Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Proč byl výpis kvízů nestandardní?

  Alíkoviny - kvízy, testy

  Ahoj,

  u článků se úplně nahoře ukazují ty témata, který k tomu sedí. Když tam je ale téma „kvíz“, odkaz vede sem, na nějakou starou stránku, kde jsou jen historický kvízy. Nešlo by to udělat stejně jak u tajenek, kde jsou prostě vypsané všechny tajenky od uživatelů dělaný pomocí AZJ? Myslím, že by takový „seznam“ kvízů byl užitečný, nejen, když někdo hledá, zda už na dané téma kvíz není.

  Pěkný den.

  Ahoj,
  historicky tu už existovala zhruba stovka kvízů, které byly na samostatných stránkách a z článků byly pouze odkázané – tak to dělala Mafra, aby přiměla lidi nalistovat více stránek (navíc i každá otázka byla oddělená stránka).

  V květnu 2017 jsme nechtěli tento obsah ztratit, tak jsme je převedli na samostatné stránky… a ten starý rozcestníkový článek byl tedy důležitou křižovatkou, aby se na co nejvíc kvízů lidi dostali.

  O tři roky později jsme umožnili vkládat kvízy do čehokoliv pomocí Alíkova značkovacího jazyku a od té doby vznikají v Alíkovinách nové kvízy přímo ve článcích, vycházejí obvykle v pondělí. Jenže pořád jsme nechtěli ztratit tu stovku starých kvízů, proto zůstal všude odkazovaný ten rozcestník. On měl i tu výhodu, že ukazoval kvízy rozčleněné do skupin, což by prostý výjezd článků, jako bývá třeba u seznamu článků o Vánocích, rozhodně neměl.

  Před pár dny jsme konečně vyrobili nový speciální výpis používaný nyní pro kvízy i pro tajenky! B-)

  Články jsou tam organizované podle dalších témat, která mají nastavená, a skoro všechny skupiny jsou řazené od nejlepších po nejhorší na základě tlapkového hodnocení od vás čtenářů. Pokud jste přihlášení, tak tam také své hodnocení vidíte, takže podle něj poznáte, které články jste už hodnotili (a třeba i vyluštili) a které ne. ;-)

  Spoustu z té stovky starých kvízů jsme převedli na AZJ a společně s redakcí začlenili do starých článků (třeba Kvíz: Jarní květiny a Dějepisu neutečeš! Kvízy z české i světové historie), nebo pro ně založili články nové (třeba Kvíz: Z říše zvířat a Znáš osobnosti, které nás proslavily ve světě?). Časem uklidíme i zbytek, aby všechno pěkně pasovalo do nového výpisu. O:-)

  Kdyby vás napadly nějaké další interaktivní prvky podobné kvízům a tajenkám, kterými by šlo zpestřovat články, jsme jedno velké ucho.

  Dva kvízy

  Alíkoviny - kvízy, testy

  Ahoj,
  lze vložit do článku dva kvízy najednou? Děkuji!

  Ano.

  Skoro kamkoliv, nejen do článku.

  Alíkoviny - kvízy, testy

  Ahoj, můžu se zeptat, jak mám v článku udělat kvíz? A můžu třeba napsat článek a potom o tom dát otázky? (třeba otázky k nějaké pohádce)

  Ahoj,
  jak udělat kvíz se dozvíš třeba zrovna tady v poradně... Jak se dělá kvíz?

  Napsat článek a potom dát otázky můžeš, ale ne přímo o tom, o čem jsi psala. Kvízy slouží k testování znalostí, nikoli toho, jestli čtenář umí číst. Otázky v kvízu se tedy nemají ptát na věci, které byly v článku.

  Můžete ale například napsat článek o nějakém filmu či pohádce a potom k tomu vymyslet otázky. Ptejte se v kvízu na to, o čem jste nepsali. Nějaký filmový kvíz by měl na plný počet zvládnout člověk, který film skutečně viděl a dával u něj pozor, nikoli ten, kdo si o něm jen něco přečetl.

  Upozorňuji také, že i kvízové články musí mít před samotným kvízem nějaké alespoň krátké povídání. Očekáváme, že když o něčem děláte kvíz, tak tomu nějakým způsobem rozumíte, víte, co děláte, takže by vám nemělo činit problém o tom alespoň pár větiček napsat.;-)

  Jak se dělá kvíz?

  Alíkoviny - kvízy, testy

  Ahoj poradna, chcem sa spýtať, ako sa robia tie kvízy do Alíkovin. Ďakujem.

  Ahoj,
  už se to tady na Alíkovi párkrát objevovalo, ale zkusím to vysvětlit i zde v poradně, takže...

  1. Nejdříve je potřeba dát Alíkovi najevo, že děláš kvíz. To se udělá tak, že napíšeš v závorce slovo kvíz.
  2. Na další řádek pak už můžeš normálně napsat otázku.
  3. Poté opět přeskočíš na další řádek. Tam je potřeba napsat první možnost odpovědi. Na začátek řádku je dobré napsat spojovník, za něj mezeru a pak už danou možnost. Pak další mezeru a do závorky napsat, kolik za tu možnost má být bodů. Třeba (3 body), (0 bodů) atd.
  4. Stejným způsobem a opět se spojovníky uděláš další možnosti odpovědí, každou na samostatný řádek a s počtem bodů v závorce.
  5. Pokud máš už tolik možností, kolik jich tam chceš, tak zase vynecháš řádek a úplně stejným způsobem můžeš psát další otázky. Číslovat je nemusíš, Alík si s nimi poradí a očísluje je sám.
  6. Jestliže už je máš všechny, tak zbývá jen hodnocení. Pod poslední otázkou vynech řádek a rozmysli si, co se má zobrazit u jakého počtu bodů. Pak stačí napsat toto: (výsledek pro x až y bodů) Šlo ti to! Písmenka x a y samozřejmě nahradit konkrétními čísly, za tou závorkou (jak jsem psala „Šlo ti to!“) se pak píše text, který se má zobrazit uživateli, pokud daného počtu bodů dosáhne.
  7. Na další řádky pak napiš stejným způsobem hodnocení pro další bodové rozsahy, každé na samostatný řádek.
  8. Celý kvíz ukončíš tím, že do závorky napíšeš slovo konec.

  (kvíz)
  Otázka číslo 1.
  - 1. možnost (3 body)
  - 2. možnost (0 bodů)
  - 3. možnost (0 bodů)

  Otázka číslo 2.
  - 1. možnost (0 bodů)
  - 2. možnost (0 bodů)
  - 3. možnost (3 body)

  Otázka číslo 3.
  - 1. možnost (0 bodů)
  - 2. možnost (3 body)
  - 3. možnost (0 bodů)

  (výsledek pro 0 bodů) Hodnocení pro 0 bodů.
  (výsledek pro 3 až 6 bodů) Hodnocení pro daný rozsah.
  (výsledek pro 9 bodů) Hodnocení pro maximum.
  (konec kvízu)


  Až budeš mít Alíkovinu hotovou a odešleš ji, můžeš sama okamžitě zjistit, zda se ti kvíz povedl. Stačí v tom článku zajet na místo kvízu, naklikat odpovědi a odeslat. Jestliže ti všechno funguje a zobrazí se ti i hodnocení, je všechno správně! Pokud by náhodou něco zlobilo a ty jsi nevěděla proč, tak stačí napsat do rozpravy a my ti pomůžeme.

  Alíkoviny - kvízy, testy

  V kvízu o Shrekovi máte chybu:
  Otázka 10: Korour v botách
  (Kvíz na www.alik.cz/a/kvizy/kviz-zlobra-shreka)

  Nejdřív jsem nechápal, o čem mluvíš... je to velmi snadno přehlédnutelný překlep. :-)
  Opraveno, díky za upozornění. ok

  Alíkoviny - kvízy, testy

  Ahoj Alíku, uděláš prosím kvíz o seriálu Modrý kód, prosím?

  Myslím, že nikdo z nás tento seriál moc dobře nezná.
  Zavedeme letos možnost, aby kdokoliv mohl vyrobit jakýkoliv kvíz...

  Alíkoviny - kvízy, testy

  Ahoj,chtěla bych nahlásit chybu v kvízu Kvíz pro všechny, kteří se nemohou dočkat Nového roku je chyba u 3. otázky. Je tam:

  V noci z 5. na 6. prosince obchází domy zvláštní skupinka. Andělé roznášejí dárky, čerti se starají o symbolické "trestání" a "strašení" zlobivých dětí. Celkově je to jakási příprava na Vánoce, ale nerozdávají se příliš věcné dary, spíše jen nějaké pamlsky nebo malé dárky pro štěstí. Kdopak to s anděly a čerty ještě chodí?“

  Možnosti jsou:

  • Černý Petr v kostkovaném triku
  • Svatý Mikuláš v biskupském oděvu s dlouhým bílým vousem
  • Princezna, král a šašek
  • Šíleně smutná princezna

  Dala jsem jako správnou odpověď to druhé, toho Mikuláše, ale po vyhodnocení mi to napsalo, že správně má být ten Černý Petr, ale podle mě je určitě správně ten Mikuláš. Je to tak nebo ne?

  Děkuji za odpověď.

  VeverkaČiperka123, 23. ledna 2018

  Černý Petr v kostkovaném triku by k černému čertovi a bílému andělovi docela pasoval, ne? :-)

  Máš samozřejmě pravdu, opraveno, díky za upozornění R^

  Alíkoviny - kvízy, testy

  Dobrý den,
  u kvízu s názvem Bradavický kvíz je špatná otázka č. 10. V posledním filmu, což je Relikvie smrti 2. část, byla bitva o Bradavice a žádný učitel nepřibyl. Křiklan se do Bradavic vrátil v šestém díle.
  Přeji hezký večer!

  Half-BloodPrincess, 3. ledna 2018

  Bradavický kvíz vznikal v době, kdy posledním filmem byl šestý film. Otázka zjevně nepočítala s tím, že budou natočené ještě další filmy... což od ní bylo poněkud naivní :->

  Opraveno. Díky za upozornění R^

  Alíkoviny - kvízy, testy

  Ahoj, chtěla bych upozornit že v tomto kvízu: www.alik.cz/a/kvizy/vyznate-se-v-pohadkach obrázky u většiny otázek prozrazují odpověď.

  Dále bych se chtěla zeptat,co znamená v některých odpovědích na otázky například toto: Zmijozelu přiděluji 5 bodů za zajímavý postřeh, nebo toto: Tak teď zase odebírám 5 bodů Zmijozelu, nebo toto: Výborně! Havraspáru přiděluji 3 000 000 bodů za nalezení skutečné chyby.

  Děkuji za odpovědi.

  VeverkaČiperka123

  VeverkaČiperka123, 5. července 2017

  Ano, ten kvíz je poněkud jednoduchý. Takhle už byl i na starém Alíkovi. Zřejmě si kdysi někdo z vedení Alíka řekl „máme hezké obrázky, tak to ozdobíme, ať je to pestřejší“ bez toho, aby si uvědomil, že tím znehodnocuje obtížnost. I mně teď přijde škoda ty obrázky mazat :-)

  Co se týče bodů u otázek ohledně kvízů na téma Harryho Pottera, tak ty neznamenají nic. Jen jsem navázal na tradici bodování kouzelnických kolejí za různé aktivity z knížek HP. Kdyby to někdo chtěl počítat, tak zatím tedy Havraspár vede :-D

  Alíkoviny - kvízy, testy

  Dobrý den, chtěla bych si „stěžovat“ na jeden kvíz – www.alik.cz/a/kvizy/jak-dobre-znate-relikvie-smrti – u otázky 8 by mělo být, že byl ukrytý v ředitelně, jelikož do jezírka v Deanovském lese meč dal až profesor Snape, který o něm pak dal Patronem vědět Harrymu, před tím byl meč v ředitelně, ne? Pokud se pletu, jdu se zahrabat, ale nedá mi to. :D
  Zdraví jedna havraspárka.

  Výborně! Havraspáru přiděluji 3 000 000 bodů za nalezení skutečné chyby.

  Obě dvě odpovědi byly správně, proto jsem teď obrátil logiku otázky, ať je správně jen ta třetí možnost.

  Alíkoviny - kvízy, testy

  Ahoj, v kvízu o Harrym Potterovi (www.alik.cz/a/kvizy/kouzelnicky-kviz-harryho-pottera) máte menší chybu, protože Snape byl sice učitel lektvarů, ale jen v prvním až pátém díle, v šestém byl učitel obrany proti černé magii.

  Tak teď zase odebírám 5 bodů Zmijozelu.

  Otázka v kvízu zní, kdo byl učitelem lektvarů. A on opravdu byl učitelem lektvarů, zatímco ostatní zmíněné osoby učitelem lektvarů nikdy nebyly (aspoň podle knih). Není chybou, že dotaz neobsahuje celý jeho profesní životopis – to by byla nadbytečná nápověda :-)

  Alíkoviny - kvízy, testy

  Ahoj, chtěla bych vám nahlásit chybu v článku Kouzelnický kvíz Harryho Pottera. U otázky č. 11 máte jako správnou odpověď „pavouk“. Ve skutečnosti je ale Aragog Akromantule.
  Přeji pěkný večer :)

  Half-BloodPrincess, 2. července 2017

  Zmijozelu přiděluji 5 bodů za zajímavý postřeh.

  Ale domnívám se, že akromantule je poddruh pavouka. Přesnou taxonomii bych musel prokonzultovat s Mlokem Scamanderem...

  Alíkoviny - kvízy, testy

  Zdravím,
  je fajn, že se sem vrátily kvízy. Chtěl bych jen nahlásit, že (zatím) nefunguje jejich vyhodnocování (po kliknutí na tlačítko Odeslat se nic nestane, ani když použiji jiný prohlížeč).

  Díky za upozornění, přibližně čtvrtina kvízů z té stovky byla skutečně rozbitá. Teď už je závada opravená.

  Kdyby ještě nějaký z kvízů zlobil, prosím znovu o nahlášení v poradně.

  Alíkoviny - kvízy, testy

  Jak mám najít kvízy? Děkuji

  Ani jsme netušili, že tady nějaké kvízy bývaly 8-o
  Zkusili jsme je nějak zrekonstruovat, odkaz je v Alíkovinách... www.alik.cz/a/kvizy

  Alíkoviny - kvízy, testy

  Ahoj Alíku chtěla bych vložit kvíz ale nevím jak,pomůžeš mi? Děkuju

  Smíčice, 28. srpna 2016

  Ahoj, zasílat kvíz nedoporučujeme, dosud nedorazil ani jeden, který by splnil všechny podmínky pro zveřejnění a navíc byl tak kvalitní a pěkný, aby se líbil. Navíc je jeho zpracování časově náročné. Díky za pochopení.