Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Alíkoviny

  Ahoj, zajímalo by mě, podle čeho se rozhoduje o tom, kolik kaček dostanu za článek. Je to podle počtu tlapek, nebo něco jiného? Vím akorát, že se počet kaček zdvojnásobí pokud jde o vyhlášené téma. A k tomu je můj druhý dotaz: když jsem napsala článek s kvízem (a ještě se nevidal) a teprve pár týdnů potom se obnovilo téma články s kvízem, zdvojnásobí se mi odměna i tak?

  Předem děkuji za odpověď, Lollymaniak

  Ahoj,
  není to podle počtu tlapek. Záleží to na tom, kolik má s článkem redakce práce, kolik je tam obrázků, videí, originalitě tématu, jestli je tam kvíz a tak podobně.

  Kdepak jsi vzala, že se počet kaček zdvojnásobí, pokud je článek na vyhlášené téma? (Odpověď případně do pošty.) Za vyhlášené téma je navíc třetina kaček, nikoli celá odměna.

  Pokud je vyhlášené nějaké téma, na které je zrovna nějaký nezpracovaný článek, tak ho započítáváme také. Je to proto, že když má někdo nezpracovaný článek, může kdykoli požádat o smazání. Aby o něj požádal jen proto, že by ho pak vložil znovu, v době platnosti tématu, by byl nesmysl, proto to zahrnujeme automaticky. Dvojnásobek kaček ale nedostaneš, jak už jsem psala výše, dostaneš více o jednu třetinu odměny.

  Alíkoviny

  Jak dlouho existuje AZJ?

  Zdravím teď hlavně zvěrolékaře, ale možná odpoví nějaký správce...
  Jak dlouho vlastně existuje AZJ? Prý se nejdříve vyskytlo zhruba před rokem v Koalíkově článku, ale jak to, že je i v tomhle dva roky starém článku?
  Konkrétně myslím strojové písmo a kurzívu.
  Odkazy jsou také v AZJ kódu.

  Ahoj,
  základ syntaxe jsem popsal správcům už někdy v červenci roku 2017, výroba nám zabrala delší dobu, než jsem předpokládal. Lidsky intuitivní syntaxe není z pohledu počítačů moc intuitivní. :-)

  Občas někdo ručně učeše i dříve vydaný článek. Svůj článek o heslech jsem si upravil sám. Je možné, že časem strojově převedeme do AZJ zápisu i všechny historické články, až si budeme jistí, že je tím nijak nerozbijeme, ale to se na nich nejspíš nijak neprojeví.

  Alíkoviny

  Ahoj Alíku, chtěla bych se tě zeptat, když napíšu článek do Alíkovin, za jak dlouho bude zveřejněn. Jsem tu celkem nová, tak nevím, už jsem nějaký článek napsala 6. ledna, ale ještě nevyšel.

  Ahoj,
  přesná doba se říct nedá, je to různé (většinou několik týdnů, jeden nebo dva měsíce, ale může se to i o dost protáhnout, hlavně když je u článku nějaký problém). Záleží to nejvíc na tom, kolik je v danou dobu nezpracovaných článků. Možná už sis všimla, že tu vychází 1 článek denně. Čekajících článků bývá několik desítek (v tuto chvíli přesně 85) + dalších několik je již nachystaných k vydání.

  Tvé články dorazily z těch nyní nezpracovaných až mezi posledními, takže budeš muset ještě nějakou dobu vydržet. Sleduj rozpravu pod článkem, pokud budeme mít nějaké připomínky, najdeš je tam. Odhadem bych řekla, že by tvé články mohly vyjít někdy na přelomu února a března, ale přesně se to říct opravdu nedá.

  Alíkoviny

  Zdravím,
  tentokrát mám dvě otázky.
  Chtěla bych napsat recept do Alíkovin, a vzhledem k tomu, že většinou peču podle receptů psaných anglicky, chtěla bych se zeptat, jestli můžu napsat přeložený a trochu poupravený recept, když jej mám už ověřený.

  Bude to bráno jako převážně vlastním tvorba? Nebudu recept překládat překladači, většinou to bývá nespolehlivé, budu to překládat sama, takže si myslím, že to není jako bych jednoduše recept okopírovala, vložila a měla bych vystaráno.

  A můj druhý, možná trochu zbytečný dotaz: Budu mít někdy možnost si v nastavení vizitky zaškrtnout kromě vaření i samotné pečení? Moc nevařím, ale strašně ráda peču, tak mě to pouze zajímá.
  Mějte se hezky!
  Bea

  Ahoj,
  můžeš. Recepty tady občas vychází a je nám úplně jasné, že málokterý recept vymyslelo samo dítě. Pokud to není recept, který je doslovně zkopírovaný z internetu, tak to nevadí.

  Co se překladače týče... Krom té nespolehlivosti překládá především tak, že výsledek určitě nevypadá jako text běžného českého človíčka. Je na tom vidět, že je to strojové, takže to bychom nejspíš i poznali. Mám pocit, že nějaký pokus o ukradený anglický článek prohnaný gůglovským překladačem už tu taky byl.8-o

  K tvému druhému dotazu... máme tady nástěnku, která řeší případné zavedení dalších zájmů do nastavení – vyjádři se tam. Ať je to tam pěkně pohromadě. Tu nástěnku najdeš tady.

  Alíkoviny

  Zdravím, mám dotaz.
  Je možné, že článek, který jsem napsala, se nějak ztratil, nebo něco takového? 2. listopadu jsem totiž napsala článek a v redakční rozpravě k němu není nic napsaného a ani čas vydání není určen. Vím, že vám chodí hodně článků a já si klidně počkám, než ten můj vydáte (jestli ho vůbec vydáte), jen se prostě bojím, že se někde ztratil, nebo prostě že vám ani nedorazil, nebo něco takového.

  Proto se chci zeptat, je možné, že se nějaký článek např. "ztratí"? A za jakou maximální dobu se poslaný článek vydá?

  Ještě jednou zdůrazním, že si klidně počkám, než můj článek vydáte, protože ani není na nějaké vánoční téma (spíš naopak), jen mě to prostě zajímá.

  Valča_57, 17. prosince 2020

  Ahoj,
  pokud se článek odešle a ty ho u svých článků vidíš, tak se ztratit nemůže. Nikdy. My ho vidíme také. Blíží se Vánoce, proto ještě finišujeme s posledními vánočními články, a i těch nevánočních je teď strašně moc, skoro stovka.

  Žádná maximální doba, za kterou se článek vydá, neexistuje. Může to být několik měsíců, v extrémních případech i pár let.

  Co se týče data vložení, tak ještě pár článků před tvým přišlo, ale už ne moc. Skoro jistě se nejpozději během ledna dostaneme i ke tvému.

  Díky za trpělivost!

  Alíkoviny

  Ahoj,
  napsala jsem příspěvek do Alíkovin. Za jak dlouho se může článek vydat?
  Díky

  Ahoj,
  to se nedá přesně říct, nejvíc asi jde o to, kolik je zrovna nezpracovaných článků (to je v tuto chvíli přes 60). Snažíme se články zpracovávat postupně, pokud tomu něco nebrání. Začínáme tedy u článků, které byly vložené jako první. Ty nové články musejí počkat, až přijdou na řadu.

  V tuto chvíli vycházejí poslední prázdninové články a jinak převážně články, které byly vložené v září. Něco málo ze začátku října.

  Tvůj článek byl vložený v listopadu, takže bych odhadovala, že ještě tak měsíc určitě budeš muset vydržet.

  Alíkoviny

  Dobrý den,
  když nemám ještě vydanou Alíkovinu, můžu už napsat druhou?

  Míca_skaut, 9. listopadu 2020

  Ahoj,
  v současné době může mít jeden uživatel nanejvýš 2 nezpracované články. Když si otevřeš stránku, na které je formulář pro vkládání Alíkoviny, tak sama okamžitě zjistíš, jestli ti systém dovolí vkládat, nebo ne.;-)

  Alíkoviny

  Rozepsané články

  Ahoj všichni, mám takový nápad. Nedávno jsem si začala psát Alíkovinu a řekla jsem si, že si dám chvíli pauzu a dopíšu to později, a když jsem zavřela to okno, tak mi došlo, že to budu muset psát znova a napadlo mě, že by se mohla udělat kolonka: „Rozepsané články“, kde by se ukládaly všechny tzv. koncepty.

  Ahoj,
  snad tady můžu říct, že už nějakou dobu přemýšlíme o více stavech článků v Alíkovinách (mezi nimiž by byl i stav, že je článek rozepsaný). Je jen otázkou času, kdy to opravdu bude.

  V každém případě ale je potřeba podotknout, že Alíkoviny nejsou a ani z nich nechceme skladiště nějakých „kousíčků“ a spousty rozepsaných článků. Znamená to, že by se sem měly vkládat primárně ty články, které už jsou hotové a čekají jen na zpracování redakcí.

  Chcete-li psát článek po částech, tak určitě má každý z vás v počítači Word, Poznámkový blok nebo jakýkoli jiný editor (a pokud byste to chtěli mít u sebe pořád, tak zkuste třeba dokument, který si uložíte na Disk u Googlu), ve kterém můžete psát. Je to úplně totéž, jako kdybyste to psali přímo sem. Pak si to jednoduše uložíte k sobě do počítače a je to. Dokonce vám to i může pomoct vychytat nějaké chybičky.

  Ještě k tomu tvému „všechny“. Neomezené množství jich rozhodně nebude, nikdy. V současné době platí, že může mít jeden uživatel maximálně 2 nezpracované články. Tato podmínka zůstane, do těch dvou se budou započítávat i případné rozepsané články. Je to kvůli tomu, abyste měli motivaci články dopisovat, než začnete pracovat na dalších. Kdyby tu totiž měl jeden člověk 10 rozepsaných článků a žádný hotový, tak by to byl akorát neskutečný zmatek.

  Alíkoviny

  Dobrý den,
  můžou být články do Alíkovin i o nějakých hrách, co hraji na tabletu, mobilu?

  Děkuji, Barunka.

  Ahoj,
  napsat článek o hře určitě můžeš. Takové články tady i vychází, můžeš je najít třeba v tomto tématu.

  Jen tak mimochodem, stále platí i Alíkovo vyhlášené téma, které se týká recenzí některých konkrétních her. Za takové články jsou i kačky navíc, pokud splní podmínky.

  Alíkoviny

  Ahoj.
  Mám dotaz, kde se dozvím, že se pořádá sraz?

  Ahoj,
  dozvíš se to v Alíkovinách. Nejpozději 4 týdny před srazem tam zveřejňujeme pozvánku. Často se pak o tom někteří baví i třeba v nějaké nástěnce nebo v klubovně, ale jako první je vždycky článek v Alíkovinách.

  Alíkoviny

  Ahoj .
  Jak mám dát příspěvek do Alíkovin?
  Už jsem voříšek.
  Děkuju.
  Juli, 13 let

  Ahoj,
  myslíš článek? Zkus použít tento formulář.;-)

  Alíkoviny

  Proč trvá schválení mé Alíkoviny tak dlouho? V redakční rozpravě nic není a Alíkovinu jsem napsal 8. května!

  Ahoj, taky zdravím...
  Protože je nezpracovaných článků hodně. Více než 80. A vychází jeden článek denně. Bezmála 40 článků, které jsou v současné době mezi nezpracovanými, bylo vloženo dříve než tvůj, takže prostě musíš ještě počkat, snažíme se to brát postupně, pokud tomu něco nebrání.

  Alíkoviny

  Ahoj poradno,
  poslala jsem asi před 3 týdny článek, ale teď se mi zdá, že je hrozný. Mezi těmi 3 týdny jsem vymyslela další článek – úplně na jiné téma.
  Moje otázka tedy zní: Můžu ten poslaný článek (když kliknu na „upravit“) vymazat, a napsat tam ten nový na jiné téma?

  Děkuji za odpověď. Adea

  Ahoj,
  text sice změnit můžeš, ale nadpis sama nezměníš. Napiš do rozpravy, že chceš článek smazat. My ti ten článek úplně smažeme a můžeš si ten další vložit jako nový článek (nebo ho můžeš nahrát rovnou, nezpracované články můžeš mít dva, a o smazání toho původního požádat až potom).

  Při případných dalších dotazech ohledně článku prosím používej rozpravu.;-)

  Alíkoviny

  Ahoj,
  u Alíkovin, když odesílám v diskuzi k Alíkovině příspěvek, minutu po jeho odeslání můžu poslat další příspěvek. Opravíte toto prosím?

  Děkuji za odpověď
  lékařský

  Ahoj,
  už jsem to přibližně 4. května opravil. Snad definitivně. Doufám!

  Je zajímavé, že tato chyba tam nepozorovaně strašila od loňského srpna, v dubnu mi ji nahlásili správci, a pár týdnů poté, co jsem si myslel, že jsem ji opravil, jsi mi ji nahlásil ty. 8-o

  No jo, no, vyrovnávací paměti jsou peklo…

  Alíkoviny

  Ahoj, když není možnost článek smazat, není aspoň nějaká možnost, aby se mi nezobrazoval na vizitice?

  Ahoj,
  tvůj dotaz mě inspiroval k tomu, abych trošku pohnul s plánem na nové vizitky. Na nových vizitkách půjde nastavit úplně všechno! ;-)
  Což ti asi teď radost moc nedělá, když ještě kdovíjakdlouho budeme fungovat se starými vizitkami…

  Můžeš v redakční rozpravě pod svým článkem poprosit správce, ať změní autora na někoho či něco jiného. Nastavovaný autor nemusí nutně být uživatel Alíka.