Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Smím napsat článek o Five Nights at Freddy’s?

  Alíkoviny

  Ahoj, chci se zeptat. Chci do Alíkovin napsat článek o jedné hororové hře. Krev v ní není ani násilí ne, zároveň bych do článku nedal žádné strašidelné fotky. Ale tím, že je tento web pro děti tak nevím. Už jsem viděl několik recenzí strašidelných nebo násilných her, ale nevím jestli můžu. Chci udělat sérii článků o hře FNaF.

  Ahoj,
  hra Five Nights at Freddy’s má hodnocení PEGI 12, což znamená, že je na ni pohlíženo mnohem vlídněji než na jiné hry, které máme třeba i v katalogu dárků.

  Článek tedy napsat smíš.

  Alíkoviny

  Ahoj, nedávno jsem se ptala, jestli bych mohla napsat článek v angličtině, odpověď zněla ne. Mě napadlo že bych k tomu anglickému textu přidala i český překlad, otázka tedy zní: Mohu napsat anglický článek s českým překladem? Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj, jak jsem už psala minule, Alíkoviny jsou určené na české nebo případně slovenské texty. Jiné jazyky v nich nechceme. Nebylo by v našich silách tomu zajistit takovou kvalitu, jakou chceme, a anglických webů je na netu hromada. Tohle je český web, a tak to zůstane.

  Alíkoviny

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli bych mohla napsat článek v angličtině? Předem děkuji za odpověď. ;-)

  Ahoj,
  v angličtině určitě ne. Jsme na českém webu a všechny Alíkoviny jsou tady v češtině nebo ve slovenštině, tedy srozumitelné pro všechny. Angličtina sice je hodně rozšířená, ale stále platí, že ji neumí všichni, a i velká část lidí, která něco zvládne, není schopná rozumět jakémukoli anglickému textu. Kdo ano, jistě si najde na internetu spoustu možností, kde si anglické články číst, určitě by se ti podařilo najít i místa, kam můžeš svůj text vložit také ty.

  Chceš-li angličtinu i tady, podívej se do nástěnek, jistě tam nějaké takové najdeš (třeba Tady pište jenom anglicky!), nebo si klidně můžeš založit anglický stolek v klubovně, ale jinak tady chceme být věrní češtině.

  Co znamená pro článek stav „vydatelný“?

  Alíkoviny

  V jakém stádiu je můj článek, když se u něj píše, že je vydatelný?

  Ahoj,
  vydatelné články jsou obvykle již zpracované redakcí a připravené k vydání. Jediná věc, na kterou čekají, je zadání data vydání. :-)

  Jelikož v plánování vydávání musí být nějaký systém, redaktoři označují nejdříve zpracované články jako vydatelné a potom někdy později se v rámci nějaké domluvy dohodnou na datu vydání.

  Pokud tedy článek je označen jako vydatelný, znamená to, že bude pravděpodobně vydán, jakmile to redakční plán dovolí. Je ale samozřejmě pořád možné takovýto článek vrátit autorovi k úpravám nebo k dokončení, pokud by to bylo potřebné nebo nutné.

  Ukažte tlapky!

  Alíkoviny

  Ahojky,
  už jsem svůj nápad psala do nástěnky na vylepšení Alíka, ale něco tam řešili programátoři a můj nápad zapadl 😭

  Nešlo by, aby ten, co napsal Alíkovinu, mohl vidět počet tlapek, které jeho článek dostal?

  Dík za odpověď ☺️

  Tvůj dotaz tu zapadl. ;-(

  Už měsíc se autorovi ukazují procenta. >X<-

  Proč není vidět hodnocení Alíkovin?

  Alíkoviny

  Ahoj, proč když je u všech vydaných vtipů hodnocení v procentech, není i u Alíkovin, kde je napsané pouze ohodnoť článek tlapkami? Mně totiž přijde, že to nemá význam, když se autorovi neukáže, jak se líbí jeho článek čtenářům. ;-) Napadlo mě, že by tam mohlo být hodnocení jako u vtipů.

  Hodnocení už přihlášení člověkové vidí. >X<-

  Alíkoviny

  Dobrý deň
  Dostal som taký nápad. Pred nedávnom ma začala baviť jedna hra, ktorá sa volá Red dead redemption 2. Veľmi rád by som o nej napísal Alíkovinu, ale odohráva sa na divokom západe, takže je tam vyobrazené strieľanie a iné formy násilia. Môžem o takej hre napísať? Predsa len je to hra pre staršie publikum a toto je web pre deti.

  Alíkoviny

  Ahoj! Nevím, jestli je tento dotaz vhodný tady, ale stejně to zkusím. Mohl bych se zeptat, jestli by bylo vhodné, abych vytvořil článek o mé oblíbené hře „Alice:Madness Returns“? Hra mě opravdu bavila, ale nevím, jestli je vhodné tady o ní psát... Předem děkuji za odpověď!!

  Piš. >X<-

  Redakce tě upozorní na případné nevhodnosti.

  Alíkoviny

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné nějak vyhledávat články, ráda píšu a zjistila jsem, že když se mi od nějakého uživatele líbí tvorba a chtěla bych si přečíst nějaké další články, tak mi to bohužel nejde.

  Ahoj,
  myslíš tedy články od konkrétního autora? To je nejjednodušší přes jeho vizitku. Na tu se dostaneš třeba kliknutím na jeho přezdívku na konci článku. Následně zajedeš dolů a tam už najdeš seznam všech jeho Alíkovin. Pokud je jich více než 20, pak tam najdeš 20 nejnovějších a nad nimi v závorce tuto informaci s odkazem na úplně všechny.

  Případně to jde i rovnou přes výjezd všech Alíkovin od konkrétního uživatele, který je na adrese www.alik.cz/a/od/„přezdívka“, třeba moje jsou na adrese www.alik.cz/a/od/majdula2000.

  Jinak běžné vyhledávání funguje ve článcích stejně jako všude jinde, přes vyhledávač na stromě, který je úplně nahoře.

  Alíkoviny

  Zdravím! Je to vlastně jen zbytečný dotaz ze zvědavosti, ale nevycházely dřív články v Alíkovinách náhodou víc? Jakože víc než jeden denně? Možná se mi to zdá, ale přijde mi, že dřív toho vycházelo daleko víc. :D

  Ahoj,
  tady hodně záleží na tom, kdy dřív myslíš. Vrátíme-li se hodně zpátky, tak se to dá dokonale popsat dvěma slovy: „neskutečnej bordel“. Někdy nevyšlo nic, jindy vyšlo článků klidně třeba pět. Občas by to ale chtělo přemýšlet nad tím, co z toho by se dalo skutečně považovat za články, protože mohl vyjít klidně i článečečeček o pěti větách (v lepším případě větách). Nikdo to pořádně nekontroloval a nikdo to vlastně nijak zvlášť neřešil. Nemělo to prakticky vůbec žádná pravidla.

  Na větší pravidelnost si články musely počkat až nějak do roku 2017. Tehdy vycházel obvykle jeden článek denně, sem tam žádný a občas dva. Když pak už Alík nebyl v Mafře, začala se tady objevovat i jakási štábní kultura (rozumná délka, pořádný a ideálně i bezchybný obsah, ...). Článků bylo dost, a tak jeden jeden denně moc nestačil, ale dva denně byly moc, proto se přistoupilo k tomu, že se dva články denně budou vydávat o víkendech.

  Tak to chvíli fungovalo, ale moc dlouho ne, protože už v průběhu roku 2018 se počet ustálil na jednom článku denně, jen dost zřídka se od té doby objevily denně články dva. Bylo to zejména když jsme měli hodně článků k nějakému konkrétnímu období a tak podobně.

  V současné době se články drží na jednom denně. Na to, abychom jich vydávali víc, články ani nejsou, protože jich píšete jenom hodně málo. Občas máme problém i s tím, abychom vůbec měli co vydat.

  Oproti dávným dobám se ale hodně zvýšila i úroveň Alíkovin. V dnešní době už opravdu neplatí, že vyjde prakticky cokoli. Články musí mít nějakou minimální délku a rozumný obsah, potřebují obrázek a tak dále. Na druhou stranu se rapidně zvýšila i odměna, když napíšete úplně úžasný článek na vyhlášené téma, může se vám vyšplhat až na 18 000 kaček. V řádech tisíců se ale odměny pohybují naprosto běžně.

  Alíkoviny

  Ahoj Alíku a spol.
  Chtěla jsem se zeptat, proč jde mít rozpracované pouze 2 články, a ne více?8-o
  Předem děkuji za odpověď.
  Klára :-)

  Ahoj,
  protože tady nechceme skladiště textů, kterým se nikdo nevěnuje. Rozpracovaný článek má být chvilkový stav, kdy článek dokončíte a předáte nám. Jakmile ho my začneme zpracovávat, tak se do limitu dvou nepočítá a můžete vesele psát dál. Stejně tak článek můžete odložit a z limitu je zase pryč.

  Už takhle máme v rozpracovaných článcích i třeba 2 roky staré texty, se kterými se dlouhodobě nic neděje. Když takoví autoři chtějí psát další, pak mají dvě možnosti – buďto něco konečně dodělají, nebo jednoduše řeknou, že to dodělávat nebudou, a tedy článek odloží. Není důvod, aby měli v rozpracovaných víc prostoru, naopak je fajn, že mají důvod s těmi starými rozpracovanými články už opravdu něco dělat.

  Stejně tak je tady i nějaké dodržování limitu mezi články jednoho autora. Chceme jakousi pestrost, a proto se snažíme je vydávat s alespoň týdenním rozestupem. Navíc když nám někdo posílal hromadu článků najednou, tak byly obvykle buďto zkopírované, nebo pěkně odfkláknuté. Pište raději v klidu, to, že si s článkem dáte práci, na něm budete skutečně znát a na vaší odměně taky. Články nám pak posílejte pěkně postupně. Jinak vám stejně budou dlouho čekat na vydání.

  Obecně pak zkuste, než začnete článek psát, přemýšlet nad tím, zda ho skutečně chcete psát a chcete se snažit o to, aby se dotáhl do konce. Pokud ne, tak ho psát ani nemusíte – ušetříte tím čas především sobě, když ho nebudete trávit psaním textu, který nikdy nechcete dokončit. Jestliže si chcete psát jen tak pro sebe, využijte pro to raději třeba Word či Poznámkový blok ve svém mobilu nebo počítači.

  Články, které pak už máte tady, by bylo opravdu fajn dodělávat. My budeme mít článek, vaše dílo se dostane mezi lidi, vy z toho budete mít pěknou kačkovou odměnu... A to je přece fajn, ne? ;-)

  Alíkoviny

  Ahoj,
  ráda bych udělala Alíkovinu o dělání náramků a přívěšků (z korálků).
  Nevím, co má nadpis obsahovat, a jestli byste mi dali nějaké tipy, jak ho pojmenovat.

  Děkuji moc. $>

  Ahoj,
  z nadpisu by měl v první řadě čtenář na první pohled zjistit, o čem článek bude. Téma článku je to nejdůležitější, co musí nadpis obsahovat. Neměl by být moc krátký, ale ani moc dlouhý, měl by být jasný a výstižný.

  Zvládneš-li téma vystihnout hodně stručně, můžeš k němu třeba za pomlčku připojit i nějakou rychlou zajímavost, hlubší myšlenku či důležitou informaci. Záleží jen na tvé fantazii a na tom, jak ty sama chceš článek pojmout.

  Nově mohou i sami autoři měnit nadpisy rozpracovaných článků. Nemusíte tedy vždycky prosit nás, ale ve většině případů to zvládnete i sami. Stejně tak si o pomoc můžete říct i v rozpravě. Jakmile váš článek uvidíme, budeme vám schopni daleko lépe poradit, než když nevíme vlastně skoro nic.

  Skutečně se nebojte pořádně využívat rozpravy! Od toho tam jsou a my si s vámi o čemkoli, co se vašeho článku týká, rádi popovídáme. Poradíme vám, pomůžeme, dáme nějaké tipy, ... Nezřídka nám kvůli článkům píšete třeba dopisy nebo dotazy sem do poradny. To raději nedělejte, daleko lépe vám poradíme, když článek vidíme, a když už ho sem nahrajete, pište přímo k němu, je to tam potom i všechno pěkně pohromadě. Rozpravu můžete bez problémů využívat i u rozpracovaných článků.

  Nejstarší z Alíkovin

  Alíkoviny

  Ahooj, jaká byla úplně první vydaná Alíkovina? Omlouvám se, že Vás otravuju s takovými blbinami, ale moc ráda bych to chtěla vědět. $>

  Ahoj,
  myslím, že to skoro určitě byl článek Pořád u počítače?

  Srovnali jsme historickým článkům z přelomu tisíciletí časy podle toho, co jsme našli ve webarchivu. Hned 1. června 2000 vyšlo článků několik, ale ten výše odkázaný měl nejnižší pořadové číslo v odkazu, takže nejspíš byl v seznamu článků úplně první. Nyní jsou nejstarší články na 393. straně seznamu všech Alíkovin.

  Máme tedy teď trošku přesnější historická data pro zvědavce. ;-)
  Historicky ta data vydání pokazilo asi víc věcí – nejen přenos článků ze Silcomu do Mafry v roce 2007, ale už i v roce 2001 ten nejstarší článek měl nové datum, takže i Silcom zřejmě prováděl nějaká znovu-vydání. Nejspíš doufali, že si toho čtenáři nevšimnou, že čtou stejný text jako loni, ale to se přepočítali – teď jsou usvědčeni. B-)

  Dějiny jsou zkrátka plné zmatků. I tak nedávné dějiny jako rok 2000.

  Alíkoviny

  Dobrý den, proč Alíkovina Vyzdob si svůj pokojíček vznikla v roce 1999? Vyzdob si pokojíček!

  Ahoj,
  nějaký pokus o vysvětlení je už v diskusi pod tímto člákem.

  První reakce pod článkem je z července 2008. A tato reakce vypadá jako reakce na nový článek, který se právě objevil, ne jako na historický článek, který někdo někde vyhrabal. Kdyby tam ten článek byl už v roce 2000, tak by si ho někdo všiml už tehdy, a to jsem si ho nevšiml ani já.

  V červenci 2008 byla spuštěná nová verze Alíka, která se lišila od té, co běžela do června 2008. Nešlo o nějaké drobné aktualizace, ale o kompletně nové provedení. A v červnu 2008 po dobu několika týdnů ještě běžel původní Alík, ale ve skrytu se intenzivně testoval ten nový, zda tam všechno funguje, jak má. S tím, že při ostrém spuštění té nové verze tam ty testovací příspěvky nebudou.

  Když se pak někdy na začátku července definitivně spustila ta nová verze, tak se do její databáze přesypala veškerá data z databáze toho původního Alíka. Ale přitom tam zůstala část dat i z toho testování – některé testovací přezdívky, nástěnky i příspěvky v nástěnkách. Kromě toho přechod na novou verzi provázely i některé další problémy, například po najetí nové verze chyběla asi polovina nástěnek, které se pak podařilo najít a zařadit až za několik týdnů. Prostě ten přechod na novou verzi Alíka v červnu 2008 nebyl úplně hladký a provázely ho nějaké problémy.

  Takže je možné, že v té době se objevil článek s datem z roku 1999. Je možné, že ho tam někdo zadal při tom testování, když testoval, co to udělá, když se u článku zadá nesprávné datum, a při spuštění nové verze Alíka tam pak tento článek spolu s dalšími testovacími příspěvky zůstal, místo aby byl smazán nebo aspoň opraven na správné datum. Je možné, že se tam dostal nějakým jiným způsobem v rámci těch problémů s přechodem na novou verzi Alíka v červenci 2008.

  Rozhodně tedy s pravděpodobností hraničící s jistotou mohu říci, že v srpnu 2000, kdy jsem se na Alíka zaregistroval, tam žádný článek z roku 1999 nebyl.

  Alíkoviny

  Ahoj.
  Chtěla bych se zeptat, můžu v Alíkovinách napsat článek o mých mazlíčcích?
  Ptám se, protože nevím, zda by článek vůbec někoho zajímal nebo tak něco.
  Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den. :-)

  Ahoj,
  ano, určitě můžeš do Alíkovin poslat článek o svých domácích mazlíčcích.:->
  Nicméně by bylo fajn, kdyby článek obsahoval něco navíc, protože samozřejmě článků na toto téma již vyšlo hodně. Můžeš se tedy ideálně podělit o nějaké své zkušenosti s chovem, opatřením daného zvířátka a podobně. Můžeš uvést i nějaké obecné informace, ale pozor, článek by měla být převážně vlastní tvorba. Můžeš si tedy najít nějaké informace, ale ty pak přeformuluj do vlastních slov, případně pokud chceš uvést doslovné citace, vždy je potřeba uvést konkrétní zdroj, odkud je čerpáš, tyto informace by ale měly být spíše doplňující, převážná část článku (ideálně tak ze 3/4) by měla být Tvoje vlastní tvorba. Samozřejmostí by měla být vlastní fotografie daného zvířátka, klidně jich může být více, dle rozsahu článku. Je vhodné přidat i video, ideálně vlastní, případně volně dostupné z internetu. K článku můžeš přidat - vytvořit i vlastní kvíz.
  Dále je potřeba po odeslání článku Alíka navštěvovat a zejména sledovat tzv. redakční rozpravu a reagovat zde na připomínky redakce, a tím přispět k urychlení vydání daného článku.

  Toto jsou obecné informace. Konkrétně u Tebe je ale vidět, že Ti vyšel již článek o kočkách. Můžeš samozřejmě napsat článek o nějakém jiném domácím mazlíčkovi, na druhou stranu je vhodné, aby tvorba daného autora byla alespoň trochu pestrá, to znamená, aby nepsal pouze na jedno téma, ve Tvém případě pouze o domácích mazlíčcích. A pokud ano, je třeba počítat s určitými časovými rozestupy u článků daného autora či zohlednění tohoto aspektu ve výsledné kačkové odměně (téma již není z hlediska daného autora tak originální). Nicméně pokud máš doma nějakého mazlíčka, kterého moc lidí nechová, určitě o něm napiš, bude to přínosem!ok