Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Alíkoviny

Ahoj,
kdy vyjde můj článek?
Děkuji :)

pajka2412004, 29. července 2017

Ahoj,
Tvůj článek dorazil, ale zatím není připraven k vydání.

Alíkoviny

Ahoj, chtěl bych se zeptat, kdy moje Alíkovina už vyjde, posílal jsem ji tu před necelým měsícem. Protože už bude za měsíc konec prázdnin, tudíž nejvyšší čas poslat přihlášku na univerzitu. Ten článek jsem sem dával proto, aby někoho zaujmul, třeba někoho, kdo udělal maturitu, a neví, kam na vysokou, nebo i mladší. No ale jak tak vidim, tak to do konce prazdnin nebude. Už jsem naštvaný, strávil jsem nad tím člankem hodiny. S pozdravem MJ

Ahoj,
Tvůj článek vyjde zítra, tedy 31. července 2017. Bodíky/kačky máš už za daný článek připsány. Pokud by přesto byl s něčím nějaký problém, napiš prostřednictvím alíkovské pošty dopis Správci Alíka s přezdívkou Pralinka2, který Tvůj článek zpracovával.

Do Alíkovin chodí hodně článků, to, kdy budou zveřejněny, závisí na více faktorech. Tvůj článek je opravdu dosti dlouhý, možná by pro příště bylo lepší, kdybys některé věci zkrátil. Další věc je, že Tvůj článek zřejmě příliš neosloví cílovou skupinu Alíka, to jest uživatele do 15 let věku, Tvůj článek cílí především na starší uživatele. Tvůj článek také vyžadoval nějaké úpravy, pro příště by bylo vhodné, abys některé věci zvýraznil (tučně), dodržoval odstavce a také si dával pozor na pravopis. Díky těmto a i dalším věcem trvala příprava a úprava Tvého článku déle.

Alíkoviny

Ahoj Alíku, kdy vyjde můj článek Můj křeček Maggie?
Děkuji za odpověď

Ahoj,
Tvůj článek je připraven k vydání na 6. srpen 2017. Bodíky/kačky za článek už bys měla mít připsané. Pokud by přesto byl s něčím nějaký problém, obrať se nejlépe na Správce Alíka s přezdívkou Pralinka2.

Alíkoviny

Ahoj, kdy vyjde můj článek „jak vytvořit vlastní web“??

Ahoj,
po pravdě řečeno, ten článek je natolik neúplný a nepřesný, nemluvě o pravopisných chybách, že se spíš přikláníme k tomu, že ho asi nezveřejníme. I když definitivně zamítnut ještě nebyl.

Alíkoviny

Ahoj,
jak se dá přidat k Alíkovinám fotka článku? (když jsu na Alíkoviny, tak tam jsou články, upoutávky a obrázky...)
Díky.

Ahoj,
na novém Alíkovi zhruba od začátku května vkládání obrázků nefunguje, k článkům v Alíkovinách jde zatím použít jen fotka, která už je vložena u některého staršího článku. Ale na tom, aby obrázky vkládat šly, a to nejen k Alíkovinám, se pracuje.

Alíkoviny

Ahoj, chci se zeptat k mým 2 článkům v angličtině. Nikde nemáte napsáno, že články v angličtině se psát nemůžou. Navíc jak vysvětlíte jak psát články v Aj, když nedáte ukázku a navíc si myslím, že to většinu lidí zajímá? Co s nima budete dělat?

Tvé články jsem zamítl já. Chápu, že sis s nimi dala práci, mrzí mě to, ale někde musí být hranice...

1) Nemůžeme povolit všechny možné jazyky, protože není v našich možnostech kontrolovat gramatickou správnost. Co kdyby někdo napsal článek třeba v japonštině? A pak by se ptal, proč tolerujeme jen češtinu, slovenštinu a angličtinu? Za kvalitu článků ručí správci Alíka, z nichž většina neumí dobře anglicky, nemohli by tedy objektivně posoudit, zda je článek správně napsaný.

2) Myslíš si, že to většinu lidí zajímá... možná jo, ale ta většina není dostatečně velká, aby obstála v konkurenci česky psaných článků. Text napsaný v češtině si skoro určitě přečte víc lidí, zejména na webu pro děti, kde jsou mladší čtenáři rádi, že už umí číst aspoň ve své mateřštině.

3) Jak vysvětlíme lidem, jak psát články v AJ? Většina dětí potřebuje anglicky psát úvahy a vyprávění (tedy slohové útvary, o nichž jsi psala) jen na hodinách angličtiny nebo na nějaké víceméně-školní soutěži... a jak na to se též dozví na hodině angličtiny. Před nějakou dobou vyšel v Alíkovinách článek o tom, jak se dorozumět na dovolené, s frázemi z různých řečí – to mi přijde mnohem praktičtější než tradiční slohová cvičení. Zajímavé by také bylo rozebrat, jak diskutovat v angličtině na internetu, to se na škole neučí. (Ale sám článek by měl být převážně česky, měl by to být skutečně spíš návod než jedna velká ukázka.)

4) Nikde nemáme napsáno, že články nemůžou být v angličtině... ale tuším, že někde je napsáno, že mají dodržovat český pravopis. Anglické věty nepoužívají platná česká slova, takže z ryze češtinářského pohledu je to obrovský chuchvalec chybných slov a hrubek :-)
Uznávám, že pravidla pro Alíkoviny nejsou úplně jasně napsaná, zdědili jsme je od předchozího vedení a ještě jsme se nedokopali k nějakému úklidu. Možná ti dáme nějaké kačky jako kompenzaci...

5) Já jako programátor angličtinu docela ovládám, takže jsem mrknul na tvé texty... a musím konstatovat: Sorry, ale neumíš ještě úplně perfektně anglicky. Přesněji řečeno umíš anglicky přiměřeně svému věku a vzdělání, mnoho gramatických pravidel ještě ani nemůžeš znát (pokud jsi nevyrůstala v anglicky hovořícím prostředí). Časem se nepochybně zlepšíš a když se pak zpětně ohlédneš na své vyprávění a na svoji úvahu, budeš možná ráda, že jsme ti je nevydali. Musel bych tvé texty před vydáním opravit, aby tě o rok či dva zkušenější angličtináři v diskusi pod článkem nesežrali :->

Pokud bys chtěla toto téma dále rozebírat, založ si prosím o něm nástěnku nebo mi napiš do pošty.

Alíkoviny

Ahoj,

nevím, jak se vkládá Alíkovina?

Poradíte mi prosím?

Děkuji

Ahoj,
nový článek do Alíkovin vložíš tak, že si najdeš na titulní stránce Alíka Alíkoviny, a následně v pravém bočním rohu klikneš hned na první možný odkaz: Vložit nový článek. Nebo jednoduše klikni na následující odkaz: www.alik.cz/a/pridat.

Alíkoviny

když napíšu článek do Alíkovin tak kdy ten článek bude vořejný ? díky za odpověd

Táborník, 17. července 2017

Ahoj,
to je naprosto různé, může to být od jednoho dne až po několik týdnů. Záleží to na různých okolnostech, včetně toho, jak náročná je jeho úprava ke zveřejnění.

Alíkoviny

Ahoj, kdy bude vydaná moje alíkovina?

Ahoj,
tvůj článek dorazil, ale zatím není připraven ke zveřejnění.

Alíkoviny

Ahoj, jak to vypadá s mými članky? Vyjdou někdy, mají už datum? :)

Ahoj,
některé Tvé články zřejmě vydány budou, ale až někdy později a časem. Do Alíkovin chodí články od více uživatelů, nejsi jediná, kdo články do Alíkovin zasílá. Zároveň nebudeme Tvé články vydávat nějak rychle za sebou, aby to nevypadalo, že upřednostňujeme jenom Tvoji tvorbu. Děkujeme za pochopení a za trpělivost.
Článek o cestopisu vyjde 2. července 2017, článek o tom, jak se domluvit v zahraničí, pak 6. července. Ostatní zatím připravené nejsou.

Alíkoviny

Ahoj, chtělo bych se zeptat, jestli vydáte můj článek Jak se jsem se ocitla v komunistické škole.
Hezké prázdniny

Ahoj,
ano, článek bude vydán dne 3. července 2017. Kačky (dříve bodíky) Ti budou připsány později, prosíme o trpělivost.

Alíkoviny

Dostali jste mé články do Alíkovin, nevíte, kdy vyjdou?

Ahoj,
Tvé články k nám v pořádku dorazily, ale zatím není ani jeden z nich připraven k vydání.

Alíkoviny

Dobrý den, chci se zeptat, jak dlouho teď trvá schválení článků do Alíkovin? Děkuji za odpověď.

Ahoj,
schvalování článků do Alíkovin může trvat různě dlouhou dobu. Odvíjí se to zejména od toho, jak je dané téma aktuální, kolik je v článku pravopisných nebo jiných chyb (a jak dlouho tedy zabere jeho oprava/úprava), i to, jak dalece se v daném článku zpracovatel Alíkovin orientuje, neboť bychom měli ručit i za obsahovou stránku Alíkovin. Takže například zítra vyjde Alíkovina, která byla zaslána uživatelkou včera, protože je dané téma nyní aktuální. V ostatních případech Alíkoviny vycházejí přibližně do jednoho týdne nebo 14 dní, ale některé články vyjdou třeba až za 3 týdny nebo za měsíc. Závisí to také na počtu zasílaných článků do Alíkovin.

Alíkoviny

Ahoj Alíku, prosím kdy vyjde moje Alíkovina ?

Ahoj,
tvůj článek dorazil, ale zatím není zařazen k vydání.

Alíkoviny

Ahoj, můžu se zeptat kdy vyjdou moje články? Předem děkuji.

TheQueen, 11. června 2017

Ahoj,
jeden z Tvých článků je zařazen na 14. června, druhý zatím zařazen není.

Alíkoviny

Ahoj, 28.5. mi přišel email, že můj článek už je, nebo brzo bude v Alíkovinách. Už je to asi 2 týdny,a pořád tam není.Kdy asi vyjde?

Ahoj,
můžeš upřesnit, jak se ten článek jmenoval a kdy jsi ho posílala?

Alíkoviny

Ahoj, omlouvám se, že mám tolik dotazů. Proč někdy trvá měsíc, než se článek vydá, a někdy jen den? Proč mi někdy email přijde, že byl článek vydán, a někdy ne? Jak zjistím, až se můj článek vydá? Teď jsou to 3 dny.
Mooooooc vám děkuji.

TheQueen, 9. června 2017

Ahoj,
co se týče upozorňovacích e-mailů, to je záležitost, která zatím není definitivně vyřešená. Současná situace souvisí s tím, že byla dána přednost tomu, aby Alík aspoň nějak fungoval nepřetržitě, před možností, že by se třeba na několik měsíců vypnul a pak pustil znova v hotové a dokonalé podobě. S tím, že se dodělává za provozu, jsou spojena některá omezení, podobně jako s tím, když se za provozu opravuje například škola, dálnice nebo železniční trať.
Alíkoviny dříve připravovala k vydání zejména Bája, teď je připravují někteří správci Alíka. Pořadí zveřejňování záleží na více věcech, například na tom, zda se nějaké téma neopakuje moc často po sobě, nebo na tom, jak moc úprav článek vyžaduje (nebudou uveřejňované články plné pravopisných chyb), a také na tom, který správce se v kterých tématech lépe vyzná. Takže v nevydaných článcích jsou i články, které tam jsou už dost dlouho, ale zatím si nikdo netroufl je zpracovat a připravit k vydání.

Alíkoviny

Ahoj, kdy mi vyjde můj článek? Předem díky za odpověď

Ahoj,
v úterý 13. června. A až budeš příště posílat článek, zkus, prosím, věnovat více pozornosti pravopisu, zejména interpunkci.

Alíkoviny

Ahoj, mám problém s Alíkem. Když rozkliknu Alíkoviny. Můžu jen na 1 stránku, kliknu na dalši a mám tam prázdného Alíka. Hrozně mě to štve že se nemůžu dívat na Alíkoviny. Nevíte, kde je problém?

TheQueen, 9. června 2017

Problém je v nedostatku spánku vrchního zvěrolékaře. Pak vznikají takovéto hloupé chyby :-(

Opraveno, díky za nahlášení.

Alíkoviny

Dobrý den, napsal jsem dlouhý článek o AC SPARTA PRAHA, ale nebyl zveřejněn, jakto

SpartanACS, 2. června 2017

Ahoj,
před několika dny byl obnoven limit na délku článku, a ten tvůj článek zase tak moc dlouhý není. Bylo by zapotřebí ho ještě trochu prodloužit. Jestli se k odeslanému článku nemůžeš dostat, napiš mi do pošty a zkusíme vymyslet, co s tím.