Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Alíkoviny

  Ahoj Alíku,
  nevím, zda jsi už na tuto otázku odpovídal, ale nikde ji nemůžu najít, tak se ptám, kde mohu najít vyhlášené témata na články?
  Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  vyhlášená témata najdeš tady: Vyhlášená témata. Dá se k nim také dostat třeba přes Alíkoviny či Soutěže – obě tyto sekce mají odkaz na vyhlášená témata v nabídkách (po pravé straně v případě počítače, v dolní části stránky pod výjezdem článků/soutěží u mobilu).

  Alíkoviny

  Ahoj. Chtěla bych napsat článek do Alíkovin. Kde ho mám napsat? Můžu ho napsat, když jsem tu nová? Dostanu za článek kačky? (I kdyby ne chci článek napsat.) Díky.

  Ahoj,
  články se vkládají přes tento formulář. Nedoporučuji ale psát přímo v něm. Může se stát, že se ti zasekne počítač, vypadne internet atd. a můžeš o celý text přijít. Piš ve Wordu nebo v nějakém textovém editoru ve svém počítači a průběžně text ukládej! Pomůže ti to také vychytat případné chybičky a překlepy. Až budeš mít článek hotový, jen ho do formuláře zkopíruješ a přidáš obrázek.

  Článek může psát každý, kdo má alespoň 1 000 kaček, takže už i ty. Kačky za článek dostaneš, pokud bude vydaný. Ale rozhodně ne hned, odměny přidělujeme již vydaným (nebo minimálně zařazeným článkům), zpracování trvá většinou několik týdnů.

  Alíkoviny

  Ahoj, jen mě hrozně zajímá proč je Majdula správcem. Mě připadá že hrozně arogantně reaguje. Nic proti ní jen se chci zeptat.

  Děkuji

  To, že ti v rozpravě kdokoliv z redaktorů napíše připomínky k článku, je zcela normální. K tomu rozprava je. Autorům tam napíšeme, že mají např. vylepšit obrázek, rozčlenit text na odstavce, aby byl přehlednější, atd.
  Od autorů článků se očekává, že se v rozpravě ozvou a především článek podle pokynů opraví.

  Správkyně majdule2000 je skvělá správkyně Alíka. To, že napsala rozmrzelou připomínku po té milé s návrhem úprav, je dáno tím, že se týden nedočkala tvé odpovědi.

  Alíkoviny

  Ahoj, rád bych se zeptal, jaký je maximální počet znaků v článku, aby mohl být vydaný?

  Ahoj,
  žádný maximální počet znaků daný nemáme. Ani ve formuláři pro vkládání by žádné omezení maxima být nemělo. Dříve byl limit 25 000 znaků, teď jde vložit i víc. Každý článek řešíme individuálně a kdybychom měli nějaké připomínky (i třeba k délce), najdeš je v rozpravě.

  Určitě se nemusíš bát vložit i nějaký fakt hodně dlouhý článek, někdy tu takové vycházejí a i hodně dlouhé texty, jsou-li zajímavé, si své čtenáře najdou. Ono to není nic proti ničemu, ani to nikoho nenutí, aby četl celý článek najednou.

  Kdyby to bylo dlouhé opravdu extrémně, tak pak pochopitelně existuje i možnost rozdělení, ale to opět řeš s námi v rozpravě. Nejlepší je proto vložit text tak, jak ho máš, my se na něj podíváme a pak se společně domluvíme, co s ním.

  Alíkoviny

  Dobrý den, chci se zeptat na psaní do Alíkovin. V pravidlech se píše, že pokud budu v redakční rozpravě dlouho neaktivní, mému článku se redaktoři přestanou věnovat. Mě zajímá, co se tím dlouho myslí, jestli stačí být neaktivní třeba den a je konec, nebo týden či měsíc. Každý den jsem redakční rozpravu kontrolovala a pak na Alíkovi nebyla asi čtyři dny. Neměla jsem na to čas a zrovna mi napsali, že je potřeba doplnit obrázek, který mi tam chyběl. Dodělala jsem to a poslala znovu. Bude můj článek ještě vydán???

  Děkuji za odpověď.(8:O)(8:o)(8:°)

  Ahoj,
  pokud autor nekomunikuje, tak články mažeme (a o tom vždycky informujeme v rozpravě). V každém případě se ale mazání neděje za jednodenní neaktivitu autora (či několik málo dní). Je nám jasné, že všichni mají i jiné povinnosti, takže se může stát, že se sem někdy nedostanou. Většinou mažeme až články, u kterých jejich autoři nereagují minimálně kolem týdne, někdy i mnohem déle. (Pokud pak reagovat začnou, není problém i smazaný článek obnovit, stačí se ozvat v rozpravě. Jen pozor, nemáme rádi, když si někdo nechá obnovit článek a potom na něj opět několik dní nesáhne.)

  Tvůj článek smazaný není, tedy počítáme s tím, že se mu ještě věnovat budeme, jen to chce počkat, až na něj přijde řada. Nevydaných článků jsou desítky a snažíme se jim věnovat postupně. Když vidíme nějaký problém (třeba jako u tebe – že článek nemá obrázek), tak nezřídka píšeme mnohem dříve (i ke článku, který ještě na řadě není), což je kvůli tomu, aby autor měl čas zareagovat a něco s tím vymyslet ideálně do té doby, než jeho článek na řadě bude. Pokud se to povede, tak bývá vydání rychlejší, protože pak už nezbývá moc věcí k řešení (úplně nejlépe nezbývají žádné).

  Alíkoviny většinou vyžadují opravdu hodně trpělivosti, i když to tak občas nevypadá.:-D

  Alíkoviny

  Ahoj,
  stalo se mi to, že jsem před pár týdny napsala článek o hlemýždích. Ale když jsem článek odeslala, tak se mi to neukázalo v mých článcích, takže ani nevím, kde článek skončil. Čekám, jestli třeba ještě nevyjde, ale v mých článkách mi to píše, že jsem zatím nic nenapsala.
  Děkuji předem za odpověď.

  Ahoj,
  nevyjde, protože žádný článek od tebe nemáme. Zřejmě se ti neodeslal. Články, které se k nám dostanou, vidí jejich autoři ve svých článcích. Co tam nemají, to nemáme ani my.

  Nevím, zda jsi ho psala přímo do zdejšího formuláře, ale pokud ano, tak už to nikdy nedělej. Nemůžeš předem vědět, jestli se ti třeba nezasekne počítač/mobil či nevypadne připojení. Piš třeba ve Wordu, v poznámkovém bloku nebo tak podobně a svůj text průběžně ukládej! Tím budeš mít jistotu, že i když se cokoli stane, tak přijdeš maximálně o nějaký malý kousíček, což je mnohem snesitelnější než když člověk ztratí celý článek.

  Alíkoviny

  Jak přidám do článku více obrázků?

  Ahoj,
  chtěla bych se zeptat, jak se můžou do Alíkovin vkládat obrázky mimo ten hlavní
  (myslím ten náhledový té Alíkoviny). Zkoušela jsem všechno, ale nešlo mi to, přitom někteří to tam mají. Nevím fakt, jak bych to měla udělat.

  Ahoj,
  když si přes nastavení rozklikneš jakýkoli na Alíka nahraný obrázek, tak kousek pod názvem je AZJ kód a u toho závorka, ve které je slovo obrázek a sedmipísmenný kód. Celou tu závorku si zkopíruj a vlož do textu Alíkoviny na místo, kde chceš obrázek mít. Když to pak uložíš, bude z toho obrázek. Pokud by ti to stále nešlo, není problém napsat do rozpravy, který obrázek chceš a kam, my ti s tím pomůžeme.

  Stejný způsob vkládání obrázků funguje i na jiných místech, třeba v poště nebo v nástěnkách.

  Alíkoviny

  Ahoj, zajímalo by mě, podle čeho se rozhoduje o tom, kolik kaček dostanu za článek. Je to podle počtu tlapek, nebo něco jiného? Vím akorát, že se počet kaček zdvojnásobí pokud jde o vyhlášené téma. A k tomu je můj druhý dotaz: když jsem napsala článek s kvízem (a ještě se nevidal) a teprve pár týdnů potom se obnovilo téma články s kvízem, zdvojnásobí se mi odměna i tak?

  Předem děkuji za odpověď, Lollymaniak

  Ahoj,
  není to podle počtu tlapek. Záleží to na tom, kolik má s článkem redakce práce, kolik je tam obrázků, videí, originalitě tématu, jestli je tam kvíz a tak podobně.

  Kdepak jsi vzala, že se počet kaček zdvojnásobí, pokud je článek na vyhlášené téma? (Odpověď případně do pošty.) Za vyhlášené téma je navíc třetina kaček, nikoli celá odměna.

  Pokud je vyhlášené nějaké téma, na které je zrovna nějaký nezpracovaný článek, tak ho započítáváme také. Je to proto, že když má někdo nezpracovaný článek, může kdykoli požádat o smazání. Aby o něj požádal jen proto, že by ho pak vložil znovu, v době platnosti tématu, by byl nesmysl, proto to zahrnujeme automaticky. Dvojnásobek kaček ale nedostaneš, jak už jsem psala výše, dostaneš více o jednu třetinu odměny.

  Alíkoviny

  Jak dlouho existuje AZJ?

  Zdravím teď hlavně zvěrolékaře, ale možná odpoví nějaký správce...
  Jak dlouho vlastně existuje AZJ? Prý se nejdříve vyskytlo zhruba před rokem v Koalíkově článku, ale jak to, že je i v tomhle dva roky starém článku?
  Konkrétně myslím strojové písmo a kurzívu.
  Odkazy jsou také v AZJ kódu.

  Ahoj,
  základ syntaxe jsem popsal správcům už někdy v červenci roku 2017, výroba nám zabrala delší dobu, než jsem předpokládal. Lidsky intuitivní syntaxe není z pohledu počítačů moc intuitivní. :-)

  Občas někdo ručně učeše i dříve vydaný článek. Svůj článek o heslech jsem si upravil sám. Je možné, že časem strojově převedeme do AZJ zápisu i všechny historické články, až si budeme jistí, že je tím nijak nerozbijeme, ale to se na nich nejspíš nijak neprojeví.

  Alíkoviny

  Ahoj Alíku, chtěla bych se tě zeptat, když napíšu článek do Alíkovin, za jak dlouho bude zveřejněn. Jsem tu celkem nová, tak nevím, už jsem nějaký článek napsala 6. ledna, ale ještě nevyšel.

  Ahoj,
  přesná doba se říct nedá, je to různé (většinou několik týdnů, jeden nebo dva měsíce, ale může se to i o dost protáhnout, hlavně když je u článku nějaký problém). Záleží to nejvíc na tom, kolik je v danou dobu nezpracovaných článků. Možná už sis všimla, že tu vychází 1 článek denně. Čekajících článků bývá několik desítek (v tuto chvíli přesně 85) + dalších několik je již nachystaných k vydání.

  Tvé články dorazily z těch nyní nezpracovaných až mezi posledními, takže budeš muset ještě nějakou dobu vydržet. Sleduj rozpravu pod článkem, pokud budeme mít nějaké připomínky, najdeš je tam. Odhadem bych řekla, že by tvé články mohly vyjít někdy na přelomu února a března, ale přesně se to říct opravdu nedá.

  Alíkoviny

  Zdravím,
  tentokrát mám dvě otázky.
  Chtěla bych napsat recept do Alíkovin, a vzhledem k tomu, že většinou peču podle receptů psaných anglicky, chtěla bych se zeptat, jestli můžu napsat přeložený a trochu poupravený recept, když jej mám už ověřený.

  Bude to bráno jako převážně vlastním tvorba? Nebudu recept překládat překladači, většinou to bývá nespolehlivé, budu to překládat sama, takže si myslím, že to není jako bych jednoduše recept okopírovala, vložila a měla bych vystaráno.

  A můj druhý, možná trochu zbytečný dotaz: Budu mít někdy možnost si v nastavení vizitky zaškrtnout kromě vaření i samotné pečení? Moc nevařím, ale strašně ráda peču, tak mě to pouze zajímá.
  Mějte se hezky!
  Bea

  Ahoj,
  můžeš. Recepty tady občas vychází a je nám úplně jasné, že málokterý recept vymyslelo samo dítě. Pokud to není recept, který je doslovně zkopírovaný z internetu, tak to nevadí.

  Co se překladače týče... Krom té nespolehlivosti překládá především tak, že výsledek určitě nevypadá jako text běžného českého človíčka. Je na tom vidět, že je to strojové, takže to bychom nejspíš i poznali. Mám pocit, že nějaký pokus o ukradený anglický článek prohnaný gůglovským překladačem už tu taky byl.8-o

  K tvému druhému dotazu... máme tady nástěnku, která řeší případné zavedení dalších zájmů do nastavení – vyjádři se tam. Ať je to tam pěkně pohromadě. Tu nástěnku najdeš tady.

  Alíkoviny

  Zdravím, mám dotaz.
  Je možné, že článek, který jsem napsala, se nějak ztratil, nebo něco takového? 2. listopadu jsem totiž napsala článek a v redakční rozpravě k němu není nic napsaného a ani čas vydání není určen. Vím, že vám chodí hodně článků a já si klidně počkám, než ten můj vydáte (jestli ho vůbec vydáte), jen se prostě bojím, že se někde ztratil, nebo prostě že vám ani nedorazil, nebo něco takového.

  Proto se chci zeptat, je možné, že se nějaký článek např. "ztratí"? A za jakou maximální dobu se poslaný článek vydá?

  Ještě jednou zdůrazním, že si klidně počkám, než můj článek vydáte, protože ani není na nějaké vánoční téma (spíš naopak), jen mě to prostě zajímá.

  Ahoj,
  pokud se článek odešle a ty ho u svých článků vidíš, tak se ztratit nemůže. Nikdy. My ho vidíme také. Blíží se Vánoce, proto ještě finišujeme s posledními vánočními články, a i těch nevánočních je teď strašně moc, skoro stovka.

  Žádná maximální doba, za kterou se článek vydá, neexistuje. Může to být několik měsíců, v extrémních případech i pár let.

  Co se týče data vložení, tak ještě pár článků před tvým přišlo, ale už ne moc. Skoro jistě se nejpozději během ledna dostaneme i ke tvému.

  Díky za trpělivost!

  Alíkoviny

  Ahoj,
  napsala jsem příspěvek do Alíkovin. Za jak dlouho se může článek vydat?
  Díky

  Ahoj,
  to se nedá přesně říct, nejvíc asi jde o to, kolik je zrovna nezpracovaných článků (to je v tuto chvíli přes 60). Snažíme se články zpracovávat postupně, pokud tomu něco nebrání. Začínáme tedy u článků, které byly vložené jako první. Ty nové články musejí počkat, až přijdou na řadu.

  V tuto chvíli vycházejí poslední prázdninové články a jinak převážně články, které byly vložené v září. Něco málo ze začátku října.

  Tvůj článek byl vložený v listopadu, takže bych odhadovala, že ještě tak měsíc určitě budeš muset vydržet.

  Alíkoviny

  Dobrý den,
  když nemám ještě vydanou Alíkovinu, můžu už napsat druhou?

  Míca_skaut, 9. listopadu 2020

  Ahoj,
  v současné době může mít jeden uživatel nanejvýš 2 nezpracované články. Když si otevřeš stránku, na které je formulář pro vkládání Alíkoviny, tak sama okamžitě zjistíš, jestli ti systém dovolí vkládat, nebo ne.;-)

  Alíkoviny

  Rozepsané články

  Ahoj všichni, mám takový nápad. Nedávno jsem si začala psát Alíkovinu a řekla jsem si, že si dám chvíli pauzu a dopíšu to později, a když jsem zavřela to okno, tak mi došlo, že to budu muset psát znova a napadlo mě, že by se mohla udělat kolonka: „Rozepsané články“, kde by se ukládaly všechny tzv. koncepty.

  Ahoj,
  snad tady můžu říct, že už nějakou dobu přemýšlíme o více stavech článků v Alíkovinách (mezi nimiž by byl i stav, že je článek rozepsaný). Je jen otázkou času, kdy to opravdu bude.

  V každém případě ale je potřeba podotknout, že Alíkoviny nejsou a ani z nich nechceme skladiště nějakých „kousíčků“ a spousty rozepsaných článků. Znamená to, že by se sem měly vkládat primárně ty články, které už jsou hotové a čekají jen na zpracování redakcí.

  Chcete-li psát článek po částech, tak určitě má každý z vás v počítači Word, Poznámkový blok nebo jakýkoli jiný editor (a pokud byste to chtěli mít u sebe pořád, tak zkuste třeba dokument, který si uložíte na Disk u Googlu), ve kterém můžete psát. Je to úplně totéž, jako kdybyste to psali přímo sem. Pak si to jednoduše uložíte k sobě do počítače a je to. Dokonce vám to i může pomoct vychytat nějaké chybičky.

  Ještě k tomu tvému „všechny“. Neomezené množství jich rozhodně nebude, nikdy. V současné době platí, že může mít jeden uživatel maximálně 2 nezpracované články. Tato podmínka zůstane, do těch dvou se budou započítávat i případné rozepsané články. Je to kvůli tomu, abyste měli motivaci články dopisovat, než začnete pracovat na dalších. Kdyby tu totiž měl jeden člověk 10 rozepsaných článků a žádný hotový, tak by to byl akorát neskutečný zmatek.