je škoda. Člověku se většinou nepovede napsat pořádný článek na posezení. Je to škoda. Veselé Vánoce.

Ahoj,
jde to uložit, pokud to má alespoň 1 000 znaků. Jestli nechceš psát článek celý najednou, tak si ho můžeš psát někde mimo, třeba v poznámkovém bloku, ve Wordu, ... Možností je spousta.

Ten limit je tady kvůli tomu, aby nešlo vkládat články, které jsou úplně kraťoučké. Možná tě to překvapí, ale drtivá většina článků, které sem uživatelé vkládají, je opravdu vložená najednou. A kdyby limit nebyl, tak by sem šlo vložit článek o třech větách. Takový „článek“ se samozřejmě vydat nedá. Takhle ten limit autora rovnou upozorní, že článek musí být delší, takže pisatel hned ví, že to musí prodloužit.;-)

Veselé Vánoce!@)->-

Alíkoviny

Dobrý den, potřebovala bych poradit, píšu Alíkovinu, ale nejde mi přidat obrázek, i když je tam napsané, že obrázek můžu i bez souhlasu použít, ale i tak mi to nejde nebo nevím, jak na to, poradíte mi prosím?

Ahoj,
ne, obrázek, u kterého zadáváš, že autora neznáš a nedokážeš ho zjistit, u článku nepoužít nemůžeš. Převzatý obrázek můžeš u Alíkoviny použít pouze v případě, že jeho autora znáš a víš, že je ten obrázek volně šířitelný.

Také nejde vložit ke článku obrázek, který sis nahrála do sbírky, ale ještě není schválený. Chceš-li ke článku vložit neschválený obrázek, tak je nutné ho nahrávat přímo přes formulář vkládání/upravování dané Alíkoviny.

Alíkoviny

Ahoj Alíku a spol. Když píši článek, tak můžu vložit video z youtube, avšak je nějaká možnost vložení videa přímo z počítače, aniž bych musel něco nahrávat na youtube. Děkuji za radu.

Ahoj,
nevím, zda nám to oznamuješ, nebo se ptáš.

Ne, žádná taková možnost není. Do článku nejde vložit přímo video, ale pouze odkaz. Pokud tedy chceš mít v článku video, tak to bez Youtubu nejde.

Ovšem pokud by ti šlo o to, aby to video nebylo dohledatelné veřejně, tak i takovou možnost Youtube nabízí. Při nahrávání videa tam jde zvolit, že se k videu dá dostat pouze přes odkaz (stačí ve viditelnosti videa nastavit neveřejné).

Alíkoviny

Ahoj, jak se dá přidat obrázek třeba do prostřed článku?

Ahoj,
jednodušší možnost, jak to udělat, je napsat do redakční rozpravy pod článek, když tam napíšeš, který obrázek do textu chceš a kam, tak my ti ho tam dáme.

Případně to můžeš udělat sám, ale je to trošičku složitější. Je potřeba zjistit v úpravě obrázku jeho kód, to je 7 velkých písmen, která jsou na konci jeho odkazu, a pak je vložit do článku ve formátu (obrázek ABCDEFG), včetně té závorky, akorát s tím příslušným kódem. Ta závorka musí být na samostatném řádku a pod tím je dobré jeden řádek vynechat, aby nezlobilo formátování.

Alíkoviny

Ahoj Alíku, dnes jsem napsala Alíkovinu. Bohužel až po odeslání jsem zjistila, že jsem odhlášená, nevím, co se stalo, jako vždy jsem se přihlásila a najednou frnk. Bude Alíkovina napsaná na mě? Nebo se navždy smazala? Byla bych hrozně zklamaná, ten text jsem psala hodinu a půl.
Děkuju za odpověď.

Ahoj,
obávám se, že tě moc nepotěším, žádná Alíkovina nám od tebe nepřišla. Pokud jsi byla při odesílání odhlášená, tak se to vůbec neodeslalo, protože nepřihlášení uživatelé nemůžou vkládat články. To je právě z toho důvodu, že by pak nebylo vidět, kdo ten článek napsal.

Taková malá rada pro příště: Zkus si nepsat článek rovnou tady na Alíkovi, ale někde jinde. Stačí obyčejný textový editor (třeba Word nebo klidně i poznámkový blok), tam si můžeš text průběžně ukládat do počítače a máš jistotu, že se ti neztratí. Krom toho v něm nemusíš psát článek celý najednou, můžeš klidně po částech. A má to ještě jednu výhodu... Může ti to pomoct i s pravopisem, protože dost programů ho zvládne v textu kontrolovat.;-)

Alíkoviny

Ahoj jak mám smazat mojí Alíkovinu když mi ji ještě neschválili? Předem děkuji za odpověď ?

Ahoj,
napsat redakci a požádat o smazání.

Alíkoviny

Ahoj, chci se zeptat, jak mám vydat svoji Alíkovinu?

Ahoj,
vlastně nijak. Alíkoviny nevydávají sami uživatelé, ale redakce. Když vložíš článek, tak se zařadí mezi články, které čekají na zpracování. Takové články redakce buďto opraví a zařadí k vydání (pokud jsou v pořádku), nebo napíše autorovi do rozpravy pod článkem (pokud je s nimi nějaký problém, třeba chybějící obrázek, potřebná úprava textu a tak podobně), případně rovnou smaže (třeba pokud je článek nevhodný).

Tvůj článek je právě v nezpracovaných článcích, kterých je v současné době několik desítek. Pravděpodobně tedy budeš muset nějakou dobu počkat, než se tvým článkem někdo bude zabývat. Až se k němu dostaneme, tak budeš mít případné připomínky v redakční rozpravě, ale buď prosím trpělivá.

Alíkoviny

U své nejnovější alíkoviny mi Pralinka2 opravil ,,chybu’' (ctrlv.cz/RyuJ), ale já mám pocit, že jsem to měl správně. Jsou to ty hadice

Ahoj,
ano, jsou to „ty hadice“, ale ty hadice nejsou podmět. Celá věta v tom článku zní „Ti velcí zase připojili zahradní hadice a kropili trávníky a květinové záhony.“ Takto formulovaná věta by znamenala, že ti velcí připojili hadice a těmi hadicemi ti velcí kropili trávníky. Aby ty hadice byly podmět, musela by být věta formulovaná ve smyslu „Ti velcí zase připojili zahradní hadice a ty kropily trávníky a květinové záhony.“, a znamenalo by to, že velcí ty hadice jen připojili a ty hadice samy kropily. Ale to z původní věty nevyplývá.

Alíkoviny

Ahoj Alíku, kdy rozhodneš, jestli vyjde článek?
Ahoj.
Díky za odpověď

Ahoj,
zařazování článků má v současné době na starosti redakce, nikoli sám Alík. A redakce podle svých možností zpracovává články tak, aby vyšel aspoň jeden denně. A musím připustit, že největší šanci na rychlé zpracování mají články, se kterými je nejméně práce, tedy které neobsahují chyby, které by redakce musela opravovat, nebo nedostatky, o jejichž nápravě by si musela dopisovat s autorem.
Na druhé straně články vyloženě nepodařené, které nelze vydat, jsou sice zamítnuty, ale taky rychle.

Naproti tomu články, s jejichž zpracováním je hodně práce, nebo u kterých není jisté, zda jsou vhodné pro zveřejnění, nebo kde autor neodpovídá v redakční rozpravě na připomínky redakce, mnohdy čekají na zpracování déle. Běžně několik týdnů, ale jsou i nezpracované články staré několik měsíců, a byl článek, který vyšel až víc než rok po tom, co ho autorka vložila.

Alíkoviny

Ahoj,
když jsem se koukala na historii úprav mého článku (není vydaný), uviděla jsem tam, že mi VeverkaČiperka123 upravila článek. Ale VeverkaČiperka123 není správkyně ani redaktorka. Nestala se někde chyba?

Ahoj,
můžeš být v klidu, žádná chyba se nikde nestala. Máme možnost zpřístupnit nějaký konkrétní nevydaný článek určitému uživateli, který v něm pak může provádět změny a upravovat ho.
VeverkaČiperka123 nám takhle občas pomáhá s opravou pravopisu, stejně tak jako Lacko5, který opravuje slovensky psané články.

Alíkoviny

Ahoj,
teď zjišťuju, že správce Alíka může nahrát více obrázků a napsat více článků než běžný uživatel. :D
Otázkou je, jaké je jejich maximum a jestli vůbec to mají správci Alíka omezené.
A mohly by hodnosti tyto limity i běžným uživatelům zvyšovat?

Děkuji za odpověď
lékařský

Ahoj,
nemají žádné omezení, předpokládá se, že budou systém využívat rozumně.

Množství nepoužitých obrázků je omezené hlavně proto, že Alík není fotobanka, není určený na skladování obrázků, které člověk nechce nikde na Alíkovi používat. Pokud obrázky použité jsou, může jich uživatel nahrát klidně tisíce. Každý obrázek schvalují správci, takže je s tím spojena nějaká práce. Jestli má být limit na počet 5, 10, 20, to je skoro jedno, ale někde být musí.

Správci mají limit obrázků uvolněný ze dvou důvodů. Jednak můžou nahrávat do Alíka zajímavé ilustrační fotky jen tak, pro využití ostatními uživateli u článků. Jednak když chtěl Alík před pár lety nahrát do systému nějakou fotku pro svůj článek, vynadalo mu to, že má v systému příliš mnoho nepoužitých obrázků, ať nějaké smaže... konkrétně nějaké z následujících několika desítek tisíc nepoužitých fotek, které se na Alík.cz dostaly při převodu z redakčního systému Mafry. Úplně mu zatuhla stránka a při představě, jak je postupně odmazává, i úsměv na tváři... :-D

Co se týče omezení na počet článků, to existuje z jiného důvodu – zbrzdí autory, kteří jsou příliš horliví, ale nepříliš dobří. Když někdo napíše dvacet špatných článků najednou a redakce mu všechny smaže, je to asi z pohledu všech smutnější stav, než když napíše dva a pak pochopí, že dělá cosi špatně. I pro dobré autory je limit užitečný – nutí je existující dílo dotáhnout do konce (odpovídat na otázky v redakční rozpravě!), pokud chtějí tvořit něco dalšího. Kdybych třeba já jako programátor věděl, že můžu mít rozpracované jen dvě hry najednou, už bych jich měl teď nejspíš spoustu hotových. :->

Krom toho není stanovené maximum článků nijak zvlášť přísná brzda pro tvořivost. Jakmile má článek naplánované vydání, do limitu se už nepočítá, takže při koordinaci s redakcí jde připravit vydávání článků od jednoho autora klidně na několik měsíců dopředu. Nemluvě o tom, že autor si také může předpřipravit budoucí články někde bokem, uložit si je nejprve někam k sobě, než je vloží do Alíka...

Uvažujeme, že by limit na počet nevydaných článků mohl být o kousek vyšší pro ty, komu už vyšly alespoň tři články. Nejspíš by to vedlo k tomu, že by redakce častěji vybírala k vydání články od osvědčených autorů na úkor prvotin... což možná chceme, možná ne. :-)