Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Alíkoviny

  Ahoj, jak se dá přidat obrázek třeba do prostřed článku?

  Ahoj,
  jednodušší možnost, jak to udělat, je napsat do redakční rozpravy pod článek, když tam napíšeš, který obrázek do textu chceš a kam, tak my ti ho tam dáme.

  Případně to můžeš udělat sám, ale je to trošičku složitější. Je potřeba zjistit v úpravě obrázku jeho kód, to je 7 velkých písmen, která jsou na konci jeho odkazu, a pak je vložit do článku ve formátu (obrázek ABCDEFG), včetně té závorky, akorát s tím příslušným kódem. Ta závorka musí být na samostatném řádku a pod tím je dobré jeden řádek vynechat, aby nezlobilo formátování.

  Alíkoviny

  Ahoj Alíku, dnes jsem napsala Alíkovinu. Bohužel až po odeslání jsem zjistila, že jsem odhlášená, nevím, co se stalo, jako vždy jsem se přihlásila a najednou frnk. Bude Alíkovina napsaná na mě? Nebo se navždy smazala? Byla bych hrozně zklamaná, ten text jsem psala hodinu a půl.
  Děkuju za odpověď.

  Ahoj,
  obávám se, že tě moc nepotěším, žádná Alíkovina nám od tebe nepřišla. Pokud jsi byla při odesílání odhlášená, tak se to vůbec neodeslalo, protože nepřihlášení uživatelé nemůžou vkládat články. To je právě z toho důvodu, že by pak nebylo vidět, kdo ten článek napsal.

  Taková malá rada pro příště: Zkus si nepsat článek rovnou tady na Alíkovi, ale někde jinde. Stačí obyčejný textový editor (třeba Word nebo klidně i poznámkový blok), tam si můžeš text průběžně ukládat do počítače a máš jistotu, že se ti neztratí. Krom toho v něm nemusíš psát článek celý najednou, můžeš klidně po částech. A má to ještě jednu výhodu... Může ti to pomoct i s pravopisem, protože dost programů ho zvládne v textu kontrolovat.;-)

  Alíkoviny

  Ahoj jak mám smazat mojí Alíkovinu když mi ji ještě neschválili? Předem děkuji za odpověď ?

  Ahoj,
  napsat redakci a požádat o smazání.

  Alíkoviny

  Ahoj, chci se zeptat, jak mám vydat svoji Alíkovinu?

  Ahoj,
  vlastně nijak. Alíkoviny nevydávají sami uživatelé, ale redakce. Když vložíš článek, tak se zařadí mezi články, které čekají na zpracování. Takové články redakce buďto opraví a zařadí k vydání (pokud jsou v pořádku), nebo napíše autorovi do rozpravy pod článkem (pokud je s nimi nějaký problém, třeba chybějící obrázek, potřebná úprava textu a tak podobně), případně rovnou smaže (třeba pokud je článek nevhodný).

  Tvůj článek je právě v nezpracovaných článcích, kterých je v současné době několik desítek. Pravděpodobně tedy budeš muset nějakou dobu počkat, než se tvým článkem někdo bude zabývat. Až se k němu dostaneme, tak budeš mít případné připomínky v redakční rozpravě, ale buď prosím trpělivá.

  Alíkoviny

  U své nejnovější alíkoviny mi Pralinka2 opravil ,,chybu’' (ctrlv.cz/RyuJ), ale já mám pocit, že jsem to měl správně. Jsou to ty hadice

  Ahoj,
  ano, jsou to „ty hadice“, ale ty hadice nejsou podmět. Celá věta v tom článku zní „Ti velcí zase připojili zahradní hadice a kropili trávníky a květinové záhony.“ Takto formulovaná věta by znamenala, že ti velcí připojili hadice a těmi hadicemi ti velcí kropili trávníky. Aby ty hadice byly podmět, musela by být věta formulovaná ve smyslu „Ti velcí zase připojili zahradní hadice a ty kropily trávníky a květinové záhony.“, a znamenalo by to, že velcí ty hadice jen připojili a ty hadice samy kropily. Ale to z původní věty nevyplývá.

  Alíkoviny

  Ahoj Alíku, kdy rozhodneš, jestli vyjde článek?
  Ahoj.
  Díky za odpověď

  Ahoj,
  zařazování článků má v současné době na starosti redakce, nikoli sám Alík. A redakce podle svých možností zpracovává články tak, aby vyšel aspoň jeden denně. A musím připustit, že největší šanci na rychlé zpracování mají články, se kterými je nejméně práce, tedy které neobsahují chyby, které by redakce musela opravovat, nebo nedostatky, o jejichž nápravě by si musela dopisovat s autorem.
  Na druhé straně články vyloženě nepodařené, které nelze vydat, jsou sice zamítnuty, ale taky rychle.

  Naproti tomu články, s jejichž zpracováním je hodně práce, nebo u kterých není jisté, zda jsou vhodné pro zveřejnění, nebo kde autor neodpovídá v redakční rozpravě na připomínky redakce, mnohdy čekají na zpracování déle. Běžně několik týdnů, ale jsou i nezpracované články staré několik měsíců, a byl článek, který vyšel až víc než rok po tom, co ho autorka vložila.

  Alíkoviny

  Ahoj,
  když jsem se koukala na historii úprav mého článku (není vydaný), uviděla jsem tam, že mi VeverkaČiperka123 upravila článek. Ale VeverkaČiperka123 není správkyně ani redaktorka. Nestala se někde chyba?

  magdička8, 16. července 2019

  Ahoj,
  můžeš být v klidu, žádná chyba se nikde nestala. Máme možnost zpřístupnit nějaký konkrétní nevydaný článek určitému uživateli, který v něm pak může provádět změny a upravovat ho.
  VeverkaČiperka123 nám takhle občas pomáhá s opravou pravopisu, stejně tak jako Lacko5, který opravuje slovensky psané články.

  Alíkoviny

  Ahoj,
  teď zjišťuju, že správce Alíka může nahrát více obrázků a napsat více článků než běžný uživatel. :D
  Otázkou je, jaké je jejich maximum a jestli vůbec to mají správci Alíka omezené.
  A mohly by hodnosti tyto limity i běžným uživatelům zvyšovat?

  Děkuji za odpověď
  lékařský

  Ahoj,
  nemají žádné omezení, předpokládá se, že budou systém využívat rozumně.

  Množství nepoužitých obrázků je omezené hlavně proto, že Alík není fotobanka, není určený na skladování obrázků, které člověk nechce nikde na Alíkovi používat. Pokud obrázky použité jsou, může jich uživatel nahrát klidně tisíce. Každý obrázek schvalují správci, takže je s tím spojena nějaká práce. Jestli má být limit na počet 5, 10, 20, to je skoro jedno, ale někde být musí.

  Správci mají limit obrázků uvolněný ze dvou důvodů. Jednak můžou nahrávat do Alíka zajímavé ilustrační fotky jen tak, pro využití ostatními uživateli u článků. Jednak když chtěl Alík před pár lety nahrát do systému nějakou fotku pro svůj článek, vynadalo mu to, že má v systému příliš mnoho nepoužitých obrázků, ať nějaké smaže... konkrétně nějaké z následujících několika desítek tisíc nepoužitých fotek, které se na Alík.cz dostaly při převodu z redakčního systému Mafry. Úplně mu zatuhla stránka a při představě, jak je postupně odmazává, i úsměv na tváři... :-D

  Co se týče omezení na počet článků, to existuje z jiného důvodu – zbrzdí autory, kteří jsou příliš horliví, ale nepříliš dobří. Když někdo napíše dvacet špatných článků najednou a redakce mu všechny smaže, je to asi z pohledu všech smutnější stav, než když napíše dva a pak pochopí, že dělá cosi špatně. I pro dobré autory je limit užitečný – nutí je existující dílo dotáhnout do konce (odpovídat na otázky v redakční rozpravě!), pokud chtějí tvořit něco dalšího. Kdybych třeba já jako programátor věděl, že můžu mít rozpracované jen dvě hry najednou, už bych jich měl teď nejspíš spoustu hotových. :->

  Krom toho není stanovené maximum článků nijak zvlášť přísná brzda pro tvořivost. Jakmile má článek naplánované vydání, do limitu se už nepočítá, takže při koordinaci s redakcí jde připravit vydávání článků od jednoho autora klidně na několik měsíců dopředu. Nemluvě o tom, že autor si také může předpřipravit budoucí články někde bokem, uložit si je nejprve někam k sobě, než je vloží do Alíka...

  Uvažujeme, že by limit na počet nevydaných článků mohl být o kousek vyšší pro ty, komu už vyšly alespoň tři články. Nejspíš by to vedlo k tomu, že by redakce častěji vybírala k vydání články od osvědčených autorů na úkor prvotin... což možná chceme, možná ne. :-)

  Alíkoviny

  Milá poradno,
  Mám dotaz k vyhlášenému tématu.

  • může v té pohádce být i více postav nebo jen Pepíček a Alík?
  • musí to být jen v boudě Alíka nebo mohou jet někam na dovolenou/výlet?

  Předem děkuji za odpověď
  Joy Chery :)

  Ahoj,
  v podmínkách vyhlášeného tématu je, kdo by se v pohádce objevit neměl a proč. Pokud tam nějaké postavy přidáš, tak to určitě nebude vadit. V příběhu můžeš být i ty sám.
  V podmínkách je napsáno: „Můžeš si vymyslet příběh, kterak jsi s Alíkem v boudě...., Vymysli, co Alík a hrošík Pepíček dělají na prázdninách..., Jistě tě napadne i jiné téma. :-)“
  Určitě tedy můžeš jet Alík s Pepíčkem a kamarády na výlet.
  Nezapomeň však, co v pohádce být nesmí: „1/ V pohádce nebude Koalík! (O prázdninách má jiné plány...)“
  Tak psaní zdar, těšíme se na krásné příběhy i na ten tvůj. (8:°)

  Alíkoviny

  Ahoj :-). Mám dotaz - kdy bude nové vyhlášené téma? Kdy se mění? Předem díky za odpověď ;-)

  To bývá různé... záleží na názoru redakce.
  Teď v úterý bylo jedno nové téma vyhlášeno. ;-)

  Alíkoviny

  Ahoj,
  je možné, že jsem asi před hodinou přišel na to, jak vložit do vlastního článku vlastní obrázek? Nebo to vůbec nejde?

  Je to možné. Není to zase tak velká věda...

  Každý obrázek má sedmipísmenné označení, které je vidět v adrese při jeho upravování, a do textu článku jde vložit zápisem „(obrázek označení)“. Takže když vezmu třeba obrázek s označením VBKUYZR a zapíšu ho do závorek s tím slovem obrázek, vloží se:

  Liška, © Sam Gaby

  V budoucnu půjde takto vkládat obrázky všude (a půjde to i nějak naklikat, aby si člověk nemusel to označení ručně kopírovat), zatím to jde jen v Alíkovinách a v odpovědích v poradně.

  Protože se mi k tomu zatím nechtělo psát nápovědu a učit lidi, ať to používají (když to ještě není konečný stav), zůstává vkládání obrázků jako takové veřejné tajemství... :-)

  Alíkoviny

  Ahoj,
  chtěla bych se zeptat, jestli patří do vyhlášených témat článek, kde píšu o výletě do zábavního parku. Předem děkuji za odpověď. Čičinka81286

  Ahoj,
  ano, jedná se o výlet, tudíž lze takové téma do vyhlášeného tématu Cestování zařadit. Nicméně dovolil bych si připomenout jednu důležitou věc, u které se ukazuje, že se na ni hodně uživatelů zapomíná.
  Píše se tam výslovně, že k článku je potřeba dodat VLASTNÍ fotografie. V odůvodněných případech je možno připustit pouze jednu vlastní fotografii, ale pokud je ta možnost, je žádoucí, aby vlastních fotografií bylo více a byly to pokud možno všechny fotografie, které budou v článku obsaženy. Pokud článek nebude mít ani jednu vlastní fotografii, nesplňuje podmínku pro toto vyhlášené téma a bude posuzován jako běžný článek a nedostane tedy o 1/3 kaček navíc.
  Po vložení článku sleduj tzv. redakční rozpravu, kde s Tebou bude komunikovat redakce Alíkovin před vydáním článku. Komunikace s redakcí se také určitým způsobem (spolu s dalšími kritérii) hodnotí při stanovování konečné kačkové odměny, kterou za článek dostaneš a usnese se na ní redakční rada.

  Alíkoviny

  Jak mám dát do článku více obrázků?

  Ahoj,
  obrázky napřed vložíš na Alíka a potom napíšeš do redakční rozpravy u dotyčné Alíkoviny, na které místo v textu chceš který obrázek umístit. Následně redakce tyto obrázky do textu umístí.

  Alíkoviny

  Dnes jsem vložil svůj článek do Alíkovin, ale nedostal jsem žádné kačky. Je to záměr? Napsal jsem něco špatně? Je to tím, že mi tam nešel vložit obrázek?

  Ahoj,
  kačky se přidělují pouze za články, které vyjdou, ne za všechny přijaté (část přijatých článků nevyjde nikdy, skončí smazané, z různých důvodů). Tvůj článek dorazil a je nyní mezi přijatými. V redakční rozpravě máš už od redakce nějaké připomínky, tak si je přečti a zařiď se podle nich. Dost možná tím urychlíš dořešení svého článku. Veškeré dotazy ohledně svého článku piš do redakční rozpravy, nepiš již znovu do poradny. Děkujeme za pochopení.

  Alíkoviny

  Dají se někde najít Alíkoviny jako RSS zdroj?

  Teď už dají: www.alik.cz/a/rss
  Vytvořil jsem RSS pro Alíkoviny a jejich diskuse, pro nástěnky i pro poradny. Díky za popohnání. R^

  Škoda, že už tento způsob hlídání změn na webových stránkách přestal být populární. Firefox dokonce zrušil integrovanou RSS čtečku. :-(