Technická poradna

Na otázky odpovídají
Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.
V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.
Jak funguje vydávání článku?
Alíkoviny
Ahoj Alíku, stala se mi zvláštní věc. Jsem voříšek a včera jsem vydala svůj 1. článek. Do teď se mi nic nepřičetlo. Díky.
Ahoj,
proces vydávání článku bohužel takhle strašně jednoduše nefunguje. Ty jsi svůj článek vůbec nevydala a udělat to ani nemůžeš. To děláme až my v redakci.
Jak vypadá cesta nového článku?
- Prvním krokem je článek napsat a dokončit. Pokud hotový není, stačí mu dát stav, že je rozpracovaný. Jakmile hotový je, zbývá ho předat redakci.
- Tím se článek dostane na seznam neposouzených článků, které čekají, až se jim redakce bude věnovat. Jakmile se k danému článku někdo dostane, můžou nastat dvě možnosti. Začnou tou, která je hlavně u prvotin častější.
- Někdo z redakce si s tebou pod článkem začne povídat v rozpravě. To je taková malá diskuze, kterou vidí pouze autor článku a redakce. V ní se řeší samotný článek – co je v něm potřeba upravit, aby mohl vyjít, jak by ho šlo vylepšit, aby byl lepší a hezčí a měl pak větší úspěch u čtenářů... Pokud se ti objeví v rozpravě připomínky, článek se ti vrátí a bude na tobě, abys ho podle nich zkusila vylepšit. Když ti cokoli nebude jasné, určitě se neboj v rozpravě odepsat, můžeš tam psát také a redakce ti ráda pomůže, s čím budeš potřebovat.
- Článek, který už vypadá dobře, začne redakce zpracovávat. Opraví v něm chyby, doladí všechno potřebné a bude se snažit ho dostat do stavu, kdy půjde vydat. Může se stát, že se tě také ještě na něco doptá nebo ještě narazí na něco, co by sis mohla sama dodělat.
- Výsledkem tohoto procesu je pak vydatelný článek, ten už je ideálně bez chyb, správně naformátovaný a kompletně připravený na vydání. Může už čekat jen na to, až bude vhodná chvíle ho vydat.
- Úplným závěrem pak je samotné vydání, po kterém ještě o nějakou dobu později následuje kačková odměna. Ta je ale až tím úplně posledním.
Určitě tedy je vhodné se na svůj článek občas podívat, jestli náhodou nemáš v rozpravě nějaký vzkaz. Pokud máš, tak na něj zareaguj, ať už úpravou článku nebo reakcí v rozpravě.
Zároveň můžeš nahoře sledovat i stav. Článek, který na pozornost redakce teprve čeká, je neposouzený, jakmile se mu věnuje redakce, je zpracovávaný. A konečně když je hotový, stane se z něj (vydatelný). No a pak už jen dostane datum.
Jedná se o takový komplikovanější proces, který je však nutný pro to, aby tady vycházely články, které za něco stojí. Vyhneme se tak kradeným textům, všelijakým nesmyslům a v horším případě i nevhodnostem.
No a konečně pak můžeme dětem pomoct dát dohromady něco pěkného. Je totiž zcela pochopitelné, že třeba ti mladší ještě neovládají skvěle češtinu, že nováčci potřebují pomoct s tím, jak má článek vypadat nebo jak si v něm třeba i hrát s písmenky. Na to tady totiž máme parádní Alíkův značkovací jazyk, který umožňuje dělat různé psí kusy, a to nejen kvízy, ale i třeba používat barvičky, různé druhy písma, vytvářet ankety a tajenky a blbnout s odkazy... Je toho hrozně moc a je to jednoduché, ale ze začátku to chce se s tím trochu seznámit.
U tvého článku už se v rozpravě něco objevilo, tak se tam můžeš jít podívat a držím palce, ať se ti podaří článek dotáhnout. Když budeš s čímkoli potřebovat pomoct, stačí se tam ozvat.
Alíkoviny
Ahoj,
6. dubna jsem poslala článek k posouzení redakci, ale zatím nemám žádnou zpětnou vazbu (budou to tři týdny). Chápu, že redakce může být přetížena a topit se v mnoha dalších jiných článcích, tak se chci zeptat, jaká je situace a jak to cca třeba vypadá časově. Díky!
Ahoj,
je to přesně tak, že v současné době přetrvává období, kdy máme článků opravdu hodně. Naši pozornost aktuálně mají víceméně samé články ještě z března, některé i starší.
Co se týče novějších článků, tak u nich máme automatické brzké upozornění na první pokusy, tedy články od nováčků, kteří ještě s psaním tady zkušenosti nemají. Velmi často takové články vyžadují nemalé úpravy a je fajn, aby byly vrácené co nejdřív, protože to zvyšuje pravděpodobnost, že se jim autor ještě bude věnovat.
Kromě toho taky rychleji vracíme další články, které zjevně potřebují zásahy autora, aby si je mohl v té době, kdy budou čekat, ještě vylepšit. Jinak články od zkušenějších autorů, které vypadají bezproblémově (případně od autorů, kteří toho píší hodně a mají třeba i čekající články mezi vydatelnými), čekají delší dobu, protože nebývá moc potřeba je vracet, maximálně kvůli nějaké drobnosti, která je zpravidla vyřešená velmi rychle.
Doba čekání tedy je různá a závisí na více faktorech, může to klidně být i v řádech týdnů. Určitě se ale nemusíte bát, postupně se vždycky dostaneme ke všemu. A pokud máme jakékoli připomínky, najdete je vždycky v rozpravě. Tvůj článek se taky dočká, i bych řekla, že se začne zpracovávat už docela brzy.
Alíkoviny
Ahoj,
když nechám svoje články roky odložené, to znamená, že nechci na nich pracovat, vy to pak smažete? Já doufám, že ne, protože možná na nich budu pracovat někdy v budoucnosti.
Děkuji!
Ahoj,
určitě ne. Žádné články nikdy nemažeme, k odloženým se vždycky jde vrátit, klidně i za pár let.
Ta možnost existuje hlavně kvůli tomu, abyste neměli hromady rozpracovaných článků, ale měli jste důvod víc přemýšlet nad menším množstvím z nich. Pokud je chcete dodělat, tak super, ale dodělejte je dřív, než sem nahrajete spoustu dalších. Jestli je dodělat nechcete, tak je to sice škoda, ale alespoň je tedy odložte. A časem si to můžete třeba rozmyslet.
Alíkoviny
Proč nemůžu odložit článek, který je dolaďovaný? Mám tam jeden takový, ale nechci ho moc dokončovat, ale když ho odložit nemůžu, tak ho dodělat musím. Nešlo by udělat, abychom mohli i dolaďovaný článek odložit?
Ahoj,
šlo, ale určitě to dělat nechceme. Pak by vlastně úplně postrádalo smysl, aby tenhle stav existoval, protože by fungoval stejně jako rozpracované články.
A teď už k tomu, co je ten stav zač...
Dolaďované jsou jednoduše řečeno články, s nimiž to redakce vidí dobře. Jsou vrácené třeba kvůli nějakému ne úplně nezbytnému vylepšení či kvůli menším úpravám a drobnostem. Pokud si je vyřešíte sami nebo článek zlepšíte, můžete dostat vyšší kačkovou odměnu (u vylepšení za to, že máte článek lepší, u úprav za to, že nám šetříte práci).
Na druhou stranu pokud si to něco sami nevyřešíte, tak to obvykle u dolaďovaných článků můžeme vyřešit my. To se dost hodí ve chvílích, kdy je článků nedostatek, protože tam můžeme něco vytáhnout a prostě to dokončit. Zabere nám to sice třeba víc času, ale budeme mít článek.
Kromě toho jsou tam často články, s nimiž už redakce nějakou práci měla, třeba už to i celé procházela a opravovala. Nemyslíme si, že by bylo fér, abyste si jen tak mohli článek, s nímž už jsme se dost zabývali, prostě odložit. Náš čas taky není nekonečný a zrovna zpracovávání článků ho umí sežrat opravdu hodně.
Rozhodně teď nejsme ve stavu, kdy by článků byl nedostatek (naopak jich stále máme spoustu), takže možná budeme trochu mírnější v tom, co vám ještě odložit umožníme, když jde primárně jen o náš čas. Nejjednodušší pak je se prostě zeptat v rozpravě.
Nikdo ale taky neříká, že se dolaďovanému článku musíte věnovat. Stává se nám, že tam články visí i nemálo měsíců a neděje se s nimi vůbec nic. Pak i sami řešíme, co teda s nimi, jestli je odložit, nebo je dodělat.
Není to tedy tak, že byste na těch článcích museli pracovat, ale spíš náznak toho, že nám přijde, že byste mohli a že by to bylo fajn, protože by to potom mohlo stát za to. Tedy by mohlo být vhodné minimálně přemýšlet nad tím, jestli to fakt dotáhnout nechcete. Jistě už jste s tím totiž měli dost práce i vy.
Můžu napsat článek o konspiračních teoriích?
Alíkoviny
Můžu napsat Alíkovinu na nějaké konspirační teorie nebo něco podobného? O tohle téma se hodně zajímám, ale napsat o tom článek mě napadlo až teď.
Můžeš.
Ale piš ho prosím opatrně, s ohledem na objektivní skutečnost, ideálně i s nějakou rozumnou argumentací. Spousta konspiračních teorií je v základu celkem hloupá, ale na první pohled přesvědčivá (ty málo přesvědčivé se totiž nešíří, je to krásná ukázka evoluce memů). Máme nějakou odpovědnost za to, co dětem sdělujeme, nechceme jim blbnout hlavy.
Nechceme ale ani předstírat, že žádné skutečné konspirace neexistují, historie je plná protipříkladů. (Třeba počítačový virus Stuxnet určitě vyžadoval zatraceně precizní souhru mnoha expertů.)
Proti nějaké výchově ke kritickému myšlení rozhodně nic nemáme.
Můžu udělat plnohodnotnou videorecenzi?
Alíkoviny
Můžu se zeptat, jestli když chci recenzovat hru do Alíkovin, můžu zde vložit svoje vlastní video z youtubu? Vím, že v Zrecenzuj PC hru z Alíkova katalogu je napsáno, že zde můžu vložit svoje video, jak hraju, ale já bych chtěl udělat plnohodnotné video jako tu recenzi a mluvit v něm. Strašně rád stříhám videa, ale moje mluvení no... Když se soustředím, dokážu mluvit srozumitelně (jen pro kontext: já se nebojím mluvit před lidma). To, co bych tam říkal, bych zároveň přepsal do textu k tomu. No ale každopádně můžu ve videu sám mluvit když chci? A také mohl bych případně ve videu použít copyright hudbu? Díky moc.
Ahoj,
určitě můžeš ve videu povídat, dokonce by to bylo i mnohem lepší a zajímavější než prosté video z hraní. Věřím, že i redakce by to ocenila nějakou pěknou kačkovou odměnou.
Ve vyhlášeném tématu je i zmíněné, že pokud budeš říkat něco delšího, je dobré mít připravený scénář => mluvení určitě není zakázané.
Co se týče hudby ve videu, to je mezi tebou a YouTubem, co a jak ti dovolí. Nám je to celkem jedno, u nás to video nahrané nebude. Jen pozor na to, že kdyby YouTube dodatečně vyhodnotil, že si myslí, že porušuješ něčí autorská práva, tak ti může video umlčet. Bývá bezpečnější neriskovat. (Samozřejmě hudba ze hry většinou nevadí, i když i na tu se vztahují autorská práva.)
Hodně štěstí s psaním.
Ahoj,
jako odkaz na YouTube. Musí to ale být skutečně YouTube a je třeba vložit jen samotný odkaz (na vlastní řádek). Občas nám tam někteří přidávají AZJ. To sice vytvoří odkaz, ale neumožní zobrazit video rovnou v článku, což rozhodně je žádoucí. Proč by totiž měl člověk kvůli němu chodit někam jinam, když ho může mít rovnou tady?
Stává se, že někdy dojdou články?
Alíkoviny
Ahoj,
mám takový dotaz. Zajímalo by mě, jestli se někdy stane, že dojdou články na vydávání v Alíkovinách a není co vydat nebo jestli vždycky někdo něco napíše a článků je tedy dost.
Díky za odpověď.
Ahoj,
to je takové hodně jako na houpačce. Občas jsou období, kdy je článků opravdu hodně málo, takže se nově příchozím klidně věnujeme hned nebo maximálně za pár hodin a jsme rádi, že vůbec máme co vydat. Pokud fakt nic nemáme, tak buďto můžeme zkusit něco napsat sami, nebo se můžeme pokusit sami dodělat článek, který bychom jinak vrátili autorovi... A pokud by opravdu nebylo nic, tak taky nemusíme vydat nic.
Máme tady sice nějaké zvyklosti, třeba že vychází jeden článek denně, ale nejsou to pravidla, přes která prostě nejede vlak. V případě potřeby to jde i jinak, klidně i tak, že buďto nevydáme nic, nebo naopak místo jednoho článku vydáme dva. Stejně tak to, že v neděli vychází zvířátko a v pondělí kvíz či tajenka, jsou jen zvyklosti. Je snaha to dodržovat, ale nestojí na tom svět.
Kromě toho bývají i období, kdy je článků naopak hodně a redakce si v podstatě může vybírat, co se vydá. V takových chvílích víc článků vracíme autorům, aby si je dodělali sami, protože na to je prostor. Zároveň také platí, že se déle čeká na zpracování, protože i naše časové možnosti jsou omezené.
Nyní tedy jsme v době, kdy článků je dost, a tak je čekání delší. Na druhou stranu pamatuju i období, kdy bylo ještě i dost delší... Třeba že jsme neposouzených článků měli klidně kolem stovky a bylo normální, že se na naši reakci muselo čekat měsíc nebo dva. To už je ale naštěstí dávno pryč. Teď se dočkáte mnohem dřív.
Kromě toho se snažíme věnovat pozornost i tomu, kdo píše. Pokud vidíme, že nám něco poslal zkušený pisálek, kterému jsme už vydali hromadu článků a víme, že s nimi nebývá moc práce, tak možná bude trvat o něco déle, než se tomu budeme věnovat. Když nám někdo pošle svůj první pokus, snažíme se mu poskytnout zpětnou vazbu rychleji, aby byla větší šance, že článek v případě potřeby ještě upraví... zvlášť ještě když je to menší dítko.
Do dlouhodobějších plánů nám nezřídka také zasahují věci, které pospíchají. Když nás nějaký filmový distributor pozve do kina na film, který teprve bude mít premiéru, tak je fajn tuhle výhodu využít a případnou recenzi vydat co nejdřív, ideálně dřív, než to půjde do kin. Stejně tak články ke konkrétním obdobím či dnům se snažíme vydat tak, jak se to k nim hodí, pokud to tedy jde a pokud je dostaneme včas, alespoň s týdenním předstihem.
Pořád ale platí, že pokud cokoli kdykoli potřebujete, tak se nebojte využívat rozpravu. Nikdo vás v ní neukousne. Občas mi přijde, že si někteří myslí, že to je jenom pro nás. To určitě nehrozí! Rozprava je i pro vás, nebojte se do ní napsat, když se chcete na něco zeptat, když něčemu z našich připomínek nerozumíte nebo když nám chcete cokoli říct.
Jen dvě drobnosti, které se hodí vědět: Nepište tam nesmyslné příspěvky, když tam třeba dáte samotného usměvavého smajlíka nebo „ahoj“, tak to nemá žádný význam. A druhá je, že pokud něco nechápete, tak nám ale musíme napsat co. Jinak se strašně těžko radí, když nevíme, co přesně je za problém.
Určitě se ale psaní nebojte! Pokud taky v tuto chvíli chcete čekat trochu míň, napište nám kvíz či tajenku nebo článek o zvířátku. Takové články vám s větší pravděpodobností vyjdou dřív, protože se snažíme je vydávat pravidelně a není jich aktuálně moc.
Ahoj,
to je různé. Redaktoři zpracovávají články ve svém volném čase, mezi tím chodí do školy, do práce, mají i jiné povinnosti, takže ne vždy se ke zpracování dostanou hned. A články od autorů taky chodí různě. Někdy se stane, že dlouhou dobu chodí jen málo článků, takže když článek přijde, je zpracován během několika dnů, jindy se stane, že během pár dnů přijdou desítky článků, a než se při zpracování dostane na všechny, může uplynout i delší doba. A v neposlední řadě různé články vyžadují různě dlouhou dobu na vlastní zpracování. Některé články se dají zpracovat rychle, některé vyžadují více úprav nebo i částečné předělání. A taky záleží trochu na tématu, pokud je článek na téma, o kterém nikdo z redakce nic neví, může nějakou dobu trvat, než si redakce ověří, zda článek není nesmyslný.
Co se týče doporučení pro autory, i nadále platí, že pokud chcete, aby článek vyšel v konkrétním termínu, například pokud jde o nějaké výročí, pozvánku a podobně, je vhodné na to redakci výslovně upozornit a takový článek dodat nejméně týden před požadovaným termínem zveřejnění. V takovém případě se redakce pokusí vyjít vstříc, i když úplně zaručit se to vždy nedá.
Jaká byla největší odměna za článek?
Alíkoviny
Ahoj Alíku a spol.
Mám takový trošku zvláštní dotaz. Nevím proč, ale už hodně dlouho mě zajímá, jaký článek dostal nejvíce kaček, a kolik.
Předem děkuji za odpověď.
Klára
Ahoj,
úplně nejvyšší odměnu dostal článek Chariot – recenze hry. Jako jediný zatím překonal hranici 15 000 kaček (dostal 15 300). Před ním byl rekordmanem článek Karty na stůl... a pak do sbírky, který dostal 14 500 kaček. Jinak celkově už vyšlo přibližně 40 článků, jejichž odměna byla alespoň 12 000 kaček.
Psaním Alíkovin se dá „vydělat“ opravdu hodně. Nejvíc odměnu zvyšují vyhlášená téma, ale dost se tomu dá pomoct i jinak, hlavně přidáním obrázků či videí, ideálně vlastních. Navíc můžete i sami získat zkušenosti se psaním a zlepšit se v češtině.
Alíkoviny
Dobrý den, zajímá mě, jestli můžu napsat článek o tom, jak se skládá Rubikova kostka... O tom totiž jeden článek už je, ale je tam jen video jak se to dělá, a já bych to tam napsala i slovně, a prostě bych toho tam víc napsala... Můžu? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Ahoj,
článků na toto téma už tady určitě je víc než jeden (stačí zadat v Alíkovinách do vyhledávače na stromě slovo „Rubikova“). A jak píšeme i tady v poradně, nevadí nám víc článků na stejné/podobné téma, jen je dobré, když přinášejí i něco nového, aby to nebylo jen „přežvejkání“ toho, co už tady máme.
Alíkoviny
Ahojky,
mohla bych napsat Alíkovinu o therianech, i když už existuje? Byla by napsaná jen mnou a byly by tam věci, které v té minulé nebyly. PS: pokusila bych se, aby byla i celkově obsáhlejší.
Ahoj,
můžeš, jen je vždycky fajn, aby článek přinesl i něco nového, takže pokud bude obsáhlejší, tak to bude určitě v pohodě.
Alíkoviny
Ahoj poradno, chtěl bych dát recenzi české hry Kingdom Come: Deliverance do Alíkovin, mám 2 otázky.
- Slyšel jsem, že na věku, od kolika je hra povolená, na nástěnce nezáleží. Platí to i u Alíkovin? A vadí, že je hra lehce morbidní?
- Má to jít do Alíkovin nebo na nástěnku a jaký v tom je rozdíl?
Ahoj,
zkusím na to odpovědět postupně...
- Na věku skutečně tak moc nezáleží. Máme tady spousty starších čtenářů. Stále ale je potřeba myslet i na děti. Článek by tedy neměl popisovat žádné brutality ani být tak morbidní, že by z toho dítě mohlo mít nějaké trauma. Piš tedy s citem a tak, aby když se ke článku náhodou dostane někdo mladší, tak aby tam nenašel vyloženě nevhodné věci. Totéž platí i pro obrázky.
- Pokud chceš psát pořádnou recenzi, která svou délkou vydá na článek, klidně nám ji dej do Alíkovin. Co se týče recenzí, tak bych je někam do nástěnky dávala v případě nějakých krátkých (ne)doporučení, která rozsah článku prostě nemají. Pokud délku článku dají a mají nějakou úroveň, tak nemáme problém je vydat přímo v Alíkovinách.
Alíkoviny
Ahoj,
když bylo vyhlášené téma moje školní reforma. Tak můžu to udělat i po tématu?
Ahoj,
rozhodně můžeš, jde psát kdykoli a o čemkoli (co se hodí na dětský web). Platnost vyhlášeného tématu jen určuje dobu, kdy je za články na dané téma zvýšená odměna.
Ahoj,
podnázev může obsahovat víc informací, které autorovi článku přijdou důležité, ale ne až tak moc, aby byly potřeba v samotném názvu.
Jedná se tedy o nějaké doplnění názvu – typicky u různých seriálů, kde stačí do názvu uvést název dílu a v podnázvu pak může být název série, případně i pořadí daného dílu. Stejně tak by se tam mohl objevit třeba alternativní název.
V každém případě ale platí, že by název samotný měl obsáhnout to nejdůležitější. Není žádoucí, aby vzniklo několik článků se stejným názvem, ale různými podnázvy. Název je to, co se má odlišovat. Stejný podnázev už není problém.
Rozhodně ale podnázev není povinný. I jeho kolonka už je v tuto chvíli trochu schovaná, aby bylo jasnější, že vážně není třeba se s ní zabývat, pokud nechcete.
předchozí | 123456 | další |