Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Alíkoviny

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. V alíkonovinách jsou kvízy, a mě by hrozně bavilo nějaký do alíkovin udělat. Ale nevím jak. To kvízy vymýšlí jen Alík? Pokud ano, byla bych ráda aby se to změnilo. Pokud uživatelé také mohou psát kvízy, poradíte mi jak? Děkuji

Ahoj,
zatím to nejde, ale je to v plánu. Kvízy budou moct být součástí článků... a teoreticky i čehokoliv jiného, co se píše přes tento standardizovaný formulář.

Alíkoviny

Zdravím!
Chci se zeptat na jednu otázku. Proč mi píšete, že kopíruji z nějaké internetové stránky, když to není vůbec pravda? Jednou jsem to udělala, ale to jsem ještě nevěděla, že se to nesmí, ale pak jsem napsala článek o resuscitaci a ten jsem neopsala z nějaké stránky, ale ze sešitu. A teď jsem napsala další článek. Tentokrát o tom, jak se starat o potkany, ale ten jsem na 100 % nezkopírovala. Tak budu doufat, že mi nezablokujete mou stránku na Alíkovi. Bylo by mi to moc líto.
Předem děkuju za odpověď!

Ahoj,
kopírovat bys neměla odnikud, Alíkoviny jsou určené pro vlastní tvorbu, ne pro přepis zápisků, které vymyslel učitel. Nevím, z jakého přesně důvodu ti byl smazaný článek o resuscitaci, nikde jsem u něj nenašel, že by ti někdo z redakce vytýkal, že je zkopírovaný, možná tato komunikace proběhla jinudy.

Ke konzultaci s redakcí prosím využij redakční rozpravu pod svým článkem.

Alíkoviny

Ahoj Alíku a ostatní, kteří pracují na tomto webu,

V Alíkovínách mi v tématech schází téma „Povídky“, je to tak schválně? Předem díky za odpověď. ☺

Ahoj,
témat Alíkovin je mnohem víc než 12, ale v seznamu témat v pravém sloupečku se jich zobrazuje jen 12. Možná by nebylo od věci pod těch 12 témat doplnit odkaz „Zobrazit více“, jako je to například pod seznamem posledních 12 příspěvků z diskusí pod články. Zkusíme to Alíkovi navrhnout. V současné době se články zařazené do tématu Povídky dají najít na adrese www.alik.cz/a/povidky .

Alíkoviny

Zdravím!
Chtěla bych se zeptat, kdy dostanu kačky za můj poslední článek (recenze na knihu Replika). Předem děkuji! :)

Ahoj,

kačky dostaneš, až se členové redakce dohodnou na celkové odměně za Tvůj článek. To může trvat různě dlouhou dobu, měj tedy prosím strpení. V Alíkovinách máme zvláštní sekci na neodměněné články, kde se zobrazují všechny články, které je potřeba dořešit z pohledu okačkování, takže by se nemělo stávat, že se na nějaký zapomene. Ale jak už jsem uvedl, články zpracovává několik zpracovatelů, články jsou z pohledu hodnocení různě obtížné, zpracovatelé Alíkovin se o odměně za článek různě radí a jelikož taky všichni zpracovávají Alíkoviny ve svém volném čase, kdy kromě toho musejí chodit například do školy nebo do práce, tak se může okačkování různě zdržet. Snažíme se, abyste kačky dostali tak do jednoho měsíce od vydání článku. Pokud bys kačky chtěla připsat trochu dříve, protože si chceš například objednat nějaký konkrétní dárek z Katalogu dárků, a dané kačky Ti do daného limitu chybí, tak se můžeš zkusit připomenout trochu dříve, ale v ostatních případech se připomínej později..

Alíkoviny

Dobrý den správci, mohla bych se zeptat, proč musí být články v Alíkovinách dlouhé? Mohli byste udělat, aby to nemuselo být moc dlouhé? Nemusíte to dělat, je to jenom rada

Díky za radu. Neuděláme to.

Krátké články bývají méně zajímavé. Limit nutí autory víc přemýšlet nad tím, co chtějí napsat. Ne vždy se to povede, ale myslíme si, že je to užitečná podmínka.

Alíkoviny

Ahoj Alíku.
Jak se máš?
Potřebuji radu.
Jak se zvýrazňuje tučně v alikovinách, když píši třeba: a chci mít Věk tučně, mě to nejde v alikovinách když píši :-)

Ahoj,
těsně nad tím rámečkem, do kterého píšeš text Alíkoviny, je řádka s ikonkami; většina z jich jsou smajlíky, ale na začátku je obrázek velkého tučného písmena B. Tučné písmo uděláš tak, že příslušnou část textu označíš myší a klikneš na to B. Tím se na začátek a konec označeného textu umístí hvězdička, a po uložení bude takto označený text tučný.
Druhá možnost je, že přímo na začátek a konec toho textu, který chceš mít tučně, napíšeš hvězdičku.
Toto je provizorní, protože to znemožňuje používat hvězdičky k jiným účelům; na změně se pracuje, ale zatím je to takto.

Alíkoviny

Ahoj Alíku. Mohl bych se zeptat, jestli je možné mít v Alíkovinách vlastní rubriku. Předem díky za odpověď.

Technicky tomu nic nebrání, sekcí/témat/štítků může být libovolné množství. Ale pokud chceš tvořit nějaký seriál, domluv si to nejprve s redakcí Alíka (se správci). Muselo by to být něco nadstandardně zajímavého.

Alíkoviny

ahoj,můžu se zeptat, kdo kontroluje fotky, když chceme udělat Alíkovinu.Trvá to dlouho

Ahoj,

Alíkovinu s obrázkem můžeš vložit, i když obrázek nebude schválený. Pouze se u něj bude zobrazovat, že není schválený, do doby, než se někdo buď dostane ke schvalování obrázků, nebo přímo dané Alíkoviny.
Všechny obrázky vložené do Alíka nyní probíhají ručním schvalováním, které může trvat různě dlouho a závisí to na mnoha okolnostech, schvalování různých obrázků je různě složité, je potřeba tam ověřit autorství, možnost použití, licence, atd. Obrázky v současné době schvalují zpracovatelé Alíkovin, Správci Alíka a Zvěrolékaři.

Alíkoviny

Ahoj Alíku, já jsem napsala článek o gymnastice, ale žádné bodíky jsem nedostala, udělala jsem něco špatně?

Ahoj,

článků chodí do Alíkovin velké množství a některé z nich se prostě nevydají, s tím je potřeba počítat. Pokud se vydají, může jejich vydání trvat různě dlouhou dobu, záleží to na mnoha okolnostech. Kačky za článek dostaneš až v momentě, kdy bude zveřejněn, dříve ne. Když si nyní svůj článek rozklikneš, tak tam vidíš poznámku Čas vydání zatím neurčen, což znamená, že článek v pořádku dorazil do redakce, ale ještě jej nikdo nenachystal k vydání, nebo to taky může znamenat, že se Tvým článkem nikdo vůbec nezabýval. Článků opravdu chodí velké množství a je spoustu přijatých článků před tím Tvým, a snažíme se je brát popořadě.
U každého článku je dále redakční rozprava, kterou bys měla pravidelně sledovat. V redakční rozpravě s Tebou různí redaktoři Alíkovin rozebírají různé věci související s Tvým článkem. V současné době jsou tam například nějaké dotazy od zpracovatele Správce Alíka Pralinka2, na které jsi zatím neodpověděla. Takže nyní začni tím, že zodpovíš otázky, na které jsi tam tázána, tím můžeš vydání článku urychlit.

Alíkoviny

Ahoj,
Mohla bych se zeptat jak by jsem mohla urychlit vydání mého článku?
Předem děkuji,
Kazian

Ahoj,
šance na vydání článku bude větší, když s ním redakce bude mít málo práce, tedy když bude bez pravopisných chyb, správně členěný, bude k němu přidán obrázek, pokud možno vlastní, prostě když nebude potřebovat skoro žádné úpravy a bude vhodný ke zveřejnění. Větší šanci má rovněž článek na nějaké originální téma; když se sejde hodně článků na stejné téma, tak je vydáváme s nějakým odstupem a některé z nich pak čekají déle.
Bohužel je tady ještě jedna věc, kterou jako autor moc ovlivnit nemůžeš; když je článek na nějaké náročnější téma, kterému nikdo z redakce nerozumí, také se může vydání článku protáhnout.

Alíkoviny

Proč mi soudí článek jenom Češtinář a ne i někdo jiný?

Ahoj,
připomínky k vloženému článku napíše ten redaktor, který se k němu podle svých možností zrovna dostane. A má-li k článku nějaké připomínky, napíše je. V případě Tvého článku se k němu jako první dostal Češtinář. Ale kdyby jiní redaktoři měli jiný názor nebo jiné připomínky, také mají možnost je tam taky napsat. Jestliže je nenapsali, znamená to, že mají stejné dotazy jako Češtinář a že spolu s Češtinářem čekají na Tvoji odpověď na jeho připomínky.

Alíkoviny

Ahojte! :-) Chtěla jsem se zeptat na téma: články.
Tak mě zajímalo, že k vám chodí denně třeba 100 článků a vy musíte na ten konkrétní den vybrat jeden. To vyberete náhodně, nebo vyberete třeba ten, který vám ten den padne do očí? :-D Je to taková divná otázka, ale mě to zajímá. :-D Je možné, že mi můj článek vyjde třeba až za rok? Díky. :-D

Ahoj,

je pravda, že do Alíkovin chodí velké množství nových článků a na posouzení jich také čeká hodně.
A závisí to na více okolnostech. Pokud píšeš například na nějaké aktuální téma, tak takové články zařadíme spíše přednostně, ačkoli jsou před Tebou ještě starší články. Pokud napíšeš článek na nějaké originální téma, které se v Alíkovinách moc často nevyskytuje, tak platí víceméně to samé. Pokud naopak napíšeš článek na téma, které je v Alíkovinách často a není příliš originální, dá se předpokládat, že takový článek úplně hned nevyjde.
O Alíkoviny se stará několik lidí a jelikož Alík nefunguje jako nepřetržitý provoz, kde by se lidé střídali na směny, nýbrž všichni členové redakce připravují Alíkoviny bezplatně a ve svém volném čase, dle svých časových možností, tak se stává, že někdy někdo má méně času, proto připraví raději článek, který nevyžaduje příliš mnoho úprav a jeho zpracování je tedy jednodušší. Naopak pokud má někdo zrovna více času, tak se pustí do úpravy i složitějšího článku, ve kterém je potřeba ve velké míře opravit pravopis, slovní obraty, a podobně.
Jelikož bychom také měli do jisté míry odpovídat za obsahovou správnost zaslaného a následně vydaného článku, vliv na to, zda bude článek dříve nebo později vydán, má i to, zda se zpracovatel v daném tématu více či méně orientuje. Jsou témata, která jsou blízká více zpracovatelům, jsou některá, kterým rozumí jen jeden, ale jsou i taková, kterým nerozumí skoro nikdo, a zde je to pak složitější.
V Alíkovinách také dbáme na to, aby se dala možnost napsat a prezentovat Alíkovinu co nejširšímu okruhu uživatelů. Pokud tedy budeš psát články do Alíkovin pravidelně a budou kvalitní, tak je to sice možné, ale články budou vydávány s určitým časovým rozestupem, aby se mohly vydávat články i ostatních autorů, kterým třeba ještě v Alíkovinách nic nevyšlo.
U některých článků je problém s obrázkem, fotkou. Pokud máš vlastní fotku ke svému článku, a nebo tam vložíš vhodný legální i ilustrační obrázek, tak tím zařazení článku trochu urychlíš.
Také se nám stává, že autor sice pošle do Alíkovin článek, ale pak na Alíka přestane chodit, což je problém. Pokud tedy pošleš do Alíkovin článek, je potřeba, abys i nadále Alíka pravidelně navštěvovala a také pravidelně sledovala tzv. redakční rozpravu, jež se nachází u každého článku, a usnadnila a urychlila tak zodpovězení dotazů a podnětů od redakce, a tím i urychlila vydání článku.
Do jednoho roku je pravda, že se každý článek nějakým způsobem dořeší. Ale je pravda, že vzhledem k tomu, že dříve nešly do Alíka vkládat fotky, se vydání některých článků trochu zpomalilo, takže některé články čekaly nebo čekají na vydání i třeba půl roku. Je to různé.

Alíkoviny

Dobrý den, prosím, můžu se zeptat, jak to, že mi ještě nevyšel článek? Nevím, co mám dělat děkuji za odpověď.

Ahoj,
některé články čekají na zařazení mnohem déle, než tvůj. Ale jestli se ptáš, jak to můžeš urychlit, tak například tím, že k němu přidáš nějaký vhodný obrázek, pokud možno vlastní.

Alíkoviny

Když někomu pošlu odkaz, na nevydanou Alíkovinu, bude si ji moct přečíst?

V tuto chvíli bude, pokud není smazaná. Nejsme si úplně jistí, že to je dobrý nápad, ale funguje to tak.

Asi ale nechceme vidět odkazy na nevydané Alíkoviny nikde veřejně (třeba na nástěnce).

Alíkoviny

Dobrý den,
Může být článek v Alíkovinách smyšlený příběh či pohádka? A může být také vtipné a zajímavé vyprávění o tom, co se mi kdysi stalo?

Ahoj,
v Alíkovinách může být jak smyšlený příběh či pohádka, tak vyprávění o tom, co se skutečně stalo. Ale možná by bylo dobře, kdyby se z textu buď dalo poznat, nebo tam bylo přímo napsáno, zda jde o pohádku nebo skutečnou příhodu.

Alíkoviny

Proč ještě nevyšel článek příběh fenky Amy?

Ahoj,
protože stále ještě čekáme, zda k němu dodáš fotku a zda ho nějakým způsobem doplníš a prodloužíš.

Alíkoviny

Ahoj, dneska mi vyšel článek a nebyly mi ještě přiděleny žádné kačky. Je v tom nějaký problém? Předem děkuji za odpověď.

Ahoj,
kačky za články připisujeme průběžně, někdy před vydáním článku, někdy v den vydání článku, někdy až později. Články zpracovává v redakci více lidí a někdy je potřeba se společně o konečné odměně dohodnout, což může chvíli trvat. Měj, prosím, strpení.

Alíkoviny

Ahoj Aliku a jeho kamarádi! Chtěla bych se zeptat, kdy vyjde můj článek. Dekuji.

Ahoj,
vydání tvého článku by se výrazně urychlilo, kdybys k němu přidala nějakou vlastní fotku.

Alíkoviny

16.ledna jsem napsala článek Můj kocourek Miky a ještě jste mi ho nevydali. Nedošlo k nějaké chybě?
Předem děkuji za odpověď.

Ahoj,
článků na téma „Moje skvělé zvířátko“ přišlo strašně moc, a aby nebyly těsně za sebou, bude mezi nimi nějaký časový odstup a proto bude dost dlouho trvat, než takovéto články přijdou na řadu.

Alíkoviny

Můžu si nějákým způsobem opravit překlep v názvu dosud nevydané alíkoviny ?

Díky Sandy72

Ahoj,
uživatel může u nevydané Alíkoviny opravovat pouze text. Potřebuje-li opravit název, musí požádat některého správce Alíka nebo někoho, kdo je pověřen zpracovávat Alíkoviny.