Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

  Na otázky odpovídají

  Alík, správci Alíka a Alíkův ředitel/programátor –MM–.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

  Alíkoviny

  Ahoj. Chtěla bych se zeptat-napsala jsem článek. (ještě nevyšel.) A pořád čekám, až se na něj podívá někdo z redakce. Ale, on už tam takhle leží čtyři dny...
  Moc prosím, něco s tím udělejte. Vím, že nemáte na práci jen mě, ale čtyři dny.. To mi přijde trochu moc...

  Redakce Alíka v současné době nejsou profesionálové, kteří by každý pracovní den od sedmi do tří seděli v redakci a zpracovávali Alíkoviny. Redakce jsou lidé, kteří chodí normálně do práce nebo do školy a ve svém volném čase a zadarmo se zabývají například vydáváním Alíkovin. A někteří z nich jsou současně i správci, takže se zabývají i dalšími záležitostmi na Alíku, například odpovídáním v Poradně. Takže ne každý článek je zpracován hned.
  Uvádíš, že čtyři dny se ti zdá moc. Jsou tam články, které tam leží už čtyři týdny nebo čtyři měsíce. Pravda, tak dlouhá doba je často způsobena tím, že redakce čeká na odpověď autora, který dlouho nereaguje na připomínky redakce.
  Nicméně skutečnost je taková, že redakce v současné době není schopna zpracovat veškeré došlé články do tří dnů.

  Alíkoviny

  Ahoj.. zas otravuji s dotazem.
  Kdybych měla třeba 10000 kaček a koupila bych si v katalogu dárek přesně za 10000 a měla bych 0 kaček a chtěla bych napsat Alíkovinu, mohla bych nebo ne?

  Ahoj,
  mohla. Rozhodující je maximální nasbíraný počet kaček, stejně jako u hodnosti. Cílem tohoto omezení je pouze odfiltrovat lidi, kteří jdou zbrkle něco tvořit okamžitě po zřízení účtu. Občas totiž noví lidé nemají úplně dobré úmysly, nebo mají přímo chuť škodit.

  Alíkoviny

  Ahoj Alíku, můžu se zeptat proč je smazaný článek „je to vůbec možné“. Vůbec jsem ho nečetla, tak nevím, co se stalo.
  Děkuji.

  Ahoj,
  to, jestli máš články přečtené, nemá vliv na to, jestli je redakce maže. :->

  Jestli máš na mysli článek „Je to možné“, který předchozí vedení Alíka z nepochopitelných důvodů vydalo v dubnu 2015, tak ten je smazaný, protože byl úplně o ničem, nesmyslný a nesrozumitelný, a protože pod ním vznikla zbytečně bouřlivá diskuse o tom, že je o ničem. Nerozumím, proč se v této zbytečnosti pořád někdo šťourá...

  V tuto chvíli je mimochodem text článku veřejně dostupný, protože jsem rozbil podmínku, která smazané vydané články znepřístupňuje. Ale brzy ji opravím.

  Alíkoviny

  Ahoj. Mám problém s mou Alíkovinou Hokusy pokusy. Do článku jsem vložila video , ale teď tam není. Je to chyba mobilu nebo nějaké technické stránky na Alíkovy? Předem děkuji za odpověď.

  Mně se tedy v tom článku nějaké video ukazuje. Má tam být jedno, nebo jsi jich tam dávala víc?

  Alíkoviny

  Zdravím, mám dotaz ohledně toho, co je ještě ve článcích povolené.
  Na dětském webu se pochopitelně nemohou vyskytovat různé NSFW věci, ale kde je hranice u hororových povídek? Nemyslím popisy krve / vnitřností / odporností, ale spíše psychologické záležitosti z reálného světa - chronická bolest, sebevražda...
  Na Alíkovi se vyskytují články o koncentračních táborech a bojových hrách, recenze na 13+ filmy a tak dále, proto neumím odhadnout, co ještě považujete za přijatelné pro zveřejnění.
  „Nesmrtelný“ hlavní hrdina přežívající autonehodu a třikrát páchající sebevraždu (z toho naposledy úspěšně a hodně netradičně) (pokaždé jenom zmíněné, nic grafického), protože ho bolí jeho magické schopnosti, je ještě v normě?

  Ahoj,
  z redakce se mi k tomuto dotazu vyjádřil jen Češtinář, který říká, že by text prezentující sebevraždu jako řešení neschválil. Já bych byl asi také spíš proti.

  Ale nebral bych to asi obecně jako zákaz hororových povídek.

  Alíkoviny

  Ahoj,
  četla jsem si Pralinkův starý článek o Alíkovi a Raketě. Raketa byla stránka podobná Alíkovi nebo jak? Existuje ještě? Řeknete mi o ní něco?

  Ahoj,
  internetová stránka Raketa vznikla v únoru 2001, tedy něco přes půl roku po vzniku Alíka. Raketu vyvinula stejná firma jako Alíka, tedy opavská firma Silcom Multimedia. Byla do značné míry podobná Alíkovi; technologii měla prakticky stejnou, ale měla méně barevný vzhled s méně obrázky. Byla určena pro uživatele o něco starší, než uživatelé Alíka, mimo jiné též pro uživatele Alíka, kteří by poněkud zestárli a Alík by byl pro ně příliš dětský. Na tento nově vzniklý web tehdy proběhla určitá propagace i přímo na Alíkovi, ale i jinde, takže se tam přihlásili někteří lidé, co dosud byli na Alíku, ale i lidé, kteří s Alíkem neměli nic společného.

  Několik let oba weby běžely souběžně a skutečně řada lidí s postupujícím věkem přešla z Alíka na Raketu, ale také tam i nadále chodili i lidé, kteří na Alíku nikdy nebyli.
  V té době taky docházelo k určitým konfliktům mezi těmi, kteří na Raketu přišli z Alíka, a těmi, co tam přišli odjinud.

  Nicméně po několika letech začala péče provozovatelů o Raketu poněkud upadat, což se projevilo například tím, že se na titulní stránce kterýsi jarní čtvrtek objevilo hlášení „Dnes je Velikonoční Pondělí“; bylo to datum, na které několik let předtím připadalo velikonoční pondělí. Očividně to tehdy nastavovali ručně a pak se na to vykašlali a to velikonoční pondělí tam zůstalo naprogramované k tomu pevnému datu.

  Když v roce 2006 Alík přešel ze Silcomu pod Mafru, společně s ním přešla pod Mafru i Raketa. Zatímco však noví provozovatelé začali Alíka předělávat a modernizovat, na Raketu ani nesáhli.
  A pak přišlo léto 2008, a jednoho srpnového dne Raketa náhle a bez varování zmizela. Několik lidí v té době zrovna bylo v aplikaci, která se na Alíkovi jmenuje klubovna, a popisovali šok, který utrpěli, když uprostřed hovoru jim celá Raketa bez varování zmizela pod rukama. To je jako když sedíte v hospodě u stolu a povídáte si, a náhle bez varování stůl, židle i celá hospoda zmizí.
  Nejabsurdnější bylo, že až do poslední vteřiny před zmizením Rakety na její titulní stránce červeně zářila výrazná hláška „R@KETA SE NERUŠÍ!!! Ani teď, ani za rok, ani jindy! Nevěřte fámám!
  (Zdroj:
  web.archive.org/web/20080630053156/www.raketa.cz:80/ )
  Dosavadní uživatelé Rakety byli přeregistrováni na seznamovací web ukazse.cz, který byl zaměřen o dost jinak než Raketa, a to, že se stovky uživatelů Rakety náhle ocitli proti své vůli na tomto webu, vedlo ke konfliktům s dosavadními uživateli ukažse.

  Někteří uživatelé Rakety nebyli s tímto vývojem spokojeni a požadovali po zástupcích Mafry, když nechtějí Raketu provozovat, tak aby ji předali uživatelům. Zástupci Mafry naslibovali kdeco, ale poté se odmlčeli a nic neudělali. Databázi i doménu si ponechali, i když ji nemohli k ničemu potřebovat. Tehdy si část uživatelů, kteří uměli trochu programovat, udělali novou Raketu, a to na nové doméně raketa2.cz. Tam sice nebylo nic z historie dosavadní Rakety, protože veškerou historii dosavadní vlastníci bez náhrady zrušili, ale časem se tam zaregistrovala část nejaktivnějších uživatelů dosavadní Rakety a pokračovali v hovoru tam, kde je zánik původní Rakety přerušil. Tato Raketa2 vzniklá jako náhradní v srpnu 2008 dosud existuje, ale nechodí na ni moc nových lidí, takže převážně tam jsou ti, kteří tam vydrželi od toho roku 2008. Nicméně dosud existuje.

  Pro úplnost ještě dodám, že web ukazse.cz, kam po zrušení Rakety byli v roce 2008 přesunuti dosavadní uživatelé, byl zanedlouho prodán jinému majiteli a krátce na to taky zrušen.

  Stačí ti to tak?

  Alíkoviny

  Dobrý den, mohu se zeptat jestli lze vložit nějaké fotografie do článku, a jak?

  Ahoj,
  ano, lze, ale zatím to nemůže udělat přímo autor. Je zapotřebí, aby autor článku příslušné fotografie uložil do svých obrázků na Alíku a pak napsal například do redakční rozpravy, které obrázky chce kam do textu vložit.
  Časem by se to mělo dodělat, aby to mohl udělat přímo autor článku, ale zatím to nejde.

  Alíkoviny

  Dobrý den. Potřebovala bych poradit, jak mám smazat alíkovinu. (Ještě u ní neproběhla rozprava.)

  Požádej o smazání v redakční rozpravě. K jakékoliv komunikaci s redakcí používej rozpravu, ne každý člen redakce může číst dotazy v poradně.

  Alíkoviny

  Ahoj,
  nedostal jsem za svůj článek „Můj známý z vesmíru“ kačky. Stala se někde chyba? A také se chci zeptat, jestli bych mohl (samozřejmě po nějakém čase) vydat druhý díl, bez osočení z farmení kaček?
  Děkuji předem za odpověď/i. :-)

  Doporučuji zeptat se raději v redakční rozpravě pod tvým článkem. Do odpovídání v poradně nemá přístup celá redakce a tohle jsou dotazy na redakci.

  Kačky za vydávané články se dávají v různou dobu, někdy před vydáním, někdy po. Pro redakci jsme už loni vyrobili speciální výjezd všech článků, které mají určené datum vydání (budoucí nebo už minulé) a ještě nedostali žádnou odměnu, díky němu je garantované, že se na nikoho nezapomene. Dokonce i já jsem za svůj článek dostal odměnu (ve výši nula kaček, nic jsem nechtěl), čistě jen proto, abych v tom seznamu nepřekážel. :-)

  Takže pokud se k jakémukoliv vydanému článku neváže žádná kačková transakce, redakce o tom moc dobře ví a časem to vyřeší.

  Alíkoviny

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. V alíkonovinách jsou kvízy, a mě by hrozně bavilo nějaký do alíkovin udělat. Ale nevím jak. To kvízy vymýšlí jen Alík? Pokud ano, byla bych ráda aby se to změnilo. Pokud uživatelé také mohou psát kvízy, poradíte mi jak? Děkuji

  Pozor, tato odpověď už trošku zastarala!

  Ahoj,
  zatím to nejde, ale je to v plánu. Kvízy budou moct být součástí článků... a teoreticky i čehokoliv jiného, co se píše přes tento standardizovaný formulář.

  Alíkoviny

  Zdravím!
  Chci se zeptat na jednu otázku. Proč mi píšete, že kopíruji z nějaké internetové stránky, když to není vůbec pravda? Jednou jsem to udělala, ale to jsem ještě nevěděla, že se to nesmí, ale pak jsem napsala článek o resuscitaci a ten jsem neopsala z nějaké stránky, ale ze sešitu. A teď jsem napsala další článek. Tentokrát o tom, jak se starat o potkany, ale ten jsem na 100 % nezkopírovala. Tak budu doufat, že mi nezablokujete mou stránku na Alíkovi. Bylo by mi to moc líto.
  Předem děkuju za odpověď!

  Ahoj,
  kopírovat bys neměla odnikud, Alíkoviny jsou určené pro vlastní tvorbu, ne pro přepis zápisků, které vymyslel učitel. Nevím, z jakého přesně důvodu ti byl smazaný článek o resuscitaci, nikde jsem u něj nenašel, že by ti někdo z redakce vytýkal, že je zkopírovaný, možná tato komunikace proběhla jinudy.

  Ke konzultaci s redakcí prosím využij redakční rozpravu pod svým článkem.

  Alíkoviny

  Ahoj Alíku a ostatní, kteří pracují na tomto webu,

  V Alíkovínách mi v tématech schází téma „Povídky“, je to tak schválně? Předem díky za odpověď. ☺

  Ahoj,
  témat Alíkovin je mnohem víc než 12, ale v seznamu témat v pravém sloupečku se jich zobrazuje jen 12. Možná by nebylo od věci pod těch 12 témat doplnit odkaz „Zobrazit více“, jako je to například pod seznamem posledních 12 příspěvků z diskusí pod články. Zkusíme to Alíkovi navrhnout. V současné době se články zařazené do tématu Povídky dají najít na adrese www.alik.cz/a/povidky .

  Alíkoviny

  Zdravím!
  Chtěla bych se zeptat, kdy dostanu kačky za můj poslední článek (recenze na knihu Replika). Předem děkuji! :)

  Half-BloodPrincess, 28. dubna 2018

  Ahoj,

  kačky dostaneš, až se členové redakce dohodnou na celkové odměně za Tvůj článek. To může trvat různě dlouhou dobu, měj tedy prosím strpení. V Alíkovinách máme zvláštní sekci na neodměněné články, kde se zobrazují všechny články, které je potřeba dořešit z pohledu okačkování, takže by se nemělo stávat, že se na nějaký zapomene. Ale jak už jsem uvedl, články zpracovává několik zpracovatelů, články jsou z pohledu hodnocení různě obtížné, zpracovatelé Alíkovin se o odměně za článek různě radí a jelikož taky všichni zpracovávají Alíkoviny ve svém volném čase, kdy kromě toho musejí chodit například do školy nebo do práce, tak se může okačkování různě zdržet. Snažíme se, abyste kačky dostali tak do jednoho měsíce od vydání článku. Pokud bys kačky chtěla připsat trochu dříve, protože si chceš například objednat nějaký konkrétní dárek z Katalogu dárků, a dané kačky Ti do daného limitu chybí, tak se můžeš zkusit připomenout trochu dříve, ale v ostatních případech se připomínej později..

  Alíkoviny

  Dobrý den správci, mohla bych se zeptat, proč musí být články v Alíkovinách dlouhé? Mohli byste udělat, aby to nemuselo být moc dlouhé? Nemusíte to dělat, je to jenom rada

  Díky za radu. Neuděláme to.

  Krátké články bývají méně zajímavé. Limit nutí autory víc přemýšlet nad tím, co chtějí napsat. Ne vždy se to povede, ale myslíme si, že je to užitečná podmínka.

  Alíkoviny

  Ahoj Alíku.
  Jak se máš?
  Potřebuji radu.
  Jak se zvýrazňuje tučně v alikovinách, když píši třeba: a chci mít Věk tučně, mě to nejde v alikovinách když píši :-)

  Ahoj,
  těsně nad tím rámečkem, do kterého píšeš text Alíkoviny, je řádka s ikonkami; většina z jich jsou smajlíky, ale na začátku je obrázek velkého tučného písmena B. Tučné písmo uděláš tak, že příslušnou část textu označíš myší a klikneš na to B. Tím se na začátek a konec označeného textu umístí hvězdička, a po uložení bude takto označený text tučný.
  Druhá možnost je, že přímo na začátek a konec toho textu, který chceš mít tučně, napíšeš hvězdičku.
  Toto je provizorní, protože to znemožňuje používat hvězdičky k jiným účelům; na změně se pracuje, ale zatím je to takto.