Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Alíkoviny

Dobrý den Alíku...Napsala jsem 2 články do alíkovin a nebyli mi přiděleny žádné kačky..Jak je to možné?Prosím o vysvětlení. Předem děkuji za odpověd :)

Ahoj,
kačky se přidělují až v případě zveřejnění článku, ne v momentě, kdy ho autor vloží.
A jeden z tvých článků byl prakticky celý zkopírovaný a bez uvedení zdroje, a to je proti pravidlům psaní Alíkovin.

Alíkoviny

Dobrý den všem správcům,
chtěla jsem se zeptat 5. října jsem Vám odeslala svou první alíkovinu Harry Potter a dosud nevyšla nevím proč. Udělala jsem něco špatně?
Předem děkuji za odpověď.
Hezký den
Karolína

Ahoj,
mezi dosud nevydanými Alíkovinami jsou i články starší, než ten Tvůj, jsou tam i ze srpna. Je pravda, že přednostně se zpracovávají články, se kterými je méně práce. V tvém článku je dost chyb, které se budou muset opravit, a není k němu připojen obrázek, takže budeme muset nějaký sehnat. Proto zatím dostávaly přednost články, se kterými bylo méně práce nebo které byly nějak aktuální ke konkrétnímu datu. Ale Tvůj článek zatím nebyl zamítnut, takže s jeho vydáním se zatím počítá. Termín ještě není stanoven.

Alíkoviny

Jak vložím do Alíkovin titulní obrázek?
předem moc děkuji za odpověď.

Willow316, 26. listopadu 2017

Ahoj,
napřed musíš svůj obrázek vložit na Alíka. To se dělá tak, že si necháš zobrazit svou vizitku,a vlevo od jí je menu, kde jako zhruba třetí je volba „Upravit si obrázky“. Tam pak je volba „Nahrát nový obrázek“ a dále postupuješ podle pokynů na obrazovce.
Potom, když máš svůj obrázek vložený na Alíka, si v Alíkovinách klikneš na „Vložit nový článek“. Objeví se formulář pro vložení článku, a jeho součástí je také volba „Článková fotka - vybrat obrázek“. Na tu klikneš a můžeš si vybrat obrázek ke svému článku.
Pokud nemáš vlastní obrázek, můžeš použít i obrázek jiného uživatele, pokud při vložení obrázku zadal volbu „obrázek může použít kdokoli z Alíka“.

Alíkoviny

Milý Alíku a ostatní, co pracujete na tomhle úžasném webu,
našel jsem takovou menší chybku. Před dvěma lety jsem napsal povídku do Alíkovin. Z nějakého důvodu, je ale povídka v Alíkovinách dvakrát.
Tady: [odstraněno]
a tady: www.alik.cz/a/jak-krtecek-zazil-dobrodruzstvi-aneb-limonada-neni-zdrava
Nemohli byste ten první (s vaší fotkou) smazat?
Děkuji, i když je ten článek starý a pravděpodobně už ho nikdo číst nebude.

Tak jo. Díky za upozornění.

V Alíkovinách byl trošku chaos, protože články do redakce chodily mailem a neexistovala jednotná evidence, který článek už byl zpracovaný a který ne (občas bylo i popleteno, kdo je čeho autorem). Nyní už by se podobná chyba nestala.

Alíkoviny

Dobrý den, před chvílí jsem vám poslala Alíkoviny a objevila jsem tam pár chyb.Dalo by se to po případném přidání opravit?

Ahoj,
časem prý bude možné, aby autor mohl svoji vloženou a dosud nezveřejněnou Alíkovinu opravovat, ale zatím to nejde, tak mi zkus napsat do pošty, co v tom článku potřebuješ opravit, a uvidíme, co by se s tím dalo dělat.

Alíkoviny

Ahoj, k článku Ledvinka-módní doplněk jsem dávala fotku ledvinky, ale když se podívám do toho článku, tak tam ta fotka není. Jakto?

Nahrála jsi do Alíka dohromady čtyři obrázky „Moje ledvinka“... a všechny čtyři jsi 6. listopadu ve 21:09 smazala.

Alíkoviny

Ahoj Alíku, mám 2 dotazy:

  1. Co tím myslíte tím „reklamním podtextem“?
  2. Na jakého správce se mám obrátit, když chci napsat článek s reklamním podtextem?
Děkuji za odpověď.

V pravidlech se hovoří o komerčním podtextu, ne o reklamním... takže už sis to zjevně přeložila do pojmu, kterému nějak rozumíš :-)

Komerčním podtextem se myslí, že hlavním (nebo i vedlejším) účelem článku je zisk z něčeho, co je v článku popsáno. Prostě autor chce s pomocí Alíka něco vydělat (nebo nechat někomu vydělat).

Pokud chceš v Alíkovinách vydat článek s komerčním podtextem, zkus se dohodnout přes kontakty uvedené dole na stránce www.alik.cz/o/moznosti-spoluprace.

Alíkoviny

Krásný den,
Docela mě mrzí, že jsem napsala hezký, srozumitelný článek. Je to cca. měsíc zpět a dodnes článek nebyl vydán. Mrzí mě to, dala jsem si více jak 3 hodiny s tím, potom psala rady a zkušenosti. Myslím, že to bylo tématicky vhodné a přiměřené k věku uživatelům Alíka. Bylo to bez chyb, tak by mě zajímalo, proč jsou některé nemoci diskriminovány a nemluví se o nich...Takové ADHD tu třeba bylo několikrát, ale Crohnova nemoc nikdy. Je škoda, že se nějakým nemoc nadržuje,a nemoci, které jsou méně běžné, o těch se už člověk nedozví.

Ahoj,
možná se správcům nepodařilo najít žádný vhodný obrázek k tvému článku. Nemohla bys nějaký dodat? Nemusí to být přímo obrázek té nemoci, ale třeba nějakou fotku nemocnice nebo tak něco?
Nicméně je pravda, že v nezpracovaných Alíkovinách jsou i články staré dva nebo tři měsíce. Některé z nich taky čekají, až k nim autoři dodají vhodné fotky.

Alíkoviny

Ahoj, vím, že na tom pracujete, ale už je možné vložit k článku svůj obrázek? Nějak mi to nejde.

Od teď už to možné je :-)
Ale pořád to prosím ber jako testovací provoz, text si připravuj pro jistotu někde jinde, pro případ, že by se odeslání nepovedlo, abys o své dílo nepřišla.

Alíkoviny

Dobrý den,

Tohle je ten pocit, když si s článkem dáte záležet, a už je to přes měsíc a pořád nic:-(..... jsem z toho hrozně moc smutná :-(
Děkuji za chvilku pozornosti

Tohle je ten pocit, když na žádnou otázku není žádná odpověď.

Redakce Alíkovin se rozhodně nefláká, není nutné ji popohánět. Přijatých článků je prostě hodně.

Alíkoviny

Dobrý den,
mohla bych se prosím zeptat, kdy vyjde můj článek Harry Potter?
Moc děkuji a přeji hezký den!!!

Napadá mě přísloví:
Dočkej času, jako husa klasu....
Až na článek přijde řada, tak bude zkontrolován. Když je článek zajímavý a splňuje všechny náležitosti, pak je vydán a podle zajímavosti tématu odměněn. Pochopitelně kontrolujeme i množství pravopisných chyb, ty pak případnou odměnu snižují. Za zkopírovaný článek je udělan trest a Kačky jsou odečteny.
Neočekávej, že ti tu někdo napíše datum případného vydání článku. Těch čeká na kontrolu a případné vydání opravdu velké množství.

Alíkoviny

ahoj milý alíku či správce mám jeden dotaz nebo spíš připomínku .Asi před 1 měsícem jsem do alíkovin napsala článek knížky a knihy a den před tím dvojčata , trojčata nebo snad čtyřčata a ještě pořád se tam neoběvilo kdy budou zveřejněny nevíš kdy vyjdou chtěla jsem se jen zeptat poslední dny se trošku bojím že jste na ně zapoměly nebo něco tak moc děkuji za odpověd .

Ahoj,
v posledních měsících přicházelo víc článků, než bylo zveřejňováno, proto je nyní dost nevydaných článků. Proto se v poslední době občas začal vydávat víc než jeden článek denně. Hodně článků, zejména o zvířátkách, zůstalo nezveřejněno proto, že se čekalo, až půjdou vkládat obrázky. V následujících týdnech budeme zřejmě vydávat některé dny víc než jeden článek. Ale u některých článků by se hodilo, kdyby autor poslal vlastní fotku. Tvoje články se neztratily, nadále jsou v zásobě, a časem asi budou vydány. Ale jestli máš nějaké fotky, které by se k nim hodily, zkus si je nachystat, a až půjdou vkládat obrázky, tak je vložit (podle návodu, který Alík asi uveřejní, až to půjde). Tím se zrychlí úprava a vydání tvého článku, protože zpracovatel nebude muset hledat ilustrační fotku odjinud.

Alíkoviny

Ahoj Alíku chtěla by sem se zeptat vmím článku jsem našla chybu když jsem ho odeslala (asi pět minut) myslím si že mi to dělá můj mobil pořad mi prosím.

Ahoj,
napiš některému správci, například mně, kde ta chyba je a co tam potřebuješ opravit.

Alíkoviny

Ahoj, kdy vyjde můj článek? Už je to asi měsíc, co jsem ho napsal...
Díky, Misík.

Zatím není naplánovaný k vydání, ale nevidím v něm žádný vážný nedostatek. Dokonce sis dal práci s výrobou videa exkluzivně pro použití na Alíkovi, to se mi moc líbí R^

Jestli to měl být začátek seriálu, klidně si připravuj další díly.
Správci si nejspíš všimnou této mé reakce a ... nějak se to pohne :-)

Alíkoviny

Ahoj!
Při psaní článku do Alíkovin se mi rozházelo formátování, je možné to nějak dodatečně poupravit(článek ještě nebyl publikován)?
Děkuji

Ahoj,
v současné době to nejde, ale programátoři o tom vědí a pracují na tom, aby to šlo.
Prozatím je možné to, abys napsala správci, který bude Tvůj článek upravovat (například mně), o který článek jde a jaké úpravy je tam zapotřebí udělat.

Alíkoviny

Kdy vyjde můj článek Tábor 2017 /1?

Dovoluji si upozornit, že na otázky „Kdy vyjde můj článek?“, vložené do Poradny minutu a půl po vložení článku, nebudeme v Poradně veřejně odpovídat. Obecně jsme již uváděli, že článek může být zařazen různě za několik dnů až týdnů po vložení, v závislosti na různých okolnostech. O případném termínu zařazení konkrétního článku můžeme v jednotlivých případech s autorem pohovořit individuálně, například poštou. Ale aby ve veřejně dostupných odpovědích v Poradně každá druhá odpověď byla „Tvůj článek vyjde v pondělí“, „Tvůj článek dosud nebyl zařazen“, „Tvůj článek byl zamítnut“, to asi není účel zveřejňovaných odpovědí v Poradně. Odpovědi jsou zveřejňovány proto, aby byly užitečné i jiným čtenářům než tazateli.

A minutu a půl po vložení článku, když jsme ho ještě ani nečetli, se k němu už vůbec nemůžeme vyjádřit.

Alíkoviny

Ahoj, můžu se zeptat, jak dlouho asi trvá, než se nějaká Alíkovina vydá?
Předem děkuji za odpověď

Ahoj,
to nejde takto univerzálně říci, vždy tam závisí na spoustě okolností.
Obecně jde asi říci, že pokud někdo pošle do Alíkovin článek, který se zabývá nějakým aktuálním tématem, může být vydán přednostně i třeba druhý den po zaslání. Dále záleží na tom, jak moc je náročné upravit článek do nějaké srozumitelné podoby, aby se v něm nevyskytovaly pravopisné a jiné chyby, byly tam zvýrazněny nějaké důležité věci, odstavce, atd. Taky to závisí na tom, jak dalece se v jakém tématu zpracovatel Alíkoviny orientuje, neboť bychom měli ručit i za správnost uváděných informací v článku. Prověřujeme také, zda není článek zkopírován z nějakého jiného zdroje na internetu. V neposlední řadě jde také o to, kolik je k dispozici přijatých Alíkovin. Takže pokud chceš nějaký časový údaj, tak nějaký článek může vyjít třeba i druhý den po přijetí, některý za několik dní, jiný za týden, jiný za měsíc, jiný i déle. U každého článku je to zkrátka značně individuální záležitost.

Alíkoviny

Ahoj měla jsem rozepsaný dlouhý článek zamkla jsem telefon a za minutku jsem se vrátila. Článek pryč!!!!!! Jsem fakt naštvaná. Jak je to možné?

TheQueen, 7. srpna 2017

Aj, to naštve :-(

Tvůj telefon patrně usoudil, že může načtenou stránku zahodit, aby si uvolnil paměť na jinou činnost. Při probuzení ji znovu načetl, jako kdyby na ní přišel poprvé.

Podle některých vědeckých studií funguje spánek u lidí podobně, náš mozek si při něm čistí krátkodobou paměť, abychom se ze všech drobných zážitků nashromážděných během dne nezbláznili :-)

Sám jsem již během let přišel o mnoho rozepsaných textů nebo rozepsaných kusů kódu. Ten pocit je naprosto ohavný! Ale chce to vytrvat. Pokud píšu něco důležitého a delšího, snažím se nepsat to na křehkých místech, kde ztráta textu hrozí, ale raději v nějakém textovém editoru, kde je možnost uložit si natrvalo rozepsaný text. Také jsem vypozoroval, že když píšu stejný text podruhé podle paměti, napíšu ho obvykle trochu lépe, stručněji, výstižněji, protože si z té první verze pamatuji spíš to, co jsem opravdu chtěl říct, ne vatu, která při psaní obvykle vzniká. U kvalitního článku se ostatně ta nejtěžší práce odehrává v hlavě, ne v textovém editoru – a o myšlenky tě žádné technické zaškobrtnutí nepřipraví.

Přiznávám, že existuje způsob, jak zařídit, aby si webový prohlížeč zapamatoval rozepsaný text ve formuláři i poté, co uživatel stránku opustí (nebo načte znovu), rád bych ho časem zavedl univerzálně na všech formulářích na Alíkovi, ale zatím jsem se k tomu nedostal. Tvému ztracenému článku to bohužel život nevrátí...
Není to úplně triviální problém, drtivá většina webů to vyřešené nemá.

Alíkoviny

Ahoj,
když píšu Alíkovinu můžu tam dávat odkaz na nějakou stránku?
Díky za odpověď.

Technicky to možné je.
Ptáš-li se, zda je to dovolené, tak samozřejmě záleží na konkrétní situaci, na kontextu a na tom, kam odkazuješ.

Alíkoviny

Ahoj mam připravenou dalši alikovinu. chtěl bych se zeptat, šli by do ni dat vlastni obrazky?

Ahoj,
radši ještě počkej, až se dodělá vkládání obrázků, už se na tom pracuje. Pak samozřejmě bude ideální, když autor vloží vlastní obrázky, zatím to ještě nejde.